1 IEDEREEN GRATIS 6 FOTO's! Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang' - llilgm: Firm 1.1. (EI7ER. - Bedactew J. H. KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. Firma R. J. HOUWING MIEHT 7 IEL 644 ALKMAAR TOB NOOIT. Plaatselijk Nieuws Geen juiste voorstelling V KEG's THEE en|of KOFFIEZAKKEN ZATERDAG 18 JANUARI 1930, Iedereen gaat thans verzamelen, want van familie, vrienden en kennissen zijn de mooie foto's GEZIEN EN BEWONDERD! Verkrijgbaar bij alle Winkeliers! Uit den Omtrek NO. 2 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATLRDAG 4 JANUARI 1930 NIEUWE LAMDIJKER COURAIVT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. LEG ZELF UW EIGEN PARK AAN. We moeten geen heide ontvluchten en parken zoeken, maar heide ontginnen en parken maken. Jan Ligthart. Parken maken op dorren heidegrond! Zal dat ooit lukken? Zullen we maar niet liever de. heide de heide laten en een park opzoeken, dat al door een ander voor ons is aangelegd7 Het zal makke lijker zijn om in dat park van anderen te leven, dan onzen eigen heidegrond te ontginnen. Makke lijk, ja! Maar is het zoo makkelijk, om het „mak kelijk" te hebben? Wat is er eigenlijk moeilijker dan een doelloos leyen? In zoo'n doelloos leven duiken duizenden vragen op: waartoe waarom? Allerlei problemen, waar de werkende, strijdende mensch geen idee van heeft, komen den mensch in zijn „makkelijk" leventje kwellen. Het mooiste, kleu rigste park moet ons vervelen, als het door ande ren is aangelegd. We raken uitgekeken, we worden er moe van eiken dag weer langs dezelfde paadjes te loopen. Wat moeten wij in dat park? Er staat 'n hek omheen en binnen dat hek moeten we blijven altijd in diezelfde omgeving, waarvan we elk plekje kennen. En waarvan niet één kiezelsteentje van ons is. Nee, probeer het u niet zoo makkelijk te maken. Dat loopt uit op ontevredenheid. We moeten toch allen een eigen doel hebben, we hebben allen ons stukje heidegrond om te ontginnen noodig. Is Uw stukje grond wel heel erg dor? Wat een voldoening zal het u.dan geven, als er op datzelt- de stukje dan eens één park zal staan. Uw eigen park, door uzelf gemaakt. Dan is elk plekje van u, ge kent het en ge hebt het lief. Het park zal u nooit mooi genoeg zijn, ge zult eraan voortwerken, niet doelloos langs de paadjes loopen. Ge kunt de hek ken verzetten, steeds meer doen wijken. Uw park groeit en groeit! Het staat op het stukje heide grond, dat moeizaam ontgonnen is, vruchtbaar ge maakt. Schuw de moeilijkheden niet, zje geven u levenskracht en levensdurf. Zelf moet ge werken, zelf iets maken. Ontvlucht ge de moeilijkheden, gaat ge op zoek naar een lui leventje, dan zult ge weldra ongelukkig zijn. Machinaal werk, afgewis seld door wat uitgangetjes en pretjes, kan geen voldoening geven. Wij leven dan langs den zin van ons bestaan. Leven is werken, strijden, ontginnen. Als we wer ken, strijden, ontginnen leven we. We vragen dan niet verder. We voelen waarom we bestaan. On gelukkig zijn zij, die vragend ronddolen langs de •paden van anderen. Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze psychologi sche medewerker dr. Jos de Cock, van Merlenstraat 120, den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen geregeld in dit blad worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. —BROEK OP LANGENDIJK. SPORT Onder de Broeker jongelui, om het deftig te zeg gen van „beiderlei kunne" begint meer en meer animo te komen voor sport. Er is' een gymclub, 'n voetbalclub is er ook, naar ik hoor wat duidelijk zichtbaar is aan de schooljongens, die bij gebrek aan een behoorlijke bal zich zelfs met een steen tevreden weten te stellen. Ze schoppen tegen alles, wat bewegelijk is„ zeer ten genoege van de cshoenmakers en klompenleve ranciers, zeer ten ongenoege van de respectieve mama's. Naast deze sport is er veel liefhebberij voor zwem men. Welke rechtgeaarde Hollander zou een derge lijke sport, die in elk opzicht goed is, de reinheid van het lichaam bevordert, ook voor het practische leven beteekenis heeft, niet sympathiek gezind zijn? De tijd is toch zeker voorbij, dat een Engelsche waterrat op ons Hollanders kon smalen: Ze boenen de stoep, de muren, het straatje voor en achter de woning, doch zelf gaat de Hollander met kladdige beenen naar bed. Die tijd is voorbij of heb ik het mis? Nu is Broek een zeer bijzondere plaats, een goed dorp, zelfs een veelbeteekenend dorp. Geen enkel dorp aan den Langendijk kan aan Broek maar tip- nen. De Zuidscharwouders mogen hun schouders ophalen, de Noordscharwouders wrevelig worden, als ze dit lezen, de Oudkarspeleres dergelijk bewe ren met hautaine minachting bejegenen, dat alles is niets dan kift. Broek is een zeer bijzonder dorp. Het staat in de vierde klas, waar elke Broeker trotsch op is, al zeggen ze in den raad het tegen deel. Aan zijn stand als dorp is Broek verplicht te zor gen voor, op zijn minst te bevorderen zooveel als mogelijk is, dat er komt een zwem- en badgelegen heid. De jeugd vraagt er om. En is er maar één steek houdend argument tegen het zwemmen bij te bren gen. Immers neen? Straks komen de zwemlustigen in de zaal van de Witte Zwaan samen, om eens te overleggen, wat moet worden gedaan om te komen tot het beoogde doel. De jongelui zullen wel bekend maken wanneer ze samen hopen te komen en ze hopen op de mede werking van B. en W. van den Raad, van de ouders. Ze vragen geen kapitaal-vereischende inrichting, ze zijn voorloopig tevreden als er wat kleedkamer tjes komen, er een zwemgelegenheid is voor be ginners en meergevorderden in de zwemkunst. Natuurlijk moet er toezicht wezen, liefst van ie mand die zwemles kan geven. Zou dat niet voor elkaar kunnen komen? Dan zou Broek niet meer het vooruitstrevende Broek wezen, dat in enkele jaren tijds zag verrij zen tal van monumentale gebouwen. Als de vereischte medewerking er is, dan zullen de Broeker jongelui in den zomer van 1930 zich kunnen wentelen in het frissche nat. BROEK OP LANGENDIJK. Ingekomen en vertrokken personen in de maand December 1929: Ingekomen: G. Kranenburg, met echtgenoote, koopman van Heerhugowaard naar hier, Pr. Hen drikkade. L. Korstanje, zonder beroep, van Rot terdam naar hier 398. J. Glas en gezin tuinbouw arbeider van Heerhugowaard naar hier Spieringb. Vertrokken: T. Bakker, hulp in de huishouding van hier naar Amsterdam. J. Glas met gezin, transportarbeider, van hier naar Sint Pancras. J. Norder met gezin, verzekeringsagent van hier naar Koedijk. M. in 't Veld, baxker van hier naar Delft. Loop der bevolking over het jaar 1929: Geboren: 23 jongens en 31 meisjes, totaal 54. Overleden 10 mannen en 19 vrouwen totaal 29. Levenloos aangegeven 2. Overleden met wettig domicilie 1. Huwelijken 22. Erkenningen geene. Echtscheidingen 1. Ingekomen personen 45 mannen en 48 vrouwen, totaal 93. Vertrokken 48 mannen en 54 vrouwen totaal 102. Op 1 Januari 1929 bedroeg de bevolking 1166 man nen en 1198 vrouwen. Totaal 2364 personen. Op 1 Januari 1930 bedroeg de bevolking 1176 man nen en 1204 vrouwen, totaal 2380 personen. Alzoo een vermeerdering van het zielental met 16 personen. OUDKARSPEL. Al meer en meer nadert het oogenblik waarop de D.T.S.-bazar zal geopend worden. Met vele dingen is men alreeds gereed, zoodat men aanstonds kan beginnen met het inrichten der zaal. De theetuin die wordt verzorgd door de firma Holsmuller is men weet het bij deze firma in uitstekende handen en men kan er weer op rekenen dat er een geurig kopje thee of koffie geschonken zal worden. De verlichting van de zaal en stands belooft waar lijk iets bijzonders te worden een zee van licht zal worden geworpen over de ten verkoop gepre senteerde goederen en artikelen. De verschillende attracties zullen begrijpelijker wijze niet ontbreken en als bijzonderheid daarvan willen wij vermelden het aanwezig zijn van een zgn. „hobbelende geit" die aan menig bezoeker en bezoekster oogenblikken ven waar genot zal ver schaffen. Is de verkoop van de loten niet tegengevallen nog niet alle zijn weg en daarom zouden wij nog maals een ieder willen aansporen, wanneer deze aanstonds nog eens zullen worden aangeboden, er een of eenige te koopen. Tevens willen wij er nog even de aandacht op vestigen, dat een geheele stand met „Weck"-fles- schen aanwezig zal zijn, geschoken door verschil lende dames. Koop ze en daarmede wordt de grootste waar deering geuit voor het werken van deze dames. Hieronder laten wij nog 'een lijstje volgen van firma's en personen, die artikelen op allerlei gebied aan de Bazar hebben geschonken: J. A. Cramer en Co., Rotterdam. Gebr. Winder, Alkmaar. H. Stam. Noordscharwoude. G. Bos te Noordscharwoude. Jb. Bol Oudkarspel. P. Mienis, Oudkarspel. A. Bruin Oudkarspel. D. Stoop Oudkar spel. K. W. Moller Oudkarspel. J. Spanjaard Oud karspel. S. Evers, Oudkarspel. G. Bakker Oudkar spel. C. Schrieken Oudkarspel. A. B. Jansen, Oud karspel. P. Groot Oudkarspel. P. Kuilboer Oudkar spel. A. Meereboer Oudkarspel. K. Nap Oudkarspel. C. Langedijk Oudkarspel. OUDKARSPEL. Een kleine herinnering aan de uitvoering van hedenavond in de zaal van den heer C. Vis. Aanvang acht uur. Entrée f 1 belasting inbegre pen. Optreden van de „Maskerspelers" van Bergen met „de Dienstknecht in het huis." In ons blad van Zaterdag jl. kwam een ingezon den stuk voor onder den titel „Hoogmoed komt voor den val", waarin gegevens voorkomen omtrent de gevolgen van de salarisverhoogingen van Burge meester, Secretaris en Ontvanger der gemeente Broek op Langendijk. Waar in dit stuk meerder fouten voorkomen, en het publiek recht heeft op juiste voorlichting, meenen we goed te doen enkele scheeve voorstellin gen recht te zetten. Allereerst diene dat de gemeente Broek op Lan gendijk reeds gedurende 10 jaar in de vierde klasse is geplaatst. Nimmer heeft de Raad der gemeente tegen deze plaatsing geprotesteerd, tot op het mo ment, dat Gedeputeerde Staten een nieuwe salaris regeling voorstelden, welke regeling aan de klassi- ficatie is vastgekoppeld. - De Raad heeft inderdaad pogingen aangewend om de gemeente Broek in de derde klasse geplaatst te krijgen, teneinde op die wijze de post salarissen te drukken. De Raad heeft echter inzake Massifi catie en salarisregeling slechts adviseerende be voegdheid. Gedeputeerde Staten hebben tegen het Moeder laat gaarne van haar kleine lieveling - 6 foto's - maken. Wanneer de kleine later groot isbehoudt zij haar liefste herinnering De overgroote belangstelling in onze Foto Reclame heeft ons doen besluiten den termijn voor inlevering van gf- 10 ledige te VERLENGEN tot en met teneinde in het bezit te komen van GRATES 6 FOTO's Geopend van 10-20 uur, Langestraat 67, Alkmaar KEG's THEE in prijzen van: 48, 42, 39, 37, 32 en 25 cent per ons. KEG's KOFFIE in prijzen van: 70, 60, 55, 50, 45 en 40 cent per half pondspak. raadsadvies in, de gemeente Broek op Langendijk in de vierde klasse gehandhaafd, waardoor automa tisch de meerdere uitgaven voor salarissen op de gemeente worden gelegd. In dezen handelen Gedeputeerde Staten volkomen correct, wijl de wet het hooge college deze bevoegd heid geeft. Nu kan men van opinie verschillen of deze rege ling van beslissende bevoegdheid van Gedeputeer de Staten en adviseerende van de Raden wensche- lijk is, men dient echter de nuchtere werkelijkheid in het oog te houden en doet men zulks, dan is het duidelijk, dat den Raad van Broek in dezen geen enkel verwijt treft. In het ingezonden stuk komt verder een onjuist heid voor, als nl. beweerd wordt, dat de gemeente belasting sprongsgewijze omhoog gaat. Nu weten we zeer wel, dat men met het verme- nigvuldigingscijfer niet alles, maar toch wel iets bewijst. Zoo kan in een best tuinbouwjaar een laag ver- menigvuldigingscijfer hooge baten in de gemeente kas brengen, terwijl in een slecht jaar met een hoo- ger cijfer de belastingopbrengst veel minder kan oedragen. Het hangt maar af van het bedrag waarover het percentage berekend wordt. In de jaren '23 en '24 gold het vermenigvuldi- gingscijfer in Broek van 1.50; in '29 van 1.15. Hoe wel we de opbrengstcijfers niet kennen, meenen we vrij stellig te mogen beweren, dat in '29 de gemeen- ce ondanks de lagere factor, heel wat meer in het xaadje kreeg dan in '23 of '24. Maar gaat het nu aan, ook al brengt men dit al- ies in rekening, te beweren, dat de belasting sprongs gewijze omhoog gaat, als in '23 en '24 de factor 1.50 en in '29 die van 1.15 gold? Dat in de becijfering van den inzender de maxi mum salarissen zijn berekend, die in '30 slechts oen deele behoeven te worden uitgekeerd, kan als een kleine onjuistheid worden aangemerkt, even als het feit, dat het verschil in het salaris van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand dubbel is genomen. graafplaats alhier, bekwam een der personen, die daarmede belast was, zoodanig lichamelijk letsel, dat terstond de hulp van een geneesheer moest worden ingeroepen. Inmiddels, werd de getroffene ten huize van den heer Krul te bed gelegd, en la ter per auto naar zijn woning vervoerd. Het bleek dat de man een rib had gebroken. KRABBENDAM. Voor de met 1 Auril a.s. open komende plaats van onderwijzeres aan de hr. School hebben zich, naar wij vernemen, 35 sollicitanten aangemeld. DE KALENDER DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. 193 0. OUDE NIEDORP. De geldinzameling ten behoeve van het Minahas- sa-Comité heeft in deze gemeente, na aftrek der gemaakte kosten opgebracht f39. KRABBENDAM. Ter vervulling van de vacature voor ouderling in de Geref. Kerk, werd gekozen de heer J. Bierste ker. KRABBENDAM. Bij het plaatsen van een gedenkteeken op de be- Een schitterend riviergezicht is tot titelplaat ge kozen, in drie kleuren uitgevoerd. De kalender vervolgt op het tweede blad met de tekst, waarbij de lijst der dagen van het jaar wordt aangeboden, terwijl het derde blad is benut als adressenlijst, die als een beknopt maar volledig inlichtingenbureau voor alle mogelijke doeleinden, de nsopordienst betreffende, op de schrijftafel kan worden geraadpleegd. Met het vierde blad begint de eigenlijke kalender Naast de data een schitterende luchtfoto van de K. L. M., voorstellende het nieuwe administratie gebouw der Nederlandsche Spoorwegen. En voorts: wij bladeren het kalenderboek door en worden telkens verrast door de in zach-bruine tint uitgevoerde foto's, een beeld van, zouden wij zeg gen, de geheele levensbeweging der Nederlandsche Spoorwegen gevende. En onder elke foto staat een passende en klin kende reclame, het vervoer en het verkeer per spoor betreffende. Niets is vergeten. Alle aanwijzingen die het pu bliek en het maatschappelijk leven in het binnen- en buitenlandsch verkeer en goederenvervoer omvat vindt men in details vermeld. Op elk gebied van het spoorwezen, waarbij handel en industrie, het publiek in het algemeen, belang hebben, geeft deze kalender inlichtingen en goeden raad. Wij noemen maar enkele dingen op, nl. Bedrijfs reclame Betelgoed IJlgoed Vrachtgoed Tentoonstellingsgoederen Traject- en Weekkaar ten Wagenladingen Goedkoope treinen Af halen en bestellen van goederen Vacantiekaarten Reisbenoodigdheden als ingeschreven Bagage goedkoope Rijwielkaarten - Vleeschwagens - Kaas wagens Koelwagens enz. enz. De keurige uitvoering, de schitterende foto's, de practische wenken, de volledige inlichtingen die hij bevat, maken dezen kalender tot een nuttig bezit voor iedereen. Hij roept allen toe: Vademecum! „Ga met mij!"

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1