Radiorubriek SPORT EN WEBSTRIJBEN RADIO AAN DE ANDERE ZIJDE DER ALPEN. Nu te Rome binnenkort de nieuwe zender, welke met een energie van 50 kw. zal zenden, in gebruik zal worden genomen, publiceeren de Italiaansche nieuwsbladen uitvoerige artikelen over den radio- omroep in dat land, waarin duidelijk naar voren komt, dat de radio-techniek htor een eenigszins an dere ontwikkelingsgang heeft doorgemaakt, dan m het gedeelte van Europa dat aan deze zijde der Al pen ligt. Eigenaardig is het, dat er in Italië, tot voor en kele jaren, slechts zeer weinig belangstelling be stond voor den radio-omroep. Plotseling is hierin verandering gekomen hetgeen wel duidelijk blijkt uit het feit, dat de invoer van radio-apparaten het laatste jaar vier maal zoo groot was als het voor- g3Het eerste omroepstation in Italië werd in 1924 in gebruik gnomen. De energie van dezen zender, welke zich te Rome bevond, was 1.5 kw. Veel succes werd er met deze uitzendingen niet behaald. De om roep in Italië was in dien tijd in handen van de „Unione Radiofonica Italiana" (U.I.R.) In 1925 werd een station te Milaan in gebruik genomen, terwijl Rome in 1926 een nieuwe zender kreeg. Gedurende twee jaren heeft de omroep in Italië zich daarop niet verder ontwikkeld. De eerste belangrijke Italiaansche zender verrees te Milaan, ter vervanging van het oude station. De energie waarmede de nieuwe zender werkte was 7 kw., hetwelk dus een beduidende voortuitgang was. Eenigen tijd daarna werd er ook een 7 kw. station te Turijn geopend. Om den radio-omroep in handen van de heer- schende Italiaansche partij te houden, werd ver volgens, in opdracht van Mussolini, een nieuwe om roep vereeniging „Ente Italiano Audizioni Radiofo- niche" afgekort als E.A.I.R. in het leven geroepen. De algemeene secretaris van de fascistische partij werd voorzitter van deze vereeniging. De E.A.I.R. heeft besloten den achterstand van Italië op omroepgebied met snelle schreden in te halen en het bouwen van een 50 kw.-zender te Ro me die het grootste omroepstation van Europa zal worden, is ongetwijfeld een belangrijke stap. De nieuwe zender te Rome is volgens de meest moderne principes gebouwd. Vooral heeft men ge bruik gemaakt van de ervaringen, welke men in Amerika op omroepgebied heeft opgedaan. De modulatie diepte van den zender zal 100 pet. bedragen, terwijl deze bij het oude station slechts 50 procent bedroeg. De benoodigde energie kan van twee centrales betrokken worden. Om ook de Italiaansche koloniën door middel van den radio-omroep te kunnen bereiken, wordt op het oogenblik in de nabijheid van Rome een 15 kw. kortegolfzender gebouwd. Ook zullen er in de toekomst te Triëst, Palermo en Florence zenders worden gebouwd. De twee eerst genoemde zullen waarschijnlijk nog dit jaar in gebruik genomen worden. DE OPSTELLING VAN 'T ORKEST IN DE STUDIO PROEFNEMINGEN VAN HET B. B. C. DANSORKEST. De kwaliteit van de muziek, welke door den luid spreker van een radio-ontvanginstallatie wordt ten gehoore gebracht, is sterk afhankelijk van de op stelling van het orkest voor de microfoon. Indien men een orkest in de studio op dezelfde wijze op stelt als in een concertzaal, gebeurt het soms, dat men door den luidspreker een klankenchaos hoort, waarbij het „groote geheel" verloren gaat en de solo-partijen te weinig of te veel op den voorgrond treden. De ondervinding heeft den meesten omroeporkes ten geleerd, wat voor een bepaald ensemble de bes te opstelling voor de microfoon is. De eigenaardige bezetting van het moderne jazz-orkest is echter oorzaak, dat bij dansmuziek niet altijd zulke goede resultaten werden verkregen. Om de meest geschikte opstelling van het orkest te vinden heeft het vijftien man sterke B. B. C. dansorkest, dat onder leiding staat van Jack Pay ne, den laatsten tijd verschillende proeven genomen De opstelling, die tot voor eenigen tijd gehand haafd werd, was de volgende: de microfoon was in een der hoeken op een geringen fastand van de muren geplaatst. Op een afstand van vijf meter zat het orkest. Alle musici waren ongeveer even ver van de microfoon verwijderd. .Alleen de trompettist zat iets verder weg dan de anderen, terwijl de trom bonist in den uitersten hoek van de zaal zijn plaats Deze opstelling bleek echter niet de juiste en Jack Payne ging er toe over de orkstleden andere plaat sen in de studio te geven. De banjo, de guitaar, de piano en het slagwerk kregen een plaats zoo dicht mogelijk bij de microfoon, terwijl het overige ge deelte van het orkst daarachter werd opgesteld. Reeds spoedig bleek dat deze methode minder goed was dan de vorige zoodat het orkest wederom ging verhuizen. Op het oogenblik zitten de spelers in een kring om de microfoon, zoodat ze allen even ver hiervan verwijderd zijn. Het lijkt dat deze opstelling veel betere resultaten geeft dan de vorige. HET „ELECTRISCHE OOG" VOORKOMT SPOOR WEG-ONGELUKKEN. De foto-electrische cel heeft een nieuwe toepas sing gevonden bij het automatisch remmen van een trein, wanneer deze een stopsignaal passeert. Het systeem werkt op de volgende wijze. Op de locomotief bevindt zich een lichtbron. Indien een signaalmast, welke op onveilig staat, wordt ge passeerd, valt de lichtbundel op een spiegelsysteem hetwelk de lichtstraal naar de locomotief terug kaatst waar het licht op een foto-cel valt. Hierdoor wordt de reminrichting in werking gebracht. Om ook bij daglicht met groote zekerheid te kunnen wer ken, wordt de lichtstraal in een zekere frequentie onderbroken. De versterker is uitsluitend op deze freqeutie afgestemd zoodat, wanneer de cel con tinu belicht wordt, geen remwerking plaats vindt. EIGENAARDIGE ACCOUSTISCHE VERSCHIJNSE LEN IN ZALEN. HOE ACCOUSTIEK VERBETERD KAN WORDEN In groote zalen vertoonen zich dikwijls eigenaar dige accoustische verschijnselen. Het berust dik wijls op toeval, wanneer er in een zaal een buiten gewoon goede accoustiek heerscht. Reeds verschil lende malen is het voorgekomen, dat men een zaal met een goede accoustiek nauwkeurig nabouwde, en zelfs de tapijten, stoelen en lampen op volkomen dezelfde wijze inrichtte, maar toch minder goede resultaten verkreeg. Door het veranderen van de ventilatie in een vertrek kan men een geheel an dere accoustiek verkrijgen. Het aanbrengen van en kele draden in de zaal kan dezelfde gevolgen heb- bCOok kent men het verschijnsel, dat, wanneer men op een bepaalde plaats in de zaal fluistert, men op een andere plaats die betrekkelijk ver ver wijderd is, het gefluister uitstekend kan hooren, terwijl men in de nabijheid van den spreker niets kan verstaan. Dit berust op eigenaardige weerkaatsing van het geluid door de wanden. Een dergelijke „whispering gallery" bevindt zich in de St. Paul's kathedraal te Londen. Jarenlang heeft men gezocht naar middelen om de slechte accoustiek, welke in sommige zalen is, te verbeteren, dikwijls zonder succes. Door de toe passing van electrische geluidversterking-installa ties met meerdere luidsprekers, welke op vakkun dige wijze worden aangebracht, kan men echter thans in alle zalen uitstekende resultaten verkrij gen. IS UW GRAMOFOONMUZIEK „JANKEND"? Gramofoonmuziek welke op electrische wijze wordt weergegeven kan, indien men een goeden opnemer en versterker gebruikt, van uitstekende kwaliteit Toch merkt men wel eens ook bij electrische gra- mofoonweergave op, dat de muziek een weinig „jankt." In de eerste plaats kan dit veroorzaakt wor den door niet volkomen horizontale opstelling van de platenschijf. Een ander verschijnsel is dat de plaat niet pre cies gecentreerd op de platenschijf is neergelegd. Dikwijls is de as in het midden van de platenschijf van kleiner doorsnede dan de opening in de plaat. Indien men nu de plaat zoodanig legt dat de as niet precies in het midden is, zal de toonhoogte van de gereproduceerde muziek varieeren, wat een onaangenaam jankend geluid tengevolge heeft. EEN NIEUW SUCCES IN DEN STRIJD TEGEN DE RADIOSTORINGEN. Ook te Klagenfurt, (Oostenrijk) is het thans ver boden om hoogfrequent-apparaten tusschen zeven des avonds en middernacht te gebruiken. Uitgezon derd zijn gevallen waarbij dergelijke apparaten ge bruikt worden voor iemand, die in levensgevaar verkeert. Copyright Press Agency Industria Rechtzaken ALKMAAR, VOOR DEN KANTONRECHTER. Groot succes voor den gemachtigde. De voortzetting van de zaak betreffende over treding der arbeidswet op 6 Nov. contra den slager .JC. A. B., welk delict inhield het doen werken van een knecht. Corn. Hes, buiten toe- gestanen arbeidstijd des Woensdags na 1 uur, was voor diens gemachtigde een succes en den slager een voordeel, aangezien na verhoor van den" hoofdagent Rporda, wiens verklaring vrijwel klopte met de door den slagersknecht gedane op gave, dat hij tein eigen behoeve had gewerkt, den gedagvaarden slager werd vrijgesproken. Een gestolen auto gekocht. De heer Dirk H., autogaragehouder te de Rijp kocht in den avond van 31 Augustus aldaar een gebruikte chrevolet sedan, van een hem weliswaar onbekend persoon, doch die vergezeld was van een lid van de firma v. Heeteren, met welke firma 'n groote tweedehands motorrijtuigenhandel te Amsterdam, de heer H. wel meer zaken deed en die hij juist dien dag nog had bezocht. Zaken, werden toen niet gedaan, maar men had nog een voordeelig koopje in behandeling en als dat rond liep, zou men den heer H. ten zijnent deze auto presenteeren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Men kwam des avonds met bedoelden auto, de heer H. werd het eens over den prijs en betaalde aan den eigenaar het- bedrag, waarvoor 'hij een met den naam van P. JJ. v. d. Vlugt geteekende kwitantie ont ving. Deze heer vertelde later aan de echtgenoote van den heer H. in 'den Haag te wonen. Achteraf echter bleek de chrevolet te Duiven- drecht te zijn gestólen en stond de heer H. thans terecht ter zake het nieuw ingevoerde strafwet artikel 437 bis, waarin het aan handelaren is verboden te koopen van heil onbekende personen. Verdachte erkende het feit volkomen, gaf een meer uitvoerige uiteenzetting van het gebeurde en tevens de verzekering, dat hij door de hem be kende firma als tusschenpersoon volkomen van de soliditeit van den aankoop was overtuigd en nadere informaties had nagelaten. De auto was, aangezien de opsporing eerst later plaats vond, inmiddels door verdachte weer verhandeld. Hij gaf evenwel de verzekering, in 't vervolg meer voorzorgen te zullen nemen en had alsnu ook aangelegd een inkoopregister, zooals artikel 437 wetb .van strafrecht voorschrijft. Rekening werd alsnu oij het opleggen der straf gehouden met duidelijk gebleken goede trouw van den heer H. en vernachte veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen. De maximum straf, op de overtreding gesteld is 6 maanden hechtenis of 3000 gulden boete. De heer W. K., filiaalhouder te Alkmaar, die de zaken zijner firma per auto afdoet, had in den avond van 13 November over den Waarddijk te Heerhugowaard bij het inhalen van een voor hem rijdende auto, niet tijdig opgemerkt, dat van de andere zijde een aangespannen voertuig, bestuurd door den bakkersknecht Th. Grooteman in aantocht was, zoódat een aanrijding volgde, De heer K. zelf werd door de scherven van de gebroken voorruit bloedend gewond, de bakkers knecht werd onzacht geraakt aan zijn linkerarm en de bakkerswagen beschadigd. Terzake van het in gevaar brengen der verkeersveiligheid stond de heer li.,, die toegaf niet geheel op zijn <qui vive te zijn geweest en met vol sterke lampen had moeten rijden, heden terecht. De schade f46 was door de verzekering, die wel 42 wagens der maatschappij heeft geassureerd, nog niet geregeld. De heer Ambtenaar, mr -de Brues Tack, kwam als gewoonlijk krachtig op tegen de onderlinge schikkingen door de verzekeringsmaatschappijen, welke geheel onjuiste methode beslist nadeelig werken op de veiligheid van het verkeer. Die over treders vertrouwen door tusschenkomst van de Maatschappij ongestraft te blijven, wat zonder twijfel zeker niet in verhouding is met den ern- stigen aard der overtreding. De ambtenaar hoop- te dan ook dat ook de politie dergelijke onder - handsche schikkingen zou ooupeeren, aangezien deze transacties, indien een zaak zich daarvoor J leent, moeten worden aangegaan met kennisne- ming en goedvinding van het Openbaar iMiniste- rie. Waar hier de overtreding ernstig was, requi- roerde spreker f 70 boete of 70 dagen. Die heer K. betoogde, dat hij, hoewel reeds 11 jaar achter den stnurkrans zat, nog nimmer een aanrijding j heeft begaan en als autobestuurder ook bij de politie een goede reputatie geniet, waarop de j kantonrechter, zich geheel aansluitende bij de door den ambtenaar gehouden philippiea, ver dachte veroordeelde tot f40 boete of 40 dagen- Elen noodlijdend kunstenaar. Een grijs oud heertje, eenigszins hardhoorend, dat opgaf te zijn genaamd Jan A., van beroep pianist en wonende te Akersloot, werd door den kantonrechter hartelijk begroet. Zoo, ben jij de pianist, ja 'k heb je bij het LJsfeest wel eens op de piano hooren tingelen. Deze bejaarde musicus stond terecht omdat hij op 19 Nov. j.l. zijn wo ning, gelegen aan den Julianaweg no. 195, Aker sloot, niet had doen aansluiten bij het Prov. Waterleidingbedrijf, welk verzuim in strijd was met de gemeentelijke bouwverordening. Die be- j aarde pianist, die ongetwij feld met zij n kunst niet zooveel verdient als Paderewski, beweerde in het genot te zijn van wél ongekeurd, maar voortref felijk water, ook was hij niet in staat bij een, inkomen van f 1.2 a 13 gulden de hooge aanslui- tingskosten te betalen. Wat gaf het of hij zich liet aansluiten en dan later de kosten niet kon voldoen, dan werd hij toch weer afgesneden. Dó ambtenaar vond dit ook wel bedroevende doch meende dat de zaak er dan toch weer an ders voor kwam te staan en requireerde f 3 boete of 3 dagen, tot welke straf de oude musicus dan ook werd veroordeeld. De ter elfder ure bekeerde kastelein. De caféhouder F. JD- uit Akersloot, die meer gelijkenis toont met een hongerkunstenaar dan met een wèlgedaan kastelein, stond eveneens terecht wegens verzuimde aansluiting van zijn perceel bij de waterleiding. Daar echter bleek, dat de heer D. inmiddels op zijn afwijzende hou ding is teruggekomen en vanaf 1 Januari het heilzame duinwater betrok, werd hier de straf gereduceerd tot f 2 boete of 2 dagen. Weer een attdere argumentatie. Ter zake eveneens het door hem bewoonde en in eigendom toebehoorend perceel op 19 November niet te hebben doen aansluiten, stond ook te recht de 76-jarige emeritus veehouder, thans par ticulier te Akersloot. Die heer K;., het feit er kennende, stélde voorop in het bezit te zijn van goed drinkwater. Ook vond hij het zonderling, dat ingezetenen, die zich gaarne wilden aanslui ten .daaTtoe de gelegenheid misten terwijl dege nen, die het water niet begeerden, daartoe wer den gedwongen. Daar echter bleek, dat de heer K. zijn oppositie nog niet had opgegeven en dus niet werd aangesloten, veroordeelde de kanton rechter hem tot f 3 boete of 3 dagen. Tegen een uitgesproken vonnis in verzet gekomen. Op Vrijdag 16 Augustus had te Alkmaar op den gevaarlijken hoek BaanpadUitenboschstr. een aanrijding plaats tusschen de door den melk rijder Pieter B. bestuurden vrachtauto, die van- 't Baanpad de Uitenboschst.raat wilde inrijden en de door den plaatwerker N. S. (Kprver uit Velzen bereden motor met zijn meisje als duo-passagier die uit de Uitenboschstraat rijdende het Baan pad wilde inslaan. Daar geen schaderegeling plaats had, werd verdere vervolging verzocht van den heer B, die volgens verklaring van den heer Korver een ooggetuige, de heer de W., door het afknijpe nvan de linkerbocht, de schuld was van het ongeval. Op 3 Januari werd deze zaak behandeld ,en de heer B., die niet was ver schenen vbij verstek veroordeeld tot f 25 boete" of 25 dagen en voldoening van f 35 schadever goeding aan de beschadigde partij, in casu den heer K. Tegen dit vonnis kwam de veroordeelde evenwel in verzet, dat hedenin tegenwoordigheid van verdachte werd behandeld. Le opposant, die de vorige maal door werk zaamheden was verhinderd en geen-plaatsvervan ger had kunnen stellen, wilde aan de hand van een schetskaartje aantoonen, dat hij behoorlijk rechts' de bocht had genomen, doch dat de heer Korver, een nog onbedreven motorrijder, bij het naderen van het gevaarlijke punt, veel te snel had gereden. Voorts werd op verzoek van den heer B. als getuige a decharge gehoord een chauf feur van de stadsautobus, die kort na de aanrij ding met zijn wagen de plek des onheils was ge passeerd en had bevonden dat de vrachtauto van verdachte zoover rechts van den weg stond, dat hij met zijn breeden wagen nog ruimschoots kon passeeren. De heer K. protesteerde tegen de insinuatie dat hij 'het motorrijden niet voldoende machtig was .alhoewel hij moest toegeven, dat hij eerst kortelings in het bezit was van een iïjbewijs. Wel erkende hij, indertijd te zijn veroordeeld door den kantonrechter te Alkmaar ter zake het rijden met een motor zonder rijbewijs. De stemming tusschen den verdachte en getuige K. was niet bepaald aangenaam en vriendschap pelijk. De heeren beschuldigden elkander weder- keerig van leugens en werden verschillende ver dachtmakingen geinsinueerd. Door de onderschei dene gerezen bezwaren werd het noodig geacht nog een of meerdere getuigen te hooren, onder meer den gemeentewerkman Volger en de zaak aangehouden tot de zitting van 31 Januari e.k. Schijn bedriegt Een rijzige, forsch gebouwde en hoogblozende comparant, die reeds geruimen tijd met de pet scheef op het hoofd in de deuropening had ge staan ,kwam thans op zoo'n onbehauwen manier het zaaltje binnen stappen alsof hij voornemens was de geheele inventaris aan brandhout te slaan .Maar in de praktijk viel hij bijzonder mee en bleek te zijn een rustig en beleefd jongmensch, de 35-jarige knecht Oornelis K:., in dienst van schipper Metz op Texel, die te Alkmaar in den avond van 19 Januari een met aardappelen bela den aangespannen voertuig had bestuurd, welke vrachtwagen niet was voorzien van een bran dende lantaarn. De schipper werd veroordeeld tot f3 boete en haastte zich door contante be taling zijn geweten van deze schuld te ontlasten. Re vurigheid van zijn fordje niet getemperd. De 50-jarige fabrikant A. Sch. uit Amsterdam had te Broek op Langendijk vertoevend, op 9 Januari met zijn vierwielig motorrijtuig een snel heid ontwikkeld van 35 kilometer, terwijl slechts 20 was veroorloofd. Deze uitspatting werd den bestuurder aangerekend met f 5 boete of 5 dagen. Be Houttil te Alkmaar is geen geoor loofd parkeerterrein. De veehandelaar Jan v. d. B. uit de goede stad Hoorn, die niet van deze wet van Meden en Perzen, was doordrongen en zijn auto op 10 Januari, kaasmarktdag, moederziel alleen ach terliet in de Houttil om op zijn gemak de markt met een bezoek te vereeren, werd heden tot zijn verbazing veroordeeld tot f 3 boete of 3 dagen. Het moet je maar tegenloopen. Die heeft- Gerrit K|., 'n 28-jarig tuinder uit Oudorp, die 11 Januari welgemoed per rijwiel was uitgegaan, had het ongeluk zijn reflector te verliezen en was niet bij machte het beschadig de aohterspatbordtooisel weer te bevestigen. Op de Alkmaarsche Friesche Brug werd het verlies door de bevoegde macht opgemerkt en de heer K. thans tot f 1 boete of 1 dag veroordeeld. Een veelvuldig voorkomend verschijnsel. Dit is een eenigszins veelvuldig voorkomend verschijnsel, het niet schijnen van de roode ach terlamp aan de auto, waardoor nummer en let ter ook nog onverlicht blijft. D'e chauffeur A- B. te Alkmaar, die ook werd geplaagd door dit acuut gebrek, ondervond daarvan heden de gelde lijke schade, daar hij tot f 2.50 boete of 2 dagen werd veroordeeld. D'r T. 1—R| Ct. Ai'. 1 6—3 Elen prettige wedstrijd en goedkoopc doelpunten. Onder begunstiging van heerlijk voetbalweer en bijwoning van tamelijk veel publiek ontmoet ten elkaar Zpndag bovengenoemde elftallem Ook nu weer stellen de D;eetjes haar aanhan gers niet teleur en behaalde haar '5e overwinning in sueessie. Ri. C. A. heeft hier een goeden indruk achter gelaten'. ITet is een prettige', fair spelende te genstander, een ploeg waarin zeer zeker uitste kende spelers zitten, en als geheel een goed elftal vormt. Taai hebben zij tot het einde vol gehouden en met eere hebben zij verlorien. D.T.S. was niet zoo goed, zooals wij dat van haar gewend waren. De nogal lange rustperiode door slechts één wedstrijd onderbroken, achten we hier debet aan. De voorhoede was het beste deel. Fecen was, althans voor de rust, uitstekend, terwijl hij in de tweede helft minder gelukkig met zijn schieten was en nogal eens met moeder Aarde in aanraking kwam. De halfspelers en backs hadden goede en min der woede momenten, terwijl Kansen zijn doel behoorlijk heeft verdedigd, hoewel hij 2 van de 3 goals had moeten kunnen voorkomen. Ónder leiding van v. Nunen, van A'dam, die op vredige wijze zijn niet moeilijke taak ver vulde, wordt afgetrapt, en reeds na 2 minuten deponeert de Geus de bal in 'tRi.-doel. Beide ploegen zijn gelijkwaardig, en om beurten krij gen 'de doel verdedigers hun arbeid, die ze echter goed verrichten. Bij een algemeene Di.-aanval laat Kuis op t. juiste moment den bal voor Kuiper loopenden scoort deze op fraaie wijze no. 2. D'e beweeglijke voorwaartsen van R- geven de D'.-verdediging volop werk, maar voorloopig houdt deze zich de aanvallen van 't lijf. Plotseling krijgt Eiecen zijin kans, door handig door de R.-backs^ te glip pen en mét een hard schot van dichtbij te sco ren. Dan gelukt 't R. tegen te scoren, doordat^ Kansen wegens onvoldoende vangen den bal laat vallen en de gasten na eenig geschermutsel hier van profiteeren. Direct dient Di. van antwoord en stormen van den aftrap op de R.-veste af, en Eiecen legt de laatste hand aan den aanval, door met een geweldig schot den R,.-doelman te passeeren. Elven later is 't de Rl.-midvoor, die een goeden aanval met een goed, hoewel houd baar schot beslist, en waarlijk succes heeft als de bal over Kansen's vingertoppen keen in 't net verdwijnt. Met 42 voor D. is 't theedrinken. De rust schijnt den Amsterdammers goed ge daan te hebben. Fanatiek zitten ze op den bal en zoowaar gelukt het hun den stand op 43 te brengen. D'. ziet 't, gevaar in en pakt weer flink aan en 't is Kos, die een dribbel met een onverwacht schot besluit, en de bal via keeper en paal ziet verdwijnen. 'tSpel blijft gelijk op en neer gaan. Het is weer Kos, die na mooi door gebroken te zijn, een fel onverwacht schot inzend dat andermaal doel treft. D. is nu in^ veilige haven, en hoewel R. hardnekkig door blijft strij den, zien toch ook zij geen kans meer om den stand nog te veranderen. Met. een alleszins goede 6—3-overwinning kwam 't slot en blijft D. dus nog steeds een candidaat voor de eerste plaats.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4