Verslag van de proeven tegen het „Vallen" Revue van de Week Gomm. van Correspond, v. d. Plantenziektenkundigen Dienst Kring Langedijk Toen de Tweede Kamer der Staten Generaal op Vrijdagmiddag 20 dezer te circa 6 uur op vroe ger uur dan men vermoed had, me Ke:<r>cces tot li Febno-1 uiteenging waren alle Begr-jrtingshcofd stukken van het Itijkabudget voor hen straks gebo ren wordende 1930 achter den rug. President van Schaik bracht de Kamer zijn dank voor hec mee werken tct het tijdig bereikt hebben van het eind station en mag your zich zelf een goed do van die hulde, ons Lagerhuis toekomend, reserveeren. Het was inderdaad een krachttoer. Over cc. zes weken komt het Lagerhuis dus terug en dan zijn het eerst voor openbare behandeling aan de orde: de Indi sche Begrooting, die voor West-Indië, vervolgens de Winkelsluiting, de herziening van de Drankwet en de Wegenwet. Belangrijk, legislatief werk dus in het vroeg voorjaar van 1930. De dames en heeren spoedden zich dien 20sten ijlings naar hun pena ten, blij dat het „oratorisch festijn" achter den rug was, zich in hun dikke winterplunje zoo goed moge lijk beschuttend tegen de tamelijk nijpende vorst, welke eind-December heeft gebracht en die reeds vliesj es op de watervlakten tooverde, welke hier en daar een vastheid hadden verkregen* moed gevend om de schaatsen onder te binden. De Kamer heeft gedurende de laatste week voor de Kerstvacantie hard gewerkt. In hare vergadering van Dinsdag 17 December vatte zij het onderwerp aan tot verlaging van de Verdedigingsbelasting II, welke in de Inkom stenbelasting werd verwerkt, terwijl de opcenten- accijns zullen worden afgeschaft. Waardoor voort aan 20 millioen gulden minder aan belasting zal moeten worden opgebracht. De opcenten suiker-ac cijns bedragen 9.5 millioen, de Verdedigingsbelas ting II gaat met een derde omlaag, wat Vader Staat op 10.5 millioen gulden komt te staan. Er kwam een motie-Oud, strekkend om den vleesch-accijns af te schaffen, in plaats van de Verdedigingsbelasting II, terwijl de katholiek van Pol een amendement voorstelde, strekkend om de 10.5 millioen te be steden hetzij voor afschaffing van den vleeschac- cijns of wel voor „economische, sociale of cultu- reele doeleinden." Zoowel de motie als het amen dement werden verworpen, terwijl minister de Geer wetsvoorstel er zonder stemming kwam. De avond van 17 December werd besteed voor ver dere bespiegelingen oïer de Defensie-begrooting. De zitting van Woensdag 18 dezer begon met een niet gansch onpijnlijk echecje voor den President, doordien de Kamer met algemeene stemmen (al leen Praeses en den heer Wijnkoop stemden voor) verwierp een voorstel door mr. van Schaik gedaan om den communist Wijnkoop toe te staan de inter pellatie van zijn vriend-vijand L. de Visser over de vervolging van nationalisten in Oost-Indië „over te nemen." Zooals hierboven reeds herinnerd, de heer L. de Visser verklaarde zich bij voortduring door ziekte buiten machte, in de Kamer present te zijn. Wel stond de Kamer mede op voorstel van haar voorzitter den heer Wijnkoop een interpellatie toe over de jongste huiszoekingen bij Communisten te onzent. Het verzoek werd met 6615 ingewilligd. De behandeling der begrootng van Onderwijs, K. en W. werd den 18en voortgezet. Mej. Westerman, de Vrijheidsbondsche, behaalde een succes doordien een door haar ingediend amendement, strekkend om te verklaren dat men verder (dus: na deze be grooting) geen rijkssubsidie wenscht beschikbaar te stellen voor het Theosofisch Lyceum te'Naarden werd aangenomen met 5525. Minister Terpstra had de beslissing over dit amen dement aan de Kamer overgelaten. Donderdag 19 December is de onderwijsbegrooting zonder stem ming goedgekeurd. En het trok de aandacht, dat verschillende afgevaardigden den minister, wiens „debuut" in het Parlement verre van glorieus was, maar die allengs de sympathie en het vertrouwen der Kamer wist te winnen op de hartelijkste wijze kwamen gelukwenschen na de goedkeuring van het hoofdstuk. Voorop ging hier de kath. lei der dr. Nolens. Ook de begrooting van het Zuiderzeefonds werd den 18en na kort debat voor den Senaat rijp ge maakt. In de avond- en nachtzitting van den 19en De cember hield minister Deckers een kranige, gespier de rede tot verdediging van zijn beleid. Het plei dooi contra eenzijdige en voor generale ontwape ning nam daarbij begrijpt men een belangrij ke plaats in. Op den laatsten dag voor het reces Vrijdag 20 December ,is de Defensiebegrooting met 5227 stemmen goedgekeurd, nadat een reeks voorstellen van den heer K. ter Laan tot vermindering van het contingent, enz. waren verworpen, terwijl vrijzin nigen en sociaal-democraten i.e. samengingen. Aangenomen werd den 20sten het wetje betref fende den afvoer van Haagsch stedevuil naar Dren te. Minister Ruys de Beerenbrouck beloofde daarbij dat de aan Nieuwkoop en andere noodlijdende ge meenten te verleenen hulp aan de orde zal komen zoodra Drente geen Rijkssteun meer zal behoeven voor het moment. De wegenfondsbegrooting is goedgekeurd evenals die voor de Limburgsche staatsmijnen. Bij deze laat ste ontspon zich een levendig debat over het Re- geeringsvoorstel om voor een ton gouds deel te ne men aan de gestie der tricotagefabriek „Treebeek" in Limburg. Minister Reymer behaalde tenslotte de zege 5421. Toen was het afgeloopen. Ging het Lagerhuis tot den lien van Sprokkelmaand uiteen. In het stervende jaar hadden we nog een Senato- riale zitting tegoed. Op Maandag 23 December zou de Eerste Kamer o.m. het Vaccinatiewetje (goed keuring der verlenging met een jaar der opschor ting van de indirecte vaccinatiedwang) goedkeuren De eerste Januari-receptie ten Hove zal plaats hebben op Donderdag 2 Januari in het Haagsche Noordeinde-paleis. De Hongaarsche regeering heeft onze koningin n viertal prachtige exemplaren paarden pracieuselijk aangeboden, die zij in Hongarije had willen koopen als blijk van dankbaarheid der Hongaren voor Ne derland en onze Landsmoeder. H. K. H. Prinses Ju liana zal zich na beëindiging van hare studies niet (zooals vermoed werd) in het paleis van het Haagsche Noordeinde vestigen, maar in het Huis ten Bosch. PERSONALIA: de heer Stumpf, directeur van het Binnengasthuis te Amsterdam, is voornemens het volgend jaar als zoodanig af te treden. Ir. Al- barda, de leider van de S.D.A.P., heeft den 5en jl. door een val het dijbeen gebroken en moet gerui- men tijd rust nemen. Den 24en December vierde onze groote dichteres mevrouw Roland Holst haar 60sten geboortedag. UIT DE DOODENLIJST: C. J. Snuif, bekende fol klorist en kenner der geschiedenis van Enschede en Twente, te Enschede. Kolonel J. G. Pabst com mandant van het eerste regiment huzaren, 56 jaar, te Amersfoort. F. R. Dubois, oud-hypotheekbe waarder, 79 jaar, den Haag. Uit de jongste CRIMINALIAOok de vader van het knaapje, wiens lijkje in de Zuiderzee werd gevon- den, is te Dortmund gearresteerd. De moeder kwam vrijwillig naar Amsterdam en is daar in hechtenis 1 genomen. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft bepaald, aan Klunder en Teunissen, de onschuldig veroor deelden in de Giessen-Nieuwkerk-zaak toe te ken nen. Een bedrag voor geleden moreele schade kon niet worden toegekend, daar in de wet daarin niet is voorzien. Te Rotterdam is een 56-jarige tim merman op den Coolsingel door een jongen man doodgestoken. Onder de oplichters en zwende laars, in den jongsten tijd ontmaskerd, bekleedt de man, die voorgaf te Weesp een groote rijwielfa- briek op te willen richten en van de Herstel-Con ferentie in Duitschland het bagatel van ƒ48000 te vorderen te hebben, aldus tal van personen dupee rend, o.a. iemand te Nijmegen voor een moffel- oven ad 8000 gulden opgelicht hebbend, een „voor name" plaats in. Een Haagsche expediteur heeft bijna den geheelen inboedel van een vroegeren Por tugeeschen gezant te onzent (ter waarde van 30000 gulden) verduisterd. Hij is gearresteerd. Bij A- mersfoort is het lijk gevonden van een 28-jarigen boschwachter, door revolverschoten gedood. De 27-jarige looper van een Haagsche bouwmaatschap pij is er met 18000 gulden van door gegaan. Hij werd te Rotterdam gepakt. Een Haagsche slagersknecht die 110 gulden van zijn partoon als wisselgeld bij zich had, is verdwe nen. De verwoestingen door het noodlottige haantje in de afgeloopen week berokkend, zijn allerijse- lijkstIk noem ervan slechts den geweldigen brand te Oegstgeest, in een zaak van het bloembol- lenbedrijf die een kwart millioen schade berokken de. Een brand aan de Geldersche kade te Am sterdam, waarbij een perceel van vier verdiepingen in de asch werd gelegd. Een in de Pieter Aertz- straat in de hoofdstad, welke in een gramofoonzaak woedde. Te Rotterdam is een danshuis aan den Schiedamschen Singel door het vuur vernield. Te Sappemeer een confectiemagezijn. Wederom, greepjes uit de massa. In de lijst der verdere ongevallen staat bovendien de vreeselijke ramp in het Winschoterdiep te Gro ningen, waar de ketel van een sleepboot ontplofte wat vijf menschen het leven kostte, terwijl verschil lende personen zwaar gewond werden. In het Boterdiep te Groningen raakte een auto te water. Een dame kwam daarbij om het leven. Op het station Gouwsluis stapte een 26-jarige dame op een rijdenden trein. Beide beenen werden haar afgereden. Bij een botsing tusschen vracht auto en electrische tram op den weg Driebergen Doorn zijn de beide inzittenden van de vracht auto om het leven gekomen. Eigenlijk moest in de Kerst- en Nieuwjaarsperi ode de misererubriek achterwege blijven. Ik verlaat die thans haastiglij k. Noteer nog even, dat den 20en December het mo nument op Jan Toorop's graf in den Haag op het kath. kerkhof werd onthuld. Den Hilversumschen architcet W. M. Dudok is op gedragen, ontwerpen te maken voor het nieuwe Leidsche stadhuis, met en zonder behoud van den gevel. De terreinen waarop het Paleis voor Volks vlijt stond en de belendende gebouwen zijn door 't Amsterdamsche gemeentebestuur aangekocht voor ruim drie millioen. Herdacht werd in den lande de 250ste sterfdag van Prins Joan Maurits van Nassau, den Brazili aan, die het Haagsche Mauritshuis liet bouwen. We zijn nu op weg naar het Nieuwe Jaar. „Tante Pos" heeft het nu overdruk. En men kan ons Staatsbedrijf van P. T. en T. buitengewoon ge rieven door het zoo vroegtijdig mogelijk aanbieden van poststukken. De laatste week van 1929 is aangebroken. Ik kan dus met mijn „omnia fausta" nog wachten tot de eerstvolgende week-kroniek. Bepaal mij voor het oogenblik tot een: heerlijk Kerstfeest! Zalige Kerstrust!! Verslag van de vergadering van de Commissie van Correspondenten van den Plantenziektenkun digen dienst Kring „Langendijk." De voorz. de heer Glas opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en in het bijzonder aan den Phytopatholoog van den Plan tenziektenkundigen dienst, den heer Hus. De notulen van de vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen en zonder opmer kingen goedgekeurd. Verder geeft de secretaris het finantieel verslag, waaruit blijkt, dat er nog een klein batig saldo is. De heer Hus merkt naar aanleiding van dit ver slag op, dat er op het oogenblik voor proeven een iets grooter bedrag is gevoteerd, zoodat het in de toekomst mogelijk zal zijn onze commissie ook gel delijk te steunen. Hierna kwamen de heeren Ootjers en de Boer ter vergadering, die een kort welkomstwoord van den voorz. te hooren krijgen. Nu wordt begonnen met de verslagen betreffende de proeven, die 'door de commissieleden in het af geloopen seizoen genomen zijn. De heer Hazeloop brengt verslag uit van de proe ven genomen tegen knolvoet bij kool. Hieruit blijt, dat de uitslagen van die proeven niet zoo zijn, als verleden jaar verwacht werd, maar toch wordt be sloten met deze proeven door te gaan, want op som mige plaatsen heeft men toch hog succes te boe ken. Opgemerkt wordt, dat de planten, die in een oplossing van Germisan of Uspulun gedoopt zijn ge worden, lang staan te strijden voor ze aan den groei gaan. De heer Schuur vraagt of wel eens rekening is gehouden met de zwaarte van den grond bij de proefnemingen. In verband hiermede merkt onder- geteekende op, dat het wel lijkt alsof op zwaardere gronden de verschillende middelen beter helpen dan op lichtere gronden. Opzettelijke proeven zul len uit moeten maken of dat werkelijk zoo is. De heer Hus zegt, dat men in Wageningen veel last heeft van Ceutorhynchus, dat is een kevertje dat ook knolvormige verdikkingen aan de kool- planten veroorzaken kan. Opgemerkt wordt, dat we hier van dit insect wei nig of geen last hebben. Nu komt aan de orde het verslag van de proe ven, tegen de zgn. vallersziekte (veroorzaakt door de zwam Phoma). Dit wordt ingeleid door den hr. Mallekote, Hieruit blijkt dat men dit jaar buiten gewoon ongelukkig geweest is, want de meeste proe ven zijn mislukt door verschillende oorzaken buiten de schuld van de proefnemers om. In sommige ge vallen vielen de planten weg door maden van de koolvlieg bv. in andere gevallen doordat ze te lij den hadden van het doopen in Germisan en in weer andere gevallen kwam er niet genoeg ziek voor om cijfers te kunnen vaststellen. Wel kon worden opgemerkt, dat het zaadont- smetten heel goed is geweest. De heer Mulder wil volgende malen, als weer van wege de commissie zaad zal worden ontsmet, daar aan de voorwaarde verbinden, dat ieder naast het ontsmette zaad ook een weinig niet ontsmet zaad van dezelfde partij uitzaait. Hoewel de commissie overtuigd is van de goede resultaten van het ont smetten, zou het toch voor den ongeloovige wel wenschelijk zijn als het in de praktijk tenminste uit te voeren is. De heer Mulder vraagt of de besmetting in het zaad of er bultenop z4t. De heer Hus zegt, dat het zoo goed als zeker is, dat de besmetting aan den buitenkant zit, ware 't tegenovergestelde het geval, dan zouden we met on ze gewone ontsmetting weinig bereiken. In het buitenland neemt men niet aan dat het zaad besmet is, maar de heer Hus heeft een spe- I ciale methode en hij vindt soms wel 70 pCt, besmet Door ondergeteekende wordt nu gesproken over de proeven tegen de maden van de koolvlieg en wel speciaal met sublimaat. Hieruit blijkt, dat het noo- dig zal zijn met deze proeven door te gaan, want op sommige plaatsen heeft men prachtige resultaten. De heer Hus wil een beetje oppassen en nog niet te hard van stapel loopen met deze bestrijdings- manier, omdat sublimaat zulk een gevaarlijke stof is en hij vindt dat het ontsmetten van aardappelen met sublimaat niet zoo gevaarlijk is als het gebruik ervan bij koolplanten. Door ondergeteekende wordt naar voren gebracht, dat het z.i. juist bij aardappe len veel gevaarlijker is, omdat men bij de behande ling van koolplanten geen overschot heeft zooals bij aardappelen en ook is het beslist onnoodig er met de handen of voeten aan of in te komen. Dat is bij de aardappelen niet altijd even gemakkelijk. De heer Hus wijst op de resultaten die men had met het bespuiten met „Nikol" (een nicotine-prae- paraat) op de plantenbaan. Nu volgt de pauze, waarin de heeren de Boer en Slot, die tot kasopnemers zijn aangezocht de be scheiden van den secretaris-penningmeester nazien Na dé pauze brengt de heer de Boer verslag uit van hun bevindingen en behoudens eenige veran deringen wordt de rekening goedgekeurd met dank aan den secretaris. Nu wordt door den heer Van Stij geren verslag gedaan van de ontsmetting van koolzaad vanwege de commissie in het afgeloopen voorjaar op ver schillende plaatsen uitgevoerd. Naar schatting zijn in het afgeloopen voorjaar 1000 menschen vanwege de commissie geholpen met het ontsmetten van koolzaad, wel een bewijs, dat men vertrouwen stelt in het ontsmetten en dat het werk van de correspondenten op prijs wordt gesteld. Besloten wordt, volgend jaar weer de gelegen heid open te stellen het zaad gratis vanwege de commissie te laten ontsmetten. In verband hiermede wordt dank gebracht door den voorz. aan diegenen, die hun tijd gegeven heb ben om het zaad te ontsmetten, o.a. de heeren Mal lekote, Kaan, Groenland en Mulder. Nu wordt door ondergeteekende verteld hoe het afgeloopen is met de proefbespuitingen tegen de draaiers in de kool. Van deze proeven is ook weer niet veel te zeggen omfiat de proeven misliepen door verschillende om standigheden. In het eene geval waren er weer toe vallig geen draaiers op de proefvelden en in weer andere gevallen leek het, alsof de planten reeds door de galmug, die de draaihartigheid veroorzaakt waren aangetast. Volgend jaar zal met deze bespuitingen yveer wor den doorgegaan en het zal worden op prijs gesteld, als zich tuinders opgeVen bij den secretaris, die hun land voor die proeven ter beschikking stellen. Na een vraag van den heer Hus zegt de voorz. dat men hier nog niet veel vertrouwen stelt in de resultaten van de proeven die het vorige jaar door den heer Spithorst zijn genomen. Alsnu is aan de orde het verkiezen van 4 be stuursleden, omdat het zittende bestuur aftreedt in verband met het -spglement dat in de vorige ver gadering is aangenomen. Na het openen der stem briefjes blijkt, dat er zijn uitgebracht 24 geldige stemmen en dat gekozen zijn de heeren Hazeloop met 13, Glas met 12, Mallekote met 13 en van Stij- geren met 11 stemmen. Op de vraag van den voorz. zeggen alle heeren met genoegen de benoeming weer te aanvaarden, en ook de voorz. neemt de benoeming weder aan. Bij de mededeelingen en rondvraag wordt bespro ken of het wenschelijk is de vereenigingen, die een bewaarplaats voor pootaardappelen hebben er op te wijzen, hoe belangrijk het zou zijn, bij die be waarplaatsen meteen de poters te ontsmetten. In verband hiermede blijkt, dat men in Obdam bv. door het gezamenlijk inkoopen van het sublimaat al leen ongeveer 400 tot 500 verdient. Door den heer Mallekote wordt gevraagd hoe de verslagen gepubliceerd zullen worden. Algemeen is men van oordeel, dat dat het werk van den secre taris is. Besloten wordt den secretaris op te dragen de verslagen uitvoering in de voornaamste bladen van deze streek te doen plaatsen indien die bla den tenminste plaatsruimte hebben en als ze het opnemen willen. Met dank voor de goede opkomst en de aangename besprekingen, speciaal met dank aan de veilingcon troleurs, die aanwezig zijn, sluit de voorz. de verga dering te ongeveer 5.30 uur. Sint Pancras. Namens de Commissie: De Secret. -Penningm. A. VAN HERWIJNEN. Van de op deze vergadering uitgebrachte versla gen laten wij het eerste volgen en wel: Deze proeven zijn genomen onder leiding van den heer L. Mallekote. Het voorjaar van 1929 heeft wel voldoende bewe zen, dat zij, die aan het behandelen van hun zaad geen waarde hechter, tot de uitzonderingen behoo- hen. In het gedeelte van den Langendijk, omvattende de gemeenten Noord- en Zuidscharwoude, meld den zich ongeveer 250 personen aan en ook in het andere deel van onze streek heeft het ontsmetten van het zaad vrij algemeen ingang gevonden. (Zie ook later de gegevens omtrent het zaadontsmet- ten Daaruit zou men mogen veronderstellen, dat het cijfermateriaal dezen keer wel omvangrijk zal zijn. Dit is echter niet het geval. De meeste tuinbouwers waren stellig zoo overtuigd van de goede werking van de ontsmettingsmiddelen dat ze al hun zaad lieten ontsmetten en wanneer men dezulken naar de resultaten vraa,gt, dan hoort men niets dan goeds. Dit moet ons blijde stemmen, doch voor ons doel, het verzamelen van cijfers heeft het weinig zin. Slechts een persoon heeft mij medegedeeld, dat hij naast ontsmet zaad ook een weinig niet behandeld zaad had gebruikt en het deed hem, evenals mij genoegen te kunnen consta- teeren, dat het ontsmetten gunstig werkt. Opmerkelijk is, dat dit jaar, nu op zoo grooten schaal ontsmet is, het vallen betrekkelijk weinig op- trad. Hoorde men dezen zomer veel klagen over be schadiging door andere oorzaken, het vallen werd slechts zelden genoemd. Even opmerkelijk is, dat op enkele perceelen, waar door het vallen vrijwel de geheele oogst verloren ging, planten waren uit gezet, gekweekt uit niet-behandeld zaad. Natuurlijk gaat het niet aan, hieruit conclusies te trekken, ^naar, het is toch van belang deze fei ten even vast te leggen. In 1929 wilden we graag een stapje verder gaan dan alleen zaadontsmetten, nl. nagaan of de plan- tenbanen ook een woordje meespraken in de val- lerskwestie. In Noordscharwoude verkeerde men in bijzonder gunstige omstandigheden, doordat de tuinbouwver- eeniging op nogal groote schaal zelf gewonnen zaad onder haar léden distribueert. De bedoeling was nu uitsluitend proeven te nemen met ontsmet zaad en na te gaan, of het doopen der planten voor het zetten in een kwart procent oplossing van Germi san geheel of gedeeltelijk het optreden van vallers kon tegengaan. Daarnaast zou een gedeelte der planten niet gedoopt worden. Om den invloed der banen na te gaan, zouden 2 bouwers, die beiden hun zaad van de tuinbouwver- eenging betrokken hadden 600 planten ruilen, waar van de helft gedoopt werd en de andere helft niet. Op den akker van A. komen dus, evenals op dien van B. 1300 planten van ontsmet zaad van A. en gedoopt in Germisan. 2300 planten van ontsmet zaad van A. en niet ge doopt in Germisan. 3300 planten van ontsmet zaad van B. en gedoopt in Germisan. 4300 planten van ontsmet zaad van B. en niet gedoopt in Germisan. 12 bouwers waren bereid de proeven, als omschre ven, te nemen. Een open vraag was echter hoe de planten zich na het doopen in Germisan zouden gedragen. Om hieromtrent eenige zekerheid te hebben werden op 10 Mei, met den heer Y. Kaan, 150 planten gedoopt in een oplossing van Germisan. Een gedeelte der planten werd tevens met de oplossing aangegoten, de rest met water. De resultaten waren slecht. De met Germisan gegoten planten gingen grootendeels dood; die wel ke alleen gedoopt waren hadden ook een heele toer Ten overvloede zijn toen door den heer Kaan en mij op 28 Mei 100 van de flinkste planten van de baan (roode winterkool) op gelijke wijze behan deld. Ook hier was de stand na 10 a 14 dagen zeer matig. Toch werd na overleg besloten de voorgenomen proeven te nemen, daar gemeend werd, dat de wit te koolplanten uit den bak en de nog slecht bewor- telde baanplanten niet bestand waren tegen een doopen in Germisan. In de week van 1015 Juni kreeg het plan zijn beslag. Het ruilen, behandelen en uitplanten had grootendeels onder mijn toezicht plaats. Het duurde slechts kort of de klachten kwamen binnen. Na mij van den stand te hebben overtuigd meende ik te moeten adviseeren de gedoopte per ceelen door te zetten met andere planten, om daar door de kans te ontloopen dat het land geen op brengst zou hebben. De geheele onderneming is slecht uitgeloopen, de proef moet als mislukt worden beschouwd. Slechts bij een bouwer zijn de gedoopte planten blijven staan. Midden Augustus kon men echter de behandelde perceelen duidelijk onderscheiden van het overige niet gedoopte gedeelte. De eenige les die men trekken kan, is deze, dat roode koolplanten een doopen in een kwart procent oplossing van Germisan niet verdragen. Bij de knol voetproeven is gebleken dat ook Deensche witte kool er niet tegen bestand Is, doch ze lijden niet zoo als de roode. Een proef door den secretaris genomen voor de vereeniging van oud-leerlingen te Obdam op land van den heer Mak, was als volgt ingericht. Perceel 1 op de plantenbaan gegoten met 1 tiende procent sublimaat en zorgvuldig gerooid zonder de wortels te beschadigen. Perceel 2 op de plantenbaan gegoten met subli maat en gewoon getrokken. Perceel3 niet behandeld met sublimaat en gewoon getrokken. Verder waren de verschillende regels verschillende behandeld, en wel: Planten gedoopt in Germisan en .later nog gego ten met Germisan. Planten alleen gedoopt met Germisan. Planten alleen gegoten met Germisan. Planten gedoopt in Uspulun en gegoten met Us pulun. Planten alleen gedoopt In Uspulun. Planten alleen gegoten met Uspulun. Verder controle-regels. Deze proef geeft ook geen aanleiding tot nadere beschouwing; de cijfers spraken daarvoor te wei nig. Nu de Sublimaatbehandeling ter sprake komt, zij medegedeeld, dat een perceel van den heer Wai- boer te Anna Paulowna zeer mooie verschillen te zien gaf, waarvan ik mij begin October overtuigd heb. De heer Waiboer deelde mij mede, dat hij als volgt heeft gehandeld: Ongeveer de helft van zijn roode koolplanten heeft hij geplaatst in een sublimaatoplossing van 1 op 1000. De oplossing bevond zich in een houten emmer, voor ongeveer twee derde gevuld, en werd vernieuwd, wanneer de hoeveelheid te klein werd of als er teveel grond op den bodem van de emmer kwam. De duur der onderdompeling was ongeveer een kwartier. Voor het zetten werden de planten goed afgespoeld. Aangieten na het uitplanten was niet noodig, daar de akker uit lichten zavelgrond bestond. Na drie weken kwamen in het onbehandelde ge deelte reeds vallers voor, terwijl het aantal later steeds toenam. In het behandelde vertoonde zich slechts sporadisch een zieke plant. Het was een goedgeslaagde proef, de verschillen waren zeer spre kend en ik taxeer de opbrengst van het behandelde deel 25 a 30 procent hooger dan het onbehandelde. Een herhaling dezer proef komt mij zeer ge- wenscht voor. De proeven met sublimaat in eigen omgeving zijn op heel andere wijze genomen. De planten werden nl. op de baan 2 maal begoten met een sublimaat oplossing sterkte 1 op 1000 met behulp van een gieter, die hiervoor speciaal gemaakt was (vele me talen worden door sublimaat aangetast.) Na het uitplanten werd bij de planten nog wat oplossing van dezelfde sterkte gegoten. De heer N. Stam en de heeren van Nienes zagen geen verschillen tusschen het behandelde en het niet-behandelde gedeelte. Bij gebr. van Nienes meende men echter, dat op lichten grond in de Kerkmeer de met sublimaat gegoten planten iets minder last hadden van de koolvliegmaden. Over soortgelijke bevindingen wordt later door den secretaris meer medegedeeld. De rapporteur, L. MALLEKOTE. Namens de Commissie van Correspondenten van den Plantenziektenkundigen dienst, Kring Langedijk, De Secretaris, VAN HERWIJNEN, Sint Pancras.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 3