1 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 152 telefoon intercommunaal no. 52. DINSDAG 24 DECEMBER 1929 38e Jaargang Bedacteur I. H. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. i.i5. Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Kerstfeest, Wegens het Kerstfeest verschijnt ons volgend nr. Zaterdag 28 Deo. Vrede op aarde Firma R. J. HOUWING MIEHT I IEL. 644 ALKMAAR Vertrouwen in het volk. Van over de grenzen Gesprongen Handen NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. De Uitgeefster. Kerstmis 1648. En nog wist men in het dorpje, ver van de bewoonde wereld gelegen niet, dat na 30-jarigen oorlog in October de vrede ge- teekend was! Wie naar het land moest, nam zijn maatregelen. Om beurten droeg men bet geweer. Alvorens aan den arbeid te gaan, werd de omge ving doorzocht. De één werkte, de ander stond op wacht. Nog de laatste dagen had men gewapenden ge zien, maar men had ze kunnen verdrijven. Of het afgedwaalde soldaten dan wel roovers waren wist men niet. lederen Zondag bad de .geestelijke om den vrede en liet dan een daarbij passend lied zingen. Slechts de oude zieke moeder van den nacht waker geloofde nog in de vredesboodschap. Vijf jaar geleden, op een winterdag, hadden ze haar man thuis gebracht. Voorbijtrekkende roofridders hadden hem moedwillig doodgeschoten, toen hij, op een omgevallen boom gezeten, rustig zijn brood opat. Hoe kon God dit hemeltergend on recht gedoogen. Ze had God vervloekt en gezwo ren niet meer het avondmaal te nuttigen, zoo lang er oorlog was. „Morgen is het Avondmaal in de gemeente, moeder!" „Is er vrede in het land?" Treurig schudt de nachtwaker het hoofd. „Dat beleven wij niet meer, moeder; u niet, en ik niet!" De nachtwaker gaat de deur uit en zijn zoori neemt zijn plaats in bij het l>ed. „Ik zal naar de stad gaan, grootmoeder, en vragen of er vrede is. Morgen vroeg ben ik weer thuis." „Ja, ga naar de vrouw van den deurwaarder. Ze is mijn petekind en heeft als bruidsschat een zilveren zoutvaatje van mij gekregen. Als bewijs, dat er werkelijk vrede is, zal ze je dit geven." De nachtwaker herneemt zijn plaats bij de, stervenssponde. „Waar is de jongen?" fluistert hij. „Op het oogenblik is hij in/ de stad." „Is hij naar de stad gegaan?" „Ja, hij zal vragen of er vrede is." „Moeder!" schreeuwt haar zoon, ,,'ife wegen zijn zoo onveilig. W,anneer er iets met hem ge beurt, draagt u daarvan de schuld!" De zieke mompelt iets onverstaanbaars. Zie klappertandt. Als Orion even boven de schuur uitkomt, staat de nachtwaker op en verlaat zwijgend de kamer. Bij den grooten grafheuvel staat hij stil. Hier lig gen er zeventien, die in twee dagen aan pest ge storven zijn. Ook een vrouw met hare twee meis jes. Het derde heeft het krijgsvolk meegenomen... Nooit teruggekeerd! Juist als hij verder wil gaan, komt een groote gestalte de dorpsstraat af. Zijn hart juicht zijn jongen! „Vader, haal dadelijk de geestelijke, grootmoe der krijgt het avondmaal! en fluisterend voegt hij er aan toe: „Er is vrede!" Geestelijke en nachtwaker treden de kamer der stervende binnen. „Er is vredewilt u thans het avondmaal vraagt de eerste. Angstig zoekt de vrouw met de oogen. „Waar is het zoutvaatje?" fluistert ze. „Ze is krankzinnig geworden fluistert de nachtwaker. „Ik wil „Wat is er moeder?" „Ik wil zóó sterven!" De deur gaat open en wankelend treedt de kleinzoon binnen. Zijn kleeren zijn gescheurd, zijn borst vertoont teekenen van geweld. Men wil hem naar een leunstoel brengen, maar hij wijst naar het bed zijner grootmoeder. TEiij tast naar haar hand en wanneer hij deze gevonden heeft, drukt hij eT een voorwerp in. „Hier grootmoeder; ik breng u de groeten van petekind en het laat u weten, dat er vrede is. Hier is het zoutvaatje als bewijs der waarheid." De stervende betast het zoutvaatje. Haar ge zicht klaart op. „Go'd zij dank, vrede, vrede!" De doodstrijd begint/maar hij is niet zwaar.... De geestelijke knielt. Allen volgeir zijn voor beeld „Eere zij God in den Hooge..." heft de geeste lijke aan. Men huivert.... De geestelijke heeft met luider stemme gesproken. Hij vervolgt. Bein en klankvol als klokgelui klinkt het door de kamer. En vrede op aarde, in de m'enschen een welbehagen!" Het valt niet te ontkennen, dat in ons land de Volksvertegenwoordiging nimmer populair is ge weest. Niet alleen in de laatste jaren, doch ook vroeger was algemeen de klacht, dat zoo menig maal wetten werden uitgevaardigd, welke het volk in zijn groote meerderheid niet begeerde. Inderdaad stond ons Parlement altijd te ver van ons volk, waardoor de balngstelling van een toenemend deel vrijwel geheel gedoofd werd. Het middel, om het volk meer te betrekken in het bestuur van het land, is gelegen in het referen dum, gelijk het reeds in andere landen met succes werd toegepast, met name in het democratische Zwitserland. Het voorstel, bij de laatste grondwetsherziening gedaan, om aan het referendum, de schriftelijke volksstemming over bepaalde aangenomen wetten een plaats te geven in de grondwet, heeft geen meerderheid kunn enbehalen. Degenen, "die het re ferendum afwezen, wenschen blijkbaar volledige vrijheid te behouden voor de politieke partijen, met als gevolg een groote macht van de partijleiders. Dit nu kan allerminst democratisch worden ge noemd: de kern van democratische politiek schuilt toch hierin, dat men vertrouwen stjelt in het volk, d.w.z. nietin één bepaalde klasse of groep, maar in het volk in al zijn geledingen, in de krachten die daar tot ontwikkeling komen. De ware democraat moet bereid zijn, aansluiting te zoeken bij wat uit het volk van onderen opkomt. Eenheid te brengen in datgene wat uit alle groepen, klassen, richtingen en gedachten voortkomt. Het is juist het tegendeel van democratie, wanneer men de eigen overtuiging met hulp van den Staat, door middel van de wet, van bovenaf aan hél volk wi opleggen. Immers, men schuift dan de velerlei krachten die in de natie sluimeren, ter zijde, en heerscht dan door dwang over het volk, dat zich wetten ziet opgelegd welke tenslotte alleen een minderheid begeert. Dit nu is met elke democratische gedachte ten eenen- male in strijd. Het referndum nu is het bij uitstek aangewezen middel om deze gevaren te keeren. Bij de schrifte lijke volksstemming over een bepaalde wet kunnen alle partijen hun standpunt toelichten, zoodat de burgers het vraagstuk kunnen zien in het verband van alle belangen. Voor een goede staatkunde is vooral in een land als het onze, met zijn sterke politieke verdeeldheid, de volksuitspraak onmisbaar Het referendum zal het Parlement nader brengen tot het volk, zal de publieke belangstelling doen toenemen, en zal werken als een bederfwerend ele ment in de politiek, welke toch reeds zoo gesmaad wordt. Zoo ligt dan aan het referndum een inderdaad gezonde democratische gedachte ten grondslag. Het is te hopen dat dit democratische beginsel in ons staatsbestel spoedig de plaats zal innemen welke het verdient. PRaaiseRijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. In de kolfbaan van den heer D. Rijper werd de 2de ronde gespeeld van den match, die door de Langedij ker kolfclubs is georganiseerd en welke om de beurt door een der afdeelingen A en B gespeeld wordt in de verschillende kolfbanen aan den Langendijk. Heden waren het de afdeelingen B welke den vreed zamen kamp tegen elkander aanbonden: We laten hier den uitslag volgen: „Op Maat" Zuidscharwoude P. Langedijk 130 punten, P. Goet 186, A. Boon 116, C. Berkhout 160, J. Zijp 141, P. van der Welle 96, totaal 829 punten. „Gezellig Samenzijn" Zuidscharwoude: W. Kuin 132 punten, J. de Wijs 141, P. Bruin 112, J. Bruin 152, Th. Vroling 160, Jb. Kraakman 98, totaal 775 punten. „Volharding" Oudkarspel. D. Plakman 114 punten, K. Kat 99, C. Blokker 81, L. Stokman 110, C. Plakman 95, F. Moeijes 92, to taal 591 punten. „Ons Genoegen" Noordscharwoude: D. Bakker 141 punten, J. Hink 122, W. Bakker 102, F. Blauw 104, Sj. Maakal 117, Chr. Olthoff 121, to taal 707 punten. „V riendenkring" Noordscharwoude. L. Dekker 127 punten, J. Bakker 129, G. Deute- kom 140, S. Timmerman 168, C. Kuiper 136, K. Lan gedijk 161, totaal 861 punten. Opgemerkt zij nog, dat „Onder Vrienden" te Oud karspel geen B-klasse heeft, waarom er 6 A-klas- sen en slechts 5 B-klassen in de baan komen. BROEK OP LANGENDIJK. De heer J. H. Enters, onderwijzer aan de Chr. school alhier, is als zoodanig met ingang van 1 April 1930 benoemd aan de Marnixschool te Haar lem. BROEK OP LANGENDIJK. Gekozen tot diaken in de Ned. Herv. Kerk de hr. J. Kostelijk Bak en tot ouderling Jb. Vroegop Jz. OUDKARSPEL. De bazar die ten bate van de voetbalvereeniging D.T.S. op touw is gezet begint al meer en meel de vervolmaking te naderen. De voorbereidingen, die aan de organisatie voor af gaan, verkeeren thans in een stadium van uit gebreidheid, dat spoedig zal moeten worden begon nen met de inwendige werkzaamheden, nl. het in richten van de zaal van den heer C. Vis tot „Ba zar." Er is en er wordt natuurlijk ook nog naar buiten gewerkt, en we mogen gerust zeggen, dat deZe Werkzaamheden met succes worden bekroond. De alom zoo bekende naam van D.T.S. draagt ze ker hiertoe het zijne bij, want de er spreekt waar deering uit de vele gaven die binnen komen. De diverse commissies vergaderen houden voe ling met het hoofdbestuur on omgekeerd. Plannen ter uitvoering voorgedragen werden ook goedgekeurd en alras zal men kunnen ontwaren wat er alzoo zal worden gedaan om deze bazar tot een der meest aantrekkelijke te maken. Wij moeten natuurlijk ook nog voor volgende verschijnende nrs. iets bewaren, om maar weer steeds opnieuw de aandacht op deze bazar te kun nen vestigen. Daarom publiceeren wij thans een „gedeelte" van de lijst van schenkers en schenk sters: Onderstaande adressen deden hun bijdrage reeds toekomen aan het Hoofdbestuur c.f deden daartoe Noordscharwoude: N. L. Courant E. de Boer L. Huigen Jb. F. de Boer K. Boeit. Oudkarspel: F. Beijssens C. Rootjes J. Slik ker G. Hart C. Vennik Jb. Blokker H. Mooij D. Kist W. Verkroost Gelder. Alkmaar: firma Holsmuller Spaanier en Co., Ko Botteman Aardenburg de Raat J. Bulthuis S. Trijbetz C. Oudes Jac. Kuyt Firma Spruit en Leijers H. en L. Heeger B. Willers H. van Gijzen en Co. B. J. Schuiff Buers Marchand A. Englander J. Metz E. W. Vet Nieuwkuyk A. Doets Du Crocq G. Geus Firma Jung en van der Hoek. Amsterdam: Overman P. J. van den Brul. Ook van vele particulieren werden ons de goede ren toegezonden en werden toezeggingen gedaan of een geldelijke bijdrage geschonken. Zooals reeds boven door ons werd gezegd, we moe ten wat voor later ook iets bewaren en zullen in ons Zaterdganummer wederom een lijst van schenkers (sters) plaatsen. ZUIDSCHARWOUDE. Door de gladheid van den weg reed een werkauto van het Provinciaal Waterleidingbedrijf, die moest uitwijken voor een andere auto en daardoor slipte in de etalage van den manufacturier Verweel Voo- ren. Het glas werd geheel versplinterd en ook het kozijn werd ingedrukt. NOORDSCHARWOUDE. Onder verwijzing naar de in dit nr. voorkomende advertentie vestigen wij er de aandacht op dat op den lsten en den Kerstdag door de Centraal Bios coop een uitermate mooi filmwerk zal worden ge geven getitel „de Prinses van het Lunapark." Wij raden een ieder aan vooral deze rolprent te gaan zien. Voor den Nieuwjaarsdag heeft de directie beslag kunnen leggen op het meestrwerk „Tien dagen die de wereld dene wankelen." Een machtig filmwerk met niet minder dan 120.000 medespelenden, onder de massa-regie van Elsenstein. Deze film werd in Hammersteins Theater, te New York in beslag genomen. DRAISIM-vanVALKEMBURG'S- •jLEVERTR LEEUWARDEN- Heeft de Fim-Film zich ontzaglijke moeiet en of fers getroost om deze grootste aller superfilms voor het Nederlandsch publiek machtig te kunnen wor den deze zelfde moeite heeft de directie van de Cen traal Bioscoop zich getroost om dit meesterwerk in haar theater te kunnen geven. Men leze de aankondiging in ons volgend nr. In het Russisch-Chineesch conflict is thans een overeenkomst bereikt, waarmede tenminste deze duistere plek in de toch al niet stralenden politie- ken hemel lichtelijk opgeklaard is. Te Chabarowsk vonden sedert eenige weken onderhandelingen plaats tusschen de Sovjetregeering, vertegenwoor digd door Simanowski, en de Chineezen, gepresen teerd door den diplomatieken commissaris Tsai Deze onderhandelaren hebben een protocol opge steld en onderteekend, waarbij de status qou ante volkomen wordt hersteld, zoodat dus zeer veel bloed vergoten en geld, d.w.z. economische kracht ver spild en versmeten is, om ten slotte op het zelfde punt terug te komen, waar men oorspronkelijk van is uitgegaan. Dit protocol is Maandag geratificeerd. Er kan dus thans geconstateerd worden, dat de eerste poging die de Chineezen deden om hun ge bied van buitenlandsche invloeden te zuiveren, vol komen mislukt is. Wat hiervan die gevolgen zullen zijn in verband met de verdere Chineesche plannen op dit terrein, o.a. het opheffen der exterritoriali- teitsrechten dg: groote mogendheden, valt natuur lijk niet onmiddellij te zeggen, hoewel het ten zeer ste waarschijnlijk is, dat, vooral waar de binnen- landsche orde en rust in China nu niet bepaald Arcadisch genoemd kunnen worden, ook hier niet veel succes te behalen zal zijn voor de Chineesche nationalisten. Het Volksreferendum tegen het Young-plan in Duitschland is radicaal mislukt. Voor de stemming bestond een verheugend gebrek aan belangstelling zoodat hiermede wel duidelijk bewezen is, dat de Hugenberg-kliek, ondanks het vele leven, dat zij in de brouwerij pogen te scheppen, toch niet veel weer klank bezit bij ae landgenooten, die gelukkig nog niet geheel ontbloot zijn van redelijk denkvermogen De aanvaarding van het Plan-Young in Duitsch land is nu verzekerd, de liquidatie van den oorlog kan voortgang hebben al moet erkend worden dat deze voortgang een slechts minimaal snel tem po heeft en tot stand komt meer ondanks de heeren politici dan wel dank zij. De redevoeringen klinken altijd zeer fraai en ontroerend, de ons voor oogen gespiegelde idealen en vlammende leuzen zijn im mer hartverheffend, alleen het hemd blijkt, wan- nee rhet er op aan komt nog altijd nader dan de rok en wantrouwen naar binnen en naar buiten een onuitroeibaar politiek kwaad. In Egypte is thans een einde gekomen aan den wantoestand, die ontstaan was door den dictato- rialen staatsgreep van vorig jaar. Het parlementair regiem is weer geheel hersteld, hetgeen wil zeggen, dat de meerderheid des volks inderdaad als meerder heid in het parlement vertegenwoordigd is. Deze meerderheid de Wafd, zal thans moeten beslissen over het al of niet aannemen van het verdrag dat Engeland onder de Labourregeering in Augustus jl. Egypte heeft aangeboden, de Engelsche troepen te rug te trekken naar het Suezkanaal, het herstel len in den Soedan van het voormalige Engelsch- Egyptische samen bstuur, consulaire rechtspraak en vrijheid van belasting voor buitenlanders vervan ging van den hoogen commissaris door een ambas sadeur en het steunen van de Egyptische candida- tuur voor den Volkenbond. De moeilijkheid is nu, dat dit verdrag veel meer aanbiedt, dan Engeland ooit te voren bereid was aan te bieden, doch teyens minder dan de Wafd ooit altijd geëischt heeft. De Wafd staat dus tus schen twee vuren. Aanvaardt zij het verdrag, dan zal pas goed blijken in hoeverre de partij een ho mogeen geheel was, niet alleen samengehouden door een aantal eischen, t.o.v. Engeland, doch te vens door constructieve principes. Wijst de partij het verdrag af, dan zal haar levensduur waarschijn lijk niet van al te langen duur zijn. Het zal ons benieuwen welke keuze hier getroffen zal worden. Want Egypte is belangrijker, en wordt belangrij ker, dan veelal wordt gemeend. Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten Doozcn 30-60 «n 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 1