14 Reclame-Dagen i 1. G. ENGELH OTTO FINKENSIEPER, Voor f 85.00 10 Graden Vors!? een Deken meer. C. OUDES, Winterjassen Regenjasen Jekkers en Kinderjassen 13 KORTING WOL en SUJET Telefoon 517. Alkmaar. Fnidsen 111-113. er is MASSA - er is ÜUALITEITS- KOFFIE Eli THEE KOORN's Java koffie en KOORN's Ceyionthee zijn tot het laatste boontje, tot het laatste blaadje de fijnste qualiteit. Vraagt U Uw winkelier KOORN's Ceyionthee, KOORN's Java koffie. B. KOORN Co. Opgericht 1808 r Effecten Hoorns Coupons Bezcrgi HYPOTHEKEN Verleent Oredieten voor Landbouw, Nijverheid en Handel. Safe Deposit A. HILDERING, Daar willen wij gaarne voor zorgen. hul f6.25 tit f22.00 Noordscharwoude Laat, Alkmaar, OP ALLE Kousen, Sokken, Vesten, Pullovers, Wollen Ondergoederen KOORN's Javakoffie met een loodje 63, KOORN's paars merk 58, KOORN's blauw merk 55, KOORN's yroen merk 45, KOORN's wit merk 40 ct. per pakje. KOORN's Ceyionthee blauw merk 34, rood 36, groen 38, goud 40 ct. ^er ons. Koffiebranders en Thee-importeurs. ALKM£ Hoornsche Crediet en Effecten bank 21.V- ALKMAAR, HOORN, SCHAGEN, Oude Gracht 297 Dal 8 Marktplein 92 L een pracht wan een Stof zuiger met alle toebehooren. Eerste Alkmaarsche Naaimachine handel Zaadmarkt 66—68. Telef. 236 Dat beteekent: Groote sorteering. Lage prijzen. Door onzen GROOTEN VERKOOP in hebben wij wederom onze sorteering met de meest moderne dessins en kwali teiten moeten aanvullen. Daarom is voor een ieder HET AAN GEWEZEN ADRES. (Vervolg van de 1ste pag.) Voorgesteld wordt voorloopig afwijzend te beschik ken en dit adres bij de volgende begrooting op nieuw te behandelen. Aldus wordt besloten. o. Adres van het comité der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in de kantons Alk maar, Hoorn, Purmerend en Schagen, houdende 't verzoek om adhaesie te betuigen met een door dat comité aan den minister van O. K. en W. en de Tweede Kamer gezonden adres inzake de klassifi- catie der gemeenten volgens het Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928, in verband met onderwijsbelangen te plattelande. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennis geving aan te nemen, daar de vereeniging van Ned Gemeenten het aangewezen lichaam is, dergelijke verzoeken tot de wetgevende macht te richten. De heer Schrijver meent dat verzoeken op ge gronde basis en motieven toch ingewilligd kun nen worden en het toch niet hindert van wie deze komen. Een ieder, die weet wat de klassificatie be teekent, zal daarmede niet accoord kunnen gaan. Spr. wenscht op te merken, dat het levensonder houd in kleinere plaatsen absoluut duurder is, zoo als dan ook in het adres wordt aangegeven. Spr. stelt voor wel adhaesie te betuigen. De voorz. zegt, dat de praktijk heeft geleerd dat men goed doet steeds dezelfde lijn te volgen, zoo als dat tot heden geschied Er zijn zoovele wenschen ten opzichte van wijziging van wetten. Spr. noemt hier de L. O. Wet. Echter hiervoor is de bovenge noemde vereeniging het aangewezen lichaam, dat tenslotte alle gemeenten vertegenwoordigt. Z.E.A. merkt op, het reeds eerder te hebben ge zegd, dat de verzoeken om adhaesiebetuiging een soort sport is geworden. Het voorstel van den heer Schrijver wordt niet gesteund en wordt het voorstel van B. en W. aan genomen. p. Rapport van de Langedijk Commissie inzake de door den directeur der licht.bedrijven genoten 5 procent. De voorz. deelt mede dat door B. en W. wordt voor gesteld de eindconclusie van het rapport te aan vaarden, zijnde dat de 5 pCt. ten rechte zijn ge noten. De heer de Geus uit zijn erkentelijkheid voor het geen de directeur ten opzichte van de gasfabriek heeft gedaan. De zaak betreffende de 5 pCt. heeft heel wat stof doen opwaaien en nu gebleken is, dat alles in het reine is, brengt spr. een woord van hulde aan den directeur. Vervolgens deelt Z.E.A. mede, dat dikwerf wordt beweerd, dat de gemeente ten aanzien van het on- bestraatte gedeelte van de Spoorstraat in gebreke blijft. Spr. wil thans een einde maken aan het sprookje, als zou de Spoorstraat stiefmoederlijk be handeld worden. Alvorens afdoende maatregelen worden getroffen zijn besprekingen gevoerd met het gemeentebestuur van Oudkarspel en is op de laatste conferentie ge zegd dat allereerst moet worden afgewacht waar de Provinciale weg zal komen. Met deze verklaring wil Z.E.A. bereiken, dat er dus niets verweten kan wor den aan hetgemeentebestuur van Noordscharwoude Vervolgens deelt Z.E.A. mede, dat een verzoek is ingekomen een bijdrage te willen verleenen voor een geschenk voor het nieuw in te richten Provin ciehuis. Voorgesteld wordt 100 te verleenen. Aldus wordt besloten. De heer Schrijver merkt ironisch op. dat dit nu een goede gelegenheid is aan Ged. Staten een bij drage te vragen voor het nieuwe raadhuis, waarop de voorz. onder algemeene hilariteit den heer Schrij ver verzoekt als vertegenwoordiger der gemeente, in dien geest werkzaam te willen zijn. Voorts deelt Z.E.A. mede, dat in comité-zitting besprekingen zijn gehouden betreffende eventueele plannen tot verbetering van den gevaarlijken hoek Oosterstraat-Doprsstraat, Intusschen zijn besprekingen gehouden met het bestuur van „de Burg" ten opzichte van den daar gelegen stal en ofschoon de besprekingen nog niet zijn geëindigd heeft het bestuur zijn volle mede werking toegezegd. Spr. hoopt in de eerstvolgende vergadering met een voorstel te kunnen komen, hetwelk echter een offer van de gemeentekas zal eischen. Vaststelling van de vergoeding over 1928 aan de school met den Bijbel. Het aantal leerlingen bedroeg 521/», gerekend naar de kosten van het O.L. onderwijs per kind be draagt de bijdrage /ƒ12.40 per leerling alzoo to taal 648.07. Idem voor de R.K. Meisjesschool ad 2226.38. ge rekend naar 179\/7 leerling. Genoten is reeds een bedrag van 1677.94, zoodat nog moet worden uitgekeerd een bedrag van 548.44. Voor het vervolgonderwijs gerekend naar 9 leer lingen bedraagt dit ƒ81,81, voor de R.K. Meisjes school, gerekend naar 22 leerlingen ƒ199:98, voor de R.K.. Jongensschool gerekend naar 21 leërlingen 190 89. Aldus wordt besloten. De uitkeering voor de R.K. Jongensschool, welke tevens een driej aarlij ksche afrekening behelst, is gerekend naar 1611/. leerlingen. Te veel is genoten een bedrag van ƒ201.471/:;. De voorz. zegt dat enkele posten door B. en W. niet zijn geaccepteerd: le. huur sportterrein 134.30 2e. rente kasgeldleening coop, boerenleenbank ad 16.87 3e. aanschaffing buste van Z. H. den Paus 29.50 Met het oog op den goeden gang van zaken ach ten B. en W. deze bedragen niet in overeenstem ming met de wet. De heer Schrijver meent dat de wet echter de zaken niet bij name noemt. Voorts acht spr. het sportterrein de aangewezen plaats voor de lichame lijke oefeningen, daar er geen andere gelegenheid is terwijl de buste van den Paus ten dienste is van het Godsdienstonderwijs. Nu het hoofd der school de aanschaffing hiervan noodig oordeelt en door den minister is toegestaan de aanschaffing van re producties van kunstwerken, stelt spr. voor de bo- vengeneomde posten te handhaven. De voorz. zegt dat bij eventueele inwilliging dit terrein onbegrensd is. Mocht het schoolbestuur n^et de beslissing van hét gemeentebestuur, niet accoord gaan, zoo kan beroep bij de Kroon worden aange- teekend. Aan de beoordeeling van het al of niet gerech tigd zijn van posten is een groote jurisprudentie verbonden. Spr. geeft in overweging het voorstel van B. en W. alsnog te aanvaarden. De heer Schrijver is van meening, dat door B. en W een uitspraak in hoogere instantie wordt uit gelokt. Wat betreft de aanschaffing van de buste van den Paus, zou spr. niet gaarne door B. en W. uitgemaakt zien wat voor de R. K. kinderen noo dig is. De heer de Geus zegt dat op de eene school cate chisatie wordt gegeven, op een andere leert men lezen en schrijven en kan de pastoor godsdienst onderwijs geven op de kath. scholen. Spr. vraagt zich zelf af, indien de aanschaffing juist is, waar dan het einde is. De heer Kooy wil er voor waken, om de uitgaven die voor de verschillende scholen vrij hoog zijn, niet onnoodig te verhoogen. De heer Schrijver zegt dat dit juist het kardinale punt is. Spr. vindt dat de heer de Geus de zaak een beetje al te eenvoudig voorstelt, daar het gods dienstonderwijs toch gewettigd is. De voorz. betreurt het dat deze zaak in het open baar wordt besproken. Echter, zegt Z.E.A., waar hier thans voor het schoolbestuur een weg bestaat door een uitspraak van de Kroon is het beter niet in finesses te treden B. en W. hebben steeds het oog gericht bij het nazien der becheiden geen precedenten te scheppen B. en W. zijn dan ook vast overtuigd den goeden weg te bewandelen en zal in de toekomst deze nog steeds gevolgd worden. De heer Schrijver zegt niet voldaan te zijn en behoudt zich het recht voor in de toekomst over dergelijke kwesties te zullen spreken. Weth. Barten meent, dat de drie genoemde za ken niet noodzakelijk zijn voor onderwijs. Er is een speelplaats, dus is een sportterrein overbodig. Alle posten worden getoetst aan het gewicht van het on derwijs en wordt met strikte onpartijdigheid be slist, Wethouder Ootjers zegt dat B. en W. niet onfeil baar zijn, doch er geoordeeld wordt volgens eigen overtuiging. Het voorstel van den heer Schrijver wordt niet Het voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen en wordt aanteekening gehouden, dat de heer Schrijver er tegen is. Rondvraag. De heer de Geus informeert naar den Twuyver- weg en vraagt of deze al aan de gemeenten is over gedragen en zoo neen, wanneer dit dan zal geschie den. De voorz1. antwoordt dat de overdracht alleen zal plaats hebben aan de gemeente Sint Pancras, als zijnde de gemeente welke dezen weg in beheer krijgt. De Langedijker gemeenten krijgen pas een rol te vervullen, wanneer er onderhoud van den weg moet worden betaald. De heer de Geus had dit opzettelijk gevraagd, omdat hij had opgemerkt dat in de bocht van den Twuyverweg een prikkeldraad omheining is aange bracht hetgeen hem ten zeerste heeft verwonderd. Wanneer particulieren hier een prikkeldraadaf scheiding aanbrengen, dan wordt er terstond een aanmerking op gemaakt. Het zo utoch wel vreemd zijn, wanneer de gemeenten nu aan een opnebaren weg prikkeldraad gaan maken. Voordat de gemeen te den weg accepteert, acht spr. het gewenscht dat deze afscheiding veranderd wordt. De voorz. antwoordt dat B. en W. dit punt ook onder de oogen hebben gezien en zij dan ook hopen dat voor de definitieve overname door Sint Pancras deze afscheiding zal worden veranderd. Qe heer de Geus wijst nog op het gevaar bij plotseling uitwijken van wielrijders die zich bij het zoeken van steun verwondingten konden oploopen en vooral de kleeding van fietsende dames kan er in blijven vasthaken, waardoor ongelukken niet zul len uitblijven. De Langedijker gemeenten dragen in het onder houd bij om het Langedijker publiek een veiligen verkeersweg te verschaffen, maar dan moet de ge vaarlijke afscheiding weg. Weth. Barten zegt, dat te Sint Pancras geen ver ordening bestaat betreffende prikkeldraadafschei dingen langs den openbaren weg. Wij kunnen er dus weinig aan doen. De voorz. merkt hierover op, dat de gemeenten het recht hebben de noodige op- en aanmerkingen te kunnen maken. Deze kunnen worden gemaakt alvorens de over dracht plaats heeft. De heer Ootjers acht deze scheiding met het oog op de daarachter liggende landerijen noodig, maar dan kan men achter de palen prikkeldraad en voor depalen gewoon draad spannen. De heer Kooy vraagt naar de verbetering van de Spoorstraat en meent dat, waar de daar vroeger bestaande sloot door de gemeente Oudkarspel is gedempt, deze ook voor het onderhoud aansprake lijk is, want was die sloot niet gedempt, dan was er nu geen onderhoud van den weg. Die demping was toch geschiedt ten gerieve van Oudkarspel: De voorz. antwoordt dat de slechte staat van den weg daar te wijten is aan het nooordeelkundig dem pen van de sloot. Overigens heeft het de volle aan dacht van B. en W. De heer Kwadijk informeert naar de resultaten van zijn vragen in de vorige vergadering betref fende de transportbaan en het Georganiseerd over leg aan de gasfabriek. De voorz. antwoordt dat wat betreft de trans portbaan is er eenigen tijd geleden door de gas- commissie een firma gevraagd om deze afdoende in orde te maken. Op het Georganiseerd Overleg is door de Com missie afwijzend beschikt. De reglementen zullen aan de raadsleden worden toegezonden. De heer Kwadijk vindt het onbegrijpelijk dat er op het verzoek om Georganiseerd Overleg afwijzend is beschikt. Wanneer het personeel klachten heeft, dan kunnen ae deze schriftelijk indienen en dan wordt er óf niet op geletf óf er wordt eenvoudig af wijzend beschikt, zonder dat die menschen zich per soonlijk hebben kunnen rechtvaardigen. Daarom acht hij het Georganiseerd Overleg noodzakelijk. De voorz .antwoordt, da twaar de raad geen voor stel bij de commissie heeft ingediend, men er nu ook niet verder op kan ingaan. Wat het personeel betreft, wanneer zij klachten hebben dan kunnen deze worden ingediend hetgeen in het reglement is j vastgelegd. I Hierna sluit de voorz; de vergadering met de op- 1 merking, dat deze vergadering de laatste in het I jaar en de laatste in dit lokaal (bovenzaal „Con- cordia") is, en met den wensch, dat wanneer de I leden op het einde 'van het jaar hun balans opma- ken, dat deze dan een crediet zullen aanwijzen, i niet zoozeer finantieel, als we landerszins, en voor de gemeente dat het nieuwe jaar voor de producten beter mag zijn dan tot nu toe.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 8