NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Het verwekken van regen door sterk afgekoelde Revue van de Week NO. 10 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 23 JANUARI 1030 COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. mum Ifitnn: Firma 1.1. KEIZER. - Hedicteiif 1. B. KE1ZIR. - Bareel NoardscharwoudB. nSTiUSS ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. Een buitengewoon belangwekkend experiment. AMSTERDAM, 23 Januari. Het Persbureau Vaz Dias meldt; Gistermiddag werden op Schiphol in tegewoordig- heid van Prof. Keesom uit Leiden de voorbe reidingen getroffen voor de uitvoering van een zeer bijzonder experiment, een experiment nl., waarbij men zou trachten op zeer groote hoogte door mid del van sterk onderkoelde ijsdeeltjes neerslag (re gen) te verwekken. Het idéé is afkomstig van en uitgewerkt door den Beer A. Ver aar t, te Rijswijk, die mede op Schip hol aanwezig was; genoemde heeren waren voorts vergezeld van een aantal medewerkers van Prof. Keesom's Natuurkundig Laboratorium te Leiden. Ook Prof. Keesom's zoon was van de partij. Te on geveer half vier werd een groot driemotorig Fok ker-vliegtuig de P.H.—A.E.H. uit de groote K. L. M.-loods naar buiten gereden, even later pos teerden zich twee uit Leiden afkomstige en voor het vervoer van ijs ingerichte vrachtauto's zich naast de machine. Uit deze auto's werd onmiddellijk daarop een flinke hoeveelheid jute-zakken, welke een wit glinsterende stof bevatten, in het vliegtuig overgeladen. Toen wij een der helpers van den hr. Veraart naar den inhoud dezer zakken vroegen, deelde deze mede, dat hij bestond uit tot poeder gewreven ijs met een temperatuur van min 100 graden Celsius. Uit enkele zakken, welke nog op het platform stonden, steeg een vrij dichte danmp op; een chauf feur van een der vrachtauto's trok de bewondering der omstanders tot zich door een klontje sneeuw van min 100 graden Celsius in de hand te nemen, zonder dat dit hem ook maar eenigermate deerder; Waarna ook anderen zijn oogenschijnlijk van groo- ten moed getuigend voorbeeld vlogden en lustig in den zak met den witten inhoud rondgraaiden! Van Prof. Keesom vernamen wij, dat de P.H. A.E.H. naar Schellingwoude zou vliegen en dat in de nabijheid van het Marine-vliegkamp de inhoud der zakken op groote hoogte op de wolken zou worden uitgstrooid, waarbij de W. C. als „uitlaat" dienen zou. Van andere zijde vernamen wij voorts, dat in het SChellingwouder vliegkamp een aantatl belangstel lenden o. w. Prof. De Haas, uit Leiden en verschillende directeuren van cultuur- en andere maatschappijen bijeengekomen was om de re sultaten van de proefneming gade te slaan. Echter kwam op het'laatste oogenblik de heer Thomson, Stationschef op Schiphol, roet in het eten gooien! Geheel te goeder trouw en tegen zijn zin natuuurlijk, maar daarom niet minder defini tief! De heer Thomson deelde nl. mede, dat het in verband met den toenemenden mist absoluut onverantwoordelijk zou zijn, indien de P.H.A.E.H. de lucht inging weshalve hij zijn aanvankelijke toe stemming tot vertrek moest herroepen. De zakken werden daarop uit het vliegtuig geladen weer in een der auto's, terwijl het gezelschap te Schelling woude telefonisch werd gewaarschuwd. De proefneming op heden vastgesteld. Van dit uitstel zal echter geen afstel komen aangezien bij gunstig weer het experiment heden zal plaats vinden. De heer Veraart vertelt. Onmiddellijk nadat de vlucht was afgelast en de heer Veraart die tot dat oogenblik druk in de weer was geweest zich weer met andere zaken kon inlaten, hebben wij hem om een onderhoud gevraagd, dat hij ons in het kantoor van den hr. Thomson bereidwillig toestond. „U moet weten" zeide hij „dat ik als parti culier gedurende een reeks van jaren verschillende studies op het gebied der luchtvaart gemaakt heb, ook de proefneming, welke helaas vandaag niet meer kan plaats vinden, is het resultaat van een langdurige studie. De voorbereidingen tot dit ex periment naar U reeds weet het verwekken van neerslag uit de lucht zijn getroffen in het natuur kundig laboratorium van Prof. Keesom te Leiden. In dit laboratorium is een hoeveelheid waterijs met behulp van vast koolzuur, vervaardigd volgens een procédé, dat wordt toegepast in de Centrale Ammoniakfabriek te Weesp, afgekoeld tot een tem peratuur van 78 graden Celsius onder nul. Dit z.g. waterijs bestaat niet uit blokken of stukken, doch is geheel tot sneeuw geschaafd. Nadat het ijs een maal de temperatuur van min 78 graden bereikt had, is het door middel van vloeibare lucht, welke in groote hoeveelheden gefabriceerd wordt in ge noemd laboratorium nog sterker afgekoeld. De tem peratuur van vloeibare lucht bedraagt 190 graden Celsius onder nul, met behulp daarvan werd het ijs tot ongeveer 100 graden Celsius onder nul af gekoeld. Op deze wijze hebben wij bij elkaar 2000 kilogram fijn ijs van —100 graden Celsius verza meld, hetwelk, naar u gezien hebt, per vrachtauto van Leiden naar Schiphol is vervoerd. De bedoe ling is nu, dat wij morgen (Donderdag) met één of misschien ook met twee vliegtuigen zullen opstij gen en dan, in de buurt van Schellingwoude, op de grootst mogelijke hoogte boven de wolken het ijs zullen uitstrooien. En door de koude-verwekking én door de electrische lading van de met tamelijke snelheid dalende ijsdeeltjes, wil ik trachten de wolk tot neerslag te brengen. U moet goed begrijpen dat deze proef op beschei den schaal bedoeld is en alleen wil aantoonen hoe later, wanneer er vliegtuigen van grootere afmetin gen zullen zijn ik denk daarbij aan de D.O. X. de mogelijkheid bestaat om over nog grootere oppervlakten neerslag te verwekken. U voelt wel van welk een enorme beteekenis dit zal zijn voor streken, waar groote hitte en droogte heerschen. Ook verwacht ik, dat met deze methode mist zal kunnen worden verdreven, wat speciaal voor ons land van belang is, naar nevens zal zij kunnen worden toegepast als nieuw brandbluschmiddel naast de bestaande, alsmede voor het verwekken van sneeuw in winter-sportplaatsen. Ik verwacht dat het tienvoudige van het uitge stort gewicht aan ijs zal neerslaan, dus dat de tweeduizend kilogram ijs, welke ik morgen mee neem, twintigduizend kilogram water verwekken. Hoe grooter het gewicht dus is, dat per vliegtuig aan ijs kan worden meegenomen en nu denk ik opnieuw aan de D. O. X. met zijn twaalf motoren des te omvangrijker zal ook de neerslag zijn. Tenslotte wil ik u er op wijzen, dat de enorme koude, welke nu in het laboratorium verwekt is, in zeer hooge luchtlagen wordt aangetroffen; in dit verband kan ik u mededeelen, dat ik de verschil lende werkwijzen gepatenteerd heb om de benoo- digde koude stoffen aan boord van een vliegtuig te fabriceeren. Een patent op de methode van re genverwekking zelf is, gezien de verstrekkende ge volgen bij welslagen, uiteraard niet mogelijk. Ik betreur het ten zeerste zoo besloot de heer Veraart het onderhoud dat de proefneming van middag niet meer heeft kunnen plaats hebben; de schuld daarvan ligt bij Waterstaat, waarvan de toe stemming om ons plan uit te voeren, pas om twaalf uur vanmiddag afkwam. Nu is al mijn hoop op den dag van morgen gevestigd. Moch het experiment mislukken, dan verzeker ik u, dat ik het net zoo lang zal herhalen tot ik zekerheid heb! (Aansluiting over de proefneming volgt.) denkbaar, dat de sociaal-democratische senator mr .Mendels een interpellatie zou aanhangig ma ken in verband met de jongste huiszoekingen en arrestaties in de Oost. Op zijn vragen, tot den Graaff kort en bondig geantwoord, dat hij zich volkomen kon vereenigen met de maatregelen, door de Indische Eegeering tegen het misdadig ■stoken en wroeten van de nationalisten (of: com munisten, wat op hetzelfde neerkomt), getroffen Nogmaals gezegd; Het is zeer wel mogelijk, 'dat mr. Mendels in dat antwoord aanleiding vindt tot het aanvragen van een interpellatie. Geschiedt dit niet, zoo kan men er wel zeker van wezen, dat het welhaast in de Tweede Ka mer .die (z.a. men weet) den llen Februari hare werkzaamheden hervat, zal „stormen" bij de be handeling der Indische Begrooting, wélke dan voorop ter agenda staat. O phet Koloniaal Congres van de S.D.A.P. te Utrecht pas gehouden, is met overgroote meer Februari voor de Haagsche Bechtbank verschij nen .Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde de strafzaak liebermann, ook wel genaamd: de Veendammer. Voor de bijzonderheden verwijs ik naar de bladen. Te N. Lekker kerk werd in de rivier gevonden een verminkt en in gevorderden ontbindingstoe stand verkeerend lijk. Onderzocht wordt, in hoe ver hier van misdrijf sprake moét zijn. Evenzeer vormde object van onderzoek de vraag, in hoever een trambestuurder te Amster dam schuld heeft aan het levensgevaarlijke ver wond zijn van een ouden man een kar voortdu wend, die op de Wittenburgergracht aldaar voor een achter hem komende tram niet had willen uitwijken. De roode haan heeft in de afgeloopen week weer heel wat uitgespookt. Te 's Gravenhage, in de Theresiastraat, is een apotheek door het ver zetten van een petroleumkachel uitgebrand. Tal van boerderijen zijn in de asch gelegd, O.a. derheid aangenomen het voorstel om zich vrijwel j aan +e slu|t.?D; Y1 de Indische paragraaf van bet j een kapitale te Zweeïoo^weTke zou betrokken zijn _rogram, bij het communistische „desideratum": j doordien eenbrandende poes in een hooischuur HoUand nu los van Indië. Deze "beslissing van j vluchtte. Bij dezen brand zijn ook een winkel en net utrechtsche sociaal-democratische congres be- een café vernield. duidde een nederlaag voor ir. Albarda, den leider j Te Oldenzaal woedde een fabrieksbrand, in een van deze partij, die in en buiten het Parlement dekenfabriek, waarbij kantoor en pakkamer in steeds heelt gestreden voor evolutionair losmaken de asch zijn gelegd. der banden tusschen het 'Moederland en Indië. j Te Botterdam is aan de Willemskade D<e Vragen over het optreden der Indische Re geering tegen de communisten, door den communist Wijnkoop gesteld, zijn door den minister van Koloniën, wiens titel, krijgt prof. 'Van Vollenho ven zijn zin, eerlang in dien van „minister van het atelier van den kunstschilder H. F. Bieling uitgebrand. Niets was verzekerd. Van de verdere ,,misere-nova" valt te ver melden, dat: bij Zaandam een bollenkweeker in een auto door den Z.-W. storm in de vaart werd Indische Zaken" zal worden veranderd, terzijde gedrongen. Zijne 44-jarige vrouw en 6-jarig doch- gesteld .Men kan zich dus voorstellen, hoezeer van 11 Februari af vanuit het communistische hpekje in de Tweede Kamer een storm" zal wor den aangeblazen, waarbij vergeleken de Zuid wester orkaan, welke in den nacht van 12 op 13 dezer bulderde, in 't niet verzinkt. Ietwat alarmeerende geruchten doken op om trent den toestand op Curacao. En deze werden o.a. gevoed door het bericht, dat de „Van Galen vroeger naar de West zal vertrekken dan het aanvankelijk van plan was. Van Begeeringswege is beduid, dat voor de bezorgdheid, zooeven aan geduid ,geen reden bestaat. Intusschen krijgt men toch den indruk, dat een *oog in het zeil wordt gehouden. Wat inzake Curagao steeds zaak van verstandige omzichtigheid is. De benoeming van ir. Fruytier, den onlangs tert-e, met- hem in de auto zittend, verdronken, evenals de man zelf, die men aanvankelijk ge red Waande. Iemand te Uithoorn (N.-H.) was aan het schoon- )maken van een revolver, door hem ongeladen ge meend. Het wapen brandde los. Fien meisje werd doodelijk gewond. Wederom: zegt 't voort. Een 36-jarige wielrijder is te Botterdam op de Willemsbrug onder een tram gedood. In Den Haag stortte aan de Begentesselaan een glazenwasscher van een ladder. Met doo- delijken afloop. Uit de Oost kwam de jobstijding, dat op Andir een Fokker-vliegtuig neerstortte. De beide inzittenden, luitenant Wegner en ser geant Van Beenen, werden ernstig gewond. Gelijk steeds, is er ook nu nog iets anders te vermelden dan „nova", tot de ellende-rubriek 21 Januari. Ook de tweede Haagsche Herstel-conferentie ligt achter den rug- Fr zijn nog wel enkele „pro blemen' 'onopgelost gebleven, maar over het alge meen ,wat de groote zaken betreft inbegrepen, de uiterst netelige kwestie van de sancties en de zeer lastige van de in Zwitserland te vestigen Herstelbank, is men toch tot overeenstemming gekomen. Dit „verlengstuk" van de Augustus- Conferentie zal ook in aangename herinnering Uijven vanwege de diverse feestelijke luncheons ei. recepties, soirees, waar de gedelegeerden zich I in genoegelijk-vriendschappelijk samenzijn telkens I vereenigen. Het Haagsche Binnenhof bleef nog de geheele week afgesloten voor ieder, die niets met de Con ferentie had, te maken. Ein wanneer onze Senaat Woensdagavond 22 dezer een van de „vermaarde" miniatuurvergaderingen houdt, ter inleiding van werkzaamheden in publieke zitting, zal het poli- tie-kordon er niet meer zijn. Do Eerste Kamer stelde zich voor, den 23en Januari aan te vatten de ontwerpen tot afschaffing van de Verdedi gingsbelasting II en van de Opeen ten-accijns. Dte kans, dat een stuk van 'den 24en dezer noodig zou zijn ter afdoening van deze wetsvoordrachten. geleek niet gansch uitgesloten. Ejn ook bleef het afgetreden Gouverneur van Curacao, tot hoofd- behoorend. Het „spookt" in de jongste dagen inspecteur van de Arbeids-inspectie te 's Graven- AR ~11--- A -- J— o-a-.-j1j.-.-i. hage, is nog steeds object van „levendige gedach- tenwisseljng" in de pers. Dat de heer Colijn in de „Standaard" deze benoeming rondweg afkeurt, maakt minister Verschuur's positie in het Par lement, wat deze zaak betreft, zeker niet ge makkelijker. I De Rijks middelen hebben over 1929 de ont vangsten over 1928 overtroffen met het bedrag van bijna twintig millioen gulden. Ook dit op zich zelf zeer verblijdend bericht zal bij de wel haast volgende parlementaire discussiën nu en dan wel eens worden „aangeroerd". Bij haar vertrek uit Katwijk aan Zee heeft prinses Juliana een bedrag van duizend gulden geschonken voor de verschillende diaconieën. Personalia: De heer v. Slobbe, de nieuwe gou verneur van Curacao, vertrekt reeds den 31en a.s naar West-Indië. Het soc.-democratische 2e Kamerlid Kleerekoper is te Amsterdam geope reerd. De toestand van den patiënt wordt bevre digend genoemd. Onze groote jurist de Staats raad mr. J. Limburg is door den Baad van den Volkenbond benoemd tot president der Conferen tie voor unificatie van het wisselrecht. Den Haag heeft zijn oudsten inwoner in den op 19 Januari honderd jaar geworden heer J. O. Leder, die behalve wat "het gezichtsvermogen be treft, nog in goede psychische en physieke com ditie verkeert. Uit de doodenlijst! J. W. Switters, 44 jaar, lector aan het tandheelkundig Instituut te Ut recht. H. W. Voorthuis, bekende figuur in de sfeer der voortrekkers van de onderofficieren- vereeniging „Ons Belang", 61 jaar, Den Haag. Aan de jongste criminalia ontleen ik, dat; bij een kleermaker te Heerlen'door inbraak een be op allerlei plaatsen. Aan den Schiedamschendijk te Botterdam, misschien wel het allerergste. Van sommige spookgevallen is een soort van „oplos sing gevonden. Verder wachte men gelaten en geduldig af. Den 15en Januari j.l. heeft de officieele ope ning plaats gehad van de groote IJselbrug bij het Zwolsche Katerveer. Plannen zijn ontkiemend tot het houden van een Tooneelcongres in Dten Haag. Tegelijk met het 50-jarige bestaan van het Tooneelverbond. Ook schijnt er kans te zijn op het stichten van een hoogeschool in moderne talen: Fransch ',Duitsch, Fmgelsch en Italiaansch in Dien Haag. Tenslotte: de uien worden waar deloos Te Rotterdam kon het publiek ze vrije lijk van een schip halen. Anders is het nog steeds gesteld mét uien, moppen ,in figuurlijken zin. Die blijven „prijzig". Vooral vanwege de zeer groote zeldzaamheid der echt-goede. Wat de crisis leert WORDEN ER TE VEEL GOEDEREN GEPRODUCEERD? Er wordt op het oogenblik veel geschermd met het woord conjunctuur. Men heeft het over op gaande conjunctuur en neergaande conjunctuur. Met het eerste bedoelt men te zeggen, dat bij stij gende prijzen de zaken vooruit gaan, terwijl de neergaande conjunctuur zich aankondigt door een minder vlotten gang van zaken en dalende prijzen. Wil men het van den kant der productie bekijken dan zal men bij opgaande conjunctuur geneigd zijn te spreken van een tekort aan producten en in het andere geval een teveel aan producten. In drag f700 U gestolen. Een verdachte .,,d ge™. «U»,ie demand- aangehouden. De sluipmoord, bij Voor burg (Ai.- kerli voor hun producten niet die prijzen kunnen PI.) gepleegd, is nog altijd onopgehelderd. Er I maken, waarop men bij den aanvang der productie werd een arrestatie gedaan, maar zij bleek niet I gerekend had. De markt valt tegen en men wijt dat den vermoedelijk-schuldige te pakken te hebben, i aan een te groot aanbod. -. i i i -ï i npf. nncrprin li K ksti t Voor de nagelaten betrekkingen van den ver moorde is reeds een som van f4000 ingekomen De verdachte van den moord, gepleegd op een dame aan het Haagsche Bezuidenhout, zal den 13 Op het oogenblik kan men van een groot aantal artikelen zeggen dat er van ondernemers-stand punt bekeken te veel aanbod Is en dat de prijzen van dien aard zijn, dat zij nog nauwelijks de pro ductie loonen. Wij noemen slechts artikelen als rub-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1