OPRUIMING van der Sluis Wed. Fluister, en PRAKTIJK HERVAT. net werk, gebruik van eerste kwaliteit leer Dames-en Kinder- E. BUERS, Ml, Alkmaar prijzen, Tandarts Dr.STEHR. van Coupons en Restanten AdveHtentiën Nagekomen Nieuwjaarsgroet. U. en A. I» EKK KR Aan allen een gelukkig Nieuwjaar. Noordseharwoudt, 1 Jan. 1930. HUIO-ARTS ALKMAAR prijs stelt óp Wollen Borstrokken, Wollen Pantalons, Wollen Directoirs, Wollen Onderjurken, Wollen Camisoles, Flanellen Nachtjaponnen. Nergens beter. Nergens goedkooper. zende zijn Schoenen naar onderstaand adres. Electr. Schoenmakerij Broek op Langendijk Alkmaar, Bergerweg 16, TELEFOON 351 tegenover de Ambachtschool. Is iederen Donderdag van 14 uur in OUDiRAR&PEL, No. 351, ten huize Wed. K. DE GEUS te spreken. Donderdag 2 Januari begint onze tegen ongelooflijk lage prijzen Restanten Wollen Schoolkousen 70, 75, 90 ets., enz. Wollen iaeger Onderjurken 2,25 Dames Wollen Onderjurken 3 50 Zwarte en gekleurde Rekken vanaf 1,00 Jaeger tailles l,QO - Jaeger flanellen 4,50 enz. enz. Tijdens deze OPRUIMING yeven wij bij contante betaling op ALLE ARTIKELEN 10 KORTING Plaatselijk Nieuws pr BROEK OP LANGENDIJK. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te Broek op Langendijk en de daaronder ressorterende hulppostkantoren werd gedurende de maand December 1929 ingelegd een bedrag van f 4154.68 terugbetaald f 1288Ü.98. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1453. NOORDSCHARWOUDE. De Raadhuisbuurt Is bijna geheel geïsoleerd. Door den storm namelijk waaien er weer zooveel pannen van het nieuwe raadhuis, dat het bepaald levensgevaarlijk is, het pad naar het genoemde ei land over te gaan. Het is nu maar te hopen dat hierin spoedig af doende wordt voorzien. OUDKARSPEL. Door den storm waren hier een paar stroomdra den van het electrisch net geknapt en op de straat terechtgekomen. Gezien het groote gevaar wat uit zooiets kan ont staan zal een ondergrondsche kabel niet alleen voor het licht zelf, maar ook voor de veiligheid een af doende verbetering beteekenen. OUDKARSPEL. Het achter het dorp liggende groote water „Het Waardje" Was door den vliegenden storm veranderd in een woelend en kolkend element dat gevaar be- teekent voor de scheepvaart. Zware schuimmassa's sloegen over den dijk, die door schuimbekopte golven werd gebeukt. Vanuit de richting Waarland kwam een motor boot met een vlet op sleeptouw aangevaren. Inplaats van nu den kop in den wind te Betten, hield de schipper den dijk met het gevolg dat de. motor door de woedende kracht van het water te gen de glooiing van den dijk werd geslagen. Men ropbeerde het vaartuig af te werken, maar voor de overslaande watermassa's moesten de man nen steeds op de vlucht gaan. Het hopelooze van deze pogingen inziende staak te men hiermede en hedeminddag om twaalf uur was er van de motorboot niet veel meer te zien dan de voorplecht, die alleen nog maar boven het water uitstak. Met dergelijke stormen heeft men terdege met de kracht van dit groote water rekening te houden. Tengevolge van de minder goede bezetting in de strenge wintermaanden kon door het Centraal Ge nootschap in het afgeloopen verpleegjaar het kwart millioen verpleegdagen niet ten volle worden be reikt. Toch is de totale vooruitgang tegen 1928 nog ruim 5600 dagen. Het propaganda-seizoen is in vollengang. De nieuwe film, die de geschiedenis van een zwak ventje te zien geeft dat opleeft in het koloniehuis, en als een krachtige flinke jongen bij zijn moeder terugkeert heeft veel succes. De 415 afdeelingen van het Centraal Genoot schap worden opgewekt, om door groote krachtsin spanning terwille van het zwakke kind, de tweede kwarteeuw verpleging, welke 1 Januari ingaat, even vruchtbaar te doen zijn als de eerste 25 jaren, wel ke 31 December 11. zijn afgesloten. NOORDSCHARWOUDE. Benoemd tot Kerkvoogd in de plaats van den heer N. Kooy, die bednakt heeft, de heer D. Kan sen. OUDKARSPEL. Wij willen nog even de aandacht vestigen op de buitengewone vergadering van het Nutsdepartem. Oudkarspel op Zaterdag a.s. waarin zal optreden de Tooneelvereeniging „De Maskerspelers" van Ber gen met het zedespel „De dienstknecht in huis." Reeds eerder mocht deze vereeniging met de op voering hiervan een ongekend succes oogsten. Tevens raden wij aan reeds heden uw plaats te bespreken. De entree bedraagt voor leden f 0.25 voor niet- leden f 1, belasting inbegrepen. Men houde dus deze avond voor het Nut vrij. Buiteniandscli Overzicht Het schijnt er dus werkelijk van te komen in Chi na, ondanks de algemeene verwachting, dat in de nenarde positie van de Nankingregeering deze niet sou durven overgaan tot afschaftingg van de ex- territorialiteitsrechten. Vermoedelijk moet echter uist in deze benarde positie de verklaring gezocht worden van het krachtig optreden der regeering, lie immer haar groote kracht indertijd door na- ionalistische en anti-buitenlandsche actie verkreeg oor thans weer opnieuw met kracht op te treden igen alles wat een invloed uitoefenen in binnen- mdsche aangelegenheden van China door buiten- indsche mogendheden zou kunnen in de hand erken en dus in de eerste plaats de buitenland- he gerechtshoven, waar de buitenlanders worden irecht volgens eigen rechtspraak en niet volgens Chineesche jurisdictie, poogt Nanking natuurlijk eer de algemeene aandacht der Chineezen op zich vestigen en aller aanhang te versterken of te ver rven. Het merkwaardige echter is, dat klaarblijkelijk en der groote mogendheden verwacht heeft, dat het inderdaad zoo ver zou komen. Immers wel reeds haddén zij zich vaak in principe niet ongeneigd verklaard tot een geleidelijk afschaffen der exter ritoriale rechten, doch van onderhandelingen was in dezen in den laatsten tijd geen sprake, van een geleidelijke opheffing is evenmin sprake, zoodat dus thans de regeeringen voor het fait accompli der opheffing geplaatst worden. Hoe zij hierop zullen reageeren is voorshands nog niet duidelijk, Eens deels zullen zij waarschijnlijk wel schromen tot een daadwerkelijk ingrijpen over te gaan doch aan den anderen kant is net meer dan waarschijnlijk dat zijn in de chaotische en voor de buitenlanders geenszins volslagen veilige en ordelijke omstandig heden aanleiüing zullen vinden om maatregelen te nemen, die strexxen kunnen tot een voldoende be veiliging en rechtvaardige en aanvaardbare be rechting hunner onderdanen in China. Dit is na tuurlij x van belang en van groot belang voor de veie handeisvertegenwoordigingen, die hier bestaan Voor deze is het een absoiuie,noodzaXeiijkheid, dat zij een plaats hebben waar zij onder alle om standigheden recht kunnen vinden in welk geschil dan oox. En dat de absolute zekerheid hiervan on der de voortdurende burgertwisten en de telken male weer opnieuw wanxele positie van de Nan kingregeering geenszins verkrijgbaar is, spreekt van zen. Tenzij Nanxing door deze tour de force inder daad weer zoo zeer het nationalistische gevoelen der Chineezen weet op te wexxen dat een hechte steun wordt verkregen voor deze regeering. En dan is het verder ook de vraag of alle regeeringen er mee accoord zuilen gaan hunne onderdanen berecht te zien volgens de Chineesche code. In hoeverre deze maatregel van Nanking dus 'n manifestatie is, vooral bedoeld om haar binnen- landsche positie te versterken, en in hoeverre zij voornemens is het besluit ook in werkelijkheid door te voeren, zal natuurlijk in de naaste toekomst moeten blijken. De meeste buitenlanders zijn nl. gevestigd in de vreemde concessies, zoodat een zon der inwilliging der buitenlandsche betreffende re geeringen doorvoeren van het besluit nog tot zeer veremde conflicten aanleiding zou kunnen geven. Volgens een bericht uit Tokio zou men inderdaad geloof gaan hechten aan de ernstige bedoelingen der Chineesche regeering. Immers dit bericht meldt dat in aansluiting op den maatregel der opheffing der exterritorialiteit de Nanking-regeering binnen kort ook zou overgaan tto opheffing op korten ter mijn der concessies. En dat de groote mogendheden hier niet van gediend zullen zijn, dat lijdt weinig twijfel. Daarvoor staan er te veel te belangrijke en te groote handelsbelangen op het spel. En waar economische factoren de politiek bepalen, daar pleegt dpze politiek weinig elastisch te zijn in haar elementen, Mocht dus de Nankingregeering tot dit laatste besluiten, dan kunnen we nog veel merk waardige dingen beleven in het Oosten waar schijnlijk zelfs weinig vreedzame. Nieuwstijdingen EEN MEISJE IN BRAND. Te Utrecht heeft zich een verschrikkelijk drama afgespeeld. Toen de 11-jarige Corrie de Jong aan den Belmolenweg de kachel wilde aanmaken en hier bij een in petroleum gedrenkte turf aanstak, vatten haar kleertjes in een oogwenk vlam. Als een bran dende fakkel rende het kind de straat op waar de brugwachter van de Smeebrug haar de eerste hulp verleende. Hij trok haar de kleertjes van het lijf en bracht haar met den inmiddels verschenen di recteur van het Bartholomeusgasthuis naar deze inrichting. Hier werd het slachtoffer door twee dok toren benandeld. Vervolgens is het meisje naar de Rijksklinieken vervoerd. Haar toestand is zeer zor gelijk. Nader wordt vernomen dat Corrie alleen in de kamer was toen het ongeluk geschiedde. Een ou dere zuster, die boven aan het werk was, heeft niets bemerkt. PRINSES JULIANA het eeredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend. De Senaat der Universiteit te Leiden heeft aan H. K. H. Prinses Juliana het eere-doctoraat in de Letteren en Wijsbegeeret verleend. Als promotor is aangewezen de hoogleeraar Dr. J. Huizinga; decaan van de faculteit der letteren en wijsbegeerte. H. K. H. heeft met goed gevolg haar laatste exa men in het „Volkenrecht" afgelegd. De uitreiking van het eere-doctoraat zal plaats hebben in eten plechtige bijeenkomst van den Aca- demischen Senaat einde Januari of in elk geval na de lustrumfeesten der Vereeniging Vrouwelijke Studenten te Leiden, welke dor de Prinses zullen worden medegemaakt. HET AANTAL MIJNONGEVALLEN IN 1929. In het afgeloopen jaar kwamen er op de Staats mijnen acht en op de particuliere mijnen 22 onge vallen met doodelijken afloop voor. De cijfers zijn gunstig, vergeleken bij het vorige jaar, toen er in totaal 44 doodelijke ongevallen waren, waarvan 35 op de Staatsmijnen en 9 op de particuliere mijnen. Buitenland EEN RAADSELACHTIGE KEELZIEKTE. Te Brighton en Hove in Engeland, heerscht een raadselachtige epidemische keelziekte. Honderden personen lijden aan deze ziekte, di ereeds aan vele menschen het leven heeft gekost en waarmede de doktoren geen raad weten. De ziekte is zuiver plaat selijk. Ofschoon heele families zijn aangetast en de doxters de handen vol hebben met de oenandeling der patiënten heeft de infectie de grenzen van Brighton en Hove niet overschreden. Nog iederen dag doen zich nieuwe gevallen voor terwijl ooX een aantal doktoren door de ziekte is aangetast. De ziek te, die naar men aanneemt een vorm van influenza is, duurt reeas verscneidene weken. Een der meest voorkomenae complicaties der ziekte is algemeene bloedvergiftiging. De oorzaak van de ziexte kon men totnogtoe niet opsporen. VOUKmSTOKlSCii SKELET GEVONDEN. Naar uit Tanger wordt gemeld is op 12 km. af stand van Tetoean tengevolge van den hevigen re gen een rots bloot gexomen waarin het sxeiet werd gevonden van een li meter langen en 2 meter hoo- gen dinosauris. De ouderdom wordt op 3uu.uu0 jaar geraamd. Een commissie van Spaanscne geleerden neeit zich naar oe piek begeven waar het sxeiet gevonden werd om een naoer onderzoex in te stel len. HET NOODWEER IN FANKRIJK. GROOTE SCHADE. Volgens de laatste berichten uit Rheims heeft het noodweer, dat bö uur boven deze stad neeft gewoed in de stad Rneims groote scnaoe aangericnt. Op de jaarmarkt welke juist gehouden werd stortten de kramen in. In Chucnery weroen de oaxen van ver schillende huizen aigesiagen en ver met den storm meegevoerd, in oe omgeving van Verdun zijn de we gen onbegaanDaar ooor net Duiten de oevers treden van de rivieren. Groote uitgestrextneden staan on der water. NOODLOTTIGE BIOSCOOPBRAND. Tijdens een xinoervoorstemng is in een bios coop te Paisiey in öcnotiano een brand uitgebroxen waarooor meer uan zestig menscnen, meest xinoe- ren, zijn omgexomen. Men vreest zeiis oat net aan tal ooooen tacnug zal bedragen, uit de ca ome van oen operateur sioegen piotseimg viammen, zoooat weldra de geneeie toescnouwersruimte in brand stond. Er ontstond een panleX en de menscnen sneioen naar de uitgangen die spoedig versperd weroen door elxaar veruringenoe Xinoeren. Poinie, barnoweerneoen en burgers Drachten ue Xinoeren in aiieriji naar buiten onoer de oogen der ontstel de moeoers. Voigens de eerste officieele rapporten hebben 69 kinoeren van 16 maanden tot 14 jaar net leven ver loren. bij het gedrang aan de uitgangen werd een groot aantal kinoeren onoer den voet geioopen zoooat poiiue en orandweer later de grootst mogenjxe moeite hadden oe gewonoe en bewusteiooze xinue- ren in vemgneid te Drengen. in net ziexennuis zijn in totaal loo xinoeren onoergebraent, waarvan ge- iuxxig siecnts een xiein geoeeite ernstige verwon dingen heeft bexomen. Een ooggetuige geelt het volgende relaas van het gebeurde Toen ik een der deuren van de in zware rookwol ken genulde zaal bereikt had, was een politiebeamb te tevergeefs bezig de van angst vervulde kinoeren tot orde te brengen. Bij den uitgang Dovenaan de beide nootdtrappen naar oe galerijen lagen oe on der den voet geioopen kinoeren bij zes tegenjk over eixaar. Zoodra het bericht van de ramp zich verspreidde ijlde oe burgerij in grooten getale naar de plaats aes onneiis. Langs ladders haastte men zich naai de vensters en verbrijzelde deze. Men kroop door oe ramen in de zaai, tegelijkertijd was oox reeas een geneesheer ter plaatse verscnenen. Men slaagde er in een groot aantal der onder den voet geioopen kinoeren in veiligneid te brengen. Toen de amou- lancedienst ontoereikend bieex, werd een tramwa gen gerequireerd die daarop gebruikt werd voor net vervoer der dooden en gewonden naar het na bij gelegen Alexanora-ziekennuis. Een aldaar juist aan oen gang zijnd Kerstmatinee werd direct ai- gelast. Onaertusscnen werden alle bescnikbare me dici gealarmeerd zoodat in korten tijd voldoende mediscne hulp ter plaatse was. Evenwel kwam zij in veie gevallen te iaat. Men vreest dat zien onder de puinnoopen van het geheel verwoeste bioscoop theater nog een aantal lijken van kinderen be vinden. De bioscoop was vol kinderen uit de arbeiders klasse. Een vader heeft bij deze ramp drie kin deren verloren. Buiten de bioscoop hadden aangrij pende tooneelen plaats. Tal van moeders die van den brand gehoord hadden snedeln naar het ge bouw en vochten wanhopig om hun kinderen te redden. Officieel wordt gemeld dat het aantal dooden bij den bioscoopbrand te Paisiey 72 bedraagt. BEURSOVERZICHT De heeren H. Oyens Zonen te Amsterdam mel den ons: De achter ons liggencle zeer korte beursweek be wees, dat de onzichtbare scheidingslijn, die den overgang tot het nieuwe jaar afbakent voorbestemd schijnt om een stemmingsomslag te demarkeeren, deze laatste dagen des jaars nu en dan reeds schuchter tot uiting be gon te komen. Het was daar om des te meer te betreuren, dat eenige zwakke punten in breede kring ;en de aandacht trokken, en inzonderheid de belegg:ers meer imponeerden, dan de intrinsieke waarde der naakte feiten rechtvaar digt. Daar was ten eerste een verdere, snelle daling in vrijwel alle Zuid Amerikaansche schuldbrieven, ingeluid door de wel wat overhaaste sluiting der Argentijnsche goudwisselkas, waarop wij reeds in ons vorig overzicht de aandacht vestigden. Obl. Peru, Columbia en Bolivia, hier tot voor zeer kort als zeer hoog rendeerend materiaal wel in trek, maakten leehjke buitelingen, die echter dit dient gezegd, niet zoozeer van Amsterd. uitgingen, maar veeleer werden veroorzaakt door reacties in deze waarden te New York. Het is niet zoo gemakkelijk om te zeggen, waarom deze waarden door een zoo scherpe reactie werden getroffen, Het lijkt ook wel, of alles thans samenspant om de noteering te druk ken', de kooplust te doen verdwijnen en het aanbod uit te lokken. Te Amsterdam belef de handel minimaal. Een aangename factor was Met onverwacht herstel der ruboernoteering te New York, dat voor de onder havige rubriek te Amsterdam nog al wat vraag uit lokte. Aan hetgeen wij juist de vorige week inzake aandeelen Amsterdam Rubber schreven, hebben we thans niets toe te voegen. Eenige zeer incouran te en tot noodpeil gedaalde aandeelen wisten rela tief scherpe stijgingen te boeken. De Londensche termij nmarkt reageerde echter voorshands matig op New York en eén zwaluw maakt hier nog geen zomer. Van den weeromstuit lagen ook andere cultuur waarden iets aangenamer, met name aandeelen H.V.A., aandeelen Kon. Petroleum tijdelijk gerea geerd tot 385 procent, veerden met oud elan weer op. Aandeelen A.K.U. werden op zeer bescheiden dividendtaxaties nogal gekocht door een speculatie die zich zeker wel een heel sombere voorstelling van zaken had gemaakt. Aandeelen Marg. Unie ble ken „oversold." Philips Gloeilampen lagen zwaar, mede op teleurstellend statistisch materiaal der ex porten. Het overeenkomstige geluid der kunstzijde- cijfers was overigens ook niet bepaald opwekkend, Maar hier was men dan ook op h?t ergste voorbe reid, terwijl het Philips concern altijd nog in een roep van groote welvarendheid staat. A.N.I.E.M. bleven bepaald flauw. Claims van Gel der Papier werden redelijk goed gekocht, maar druk ten voorshands nog den koers der oude aandeelen die overigens vrij permanent boven pari golden. Spe culatieve favorieten als Boetons blijven uiteraard nog verwaarloosd. Toch sloot dit aandeel iets aan genamer van toon. De wat stijvere prolongatiekcers was niets dan 'n symptoom der jaarswisseiing, en werd door de beurs ternauwernood opgemerkt. Per Telefoon. AMSTERDAM (VD.) 2 Januari 1930. UIT DEN HAAG. Naar wij vernemen is heden morgen te den Haag overleden de heer Mr. G. W. Sannes, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal De heer Sannes, die lid is der S.D.A.P. en voor de ze partij zitting had in de Kamer, werd geboren 4 October 1875. Sinds 14 September 1913 was hij lid der Tweede &amer en w.erd gekozen voor het dis trict Veendam. Hij bezocht de H.B.S. en studeerde aan de Uni versiteit te Amsterdam, promoveerde in 1902. Hij was ambtenaar van het Centraal Bureau voor Sociale Advieze te Amsterdam en werd daarna grif fier bij den Raad van Beroep der Ongevallenverze kering achtereenvolgens te Middelburg, Almelo, en Groningen. Daarna werd hij griffier van den Raad van Beroep te Rotterdam, welke functie hij tot aan zijn dood bekleedde. fyiarkf berichten NOORDERMARKTBOND. 2 Januari 1930a. 4500 kilogram peen f 1.60—1.80 idem kleine peen f0.90. 121500 kilogram roode kool f 3.80—6.90. 10300 kilogram gele kool f4.70—5.90. 56000 kilogram deen sche witte kool f 1.60—2.60. 215 stuks bloemkool f 7.80—8.90. WARMENHUIZEN. 31 December 1929. Roode kool le soort f3—6.90. idem 2e soort f2.50 6.40. Gele kool le soort f 4—6. idem 2e soort f2.50—4. Witte kool le soort f 1.70—2.70. idem 2e soort f 0.60—1,60. Drielingen f 1.40. Nien f 2.703.10 Grove uien f 3.10—3.40. Aanvoer 94600 kilogram roo de kool 7200 klogram gele kool 41650 kilogram witte kool 9475 kilogram uien. PURMEREND. 31 December 1929. 14 stapels fabriekskaas rm. f47. 2 st. kleine boeren kaas rm. f 47. 1039 kilogram boter f 1.852.30. 150 vette geldekoeien f 0.80—1.13. 154 melk- en gelde- koeien f 125—340. 6 stieren. 24 paarden f 100 -200. 13 vette kalveren f 1.40—1.55. 184 nuchtere kalveren slacht f 1340, fok f 28—32. 289 vette varkens sl. f 0.760.81, zouterij f 0.740.76. 81 magere varkens f 30—65. 157 biggen f 20—28. 466 schapen f 30—48. - Overhouders f 24—32 18 bokken en geiten Kipeieren f6.50—8. Eendeieren f7. Eieren veiling: 17484 kipeieren A f68.40. 850 id. B f5—6. 328 eendeieren A f7.208. Oude hanen en kippen f 1—3.25. Piepkuikens f 0.753. Konijnen f 0.60—5. Eenden f 0.75—2.25. Duiven f 0.50.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3