J het Zendi ting nog dikwijls niet in orde is. Een landbou wer moet door proefnemingen vaststellen welke plantenvoedingsstoffen op zijn grond en op zijn gewassen noodig zijn. Dit is een eerste vereisch- te. Op deze basis voortbouwende en in het bezit zijnde van de noodige kennis ove rde samenstel ling en het gebruik der meststoffen zullen fou te nin het bedrijf tot een mi.nimum beperkt blijven. Omstandigheden welke wij niet kunnen voorzien kunnen zich natuurlijk altijd voordoen. iWaj zagen dezen zomer in verschillende deelen van ons land zulke schitterende bemestingsproel- velden, dat wij wel wenschten, dat iedere land bouwer deze bezichtigd had. Wat kan men van zulke proefvelden toch veel leeren. In ieder geval verzuime niemand de uitslagen van deze proef velden,, zoomede de leerzame brochures op be- mestingsgebied aan te vragen. Men heeft in dezen tijd zoo een mooie gelegenheid deze te bestudee- ren, men zal er zeker veel uit leeren wat in het bedrijf te pas komt. Een en ander is gratis te bekomen aan onderstaande adressen: Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenandustrie Ak- tiengesellschaft, Bokin 109 III en N.V. vereenig- de kalimaatschappij, Heerengracht 342 beide te Amsterdam. Aan deze bureaux zijn ook alle mo gelijke inlichtingen te verkrijgen omtrent het gebruik van stikstof- en kalimeststoffen, ook voor h#4 aanleggen van proefvelden geeft men daar alle inlichtingen en hulp. Wij twijfelen er niet aan dat bij een oordeel kundige gebruikmaking der kunstmeststoffen de uitkomsten in het bedrijf aanmerkelijk verbe terd zullen worden. Verzuime de landbouwer daarom niet zich van de geboden voorlichting en hulp gebruik te maken, opdat hij zijn teelt- plan voor het volgend jaar zoo voordeelig en goed mogelijk in elkander zet. Hopen wij dan dat de finantieele uitkomsten het volgende jaar be ter zullen zijn dan nu het geval is; zorg echter dat het begin goed is en koop de meststoffen in de goede en goedkoope vormen aan, bij de stik stofmeststoffen zal men dan een keuze moeten doen uit de reeds genoemde stikstofmeststoffen, dus uit kalksalpeter IA., met 151/2 pCt. stikstof, zwavelzure ammoniak met 20 pCt. stikstof, Leu- nasalpeter BASF met 26 pCt. stikstof en ureum BASF met 46 pCt. stikstof. Bovendien komt in den laatsten tijd ook kalkammoniaksalpeter IG., met 20i/2 pCt. stikstof in aanmerking en eveneens nitrophoske IA., de volledige meststof met stikstof, fosforzuur en kali. Ook bij lage prijzen stikstof gebruiken? Men ?weet wel dat stikstof naast voldoende fosfor zuur en kali bijna altijd hooger opbrengst geeft, doe hbij lage productieprijzen is de belangrijk ste vraag of stikstof ook goedkoopere productie geeft. Welnu dit is inderdaad het geval, zoodat stikstof, dikwijls genoemd: „de oorzaak van le ven en dood", in het volgende jaar kan zijn ,,de redder in den nood." Allen werkers De één met grootboek, pen en inkt; de ander met hamer en steen Toch zijn wij beiden zwoegers, bouwers; niemand onzer werkt alleen. De één aan lessenaar en in draaistoel; de ander vindt in de fabriek zijn bestaan. En zoo gaat razend onze wereld steeds maar voort op hare baan, En de mensch ontvouwt door de kracht der gedachten, Zijn overwinnenden wil, volgens de orde der krachten. Het vee werkt hard en de glimmende ploegschaar groeft de geurige klei in voren, Opdat de rijpende velden met tarwe als stroomen van amberkleurig schuim ontgloren Ver van de toren onzer stad schijnt de forsche arbeid als der sterren veelte, En toch is ons werk' er één mee, en dat. van het onz' een gedeelte. Hier de hand, die het erts te voorschijn brengt of velt den pijnboom naar hopger strevend; Baar 't brein, dat aan alles vormen schenkt, door nauwkeurig ontwerp, er doel aan gevend, Be één let op de voorbereidingen met verstand, De andere voegt ze saam in logisch verband; En wie kan hen noemen groot of klein? Waar beide hier van noode zijn. In fabriek <5f kantoor, in veld of in mijn, in heuvelen rust of der steden leven, Gaan we ieder afzonderlijk onzen weg, toch verwant als de draden in 't kleed geweven; Allen werkers! met gemeenschap'lij ken prijs, die een ieder doet sterken als de zon neigt ter kimme in gloeiende pracht... Een droom van de wereld vol geluk, aan welke wij werken, En de vreugd der gedachte: „De taak' is volbracht". Zelfvertrouwen Tot de begrippen, die onze tijd niet meer kent, behoort ook vertrouwen. Waar vindt men nog vertrouwen in deze wereld? Nergens! O'vgral grijnst het botte wantrouwen. De grooten zijn er mee begonnen, de kleinen eindigen er mee. Wantrouwen is een vak, dat tot de perfectie gebracht is. Staten wantrouwen elkaar en houden legers 0 pde been en vloten te water, die steeds grooter worden en met steeds geraffineerder verdelgings middelen .worden toegerust. Waartoe? Personen wantrouwen elkaar en, omdat ze geen legers kunnen houden en in het groot elkaar dwars zitten, doen ze het maar in 't, klein. Welke zakenman stelt vertrouwen in zijn concurrent? Wantrouwen doet hij. Wantrouwen is tweeledig: iemand iets niet tóèvertrouwen of iemand geen edele bedoelingen toeschrijven. Zelf doen we dit ook, en ook dit is zoo gewoon, dat jei het zonder blikken of blozen ongestraft kunt doen. Maar waartoe dient wantrouwen? De wereld komt er niets verder door, integendeel. Aan den anderen kant staat ook nog het onloochenbare feit, dat alle menschen elkaar noodig hebben. En daarin is vertrouwen noodig. Hoe zullen we dit rijmen 1 Het is niet te rijmen. Een van beide is hier overbodig: wantrouwen of vertrouwen. Het be gint er veel op te lijken dat de wereld het ver trouwen wegdoet. Het zij dan zoo; één goed ding' komt daaruit toch weer voort. Als je niemand anders vertrouwen kan en wil, moet je wel op jezelf vertrouwen. Feit is dan ook, dat het zelf vertrouwen in onzen tijd grooter wordt. Omdat zelfvertrouwen geen eigenschap is, maar een we tenschap, is dit ook zeer goed mogelijk. Om de zelfde reden is het ook mogelijk zelfvertrouwen te kweeken. Daar moet het ook heen. Het is in onzen tijd onmogelijk om voor ieder wissewasje hulp van anderen in te roepen. Dus op onszelf vertrouwd en zelf het werk gedaan. „Al strijdende groeit de moed en de kracht", zegt ergens een lied. Men kan dat aan zichzelven opmerken, wanener men zelfvertrouwen kweekt. Het is verbazend moeilijk om op'jezelf te vertrou wen, maar als men het maar steeds blijft doen, komt het later vanzelf. Dan komt de tijd, dat ieder mensch ook een zelfstandig mensch is. Als dan maar niet vergeten wordt om ook in anderen vertrouwen te stellen! Want een wereld vol zelfstandige menschen is niet ideaal. Er moet gemeenschap blijven. Geen gemeenschap echter zonder vertrouwen. |Maar ook geen vertrouwen zonder zelfvertrouwen. Daar moet het heen. I Hooggeachte Redactie, Nu het oude jaar li)29 voorb-ijis, wilt u ons- 1 wel een klein plaatsje in uw veelgelezen blad afstaan, omdat wij zoo gaarne overal willen laten weten ,hoe dankbaar wij zijn voor wat de Z-en- 1 dingsweek 1929 heeft opgebracht. .Wie had dit, in dien tijd van financieele malaise, gedacht? 1 Wij zijn beschaamd door de trouwe hulp en 1 liefde van zooveel predikanten, evangelisten, 011- i derwijskraehten, particulieren, die zich voor het Ziendingswerk in deze actie gegeven hebben. Zie, I Hooggeachte Bedactie, dat geeft moed om verder te gaan en ook in 1930 en in deze eerste maand reeds te mogen rekenen op aller medewerking en steun. De arbeid staat niet stil, dezelfde be- I hoeften blijven ,ja vermeerderen. Dte Samenwer- kende Zendings-Óorporaties rekenen dan ook vol vertrouwen op alle zendingsvrienden, die haar werk steunen. En allen, die helpen, zullen erva- ren de waarheid van het gezegde: Anderen ge lukkig maken is zelf gelukkig zijn. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Namens de Hoofdbesturen der Samenwerkende Zendings-Corporaties B. J. O. R1JNDER& Oegstgeest, Jan. 1930. Zendingsdirecteur. Rechtzaken ALKMAAR. VOOR D|E|N POLITIERECHTER. Z|itting van -Maandag 6 anuari. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons: Merkwaardige berichten komen nog steeds in van het Oosten van 'Nieuw-Guinea. Daar is in het jaar 1928 een groote beweging naar het Christendom ontstaan onder de Papoea's aan het Sentanimeer tengevolge van de prediking van een hunner volksgenooten. Deze beweging heeft stand gehouden en in alle veertien dorpen om het meer heeft de Zien- ding aanraking gekregen. Nu heeft er zich on geveer vier maanden geleden in het grootste dorp If ar een merkwaardig voorval afgespeeld. De bewoners bleken, toen Zendeling Schneider er Op bezoek kwam een groote menigte heiden- sche voorwerpen, vooral zulke, die bij hun hei- densche dansen gebruikt worden, te hebben ver zameld, om zich daarvan te ontdoen, hoewel zij door den Zendeling gewezen werden op de moeilijkheden, waarin hen dat kon brengen en op het onverplichte van deze daad, bleven zij bij hun plan en de heele hóeveelheid, met uitzonde ring van een paar voorwerpen, die bizondere ethnoloische beteekenis hadden, is verbrand. En nu bij zijn laatste tournee is hetzelfde ook in twee «andere dorpen Asee en Dojo gebeurd. Een van de meest beteekenisvolle bijomstandig heden is, dat hierbij de oude mannen de drijven de kracht vormden in tegenstelling met wat gewoonlijke bij dergelijke gebeurtenissen gezien wordt. Deze uitbreiding van het werk maakt 'dringend de vestiging van een eigen Zendeling voor dat gebied noodzakelijk. En vooral zijn er ook voor de verschillende dorpen goeroes noodig. Er is dus arbeidsgelegenheid in overvloed. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Op 10 Januari 1920 trad de Volkenbond in wer king. Tien jaren van moeitevollen, inspannenden, soms teleurstellenden, soms moedgevenden arbeid van den Volkenbond liggen achter ons. Zeker heeft de Volkenbond in dit okrte tijdsver loop geen gelegenheid gehad om zijn krachten ten volle te ontwikkelen, maar desniettemin heeft hi* op menig gebied reeds belangrijke diensten bewe zen en den vrede gediend. Teneinde de beteekenis van het vredesvraagstuk in het algemeen, teneinde den arbeid van den Vol- kebond in het bijzonder te doen zien, wordt te 's-Gravenhage in de daartoe door de regeering ter beschikking egstelde grafelijke zalen, een Vredes- en Volkenbondstentoonstelling ingericht, die zoo spoedig dit na afloop van de Haagsche conferentie mogelijk is, zal worden geopend. Wil deze tentoon stelling slagen, dan dient zij over de noodige mid delen te beschikken, die haar ten deele ontbreken. Het Uivoerend Comité der Tentoonstelling komt daarom op dezen dag tot alle Nederlanders met het verzoek om het te steunen in den ondernomen arbeid door een bijdrage, groot of klein, te zenden aan zijn adres: Jan van Nassaustraat 93, of op het gironummer van zijn Voorzitter no. 55886, te stor ten. HET UITVOEREND COMITÉ DER VRE- DES- EN VOLKENBONDSTENTOONSTEL LING. Het verzoek in dit schrijven tot ALLE Nederlan ders gericht, wordt warm aanbevolen door: W. C. BONEBAKKER, directeur Koloniale,.Bank, Amsterdam. Mr. H. J. BOOL, Secretaris van het Tabaksbureau Amsterdam. Mr. C. J. A. EVERWIJN, oud-directeur Nederl. Han del-Mij. Amsterdam. Prof. Jhr. Mr. Dr. W. J. M. VAN EYSINGA, Leiden. E. HELDRING, Voorzitter Kamer van Kooph. en Fabrieken Amsterdam. M. P. J. DE KANTER, Voorzitter Algemeen Neder- landsch Verbond 's-Gravenhage. Mr. A. VAN RYCKEVORSEL, Commissaris der Ko ningin in Noord-Brabant. Jhr. Mr. W. H. DE SAVORNIN LOHMAN, President van den Hoogen Raad te 's-Garvenhage. Dr. J. Th. DE VISSER, oud-Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen 's-Gravenhage. Op hoop van zegen. I11 de aangelegenheid van den Schager boeren- zoon J. P. '11 jongmensch, met zonderlinge néi- gingen, die zonder eienig geldig motief zich had schuldig gemaakt aan diefstal van melkbussen, j is men thans tot een oplossing gekomen. Hij werd voorwaardelijk veroordeeld tot 2 maanden met 3 proefjaren en zal onder degelijk toezicht' worden gesteld. Alleen wenschte de politierechter, zoo zich met dezen patiënt iets bijzonders mocht voordoen, onmiddellijk te worden ingelicht. Aron kreeg de kous op zijn kop. i 'De marktschreeuwer Aron B. uit Amsterdam, 1 die te Helder op het Koningsplein schunnige sigarenpijpejs had verkocht en bij verstek was j veroordeeld tot f 50 boete, had het lef nog gehad om tegen dit vonnis in verzet te komen. Volgens den goochemen opposant waren de voorstellin- i gen niet onzedelijk, maar sportief. Als de poli- I tierecht-er een man uit het vólk ware geweest, had hij wel gezegd: No ubreekt mijn klomp! De officier stond ook paf en drong aan op nprhooging van de boete tot f 75. Doch de politierechter zei met Pilatus wat geschreven is, blijft geschreven en bevestigde het vonnis. Arie werd met satijnen handschoentjes aangepakt De beroemde poepemuizenkrabbelaar Arie P. uit Harenkarspel had onlangs in een snertzaakje tegen zekeren Piet Kieft, betreffende vernieling van een ruitje, 'n loensche sjoefe afgelegd, met andere woorden, als getuige onder eede staan liegen als een Enkhuizer almanak. Men had Arie echter gesnapt en nu stond hij voor dit feit terecht. Negen jaar gevangenisstraf is op deze gevaarlijke grap gesteld, maar de officier was barmhartig door maar f 60 boete of 60 dagen te vorderen. In plaats echter die clementie te waar- deeren, begon de stoetel nog over het hooge be drag te kankeren, echter met het 'droeve resultaat dat de politierechter er nog 10 piek bij deed en er f 70 van maakte. Piet Kjell schitterend gerehabiliteerd. Niet Pieter K uit Kerkebuurt, doch de ver dachte uit de meineedszaak was de dader geweest van de vernieling van de glasruit op den Am- bachtsdijk in den nacht van 14 September. N uArie in 't openbaar op zijn borst had geklopt en '11 mea culpa" had gestameld, werd de onschuld van den armen Piet bewezen geacht en hij heden plechtig vrijgesproken. Diefstal van korte en lange golven. Vroeger was het alleen mogelijk korte en lange turven te gappen, doch heden, o Tempora, o Mores, wordt men op de bokkenbank geplakt wegens diefstal van radiogolven, samengevat in het begrip: eleetrische energie. Zpo stond dan heden terecht een Helderscih ingezetene, Eokke Hendrik M., die het niet eens kon worden met het Badio-distributiebureau omtrent het verlang de bedrag, f 15 voor aansluiting én 'toen op eigen initiatief de aansluiting maar tot stand had ge bracht ,of beter gezegd, had hersteld, daar de vorige bewoner van het perceel aangesloten was geweest, en alle middelen nog aanwezig waren. Hij wilde dan ook wel de contributie voldoen, doch had er geen tabak' van de 15 gulden, door zijn voorganger betaald, nog eens af le schuiven. Zoowel verdachte als zijn verdediger mr. Prins, waren goed vari den tongriem gesneden en lieten zich de 40 plus niet van hun boterham halen,, doch ze speelden het niet klaar om vrijspraak te krijgen. De straf bedroeg echter maar 1 onnoozele gulden, waardoor de Politierechter wilde aan- toonen, dat het feit, hoewel strafbaar, absoluut niet onteerend achtte. IJen koninklijk gebaar. Een Heldersche metselaar Piet S>, die dronken was geweest en "had gevochten, werd door den politieagent Huizinga ingerekend en naar het schuurt jegetransporteerd, echter niet "zonder een duchtig verzet. Toen echter heden dit zaakje werd behandeld, was het den verbalisant, die een goed woord deed voor den verdachte, omdat deze na zijn ontnuchtering zooveel berouw had betoond. Deze voorspraak werkte er natuurlijk toe mede, dat de straf werd vastgesteld op f 25 boete of 25 dagen. Die schreeuwde al voor hij geslagen werd. I Ee nstraatventer te Alkmaar, genaamd O. J. P., hield zich op 13 Nov. aldaar onleidig met het uitventen van zijn weinig beduidende handels- j artikelen, toen hij eensklaps een paar agenten opmerkende, deze rustbewaarders begon te kwali- ficeeren als „rotkerels" alhoewel zij hem nog I geen stroobreed in den weg hadden gelegd. Het I is natuurlijk niet verstandig slapende honden j wakker te maken en de heer P. ondervond heden de gevolgen van zijn stommiteit in den vorm van f 5 boete of 5 dagen. Nog wat te vurig bloed voor zijn leeftijd. De 51-jarige vischhandelaar Gerrit K. te Enk huizen kreeg het op 16 November geweldig aan den stok met den veel jongeren v'isscher Tjipke I.ub, wiens haarkleur hij ongunstig beoordeelde, waarop een vechtpartijtje ontstond, dat vermoe delijk niet in het voordeel van den jongsten deel nemer afliep, zoodat de heer K. heden wegens mishandeling terecht stond. Natuurlijk had hij heel wat bedenkingen en stelde hij wel 99 drie kwart procent van de schuld op rekening van den heer Tjipke lub, doch hij vermocht niet den politierechter in zoodanige mate van zijn onschuld te overtuigen, dat hij er zonder kleerscheuren afkwam en werd hij mitsdien tot f 25 boete of 25 dagen veroordeeld. Biorpsseène te Akersloot. "Het 15-jarige bleeke schillenboertje Hendrik L. te Akersloot, reed op 12 November met zijn hondenkarretje over den dorpsweg en ontmoette alstoen den veehouder Jacob M-, die een koppel koeien voortdreef. D;e hond van Henk begon te blaffen en de koeien werden bang en 'Jaap dreig de met zijn stok en Henk, bang voor zijn hond, wilde Jaap slaan en Jaa pgaf Henk een watjekou op zijn rechter wang waardoor zijn linkerkoon op zwol en al die narigheden en vreemde natuurver schijnselen en Akerslooterdorper beróèringen wer den heden door den politierechter behandeld en eindigden met een aanval op Jaap's portemonnaie die met f 7 boetegeld ontlast moest worden. Uiterst gezellige autobuspassagier. De metselaar J. A. Dl uit Velzen, die zich te Alkmaar had geamuseerd en bijzonder veel be langstelling had betoond in de kwaliteit van het pilsener bier, wenschte, ietwat scheef geladen in den laten avond van 20 October, de reis naar huis te aanvaarden met de autobus van de ge broeders Beentjes. Men was daar echter niet bijster op zijn luidruchtig gezelschap gesteld en probeerde de chauffeur den opdringerigen kalk- bewerker van de treeplank te duwen, waarop deze zoo boos wer'd, dat hij een ruit van de bus vernielde. Voor dit feit terecht staande, werd hij lang niet met kandijstroop besmeerd, doch op grond van zijn onhebbelijk gedrag en het gevaar voor 'de veiligheid van het verkeer, dat hij had kunnen veroorzaken, tot niet minder dan f 40 boete of 40 dagen veroordeeld. Een flinke waarschuwingv 00b laatste autobus- opscheppers in het zelfde genre. Tranen verwekkende uien. De 25-jarige arbeider Jacob K. te Anna Pau- lowna had uien geleverd aan zijn 26-jarge buur vrouw Alida Kal ter, doch het scheen, dat er toen hij op 18 November ten huize van deze dame zich vervoegd, om de uiencontributie, dat er electriciteit in de lucht was. Be uienconferentie had althans meer een traanwekkend dan een uiïg verloop, hetgeen kon worden afgeleid uit de omstandigheid dat Jaap heden terecht stond ter zake mishandeling van zijn buurvrouw Aaltje. Jaap was roijaal genoeg het feit te erkennen* doch beweerde in opgewonden toestand te zijn ge raakt, omdat buurvrouw Aal hem geheel onver diend een oplichter had genoemd. Ofsc'hóon deze beleediging, indien ze werd geuit, hem geen recht ga fer maar op los te beuken, gold de mogelijk heid dezer provocatie toch als verzachtende om standigheid, zoodat Jacob er met f 10 boete of 10 dagen afkwam. Die koffie mef koek stond niet klaar. Toen op 24 Juni te Egmond aan Ziee de rijks veldwachter A. Bergsma ten huize van mej. Maria Theodora V. ten name van hun commen saal Gerrit Visser een dagvaarding beteekende, werd hij ver van hartelijk ontvangen, doch door de 24-jarige mej. V. zoo allerverschrikkelijkst uitgescholden, dat Bergsma, al ware hij een uit den hemel gezonden aartsengel geweest, niet kon nalaten, procesverbaal op te maken wegens belee diging. Me j.V. gtond dan ook heden voor dit feit terecht en maakte van de gelegenheid ge bruik ook den verbaasden politierechter te ont halen op een staaltje van 'haar vrouwelijke strijd en slagvaardigheid, echter niet tot verheerlijking van den armen Bergsma, die weer menige veer moest prijsgeven. Dat de juffrouw die tot f 10 boete of 10 dagen werd veroordeeld, niet met dit vonnis accoord ging, behoeft feitelijk als vanzelfsprekend, niet te worden medegedeeld. Bergsma neemt zich echter voor, als hij weer wat heeft te dagvaarden, zich te voorzien van een koptelefoon. .[Wat niet hoort wat niet deert! Opgedrongen gezelschap wordt gewoonlijk niet geapprecieerd. B'e 45-jarige stevige transportarbeider met opgestreken es ist erreicht knevels, B,. Sch. uit Enkhuizen is niet afkeerig van een hartig hasse- ba.ssie en had op 22 Nov. zich weer zoo stevig te goed gedaan ,dat de caféhouder Oudt, die dooi den flink gepekelden R. met zijn klandisie werd vereerd, niet van zijne aanwezigheid was ge diend, wat hij R|. dan ook zo oduidelijk mogelijk kenbaar maakte. Ondanks deze afwijzing bleef B. niet begrijpend dat een bacchusvereerder als hij, niet in den smaak van een kastelein kon vallen, nóg steeds talmen met zijn vertrek en stond hij nu wegens huisvredebreuk terecht. Rijn, die nuch ter 'n schaap is, maar onder dranksuggestie de allures heeft van een brieschende'.leeuw, werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen. Hij fun geerde als poortsluiter en werd 11a zijn vertrek de zitting gesloten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4