Beroering in Britsch-lndië Revue van de Week fluitenlandsch Overzicht Plannen voor een nieuw Oogstjaar De Engelsche Arbeidersregeering heeft het niet gemakkelijk. Juist was zij met de Egyptische nationalisten, door toe te geven aan zoowat al hun eischen, tot een accoord gekomen (de jongste verkiezing, waarbij de Egyptische extremisten (uitersten) eene overweldigende meerderheid be haalden, bracht de ratificatie dezer overeenkomst wel weer eenigszins in gevaar, juist was ze dus, althans voor het oogenblik, van die moeilijke Egyptische kwestie af, of een nieuw probleem, veel geweldiger nog in omvang en beteekenis, vraagt om oplossing. Britsch-lndië, Van den toe gang tot de poort, die leidt naar het beloofde land, het Suezkanaal, had Emgeland zich verze kerd .Zal haar thans den toegang tot het be loofde land worden geweigerd Oneindig is de oppervlakte van het Indische schiereiland (1600 maal grooter dan Nederland), oneindig zijn aantal bewoners (350 millioen). -Meer dan 100 rassen telt het bij eene bevolking met eene beschaving, varieerend primitieven tot den allerhoogsten trap. Hoeveel Emgelschen zijn er niet noodig voor "het bestuur van Hezen men- schenoceaan in dat werelddeel? „Indië verloren, rampspoed geboren". Bij het verlies va-n Indië zou het machtige Britsche im perium ineenstorten; het met zooveel moeite en opoffering onder het vloeien ^an zooveel bloed en tranen opgetrokken majestueuze gebouw zou als een kaartenhuis in elkaar zakken. Wie is in staat de gevolgen dezer ineenstorting te bepalen [Wie bepaalt de kracht van den weerklank, welke de verdrijving der Engelschen bij alle Oostersche volken zou vinden? Is er iemand, die niet ge- Jlooft, dat het einde van alle koloniën daar was Verbijsterend snel is het tempo, waarin zich de verhoudingen in Britsch-lndië wijzigen. Eéns de schrik der Britten, is thans op den (Heiligen) Gandhi nog hun hoop gevestigd, want Gandhi is nog het meest gematigd, eischt nog „slechts" volledige onafhankelijkheid en wenscht nog met vreedzame middelen (boycot) dit doel te bereiken. Efr zijn reeds in kracht niet te onderschatten stroomingen, die veel en veel verder willen, niet tegen geweld opzien en den band met Engeland gèheel willen verbreken, eene tegen-regeering te genover de Britsche stellen. Voor een niet onbe langrijk deel is de intense propaganda van Mos kou de oorzaak, dqt deze extremistische richting in de Indische nationalistische beweging zooveel in kracht heeft gewonnen en het kon gebejiren, dat de voorzitter van het Al-Indisch Congres zeide, dat het Congres niet alleen voor onafhan kelijkheid, maar ook voor de socialistische repu bliek is. De dominion-status was niets begeer lijks, omdat daarbij de massa aan een kleine klasse der bevolking overgeleverd wordt. Goed, goed[Moskou draagt een deel der schuld. Maar vergeet niet, dat het oogenblik ook ge komen kan zijn, dat die menschenverpletterende „wagen van "Jaggemant", zooals een publicist kort geleden het vereenigde Indië noemde, in be weging is gekomen ondanks de propaganda der communisten, dat de eenheid aller Indiërs gebo ren 7 J Ja, dan zouden geen geweld of concessies aan de Engelschen meer baten! Het is waarschijnlijk door den invloed der extremisten gekomen, dat thans Gandhi van do minion-status niets meer wil weten en door volledige onafhankelijkheid opkamt. Zal het de Engelsche regeering gelukken er met dominion- status toch nog af te komen? de beantwoording der vraag is afhankelijk van eene andere vraag: heeft het congres is Lahore de meerderheid der Indiërs achter zich In Engeland troost men zich. met de onderstelling, dat dit niet het geval is. Dat het zelfs niet eens de meerderheid der Hindoes vertegenwoordigt en zeker niet uit naam van het Muzelmansche element en van de Indi sche vorsten spreekt. Waar is, dat er op het Al- Indisch Congres belangrijke groepen zijn, die be lang hebben bij Engelsch bestuur en dominion- status nog. zoo slecht niet vinden. En ook de in Madras verzamelde Indische nationale liberalen zijn hiermede reeds meer dan tevreden. Maar vast staat, dat de meerderheid van het Al-Indische Congres veel verder gaat in zijne verlangens' en onafhankelijkheid eischt, al wil men dan ook van uitwerping der Engelschen nog niets weten. En evenzeer staat vast, dat de inlandsche wereld tegenwoordig zeer vatbaar is voor nationalistische en revolutionaire propaganda en het ware een fout van beteekenis de demonstratie van het na tionalistisch congres te onderschatten. In Egypte heeft men de ervaring opgedaap, hoe een nationalistische beweging uit een klein begin in tien jaar tijds het geheele land heeft meegekregen, waarbij de verbanning van de voor naamste leiders in 1919 het tegendeel van het geen men er mee beoogde, heeft uitgewerkt. Zouden de aanvallen der Engelsche pers op den minister voor Indië, Benn en op den Britsch- Indischen onderkoning, Lord Irwin, geen aanwij zing zijn voor de aanwezigheid der vrees, 'dat men het gevaar niet zonder het verleenen van onafhankelijkheid kan bezweren? Men begrijpe goed, dat het verleenen dezer on afhankelijkheid nog niet beteekent eene verdrij ving der Engelschen uit Indië. Van eene cata strophe is nog geen sprake. Eene innige econo mische samenwerking tusschen moederland en kolonie zal blijven bestaan, de Engelschman zal niet "alleen worden geduld, maar veeleer als een welkome gast worden beschouwd, dien men al lerlei concessies doet. Maar hierin schuilt een gevaar, want er kunnen oogenblikken komen dat men op het gezelschap van dien gast geen prijs stelt, hem als „onge- wenscht" de deur wijst. En wat dit laatste be- teekenen zou, heb ik in den aanvang van mijn artikel duidelijk gemaakt. H. 7 Januari. De Senaat heeft den te waardeeren ijver be toond ,nog voordat het jaar 1930 geboren werd, een bundeltje spoedeischend legislatief goed voor de koninklijke bekrachtiging rijp te maken. Pre sident de Vos van Steenwijk bracht de hooge vergadering in de zitting'van 30'December daar voor dank. en dat komt de Eerste Kamer volko men toe. Zij vat den 7en Januari het afdeelings- onderzoek aan van de ontwerpen Bijksbegroo- ting, na het wetsvoorstel betreffende de vorming van een Luchtvaartdienst te hebben afgedaan. Waarom nog steeds het nuttelooze en geld verspil lende stelsel van de miniatuur-zittinkjes, waar mee het senatoriale bijeenzijn telkens worden „gepraeludeerd" moet worden gehandhaafd, 'tis niet makkelijk, of liever: heelemaal niet te ver klaren. 1 Den 30en December jl. heeft onze Senaat met 269 goedgekeurd de verlenging van het op- sehortingswetje betreffende de indirecte vaccina tie-verplichting. Uit dat stemmencijfer blijkt, dat mr. Bink's taaie oppositie tegen die verlenging toch niet, geheel zonder invloed is gebleven. Schoon in deze de aanhouder niet heeft gewonnen. De Eerste Kamer keurde den 30en van Winter maand '29 ook goed het ontwerp, mogelijk ma kend belasting betalen op Postkantoren. Waar bij minister de Geer de kritiek van hen, die dezen maatregel voor het platteland willen blijven uit schakelen, vergeleek met die van den naïeven mensch, wien 't zou invallente trachten met een bokkewagen een auto in te halen of den op komenden dageraad met een brandspuit tegen te houden... De beeldspraak was stellig kras ge noeg. Nog werd in de genoemde Senaatszitting goedgekeurd a.m.: Het ontwerp, voor nog een jaar verlengend de werking der paragraaf in de wet-L.O., de oprichting van scholen belemme rend. 'tls wel duidelijk gebleken, dat een „da capo" van Hezen maatregel door Bechts zeer be slist zou worden afgewezen. Minister Terpstra gaf ook in de Eerste Kamer de verzekering, dat de Commissie Butgers in den loop van 1930 met haar rapport gereed zal zijn. Waarin dan ook deze zaak natuurlijk zal worden geregeld. Tegen een ontwerp tot verhooging van de onderwijs- begxooting-'28 met eenige millioenen en vermin dering daarvan met gelijk bedrag waren in het voorloopig verslag zeer ernstige bezwaren ont wikkeld, daar de Senaat zich niet verder wil laten welgevallen het op 't uiterste nippertje indienen van zulke voorstellen, welke dan niet meer behoorlijk kunnen worden onderzocht. Mi nister Terpstra. beloofde het mogelijke te zullen doen om zulke extra-spoedontwerpen voortaan te vermijden. Waar de grenzen van het „moge lijke zullen worden gevonden, moet de toekomst leeren.... 'tls zeer de vraag, of senator mr. Mendels het weder-bijeenkomen der Eerste Kamer niet zal gebruiken om eene interpellatie te richten tot den Minister van'Koloniën in verband met de huiszoekingen en arrestatie in de „nationalisti sche sfeer" in Oost-Indië, welke zeer kort gele den hebben plaats gehad. Zoowel hij als zijn par tijgenoot ir. Cramer, lid van de Tweede Kamer, hebben over die kwestie reeds vragen gericht tot de Begeering. Men begrijpt, de communist Wijn koop, allicht ook zijn vriend en vijand Louis de Visser, staan reeds met Interpellaties gereed, welke zullen los komen op 11 Februari, als wanneer de Tweede Kamer hare werkzaamheden hervat. Bespreking van de aangelegenheid, hier bedoeld, bij de dan aanstonds aan de orde komen de Indische Begrooting zal stellig niet voldoende worden geacht. Een andere kwestie, welke stof zal doen opwaaien, is dat tot hoofdinspecteur van den Arbeid, te den Haag, ir. Fruytier, den on langs afgetreden Gouverneur van Ouragao, is benoemd. Waardoor eenige mutatiën bij de Ar beidsinspectie noodig waren. Voor minister Ver schuur kan dit een wat moeilijk uurtje in het Parlement berokkenen. De kritiek, op ir. Fruy tier's benoeming geoefend, is van tamelijk vin nige soort. f 'tWas op den 3en Januari, terwijl de kwak- kelwinter waarin nu en dan heftige stormpjes be roering in de atmosfeer bracht, dat de 2e Haag- sche Hferstelconferentie hare eerste openbare ple naire vergadering hield in de zaal der Tweede Kamer. Dte belangstelling van Jan Publiek in deze internationale samenkomst was lang niet zoo groot als voor de 1ste Herstel-conferentie' van Augustus j.l. Zielfs de Engelsche minister Snowden liet zich zeer pessimistisch uit over de kansen op „vlot welslagen" van deze bespre kingen. De tweede conferentie isl veel beter voor bereid dan de eerste. Het vermoeden was, dat zij. zeker niet langer dan tot 17 Januari zal duren. Naar aanleiding van Giessen-Nieuwkerk c.a. heeft minister Donner een stevige circulaire ge richt tot de vijf procureursgeneraal bij de Ge rechtshoven, waarin Zi.Ekc. van Justitie wijst op de ontoelaatbaarheid van geheime dossiers, ook op de omzichtigheid, waarmee het instituut der preventieve hechtenis "behoort te Worden tóé- gepast en nog verschillende andere wenken geeft. De minister verwacht vóór 15 Februari a s. ver slag omtrent het onderzoek, dat hij den procu reurs-generaal heeft opgedragen in deze. Voor mr. Duijs was het een groot succes, dat de Haagsche Bechtbank zich bleek te vereenigen met de conclusie van zijn pleidooi ten gunste van het door den Staat uitkeeren van f46.000.dus te-onrechte onthouden aan belasting-ambtenaren via ingehouden salarisverhoogingen. H.K.H. Prinses Juliana zal door den Senaat der Deidsche Universiteit Eet eere-doctoraat in de Letteren en Wijsbegeerte worden verleend. Promotor daarbij is dr. Huizinga. De Prinses heeft hare laatste tentamina in het Volkenrecht op alleszins bevredigende wijze afgelegd. I Den 2en Januari j.l. had ten Hove in het Palcis-Noordeinde in de Besidentie de eerste soi- i rée plaats in het nieuwe jaar. Den 7en a.s. zal H. M. de tweede avond-receptie doen houden. I Personalia: Als buitengewoon hoogleeraar in de Phytopatholbogie (plantenziektenleer) te Am sterdam is voorgedragen prof. dr. Joh. Wester- dijk te Baarn. De commandant van het 11e regi ment Huzaren, luit.-kolonel Cilavareau, zal wel dra tot kolonel worden benoemd. De heer A. W„ Groote, de uitvinder van het bekende kortschrift stelsel, naar hem genoemd, is op ^ijn 70sten ver jaardag gehuldigd en benoemd tot officier in de Öranje-Nassau-Orde. De opvolger van wijlen mr. G. W. Sannes zal benoemd worden verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer J. de Boer, een der vooraanstaande figuren in de soc.-demo cratische beweging te Leeuwarden. De heer S. P. van Eieghen, de bekende koopman en indns- trieel te Amsterdam, is benoemd tot Commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Op grootsche wijze is ter gelegenheid van zijn 30-jarige werkzaamheid als administrateur van het Alg. Nederl. Verbond te 's Gravenhage ge huldigd de heer C|. van Son. Uit de doodenlijst: Dr. A. Couvé, geneesheer- j directeur van het Ned. Israëlitisch Ziekenhuis te Amsterdam, een zeer bekende figuur in de medische sfeer, 72 jaar. Mr. G. W. Sannes, I lid der Tweede Kamer, op 54-jarigen leeftijd, i te 'sGravenhage. I Uit de criminalia: In den nacht van Zaterdag op Zondag 2829 December j.l. is uit de Scheve- i ningsehe strafgevangenis ontvlucht een 35-jarige zeer beruchte inbreker, genaamd Dijkmans, die nog vier jaren had „uit te zitten". Bij deze ont snapping moet "naar men aanneemt den uitbreker zoowel in als buiten de gevangenis hulp zijn verleend. Een en ander wijst op wan toestanden waarover ook in het Parlement nog menig woordje zal worden gesproken. In één café aan de Brielschelaan te Botterdam heeft een 58-jarige havenarbeider een 32Ljarigen man doodgestoken. Te Nijmegen werd een man doodgeschoten ten huize van iemand, bij wien hij was binnen gedrongen. Hier heeft men mét een „draine de jalousie" te doen. Het is nader gebleken, dat het overgeven van een doos, waarin een kinderlijkje was geborgen, aan een jongen te Nijmegen met opdracht, de doos in de rivier te werpen met misdaad diets heeft te maken. In de Slachtsteeg te Utrecht heeft iemand een moordaanslag gepleegd op een daar wonende pu blieke vrouw. De dader (een Diuitscher) is ge vat. Te Haarlem heeft het onderzoek van twee branden, welke daar onlangs woedden, geleid tot de arrestatie van drie personen, die van brand stichting worden verdacht. Duitsche douane-be ambten hebben den chauffeur van een auto, waar in smokkelwaren waren geborgen, op Neder- landsch gebied bij Kerkrade doodgeschoten. Een der inzittenden is door revolverschoten ge wond. Een brief, waarin geldswaarde van f2000 en een cheque, uit Kampen naar Amsterdam ge zonden, is aan het adres aldaar, waarheen de brief was gestuurd, niet ontvangen. Op het politiebureau in de Warmoesstraat te Amsterdam is een wegens dronkenschap opgebrachte arres tant dood gevonden. In hoever hij (op Oudejaars avond) slachtoffer van hardhandige bejegening, door politieagenten gepleegd, is geworden, moest nader blijken. Medisch onderzoek heeft aange toond, dat de man is gestorven door alcohol-ge bruik, ondanks hersenaandoening. i Uit „brandend Nederland" vermeld ik, dat: aan den Coolsingel te Botterdam een café is afge brand. Te Spaarnwoude is de woning van den kunstschilder Baljon in de asch gelegd. Verschil lende schilderijen zijn daarbij door het vuur ver nield. De broodfabriek te Eindhoven is door het „roode haantje" verwoest. Een groote boer derij te Brantgum (Fr. is afgebrand. Niet min der dan 25 stuks vee en vijf stamboekpaarden kwamen in de vlammen om. Van de verdere ongelukken der jongste week vermeld ikna een danspartij te Hilversum begaf zich een 20-jarig meisje met een paar heeren per auto naar Utrecht. Een „panne" van de auto be rokkende, dat het meisje een schedelbreuk kreeg, met doodelijken afloop. Een 11-jarig meisje te Utrecht is bij het aanmaken van de kachel in brand geraakt. Zij bezweek aan de daarbij opge- loopen wonden. Zeven Noorsche studenten zijn op het Noorsche a.s. „Zeta" (te Botterdam bin nengekomen) ziek geworden. Drie van hen over leden. Men beschouwde alcohol-vergiftiging (via gesmokkelde alcohol als de doodsoorzaak. Ook wordt beweerd, dat de dampen van „ferro sili cium", die aan boord van het schip was, de ziek te en de sterfgevallen hebben berokkend. •Het s.s. „Hofplein", met 37 man aan boord, is bij de Noorsche kust vergaan. Vijf leden der bemanning, allen Nederlanders, zijn daarbij om gekomen. 1 Uit de niet-sombere nieuwssfeer: Amsterdam heeft in het afgeloopen jaar het getal van 750.000 zielen bereikt. In de hoofdstad gaat men op de plaats van het verbrande „Flora" een „modernen schouwburg" bouwen. Andere, zelfs zeer-grootscheepsche schouwburg plannen blijken ontkiemend te zijn. Wie Thomas- vaer en Pieternel, uit de oude klucht, enkele da gen geleden beluisterden, zullen gehoord hebben, dat ook hierbij lang niet alles goud is, wat als zoodanig tracht te blinken. In Den Haag poogt men thans 'de laatste hand te leggen aan een totaal dat op bevredigende wij ze de liquidatie van den oorlog tot stand zal brengen, welks functioneering zal kunnen plaats vinden zonder storenden invloed op de economi sche ontwikkeling van do landen, die er bij be trokken zijn. Het komt er thans nog op aan over gebleven technische moeilijkheden met Duitsch- la.nd te overwinnen, terwijl tevens een punt van belang gevormd wordt door de houding van Hon garije, die zich sterk weet door den steun van Italië en die dus niet van toegeven wil weten, waarbij echter in het oog "dient te worden gehou den ,dat Boemenië bij een oplossing ook bevredi ging moet kunnen vinden. Van zeer verschillende kanten wordt er nu d.en nadruk op gelegd, dat wanneer al deze moei lijkheden zullen zijn opgelost, men een regeling zal hebben gevonden, die in alle voorkomende gevallen voorziet, doch een der grootste punten onbesproken laat, n.l. de verhouding tot Amerika. Dat Amerika bij een goede oplossing der schul denkwestie de voornaamste geïnteresseerde is, be hoeft geen nader betoog, wanneer men bedenkt, dat de Europeesche staten langzaam aan er toe zijn overgegaan het bedrag van hunne vorderin gen op Duitschland afhankelijk te stellen van de grootte van hun eigen schulden aan Amerika, welke laatste, in laatste instantie dus door Duitschland betaald worden. Geen wonder dus, da.t Amerika aan de groote regelingen, die tot dusverre tot stand zijn gekomen in zoo ruime mate medewerking heeft verleend, hetgeen al leen reeds blijkt uit de namen: Young-plan en Dawesplan. f De Amerikaansche regeering is in dezen n.l, zeer voorzichtig en gaat nog steeds van het principe uit, dat de schuldenkwestie een E.uro- peesche kwestie is, die de V. S. slechts zijdelings treft. De bovenaangehaalde houding der Europeesche staten, die een verband leggen tusschen eigene schulden aan Amerika en de door Duitschland op te brengen reparaties, wordt dus door Ame rika absoluut niet gedeeld. Daar blijft men van opvatting, dat de Amerikaansche vorderingen niets anders zijn dan vorderingen voor geleverde goederen, die met politieke betalingen niets uit staande hebben. Dat Amerika deze houding tot in het uiterste wenscht te zien doorgevoerd is in de laatste da gen weer zeer duidelijk gebleken. Amerika heeft n.l. ook nog eenige directe vorderingen op Duitschland. Deze nu zullen niet behandeld wor den op dezelfde wijze als de vorderingen van Frankrijk, Engeland en de anderen, d.w.z. betaald worden door middel van de herstelbank, doch een direct accoord, dat eenige maanden geleden tus schen Duitschland en Amerika gesloten werd, schakelt in dit opzicht de Herstelbank volkomen uit .De betalingen zullen rechtstreeks naar Ame rika worden gezonden. In den Haag is men nu lichtelijk bevreesd, dat de vrij gunstige bepalin gen voor Duitschland in dit directe accoord van invloed zouden kunnen zijn op het Youngplan. Men debatteert dan ook uitvoerig over het in overeenstemming brengen van het accoord met het Youngplan. Maar tegen Amerika doet men niet veel. De wil van de economisch machtige staat is steeds oppermachtig en zal dit uit den aard der zaak blijven. En men kan zich indenken, dat Amerika waar tenslotte de economische omstandigheden zoo gunstig zijn en waar men niet te worstelen heeft met de talrijke moeilijkheden, die het leven in West-Europa verpesten, er huiverig voor is de band tusschen dit zoo gelukkige land en de rest van de wereld wat al te strak aan te halen. In dit geval is afstand bewaren voordeeliger voor Amerika. r De winter is weer aangebroken en daarmee ook de beste tijd plannen te maken voor het nieuwe oogstjaar. Zien wij terug op het afge loopen jaar dan kunnen wij over de resultaten niet bijzonder tevreden zijn. Weliswaar was het weer goed, voor enkele streken te droog, de op brengsten hoog, maar de prijzen van de mees te artikelen zijn te laag om het landbouwbedrijf loonend te maken. Het is dus wel zaak dat de landbouwer bij het maken van zijn nieuwe teeltplan er zich ter dege rekenschap van geeft, dat dit zoo voordeelig en goed mogelijk zij! Hiervan hangt èen goed of minde rgoed slagen voor een groot deel af. Wij willen hier slechts een paar voorname factoren noemen, waar terdege rekening mee dient gehouden te worden, de vruchtwisseling, de keuze van zaad- en plantgoed en de bemesting. En dan zien wij dat vooral bij de laatste, bij de bemes ting nog al eens fouten worden gemaakt, zoo groot, dat zij het bedrijf ongunstig beinvloeden. Zien wij b.v. nog geen kleigronden door gebrek aan kali slechts halve oogsten geven? Had men =op vele plaatsen door een oordeelkundig gebruik van enkele baaltjes kalksalpeter IG. of zwavel zure ammoniak of I eunasalpeter BASF (Am- monsulfaatsalpeter) of ureum BASF, in den zo mer niet veel meer veevoeder in schuur of kuil kunnen hebben? Dit zijn slechts een paar voor beelden welke aantoonen, dat het met de

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3