Posterijen, Telegrafie en Telefonie Binnenlandsch Overzicht Uit den Omtrek Binnenland en GEDURENDE DEZE MAAND TOT 9 JANUARI 1930. CGRjRESPO NDENTIE. Naar aanleiding van mijn laatste losse krabbel, schreef de heer Thomassen, uit Bussum een inge zonden stuk. 'k Ben zeer nieuwsgierig óf deze heer, dan wel de bewuste handelsreiziger gelijk heeft. 'kHeb nl. een eerlijke poging gedaan,, achter de waarheid te komen, en toezending ge vraagd van de mémoires van den General-Veld- marschalk von Moltke en tevens van ,,de Mili taire Spectator, waarin het artikel van Generaal Snijders is opgenomen. Met enkele dagen hoop ik het resultaat mee te deelen. De „losse krabbel"-schrijver. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Tele foonkantoor te Broek op Langendijk maakt be kend, dat het kantoor te BROEK OP LANGENDIJK is geopend op den lsten en 2den Kerstdag als op Zondagen en op den Nieuwjaarsdag van 89 en 1314 uur. Dat de hulppost-, Telegraaf- en Telefoonkanto ren te OUDKARSPEL, NOORDSCHARWOUDE ZUIDSCHARWOUDE SINT PANCRAS zijn geopend op den lsten en 2den Kerstdag en den Nieuwjaarsdag als op Zondagen. Op den 2den Kerstdag en Nieuwjaarsdag zal van uit alle kantoren des morgens één brief- en pak ketpostbestelling plaats vinden. Voor niet-busrechthouders bestaat alléén gele genheid tot afhalen van correspondentie op den lsten Kerstdag, gedurende den daarvoor aangege ven tijd op Zondagen. Kerstklokken. Vrede op aarde. Traditie. lil den familiekring. Ben verzoek aan de Directie van de Haagsehe tram. Een gefingeerde berooving. De oom, die er misschien meer van weet. Groote verantwoor delijkheid. Posterijen en censuur. Overlast door radio- en andere mu ziek. Wat is hinderlijk en wat niet. Nieuw artikel in de Amster- damsche Algemeene polotieverorde- ning. Dunne muren en muzikale buren. Over enkele dagen zullen weer de kerstklokken luiden over ons land, over Europa, over heel de wereld. Ein de wereld, de menschheid zal er weer aan herinnerd worden, aan }iet „Vrede op Aarde waartoe het zelfs voor zoover de menschheid het zou kunnen bevorderen niet kwam. Laten we wat optimistisch zijn en wanneer de Kerstklok ken zullen luiden, gelooven, blijven gelooven', dat ook de menschheid,'de volkeren onder'en met. elkaar het hare zal bijdragen ténslotte om dat gene te doen wat der menschheid gegeven mag zijn te doen tot bevordering, tot benadering van den vrede, en het heil waaraan toch wel elk' weldenkend mensch moet en wil gelooven. Moet en wil gelooven ook waar niet'te'ontkennen valt, dat de weg naar dien vrede een lange een moei zame is en dat bij het voortgaan op den vre- desweg naast geduld dikwijls noodig zijn moed en doorzicht en taaie volharding en... geloof, in de eindelijke zegepraal. Mogen de beteekenis- volle klanken, die zich ter gelegenheid van het kerstfeest overde velden en de steden en de dorpen zullen voortplanten in hunne diepste be- teekenis door de menschheid verstaan worden. Er is wel eens beweerd, dat er in onzen tijd veel van de traditie verloren gegaan is. Deze bewe ring zou men in verband kunnen brengen met het Sint Nicolaasfeest, maar o.a. ook met den Oudejaarsavond en de viering ervan. Zeker, de gelegenheden zijn er te over om op avonden als die van Kerstmis en Oudejaarsdag het amusement buitenshuis te zoeken en te vinden. Of amuse ment op deze en dergelijke avonden hoofdzaak is? We laten de beantwoording van deze vraag gaarne daar. We denken aan den ouderwetschen oudejaarsavond, den avond waarop het geheele gezin den laatsten slag van twaalven afwacht en waarop in zoo menig gezin de geur der oliebollen de soms van verre komenden, die toch op Oude jaarsavond thuis wilden zijn, in den familiekring verried, dat het oude gebruik in eere werd ge houden. Doch genoeg hierover. Die Oudejaars avond is nog voor velen een avond ook van innig huiselijk genoegen, evenals de kerstavonden het nog zijn voor velen. Mogen we hiertoe ook niet concludeeren uit het bericht, dat de Nederland- sche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel aan de Directie der Haagsehe Tramwegmaat schappij heeft verzocht op Oudejaarsavond den tramdienst te beperken ten einde het personeel zooveel mogelijk gelegenheid te geven den Oude jaarsavond in den familiekring door te brengen De genoemde maatschappij heeft zich bereid ver klaard aan het tot haar gerichte verzoek te zullen voldoen. De vorige week maakten we melding van de verdwijning van een portefeuille met een inhoud van vijf en zestig duizend gulden aan geldswaar dige papieren. Van sommige zijden werd al gewe zen op het onverantwoordelijke er van een jong- mensch van zestien jaren met een dergelijk hoog bedrag te laten uitgaan. Het onderzoek heeft ai vrij spoedig doen zien, dat hier van een gefin geerde berooving sprake is; m.a.w. dat de porte feuille niet is geroofd op het oogenblik dat de jongen in kwestie werd aangereden. Naar aanlei ding van wat de jongen bekend heeft, werd ge- KOOPT meld, dat een oom van den jongen, voordat de aanrijding plaats had, de portefeuille in ont vangst had genomen. 'Het familielid hier be doeld had de politie al gauw te pakken, doch naar we lezen, hield de oom vol niets van de porte feuille af te weten. Hoe dit zij, dat de berooving gefingeerd is geweest, moet vast staan. Waarmee intusschen de verloren duiten niet terecht zijn. Ziooals het geval zich moet hebben toegedragen ligt. er o.i. nog iets meer aanleiding in de vraag te stellen of inderdaad de verantwoordelijkheid voor het vervoer en het veilig behoud van een zoo groot bedrag inderdaad niet wat te groot geweest is. Zfooals we indertijd reeds gemeld hebben, heb ben de Posterijen bezwaar gemaakt tegen het gebruik vau anti-militairistische sluitzegels, Door een der kamerleden zijn in verband hiermee tot den minister van Waterstaat eenige vragen ge richt. De minister heeft in antwoord daarop doen weten ,dat op de bedoelde sluitzegels de bepa ling van toepassing moest worden geacht, volgens welke op de te verzenden stukken geen zegels mogen worden geplakt, welke eenige overeen komst vertoonen met de van rijkswege uitgegeven postzegels. Wat de zegels tot uitdrukking bren gen, speelt daar de minister zeide. geen rol .Intusschen zou, naar we lezen een afzender poststukken van de bedoelde sluitzegels voor zien, hebben terug ontvangen, omdat de sluit zegels op eene of andere manier tegen oorlog en militairisme getuigenis geven. Het Haagsehe blad, „Het Vaderland", merkte naar aanleiding van een en ander onder meer op. „We nemen de aansporing tot dienstweigering, op een der sluit zegels aangebracht, natuurlijk niet in bescher ming „maar", zoo vervolgt het blad, „we ontzeg gen den Posterijen het recht op censuur. Gaat men bij de verkondiging van zijn beginselen over de schreef, dan moet de Justitie ingrijpen". Ein net blad eindigt zijn beschouwing met de vraag: „Waar gaan we heen?" De radio en de gramofoon om van piano's en andere ouderwetsche muziekinstrumenten maar niet te spréken, geven ontegenzeggelijk net* menschdom veel vermaak. Maar, het komt wel eens een enkele maal voor, dat in een gezelligen familiekring naar hartelust van de muziek (wel ke dan ook) genoten wordt, terwijl aan de andere zijde van de kamermuren diezelfde muziek tot soms bittere verwensehingen en vèr-wenschingen aanleiding geeft. Muziek, hoe schoon* ook en hoe lang van duur ook, geeft soms overlast. Nie mand krijgt graag te veel van het goede, maar de grens tusschen het „genoeg" en het „te veel" ligt niet voor alle menschen op dezelfde plaats. Bij B. en W. van Amsterdam was al lang geleden een adres ingekomen, houdend het verzoek tot het opnemen van bepalingen in de Algemeene Politieverordening, bepalingen, die de strekking zouden hebben ,den overlast, welken bezitters van radiotoestellen den omwonenden aandoen, tot een minimum te beperken. B. en W. van Amster dam achten thans de tijd gekomen, door een ver bodsbepaling het hierbedoelde euvel te bestrij den. Doch zij wenschen alleen werkelijke mis bruiken tegen te gaan. Zij stellen daarom voor in de algemeene politieverordening een nieuw artikel in te voegen; „het is verboden, door mid del van een muziekinstrument of toestel, be stemd tot het hoorbaar maken van muziek of van de mensehelijke stem, hetzij in de buitenlucht hetzij in een afgesloten ruimte, voor de omgeving, hinderlijk geluid te maken." Dat is nogal eenvou dig, zal men zeggen en het geeft misschien een radicale oplossing. Maar, zal het begrip „hin derlijk" niet wat nader aangeduid en omschre ven dienen te worden? Voor menschen met heel fijn muzikaal gehoor zal een symphonie van Beethoven al hinderlijk kunnen zijn, wanneer deze doormiddelmatige krachten wordt uitge voerd. Kortom, bij de beoordeeling van wat hin derlijk is en van wat niet, zijn zoovele en zoo zeer uiteenloopende meeningen en opvattingen denkbaar, dat het best zou kunnen, dat'een even- tueele aanklacht wegens „hinderlijke" muziek zoo veel rompslomp en uitzoekerij meebracht, dat om zoo te zeggen, het eind er van weg was. Wat niet wegneemt, dat we gaarne instemmen met degenen, die protesteeren tegen de ongebreidelde en ongelimiteerde vrijheid, welke ieder zich ver oorloven kan de omwonenden te vergasten op al les en nog wat, wat maar eenigszins uit instru- j inenten te halen is. De muren van de moderne j huizen zijn nu eenmaal niet zoo dik en als men j het genoegen heeft voor-achter, beneden en boven buren te hebben bij wie de radio en andere mu- j ziek gezelligheid geen tijd kent. Wil 's morgens, uit den slaap verrezen, Zijn huisgenooten gul begroet Eten met een held'ren blik ontmoet, Waarin zij vrede en liefde lezen. Ein heel 'den dag met blij gezicht Hulpvaardig, vriendelijk hen bejegent, En als een zonnestraal vol licht En maakt zijn leven rijk gezegend, slagen over 1920 en verkiezing van bestuursleden door omstandigheden eerst heden konden plaats vinden. Voor deze wintercampagne sfaan twee gewone, en één gemeenschappelijke vergadering met naburige kiesvereenigingen te Dirkshorn te houden, op het programma. Het jaarverslag van den secretaris gewaagde van een opgewekt vereenigingsleven. Het resul taat der verkiezing voor Tweede Kamerleden stemde voor deze plaats tot volle tevredenheid. Daarentegen sloot de rekening van den penning meester met eenig tekort. De heer A. L. Jonker bracht hierna verslag uit van de laatst te Alkmaar gehouden vergadering- der kamerkieskring Den Helder. Vervolgens werd overgegaan tot bestuursverkiezing. De heer C. Meyles werd herkozen, terwijl in de vacature G. Wagenaar werd voorzien door de benoeming van A. L. Jonker. Voor afgevaardigden naar te houden vergade ringen, waarbij de kiesvereen. betrokken is, werd als primus gekozen D. v. d. Z,waag, en als secun dus K. Dekker. Tenslotte leverde de heer W. Dijkstra een op stel over „Vaccinatie", hetwelk nogal stof gaf tót een levendige gedachtenwisseling. Met dankzegging werd hierna de vergadering gesloten. Plaatselijk Nieuws BROEK OP LANGENDIJK. De heer J. H. Enters, onderwijzer aan de Chr. school alhier, werd als zoodanig benoemd te Haarlem. Faillissementen in Nederland. GEDURENDE DEZE MAAND TOT 9 JANUARI 1930. ROVENK^RiSPEL. De vorst komt den tuinbouwers hier zeer on- gelegen. Er staan nog duizenden stuks bloem- kool in 't veld, die bij gunstig weer gemarkt zouden kunnen worden. Zooals het er nu voor- j staat, na de vorst van Donderdag op Vrijdag, is j er wel geen sprake van, dat er heden (Zaterdag) iets van beteekenis aan de markt komt. j Gisteren waren er nog pl.m. 140 bouwers met bloemkool ter veiling, 'tgoed bracht hooge prij zen op, nl. van 1826 gld. per 100 stuks eerste soort. Bevroren goed mag niet geveild worden. Hier hoopt men dat het weer spoedig omslaat Blijft de vorst aanhouden, dan kan de restant op de akkers wel als verloren worden beschouwd. KRABBENDAM. Woensdagavond vergaderde de Kiesvereeniging in do consistorie der 'Geref. Kerk. Na opening en lezing der notulen deed de voorzitter, de heer J. P. Goelema enkele mededee- lingen. Het bleek dat enkele zaken als jaarver- FAILLISSEMENTEN Opgegeven door v. d. GRAAF Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). U itgesproken 23 Nov. H. V. Glaserman's Pelterijenhandel, ge vestigd te Rotterdam, Steiger 23 en Weezenstr. 11, R.c. Mr. D. M. Paré, Cur. Mr. H. B. van Riesen, Rotterdam. 25 Nov. Aug. Bieker, koopman, Amstelveen (gem. Nieuwer Amstel) Nieuw eKaersselaan 4, R.c. Mr. N. D. Feenstra Our. Mr. G. J. O. H, Claessens, Amsterdam, Ban straat 8. 25 Nov. Jos. Dreese, Amsterdam, Nieuweweg 26 huis, R.c. Mr. H. D. Feenstra., Cur. Mr. G. J. O. H. Claessens, Amsterdam, Ban straat 8. 25 Nov. P. E|. E. van W,esterholz, Amsterdam, Heerengracht 318 en R.E. v. Wes- tenholz, wonende in Frankrijk, rue Trianon 21, Le Perreux, Marne, leden der handelsvennoot schap onder de firma Ered. Westenholz en Co., gevestigd te Amsterdam, Heerengracht 318. Ri.c. Mi- ,H. D. Feenstra. Our. Mr. D|. C. Endt, Am sterdam, Stadhouderskade 57. 25 Nov. Izaak Butler ,smid( Terneuzen, R.c. Mr. J. W. Zijl stra, Cur. Mr. A. J. v. d. Weel, Middelburg. 25 Nov. Izaak Leynse, veehandelaar, Middelburg Seissingel, Ri.c. Mr. Th. Portheine, Cur. Mr. F. Bj. Evers, Middelburg. 25 Nov. G. J. G. Nijen- huis, koopman, Lonneker, Ri.c. Mr. A. Ikmau van Burck. Cur. Mr. H. A. van Rossum, Enschede. •25 Nov. J. v. Dijk, rijwielhandelaar, Enschede., R.c. Mr. A. Ikman v. Burck, Cur. jMr. H. A. van Rossum, Enschede. 16 Dec. Stephanus de Vos, koopman in goud en zilver, Middelburg, Lange Burg C 89, Rc. mr. J. H. Bybau, Cur. mr. J. F. van Deinse, Middelburg. 17 Dec. A. Buys Jr., brand- stoffenhandelaar, Aerdenhout, Rijnegomlaan 60, Rc. mr. A. L. M. van Berckel, Cur. mr. L. J. Ven huizen Heemstede. 17 Dec. J. G. C. Hezemans, fotograaf, Haarlem, Rollandslaan 43, Rc. mr. A. L. M. van Berckel, Cur. mr. J. A. P. C. ten Bokkel, Haarlem. 17 Dec. P. H. Brinkman, firma Wed. J. de Reiger, mandenmaker, Haarlem, Verwulft 7, Rc. mr. A. L. M. van Berckel, Cur. mr. W. G. J. Veen- hoven, Haarlem. 17 Dec. W. Tros, koopman in galanterieën, Hoofddorp Kruisweg 479a, Rc. mr. A. L. M. van Berckel, Cur. mr. R. C. Bakhuijzen van den Brink, Haarlem. 17 Dec. A. Th. Murk, bloem bollenhandelaar, Hillegom, Meerstraat 50, Rc. mr. A. L. M. van Berckel, Cur. mr. F. J. Gerritsen, Haar lem. 18 Dec. P. Vos, Amsterdam, Jacob van Cam- penstraat 28 hs. Rc. mr. H. D. Feenstra, Cur. mr D. den Hollander, Amsterdam, Heerengracht 372. 18 Dec. Albert Vlaswinkel, loodgieter, Hilversum, Dahliastraat 28, Rc. mr. H. D. Feenstra, Cur. mr. M. R. A. L. Houtappel, Amsterdam, Heerengracht 388. 18 Dec. C. G. Streefkerk, aanneemr, Bus sum, K. P. C. de Bazelstraat 33, Rc. mr. H. D. Feen stra, Cur. mr. dr. C. A. Vaillant, Amsterdam, Wete ringschans 50. 18 Dec. I. van Gelder, koopman, wonende en zaak drijvende te Amsterdam, Albert Cuypstraat 203, F.R., Rc. mr. H. D. Feenstra, Cur. mr. H. de Groot, Amsterdam, Heerengracht 498. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 20 Nov. N. Otter, Lonneker. 20 Nov. H. M. Effing, Losser. 20 Nov. G. Lubach, Hengelo (O;.). 20 Nov. D. Kühne, Enschede. 18 Nov. J. v. Amstel, Almelo. 123 Njov. J. B. Her mes, Almelo. "'25 Nov. P. Bpekelman, Amster dam. 25 Nov. Wl. J. Mendels, Amsterdam. 25 Nov. J. Piller, Amsterdam. —'25 Nov. A. W. "Welling, Amsterdam. 25 Nov. J. M. de Mare, Amsterdam. 11 Dec. J. van Dijk, Enschede. 16 Dec. P. A. Kade, Voorschoten. 16 Dec. M. C. Kreeuwen, Voorburg. 16 Dec. J. P. Visser, den Haag. 16 Dec. P. J. Otjes den Haag. 17 Dec. N. J. Vessies, Ymuiden Oost. 18 Dec. C. Post, Am sterdam. Nieuwstijdingen SCHADEVERGOEDING VOOR, KLUNDER EN TEUNISSEN- Naar „Het Volk" verneemt, heeft het Gerechts hof te Amsterdam in raadkamerzitting- van 12 December j.l. beslist op de verzoekschriften van de heeren J. Teunissen en J. O. Klunder, strek kende tot het verkrijgen eener tegemoetkoming in de schade, welke deze geleden hebben! ten gevolge van de door hen ten onrechte ondergane straf (de moord te Giessen-Nieuwkerk). Het Hof heeft aan de beide onschuldig-ver- oordeelden toegewezen een bedrag, overeenstem mende met het door hen gederfde loon gedurende de 41/2 jaar, welke zij in de gevangenis hebben doorgebracht, onder aftrek van de kosten, daar aan verbonden („logeerkosten"). Eien schadevergoeding, gevraagd door den heer Klunder voor het slechter worden van zijn ge- GEDURENDE DEZE MAAND TOT 9 JANUARI 1930. zichtsvermogen, werd afgewezen, als zijnde niet bewezen. Een soortgelijke vergoeding aan den heer Teunissen voor lichamelijke verzwakking, voornamelijk bij het loopen, werd gedeeltelijk toegewezen. Voorts werd toegewezen een bedrag, overeen- stemmende-met ongeveer twee derden der werke lijk gemaakte onkosten voor het leveren van het bewijs hunner onschuld. Een vergoeding voor het leed en de moreele schade werd niet toegekend, daar de wet, vol gens het oordeel van het Hof, hierin niet voorziet. TE VROEG UIT DEN TREIN GESTAP- Dinsdag heeft te Gouwsluis, gem. Alphen aan den Rijn, een ernstig oflgeluk plaats gehad. De 26-jarige mêj. M. de Moor, wonende te Amster dam en onderwijzeres te Zevenhoven, kwam met het loeaaltreintje van daar en moest te Alphen aan den Rijn overstappen in den trein Utrecht Leiden. Zij stapte echter een halte te vroeg uit, 11.,1. te Gouwsluis. Haar vergissing bemerkende, wilde zij weer in den reeds in beweging zijnden trein stappen, met het gevolg, dat zij op het per ron gleed en onder den trein terecht kwam. Beide beenën werden haar verbrijzeld. Zij is, nadat haar geneeskundige hulp was verleend, naa rhet Academisch Ziekenhuis te LeidA overgebracht, waar haar beide beenen werden geamputeerd. Eenige uren later is zij overleden. MET EEN D OLKMES GESTOKEN, Gisternacht is de 55-jarige koopman W. D. Timmermans van het Noordplein door een 48- jarigen koopman in de Westewagenstraat met een 'dolkmes in het zitvlak en in den rechter boven arm gestoken. Waarschijnlijk is door den steek in den bovenarm een slagader geraakt, zoodat de man tengevolge van bloedverlies is overleden. EEN TEKORT VAN f 150,000. Naar „Het Volk" verneemt is een belangrijk tekort'ontdekt bij de firma M. P., Amsterdamsch commissionair in geslepen diamant. Het tekort zou een bedrag beloopen van f150.000, dat ten laste komt van een viertal Amsterdamsche firma's. Ook de erfgenamen van P.'s gewezen compag non ,die enkele maanden geleden is overleden, zullen waarschijnlijk de dupe zijn. VERDUISTERING- Op last van de justitie is, naar de „MA." meldt ,te Zevenaar aangehouden de boekhouder van het electrieiteitsbedrijf aldaar onder ver denking van het-plegen van fraude. Uit het inge steld onderzoeek is gebleken, dat een groot be drag uit de kas is verdwenen. AANTAL SCHOLEN IN ONS LANBl- Onder „School en Opvoeding" komt o.a.. in „Het Hdbld.") het volgende voor: Uit de kort geleden verschenen jaarcijfers voor Nederland 1928, uitgeschreven door het Centraal Bureau voor Statistiek en gedateerd April 1929, blijkt ,dat er in 1925 in ons land waren: (Die getallen tusschen zijn die van 1924). Openbare scholen 3694 (3751) Protestantsche 1726 (1680) Katholieke 1882 (1795) Israëlietische 3 (3); In totaal 3740 bijzondere scholen tegenover 3694 openbare. Voor 1924 waren die aantallen 3601 en 3751. Aantallen leerlingen lager onderwijs. Het aantal jongens op dagscholen en op scho len voor vervolgonderwijs was 1926 Openbare scholen 265.106 Bijzondere '291.834 Het aantal meisjes Openbare scholen 219.158 226.480 j Bijzondere scholen '300.734 294.941 In 1920 en 1926 waren de totale aantallen leerlingen voor genoemde scholen:: 1 Openbare 570.324 484.265 Bijzondere 461.370 529.568 1925 274282 282.243 j Ofschoon de maandelijksche overzichten van j rle Rijksmiddelen van den laatsten tijd een gun stig licht werpen op de inkomsten van den Staat, heeft het overzicht over November j.l. zijn voor J gangers vérre overtroffen. i Tegenover een gemiddelde maandelijksche ra- j ruing van f39.26 millioen en een opbrengst in j November 1928 van f42.55 millioen staat een j ontvangst van f 46.37 millioen over de afgeloopen maand I Over de eerste 11 maanden van dit jaar werd f 32.5 millioen meer ontvangen dan geraamd was en f15.9 millioen meer dan in dezelfde periode vsa 1928. Het verschil tusschen de beide laatste bedra- gen wordt verklaard door een mindere opbrengst j van f 9 millioen der Rijksinkomstenbelasting en 1 f 8.5 millioen van het accijns op het gedistilleerd- Wat het hooge bedrag van de ontvangst over 1 November j.l. betreft, moet al dadelijk worden opgemerkt, dat de Successierechten f5.6 milli- oen verschaften of f 2.4 millioen meer dan ge raamd was en f 2.2 millioen meer dan In Novem ber 1928. Aan minder wisselvallige bronnen van inkom sten werd de raming derhalve met f5.7 millioen overschreden, d.i. dus toch nog met een respec tabel bedrag. KOOPT GEDURENDfe DEZE MAAND TOT 9 JANUARI 1930.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4