Gemeenteraad Koedijk De Conferentiejan Den Haag Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 4 39e Jaargang Ufo"* I. H- KIZEI litem 1. H. KEIZER. - Burtal Wschanradt. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 9 JANUARI 1930 LANGEDUKIR DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. Vergadering van den Raad der gemeente Koe dijk op Dinsdag 7 Januari 1930, des namiddags 3 uur. t De Raad was voltallig. Voorz. de heer P. Kikkert, Burgemeester. De Voorz. opent de vergadering en wenscht de Raadsleden en hunne gezinnen alle goeds toe voor het jaar 1930 en memoreert hierna de voor naamste beslissingen enz. over het afgeloopen jaar. In de eerste plaats de totstandkoming der wet, regelende de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten; al meerdere malen was uitgespro ken, "dat deze wet niet meer voldeed en de wen schelijkheid betoogd, dat zoo spoedig mogelijk een wijziging tot stand kwam; deze totstandko ming is voor vele gemeenten een uitkomst; jMet het oog op de strenge vorst in het voor jaar van 1929 acht spreker het wel op zijn plaats hiervan mededeeling te doen, daar toch vele gezihnen in kommervolle omstandigheden verkeerden, maar door de medewerking die van alle zijden werd ondervonden werd zooveel moge lijk gedaan om den nood te lenigen; Voor zoover de door den Raad 'genomen beslui ten betreft, noemt de Voorz.- het gunstig advies van den Raad inzake de nieuwe salarisregeling van den Burgemeester, Secretaris en'Ontvanger; Het eervol ontslag aan Mej. Visser als onder wijzeres aan de openbare lagere school, waardoor eén bij de kinderen zeer geliefd onderwijzeres verloren ging en welk ontslag werd gevolgd door de benoeming van Mej. de Vries; Opheffing van den ophaaldienst, hetgeen leidde tot intrekking der subsidie Benoeming van den heer J. Koelman tot onder wijzer aan de openbare school; daardoor kwam weer de vijfde leerkracht op de school; deze on derwijzer werd na eenige maanden opgevolgd door den heer K. öudes; Tevens hebben we in 1929 mogen zien de defi nitieve vaststelling van het Provinciaal wegen plan, waarin is opgenomen de weg idoor Geest- merambacht; spreker vindt het niet noodig nog eens te memoreeren de besprekingen terzake in een vergadering te Alkmaar; niettegenstaande al het- mogelijke is gedaan om deze weg in Zui delijker richting te krijgen is dit niet mogen gelukken, doch z.i. blijft de weg voor onze ge meente van beteekenis De aanleg van een rijwiel- en voetpad door de Daalmeer, waarover zoovele besprekingen hebben plaats gehad en die eindelijk met succes zijn bekroond en waarvoor als basis tenslotte is ge vonden het zielental der beide gemeenten; Spr. wil hier tevens vermelden de door de L.G.Ó. toe gezegde bijdrage van f4000 en van de Banne Koedijk ad f1500. De Tuinbouwvereeniging „de .West" kon zich nog niet uitspreken doch door spreker is destijds reeds gezegd dat dit gerust aan het voortvarend bestuur van de West kon worden overgelaten; tenslotte nog de aan de boerenleenbank gevraagde steun; ook te St. Pan cras is van die zijde medewerking ontvangen, doch hier werd opgemerkt, dat de statuten zich er tegen verzetten. Wanneer het ook hier wordt bekeken uit een oogpunt van economisch belang en belang voor den tuinbouw, is er misschien nog wel iets aan te doen; Hierna noemt de Voorzitter nog als belangrijk raadsbesluit, de aankoop van een terrein voor en de bouw van een raadhuis; Ook noemt spr. nog de groote brand op 21 April, waarbij 4 huizen in de asch werden ge legd en wijst op de buitengewone activiteit van de brandweer, waardoor uitbreiding werd voor komen; I Verlaging van het ve'rhoudingscijfer van 1" op 0.85 door de gunstige financieele uitkom sten der tuinbouwbedrijven; de vrees dat de op brengst zo utegenvallen is gebleken ongegrond te zijn, wijl reeds bekend is dat de opbrengst meevalt Het besluit Van den Raad tot eervol ontslag aan P. Kfihne waarmede een uitstekende leer kracht voor de school verloren ging; De kwestie inzake het onderhoud van het rij wielpad waarvoor verschillende vergaderingen werden gehouden en waarvoor tenslotte gelukkig oon. oplossing werd gevonden; Wijziging der tarieven van hét gemeentelijk electriciteitsbedrijf en de invoering op 1 Januari o.a. van een dagtarief van 6 cent. per Kj.W.U. En tenslotte het verzoek in de laatste vergade ring van het vorige jaar waarbij Burgemeester ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. en Wethouders zijn uitgenoogid een onderzoek in te stellen inzake aanleg van kookgas; Vervolgens memoreert Spr. nog, dat het af geloopen jaar voor de tuinbouw niet gunstig is geweest; hoewel niet bepaald slecht kan toch wel gezegd worden van matig en Spr. vraagt of het niet op den weg der tuinbouwers ligt een nieuwe weg in te slaan; misschien zou 'dit tot verbetering kunnen leiden; hij weet wel dat hij zich hier op glad ijs begeeft, doch zou het in overweging willen geven. Tenslotte brengt hij dank aan Wethouders, Raadsleden en Ambtenaren voor de in 1929 on dervonden medewerking en doet een beroep op aller medewerking voor het komende jaar, tot heil der gemeente. De heer Mulder dankt namens den Raad den Voorzitter voo rde hartelijke woorden en meent de tolk van den Raad te zijn wanneer hij den Voorz. met zijn gezin veel zegen toewenscht in het nieuwe jaar. Hij zegt dat de Voorzitter ver schillende besluiten heeft gereleveerd waarover do Raad tevreden kan zijn; hij hoopt ook dat de subsidies van de Tuinbouwvereeniging en de Boerenleenbank mogen slagen en wat de nieuwe cultures betreft wijst hij er op, Mat destijds door den heer Hazeloop is gewezen op verbouw van rhabarber; het resultaat hiervan is geweest dat de geheele teelt is verdoezeld; ook met de nieuwe cultures moet men voorzichtig zijn, daar het de vraag zal zijn of dit over eenige jaren nog loo- nend zal zijn; Tenslotte kan Spr. niet nalaten nog eens te wijzen op de gevolgen die de hooge personeele belasting heeft gehad op de woningbouwvereeni- ging; daardoor zijn eenige woningen leeg ge raakt; Spr. meent, dat de Inspecteur wel een ander advies zou hebben gegeven, indien hij dit had kunnen voorzien; De Voorz. dankt den heer Mulder voor zijne hartelijke woorden en stelt aan de orde de notulen der vorige vergadering, welkeonveranderd wor den vastgesteld. Hierna doet de Voorzitter de volgende mede- deelingen dat op 12 December 1.1. opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger heeft plaats gehad. In kas moest zijn en was f 10.503.37i/2 dat van O. Stuffers en C. Prins bericht is ontvangen van de aanneming hunner benoeming tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs dat is ingekomen het Provinciaal Blad, hou dende herziening van de jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers. De ge meente Koedijk is geplaatst in de 2e klasse, ter wijl de vergoeding, door den Burgemeester te be talen, voor het genot van een ambtswoning, is afgevoerd; dat van heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd is terugontvangen; a. het besluit tot onderhandschë verhuur van een perceel bouwland; b. het besluit om aan Th. de Wit in erfpacht af te staan voor f 2.per jaar perceel Sectie U No. 400; dat van heeren Gedeputeerde Staten mededee ling is ontvangen van de verdaging der beslis sing ten aanzien van de begrooting voor 1930; Niemand hierover het woord verlangende wor den deze mededeelingen voor kennisgeving aan genomen. r Ingekomen stukken: a. Van Gedeputeerde Staten mededeeling, dat de beslissing op de besluiten tot het aangaan der geldleeningen van f 10.000 en f5000 is verdaagd. Voor kennisgeving aangenomen. b. Van het Comité der Vereenigingen van Bur gemeesters en Secretarissen in de Kantons Hoorn jPurmerend, Alkmaar en Schagen verzoek adhae- sie te betuigen aan een adres inzake classificatie der gemeenten volgens het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928. B. en W. stellen voor aan het verzoék te vol doen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus be sloten. 7 Van B en W. van Alkmaar aanbieding be- grooting 1930 van den Keuringsdienst voor wa ren. Voor kennisgeving aangenomen. d. Van de Afdeeling Koedijk van den Bond voor Staatspensioneering verzoek ontheffing van tooneelbelasting voor propaganda-feestavond op 25 Januari a.s. De Voorz. zegt dat dit verzoek is gericht aan den Raad, doch bij B. en Wi. thuis behoort, die reeds gunstig daarop hebben beschikt en stelt voor dit adres te renvoyeeren aan B. en W;. Aldus wordt besloten. Van Ged. Staten verzoek wijziging der begroo ting voor 1930, overeenkomstig de nota van op merkingen. i De Voorz. doet mededeelingen van de opmer kingen en de daarmede verband houdende wij zigingen n.l. verlaging van volgn. 11 met f50, schrapping van de volgnummers 104a en 104b, elk ten bedrage van f400 en verhooging van volg nummer 210 met f850. B. en W. stellen voor aan het verzoek te vol doen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus be sloten Hoofdstuk II wordt hierdoor gebracht in ont vang op f4443.46, uitgaaf f 11.684.66, nadeelig slot f7.241.20; hoofdstuk VI ontvangsten op f500, uitgaaf f 1702.24, nadeelig slot f 1202.24; Hoofdstuk XVI uitgaaf, tevens nadeelig slot op f 2117.971/2. Hierna komt in behandeling een voorstel van B. en W. om aan den gemeente-geneesheer en zus ter Molenaar een gratificatie te verleenen voor extra werkzaamheden in verband met vaccinatie, ten bedrage van resp. "f 25 en f 15. De Voorz. zegt dat het bekend is dat hier en te St .Pancras een paar malen inenting heeft plaats gehad en in verband daarmede dit voorstel wordt gedaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt al dus besloten. Hierna sluiting. gegrondheid der gekoesterde vrees aan "te toonen. Wanneer aan ïhiitschland een moratorium, een uitstel van betaling, mocht worden toegestaan, zal men dan bij beëindiging daarvan tot navor dering der niet betaalde bedragen kunnen over gaan, is een ander te behandelen vraagstuk. Hierboven sprak ik reeds van het Comité con sultatief, de commissie, welke te onderzoeken heeft de Duitsche betalingsmogelijkheid. Hier bij doet zich de vraag voor, in welke gevallen de regeeringen nevens de Internationale Bank, welke mét het Young-plan verbonden is, hare goedkeuring hebben te hechten aan de maatrege len tot opheffing van den ongunstigen toestand, welke het mortorium noodig maakt. Overigens kan men zich voorstellen, welke moeilijkheden van financieel-technischen aard aan eene mobili satie der Duitsche schuld verbonden zijn. Voor degenen, die met finantieele zaken min der goed. bekend zijn, diene, dat onder mobilisatie eener schuld verstaan wordt het afgeven eener schuldbekentenis, welke door den schuldeischer kan worden overgedragen dus verkocht worden aan derden. Waar zullen nu al die Duitsche schuldbekentenissen worden ondergebracht? Dat verschillende groote Amerikaansche bankiers ter conferentie werden uitgenoodigd, baart geen ver wondering. En welke maatregelen zullen niet die nen te worden genomen om eventueele depre ciatie, waarde-teruggang van het papier te voorkomen. - 1 Aa nhet plan-Young zit vast de instelling eener Internationale Bank, welke zal optreden als ontvang- en betaalkas der herstelbetalingen. Nu bestaat er een mogelijkheid, dat men deze we reldbank nog andere functies zal opdragen. Een dergelijke bank zou veel nut kunnen afwerpen, en als regelaar van het wereldcrediet optreden. Maar aan deze instelling zit ook >een gevaar vast, n.l. dat zich enkelen van de leiding der bank. zouden kunnen meester maken; de nadoelen van Tweede Haagsche conferentie. Geheel onbeorij- haai' bast,aan z°uden wel eens grooter kunnen pelijk 'is dit niet, want had de eerste conferentie Zljn dan de voordeelen. Hoe dit ook zij, over de het vraagstuk der herstelbetalingen nog niet ge- m«gell3kheid van oprichting en hare organisatie Bedriegen niet alle voorteekenen, dan zal het eindelijk tot een volledige liquidatie van den wereldoorlog komen, al zullen door Duitschland en zijn bondgenooten, volgens het Vredesverdrag vah Versailles de schuldigen van den oorlog, de gevolgen van het accoord nog lang, zeer lang geveeld worden. Zoo levendig de belangstelling was voor de eerste, zoo saai is het verloop der heel en al opgelost, de grootste moeilijkheden wa ren toch overwonnen. Men denke aan de ontrui ming der. Duitsche gebieden, waarvan thans nog alleen de derde zone bezet is. De slotconferentia heeft slechts tot taak het bekrachtigingswerk der eerste conferentie af te maken en te zoeken naar een compromis, dat de houding der verschil lende regeeringen tegenover hunne onderdanen zooveel mogelijk rechtvaardigt, de binnenland- sche opposanten verzwakt. Daar is b.v. de kwestie der sancties, de te ne men dwangmaatregelen wanneer Duitschland zijne verplichtingen niet nakomt. Eigenlijk be- zal menig woordje gesproken worden. De vooruit zichten zijn niet erg gunstig. Tot slot de opmerking, dat de Europeesche kwestie ook nbg een factor van belang is. Aan de belangen der kleine Ententestaten werd slechts weinig aandacht geschonken, hunne zaak als van geheel ondergeschikte beteekenis beschouwd. Aan het protest is wellicht te danken, dat men zich thans moeite geeft om tot eene bevredigende rege ling te komen. Ten aanzien van de Oostenrijksche en Bulgaar- sche zaak schijnt niet al te veel staatsmanswijs- heid noodig te zijn. D<e aanhoudende verklaring staat deze vraag In 't geheel niet meer! Sedert de 7*? ,Dr Schobf> dat Oostenrijk onmachtig tot onderteekening van het Vredesverdrag vanVer- I betal'f1f ls> zal, we.1 bewerken, dat Oostenrijk sailles, dat deze sancties (bezetting van Duitsoh I f/ altkaf voorloopig, met de betaling van een gebied) invoerde, is zooveel gepasseerd, eene zoo- k\em, bedrag vanaf komt:. al ,LS daarmede dan danige toenadering gekomen (Duitschland werd °°lde erkenninf der verplichting gegeven, toch ook in den Volkenbond opgenomen), dat i wat door Hongarije te betalen zal niemand zelfs meer aan de mogelijkheid van toe- I Z1JD'. V€rwekt waarschijnlijk heel wat meer be- passing van sancties denkt. Mocht Duitschland in de onmogelijkheid ver- keeren aan zijne verplichtingen te voldoen, een Comité consultatief zal dit hebben te onderzoe ken ,dan geeft het plan-Young Duitschland ge legenheid een beroep op de mogendheden te doen, zooals het plan-Young; kwam toen het met het plan Dawes dreigde mis te loopen. Welnu wanneer de kwestie der sancties toch nog aan de orde komt, bestaat slechts de moei lijkheid in het vinden eener formule, welke de delegaties voor binnenlandsch gebruik noodig hebben. j Die vele geschilpunten, welke er desondanks nog bestaan, zijn van finantieel-technischen aard en van weinig beteekenis. Nemen we b.v. het nog niet eens onbelangrijke daarvan, de kwestie, of Duitschland in het mid den dan wel op het einde der maand zal hebben te betalen. Het gaat hierbij om een rente van 4 a 5 millioen Mar kper jaar, een bedrag, dat, wan neer het om zulke ontzettende sommen gaat in het geheel niet meespreekt. Een andere kwestie is die van het negatieve pandrecht, de aansluiting der Duitsch-Amerikaan- sche finantieele overeenkomst bij het Young-plan. Deze overeenkomst voorziet n.l. in een morato rium en de vrees bestond, dat Duitschland de herstelbetalingen zou kunnen opschuiven en in- tussehen de betalingen aan Amerika zou kunnen doen. Eene Duitsche officieele verklaring, dat men op het standpunt staat, dat de objecten welke worden aangewezen voor verpanding tot verzekering der herstelbetalingen, niet in aan merking mogen worden gebracht voor verpanding voor andere doeleinden, is voldoende om de on- roermg. (Jit den Omtrek HEER,HUG OWAARRi Bij dezen voortgang zal onze gemeente met ee npaar jaar een bevolking hebben van 5000 zielen. Over 1929 nam de bevolking toe met 70 zielen, hoewel er meer personen vertrokken zijn naar elders dan er zich hier hebben geves tigd. Op 31 Dec. 1928 was de bevolking 4734, n.l. 2432 mannen en 2302 vrouwen, op 31 Dec. 1929 was het bevolkingscijfer 4804, n.l. 2480 mannen en 2324 vrouwen. Er vestigden zich in onze gemeente 146 mari ne nen 143 vrouwen en werden geboren 69 man nen en 55 vrouwen. Naar elders vertrokken 149 mannen en 152 vrouwen, terwijl overleden zijn 18 mannen en 24 vrouwen. De mannelijke bevol king is vermeerderd met 48, de vrouwelijke met 22. Het aantal levenloos geborenen bedroeg 6, terwijl 9 kinderen den een jarigen leeftijd niet bereikten. Het geboortecijfer was ruim 26 op de 1000 inwoners, het sterftecijfer iets minder dan 9. Plaatselijk Nieuws WITET KRUIS, AFD. LANGEDIJK. Op de Maandag gehouden bestuursvergadering van het „Witte Kruis" werd in de plaats van den heer H. Hart Mz., die naar Sint Pancras is ver huisd, tot voorzitter gekozen de heer S. Wagenaar van Broek op Langendijk. De secretaris, de heer F. Moeijes, die destijds zijn benoeming voor een jaar had aangenomen U als zoodanig herkozen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1