Hike Breijer's Raad Hoordscharwoude Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No. 151 ZATERDAG 21 DECEMBER 1929 38e Jaargang: R. Speciaal Corsetten - Magazijn TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. per 3 maanden 1.15. Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. TOB NOOIT. WAT BOEKEN ONS LEEREN. Boeken zijn de vrienden der vriend- loozen. George S. Hillard. Hebben wij vrienden? O, ja, we hebben ken nissen genoeg, die We onze vrienden noemen. We hebben ■zjelfs vertrouwde vrienden. Maar toch toch kunnen we ons dikwijls zoo eenzaam voelen, zoo, of we heel ander zijn dan anderen. Zijn we wer kelijk anders of begrijpen we elkaar alleen maar niet? Hoe komt het, dat de schrijvers ons wel begrijpen? Zijn zij dan allen menschen als wij? Het kan zijn, dat ge na het lezen va neen boek, den schrijver persoonlijk zoudt willen leeren kennen. Meestal is dat onmogelijk de schrijver woont in een andere stad, in een ander land. Maar al is het mogelijk zet die persoonlijke kennismaking dan toch maar liever uit uw hoofd. Want ze zal U ze ker tegenvallen. De schrijver, die in het boek uw vriend was, lijkt in het dagelijksch leven heel an ders, Nee, hij is toch ook niet den mensch, dien ge zocht. Hij lijkt niet dien mensch. Want in het wezen is hij het toch wel. Hoe had hij anders dat boek kunnen schrijven, dat boek, wat u zoo ver- l trouwd voorkwam? Ja, hij is wel als u uw vrien- i den zijn ook wel als u maar we hebben allen een uiterlijk, waarachter we ons verschuilen, we probee ren ons soms wel te toonen, zooals we zijn, maar allerlei kleinigheden houden ons er van terug. Zoolang we tegenover een ander staan, trekken we ons steeds terug. Uit schaamte, bescheidenheid trots. Pas als we alleen zijn, kunnen we ons zelf wezen. De schrijver schrijft zijn boeken als hij al-, leen is. In het drukke leven teegnover anderen, is hij, evenals iedereen, gereserveerd, opzettelijk of onopzettelijk onwaar. Probeer hem dus niet te lee ren kennen maar lees zijn boeken. Goede boeken lezen is beter dan uren met vrienden te verpraten. Ge voelt u na al dat gepraat nog eenzamer en moe- deloozer dan tevoren. Een goed boek heeft u iets te zeggen. Het zegt: gij zijt niet eenzaam wij menschen lijken innerlijk zooveel op elkaar. Uit een goed boek spreekt een mensch tot u, die alleen is en zichzelf ongehinderd uitspreekt. Hij heeft de gave van het woord gekregen, hij kan zeggen, wat in ons allen leeft. Ge zit alleen in uw kamer en ge leest het boek, dat de schrijver schreef, toen hij ook alleen was. Ge zijt uezlf in dit uur, zobals de schrijver zichzelf was. Ge voelt een hechten band, het boek is uw beste vriend geworden. Goede boeken hale nons uit de eenzaamheid we gaan door hen de menschen anders bekijken. We voelen de menschen als onze gelijken, ook al schijnen ze zoo anders. We vinden in de boeken onze eigen gevoelens weer en weten, dat we er niet alleen mee staan. Boeken zijn vrienden, die ons steunen en bemoedigen, die ons kracht en moed geven om samen met de anderen verder te leven! Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze psycho logische medewerker Dr. Jos de Cock, van Merlen- straat 120, den Haag, gratis zielkundige adviezen o. m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen ver- frisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen geregeld in dit blad worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig wor den, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. VRAGER te N. S. Het is verkeerd, altijd overal raad te vragen. Het zelf doen en het zelf zoeken heeft pas waarde. Het is u zeker wel opgevallen, dat vooraantasande pae- dagogen er zoo op aandringen dat de leerling door zelf-werkzaamheid zich dient te ontwikkelen. Dit is toch wel een eigenaardig teeken van dezen tijd. In het Bijbelwoord: Zoekt en gij zult vinden! ligt zeker veel opgesloten, wat de mensch, die het goed met zich zelf voorheeft moet doen. Maar men dient de klemtoon te leggen op zult. fluilenlaitdscJi Overzicht De Duitsche regeering behouden. De crisis voorloopig van de baan. Financiëele hervormingen in Duitsch- land. Bij de Fransche legerbegroo- ting. Duitschland de grootste be dreiging van den vrede Geen Duitsche voorbereiding voor den che mischen oorlog. - Eien internationaal leger in Europa. Een christelijk protest tegen het herstel der betrek kingen tusschen Engeland en Rus land. De strijd tegen vreemde rid derorder in Zwitserland. 'De Duitsche regeering heeft verleden week weer eens kunnen ervaren dat ze geen 'gemakke lijke taak heeft, speciaal niet met betrekking tot bare financieele plannen en hervormingen, wel ke zij van haar standpunt noodig acht. Er is heel wat tegenstand geweest en het moet in den Rijksdag nogal gespannen hebben. Dóch, derre- geering is ondanks den heftigen tegenstand van verschillende zijden ondervonden, nog heelhuids uit den strijd te voorschijn gekomen en een mo tie van vertrouwen werd met een belangrijke meerderheid aangenomen. Minister Helferding heeft ,voor de stemming plaats had, nog eens in den breede uiteengezet, waarom de regeering kwam en komen moest met het regeeringspro- gram, dat ze had voorgesteld. Dit program houdt onde rmeer in een verlaging van de inkomsten belasting, die in drie etappes zou plaats hebben. Verder zouden de eenige belastingen (o.a. de bier belasting en de belasting op sigaretten en rook tabak verhoogd worden en dan bevat het finan cieele program o.m. de verhooging van de premies van de werkloosheidsverzekering. Minister Hel ferding zeide in een in den Rijksdag gehouden rede dat hij eenigszins verbaasd was, dat eenige sprekers de cijfers van het kastekort als een ver rassende openbaring beschouwd hadden en hij herinnerde er aan, dat hij zelf onder vroegere re geeringen meermalen op den bedenkelijken finan- cieelen toestand had gewezen. Toen de huidige regeering aan het bewind kwam, had zij een te kort van ruim een milliard te aanvaarden. Doch ondanks alles zeide Minister Helferding, dat van een desolaten financieelen toestand van Duitsch land niet valt te spreken. Van de in het finan cieel program bedoelde belastingverlaging ver wacht de minister een. grooten opbloei van het economische leven, van handel en verkeer en een vermindering van de werkloosheid. Op haar beurt zal die vermindering van werkloosheid een bezui niging op de staatsuitgaven kunnen opleveren. Zooals de minister tenslotte opmerkte, zou de financieele hervorming haar doel bereiken, wan neer dc Rijksdag de regeering van harte steunde. .W,elnu, de Rijksdag heeft door het aannemen van-de motie van vertrouwen de regeering reeds gesteund al is het dan misschien niet in alle op zichten van harte geweest. En, aan den eisch, welk eeen der afgevaardigden namens zijn partij meende te moeten stellen, namelijk den Rijksdag naar huis te zenden om daarna het volk zelf over de te voeren belastingpolitiek te laten be slissen, aan dien eisch is voorloopig geen gevolg gegeven. Wat voor de binnenlandsche zoowel als voor de buitenlandsehe politiek van Duitsch land in verband met de aanstaande Haagsche conferentie zeker van groot belang is. Doch, al is nu de regeering een votum van vertrouwen in den Rijksdag ten deel gevallen, daarmee alleen ^ijn de vele moeilijkheden op financieel gebied nog niet opgelost. Em, zooals de Rijkskanselier, dr. Muller ook gezegd heeft, een der voorwaar den voor de aanvaarding van het plan-Young is het op orde brengen van de Duitsche financieele en economische politiek. Ook in de Fransche Kamer heeft het er ge spannen. Bij de behandeling van de legerbegroo- ting kwam nog weer eens 'tot uiting de Fransche meening omtrent Duitschland's bewapening. Door een der leden werd verwezen naar de uiteenzettin gen van den heer Daladier, volgens welke het Duitsche leger genoemd moest worden wegens de vervolmaking van het moderne materiaal. Het Verdrag van Versailles zou Duitschland van een modern leger voorzien hebben en het Duitschland, dat men in 1918 een vermindering van zijn leger had opgedrongen, zou tien jaar na den vrede door zijn leger in het hartje van Europa de grootste bedreiging van den vrede zijn geworden. Voorts is er van Fransche zijde gewezen op de groote belangstelling, welke de Duitsche Rijks- weer zou hebben voor de practische toepassing der chemische onderzoekingen, die met het oog op den chemischen oorlog. (Eten belangstelling, zou den we zeggen, die zich ook' in andere landen dan Duitschland nog wel zoo af en toe openbaart.) )Enkele van Fransche zijde gemaakte opmerkin gen ove rde groote bedrijvigheid in Duitsche labo ratoria, die zo ute beschouwen zijn als een sym- toom van voorbereiding van Duitschland op een chemischen oorlog, werden reeds van Berlyijn uit tegengesproken in dien zin, dat er in Duitschland geenerlei voorbereiding door den chemischen oor log bestaat. Het Fransche kamerlid Daladier heeft in de kamer een scherpe rede gehouden tegen de zijns inziens te hooge oorlogsbegrooting en in een buiten de kamer gehouden voordracht noemde hij het betreurenswaardig, dat zoovele mogend heden nog ontzaglijke bedragen uitgaven voor haar- bewapening. Door Daladier werd de oprich ting bepleit van een internationaal leger; met een zoodanig leger zou een oorlog tusschen Euro- peesche naties even dwaas zijn als een oorlog tusschen twee Amerikaansche Staten. Edoch, mo gen we zeggen, het internationaal leger is er nog niet en aan een dergelijk leger zou 'toch ver moedelijk wel een verbroedering van dè Europee- sche Staten, een Statenbond van Briand of zoo iets dergelijks mogen voorafgaan. In Engeland is een 'biweging gaande, welke ten doel heeft te prótesteeren tegen de betrekkingen welke de Engelsche regeering met Sovjet Rusland gaat aanknoopen. Deze beweging beoogt een pro test van christelijk standpunt. Men heeft er na melijk groot bezwaar tegen betrekkingen aan te knoopen met een land, waar volgens vele berich ten de christelijke kerken zoo vervolgd worden. D-e „Morning Post" het blad, dat deze actie op touw zet, maakte weer melding van een cam pagne der Sovjets tegen het kerstfeest. Volgens den correspondent te Riga van genoemd blad, zouden in een paar districten in Rusland weder ruim honderd kerken gesloten zijn geworden, welke veranderd werden in clubgebouwen, terwijl, zooals ook de „Morning Post" meldt, in geheel Rusland scherp op de onderwijzers wordt toege zien of de kinderen wel in atheïstischen zin wor den opgevoed. In Zwitserland is, naar een correspondent van het „Hdbld." meldt een actie gaande tegen het aanvaarden van vreemde ridderorden en binnen kort zullen de Zwitsers misschien wel geroepen worden om zich uit te spreken bij vólksstemming over de wenschelijkheid van een grondwettelijk verbod tot het aannemen en dragen van vreemde onderscheidingen, voor verscheidene categorieën van regeeringspersonen en ambtenaren bestaat dit verbod alreeds. De volksstemming zou dus uit te 'maken hebben of het verbod ook behoor de uitgestrekt te worden tot andere categorieën. Naa rwe vernemen gaat de strijd alleen tegen bui tenlandsehe onderscheidingen, omdat men in Zwit serland zelve dergelijke onderscheidingen niet heeft. N umoet in Duitsch-Zwitserland de bewe ging vooral gericht zijn tegen de Fransche on derscheidingen, welke door de Fransche regee ring kwistig in de Fransche kantons van Zwit serland verleend worden. De tegenstanders van die vreemde onderscheidingen zien in het verke nen of liever het aanvaarden er van het gevaar, dat steeds meer Zwitsers aan 'buitenlandsehe re gieringen verplicht worden en daardoor iets van hun onafhankelijkheid en van hun eenvoud prijsgeven. De Z.witsersehe Bondsregeering moet niet bijster met de actie ingenomen zijn, ook al daarom niet, omdat een eventueele volksstem ming- inzake de onderscheidingen, misschien de Fransch gezinde en de Duitsch gezinde onderda nen wel eens scherper tegenover elkaar zou kun nen plaatsen dan voor een goede verstandhouding wenschelijk is. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN ELASTIEK. Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depót PALTHE Almelo) Vrijdagavond 8 uur vergaderde de raad van bo vengenoemde gemeente in „Concordia" onder voor zitterschap van den Edel Achtb. Heer- Jhr. A. L. van Spengler, Burgemeester. Secretaris de heer J. Kunnen. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom en deelt mede, dat de heer K. G. Rein ders door een lichte ongesteldheid verhinderd is hedenavond aanwezig zijn en heeft de heer Kun nen zich bereid verklaard de functie van secretaris voor deze vergadering waar te nemen. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld onder dankzegging aan den samensteller. Ingekomen stukken: a. Een schrijven van Ged. Staten inhoudende de goedkeuring der gemeenterekening 1927. b. Dankbetuiging va nde vereeniging „Het Witte Kruis" voor de verleende subsidie. c. Idem van de R. K. Leesbibliotheek. d. Idem van het Langedijker Drankweercomité.' e. Idem van den A.N.G.O.B. Bovengenoemde stukken worden voor kennisge ving aangenomen. f. Idem van den rijksveldwachter S. Rood, voor de verleende toelage voor de woninghuur. Als voren. g. Schijven van den heer J. Doets inhoudende bericht van aanvaarding van zijn benoeming als onderwijzer aan de U.L.O.-School. h. Idem van den heerK. Viersma. Als voren. i. Schrijven van Ged. Staten bevattende de me- dedeeling, dat het ingestelde beroep tegen het raads besluit d.d. 10 Mei 1929, betreffende de afwijzende beschikking op de aanvrage van gelden voor het beharden van de speelplaats van de R. K. Jongens school, ongegrond is verklaard. j. Verzoek van den heer N. Andriesma om eer vol ontslag als lid van de Plaatselijke Comm. tot Wering van Schoolverzuim. Aldus wordt besloten. De voorz. deelt mede, dat door B. en W., mede in verband met het vertrek van den heer Gorter, in de eerstvolgende raadsvergadering een voor dracht zal worden aangeboden. k. Verzoek van den heer H. Postma, om eervol ontslag als onderwijzer aan de O. L. School in ver band met zijn benoeming te Hillegom. B. en W. stellen voor dit ontslag eervol te ver- leenen en wel tegen 6 Maart 1930. Conform het voorstel wordt besloten. 1. Verzoek van den Bond voor Staatspension- neering afdeeling Oudkarspel-Noordscharwoude om ontheffeing der vermakelijkheidsbelasting voor den a.s. feestavond voor de ouden van dagen. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. De heer Kwadijk betoogt, dat deze vereeniging een zekere philantropie beoogt en stelt voor het verzoek in te willigen. De voorz. zegt, dat B. en W. op formeele gron den voorstellen tot afwijzende beschikking. De heer Kwadijk merkt op, dat de belastingop brengst van dezen avond niet te schatten is en vraagt of de reclame te vroeg is ingediend. De voorz. antwoordt dat deze niet op zjjn plaats is. Hierna wordt overeenkomstig het voorstel beslo ten. m. Schrijven van den gemeente-opzichter, den heer Oosterlee, inhoudende de mededeeling, dat .de aannemer van het nieuwe raadhuis, de heer Klerk niet voldaan heeft aan de verplichting het raad huis op 15 November jl. op te leveren. Zulks is te wijten aan de te late levering van de steenen. Hierdoor zal de oplevering 45 weken later zijn. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Z.E.A. uit de hoop, dat in den loop van de maand Januari, het nieuwe raadhuis in gebruik zal kun nen worden genomen. De heer Schrijver vraagt of door B. en W. een besluit reeds is genomen inzake de handhaving der boete. De voorz. antwoordt dat deze zaak in B. en W. geen punt van bespreking is geweest, daar een ver zoek om ontheffing van den aannemer niet is in genomen. Z.E.A. meent ook namens de wethouders te kun nen zeggen, dat met billijkheid zal worden reke ning gehouden. De heer de Geus vraagt of het bij vrome wen- schen blijft, dat de aflevering in Januari zal ge schieden of dat er nu een bepaalde datum wordt De voorz. moet erkennen dat de opleyering te laat is, echter is Z.E.A. de stellige meening toege daan, dat deze in Januari zal geschieden. De heer de Geus zegt noch aan het schrijven, noch aan de woorden van den voorz. eenig houvast te hebben, zoolang er geen tijd wordt bepaald. De voorz. merkt op, dat als er een is, die meer verlangt naar de oplevering, het zeker spr. zelf is. De heer de Geus wenscht den datum te bepalen en desnoods de boete te verhoogen tot ƒ30 of ƒ60, waardoor zeker alle spoed zal worden betracht. Spr. wilde den knoop nu maar eens flink doorhak ken, want anders wordt er maar steeds gebruik gemaakt van achterdeurtjes in verband met de te late levering. De voorz. zegt dat bij B. en W. heeft voorgeze ten, dat er redenen waren, dat de oplevering later geschiedde dan in het bestek staat aangegeven. Tevens gold ook hier dat de aannemer geheel naar genoegen van B. en W. het werk verricht. De heer de Geus: „Dat moest er nog bij komen" De voorz. zegt, dat gezien de gunstige rapporten omtrent het werk, B. en W. gemeend hebben eeni ge consideratie te moeten gebruiken. Spr. wil de gedachte aan achterdeurtjes echter geheel uitschakelen. De heer Kwadijk zegt een groot tegenstander te zijn van boete, indien geen schuld aanwezig is. Spr. zegt, dat dikwerf zulks voorkomt, omdat de termijn te kort wordt gesteld. De heer de Geus zegt niet over den tijd te spre ken die tot heden gepasseerd is. Spr. wil thans een einde aan de zaak maken. Destijds heeft spr. aan den heer Oosterlee gevraagd of de termijn niet te kort was, waarop ontkennend is geantwoord. Daar om wil spr. thans zeggen „nu is het uit." De heer Schrijver deelt mede, hedenmorgen van den heer Oosterlee te hebben vernomen, dat het gebouw in ieder geval voor Januari gereed is. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedge keurd. n. Adres van de vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw- en ziels zieken, houdende verzoek om als contribueerend lid toe te treden ad 50 per jaar. De voorz. deelt mede, dat van het college van B. en W. in deze geen voorstellen zijn te wachten, nu de behandeling der begrooting eerst zoo kort gele den is. (Voor vervolg zie 4de pagina.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1