Abdijsiroop Damrubriek Buifenlandsch Overzicht Iets Nieuws! —BONBONS Eerste Langedijker Radio-Centrale fl. Schuitemaker Jr., Noerdscharwoude 6 dagen, we dan tegen de goede bedoeling in gaan. Spx". toont zuiks aan met enkele voorbeelden. Niemand meer net woord verlangende wordt be sloten net bestuursvoorstel aan te nemen. Vervolgens kwam punt 9 der agenda aan de orde hetwelk Devatte een reieraat van den heer Dijken met net onderwerp „Verzekering tegen operatiekos ten ook bij onze vereenigmg mogenjk gesteld." bpr. begon met er op te wijzen oat ny nier niet staat ais oezoidigd man, maar ais secretaris-pro pagandist der lederatie vgn ziekenhuisverpiegmg, weike taak hij geneel belangeloos op zien neeit ge nomen, ook in veroand met net mooie doei data worut nagestreefd, een federatie weike thans lzuuu lenen teit. en binnenkort zich nog zal uitoreiden, aaar het' plan bestaat om geneel Noordhonand te bestrijken. me ieoeratie stelt zich ten doel de volksgezond heid te oevorderen en aan hen nie ziek worden steun te veneenen ter tegemoetkoming ln aiienei finantieele uitgaven, die naaruit kunnen voortvioei en. Daarnaast neeft ze zien ten doei gesteld om op de Deste en goedkoopste manier veilig en voor- oeeng oe leden te verzekeren tegen de kosten van operatie en wat dit met zien brengt. apr. is naar zijn meening hierin goed geslaagd, bij een instening gevestigd te den Haag, en wel de NW. Verzekering en herverzekering-Mij. „Cura" die de risico dragen kan. Zaak is dat de plaatselijke vereenigingen maatre gelen nemen en dan wordt de finantieele risico overgenomen door de Mij. Spr. zet dan verder de noodzakelijkheid uiteen om tot verzekering tegen operatiekosten te komen en geeft voorbeelden dat nu of 25 jaar terug zich veel meer gevallen voordoen, hetgeen voortvloeit uit de meerder ontwikkeling der wetenschap en genees kunoe, wat motieven zijn om zich niet afzijdig te houden van de verzekering tegen operatie. Voor de federatie wordt een speciaal tarief aan geboden voor groepen van minstens 100 personen, lid zijnde van een plaatseiijke vereeniging der fede ratie. Niet bij de federatie aangesloten vereenigin gen betalen 16 procent premie meer. De premie bedraagt 3 cent per persoon per week en dan wordt per jaar hoogstens uitbetaald f 110.— voor operatiekosten rechtstreeks in verband staan de onderzoeken en rontgenopnamen, het gebruik van operatiekamer, voor narcose en verbandmidde len in geval van operatie. De uitkeeringen bedragen voor operatiekosten ten hoogste f 75 voor gebruik van operatiekamer tot ten hoogste f 10, voor onderzoeken en rontgenop namen tot ten hoogste f 10, voor narcose tot ten hoogste f 5 en voor verbandmiddelen tot ten hoog ste f10. De uitkeering van het verschuldigde bedrag heeft plaats binnen 6 dagen na inzending van bewijs stukken door den rechthebbende, terwijl de Mij. ook genegen is dadelijk f 110 te storten ais voorschot. De verzekering wordt gesloten voor 52 achtereen volgende weken. De Maatschappij draagt gelf zorg voor de inning der weekpremies door middel van den bode der ver- eenging terwijl voor eventueele gevallen het fede ratiebestuur bemiddelend optreedt. Spr. wekt al len in hun eigen belang op om zich aan te sluiten om zoodoende gezamenlijk den druk te verlichten. De heer Weder vraagt naar de betrouwbaarheid van de M<j. Cura, in verband met een artikel voor komende in de Vraagbaak, waaruit blijkt dat de zelfde directeur van bovengenoemde Mij. tevens di recteur is van de Nieuwe Boerhave, weike onderne ming volgens dat bericht haar verplichtingen niet nakomt tegenover haar verzekerden. De heer Dijken antwoordt dat hem zulks vol komen bekend is, maar deze twee ondernemingen staan geheel los van elkaar. Volgens spr. is de Mij. Cura volkomen"tietrouwbaar. voorzitter vraagt Spr., wanneer aansluiting ge schiedt of er dan ook aansprakelijkheid is wan neer er iets gebeurd met de Mij. Wordt geantwoord van niet daar het geen onder linge Mij. is. De heer Heinis vraagt of deze verzekering los staat van het doktersfonds. Wordt geantwoord van wel, daar deze de operatie kosten vrij hebben. Het is alleen voor die menschen welke in een zekere mate van welstand verkeeren en toch ook dat groote bedrag de roperatiekosten enz. niet kunnen missen. De heer Vreeken wenscht dat er nog eens een vergadering gehouden wordt opdat de leden zich eerst bedenken kunnen. Voorz. zegt, dat ieder lid een prospectus heeft thuis gekregen waar hij alles in kan lezen, dus acht hij zulks overbodig. Wanneer men zich groepsgewij ze bij de vereeniging wenscht te verzekeren, dan kan men zich daartoe opgeven bij den bode den heer P. Dirkmaat en den secretaris, den heer K. Slot en dan zorgt de vereeniging verder wel voor de afwikkeling der zaken. Aldus besloten. De heer Dijken dankt hierna allen voor de genoe- gelijke besprekingen welke in verband met zijn on derwerp daartoe geleid hebben. De rondvraag niets opleverende sluit de voorz. men een woord van dank aan den heer Dijkstra, pers en leden, de vergadering. Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten AKKER's Het Is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk ln den zak mee te nemen met be houd van al de gene zende bestanddeelen. Een voorspelling van vorst von Bismarck. Teere plekken in het Britsche Rijk.- Britst Indië. Zijn haat tegen de over heers^ <;rs. De tijdens den oorlog door Engel id geno.-n hulp. Een belofte. die noniet vervuld werd, maar waaraan Britsch Indië vasthoudt. Het Indisch con gres te Lahore, waar de eischen krachtig gesteld worden. Afwijzing van finantiee le verplichtingen, boycott van de wetge vende lichamen. Waakzaamheid. De Haagsche conferentie. Schulden der Oost-Europeesche staten. Over de wen- schelijkheid van strafmaatregelen na de aan vaarding van het plan Young. Een abuis van MacDonald. Von Bismarck moet indertijd beweerd hebben, dat Engeland zijn graf zal vinden in Zuid-Afrika. Von Bismarck was niet de eerste de beste en in zijn tijd zullen de omstandigheden er wel naar geweest zijn, dat een staatsman van zijn inzicht, aanleiding kon vinden in wat er in Afrika gebeurde in zekere ma te Engeland's ondergang te zien. Edoch wat er in Afrika lang na Von Bismarck's verscheiden ge beurde, wijst er voorloopig nog wel niet op, dat de voor Engeland weinig amusante voorspelling zal uitkomen. Wat zou de ijzeren kanselier gezegd heb ben, indien hem ten dage, dat hij de voorspelling omtrent Engeland uitte, geantwoord had met een tegenvoorspelling, binnen enkele tientallen van ja ren zal het Duitsche rijk niets, hoegenaamd niets meer van zijn koloniaal gebied in Afrika, noch er gens anders, meer het zijne kunnen noemen? Men zou zoo zeggen, dat Engeland wat betreft Zuid- Afrika nog lang „boven aarde" zal kunnen blijven. Maar als is dan momenteel niet Afrika de zeer tee re plek, waar Engeland aan ten onder zal gaan teere plekken heeft het Britsche rijk ongetwijfeld al zal het dan nog zeer de vraag zijn of het daar aan ten onder zal gaan. Een van die teere plekken •is ongetwijfeld Indië, het Britsch Indië. Engeland heeft meermalen getoond inzicht te hebben te moeten hebben voor de noodzakelijkheid en zijn verschillende Dominions zelfstandigheid toe te staan, hier in meerdare, daar in mindere mate. Maar de eisch van de Inlandsche bevolking kan al licht de vrijgevigheid van het Britsche gouverne ment in ruime mate overtreffen. Britsch Indië met zijn millioenen bevolking is nu juist niet wat men noemt éen gemakkelijk bestuurbaar onderdeel van het Britsche rijk gebleken, is dat ook door soms, heel hardhandig optreden nimmer geworden. Het verdeel en heersch aangenomen dat het in de Britsche bedoelingen lag, heeft althans in Britsch Indie geen kans van slagen gehad. De millioenen bevolking hoe verscheiden ook in volksaard, en godsdienst, hoe ook verdeeld door onderlingen na ijver, is in een opzicht-een en onverdeeld name lijk waar het betreft zijn gemeenschappeüjken af keer en haat jegens den Engelschen overheerscher. Engeland heeft aan ndië ook door den oorlog iets te danken. Leverde de bevolking van Britsch In dië niet haar contingenten voor het in Europa strij dende leger? Het is moeilijk te zeggen welken in vloed de hulp van Britsch Indië heeft uitgeoefend op de zienswijze der Britsche regeering, maar een feit is, dat nog tijdens den oorlog in 1917, door den toenmaligen minister van Indië 'n verklaring werd afgelegd, die te beschouwen was, althans vermoe delijk wel beschouwd is, als een toezegging van het verleenen van een zekere mate van zelfstandig heid, van een eigen regeering. Het is begrijpelijk dat men van Indische zijde alles gedaan heeft om aan de ministerieele toezegging zoo stevig mogelijk vast te houden. Intusschen de vervulling der bélofte liet en laat nog op zich wachten. De vorige Engelsche regeering onder Baldwin, niet ge negen of niet bij machte de tijdens den oorlog ge dane belofte in te lossen, is er ten slotte toe over gegaan een commissie te benoemen en zgn. com missie Simon die in Britsch Indië op studie is gegaan met de bedoeling na het verzamelen van de noodige gegevens rapport uit te brengen aan het Parlement. Doch, de bevolking van Britsch Indië bleek te ongeduldig om den uitslag van het onder zoek en de daaruit voortvloeiende mogelijke con cessies af te wachten. En zoo is het dan gebeurd, dat aan het einde van het oude jaar en in het begin van het nieuwe te Lahore het Indisch Nationaal Congres gehouden is, waar voor Engeland harde noten gekraakt zijn en waardoor de situatie voor Engeland zeker veel ern stiger geworden is. De eisch van onafhankelijkheid werd te Lahore in krachtige termen gesteld. Er werd o.m. aangedrongen op afwijzing van alle fi nantieele verplichtingen welke door ,het Britsche Bestuur aan Indië waren opgelegd, waaronder be grepen de door Engeland met betrekking tot Indië aangegane schulden. Het Congres werd op Nieuw jaarsdag beëindigd en al moge zich nu in den boe zem van het congres reeds dadelijk na het sluiten een crisis geopenbaard hebben en een deel van de congrescommissie zich hebben afgescheiden, het overige deel moet nog genoeg vurige strijders tel len om te trachten de door het congres genomen besluiten te handhaven. Desniettemin moet men in Engeland nog wel eenige hoop koesteren dat de afgescheidenen de kern zullen vormen van een ge matigde partij, die voor verdere samenwerking met de Britsche regeering te vinden zal zijn. De „Darly Herold" het orgaan van de Labour Partij in Engeland, de in Lahore genomen beslui ten betreurende, wijst er op, dat deze besluiten geen wijziging zullen brengen in de houding der regee ring, die tot gemeenschappelijk overleg inzake be- sturshervorming bereid is, een en nader vermoede lijk in verband met het rapport der commissie Si mon, dat in het begin van Maart gereed zou ko men. Ofschoon men in Engeland zelve, nog maar niet gelooft aan geweldige omwentelingen moet toch hetgeen op het congres te Lahore gebeurd is, in verband ook met een poging (niet op het con gres wel te verstaan) om den onderkoning lord Irwin te dooden, aanleiding tot groote waakzaam heid zijn. Wat betreft de poging tot moord, gepleegd op den onderkoning, kan gemeld worden, dat de bekende Indische leider Gandhi zich een vijand van dergelijk geweld heeft verklaard. Te 's-Gravenhage is de tweede conferentie inzake het plan Young geopend. Daar zal nog heel wat te bespreken vallen en al wordt door velen deze conferentie reeds de slotconferentie geneomd, er zijn er ook, die deze bewering te stout vinden en het niet onmogelijk, zelfs niet onwaarschijnlijk ach ten, dat de tweede conferentie nog gevolgd moet worden door een derde. Was bij de eerste confe rentie het vraagstuk omtrent de door Duitschland te betalen oorlogsvergoeding wel het voornaamste deel, de hoofdschotel, op deze conferentie zal ook de aandacht geschonken worden aan het kleinere goed, de Oost-Europeesche herstelbetalingen en de Oost-Europeesche staten als Oostenrijk, Hongarije, en Bulgarije moeten eenigszins beducht zijn, dat er op hun belangen niet genoeg gelet zal worden. Bij het plan Young gaat het in hoofdzaak over Duitsch land. In sommige Fransche kringen maakt men er zich druk over, wat er zal moeten gebeuren, indien Duitschland, na de aanvaarding van het plan Young, toch tenslotte eens in de behoorlijke nako ming van zijn verplichtingen mocht tekort schie ten. Volgens hen mag Frankrijk niet afzien van de rechten, welke het gegeven werden door het ver drag van Versailles, meer bepaaldelijk het recht tot het nemen van strafmaatregelen tegen een wei gerachtig Duitschland. Dat deze en dergelijke ge dachten in Frankrijk leven zal wellicht oorzaak zijn dat aan Duitsche zijde eenige onrust gevoeld wordt en wel in die mate, dat men omtrent de mogelijk heid van strafmaatregelen toch wel graag eenige zekerheid had, hoe het daarmee tenslotte als het plan Young in werking is, zal gaan. Van zekere Fransche zijde dus wenscht men sanctie-recht te behouden, terwijl van Duitschen kant de eisch ge steld wordt, dat na de aanvaarding van het plan Young, van geen sancties, van geen bezettingsmaat regelen of wat ook meer sprake zal zijn en dat als er eens geschillen mochten ontstaan over de uit voering van het plan Young,'deze geschillen door arbitrage uit den weg geruimd zullen worden En zal er zoodoende in den Haag nog heel wat te bepraten vallen. De hoofden van de regeeringen in de verschil lende landen heboen bij de intrede van het nieuwe jaar hun stemmen laten hooren zooals gebruiKe- lijk. Ook MacDonald hield een rede en beging daar bij een klein abuis waarop onmiddellijk door de Engelsche bladen gewezen werd. Het abuis gaat overigens langs alle staatsbelang heen. MacDonald zeide, dat niet alleen een nieuw jaar begon, maar dat men tevens aan de intrede van een nieuw de cennium een nieuwe reeks van tien jaren stond. Dit werd betwist en terecht. Het tiental jaren is pas vol aan het eind van 1930. Het nieuwe decen nium begint dus pas met ingang van het volgende jaar. Waar zelfs een Engelsch premier al niet op gevangen kan worden. Damr edacteur: J. W. VAN DARTELEN. RAADHUISSTRAAT 1. (Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, ge lieve men te zenden aan bovengenoemd adres.) „HOE IK WERELDKAMPIOEN WERD." Belangrijk in deze partij is de wijze waarop wit in de opening zwart in moeilijkheden wist te bren gen, waarop in het middenspel voor wit een winst stelling ontstond (zie diagram.) Jammer, dat wit in het middenspel het even te vlug wilde doen, waardoor zwart nog juist den dans kon ontspringen en zoodoende feitelijk héél wat meer kreeg dan hem wel toekwam. Hiermede zijn wij aan het einde van onze bespre king genomen. Inderdaad zouden wij nog ettelijke rubrienen met de zeer fraaie spelmomenten uit dit werkje kunnen vullen, doch wy wilien volstaan met het gepubliceerde drietal. Gaarne willen wij onze damspelende lezers dit fraiae werkje toezenden na ontvangst van f 1.56 (op postrekening nr. 64U07) Er is veei, zeer veel uit te leeren. Een opmerking moet ons echter uit de pen. Naast net mooie wat wy in dit werkje mochten aantreffen, vielen ons meerdere taalfouten op. Mis scnlen is de oorzaak gelegen in het feit, dat Sprin ger reeds zoovele jaren in Frankrijk woont en dus onze moedertaal eenigszins begint te veneeren of is oe correctie niet met de noodige accuratesse geschied? Ook in de notities treffen wij enaele, geiuKKig niet storende fouten aan. Alles bij elkaar genomen kunnen wij wel zeggen dat de damlitteratuur met dit werkje beiangnjK is verrijkt. Vooral de theorie der 32—28 opening is hiermede een zeer grooten stap vooruitgebracht. Hieronder publiceeren wij het slot van onze re censie betreffende Springer's nieuwe werk „Hoe ik wereldkampioen werd." Wij laten dan nu nog volgen het slot van de par tij tusschen SPRINGER (met Wit) en J. F. KUYER (met Zwart.) PARTIJ-FRAGMENT NR. 8. JAMES FERRIE. t Het was in 1927 dat een voornaam gezelschap damspelers in de feestzaal va neen vorstelijk hotel te New York was vereenigd en nadat allen waren welkom geheeten en de verschillende officials de gebruikelijke redevoeringen hadden gehouden, de president het woord nam en zeide: „Ik zal nu de namen noamen van de twee teams en wanneer ik ze noem, verzoek ik de heeren op te staan en hun stem te laten hooren. De eerste spe ler, welke ik hier noem is de captain van het En gelsche team ,de veteraan James Ferrle, en heeren ik zeg u, het is al het werk en al de kosten, aan dit tournooi verbonden, dubbel waard om „the great old boy" bij ons te hebben en hem de hand te i drukken, met hem te converseeren en met hem een partij dam te spelen." Wat een ontzettend gejuich brak los, toen James Ferrie opstond. Hij was toen 70 jaar en niettegenstaande zijn hoogen leeftijd toch gekozen om het Engelsche team tegen het Amerikaansche aan te voeren. James Ferrie was geboren te Greeneck in Decem ber 1857 en thans vernemen wij uit Londen dat hij overleden is. Toen Ferrie 18 jaar was, won hij reeds het kam pioenschap van de Wellington Draughts Club en vanaf zijn 18den tot zijn 72sten jaar was hij een der sterkste Engelsche spelers en zijn staat van dienst als damspeler is van een dergelijken respec tabelen omvang, dat het vermelden hiervan alleen al een dagblad zou vullen. James Ferrie had een strenge opvatting van „ho nour in play" en treffend is het dat, toen gedu rende den match tusschen Engeland en Schotland een incident ontstond tusschen twee spelers. James Ferrie werd geroepen om dit incident op te lossen. Hij onderzocht de oorzaken van het geschil en zijn uitspraak luidde: „If the Scotsman had been a gen- Engelsche en Amerikaansche dammerskringen nog tleman he would have resigned the game." James Ferrie is niet meer, doch de herinnering aan deze hoogstaande en sportieve figuur zal in lang blijven voortleven. Stand in cijfers: Zwart (J. F. Kuyer) 11 schijven op: 3/6, 9, 12, i3 17, 19, 24 en 28. Wit (B. Springer) 11 schijven op: 16, 25, 35/39, 44, 45, 48 en 49. Na Zwart's 28-sten zet was bovenstaande stel ling ontstaan. Wit vervolgde met: 29. 1611?? en Springer merkt hierbij op: „Te oppervlakkig gespeeld. Wit meende hier de winste te forceeren, maar dit is geenszins het ge val, zooals blijkt uit het verdere verloop van de partij. Wit had hier als volgt eenvoudig schijf winst kunnen forceeren: Wit 3833!! Zwart 1722 gedwongen; Wit 49 —43! Zwart 13—18, want Wit dreigt 33—28, 43—38 enz. dus gedwongen. Wit 3731 (dreigt 1611 en 3127) Zwart 913 wederom gedwongen. Wit 31 —27, Zwart 22:31 en Wit 36:27 en wint schijf 28! De partij verliep als volgt: 16—11?? 17—22 39—34 3429 36 7 42—38 49 38 7—2 6 17 24 31 28—32! 17—21 32 43 21—27 Natuurlijk niet 1721 daar wit hierop 3833 laat vol gen met winst. Vanaf dit moment verdedigt Zwart zich uitstekend en wit krijgt geen kans op.winst. Wel gedwongen daar zwart anders met schijf meerder heid eveneens naar dam gaat. Dreigt 19—23 en 914 enz. Dus wel gedwongen. Wit ziet nu duidelijk in dat hij hier niet veel meer te hopen heeft met een dam- meneindspel en gaat het daarom nog maar eens met een schij veneindspel probee- ren. Weinig stukken blijven er echter over om nog winst te behalen. Natuurlijk. Gedwongen want op 34:23 speelt zwart 4146 meteen voordeelig eindspel. 42. 45 34 9—14 43. 46 10 5 14 Het spel is nu weer volmaakt gelijk. 44. 38—32 13—18 45. 32—27 3—8 Gedwongen. 46. 34—29 8—12 47. 35—30 12—17 48. 30—24 17—22 Remise gegeven. Radio-Omroep EERSTE PROGRAMMA- (Hilversum). Zondag 12 Januari. 9.00 VARA. Toespraak. 9.15 Platen. 9.30 Cursus. 9.50 Cursus. 10.10 Lezing. 10.30 VPRO. Kerkdienst uit Amsterdam. 1212.45 AVRO. Muzieklezing. 12.452.00 Middagconcert. 2—2.30 Boeken. 2.30—3.30 Kamermuziek. 3.05 Waar gaan we heen? ?56 VARA- Kinderuurtje. 67.30 Voor avondconcert. 7.30—8 AVRO. Bridgeles. 8.15 Concert Nico Treep. 9.30 Causerie W. Vogt. 9.40 De open deur, tooneelspel. 10.10 11 Populair concert. 1112 Platen. Maandag 13 Januari. 10—10.15 Morgenwijding. 11.15—11.45 Lec tuur (K.G.. 122 Lunchmuziek. 22.45 Kookkunst. 2.454.30 Rembrandt-theater Amsterdam. 5—6 Kinderuurtje. 6—6.45 Platen. 6.457.15 Tooneeloverzicht. 7.15 7.45 Engelsch. 7.458 Platen. 8 Orato rium „Mozes". Hierna dansmuziek uit A'dam. Dinsdag 14 Januari. 1010.15 Morgenwijding. 122 Middagmu- ziek. 23 Platen. 34 Knipcursus. 4 5 Solistenconcert. 5.306.30 Dinermuziek. 6.457.45 Engelsch. 7.458 Platen. 8 11 Opera-fragmenten zang. 99.45 Nuts lezing Indië. 1112 Platen. TWEEDE PROGRAMMA. (Huizen.) Zondag 12 Januari. 8.259.20 NCRV. Morgenwijding. 10.30 12 KRO. Hoogmis. 12.302 Platen. 2 2.30 Lezing. 2.30—4.30 Platen. 4.30—5 Ziekenhalfuur. 55.30 Lezing. 5.306 Platen. 6 NCRV. Kerkdienst uit Soest. 7.508.20 KRO. Lezingen. 8.2010.45 Con certavond. 10.4511 Epiloog. Maandag 13 Januari. 8.159.30 NCRV. Morgenwijding. 03.1011 Ziekendienst. 1111.30 Lezen. '11.30 12.30 Concert. 12.301.45 Orgelconcert J. Zwart. 22.35 Uitzending voor scholen. 45 Ziiekentfcrtje. 56.30 Concert. 6.30 7.30 Lezing. 7.308 Causerie. 8 Concert Arnh. Orkestvereeniging. Dinsdag 14 Januari. 11.3012 KRO. Godsdienstig halfuurtje. 12.152 Middagconcert. 23 Vrouwenuurtje. 3—3.30 Knippen, naaien, enz. 4.30—6.50 Platen. 6.50—7.15 I atijn. 7.15—7.45 Le zing. 8—9 Uurtje uit Zwolle. 9—11 Haarl. )Oïkestvereeniging. 1111.30 Platen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 5