BEURSOVERZICHT Ontsmetten van koolzaad Proeven tegen draaihartigheid bij kool Rechtzaken SPORT EN WE9STRIJBEN GEDURENDE DEZE MAAND TOT 9 JANUARI 1930. genberg zitten, wel niet zoo heel erg tegengevallen zal zijn, waar zij vermoedelijk al wel op de vingers uitgerekend hadden dat ze in het onderhavige ge val van de meerderheid verre zouden blijven. Doch, mogelijk ,dat er achter die Hugenbergsche actie nog een andere bedoeling zit, en wel deze zij beoogt misschien met den nuverloren strijd een ze kere voorbereiding voor die dingen die komen zul len. Met andere woorden, de bedoeling der Hugen- bergers kon nog zijn den strijd ta organiseeren en voor te bereiden tegen de uitvoering van het plan- Young, wanneer dat na faloop van de Tweede Haagsche conferentie in zijn geheel aanvaard zal zijn. De Duitsche minister van finantien Hilferding heeft zijn ontslag aangeboden, maar een regeerings crisis vermeden, wat met het oog op de Haagsche conferentie vermoedelijk wel het beste is.. De re geering van Duitschlan dheeft een misschien in ze keren zin bittere pil moeten slikken, waar zij zich genoodzaakt zag te buigen voor den wil van den president van de rijsbank dr. Schacht, maar de uitslag van het refenrendum is mogelijk in staat haar daarmede eenigszins te verzoenen. Zoo beleeft ook een regeerin ghaar droeve en vroolijke momen ten. De reis naar den Haag kan in elk geval, dank zij de uitspraak van het Duitsche volk door het re ferendum aanvaard worden onder de gedachte, dat wat daar in den Haag gaat gebeuren, de sympathie heeft van het overgroote deel van het Duitsche volk I>e heeren H. Oyens en Zonen te Amsterdam melden ons: De beurs heeft het er klaarblijkelijk op gezet om de luttele dagen, die ons nog van het nieuwe jaar scheiden, met het aankweeken van alles overheerschend pessimisme door te brengen. In het bijzonder kwam zulks tot uiting in rubber- aandeelen. Hier moesten aand. Amsterdam Rub- ber het al heel sterk ontgelden. De koersver liezen van vele tientallen punten stonden ech te Tin geen enkele verhouding tot den omvang der transactie, en het was veeleer gebrek aan iedere vraag, die zulke onevenredige dalingen ver oorzaakte. Zonder twijfel bestaat er geen aanlei ding om de toekomst dezer cultuur al te vroo- lijk te bekijken, gelijk wij reeds vele maanden niet nfoede werden te herhalen, en welke ziens- wzeij zelfs een deel was van de voorspellende beschouwingen, die wij waagden aan het begin van 1929 op te stellen. De scherpe daling in de verbruikscijfers van Amerika doofde de laatste kooplust bij het toch al apathische publiek, zoo- dat de contramine vrij spel kreeg en daarvan dankbaar gebruik maakte. Het is echter toch wel goed om imhetlieht te stellen, dat de Rubber O M. Amsterdam niet alleen in haar klasse pri mus mter paris is, maar ook door een actieve verkooppolitiek zorgde niet meer risico's te loo- pen dan doenlijk. Ten 'eerste is het wel zeker, dat over het jaar 1929 nog op een zeer bevredigende uitkeering kan worden gerekend. Een dividend van ev 10 pCt. (v.j. 15 pet.) is wel een minimum dat redelijkerwijs is te ver wachten, zoodat de beurskoers van 144 pet. incl. dat dividend de zaken wel heel somber voorspelt. Ook suikeraandeelen verliepen zeer flauw, me de door verdere Visp-afdoeningen tegen wedeii- ojn lager prijzen. Hier kan men geenszins van afbraakkoersen tpreken. Die aanwezige,!zeer groo- te reserves bij de goede maatschappijen zijn voor aandeelhouders nu eenmaal een onberekenbaar ideaal, en kunnen hoogstens de overtuiging ge ven, dat zelfs een langdurige periode van slech te jaren onze Javaansche suiker boeren niet au bout de leur lati nkan brengen. De hoopgevende berekeningen, kort geleden door vooraanstaande suikerstatistiei ten aanzien van de verhouding tusschen consumptie en productie gepubliceerd, hebben na de ongetwijfeld wereldwijde verminde ring van koopkracht iets van hun waarde ver loren. Toch is het haast ondenkbaar, dat aand. H.V.A. op ca. 550'pet. hun bezitters op den duur verliezen zullen berokkenen. Land- en Tuinbouw VERSTAG van het ontsmetten van koolzaad op vele plaatsen van Noordholland namens de Commissie van Correspondenten. Over het ontsmetten van koolzaad, d.w.z. over de ma,nier van ontsmetten, valt weinig te ver tellen. alleen zouden we 'enkele opmerkingen kun nen doen omtrent de manier, waarop we dit ge daan hebben. Enkele malen is door de Corres pondenten iMallekote en van Herwijnen over het ontsmetten geschreven in verschillende couran ten. Tevens is er door iedere correspondent in eigen omgeving bekendheid genoeg aan gegeven. We konden dit doen, omdat we een ervaring op dit gebied hebben van eenige jaren en ook, doordat het middel zeer populair geworden is. Afgeloopen vereenigingsjaar zijn we begonnen met het ontsmetten op groote schaal, nl. door GEDURENDE DEZE MAAND TOT 9 JANUARI 1930. I middel van openbare vergaderingen om hierdoor I zooveel mogelijk de menschen in de gelegenheid te stellen gratis hun koolzaad ontsmet te krijgen. Die vergaderingen werden druk' bezocht. In de plaatsen Koedijk, St. Pancras, Broe op Langen- dijk, Noordscharwoude, Oudkarspel, Obdam Heer- hugowaard, 'tVeld, Kal verdijk en Niéuwe Nie- dorp, op vele plaatsen dus is het zaad ontsmet en wel naar ruwe schatting van een 1000 bouwers. Als men nu nog aanneemt, dat enkele menschen hun eigen zaad ontsmet hebben, dan zou men kunnen zeggen, dat 1100 menschen den door ons aangegeven weg hebben ingeslagen en dat na 3 jaar werken in deze richting door de Commissie. Dat gaat in de goede richting. Dat er in 1929 weinig vallers geweest zijn kan dan ook zeker als gevolg worden beschouwd van ons werk, hoewel er ook'nog wel andere fac toren zijn geweest, die hierop van invloed kun nen zijn geweest. Nu is onder het oog gezien de mogelijkheid, om niet meer door de commissie liet zaad te laten ontsmetten, eenparig was het oordeel echter, dat het beter was, ook in 1930 de gelegenheid open te stellen voor ieder om zijn,' zaad gratis door een correspondent te laten ontsmetten. ïileine oorzaken kunnen soms groote gevolgen hebben, immers, indien de ontsmetting niet1 nauw gezet plaats heeft, zullen de uitkomsten schade kunnen berokkenen aan deze methode. Ik voor mij persoonlijk hoop, dat we zoo lang mogelijk en noodzakelijk zal zijn zullen' doorgaan met die gelegenheid te geven, want er zijn ook nog nader voordeelen verbondein aan het geza menlijk ontsmetten. Ik noemde reeds de zeker heid, dat de goede methode gevolgd zal worden, maar, hierbij komt nog, dat het ook voordeeliger is het gezamenlijk te doen. Als we nl. aannemen, dat er ook in'1939 1000 bouwers zullen zijn, dan zullen die 1000 bouwers natuurlijk een veel grootere hoeveelheid Germisan inkoopen, dan noo- dig is, want, anders zou men het per gram moéten koopen, omdat niet ieder in de gelegenheid is pe rgram te wegen (met een briefweger b.v. Het minste dat men koopen kan is een busje van 100 gram,, wat de meeste bouwers niet noodig hebben; de rest moet bewaard worden, maar dip rest bederft heel gemakkelijk als het busje open geweest is. De Commissie werkt met geld, dat door de tuinbouwvereenigingen beschikbaar wordt gesteld en als de commissie b.v. een bedrag van 25 gulden uitgeeft voor Germisan, dan kan meh nog wel rekenen op een voordeel van eenige honderden guldens. Tevens geven die vergaderin gen, waar het zaad ontsmet wordt een mooie ge legenheid, om met de bouwers in aanraking te komen en die op de hoogte te brengen met het doel en streven van de Commissie. Gaan we zoo door, dan is het niet onmogelijk, dat we na eenige jaren kunnen zeggen, dat we de Phoma onder den knie hebben, tot heil van de tuinbouwende bevolking. Db rapporteur v. STIJGEiREN. Namens de Commissie van Correspondenten „Kring Langendijk". De secretaris VAN HER WIJNEN. Proeven tegen draaihartigheid bij kool ge nomen namens de Commissie van Cor respondenten van den Plantenziekten- kundigen dienst „Kring Langendijk". Doel was in de eerste plaats, na te gaan, o'f de bespuitingenmet zeep spiritus, die verleden jaar in Bovenkarspel zulke gunstige resultaten gaven, ook dit jaar even gunstig werken zouden. Men stelde niet veel vertrouwen in dei gegevens van de proeven van vorig jaar. Vervolgens zou nog worden gespoten met 3 verschillende stoffen, die samengesteld zijn door de Chemici van de Lijm en Galatinefabriek te Delft. Ten slotte is nog gespoten met een emulsie van watergas en slaolie. In Bovenkarspel is verleden jaar alleen gespo ten op het land 'bij uitgeplante kool en nu wilden we verder gaan en ook' nog eenige malen op de plantenbaan spuiten. Ook vond men een wekelijksche bespuiting in de praktijk bijna ondoenlijk en daarom moest worden nagegaan, of niet volstaan kon worden met een bespuiting om de veertien dagen of drie weken. Op 24 Mei werden op de plantenbaan dus 4 perceelen bespoten, nl. een perceel met zeepspiri- tus, een met het'middel A' van de Lijm- en Gala tinefabriek, een met het middel B. en een met het middel C. op den 5 Juni werd de bespuiting op de baan herhaald. Van deze bespoten planten, zoowel als van gen met de middelen van de Lijm- en Geiatiner fabrie kwerden ieder 3 weken uitgevoerd. Op 2 Mei werden de eerste proefbespuitingen uitgevoerd, dus met planten, die niet op de baan behandeld waren. Het betrof hier vroege bloem kool. Draaiers traden niet op, ook niet in de be handelde regels. Later, toen vanwege 'het bloem vormen niet meer kon worden gespoten, traden nog enkele draaiers op. R esultaten gaf deze proef dus niet. Bij een andere proef, die eveneens met planten uitgevoerd werd, die niet op de baan gespoten waren, vertoonden zich reeds eenige dagen na de eerste bespuiting vele draaiers. Vermoed wordt, dat de planten reeds aangetast waren door de muggen, die de draaiers veroorzaken, voor ze bespoten werden. Na ongeveer veertien dagen draaide alles. Toen is opgehouden met spuiten .Resultaten dus nihil. De eigenlijke, proef, dus, met planten, 'die op de baan gespoten waren en daarnaast planten, die niet op de baan bespoten waren, werd uitge voerd op 6 verschillende perceeltjes, waarvan men verwachten kon, dat het er absoluut draaien zou, namelijk onder boomen en- in de buurt van hoo rnen. Ook hier konden geen gegevens verkregen worden, want, ten spijt van alle voorspellingen kwamen er geen draaiers in voor. Deze proeven hebben ons dus niets wijzer ge maakt, alleen weten we nu, dat van 'te voren niet te zeggen is, waar het draaien zal, en waar niet. Volgend jaar zullen deze proeven op zeer uit gebraden schaal worden voortgezet. Tuinders, die hun land voor de proeven ter beschikking stellen, worden beleefd verzocht, zich bij onder- geteekende op te geven. Het is in het algemeen belang. Proeven tegen de maden van de koolvlieg. Deze proeven zijn ook genomen door den secretaris. Aangezien men in het buitenland, met name in Engeland en Amerika, zulke gunstige uitkom sten heeft met een sublimaatbehandeling tegen maden van de koolvlieg, tegen vallers en tegen knop- of knolvoet, werd besloten, ook in ons land te trachten, meer gegevens hieromtrent te krijgen. Wel waren reeds enkele proeven met dit middel genomen, maar, hiervan is weinig bekend en ook is niet bekend, of deze proeven goed ge-' controleerd waren. Op den 27 Mei werd een gedeelte van een plan tenbaan gegoten met een oplossing van subli maat 1 op 1000. De oplossing werd gewoon tus schen de planten gegoten met een geëmailleerde emmer. Den 4en Juni werd voor de tweede maal gegoten. Bij het optrekken voor het uitplanten op 'het land werd geconstateerd, dat het middel schit terende resultaten gegeven had. Dte behandelde planten waren praktisch vrij van maden, ter wijl de onbehandelde planten minstens voor 75 pC't. waren aangetast en wel in1 zeer hevige mate. Verder werd een stuk land, dat reeds beplant was met vroege roode kool inlievige mate aange tast door de maden. fDe eigenaar vroeg, of er nog iets aan te doen zou zijn. Bij wijze van proef en omdat er toch niets meer aan verloren was, werden de planten gedeeltelijk begoten met de hierboven genoemde oplossing. Iedere plant kreeg ongeveer 1/2 Liter oplossing. Na verloop van ongeveer twee maanden werd geteld, hoeveel planten er nog overgebleven 'waren op' het behan delde en op het onbehandelde deel. Op het behan delde deel stonden nog'88 planten op de 10 korte regels. Óp het onbehandelde deel stonden nog 33 planten op de 10 regels. Ook hier waren dus de uitkomsten gunstig. Dit is te meer in het oogloopend, wijl het middel hier qjs een geneesmiddel dienst moest doen. Ook vernam ik van enkele menschen, die op mijn advies hun zetkool en stullen gegoten hadden, dat zij er zeer'tevreden over waren. Het op groote schaal nemen van proeven met dit middel zal in het volgend jaar dan ook aan te bevelen zijn. Men zij echter voorzichtig, want, zooals bekend geacht mag worden, is sublimaat een zeer gevaarlijke stof, zoowel voor menschen als dieren. Namens de Commissie van Correspondenten De-Seer. VAN HER,WIJNEN. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK alkmaar,. Meervorudige strafkamer. Zitting vaen Dinsdag 24 December. Niet wordt gewild den dood des zondaars, doeh dat hij zich bekere en leve. Het staat vast als een paal boven water, dat niemand aan het Ed.Achtb. rechtscollege van het Eorum Alcmarianum ee nvoorbeeldigen ijver en plichtsbetrachting kan ontzeggen. In dit op zicht kan de hooge kabinetsgebieder, minister - Donner met oneindig veël welgevallen op zijn planten, die niet op de baan^ bespoten waren ge- Alkmaarsche edelwacht van Themis nederblik- ken, welke milde stemming, zoo wij hopert, de promotie van belanghebbenden eventueel ten voordeel zal mogen strekken. Het was dan zeker aan de ambtelijke bezieling te danken, dat op Vigilie van Kerstmis, in fla- granten strijd met de traditie, nog een strafzaak werd behandeld tegen een zich in voorarrest be vindend everdachte, de 24-jarige jonge Amster dammer Christiaan K„ gehuwd, vader, geschei den, zwervend en thans op staatskosten levende I „in pension" in hotel „zum hollzern Löfel zu I Alkmaar, welk heerschap heden'terecht stond ter zake een drietal rijwieldiefstallen, gepleegd te Helder in de laatste helft van September j.l. l Deze jonge man, die den laatsten tijd de em mer der genade al leelijk had omgetrapt, 'zich ten deze had geoefend in de langevingersport en zooals gezegd, te Den Helder omhangend en rorid- klungelend, zich met een betere zaak waardigen ijver en volharding zich had toegelegd op de worden, werden nu proefveldjes aangelegd. O, pde proefveldjes kregen we dus: Régel 1. Iedere week spuiten met zeepspiritus (op de baan bespoten). Regel 2. Iedere twee weken bespuiten mét. zeepspiritus (op de baan bespoten). Regel 3. Iedere drie weken bespuiten met zeep- spiritus (op de baan'bespoten). Regel 4 onbehandeld. Dan volgen weer vier regels op dezelfde wijze, maar dan van platen, die niet' op de baan bespoten waren. 1 Verder regel: 1. bespoten op de baan en op het land bespuiten met middel A uit Delft. 2'. idem met middel B uit Delft. 3. idem met middel O. uit Delft. 4e regel onbehandeld. Nu volgen weer vier regels, maar van planten, die niet op de Taan behandeld zijn. De bespuitin- POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN TEN BATE VAN HET MISDEELDE KIND. GEDURENDE DEZE MAAND TOT 9 JANUARI 1930. zwijntjesjacht. Berst pikte hij uit de vestibule van het militair Te Huis een karretje in, toebe- hoorende aan den marinier le klas R. de Vries. Daarna maakte hij een rijwiel buit, onbeheerd en als het ware den rijwieldief toeroepend: „och pak mijn, ik zal altijd zoet zijn, neergeplakt bij he tcaf ié van Bakker in de Spoorstraat, welke fiets toebehoorde aan I.ourens Boot en eindelijk karponeerde Chris een dito vervoermiddel dat ook al weer lokkend leunde tegen den voorgevel van een café op den Kanaalweg, welke fiets daar was achtergelaten door den marinier 'Cörnelis de Heer en door dezen was geleend van zijn schoonpapa, die ook zijn gulheid wel verwenscht zal hebben! t Tweetal van deze gestolen rijwielen waren door meneer Ohristiaaan ten gelde gemaakt, ten einde zijn niet al te weelderige garderobe aan te vullen. (Winstgevende onderneming werd daar op geliquideerd wegens arrestatie van den op richter. Mocht het jonge mensch den laatsten tijd ook al niet hebben uitgeblonken in christe lijke en maatschappelijke deugden, thans nu hij geplaatst was op de bank der zondaren en over treders der wet, toonde hij een berouw en een goeden wil ter verbetering zijns levens, die, zoo zij althans oprecht is en geen gelegenheidsaanbie- ding, inderdaad goeden moed gaf op zijn toe komst. De tot boetvaardigheid geneigde afgedwaalde was volkomen bereid om als varensgezel te trachten zijn brood en dat van zijn gezin te ver dienen. Zijn vrouw evenzeer geneigd het ge beurde met den mantel der liefde te bedekken en weer zonneschijn en regenval in het huwe lijksleven met haar herboren Christiaan te dee- len Het eenige wat hij noodig heeft, is de hulp en steun der reclasseering, ,en een voorwaardelijke veroordeeling door de goede heeren dor Recht bank! Het was zijn hartewensch zich aan het toezicht van het Leger des Heils of welke instel ling dan ook, volkomen te onderwerpen. Hier was du sin ruime mate de gelegenheid beschikbaar baar .een gevallen zondaar liefderijk op te rich ten en hem weer, gelouterd en gereinigd aan maatschappij en huisgezin terug te geven. Een dergelijke daad van Christelijke Charitas en vertrouwen in het goede dat in ieder menschen- hart gevonden wordt, mocht niet ongesteld blij ven. En hoewel mijnheer de Officier, wiens stand punt als straf ver volger hem helaas wel eens sceptisch moet stemmen ten opzichte van deze wonderbare bekeeringen, den verdachte aanvan kelijk niet beschouwde als 'n misdadiger aan wien een voorw. veroordeeling, welk instituut toe hfeitelijk in het leven is geroepen om den eerstbeginnenden overtreder der strafwet kans te geven vooralsnog de tuchthuisstraf te kunnen ontkomen, nuttig en voordeelig ko njzijn, wilde waar de hemelen zooveel geweld werder aange daan, niet- achterblijven om mede te werken tot Christiaans zieleredding en requireerde'Zi.Ed. dus cru voorw. straf, zij het da nookq een flink ge peperde en wel 1 jaar gevangenisstraf voorw. met proefjaren en op te leggen bijzondere voor waarden. De verdediger, mr. DL Sluis, 'n niet meer jeugdige jurist, die ook al heeft moeten breken met. de idealen, die hem bij zijn eerste optreden als pleiter bezielden, deed in een korte, maar zooals steeds, fijngeestige spech naar voren ko men, dat hij zich kon vereenigen met het reelas- seenngsrapport en het requisitoir, 'waearop de be handel mgq dezer heelemaal op het repertoire geplaatste zaak werd gesloten en de uitspraak bepaald op Djinsdag^ 7 ^Januari. Dl T. S|. Programma Zondag 29 December. Amsterdam: D. T. S. 1—Oranje Zwart 1 Oudkarspel:: D. T. S. 2—Hollandia 3, 2 uur Bovenkarspel 12.30 uur D. 'Tj. S. 2—Vitesse 2 Alkmaar 11 uur: D.TS. a—Alcm. c Supporters, welke met D.T.S. 1 mee naar Amsterdam willen, kunnen zich opgegeven bil' den heer H. Kuiper. „Jansen, ik heb een kleine strubbeling gehad met mevrouw, wil je even met de deur smijten London Opinion. GEDURENDE DEZE MAAND TOT 9 JANUARI 1930.

Nieuwe Langedijker Courant | 1929 | | pagina 4