Jaarvergadering van de Tuinliouwvereen. De „Toekomst" No. 9 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 21 JANUARI 1930 zrTEKcTaNDERDA° Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang 1 S NIEUWE 1 m LABOURER OrRAtT /u5. - Uitgave: firma I. fl. KEIZER. - Redacteur I. H. KIZEI. - Bureel Hoardscharwoude. »S™S, te Zuicfscharwoude. Maandagmiddag half twee hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering ten lokale v. den heer P. Kramer te Zuidscharwoude. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., opent de vergadering met de volgende rede: Mijne Heeren, Het is mij een genoegen u hier op onze jaarver gadering van den tuinbouw het welkom toe te roe pen. Het is mij een genoegen omdat ik weet, dat de zaken op onze jaarvergadering steeds met de mees te ernst en animo worden behandeld. Wij zdjn betrekkelijk maar een kleine vereeniging een vereeniging die tusschen twee belangrijke vei lingen in ligt, welke vrijwel even spoedig te be reiken zijn, zoodat er allicht eene verdeeldheid zou kunnen ontstaan. Dit is gelukkig niet het geval, het is nu reeds 15 jaar dat de twee veilingen naast elkaar bestaan en steeds zijn wij eensgezind gebleven in de keuze. Laat dat zoo blijven, laten wij eensgezind optrek ken en laten wij steeds met datgene naar voren ko men, wat wij meenen dat in het belang is van on zen Bond en van-onze vereeniging in het bijzonder. Mijne heeren, de omstandigheden, waaronder wij thans vergaderen, zijn niet gunstig te noemen. De zomer en herfstmaanden zijn voor onze ver eeniging slecht geweest, en het begin van het nieu we jaar is verre van gunstig. Wij leven steeds in volle verwachting naar den uitslag van de kooltelling op den 15den December. De oogst van onze winterkool begint meestal reeds half October, maar voor half December is er wel zooveel te doen om alles voor den winter klaar te hebben, dat er van opruimen geen sprake is, ten zij er hooge prijzen worden besteed, wat in den re gel niet het geval is. Dan als de telling bekend is, wordt de zaak ge wikt en gewogen, hoe of men misschien wel den besten tijd kan vinden voor het afzetten van het product. Voor het afzetten van onze producten tegen goe de prijzen, hebben wij haast altijd noodig vriezend weer en dat laat tot heden toe nog altijd op zich wachten. Meermalen hebben wij het genoegen gehad dat wij met onze jaarvergadering mooi vriezend weer hadden, dan stonden wij voor het begin van de vergadering eerst een oogenblik om den kachel met glundere gezichten en werden de prijzen van onze kool van het heden en wat te verwachten was be sproken en ieder was enthousiast dat de kool voor een redelijken prijs verkocht zou worden. Dat is dan ook heel natuurlijk, vooral de laatste jaren zijn de uitkomsten van onze winterkool een groote factor voor onze bedrijfsuitkomsten. Het is wel vanzelf sprekend dat men voor zijn pro ducten, waarvan het kweeken hier zooveel zorg en moeite baart, gaarne een loonenden prijs wil ont vangen. Doch het is niet alleen daarom, het is ook zoo noodig voor het onderhoud van het gezin en het is ook zoo noodig om het land weer in goede conditie te brengen voor het komende seizoen. Het tuindersvak is een mooi vak, enkel heeft het dit tegen, dat de uitkomsten zoo bijzonder schomme lend kunnen zijn, d. w. z. dat een slecht en een best jaar elkaar soms opvolgen. Het zou een heel wat rustiger gevoel geven, als de uitkomsten wat zekelder waren. Toch meen ik dat als wij de jaren door de statis tiek nagaan, en ook als wij den toestand hier aan den Langendijk bekijken, wij kunnen constateeren, dat onze tuinbouw terdege reden van bestaan heeft en dat de tuinbouw hier veel welvaart in deze streek heeft gebracht. Maar toch moeten wij oppassen, dat wij die ze kere welstand kunnen behouden. Direct zal gegegd worden, dat hebben wij maar niet in onze hand, en dat is zeker waar, maar toch is het noodzakelijk, dat wij den toestand goed moeten bezien. In de eerste plaats wil ik naar voren brengen, wordt onze. cultuur niet te eenzijdig? Het is alreeds gezegd, dat de opbrengst van de winterkool hier een groote factor is en nu is het mijn vraag, gaat dat niet te ver, stellen wij ons niet te veel, afhankelijk van de winterkool? Het teelen van winterkool is niet moeilijk en op vele plaatsen buiten ons centra kah de winterkool beter geteeld worden dan hier en meestal op goed- koopere gronden Het bewaren daarvan is thans nog een beletsel, dat het overal gedaan wordt, maar dat weten wij, dat dat heel spoedig kan veranderen Er zijn thans al 15 veilingsvereenigingen in Noord holland waar bewaarkool is, iedere veiling heeft haar omtrek, zoodat wij wel kunnen zeggen dat de Langendijk als de plaats van de bewaarkool groot wordt. Nu zouden wij kunnen zeggen, als het niet meer loonend is, dan zal de omtrek wel weer kleiner worden. Dit is meen ik niet geheel juist, het is bij ons een hoofdproduct en bij de omliggende plaatsen een bijproduct, hetgeen zij voor lageren prijs kun nen verkoopen dan wij, omdat het kwantum dat zij telen per snees, meestal grooter is dan bij ons. Wanneer de prijs laag is, dan houd het daar de uitbreiding wel tegen, maar dat is slechts een kwes tie van tijd. Het bewaren van kool is hier de laatste jaren zoo hoog opgehaald, dat er in de herfst en winter maanden nergens anders aan gedacht wordt. Om nog wat op het land te doen is geen tijd voor, met kunst en vliegwerk worden de struiken nog uit den grond getrokken maar daar houdt het meestal mee op. Dat voor enkele jaren terug de sorteering van de reuzenbloemkool ter sprake kwam, was het eerste motief dat er tegen was, er is geen tijd voor, een maal per week moest men snijden, maar dan moest dat ook vlug gebeuren, Is het wel goed dat ons land zoo'n heelen winter ja soms tot laat in het voorjaar aan zijn lot wordt overgelaten, is het bedrijf ook niet in dien zin ver anderd. Is het wel goed dat er zoo weinig slikmodder uit de slooten gehaald wordt. Meestal wordt gezegd, dat is te duur, dat kan met de kunstmest niet con- curreeren, maar dat komt toch zeker omdat er in het bedrijf geen tijd voor is en het met aparte ar beidskrachten te duur wordt. Nu is de vraag wat wij moeten doen, en ook, is het noodzakelijk dat wij ons bedrijf wijzigen? Deze vragen zijn wel moeilijk te beantwoorden* maar toch als het getij verloopt moeten de bakens verzet worden. Iemand uit Aalsmeer deelde mede, toen er gespro ken werd over het kweeken en veilen van Chrysan ten hier, dat dat zeker heel goed gaan zou omdat de Chrysant betrekkelijk gemakkelijk gekweekt kan worden en dat de Aalsmeerder tuinders zich al meer op fijnere bloemen, die niet zoo gemakkelijk kweeken, gingen toeleggen, omdat in vele groente centra het kweeken van bloemen en dan worden de gemakkelijkste genomen, zoo toenam. Hiermede wil ik zeggen, dat men ook daar de ba kens ging verzetten. Nu is bij ons in opkomst de glascultuur en bloem bollencultuur. Om de glascultuur te beginnen is niet gemakkelijk, want daar is nogal tamelijk veel kapitaal voor noodig, zoodat het niet voor ieder bereikbaar is, an ders was het wel aan te bevelen, want de bedrijfs zekerheid wordt er beter door. Een lid hebben wij in onze vereeniging, die het reeds heeft aangedurfd om een flink bedrag in de glascultuur te steken en de uitkomsten zijn zieker goed geweest want dezen winter is het weer heel wat uitgebreid. Om met het kweeken van tulpen te beginnen is wel gemakkelijker en haast voor iedere beurs te bereiken. Het vorige jaar zijn wij als bond er toe over gegaan om ook bloembollenveilingen te houden. Dit had ten doel, ten eerste dat onze leden die reeds tul pen kweeken op eigen veiling konden veilen te gen een zoo laag mogelijk percentage, maar het had ook ten doel dat die cultuur zich hierdoor zou uitbreiden, want een product waar men steeds ver mee van huis moet om te verkoopen, breidt zich meestal niet sterk uit. Ik meen dat wij die cultuur hier wel kunnen aan bevelen, omdat wij bepaald in een gunstige condi tie verkeeren. Ten eerste willen de bloembollen op ons land wel groeien, ten tweede kunnen wij onze koolboeten voor niemendal in den zomer productief maken en ten derde worden de bollen van den kleigrond graag gekocht. Het forceeren van de bloembollen om in den winter bloemen te trekken voor den verkoop, breidt zich al meer en meer uit en daarvoor zijn de bloembollen van de klei bijzonder geschikt. Het kweeken van bloembollen kunnen wij doen, dat past aan bij ons bedrijf en zooals ik reeds eer der gezegd heb, daarvoor behoeft men niet veel kapitaal te bezitten. Hier zijn er dan ook al heel wat die-tulpen kwee ken en ik meen dat wij het een ieder kunnen aan raden om er ook, al is het dan klein, in te begin nen. De prijs van de bloembollen is ook terdege aan schommelingen onderhevig, maar toch geeft het gauw, zooals wij dat noemen „een teling." Al eerder is gezegd, dat het tuindersvak een mooi vak is, doch zooals het thans gaat zullen er wel zijn, die er de schouders voor ophalen en meenen dat een ander vak zooveel mooier is, doch de Hol- landsche spreuk zegt Bij alles is wat", men kijkt er wel op, doch de kern ziet men niet. Toch is ieder vak mooi, als het maar loonend is, daar gaat het tenslotte om, maar ieder vak zal zijn bekoring missen als het niet betaald wordt. Het is dan ook wel droevig, als men met een jaar hard werken tenslotte geen voldoende verdienste heeft, zoodat men zdch het noodzakelijkste haast moet ontzeggen, zoowel in het bedrijf als in het gezin. Daarom meen ik dat het goed is dat wij een veelzijdige cultuur krijgen, dat geeft allicht een betere bedrijfszekerheid. Ook is het dienstig dat wij met elkaar al het mo gelijke doen om onze producten zoo zuiver mogelijk af te leveren: in hoofdzaak hebben wij met onze producten een voorsprong, de Noordhollandsche kool en uien hebben een goeden naam en die moe ten wij behouden. Die voorsprong en die goede naam moeten wij niet alleen behouden, maar steeds nog trachten te verbeteren opdat anderen ons niet onder den voet zullen loopen. Wanneer wij daarin eensgezind op trekken dan zullen even goed de slechte en goede jaren elkaar opvolgen, maar het zal door elkaar de bedrijfszekerheid gunstiger maken. Het sorteeren en verpakken is een gebiedende eisch des tijds en is ons eenigste behoud. Mijne heeren, ik wil de hoop uitspreken dat wij dit voorjaar onze kool nog voor een redelijken prijs Kunnen afzetten opdat ieder weer in de gelegenheid is zijn land goed klaar te kunnen maken, zoodat hij weer op een redelijken oogst kan rekenen. Bestuur en leden ik heet u nogmaals hartelijk welkom, in het bijzonder is hier welkom ons eere- ~lid, Burgemeester van Spengler. Wij stellen het op hoogen prijs, dat u, geachte burgemeester, tijd kan vinden om onze jaarvergadering bij te wonen. Ook is van harte welkom in ons midden de Pers, die zeker bereid is onze besprekingen in hunne couran ten te vermelden. Met vertrouwen, dat u allen he denmiddag in het belang van onze vereeniging uwe gedachten naar voren zult brengen, verklaar ik de vergadering voor geopend. (Applaus.) Hierna worden de notulen der vorige vergadering dd. 21 November 1929 door den secretaris, den heer C. de Boer Cz. voorgelezen, welke onder dankzeg ging aan den samensteller ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Vervolgens brengt de secretaris het jaarverslag uit, dat van den volgêndan inhoud is: Vergadering, Alweder is een jaar verstreken en zal een over zicht moeten worden gegeven van hetgeen dit ver- loopen jaar in onze vereeniging is gepasseerd. Uit den aard der zaak kan dit al niet in optimis- 1 tischen zin geschieden, daar dit jaar tot nu toe voor onze tuinders buitengewoon slecht is geweest. terwijl voor onze winterproducten, dank zij de zachte weersgesteldheid ook al geen loonende prij zen worden verkregen. Bij den enormen voorraad, die dit jaar is opge legd, laat het zich dan ook aanzien, dat, zoo de weersgesteldheid zich niet ten goede keert, deze I campagne waarschijnlijk slecht zal verloopen. Waar het in ons bedrijf zeker nooit aan verrassingen heeft ontbroken, kan het eindresultaat nog niet worden voorspeld, zoodat een goed verloop dezer campagne volstrekt nog niet is uitgesloten. Mijne heeren, in de allereerste plaats wil ik u mededeelen, dat door het herkiezen der aftreden de leden geen verandering in het bestuur is ge komen. Onze vereeniging telt 93 leden, 2 eere-leden en 6 donateurs. Twee leden hebben bedankt, terwijl een nieuw lid is toegetreden, zoodat het ledental met 1 is verminderd. Gehouden zijn drie ledenvergaderingen, resp. be zocht door 53, 37 en 24 leden. Twaalf keer heeft het bestuur vergaderd, bijna altijd waren allen daarop vertegenwoordigd. Tevens zijn bijgewoond de algemeene vergaderin gen der L. G. C. en van den Proeftuin. Evenals het vorige jaar zijn weer coöperatief aankoopen gedaan als: kunstmest, steenkool, man den enz. Ook is dit jaar tweemaal rattenserum uitgelegd. Wat de inventarisatie der stapelproducten be treft, kan ik u mededeelen, dat alle biljetten zijn ingevuld, zoodat hierin de volle medewerking wordt verleend. De nieuwe regeling bij het ijshakken waarmede we dit jaar een goede proef hebben kunnen nemen is zeer naar genoegen uitgekomen, ofschoon hierin nog wel enkele verbeteringen kunnen worden aan gebracht, waarom ik dan ook een beroep doe op de leden, vooral hun volle medewerking hierin te verleenen, daar toch zeker is gebleken, dat met een beetje activiteit het heusch niet zoo'n werk is de vaart open te houden. En hiermede, mijne heeren, meen ik in het kort te hebben gereleveerd, wat onze vereeniging het afgeloopen jaar is gepasseerd, en wil ik eindigen met den wensch, dat deze campagne nog een gun stig verloop mag hebben, zoodat nog loon naar werken wordt verkregen De voorz. dankt den heer de Boer voor zijn uit gebracht verslag. Mededeelingen. Naar aanleiding van het onderzoek, ingesteld door het bestuur, naar de mogelijkheid van de op richting eener poterbewaarplaats, geeft de voorz. hef woord aan den heer Muller als rapporteur dier commissie. De heer Muller deelt mede, dat de commissie de poterbewaarplaats te Oudkarspel heeft bezichtigd en waren eenige bestuursleden aldaar zoo welwil lend eenige inlichtingen te verstrekken. De intre de der bewaarplaats gaf al direct een aangenamen indruk door de groote aanwezigheid van licht en lucht. Het gebouw is opgetrokken van wanden, bestaande uit dubbel glas. De lengte bedraagt 50 meter, de breedte 7 meter. De bakken zijn op rijen geplaatst ter hoogte van 13 en ter breedte van 6 bakken. Een ieder kan zich gemakkelijk indenken, dat de bakken op deze wijze goed geplaatst zijn. Langs de glazen wanden is een goot aangebracht voor het opvangen van het water, hetwelk bij een strenge koude van de glazen afloopt. Allicht zal de vraag rijzen, of er iets op de bewaarplaats valt af te dingen. Hierover een oordeel te vellen is zeer moeilijk, de ondervinding zal het echter leeren. Ver leden jaar heeft deze bewaarplaats bewezen, dat zij tegen de strengste vorst bestand is. Ook heeft de commissie de poterbewaarplaats bezichtigd van den heer Jb. Strijbis in de Woudmeer, welke een afmeting heeft van 12 bij 5 meter. Hier staan de bakken, in afwijking met Oudkarspel niet op rek ken, maar op pootjes. In beide bewaarplaatsen bevinden zich drie bui zen, welke 1 m. onder den grond zijn aangebracht voor den toevoer van versche lucht, ventilatoren dragen zorg voor den afvoer. Het gebouw te Nd. Scharwoude is van aanzicht hetzelfde, van inrich ting echter zeer verschillend met de beide eerstge- noemden. De bakken staan ook hier op pootjes, echter van kleinere hoogte dan bij den heer Strij bis. Echter het aantal bakken is hier te groot, het geen het bestuur ook toegaf. Het geval deed zich hier voor, dat enkele bakken moesten worden afgespruit. Mocht een bewaar plaats hevige vorst weerstaan, dat er afgespruit moest worden door het prachtige weer, is de com missie niet meegevallen. De heer Zeeman informeert naar den prijs der bewaarplaatsen. De heer Mulder zegt, dat de bewaarplaats te Nd. scharwoude een oppervlakte heeft van 350 vierk. m. gelijk als te Oudkarspel. De kosten inclusief aan koop van grond en stichting plus bakken heeft be dragen f 16000. Voor het gebruik der bakken wordt een kleine vergoeding gegeven. De kosten van Oud karspel hebben bedragen f12000 zonder bakken, hetgeen dus vrijwel overeenkomt. De kosten van bewaring bedragen per bak te Oudkarspel 25 cent en te Noordscharwoude 16 cent, welke eerst gesteld waren op 15 cent, echter door onvoorziene omstan digheden zijn deze op 16 cent gebracht. De voorz. dankt de commissie voor hare werk zaamheden. Spr. acht het niet gewenscht om nu definitieve besluiten te netmen, vooral daar een dusdanig voorstel ook niet op de convocatie voor komt. Echter kan deze zaak op'de volgende verga dering nader worden besproken. Voorts deelt de voorz. mede, dat voor de afdeeling beschikbaar is 3 ons kortpoot reuzenbloemkool- zaad, geteeld in Italië. De L. G. C. heeft beschik baar 8 kilo zilveruienzaad, geteeld in Italië, waar voor liefhebbers zich kunnen aanmelden. Tevens is nog voorradig reuzenbloemkoolzaad tusschensoort waarvan al reeds eerder is gele verd. In verband met den cursus in motorleer zal in het lokaal van den heer Kramer een film der Kromhout motoren worden vertoond, waarbij door de leeraren van dien cursus explicaties zullen worden gegeven. De entree bedraagt tien cent per persoon en is voor ieder toegankelijk De avond zal zeer interes sant zijn. Rekening van den penningmeester. De ontvangsten hebben bedragen f703.24, de uit gaven f739.14, zoodat de rekening sluit met een nadeelig saldo van f35.90. Het kasbezit is daardoor gedaald tot f74.23. De rapporteur der commissie tot het nazien der rekening, de heer W. Keppel, deelt mede, de reke ning in volkomen orde te hebben bevonden. De voorz. dankt de comm. voor hare werkzaamhe den. De rekening wordt hierna met algemeene stem men goedgekeurd. De voorz. dankt den penningmeester den heer Schrijver voor zijn accuraat beheer. Rekening kunstmest. De administrateur, de heer P. Zeeman, geeft de volgende toelichtingen: De omzet heeft bedragen 11350 kilogram chili, 10200 kilogram CA.N.O. 3, 29400 kilogram zw. ammo niak, 19550 kilogram super, 19800 kilogram patent kali, 8500 kilogram kalizout, 400 kilogram ureum, 600 kilogram thomas fosfaat, 35 kilogram koper sulfaat en 13100 turf strooisel. Totaal werd dus omgezet 112.935 kilogram. De inkomsten hebben bedragen f 9020.53 de uit gaven f 9094.52 nadeelig saldo f 73.99. De omzet in 1927 bedroeg 91250 kilogram tegen f9183. 80 in 1928 90775 kilogram tegen f8327.49, in 1929 112.935 kilogram tegen f 9094.52. De onderzochte partijen hebben voldaan aan het gehalte. In het geheel werden 6 leveringen gedaan. Dezelfde rapporteur adviseert namens de commissie tot goedkeuring, waartoe wordt besloten. Ook de heer Zeeman een woord van dank in ontvangst te nemen voor zijn accuraat beheer. De voorz. merkt op dat er zes leveringen zijn ge daan ten gerieve van de leden. Spr. hoopt, dat de coöperatieve inkoop van jaar tot jaar zal toenemen hetgeen zeer wenschelijk is ten aanzien van de deugdelijkheid der meststoffen, omdat er nog al tijd kunstmeststoffen worden geleverd van minder goede kwaliteiten. Bestuursverkiezing. Afetredend zijn de heeren H. Schrijver en C. de Boer Wz. Met groote meerderheid van stemmen worden beide heeren herkozen en verklaren hun herbenoeming te aanvaarden onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Verkiezing bestuurslid L. G. C. aftredend is de heer S. de Boer Kz. De heer de Boer wordt eveneens met groote meer derheid herkozen. De heer de Boer dankt voor zijn herbenoeming en heeft de felicitatie in ontvangst te nemen der bestuursleden. Benoeming commissies. Als leden der kunstmestcommissie worden be noemd de heeren Jb. Twisker en W. Keppel. De heeren D. de Geus en Jb. van Twuijver worden benoemd als leden der mandencommissie en de heeren P. de Ruiter Cz., C. Klingeier en J. Muller als leden der zetkoolregeling. Voorstellen voor de algemeene vergadering der L. G. C. De voorz. deelt mede, dat het bestuur door de drukke werkzaamheden, bij dit punt niet heeft stil gestaan, evenwel is er van het bestuur toch nog een voorstel hetwelk door het bestuurslid, den heer Jb. Kramer zal worden toegelicht. De heer Kramer vangt aan met te zeggen, dat het bewuste voorstel een gehee,l nieuw idéé is en misschien door de leden met schouderophalen zal worden ontvangen. Gezien de ontwikkeling der maatschappij is het noodig gebleken veel in het werk te stellen tot pensioen voor de ouden van da gen, behalve voor de zelfstandige tuinders. Spr. wenscht daarom een voorstel tot de L. G. C. te richten te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is een pensioenfonds te stichten voor tuinders uit deze streek, daar het wellicht een punt van bespre king kan zijn voor den Vierbond, Het is een barn- dend vraagstuk, daar de tuinders steeds plakken

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1