«i '-n'"s deirirsehdo»si, Een losse krabbel Overbodige dwang pyftOL Het teelen van meer en beter fruit 'k Ga maar weer over tot het schrijven van losse krabbels; al maak je ze „ietwat vaster" het helpt je geen zier, om menschen, die niet overtuigd willen worden van ongelijk, te overtuigen. Toch los gekrabbel, schreef mijnheer Thomassen. Accoord, Weledelgestrenge, want zelf had ik er boven gezet, wat ook boven dit stukske prijkt. Het tweede stukske van den inzender was iets vriendelijker van toon, de somnabule-fraaiigheden kwamen er niet in voor. Er is vooruitgang te bespeuren, ik constateer het met genoegen. Als ik den heer Thomassen een bescheiden raad mag geven, zou het deze zijn: zorg er voor, dat ge door de politiek niet verpolitiekt wordt. Politici hebben met diplomaten dit gemeen, dat ze nooit ongelijk erkennen. Hij beweerde in 1909 is het Duitsche veldtochts- plan gewijzigd; in de Militaire Spectator heeft Generaal Snijders dit beweerd. Met de stukken heb ik heb bewezen, dat h« zich vergist heeft. In zijn tweede stukske komt geen woord voor, dat op erkenning van zijn fout wijst. Is dat zoo moeilijk ongelijk te erkennen? In mijn eerste ietwat vaster krabbel schreef ik reeds: de meening van den handelsreiziger, dat nl. die wijziging eerst in 1913 heeft plaats gehad, is niet te handhaven, althans niet te bewijzen. Noch voor het jaartal 1909, npch voor het jaartal 1913 is positief bewijs bij te brengen. Eerlijk en rond schreef ik het resultaat van mijn onderzoek neer. Moet ik nogmaals aantoonen, wat de groote ver dienste is geweest van de legerorganisatie van mi nister Colijn? Tegenover mijnheer Thomassen is dat een ho peloos geval. Want ik ben „een militairistisch Anti-Revolutio- nair." .j&iiiÊM Die uitdrukking doet aan de meeting denken. Wie op het standpunt staat dat voor de handha ving van den vrede een weermacht noodig is, wordt militairist gescholden. Het is wel fraai. Toen in 1914 de oorlogsbrand aan onze grenzen op laaide, waren de heeren sociaal-democraten maar wat blij, dat we eqn leger hadden. Bewijs? Wel, ze stemden voor de aangevraagde credieten; dat heeft me indertijd goed gedaan, want ik zag er door bevestigd de waarheid van het gezegde: de natuur gaat boven de leer. Waren de S.D.A.P.-Kamerleden, met mr. Troelstra aan het hoofd, toen ook militairisten? Een lastige vraag voor mijnheer Thomassen. Toen gaven de S.D.A.P.-Kamerleden hun stem er vóór en voteerden de geweldige sommen, noodig opdat het nu door den heer Thomassen gesmade leger, door Colijn gereorganiseerd, zijn landsbescher mende functie kon vervullen. Eens riep de temperamentvolle Schaper in de Kamer uit: „Wij socialisten zijn de eersten om in de ure des gevaars naar de grenzen te. vliegen." Schaper was toen zeker ook een militairist. Nu zweert de heer Thomassen bij de nieuwste socialistische leuze: nationale weerloosheid en maakt blijkbaar de politieke reuzenzwaai zijner par tij mee. Die luxe kan die partij zich ook permit teereri, ze is in de oppositie en heeft geen regee ringsverantwoordelijkheid. Ons Nederlandsche volk is heelemaal niet mili „prichting van bedrijfsvereenigingen is mogelijk gemaakt tot uitvoering dier wet en men ook op andere terreinen der sociale wetgeving, de uitvoe- ring kan opdragen aan organen, door belangheb- benden vrijwillig gevormd. Adviezen van Be- drijfsraden over de sociale wetgeving zijn er evenmin noodig de organisaties van werkgevers en arbeiders kunnen die adviezen evengoed vast stellen, om niet te spreken van,den Hoogen Baad van Arbeid. Kechtspraak aan deze Bedrijfsraden op te dragen dunkt ons ten slotte ten eenenmale onjuist; dit is de taak van de Baden van Beroep. Zoo zijn deze bedrijfsraden deels overbodig, deels schadelijk'te achten. Eenige waarachtige'behoefte er aan bestaat noch hij het publiek, noch bij het bedrijfsleven; het is een raadsel, waarom dit extra Darlementair Kabinet dit punt op zijn program reeft geplaatst. Het is te hopen dat de Staten- G ener aal aan overbodige wetgeving en aan dwang organisatie van het bedrijfsleven, waarvoor geen enkele noodzaak valt aan te wijzen, onder geen voorwaarde zullen willen meedoen. De S.D.A.P.-leuze komt velen in het gevlei, in de politiek doet men ook al wat om de clandizie van mijnheer en mejuffrouw Kiezer. Een ding troost me. De S.R.A.P.-ers zijn niet feil loos, al zou jé het om hun stoute gezegden haast gaan gelooven. Ze vergissen zich heusch ook wel eens. De heer mr. Troelstra in 1918. En de heer Thomassen, ondanks zijn uitvluchten in zijn ingezonden stukjes. TV At de Begeering beoogt met de passage in de Troonrede nopens een in voorbereiding zijnde regeling omtrent de instelling van Bedrijfsraden is vooralsnog niet volkomen duidelijk. Maar veel goeds valt er niet van te verwachten. Men wil van overheidswege aan het bedrijfsleven een vol maakt kunstmatige organisatie opdringen. Qol leges, samengesteld uit een even groot aantal arbeiders en werkgevers in eenig bedrijf, met een buiten het 'bedrijf staanden voorzitter, en nog eenige andere hoogstaande outsiders als leden, wier j stemmen bij meeningsverschillen tusschen het werkgevers- en het arbeiderselement in deze lichamen den doorslag moeten geven; zullen met verschillende bevoegdheden worden bekleed. De meest gematigde voorstanders van dit instituut willen voorloopig aan deze colleges de uitvoering van de sociale wetgeving opdragen, alsmede het geven van adviezen omtrent die wetgeving en het rechtspreken in geschillen over de uitvoe ring (waarbij dus deze Bedrijfsraden feitelijk rechter in eigen zaak zouden zijn, een geheel ver ouderde, afkeurenswaardige methode. Anderen wenschen de Bedrijfsraden ook verordenend te doen optreden in bedrijfsaangélegenheden, prijzen en loonen te doen Vaststellen, de bedrijfspolitiek te doen regelen, in één woord, van het bedrijf door middel van de bedrijfsraden een soort kartel te maken, dat de productie en de afzet der indi vidueels ondernemingen, tot het bedrijf behooren- de, volkomen beheerscht, en in staat is de oprich ting en opkomst van nieuwe ondernemingen in het bedrijf te verhinderen. Inzake de 'arbeidsvoor waarden verwachten de vakvereenigingen van dit stelsel groote voordeelen, maar de verbruikers leggen het loodje, omdat zij zich moeten onder werpen aan de verhoogde tarieven, welke de on dernemingen krachtens besluit van den Bedrijfs- raad moet vaststellen; voor de exportbedrijven xwordt dit noodlottig; zij zullen steeds moeilijker de concurrentie kunnen volhouden; de afzet en daarmede de productie zal moeten worden inge krompen, werkloosheid wordt gekweekt. Ook afgezien daarvan verdient het uitschakelen van de onderlinge concurrentie der ondernemingen in een bedrijf geen aanbeveling. De energie wordt verlamdeen sleurgeest treedt inmen Spant zich niet langer in om door betere werkmethoden, meer doeltreffende organisatie, de producten zoo goed en goedkoop mogelijk te maken. Bij mee- ningsversch.il over de arbeidsvoorwaarden beslis sen de hopgstaande buitenstaanders in den Be- drijfsraad, ofschoon zij geenerlei verantwoorde lijkheid dragen voor de bedrijfsresultaten. Zpo wordt de beslissing over de bedrijfspolitiek aan de ondernemers 'feitelijk ontnomen; dezen worden onderworpen aan gedwongen arbitrage, die blij kens de in Australië en in Duitsehland daarmede Pijnlijke Kloven Pij r§ lij ke Klo ven verzacht en geneest men met Nieuwstijdingen STOOMSCHIP „HOFPLEIN" VERGAAN. IN TWEE-EN GEBROKEN. 5 LEDEN DER BE MANNING VERDRONKEN. Het Nederlandsche stoomschip „Hofplein" van de Stoomvaartmaatschappij Millingen te Rotterdam, is Vrijdagnacht ter hoogte van Spano op de rotsen geloopen, in wteeën gebroken en later, des Zater dagsmorgens gezonken. De „Hofplein" meet 6801 ton en was op reis van Rotterdam naar Narvik om een lading erts te halen Het schip stond onder commando van kapitein R. Schaap, den commodore van de vloot van de maat schappij. De gezagvoerder is bekend om de kranige reddm gen welke hij met zijn schip heeft verricht. Volgens de directie verkeerde de „Hofplein" reeds sedert den nacht van Vrijdag op Zaterdag in nood. Het schip schijnt ergens een rots te hebben geraakt waardoor het stuurloos werd en water maakte in ruim 11 en in de machinekamer. Daarna schijnt het te hebben rondgedreven tot het Zaterdagmor gen opnieuw op een rots liep. Toen is het in tweeën gebroken en bijna onmiddellijk gezonken. De ber- gingsmaatschappijen die uit den omtrek naar de plaats van de ramp kwamen zijn teruggekeerd we gens het slechte weer. Een boot vermist. De bemanning bestaande uit 37 personen meest Nederlanders en eenige Duitschers heeft in twee reddingsbooten het gebroken schip verlaten De groo te boot, waarin 32 man was opgenomen bij hen bevonden zich o.m. de officieren behalve de 3e stuurman is behouden uit den storm aan de Noorsche kust aangekomen. De tweede reddingboot, waarin de derde stuur man met de rest van de bemanning had plaats ge nomen wordt vermist. In de vermiste reddingboot zaten: H. Zeeveld, uit Vlissingen, derde stuurman. J. G. Bartels uit Rot terdam, matroos. Abr. Leenhouts, uit Vlaardingen, matroos. J. Bruurmijn, uit Rotterdam, matroos. G. Kundling, uit Rotterdam, matroos. Over land komen de geredde opvarenden naar Rot terdam terug, waar zij waarschijnlijk Dinsdag a.s. zullen arriveeren. In de Westfriesche dorpen is de stemming echter nog aanmerkelijk slechter dan in de steden. De meeste gemeenteraden staan de aanvraag schoor voetend toe omdat men er voor zijn fatsoen niet best van af kan, maar nergens gaat het met een blijmoedig hart. De gemeenteraden van Abbekerk Beets, Hensbroek en Opperdoes namen echter reeds het besluit om niets bij te dragen. Ook verschillen de'waterschappen hebben nul op het rekest gege- ven. - SPOEDVERGADERING DER, TWEEDE KAMER,. r De heer Dj. Wijnkoop heeft telegrafisch bij den voorzitter een spoedvergadering aangevraagd van de Tweede Kamer, in verband met de invallen der politie op verschillende plaatsen in Nederl. Indië. EERE-PROMOTIE PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen zal de promotie van prinses Juliana tot d pc tor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte geschieden op 31 Januari a.s. in het groot auditorium der Rijksuniversiteit te I eiden. f DE P OST V LIJ OH T EN Het zesde retourvliegtuig, te Bushir aangenomen. Volgens bij de K.L.M. binnengekomen bericht het zesde retourvliegtuig om 7 uur uit Karachi vertrokken. Het arriveerde 10.55 te Djask, om 11.50 vertrok het uit Djask én kwam om 15.40 te Bushir aan. Alles is wel aan boord. Vandaag wordt de réis voortgezet. HERHALINGSOEFENINGEN. Blijkens de binnenkort verschijnende „Legeror ders" zullen in 1930 voor herhalingsoefeningen on der de wapenen komen: van de lichtingen 1925 en 1927 a. van de regimen ten infanterie (inbegrepen Gren. en Jagers) en b, de compagnieën hospitaalsoldaten met uitzondering van de ziekenverplegers, de korporaals en soldaten 17 en de onderofficieren 24 dagen. van de lichtingen 1924 en 1927 van het regiment wielrijders, de regimenten onbereden artillerie, het regiment kust artillerie, het korps luchtdoelartille rie, het regiment genietroepen, de schoolcompagnie torpediste,n de schoolcompagnie van den motor- dienst en de compagnie intedancetroepen, de kor poraals en soldaten 17 en de onderofficieren 24 da van' de lichting 1924 der schoolcompagnie ponton niers en van de lichting 1927 der schoolcompagnie pontonniers voorzoover laatstbedoelde lichting be treft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de eerste en de twee de ploeg, de korporaals en soldaten eveneens 17 da gen en de onderofficieren 24 dagen. van de lichting 1924 der regimenten huzaren, met uitzondering van de postduivenverzorgers, doch met inbegrip van de dienstplichtigen, die op 1 October 1930 van die regimenten naar de treinaf- deelingen der artilleriebrigades overgaan, de korpo raals en soldaten 13 dagen en de onderofficieren 20 dagen; van de lichting 1927 der regimenten huzaren, met uitzondering van de postduivenverzorgers, de korporaals en soldaten 20 dagen en de onderoffi cieren 27 dagen; van de lichting 1927 der regimenten huzaren voor zoover betreft de postduivenverzorgers de korpo raals en soldaten 13 en de onderofficieren 20 dagen van de lichting 1924 der regimenten veldartille rie en het korps rijdende artillerie de korporaals en soldaten 17 en de onderofficieren 24 dagen; van de lichting 1924 der treinafdeelingen van de artilleriebrigades met uitzondering van de dienst plichtigen die op- 1 October 1930 van de cavalerie naar die af deelingen overgaan; alsmede van de lichting 1927 van de treinafdee lingen der artilleriebrigades met uitzondering van de paardenoppassers der cavalerie, die naar deze afdeelingen zijn overgegaan, de korporaals en sol daten 17 en de onderofficieren 24 dagen tenslotte van de lichting 1927 van de treinafdee lingen voorzoover betreft de paardenoppassers der cavalerie,die naar deze afdeelingen zijn overgegaan, de kerporaals en soldaten 20 en de onderofficieren 27 dagen. In elke gemeente doet de burgemeester zoo spoe dig mogelijk een openbare kennisgeving welke aan geeft, welke groepen; van dienstplichtigen in 1930 voor herhalingsoefeningen moeten opkomen en hoe lang deze oefeningen voor elke groep duren, met ver melding van de data. HET NIEUWE GOUVERNEMENTSGEBOUW. Afgebedelde geschenken Het lid van Gedeputeerde Staten de heer Mi- chels, beleeft niet overmatig veel pleizier van de briefjes, die hij aan de burgemeesters in Noordhol land heeft gestuurd om cadeaux bijeen te krijgen voor het nieuwe provinciehuis te Haarlem, althans in West-Friesland niet. H ET WINKEL WEB, KTIBENBESLUIT. Wij lezen in het „Hdbld." omtrent de inwer kingtreding van dit, besluit het volgende dat niet onaardig de gevolgen van'dit "winkelwerktij denbesluit typeert. Gij zult niet werken!... Het winkelwerktijdenbesluit werkt, sinds 1 Januari. En daar het winkelwerktijdenbesluit werkt, moeten wij, op bepaalde uren, ledig gaan.. Wat, immers, bepaalt dit nieuwe Koninklijk Besluit van 13 "Juni 1929? „Gij zult", voegt het alle winkelpersoneel toe, „niet langer arbeiden dan negen en een half uur per dag; en als gij de korte broek nog draagt, of in de bakvischjaren zijt, dan niet tusschen 's avonds acht en 's och tends acht, maar ook anders in géén geval 's a- vonds na elven. Rusten zult gij steeds twee en dertig uur in de week, aan één stuk, let wel! en naast, ten minste eens in de drie weken, uw vrijen Zondag, zult gij rusten op één dag per week vóór of na één uur 's namiddags. Etn in géén normaal geval zult gij langer werken dan drie en vijftig uur in de zes dagen." Zoo, in het kort, staat in het winkelwerktij- denbesluit vermeld. En daar dit besluit op 1 Januari jongstleden in werking trad, beleefden wij gisterochtend den eersten vóórmiddag, dat verschillende zaken artikel nummer zóóveel van het besluit in practijk brachten door hare' deuren voor publiek en personeel te sluiten. Teleurstellingen. In een étalage op het Koningsplein prijkt een confectiepakje. Een keurig pakje, bruin met blauw-grijze vischgraatjes, stijlvol en modieus; ietwat „geknepen", maar toch niet de veel getail leerd; een tikje breed in de schouders, maar toch niet lomp wel wat „apart", maar nog juist niet „opzichtig". Vóór het étalagevenster staat een heer. Een buitenman ;een forens, korten tijd Voor zaken in de stad. Hij kijkt naar het confectiepakje. Het staat hem wel aan. Reeds slaat'hij zijn hand aan den knop van de winkeldeur Stop! A'chter het glas hangt een karton, niet ongelijk aan de bordjes, die somtijds bengelen in de cassa van een uitverkocht bioscoop-theater. Alleen hel opschrift is anders. Heden tot één uur gesloten. E,r staat niet bijovertreding is strafbaar vol gens art. 461 W. v. S. Maar voor de uitwerking maakt het niet veel verschil. Verboden toegang! „Tot hiertoe en niet verder kooplustige!" De klant ziet zich „de deur gewezen". Hij kan niet wachten of 'smiddags terugkomen; want om half één vertrekt zijn trein. Dus richt hij zijn schreden naar de Leidsche- straat, of naar den Heiligenweg, of naar den Dam, waar tal van gelijksoortige heeren-mode- zaken wél open zijn op Vrijdagochtend. Uit den Omtrek arbeider is vrouw Jansen, die van den kleinen middenstander is juffrouw Pietersen, die van den „beter gesitueerde" is mevrouw Gerritsen. En als het heel erg hoog is, dan spreekt men vap Vrouwe van Dondersteen tot Bliksemslag, hoe wel het niet duidelijk is, welk verschil er moge bestaan tusschen vrouw en vrouwe. En als de man van een heel erg hooge „vrouwe" dood is), dan is zij om den dood geen weduwe, maar douairière". Ons land is trouwens toch heel sterk in al dat getitel. Het vordert een studie van jaren^ om er achter te komen wien men moet schrijven, WelEdele Heer, of WelEdel Gestrenge Heer, of HoogEdel Gestrenge Heer, of WelEdel Geboren Heer, of HoogEdel Geboren Heer, of Edelachtb. Heer, of Hoog-Edelachtbare Heer, of Zieer Geleer de Heer, of Hooggeleerde Heer, of Eerw. Heer of #e]Eerwaarde Heer, of Hoog-Eierwaarde Heer, om von Freule en Mejonkvrouw en Excellentie maar in hét geheel niet te spreken. In Frankrijk is iedereen monsieur, hij moge arm of rijk, hoog of laag geplaatst zijn; en een minis ter is eenvoudig monsieur le ministre. Bij ons is het echter een opeenstapeling van hoogdravende titels. Doch daartegenover staat deze merkwaardig heid, dat de overheid en hare ambtenaren tegen over de burgers de$ lands hoegenaamd geen be leefdheid in acht nemen. Boven de brieven die men van dien kant ont vangt. staat zelfs niet eenvoudig Mijnheer; en er onder staat de handteekening en de kwaliteit van den schrijver, niet voorafgegaan door zelfs maar het woordje Achtend. Als een Engelsche minister aan een burger schrijft, staat er boven zijn handteekening: I am, Sir, your obedient ser vant, beteekent,ik ben, mijnheer, aw onderdanige dienaar. Een Nederlandsche minister schrijft slechts zijn naam, hetgeen ik niet erg zou vin den, als ik hem maar niet Excellentie behoefde te noemen, en als ik maar niet behoefde te ein digen: met de meeste hoogachting, Uwer Eixcel- lentie dienstwillige dienaar. Jaren geleden noemde Kleerekoper in de Kamer eens de gewicht-doenerij te Paramaribohet vlooi entheater. Deze rake karakteristiek is welbe schouwd ook op Nederland toepasselijk. Buitenland HEERHUGOWAARD. Bij de j aarlij ksche verpachting van het grasgewas langs de dijken en wegen van onzen polder was de totaal opbrengst der pacht 7106.-- nl. 6098 voor de dijken en ƒ1008.— voor de wegen. Voor 1929 was de totaal pacht 7528 de dijken werden toen gepacht voor 6278.— de wegen voor f 1250.—. Er zal in 1930 dus 422 aan pacht minder worden ontvangqn dan in 1929. HET NEDERLANDSCHE GETITEL. Nare gewichtdoenerij. Henri Polak schrijft naar aanleiding der beide vrouwen die bij de ontploffingsramp te Groningen getroffen werden terwijl zij nog te bed lagen: Zij lagen niet in het zelfde bed; hare bedden stonden zelfs niet in hetzelfde huis. Het eene stond in een armzalig huisje in een onaanzienlijk straatje .het andere in een ruim huis in eeni dbftige buurt. Beide vrouwen werden in bedenke- lijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd en aldus heeft het ongeluk het standsverschil uit- gewischt. - f Dat denk je maar, beste vrienden. „Het Handelsblad" meldde eenige dagen gele den „,dat de toestand van vrouw Kraak en me vrouw Flerie" nog altijd bedenkelijk' is. De klas sen moeten gescheiden blijven. De getroffene uit het armoedige huisje is eèn „vrouw", die uit het hetere huis is een „mevrouw". Vrouw Kraak en mevrouw Elerie. Zpo hoort het. Al zijn beide vrouwen ook lotgenooten, slachtoffers van het zelfde ongeval tut nichts, het feit, dat beide gehuwd zijn, mag niet op gelijke wijze aan geduid worden DE PAPEGAAIENZIEKTE. Te Praag is bij 4 personen papegaaienziekte ge constateerd. Men heeft kunnen vaststellen, dat de papegaai, die de ziekte heeft overgebracht uit dezlfde zen ding is gekomen, die in Duitsehland de ziekte ver oorzaakt heeft. Een Brpziliaansche koopman heeft hier 5 papegaaien verkocht. Men probeert deze nu op te sporen. LENTE IN HET BODEDAL. Het „Berl. Tagebl." meldt, volgens een Wolffbe- richt uit Thale, dat de rivieren in het Harzgebied tengevolge van de aanhoudende regens en het smel ten der sneeuw sterk zijn gewassen. In het Bodedal heerscht een ientestemming, de struiken vertoonen overal ontluikende knoppen, langs dew egen staan groenende varens en hier en daar in de bosschen bloeit reeds een enkele bloem. DE FEESTEN TE ROME. Het Belgisch en Italiaansch koninklijk echtpaar en het bruidspaar hebben heden in het Quirinaal delegaties ontvangen uit den Senaat de Kamer en den Grooten Fascistischen Raad, die haar geluk- wenschen kwamen aanbieden. Namens de Kamer werden twee porseleinen vazen aangeboden, na mens den Senaat een edelmetalen voorwerp, de fon tein met obelisk voorstellend, welke zich op het plein voor het Quirinaal bevindt, namens den Groo ten Fascistischen Raad een kistje met den tekst der door Turatti gehouden redevoering. Des avonds werd in het Quirinaal receptie gehou den voor de leden van het diplomatieke corps, hof- dignitarissen en hooge autoriteiten. De Paus ontving in bijzondere particuliere audien tie de talrijke Belgen, die zich ter gelegenheid van het huwelijk te Rome bevinden. In de nabijheid van het Castel Porziano had een jachtpartij plaats, waaraan de Italiaansche en bui- tenlandsche vorstelijke persoonlijkheden deelnamen Het geschoten wild werd onder de liefdadigheids instellingen verdeeld. „GELUIDEN HOOREN" De menschelijke hersenen draadlooze ontavangsta tïons. Is het mogelijk, dat er menschen zijn, die, ten gevolge van een bijzondere constructie hunner her senen, natuurlijke draadlooze ontvangstations zijn? Is het eveneens mogelijk, dat er menschen in krank zinnigengestichten zitten alleen omdat zij deze kracht bezitten en voortdurend „geluiden hooren"? Deze twee vragen stelt een Engelsch blad naar aan leiding van een gesprek met maojor Leonard Ave ry, een geneesheer, die, onder den indruk van een geval van een patient in een krankzinnigenge sticht, de meening is toegedaan, dat hier een pro bleem voor wetenschappelijk onderzoek aanwezig is. Deze geneesheer had een langdurig gesprek met den patient, die hem als volkomen normaal voor kwam. De behandelende arts moest toegeven, dat de patient normaal was uitgezonderd in één opzicht De patient houdt nl. hardnekkig vol dat hij vaak muziek in de lucht hoort, nu eens een opera, dan weer muzieksoli of liederen. De liederen werden ge zongen in verschillende talen, die hij niet verstond Hij kon de muziek, wanneer hij er naar luisterde meeneuriën en personen, die de melodie hoorden, konden ze vaak thuisbrengen terwijl de patient zelf ze niet kende. Het merkwaardige van het geval is, dat de man volstrekt niet bezeten is gelijk vele krankzinnigen, doch volkomen verstandig over zijn waarneming kan spreken. Majoor Avery zelf had geen gelegenheid om het geval wetenschappelijk te onderzoeken, doch hoopte dat anderen het zouden doen. Land- en Tuinbouw Kens ae m Ausintue en H 1HHL— Enkhuizen wilde wel een klok cadeau doen, maar JP" one-edane ervaringen noodlottig werkt voor den had voor dit geschenk, dat zeker f800 moest kosten Dat vrouw, juffrouw en mevrouw is overigens ,P®j r niet meer dan f 125 over. Hoorn was tamelijk roy- oen van de schoonste staaltjes der Hollandsche bloei der bedrijven. R ,„-na. aal toen het f800 beschikbaar stelde, maar zonder kleinburgerlijkheid. In alle landen is de titel Indien hét al niet de bedoelmg der Regeering verzet yan een minderheid in den raad ging dit UëJ mocht zijn aanstonds zoover te gaan, dan is niet. Medemblik heeft er een „mazzeltje" van ge- het toch te vreezen, dat het op den duur daartoe maakt. Het geeft een goudleerdqekbehang uit zijn zet op dezen verkeerden weg. Aan deze dooi d brandkluis. Dat schijnt een cadeau van f 10000 voor wet in het leven te roepen nieuwe organen ter deze kleine gemeente. Maar wie schatte de waarde uitvoering der sociale wetgeving bestaat geen I van het goudleerdoek en hoe zou zij anders bij ge- behoefte nu reeds bij de ziekteverzekering de sloten buidel in het bezit komen van een kluis? der gehuwde vrouw voor alle rangen en standen dezelfde. De vrouw van den Engelsehen straat veger heet Mirs. Smith en die van den Engel sehen millionair heet Mrs. Jones, en beide wor den aangesproken als madam. In Frankrijk, Duitsehland enz. is het precies hetzelfde. Maar wij verstaan dat beter. De eehtgenoote van den de winkels ziet prijken, heeft zich wel met ver wondering afgevraagd, hoe het toch mogelijk is, dat men daar en dan speciaal in Amerika en Zuid- Afrika, zulke schitterende vruchten kweeken kan en of dat nu voor ons land en voor onze omgeving absoluut onmogelijk moet worden geacht. Nu ge looven we niet spoedig iets, dat uit verre landen verteld wordt, maar door deze vruchten wordt toch wel degelijk gedemonstreerd, dat men in het bui tenland met het teelen van fruit veel verder weg is dan wij. Wij toch kunnen het nog niet zoover brengen, zulke vruchten ter markt te brengen. Nu moet men niet denken, dat dat alleen en hoofdza kelijk te wijten is aan ons klimaat; wie zoo mocht denken, kan zelf de proef op de som nemen en dezelfde maatregelen toepassen, waardoor men in 't buitenland dit ongelooflijk mooie fruit verkrijgt. Dat is namelijk hoofdzakelijk een gevolg van de ver doorgevoerde spuitmethode die men er daar op na houdt. Hoewel teelen in het algemeen in de richting gaat van het bestrijden van ziekten en beschadigin gen, moet dit toch vooral gezjegd worden van de fruitteelt. Hier is het dus van begin tot het einde voorkomen van ziekten en beschadigingen van wel ken aard dan ook.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2