Van bloem L ooi de prijzen goed geweest, doch de oogst is voor een groot gedeelte mis Openbare ledenvergadering op Woensdag 8 Ja nuari 1930 des namiddags kwart over drie in het stadhuis te Alkmaar. Afwezig de heer Grunwald, wegens ziekte en de heer Colthof met kennisgeving. Punt 1. Opening. Die voorzitter, de heer S. W. Arntz, opent de vergadering met een woord van welkom. 2. Rapport van de commissie'tot onderzoek der geloofsbrieven. D'e heer Schmalz, rapporteur der commissie van onderzoek, deelt mede de geloofsbrieven te hebben onderzocht van de leden:: de heeren J. Blaauboer, G. Grondsma, M. A. Kolster, J. Vol kering, J. Hoogland, W. Kfinig, G. Nobel en J. Dingers en dat alle bescheiden in orde zijn bevonden en adviseert 'de commissie tot toelating en feliciteert de herkozen leden met hunne benoeming. De Voorz. deelt mede, dat allen zich wederom als zoodanig hebben beschikbaar gesteld en voegt Spr. zijne felicitaties aan die der commissie toe. Tevens verheugt Spr. zich, dat door de uitslag Je verschillende branches vertegenwoordigd zijn gebleven. t Hierna volgt de vaststelling der notulen der vorige vergadering, welke den leden zijn toege zonden. f 3. Nieuwjaarsrede van den voorzitter. [Mijne Heeren. Het is mij een groot voorrecht u bij den aan vang van het jaar 1930 welkom te mogen heeten en ,u een overzicht te geven van het wel en wee, dat handel en industrie in de laatste twaalf maan den heeft gekenmerkt. Het doet mij leed, dat ons lid, de heer Di. H. Grunwald, wegens on gesteldheid thans niet aanwezig is. Moge hij spoedig dermate hersteld zijn, dat hij weder zijn groote arbeidskracht ten dienste der Kamer zal kunnen stellen! Hoofdzakelijk zal mijn overzicht gewijd zijn aan den economischen toestand in ons eigen ge west, doch een paar gebeurtenissen, die in het buitenland" zijn voorgevallen, zou ik toch niet onvermeld willen laten. In de eerste plaats breng ik u dan in herin nering de algemeene daling der speculatieve fond sen, die op tal van beurzen in een hevige crisis uitliep. Gelukkig zijn de verwachtingen, dat deze crisis in de naaste toekomst op de nijverheid zou overslaan, in ons eigen land althans, nog niet bewaarheid, al moge niet worden ontkend, dat tegen het einde van het jaar hier en daar een sterke afname van de bedrijvigheid viel waar te nemen. Alhoewel wij vurig hopen, dat deze terug slag zal uitblijven, zal men toch verstandig han delen door met de mogelijkheid ervan rekening te houden. i In de tweede plaats herinner ik u, dat op '20 December 1.1. de onderteekening heeft plaats gehad van het slotprotocol van de volkenbonds conferentie voor de in- en uitvoerverboden. On ze verwachtingen hieromtrent zijn niet bijster hoog gespannen geweest en één der gedelegeerden heeft zelf ter conferentie opgemerkt, dat van de eigenlijke conventie slechts „de schaduw van een schaduw" was overgebleven. Onze exporteurs zijn in den laatsten tijd echter door het buitenland niet erg verwend geworden, zoodat wij dit resul taat al dankbaar aanvaarden, in de verwachting, dat de beraamde wapenstilstand op tariefgebied binnen korten tijd zal mogen volgen. Het feit, dat Sedert 1 Januari 1929 in Spanje dezelfde invoerrechten worden geheven van kaas uit Nederland en Zwitserland, waarvoor onze Kamer herhaaldelijk ijverde, is ook In 'het bijzon der voor ons district van beteekenis. Den bedrijfsgang in ons land zou ik, niettegen staande de vele nog heerschende ongunstige fac toren, als scherpe onderlinge- of buitenlandsehe concurrentie, lage prijzen, moeilijken afzet etc-, behoudens enkele uitzonderingen, bevredigend willen noemen. Die cijfers der werkloosheid over 1929 zullen vermoedelijk ook belangrijk gunsti ger zijn dan die over 1928. Jammer is het even wel, dat het afgeloopen jaar voor den landbouw in 't algemeen niet gunstig is geweest. Ten aanzien van het verloop van de voornaam ste bedrijfstakken in ons gewest zij het volgende opgemerkt4 a. Grove tuinbouwproducten. De verwachting, die hier verleden jaar werd uitgesproken, dat de vooruitzichten voor de in de schuren opgeslagen voorraden winterkool niet slecht schenen, werd bewaarheid. Mede door het voor deze groenten gunstige weer zijn de resul taten der wintercampagne, zoowel voor den han del als voor den tuinbouw, gunstig geweest. Ge heel tegenovergesteld zijn echter voor beide par tijen de afgeloopen zomer en herfst geworden. Door de groote concurrentie uit België en Italië waren onze vroege aardappelen slecht te plaatsen. Zij werden tegen zeer lage, voor de tuinders to taal onvoldoende, prijzen van de hand gedaan- Dooreen genomen waren ook de koolprijzen tot nog toe niet loonend; alleen voor de vroegste soorten konden bevredigende prijzen worden be dongen. Van de bijproducten zijn de uitkomsten tot nog toe voor wortelen en kroten matig en voor uien zéér slecht. Dit laatste artikel is af en toe zelfs vrijwel onverkoopbaar. Van de bedrijfsuitkomsten der inmaakfabrieken is op 't oogenblik nog weinig 'te zeggen. Die inge maakte producten konden voor lage prijzen wor den ingekocht. De glascultuur heeft ook in ons district in het afgeloopen jaar» weer een tamelijk groote uit breiding ondergaan. Het bedrijf in de verwarm de kassen is gunstig geweest. In de onverwarmde de zg. „koude kassen", was dit over 't algemeen niet loonend. Ook voor de fijnere tuinbouwbedrij ven in de omgeving van Alkmaar, Heiloo, Lim- men, Castricum en langs den duinkant, zijn op enkele uitzonderingen na, de uitkomsten maar matig. Wel zijn van aardbeien de prijzen hoog geweest, doch de oogst was over 't algemeen ma tig tot slecht; bij enkele tuinders zelfs geheel mislukt. Groote voorraden winterkool en uien zijn dit jaar opgeslagen waarvoor in 't algemeen genomen de vooruitzichten op 't oogenblik nog niet zoo gunstig genoemd kunnen worden. b. De toestand van den landbouw. Het jaar 1929 was voor den landbouw in het algemeen ongunstig. De strenge winter, gevolgd door den drogen zomer, leidde tot een veel te ge ringen grasgroei, die voor de melkproductie zeer nadeelig was, daar veel extra-vervoer noodzake lijk werd. Uit den aard der zaak is dit kostbaar eri daar de zuivolprijzen dooreen genomen be langrijk lager waren dan in het voorafgaande jaar moest het veehoudersbedrijf ongunstig uit- I komen .Hierbij komt nog dat behoudens uit- I zonderingen de hooibouw belangrijk beneden het normale peil bleef, hetgeen voor de winter- I periode slechte financieele vooruitzichten geeft. Do Varkenshouderij als onderdeel van het bedrijf was voor zoover besmettelijke ziekten geen groote nadeelen brachten, zeer goed. De prijzen waren bevredigend en het voer was goedkoop, zoodat in normale gevallen goede winsten werden gemaakt. i Het eigenlijke landbouwbedrijf was ongunstig, j Wel waren de opbrengsten goed, maar de prijzen j werden door de buitenlandsehe aanvoeren en prij- zen dermate gedrukt, dat de uitkomsten van het bedrijf ongunstig werden. Alles te zamen i maakt dit den toestand in den landbouw gedrukt en voor de'toekomst weinig bemoedigend. Aan den zuivel worden door het buitenland steeds meer belemmeringen in den weg gelegd. Als altijd is de landbouw op zichzelf aange wezen om al deze moeilijkheden te doorstaan, want een goede oplossing is niet te viiiden, omdat de invloeden van de wereldmarkt niet zijn weg te nemen. Van verschillende zijden wordt heil verwacht van een nieuwe pachtregeling. Mis schien is hier iets goeds in, ofschoon, zooals ge zegd ,de invloeden van de wereldmarkt door niets veranderd worden. Alleen kan de pachter daar door misschien wat meer bedrijfszekerheid ver krijgen en de verpachter wat minder recht over zijn eigendom, met minder goede verhoudingen tusschen verpachter en pachter. c. Bloembollenkweekerij en -handel. Die afdeeling Limmen van de „Algemeene ver eeniging voor Bloembollencultuur"ziet den toe stand als volgt: i De exporteurs hebben, door de onzekerheid in opbrengst en prijsverloop, bij den vóórverkoop van het voorjaar 1929 meerdere voorzichtigheid moeten betrachten. Die kweekerijen bleken na de vorstperiode bijna zonder uitzondering meer of minder schade te hebben geleden. De grootste schade werd geconstateerd bij de teelt op de zwaardere gronden. De prijzen waren bij den aan vang van het seizoen hooger, doch bleven aan het einde op een ietwat lager, doch zeer bevredigend niveau. Door de uitbreiding van het exportgebied neemt het gebruik van bloembollen regelmatig toe. De exporteurs zullen thans bij het uitblijven van een langdurige vorstperiode wederom hun geheele afzetgebied kunnen bewerken. De ver wachtingen voor 1930 zijn gunstig, terwijl voor de hoofdsoorten wederom bevredigende prijzen worden verwacht. Omtrent de toenemende bloem bollencultuur in de overige deelen van ons dis trict, als Koegras, Breezaaid, Anna-Paulowna enz. zal in ons jaarverslag nader worden beschreven. d. Kaashandel. Het verloop van den kaashandel kan over 't algemeen bevredigend genoemd worden. De op brengst van de oude voorraden aopzetkaas" was niet erg bevredigend, terwijl er evenmin in het buitenland veel vraag bestond voor de kaas, die dit jaar werd „opgezet". Dte prijzen ter Alk- maarsche kaasmarkt bewogen zich doorgaans op een lageT niveau dan in het voorafgaande jaar, waardoor de inkoopen veelal circa 10 Pet. lager dan in 1928 tot stand kwamen. De officieele hoogste prijs, die in 1928- gemiddeld het cijfer van f 50.23 aanwees, daalde over 1929 tot f48.05 per 50 Kg. Vermelding dient ook het streven tot samen smelting van zuivelfabrieken, waardoor ook in dit district, eenige kleinere fabrieken werden op geheven. Voor een meer economische bedrijfs voering wordt, zoowel van de kaas- als van de boterfabrieken, de stichting van grootere fabrie ken blijkbaar noodig geoordeeld. Te Meppol kwam een nieuwe zuivelbeurs tot stand. Alsmede werd opgericht de vereeniging „Do Rotterdamsche Zuivelbeurs", een vereeniging van de geregelde bezoekers van deze beurs. Voorts werd in zuivelkringen in Hollands Noor derkwartier de vraag overwogen of het al of niet gewenscht is op een goed middelpunt in Noordhol land een kaasbeurs te stichten, hetgeen tot dus verre nog niet tot een resultaat leidde. De aanvoer ter Alkmaarsche kaasmarkt be stond in 't afgeloopen jaar uit 5832 stapels, wegende 6.432.862 kilo. Do uitvoer uit Nederland van Edammer 40- plus kaas bedroeg in de maanden JanuariNo vember 1929 ::21.99ö tons ter waarde van f 19.456.000 (in 1928: 20.715 tons ter waarde van f 19.449.000). e. Gecondenseerde melk. De productie van gecondenseerde gesuikerde afgeroomde melk is nog steeds te groot en de markt in Engeland, welke de hoofdmarkt voor dit artikel is, bleef overvoerd. Hierdoor zijn voor dit product nog steeds geen loonende prijzen te maken. Dit zou slechts kunnen verbeteren, in dien de verschillende fabrikanten hun productie iets zouden verminderen. Niet alleen zou een der gelijke productiebeperking den fabrikanten ten goede komen, doch tevens zou dit een groot voor deel opleveren voor de veehouders. Van den ove rigen export zijn de resultaten niet zoo ongunstig als van dien naar Engeland, doch door den toe stand op deze laatste markt worden de export prijzen vanzelfsprekend gedrukt. Bovendien ver hoogden de verschillende importeerende landen de invoerrechten en-of maakten bezwarende voor schriften voor den invoer. f. Vischhandel. Aan wisselvalligheid heeft het in het afgeloo pen jaar weer niet ontbroken. Met goede vangsten van garnalen, haring en door enkele krachtige motorvaartuigen ook sardijn (sprotten) ging men in den aanvang hoopvol de toekomst tegemoet, maar de laat begonnen strenge winter bracht plotseling stagnatie in het bedrijf, zóó zelfs, dat van 10 Februari tot 5 (Maart wegens het vele ijs niet gevischt kon worden en daardoor de ge heele visscherij tot werkloosheid werd gedwon- gen. De handel in Zuiderzeeharing was gedurende den tijd, dat er wegens ijsbezetting in de Zui derzee nog niet gevischt kon worden, zeer vlot. Ondanks groote vangsten vond de aanvoer, vooral in het binnenland, een gemakkelijken afzet. In deze periode was Den Helder de eenige plaats, waar aangevoerd kon worden. Nadat tegen het einde van Maart de Zuiderzee ijsvrij werd en iedereen zich daar ook op de haringvangst wierp, werd, wijl de vangsten overal groot bleven, de markt spoedig overvoerd en de prijzen dermate gedrukt ,dat het bedrijf niet meer loonend was. De vraag naar garnalen liet gedurende het geheele jaar veel te wenschen over, Het buiten land verkreeg waarschijnlijk voldoenden aanvoer door zijn eigen visscherij. De vraag naar Holland- sche ansjovis was ook slechts matig. De hooge prijzen als gevolg van den geringen voorraad, de kleine vangst en het opdrijven door de spe culatie werden noode betaald. De handel in dit artikel was dan ook over het algemeen stug. Buitenlandsehe ansjovis van goede kwaliteit vond tegen matige prijzen meer koopers. Noordzeevisch, als tong, tarbot, schol, enz. vond een gemakkelijken afzet tegen goede prij zen. Schelp- en schaaldieren werden in de win termaanden geregeld gevraagd. Wulken, alsme de goede kwaliteiten alikruiken, behaalden goe de prijzen. Naar mosselen was de vraag eveneens gqed, doch deze konden niet geregeld geleverd worden. Van oesters kwamen zoo nu en dan slechts enkele honderden stuks aan de markt, die hooge prijzen opbrachten. D'e visscherij van najaarsharing en sardijn (sprot) was teleurstellend. De vangst was zeer klein, doch er werden goede prijzen betaald. De zeegrasoogst was ruimer, zoowel voor gemaaid als gevischt zeegras; de prijzen waren bevredi gend. i De totale omzet te Dien Helder in 1929 was f löO.OjOO hooger dan in het jaar 1928, dat als een normaal jaar gerekend kon worden. g. Bankbedrijf. Hoewel de minder gunstige gang van zaken in den land- en tuinbouw ook zijn invloed deed gevoelen op het bankbedrijf, kan toch over het algemeen met tevredenheid op het afgeloopen jaar worden teruggezien. Het feit, dat de rente stand gedurende een groot deel van het jaar zeer hoog was, moge voor de banken een voordeelige factor schijnen en dat ook in zeker opzicht zijn, hierbij mag toch vooral niet uit Ret oog verloren worden, dat een dergelijke rentestand op het za kendoen zeer belemmerend werkt. Gelukkig heeft de Nederlandsche Bank haar disconto, dat zij in den aanvang van het jaar met een vól'procent verhoogde, tegen het einde tweemaal met een half procent verlaagd. De crisis, welke de effectenbeurs in het na jaar teisterde, is aan de banken vrijwel voorbij gegaan. h. Middenstand. Omtrent het verloop in de Middenstandsbe- drijven kan ik u mededeelen, dat in het algemeen tevredenheid wordt uitgesproken over de bereik te resultaten. Hiertegenover staat echter, dat enkele winkeliers minder goed of zelfs slecht te spreken zijn over het afgeloopen jaar. Wel is men algemeen van meening, dat steeds meer en langer credieten bij den winkelier wor den gevraagd, terwijl de betalingen zeer lang zaam gaan. Vervolgens moge van deze plaats nog een woord van waardeering worden uitgesproken aan het adres van de beide Middenstandsvereenigin- gen te Alkmaar voor de schitterende tentoonstel ling „de Gamit", die zij in het afgeloopen jaar, zonder eenige subsidie, op voorbeeldige wijze en met groot succes organiseerden. Ook het streven van de andere Middenstandsvereenigingen in ons district, die door „winkelweek", „étalagewed strijd",. of anderzins blijk gaven van bijzondere activiteit, juicht de Kamer ten .zeerste toe. (appl.) i. Bouwbedrijf. Voor het bouwbedrijf is het 'jaar 1929 in het algemeen niet bevredigend geweest, uitgezonderd eenige meerspeciale bedrijven, als betonbouw, grond- en waterwerken, waarbij dank zij den om vang der Zuiderzeewerken nog eenigen bloei viel te constateeren. 1 Dfe wegenbouw kan evenwel op een gunstig tijdsverloop terugzien, waartoe de voor dit be drijf zoo noodige droge zomerperiode niet onbe langrijk heeft bijgedragen. De eigenbouw blijft zich vrijwel op hetzelfde niveau bewegen en mag in het algemeen nog als loonend worden beschouwd, alhoewel ook hier een dalende lijn is waar te nemen. De prijzen der bouwmaterialen zijn, afgezien van eenige onbeteekenende schommelingen, vrij wel stabiel gebleven en zullen, voorzoover dit uit de omstandigheden valt af te leiden, weinig verandering te zien geven. Hét werkloosheidscijfer bleef(de buitengewo ne vorstperiode in het begin van het jaar uitge schakeld) in 1929 beneden het gemiddelde. Het jaar 1930 laat zich voor het bouwbedrijf gunstig aanzien. Door de Nederlandsche Spoor wegen zullen in Hollands Noorderkwartier be langrijke spoor- en kunstwerken worden uitge voerd, tengevolge van de electrificatie van de lij nen AlkmaarAmsterdam en UitgeestVelsen. De wegenbouw geeft ook een gunstig werk programma te zien, terwijl belangrijke werken, zoowel van particulieren, als van instellingen, zullen worden aanbesteed. Speciaal vermeld ik nog de bijzondere bedrij vigheid, die in de gemeente Anna-Paulowna heerschte; het aantal aanbestede en uitgevoerde werken was aldaar ongekend groot. Van groote beteekenis voor Hollands Noorder kwartier blijven ongetwijfeld de Zuiderzeewer ken, waaraan in de maanden JuliSeptember ruim 5000 arbeiders werkzaam waren. Die slui ting resp. op( 3i en 9 Juli 1.1. van de beide nog overgebleven openingen in den dijk Wieringen Medemblik zult u ongetwijfeld met belangstel ling hebben gevolgd, daar het tijdstip van het in cultuur brengen der gronden van den Wierin- germeerpolder daardoor weder een belangrijke schrede nader is gebracht. Een woord van hulde en dank aan onze kundige landgenooten, die daar in 't Noordoostelijk deel van ons district onver moeid hun strijd tegen het water voortzetten, mag hier wel worden uitgesproken. (Applaus. In verband met deze werken denk ik onwille keurig ook aan onzen oud-stadgenoot, den heer Ir. J. A. Ringers, die als Directeur-Hoofduit voerder van de N. V. M. U. Zi. sedert 1927 in ons. district werkzaam is, doch thans tot ons leed wezen naar den Haag vertrekt. Moge het hooge ambt, waartoe onze regeering den heer Ringers in Den Haag heeft geroepen, hem voldoening schenken en het geheele land in ruime mate blijven profiteeren van zijn groote gaven, (appl.) ■Een blij verschijnsel is het tevens, dat de aan vang van de werken, voor de kanalisatie van Westfriesland, vooral ook door meer'deren finan- cieelen steun van de direct belanghebbenden waarvoor onze Zuiderzeecommissie zoo lofwaardig ijvert geleidelijk nader in 't verschiet komt. Laten allen, die nog sceptisch staan tegenover het welslagen dezer plannen, toch bedenken, dat' zoover mij althans bekend is, de geschiedenis ons leert, dat er nog nooit een kanaal werd ge graven, dat niet aan de gestelde veirwachtingen beantwoordde. Vrijwel altijd zijn deze verre over troffen. Het Noord-Holl. Kanaal b.v., dat thans zijn eigenlijke bedoeling vaartverbinding te zijn voor zeeschepen tusschen Amsterdam en de Noordzee geheel mist, heeft thans nog een zeer belangrijke binnenscheep vaart beweging. In 1928 passeerden n.l. door de vlotbrug te Alkmaar, op vaart en afvaart, totaal 145 zeeschepen en niet minder dan 56.387 binnenvaartuigen. Voorwaar geen geringe getallen, die natuurlijk nog zullen toenemen wanneer straks de W,ieringermeer is bewoond. f Omtrent den arbeid der Kamer zou ik naar het jaarverslag der Kamer willen verwijzen, dat binnenkort in druk verschijnt. Een enkel feit mag ik hier nog wel even aanstippen. De werk zaamheden der Kamer zijn in 't afgeloopen jaar weder belangrijk toegenomen en gij allen hebt naar beste krachten daaraan deelgenomen, waar voor ik u namens handel en industrie hartelijk dank zeg. f Het is niet mijn gewoonte in mijn overzicht namen te noemen van leden, die zich in een afge loopen periode bijzonder verdienstelijk maakten. U zult mij echter wel vergunnen thans een uit- zondering te maken ten aanzien van den heer M. A. Kolster, die onlangs het feit mocht herdenken, dat hij 25 jaren onafgebroken lid eener Kamer van Koophandel in Hollands Noorderkwartier is geweest. Wij hopen nog lang op dezelfde krach tige medewerking, die hij al die jaren geheel be langeloos aan de Kamer heeft gegeven, te mogen rekenen (applaus. De verrichtingen van het Handelsregister wa ren eveneens veelvuldiger dan in de vorige jaren. Het aantal ingeschreven dossiers bedraagt thans bijna 7800. Sedert het jaar 1921 zijn evenwel 2150 dossiers door ontheffing of wijziging ver vallen, zoodat kan worden aangenomen, dat op het oogenblik circa 5050 handelszaken in dit handelsregister staan ingeschreven. Het aantal kosteloos ter inzage verstrekte dossiers sedert 1921 beloopt ruim 32000 stuks. De samenwer king met de gemeentebesturen, middenstandsver eenigingen en de overige organisaties in ons district bleef gelukkig van zeer aangenamen aard. Voor den steun, dien wij in het afgeloopen jaar wederom van de pers mochten ondervinden, zijn wij eveneens erkentelijk. Het doet ons leed, dat wij sedert April 1.1. ons aller vriend Nannes Gorter, den trouwen ver slaggever van het Handelsblad, wegens vertrek naar elders niet meer aan 'de perstafel zien. Zijn goedhartigheid en natuurlijke opgewektheid de den ons steeds zoo prettig aan en wij missen zijn persoon hier noode. Van deze plaats zij nog een woord van dank dank gebracht aan den secretaris en het personeel der Kamer, waarvan geleidelijk een steeds groo tere arbeidsprestatie wordt gevraagd, doch die zonder onderscheid hun plicht tot onze volle tevredenheid vervullen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3