ZIJ, die zich met I Januari op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Nieuwjaarsgroeten kunnen in het Oude|aarsairond-num" mer geplaatst worden a 50 cent raad maar bij de hoofdorganisatie van de tuin- bouwvereenigingen. Ook wordt deze materie be sproken in de hoofdorganisaties en zelfs in den Tuinbouwraad. Spr. stelt dan ook voor de wethouders hebben dit schrijven nog niet onder oogen gehad, omdat dit heden is ingekomen, voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Overeenkomstig wordt besloten. Punt IV. Voorstellen van B. en \V.: 1. Aanvulling van art. 33 van de algemeen© politieverordening. D© volgende voordracht wordt den Baad door B. en W. aangeboden: Zooals bijna dagelijks kan worden geconsta teerd wordt door het w.ielrijdend publiek her haaldelijk met twee of meer personen naast el kander gereden. Afgezien van het gevaar, het welk het naast.elkander rijden van meer dan twee personen voor de betrokkenen biedt, ondervindt ook het openbaar verkeer in de bebouwde kom hiervan zeer veel hinder, omdat de openbare weg niet breed is. Deze weg is nu eenmaal niet ge schikt om het rijden naast elkander van meer dan twee personen te kunnen tolereer en. Mocht men in het algemeen verwachten, dat de wielrijders(sters) het groote gevaar hiervan zelf zouden inzien, de praktijk leert ons anders. Ook het waarschuwend woord van de politie heeft niet tot het gewenschte resultaat geleid. Jammer genoeg houdt de Motor- en Rijwiel- wet. geen verbodsbepaling tegen dit euvel in. De gemeentelijke wetgever is daarom bevoegd aanvullend op te treden. Op grond van hetgeen hierboven isi aangevoerd is ons college van meening uwe vergadering te moeten voorstellen van deze bevoegdheid gebruik te maken. De voorz. zegt dat tot heden niet direct proces verbaal kon worden opgemaakt, maar er is toch ook nog een recht voor de voetgangers. Zooals het nu gaat worden zij op den kant van den weg ge drongen door hen, die met meer dan twee perso nen naast elkander op de fiets rijden. Nu wordt door de verordening aan de politie een recht gege ven om op te treden. De heer de Boer juicht deze bepaling van harte toe, maar wijst tevens op het verschrikkelijke zoo als er door wielrijders gereden wordt uit de zij paden vandaan. De voorz. zegt, dat het den leden bekend zal zijn dat bij verschillende paden bordjes zijn geplaatst met het verzoek aan wielrijders om af te stappen. Maar wat betreft de Butterlaan, waar ook zoo'n bordje is geplaatst, daar wordt nog meer ingereden dan voordat het bordje daar was aangebracht. De verordening wordt hierna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 2. Verordening tot beteugeling van Openbare dronkenschap De volgende voordracht wordt den raad door B. en W. aangeboden: De gemeenten Broek op Langendijk, Zuidsehar- woude en Noordscharwoude hebben in haar Alge- meene Politieverordening de bepaling opgenomen, betreffende het niet toelaten van personen in herbergen e.d., waarvan het den burgemeester bekend is, dat deze misbruik van alcoholhouden den drank maken. De namen van deze personen worden medege deeld aan de houders van bovenvermelde inrich tingen en daarvan wordt een lijst aangelegd, de z.g. zwarte lijst. Tot heden bevat de politieverordening dezer ge meente een dergelijke bepaling niet, zoodat aan verzoeken, welke uit bovenaangehaalde gemeen ten inkomen, om plaatsing op de lijst van perso nen uit die gemeente, niet kan worden voldaan. Het gevolg hiervan is, dat dergelijke personen de gelegenheid kunnen benutten om in deze ge meente alcoholhoudende dranken te koopen, een gelegenheid, welke des te eerder kan worden aan gegrepen door de eigenaardige ligging .der ge meenten aan den Langendijk. Tot ons leedwezen moeten wij hier nog de mededeeling aan toevoegen, dat é'en onzer inge zetenen, gehuwd met kinderen, zeer veel mis bruik maakt van alcoholhoudende dranken, zoo dat het zeer nuttig zou zijn en dit ook het ver zoek is van de familie, Indien hem de toegang tot drankinrichtingen kon worden ontzegd, wat in het belang van het gezin zou zijn. Waar de zaak nu zoo staat en in de drie bo venaangehaalde gemeenten een verbodsbepaling bestaat, lijkt het ons college toch goed toe, sa men te werken tot bereiking van een lofwaardig doel, nl. het tegengaan van drankmisbruik. Verordening tot behandeling van openbare dronkenschap. Artikel 1. Ie. Het is den houder van een inrichting, waar voor vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, of een' verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop is verleend of zijn vervanger verboden in die inrichting of de open aanhoorigheid daarvan in den zin der Drankwet, toe te laten of te laten verblijven niet tot zijn gezin behoorende perso nen, van wie, ter beoordeeling van den Burge meester bekend is, dat zij van alcoholhoudenden drank misbruik maken en wier namen door den Burgemeester schriftelijk aan den houder dier inrichting of zijn vervanger zijn opgegeven. 2e. Onder de inrichtingen in het eerste lid bedoeld vallen niet die waarvoor eene logements vergunning volgens de Drankwet is verleend. 3e. Personen als in het eerste lid bedoeld, die zich bevinden in een inrichting waarvoor het verbod geldt, zijn verplicht zich op eerste aan maning van de politie daaruit te verwijderen. 4e. De houder van eene inrichting als in het eerste lid bedoeld of zijn vervanger is verplicht terstond aan de politie kennis te geven of te doen geven, wanneer personen, als in het eerste lid), bedoeld, onwillig zijn de inrichting te verlaten. 5e. Het is den houder van een inrichting als in het eerste lid bedoeld, of zijn vervanger ver boden aan de personen als bedoeld in het eerste lid, hetzij direct of indirect alcoholhoudenden drank te verkoopen, toe te dienen of te verstrek ken, of te doen verkoopen, te doen toedienen of te doen verstrekken. Artikel 2. Overtreding van het bepaalde i* artikel 1 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Artikel 3. Onverminderd het bepaalde in artikel 141 van het Wetboek van strafverordening zijn met het opsporen van de overtredingen dezer herordening belast de ambtenaren en beambten der gemeente politie. Artikel 4. I Aan hen, die met het opsporen van overtredin- j gen dezer verordening zijn belast wordt de last verstrekt om de in artikel 1 bedoelde inrichtin- i gen desnoods tegen den wil der bewoners, te allen tijde binnen te treden, teneinde zich te verzeko- j ren van de naleving dezer verordening. De voorz. zegt zelf een groote afkeer van deze verordening te hebben gehad. Maar hij is ge zwicht voor den drang die uit andere gemeenten is gekomen om uit die gemeenten personen op de zwarte lijst te plaatsen. Mocht deze verordening worden aangenomen, dan is Z.E.A. voornemens, deze, wat de eigen gemeente betreft, niet eerder toe te passen of het verzoek daartoe moet door de familie zijn gedaan. Spr. acht het de beste methode dat een dergelijk man langs propagandistischen weg tot de orde wordt geroepen. Voor de drankbestrijdingsvereenigingen aan den Langendijk is in dit opzicht hierin een taak wegge legd. Ook deze verordening wordt hierna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. 3. wijziging van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1929. I Deze wijziging is opgemaakt tot een bedrag van 2745.18. Door den raad wordt hieraan zijn goedkeuring gehecht. V. Benoeming van: a. Een lid van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens perio dieke aftreding van den heer B. Btommer. De aftredende wordt als zoodanig met 6 stem men en 1 stem blanco herkozen. De heer Bommer aanvaardt deze functie. De voorz. feliciteert hem met het vertrouwen, dat door den raad in hem wordt gesteld en beveelt de belangen van het Openbaar Onderwijs, ook al is hij voorstander van bijzonder onderwijs, in zijn warme belangstelling aan. b. een ambtenaar van den burgerlijken stand, vacature J. van Exter. Op de voordracht door B. en W. aangeboden, komen voor de heeren: 1. H. Bakker, 2. P. Kostelijk. De heer Kostelijk zegt niet in aanmerking te willen komen. De uitslag van de gehouden stemming is, dat de heer Bakker met 6 stemmen tegen 1 op den heer Kostelijk wordt gekozen. De heer Bakker aanvaardt deze benoeming. De voorz. feliciteert den heer Bakker met deze benoeming en hoopt, wanneer hij tot deze taak wordt geroepen, door hem het huwelijks-sacra ment zal worden hoog gehouden. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit, om een onderzoek in te stellen naar de eventueele verbetering van de schoolban ken, zoo zijn B. en W. thans in de gelegenheid dit rapport aan den raad uit te brengen. Door" den gemeente-opzichter is een begrooting gemaakt van kosten die op het volgende neerkomt: Voor timmerwerk f 7.30 smidswerk f 1.40, schilderen f 5.50. Het los plaatsen van de banken valt niet te bereiken. Voor 10 gulden meer heeft men echter de nieuwe rijksbank. Aan B. en W. is echter gebleken dat deze oude banken geheel ondoelmatig zijn en het gaat vol gens hen niet alnger aan deze banken te handha ven. Zij vragen derhalve machtiging aan den raad, om de op de begrooting uitgetrokken post te mogen gebruiken voor aanschaffing van nieuwe ban ken. De heer Kostelijk. Dat de banken los staan dat weten we. Maar dat de reparatie f 14.20 per bank moet kosten is mij- een raadsel. Dat deze banken voldoende zijn voor de kleine kinderen is een feit. De heer de Boer zegt ook eens een kijkje te hebben genomen in de school en wanneer men nu het verschil van bedrag hoort voor reparatie en-of een nieuwe bank, dan moet vlak voor het aanschaf fen van nieuwe banken zijn. De heer Zaagman vindt de kosten van reparatie bijzonder hoog. Spr. zou dan nu 1 bank willen la ten herstellen onder voldoende controle. Dan weten we precies wat het kost. De heer Bakker hoopt dat de raad in het belang van het onderwijs tot de aanschaffing van nieuwe banken zal overgaan. Wij hebben hier een mooie school en het is in het belang van het kind wan neer het onderwijs in een nette omgeving wordt gegeven. Spr. zou aan het pas herkozen lid van de Comm. van Toezicht willen vragen wat zijn indruk is over de tegenwoordige banken. De heer Bommer zegt, dat zijn indruk is, dat de banken tegenwoordig zeer los staan. Wanneer het aan reparatie moet kosten wat nu bekend gemaakt is, dan ben ik voor het aanschaffen van nieuwe. De heer Kroon zegt een kijkje te hebben genomen in de scholen in het Waarland en Warmenhuizen, waar men de nieuwe rijksbank heeft. Ook in de Bijz, school te Noordscharwoude zijn deze ge plaatst. En wat het advies van den gemeente-op zichter betreft, dit moeten wij toch vertrouwen. Nu dat de kosten van reparatie van dezen aard zijn wil ook hij over gaan tot de aanschaffing van nieuwe banken. Het is iets dat aan onze school toekomt, en het Hoofd der school heeft hem nog medegedeeld, dat het voor het kind ook beter was. De heer Kostelijk zegt het niet met den heer Bakker eens te zijn. De bank die er thans staat is ruimer dan de nieuwe die dan zou komen. De heer Zaagman zegt niet aan het vertrouwen van den gemeente-opzichter te tornen. Maar wij hebben toch het recht de reparatiekosten hoog of niet hoog te vinden. Spr. zal geen namen noemen, maar buiten den raad om heeft hij woorden gehoord zooals: de ban ken zijn af, er moeten nieuwe komen; de banken zijn mij een doorn in het oog, die hem noodzaken nog meer tegen de aanschaffing van nieuwe te zijn. De voorz1. zegt, dat wanneer deze banken stonden in een bijz. school zou er zeker een verzoek ko men om nieuwe banken te plaatsen. Het zou een verzoek zijn, maar het is tevens een bevel en men heeft er maar aan te voldoen. Tot den heer Zaagman zou ik willen zeggen: u bent lid van een partij die zegt: voor het volkskind is geen offer te groot, en nu begrijp ik niet dat de heer Zaagman als lid van die S.D.A.P. tegen deze verbetering is. Aan het adres van den heer Groen richt spr. de woorden: wanneer deze banken in een bijz. school stonden dan kwam het verzoek om nieuwe banken, en dan hadden wij er maar aan te voldoen. Voor goed onderwijs is de aanschaffing van deze nieuwe banken absoluut noodzakelijk. De heer Bakker wijst er nog op dat bij de rijks banken de kinderen rustig blijven zitten, hetgeen niet het geval is met de thans bestaande. De heer Zaagman gaat dan in het kort het gehee- le beloop van deze zaak na en voegt hieraan toe dat hij als S.D.A.P.-er geen verwijten aanvaardt dat hij niet doet als anderen wat willen. De heer Kostelijk zegt niet te weten waarom de banken af zouden zijn. Ook is spr. ervan overtuigd dat de bank heel geschikt op zich zelf kan staan. De heer Groen zegt in het debat te zijn betrokken zonder iets over deze aangelegenheid te hebben ge zegd. De bewering door den voorz. uitgesproken is natuurlijk geheel foor hem. In Noordscharwoude loopt men ook niet zoo hard van stapel. En u kent er mij wel voor dat ik niet direct voor hooge uit gaven ben. Men maakt mij niet wijs dat deze bank niet goed te maken is. De bank is niet af. De voorz. antwoordt, dat het zijn overtuiging is, dat wanneer het verzoek van een bijz. school kwam men er doodeenvoudig aan had te voldoen. Het vorig jaar is de vernieuwing zonder eenig verzet toegestaan. En thans is het weer hoog noodig tijd dat 20 oude banken door 20 nieuwe worden vervangen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht en aangenomen met alleen de heer Groen tegen. Dan doet voorz. de mededeeling dat in Haarlem en nieuw Provinciehuis zal worden gebouwd. In verband hiermede worden door de verschil lende gemeenten ook verschillende cadeaux gege ven. Zoo heeft het Lid van Ged. Stateii de heer Michels zich in verbinding gesteld met den heer burgemeester van Broek op Langendijk om van uit Langendijk en Sint Pancras gezamenlijk een cadeau aan te bieden. De bedoeling is dat hiervoor door de 5 gemeenten gezamenlijk een bedrag van 500 wordt uitgetrok ken. Waar het cadeau uit zal bestaan is nog niet be kend. B. en W. vragen van den raad te mogen weten tot welk bedrag zij mogen gaan. De heer Zaagman zegt dat de Staten en de ge meenten feitelijk één zijn. Aanstonds is het ons gebouw ook. Spr. is er niet tegen dat voor deze gemeente een bedrag van f 100 wordt uitgetrokken Spr. gevoelt in het algemeen niet voor dergelijke sympathiebetuigingen, maar dit is een bijzonder ge val en hij kan zich hiervoor verklaren wanneer het bedrag de f 100 niet te boven gaat. Met allen voor wordt besloten f 100 beschikbaar te stellen. Rondvraag. Met het oog op de voorgenomen plannen tot wij ziging van de verlichting, verzoekt de heer de Boer er rekening mee te willen houden dat de lichtpun ten die thans voor de paden naar de eilanden staan zooveel mogelijk op die plaats blijven gehandhaafd. De voorz. antwoordt dat de directeur met B. en W. de gemeente rond gaat om de plaatsen vast te stellen. Door den heer Kostelijk wordt geinformeerd naar de laatstgehouden vergadering met de brandmees ters. Voorheen waren wij daar altijd tegenwoordig, maar thans was dit niet het geval. Spr. verzoekt het volgend jaar weder een uitnoodiging te mo gen ontvangen. De voorz. antwoordt dat er een brandraad is ge houden waarin is medegedeeld wat staat te gebeu ren in verband met het alleen gebruik van de brand kranen. Een beproeving kon niet worden gehouden en is deze uitgesteld, zoodat de oude toestand blijft gehandhaafd tot 1 April 1930. Wanneer de beproeving van de kranen plaats heeft, zal de raad zeker een uitnoodiging ontvan gen om deze bij te wonen. Door den heer Zaagman wordt de aandacht ge vestigd op de Spoorstraat en is spr. van oordeel, dat het daar een onhoudbare toestand is, die niet langer bestendigd mag blijven. De voorz. antwoordt dat de eigenaresse de ge meente Noordscharwoude is en daar zijn plannen zelfs groote plannen in de maak, afgeschei den van het feit, of daar de nieuwe weg komt of niet, om daar een afdoende verbetering aan te brengen. De rondvraag levert verder niats op waarna de vergadering onder dank aan leden en pers wordt gesloten. ontvan de zit onderg Het van m dat al zich t\ Arnhei ge is verkee beide stappei

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4