Hike Breijer's KLASSE IX: de gemeenten: Bloemendaal, Heemstede en Hoorn. De jaarwedden bedragen: Burgemeester Secretaris Ontvanger f 8000.— f5800.— f7000.— f3900.— f4900.— b. in de gemeente Hilversum: Burgemeester f 10000.- Secretaris f 6800.— f 8000. Ontvanger f 4800.— f 5800.— Voor alle gemeenten geldt de navolgende bepa ling: De minimum-jaarwedde wordt genoten bij een diensttijd van twee jaren en minder. Het maximum wordt bereikt door vier periodieke verhoogingen na volbrachte 2, 4, 6, of 8 dienstjaren. •-* «mm* De burgemeesters, secretarissen en ontvangers v. twee gemeenten genieten in de gemeente alwaar zij niet wetterwoon zijn gevestigd 80 procent van de hun toekomende bedragen. De jaarwedden moeten zuiver worden genoten; in de gemeenten, waar pensioenbijdragen worden ver haald, wordt het bedrag der deswege toegepaste korting vergoed. Mient 17 Alkmaar Iel. 526 2 GROOTSTE KEUZE. T, C LAGE PRIJZEN. 25 Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Reehthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN ELASTIEK. Uitsiuitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten (Depot PALTHE Almelo) te zorgen dat ze in den winter zoo staan dat ze zon net krijgen voor een uur of 12. Dit geldt dus voor sommige Japansche Azaleas en Rhodondrons. Hier bij kan men desnoods rietmatten gebruiken om ze uit de zon te zetten, maar deze planten hebben ook in den zomer liefst een standplaats die eenigszins uit de zon is. Ook de man van de praktijk, die dit heusch niet altijd weet, kan hiermede nog wel zijn voordeel doen, want hoewel het in het groot niet altijd uit te voeren zal zijn, is het toch in het voorjaar nog wel eens te gebruiken als er een of ander voor jaarsgewas door een nachtvorst overvallen is. Bij een bakkenkweeker is het wel degelijk van gelang als hij bv. een bak met chrysantenstek heeft, die een tik van den vorst gehad heeft. Heeft men in een klein tuintje voor eigen gebruik aardappelen staan, die afvriezen, dan is het licht te probeeren, door ze te gieten ol dóór ze uit de zon te zetten. Voor liefhebbers van kamerplanten, die er erg aan gehecht kunnen zijn is het echter wel wat waard, als ze hun troetelkinderen nog van een anders wissen dood kunnen redden. VAN HERWIJNEN. Sint Pancras. Rechtzaken Land- en Tuinbouw BEVRIEZEN EN ONTDOOIEN. We leven op het gebied van plantenziekten op het oogenblik zoo'n beetje in den komkommertijd, op het land, in den boomgaard, en op den akker is niet zoo bijster veel t'e beleven, dus kunnen we ons de weelde veroorloven om eens iets te schrijven, dat nu niet direct voor den practicus hier in het noorden van belang is. Geheel juist is dit echter ook weer niet, want, evengoed kan de practische kweeker en dan vooral die kweeker, die onder glas teelt in bakken of kassen, er iets aan hebben. Voor al echter voor de huisvrouwen en ook voor de man nen, die van kamerplanten houden willen we nu even schrijven. In het najaar en in het voorjaar, als we nog niet geheel Ingesteld zijn op vorst en in het voorjaar, als we denken, dat het nu wel afgeloopen zal zijn, heeft men het meeste kans op het bevriezen van planten in de kamer. Het meeste last heeft men dan weer met die plan ten, die bij voorkeur in een koude kamer bewaard worden, als bv. Geraniums (eigenlijk Pelargoniums) Fuchsias, Azaleas, Hortensias, Olivias, Aspidistras, enz. Hiermede heeft men het meeste kans, dat de nachttemperatuur beneden het nulpunt dalen zal. In de warme kamer, waar de andere planten bij voorkeur den winter doorbrengen, als bv. Varens, Cactussen, Kleinias, Agaves, Palmen, Vreezias, As paragus, enz., heeft men veel kans, dat ook geduren de den nacht de temperatuur wel zoo hoog zal blij ven, dat van bevriezen geen sprake is. Als regel kan men aannemen, dat de planten met het hoogste watergehalte het eerste bevriezen bv. Cactussen en Begonias en dat die planten, die weinig water bevatten zooals bv. Palmen, minder spoedig bevroren zijn. Heeft men nu een plant, die van den vorst te lijden heeft gehad, dan kal men allicht geneigd zijn, die plant eens extra te ver troetelen en even in de warme kamer te zetten, of in de zon en dat zouden juist maatregelen zijn, die funeste gevolgen gaven. Ziet men in den morge^r dat een plant bevroren is, dan moet men de plant, zonder de bladeren te raken opnemen en op een donkere plaats zetten, dus vooral niet in de zon. Vervolgens gooit men er een flinke hoeveelheid koud water overheen en dan wacht men maar af. Is de plant nog niet ge heel bevroren, dan zal men ze op deze manier nog redden kunnen. Het klinkt wel een weinig paradoxaal, maar men zou haast kunnen zeggeq, dat de planten niet dood gaan van het bevriezen maar eerder van het ont dooien. Dit gaat natuurlijk maar tot op zekere hoogte op, is de plant te erg bevroren, dan zal niets meer helpen. Ook ten opzichte van de standplaats moet men oppassen, want, in den winter zal men allicht ge neigd zijn de planten in de zon voor het venster te zetten, en dat is oyerdag, als het niet te hard vriest ook wel goed, maar, als ze maar eenigszins van de vorst te lijden hebben gehad zal het het beste zijn ze uit de zon te zetten. Dat het des nachts bij het venster het koudst is zij hier slechts terloops opgemerkt. Wat de zon in den winter betreft, dat gaat bij planten, die buiten staan, evengoed op. Heeft men in den tuin zwakke planten staan, die eigenlijk niet winterhard zijn, dan verdient het ook aanbeveling ALKMAAR, VOOR, DpEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 20 Dec. Teleurstellend nieuws voor amateurs zoet- watervissehers. In deze zitting werd in de allereerste plaats voortgezet een overtreding van de Visscherijwet, gepleegd in September door twee Amsterdamsche diamantslijpers, de heereq H, R;. en H. D„ die op genoemden datum waren gecalanceerd door bri gadier Talsma, op grond dat zij zonder voorzien te zijn van een geldige vergunning, zich hadden onledig gehouden met visschen in het Elandspol- derwater door middel van aaldobbers. Genoemde visschers terecht staande, beriepen zich op een hen door de wed. Kieft, die beweerde de rechtheb bende te zijn, verstrekte schriftelijke vergunning door hen overlegd. Het nader in deze zaak ge laste onderzoek had dan heden plaats buiten te genwoordigheid der verdachten, die niet waren verschenen. Als getuige werd thans gehoord oud- Burgemeester de Boer en dijkgraaf van den Elandspolder, welke krasse grijsaard op de hem eigen opgewekte en gezellige manier den kanton rechter voorlichtte met de hem ten dienste zijnde stukken, waaruit ten duidelijkste bleek, dat de vroegere eigenaresse, mevr. wed. Jane Uiterspot, geboren Koorn, wonende te Brussel, de Flands- polder aan het bestuur had overgedragen met alle daaraan verbonden rechten, dus ook het visch- recht. Vermoedelijk had echter een gewezen zaak waarnemer van deze dame, van zijn opgedane kennis misbruik gemaakt en aan de wed. Kieft een onwettige aanspraak op dit vischrecht uitge reikt. De zoon van deze weduwe, mede als getui ge aanwezig, verklaarde echter, dat zijn moeder thans van eventueele onwettelijke of vermeende aanspraken heeft afgezien. De verdachten trok ken evenwel na de gedane ophelderingen aan het kortste eindje, zij werden dus wel schuldig ver klaard en veroordeeld, doch na hun gebleken goe de trouw op hen geen straf toegepast. Buiten zijn boekje geschreven. De heer Corn. Bakker, een vooruitstrevend jong landbouwer te Graft wonende in den Elands polder koesterde het voornemen, met ontvangen vergunning een hem in eigendom toebehoorend gedeelte poldersloot, dat des zomers een ondrage- lijken stank verspreidde, in het belang der hy- j giëne, door demping onschadelijk te maken. Han- gende deze toestemming had hij bereids den weg- i berm langs deze sloot, die na officieele kadastrale I opmeting gebleken was tot zijn onroerend bezit te behooren, afgezet door paaltjes en ijzerdraad. j Deze afsluiting kon echter niet de goedkeuring J wegdragen van den 20-jarigen veehouder Jan W. j R., die zich daardoor gedupeerd achtte met be trekking tot een vluggere verbinding van den openbaren weg met het overland zijns vaders, reden waarom deze heer de vrijheid nam zich aan deze afsluiting niet te storen en zich toch, ook nadat hem wettelijk het verbod was aange zegd, over Bakkers grond naar zijn land te be- i geven. Op grond van overtreding van artikel 4.61, wetb. v. strafrecht, stond deze jonge vee houder dan heden terecht en was al weder oud- Burgemeester de Boer de aangewezen deskundige, om den kantonrechter met de landelijke situatie dikwerf voor buitenstaanders niet zoo gemakke lijk te overzien, op de hoogte te brengen. Glas helder bleek dan ook de onrechtmatigheid van de eigenmachtige daad door den heer J.W.R. op 5 December gepleegd en kon hij uit de door hem uitgelokte kantonrechter lij ke beslissing constatee- ren, dat hij in 't ongelijk werd gesteld blijkens zijn veroordeeliug tot f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis. Dien bakker werd geen rust gelaten. De 22-jarige heer G. J. v. d. Zj., bakker te iGraft, had op 24 Mei tarwebrood vervaardigd, (lat te weinig droge stoffen en dus het vereischte gewicht niet bezat, zooals het onderzoek van den keuringsdienst onloochenbaar aantoonde. Ter zake de fabricatie voor den kleinhandel van dit te natte en te lichte kunstproduct, werd hem he den f7 boete of 7 dagen opgelegd. Dezelfde onfortuinlijke deegbewerker stond la te^ nogmaals terecht wegens overtreding van de arbeidswet .aangezien hij had toegelaten, dat zijn 15-jarig knechtje in de volle vurigheid van zijn idealen vakijver zich op 16 November ge- ruimen tijd na hem zulks door de wet is toege staan, had onledig gehouden met broodventen in den polder. De bakker gaf de overtreding eer lijk toe, doch gaf de schuld aan den krachtigen bries, die den fietsenden jongeling krachtig in zijn snelheidsontwikkeling had belemmerd. Hoe wel het feit den comparant was ten laste gelegd bij herhaling en mijnheer de ambtenaar niet minder dan f 15 boete of 15 dagen requireerde., was de kantonrechter humaan genoeg de straf tot f 6 boete of 6 dagen te beperken. Sterk afwijkende getuigschriften. De vrachtautobestuurder R.. W. uit Eigmond aan Zee, aan wiens wijze van -Voorbijrijden het werd geweten, dat te Egmond-binnen een motor rijdende plattelandswethouder uit Berkhout, de heer Evert Wit met zijn voertuig op den weg berm was gedrukt, en omgeslagen, was ook heden present om zijn aangehouden zaak verder te hoo- ren behandelen, door het hooren van rijksveld wachter Minéë, die evenwel van de rijkunst van den vrachtrijder geen onverdeelde gunstige be oordeeling gaf. Deze presumeerende, dat Minée stond te liegen, overlegde als tegengift' 2 getuig schriften ten zijnen gunste, hem verstrekt door de respectieve burgemeesters van Egmond aan' Ziee en Egmond-binnen. De heer Minée persisteerde evenwel bij zijn verklaring, ofschoon hij tot dus verre geen procesverbaal tegen W. had kunnen opmaken, want, ze'ide getuige sarcastisch, al zien de heeren in de verte al de gladde knoopen van een besteller bij Vroom en Dreesman, dan zor gen ze er wel voor, dat hen niets ten laste kan worden gelegd. Minée voegde er echter bij, dat er wel eens klachten over de manier van rijden door W. gebezigd, waren ingekomen. De heer Ambtenaar, aan de overlegde burge- meesterlijke testimoniums geen overmatige waar de toekennend, daar deze burgemeesters niet vol doende met de praktijk van verdachte op de hoogte kunnen'zijn, achtte het feit wettig en overtuigend bewezen en vorderde, onder waar schuwing, dat bij herhaling ontzegging rijbevoegd heid dreigde, f50 boete of 50 dagen. Uitspraak over 14 dagen. Een duchtige bestraffing. De 16-jarige tuinbouwerszoon J. L. te Eg mond-binnen reed op 26 Juli met een driewielae kar, waarop ook zijn zuster Maria had plaats ge nomen naar den akker om zich daar te wijden aan het z.g. vetten, dat is het winnen van vét- zaad uit de veldsla, en ten dien einde rechts van den weg het land willende oprijden, gaf hij met de hand aan eventueele achter hem rijdenden, het bekende verkeersteeken. De heer J. A. H. uit Aardenhout, gem. Bloemendaal, een achterop rij dend bestuurder van een luxe auto, sloeg ge&i acht op dit teeken en'de daarop volgende manoeu vre. Hij bleef onveranderd rechts houden, met ge volg, dat hij recht op de kar inreed, zoodat een hevige schrik werd gewekt bij het inzittende ge zelschap en het aangespannen paard, dat nauwe lijks kon worden afgehouden van het idee, op hol te willen slaan. Ernstige gevolgen had deze roekelooze en met alle wegregelen spottende aan rijding niet, doch het paardentuig was totaal vernield. De automobilist, inplaats behoorlijk zijn excuus te maken, begon integendeel duchtig op te spelen en kwalificeerde den jeugdigen voerman als 'n „stommert". Geen enkele poging werd voorts gedaan om vader Liefting de door de ver nieling van het tuig, bekomen schade f 7.50 te vergoeden, en dus werd aangifte gedaan en de zaak heden behandeld. De verdachte inwoner van Aardenhout was niet verschenen, wat niet ver standig was, daar hij niet bepaald met zachtheid werd behandeld. Gevorderd werd althans niet minder dan f 60 boete of 60 dagen, terwijl het nog minder malsche vonnis luidde f 30 boete of 30 dagen, ontzegging van de rijbevoegdheid voor den tijd van drie maanden, alsmede toewijzing der door den heer Liefting Sr. ingestelde civiele vordering bedragende f 7.50. Ons dunkt, dat het wel toe kan. Muilkorfwet toegepast. De heer R. v. d. W. te de Rijp, die geen reke ning had gehouden mét de plaatselijke verorde ning betreffende het muilkorven van honden, werd deswege veroordeeld tot f 6 boete óf 6 d. Het naelitregister niet bijgehouden en ten politiebureele bezorgd. Terzake deze overtredingen, gepleegd op 23 October j.l., stond terecht de heer J. F. W., ver lof- en hotelhouder aan de Voormeer te Alk maar. De heer M. moest een en ander erkennen, doch voerde ter toelichting aan, dat het hier betrof het bekende gezelschap Maloïtz, dat zeer laat was gearriveerd en niet, zooals de heer W veronderstelde, de nachtlijst had ingevuld. Door drukke bezigheden had verdachte de latere invul ling en bezorging nagelaten, verzuimen die hem werden berekend ad f6 en f2 boete, subsidiair 6 en 2 dagen plaatsvervangende hechtenisdagen- Wederzijdsehe schuldafschuiving. De 22-jarige chauffeur J. A. Prins uit Limmen, genoot op 30 October het voorrecht beslag te kunnen leggen op een zeer presentabele duo- zitstertje, de 19-jarige mej. Cath. W. uit Alk maar en bracht in den avond omstreeks 10 uur in zeer tevreden stemming zijn lieven last op zijn inotor huiswaarts. Te Alkmaar werd echter op den Kennemerstraatweg het genoegelijke ritje op hoogst onaangename wijze verstoord door een ge duchte aanrijding met een van de andere zijde naderende auto, die te veel links van den weg reed en werd bestuurd door den 29-jarigen heer Marcedes v. St., controleur van den planten- ziektenkundigen dienst te Heiloo. Deze aanrij ding had het gevolg, dat het op den motor zittend paar wel niet ernstig werd gekwetst, doch er ook niet zonder kleerscheuren afkwam. Het meis je was vrijwel ongedeerd, behoudens n paar be schadigde kousen en schoenen, de motorrijder be kwam echter nog zooveel lichamelijk letsel, dat per auto huiswaarts moest worden geexpedieerd. Wat echter de motor betreft, het restant verkeer de in dusdanigen droevigen toestand, dat slechts biizetting op het autokerkhof overbleef. Aan gifte van het ongeval werd nog niet gedaan, doch daar de eischen van den heer P. den contro leur werkelijk te hoog voorkwamen, bleef schade regeling uit en viel ten slotte den kantonrechter de taak weer ten deel als zwarte Piet te mogen optreden en den nalatigen automobilist tot de orde te roepen. Dus stond heden de heer v. St. terecht, met klem bewerend, dat niet hij de schuld droeg van de aanrijding, en alhoewel hij ^noest toegeven dat hij inderdaad iets te veel naar links had gereden, gaf hij verschillende zijns inziens deugdelijke motieven ten beste, die hem daartoe hadden gedwongen. De heer Prins Jr. wenschte een civiele vordering in te stellen tot een bedrag van f 250, aangewend tot aanschaffing van een geheel nieuwen motor, maar daar de kanton rechter vorderingen boven de f 50 moet afwijzen, werd hiervan verder geen nota genomen. De par tijen stonden uit den aard der zaak niet bepaald vriendschappelijk tegenover elkander, en ook kwam nog de vader van den aangereden motor rijder uit het publiek naar voren, om In eenigs zins heftige bewoordingen het gedrag van den heer v. St. te beeritiseeren, totdat de kantonrech ter hem streng het zwijgen gebood. De tamelijk bewogen strafzaak werd beëindigd door het re quisitoir van den ambtenaar, die niet wilde mee gaan met het verweer van verdachte, f 50 boete o f50 dagen vorderde en het vonnis, waarin de automobilist tot f 30 boete of 30' dagen werd ver oordeeld. 'nVerloopen plaatsbewijs en 'n valschen naam. Op 27 September arriveerde met een der bin nenkomende treinen uit richting Haarlem te Alk maar een persoon, die door de controle trachtte te glippen onder vluchtig vertoon van weekkaart, die den controleur Doorewaard toescheen, niet meer geldig te zijn. Hij wist den verdachten rei ziger te achterhalen en hleiek zijn vermoeden juist te zijn. De man gaf toen op te zijn genaamd W. de Vries, doch ook deze opgaaf bleek den toets der waarheid niet te kunnen doorstaan, daar hij in werkelijkheid Hilbert B. genaamd was. Deze fantast werd heden veroordeeld tot 'n tamelijk hooge boete, (de ambtenaar vorderde zelfs f 20 en f30 )en wel f8 of 5 dagen voor het ongeldige plaatsbewijs en f 12 boete of 12 dagen ter zake de naamvervalsching. Verboden grond bereden. Nabij een der scholen te Akersloot bevindt zich een weggedeelte dat na een doodelijk ongeval, voor motorrijtuigen is afgesloten. De chauffee- rende handelsreiziger Gerrit O., die nu op 11 November als gevolg van een onjuist adres, dit stukje rijweg met zijn auto toch bereed, onder vond hiervan heden de wrange vruchten, daar hij tot f 3 boete of 3 dagen werd veroordeeld. Ejen met bestellingen overladen bakker. Deze benijdenswaardige zakendrukte had voor den bakker Petrus Paulus B. te Limmen ook weer haar schaduwzijde ,daar hij op 15 Nov. zijn reuzeijverigen knecht S. de Boer wel ruim 5 uur langer liet werken dan de wet toestond, zoodat hij heden ter zake die overtreding tot f3 boete of 3 dagen werd veroordeeld. Rechts houden en niet naast elkander rijden. Behalve het onvermijdelijke rechts houden, zal voor wielrijders het achter elkander rijden het parool der toekomst zijn en de veiligheid van het verkeer door het tegengaan van deze sabotage ten zeerste worden gebaat. De 19-jarige wielrijder Th. J. K., die zich te Alkmaar op het Kerkplein 18 Nov. vergreep aan de regelen door linies en achter den agent om den bocht te nemen, werd heden gecorrigeerd door het opleggen van f 6 boe te of 6 dagen. Die automobilist en motorrijder is met te weinig oogen geboren. Het is noodzakelijk dat de constructie van den motorrijtuigbestuurder in het vervolg een be langrijke wijziging te doen ondergaan. Voorna melijk zal hij moeten worden voorzien van een extra paar oogen in den rug. De 23-jarige bloe mist uit Castricum ondervond heden ook weer 'de nadeelen van dit tekort, daar hij terecht stond, wegens een niet brandend achterlicht op zijn motor en een dus onverlicht nummer en letter, zooals in den avond van 11 December te Alkmaar werd geconstateerd en voor welk feit hij werd veroordeeld tot f 2.50 boete of 2 dagen. Dok geen concurrent voor de lichtweek. De chauffeur oj) de houtvrachtauto van de firma Eecen te Alkmaar, had zich eveneens voor een dergelijk lichtekort te verantwoorden. Daar hij zich echter in geenen deele scheen te kunnen vereenigen met de door den politieagent gerela teerde feiten, werd deze zaak aangehouden tot 3 Januari teneinde den verbalisant te hooren, versus den vrachtautorijder. Uitspraak inzake de aanrijding op den Kanaal dijk, gem. Bergen. De kantonrechter, heden uitspraak doende in de zaak contra Dr. Herman H. arts te Schoorl, aan wien was ten laste gelegd het in gevaar bren gen van de veiligheid van het verkeer, art. 22 M. en R.-wet, heeft verdachte vrijgesproken, over wegende in overeenstemming met de gronden door de verdediging aangevoerd, dat geen enkel wet telijk voorschrift bestaat, dat verplicht het' wach ten op een zijweg tot de hoofdweg voor het ver keer vrij is, en dat voorts de overmatige snel heid van den motorrijder in hoofdzaak als de oor zaak van het ongeval kan worden aangemerkt. Radio-Omroep Radio-Centrale HART KÜIJT, Oudkarspel A117 EERSTE PROGRAMMA. (Hilversum.) Woensdag 25 December. 10 VPRO. Kerkuitzending. 1212.30 AVRO. Kerstvertelling. 12.30—1.30 Kerstconcert. 1.302 Middagconcert. 25 VARA. Kerst- vergadering SDAP. 55.30 Cellorecital.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 5