Binnenland öuiteniandsch Overzicht Nieuwstijdingen 27STE JAARVERGADERING VAN DE TUINBOUWVEREENIGING „DE GROENTE CULTUUR" TE BROEK OP LANGENDIJK, OP MAANDAG 20 JANUARI, DES NAMID DAGS 2 UUR IN CAFE „MARKTZICHT". Aanwezig 110 leden. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en spreekt zijn blijdschap uit over de goede opkomst, die de laat ste jaren wel eens minder is geweest. Daarna houdt hij de volgende rede: Geachte vergadering, leden van „Groentecul tuur" en genoodigden, een hartelijk welkom op de ze, onze 27ste jaarvergadering. Al gaat het u als mij dan zijt ge niet in zoo op gewekte stemming ter vergadering gekomen als met de laatste jaren het geval is geweest. Werden er toen ook wel klaagtonen vernomen, bijv. over de keuring van uien voor Amerika, we hadden dan toch het voorrecht dat de geleverde waar een goe den prijs opbracht. Daarover valt thans over de geheele linie niet te roemen. Eigenlijk is de teleurstelling dit voorjaar al begon nen na de strenge vorst. Doorgaans brengt de gele kool na strenge vorst, flinke prijzen op en hoewel we vorst en ijs volop kregen, voorjaar 1929 wilde het maar niet met de gele kool, en bracht deze een prijs op, die voor de grootste massa maar ternau wernood loonend was. En daar geel bij ons vooral dit voorjaar hoofdzaak was, er waren 335 wagons geel tegen 134 deensche witte en 78 rood, bracht dit verloop aan velen een teleurstelling. De uitkomst met de Deensche witte was zeker goed te.noemen. Terwijl echter het bewaren der uien aan velen een schadepost bracht. Daar nu hier maar weinig Deensche witte waren en groote voorraad gele en uien, bracht de winter niet die uitkomst welke door velen verwacht werd en wat van oude tijden af ook altijd zoo geweest was. Zoo was voor 1929 de eerste teleurstelling geboekt De vroege aardappelen, welke een flinken oogst gaven waren van begin tot einde veel te laag in prijs, zoodat de omzet onzer leden in de rfiaand Juni 60 tot 70.000 gulden op achter was bij het gemiddelde van andere Junimaanden. Vroege wortelen brachten naast een redelijk be schot een goeden prijs op. Vroege kool, die echter door maar weinigen hier meer verbouwd wordt, was voor degenen, wier kool niet was weggevallen, in prijs zeker goed te noe men. De nateelt bloemkool was in het begin nog rede lijk in kwaliteit en prijs, vooral om de Zuid-West, maar stelde hoe langer hoe meer teleur, omdat de draaihartigheid dit jaar in Augustus en September veel schade veroorzaakte, aan het gewas, dat in het begin al door de droogte veel geleden had. Voor velen was de opbrengst zoo klein dat zij niet aan het veilen toekwamen. De reuzenbloemkool-nateelt, die eerst zeer weinig beloofde, is nog iets meegevallen, maar daar ze hier juist op het laatste veld dat leeg komt, beoefend wordt, kwam de vorst toch nog te vroeg voor deze bloemkool. De uient welker opbrengst matig is, stelde van begin af in prijs teleur, waardoor er niet zooveel geruimd werd, als wij andere herfsten gewoon wa ren, met als uitkomst dat, niet afleveren ons ook nog duur te staan komt, en een eenigszins redelijke uitkomst in den weg staat. Thans zijn ze'tot een prijs genaderd, dat de vele arbeid, die aan de afleveringen verbonden is, er bij na niet uit gehaald kan worden, dus worden ze nog maar wat bewaard, al is het dan noodgedwongen. De Friesche wortelen gaven naast een redelijken oogst, nog tamelijke prijzen in het begin, maar ook deze worden inplaats van hooger al lager. De prijzen der Deensche Witte kool liggen vrijwel tusschen fl en f2. Jammer dat er dit jaar bijna evenveel deensche witte als gele kool door de leden onzer vereeniging is opgelegd, namelijk 248 wagons deensche witte en 272 wagons gele. De oogst van geel en rood was aan den matigen kant, maar de prijzen wekten dezen herfst goede verwachtingen op, welke echter thans voor de hou ders tot nog toe niet meevielen. Zeker wel een somber beeld hetwelk wij gaven in het kort van de finantieele uitkomsten van ons be drijf over 1929. Dat het echter niet te somber gekleurd is geven ook de volgende cijfers te zien. Van Juni tot Decern ber werden door de leden van „Groentecultuur" dit jaar over het betaalkantoor ontvangen- Over Juni-December 1929 f290.000.—; over Juni- December 1928 f488.000.—; over Juni-December '27 f 518.000.over Juni-December 1926 f 374.000. Het laagste cijfer over 1926 is toch nog f84.000 boven het afgeloopen jaar 1929, terwijl 1927 de ka pitale som van f 228.000 boven 1929 gaat. Deze cijfers zijn alle over de maanden Juni tot en met December. Voor enkele onzer leden kunnen de bloembollen nog een lichtpuntje in de somberheid van 1929 zijn geweest, toch ook daarvan is de uitkomst door de zeer strenge vorst zeer verschillend geweest. Ook kunnen wij ons niet ontveinzen dat het voor uitzicht van de nog aanwezige producten er niet al te rooskleurig voorstaat. Toch is er ook weer een andere kant aan, dat, wat er zoo donker uitziet, licht kan meevallen. Waarom zou daar het vorige jaar na strenge vorst gele kool en uien bitter afviel, het thans niet kun nen meevallen. We kunnen toch niet zeggen dat er geen afzet voor ons product is, al valt over het binnenland, wat den afzet der groenten aangaat te klagen, naar het buitenland werd toch ook dit jaar weer heel wat verzonden. Vooral de toename der teelt van onze producten is buitengewoon groot, al wordt er door den handel heel wat verzonden, de hoeveel heid wordt ieder jaar grooter. En door verschillende factoren wordt voor ons de concurrentie al moeilijker. Buitenom frisch land, goedkooper arbeid, bemesting en grooter en goed- kooper land maken het voor ons al zwaarder om aardappelen, kool en uien zoo goedkoop te kunnen bouwen als zij. Zou het ons daarom niet dwingen om alvast ook een anderen kant uit te zien? En daar moeten we soms door de harde werkelijk heid toe gedwongen worden. Ook een 25 tot 30 jaar geleden zijn we door ziek te, misgewas en lage prijzen gedwongen geworden onzen bloemkoolbouw als hoofdbouw prijs te geven. En heeft niet de aardappelbouw ons weer vele jaren een betere en meer vastere uitkomst gegeven dan de zeer wisselvallige bloemkoolbouw? We zijn uiteraard gehecht aan het oude, het heeft zijn goede zijde, maar laten we ook terdege voort varen om ons bedrijf zoo min mogelijk wisselval lig te maken. Wat daartoe dienstig kan zijn is verschillend. Niet voor ieder is er gelegenheid tot kassenbouw, maar we kunnen het toch ook met bloembollen of met andere groenten probeeren. Alleen bij onze uiterste inspanning mogen wij Gods zegen verwachten. Het bid en werkt roept ons daartoe. Maar deze inspanning is noodig tot vooruitstuwing en ontwikkeling van de krachten en vermogens, door God aan den mensch gegeven, opdat ook daar door de aarde gedwongen worde te geven wat God daarin gelegd heeft. Moge Zijn zegen ons weder geschonken worden in het pas begonnen jaar bij onze moeilijke, maar toch ook weer schoonen arbeid. De notulen worden door den secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens leest de secretaris zijn jaarverslag waaruit we het volgende aanstippen: Het ledental eter vereeniging dat per 1 Jan. 1929 198 bedroeg is in den loop oes jaars verminderd met 9 leden, waarvan 2 door overlijden, terwijl 6 perso nen ais lid toetraden, zoodat per 1 Januari van dit jaar het ledental 193 bedroeg. Volgens besluit van de vorige jaarvergadering, is een ledenlijst aangelegd, welke door alien is ge- teekend. Evenais vorige jaren is de aanbesteding van man den viot venoopen en zijn aangekocht 1181 stuks aardappelmanden tegen 67 cent per stuk. In net begin van net jaar werden 2U onsen reu- zenbloemkooizaad onder 53 liefhebbers verloot in dezen herfst werd ruim 33 pond tusschensoort'af gegeven, terwijl nog een bestelling van 17 pond op uitvoering wacht. Deze laatste bestelling betreft de kortbeen. Er werden 2 ledenvergaderingen gehouden 7 bestuursvergaderingen werden gehouden Van de kostelooze gelegenheid tot ontsmetting van koolzaad met germisan werd een druk gebruik gemaakt. Voor het houden van een tuinbouwwintercursus en voor een cursus in bemstingsieer bleek geen ani mo te bestaan. Hierna wordt door den penningmeester verslag uitgebracht over den toestand der finantien en zoo blijkt dat de ontvangsten hebben bedragen f2673.04 de uitgaven f 2538.68 het voordeelig saldo f 134.36. Op de spaarbank staat een bedrag van f 1275.90 f°14l0 26 totaal bezit der vereeniging bedraagt Medegedeeld wordt dat nog beschikbaar is 24 ons kortbeen en zliveruienzaad tegen f4.50 per pond. De heer C. Slot brengt rapport uit over de ver delging van ratten met serum en stelt voor om nu reeds de bestrijding ter hand te nemen. Verschillende personen stellen voor de commissie uit te breiden, omdat, zooals nu de commissie is samengesteld een goede uitvoering te veel tijd vor- dert. Door den heer A. Slot wordt voorgesteld het se rum te verdeelen naar het aantal sneezen en dan lederen bouwer zijn eigen bedrijf te laten behande len. De voorz. antwoordt dat de behandeling met se rum in den winter moeilijkheden medebrengt. Als we het nu bestellen krijgen we het over 14 dagen en als het langer dan 14 dagen bewaard wordt is het niet meer bruikbaar. Komt er dus in dien tus schen tijd winter dan zouden de uitgaven voor het serum onnut zijn geweest. De beste wijze van uitvoering zal door het be stuur met de commissie worden besproken Vervolgens rapporteert de heer C. Slot namens de Wortelzaadcommissie. Door de droogte is de teelt van het Wortelzaad minder gunstig geweest terwijl ook door 't koprot de oogst van het zaad minder is. Tegen het koprot zijn reeds verschillende proeven een ziekte die zich voordoet bij de vroege wortelen genomen, beter plantgoed en zwaarder grond/ech ter zonder resultaat. Aan de commissie is den raad gegeven zaad te telen op lager land, maar aangezien een goede oogst op hoog of laag land mede van het weer af hankelijk is en we vooruit niet weten hoe het weer zal zijn, is een verbetering in dit opzicht niet zeker. Volgende week zal het zaad aan de leden worden bezorgd. Dit jaar zal de commissie voor het laast hüar werkzaamheden uitvoeren. De gezondheidstoestand van den heer J. Dirk- maat is van dien aard dat hij zijn werkzaamhe den voorloopig niet zal kunnen doen en om alles alleen te doen is voor spr. bezwaarlijk. Er is nog een punt wat spr, hier moet zeggen Tusschen het wortelzaad was op de plaats waar een goede wortel had gestaan een wilde wortel ge plant. Of dit door iemand met een bedoeling was gedaan of dat het kwajongens werk is weet spr. niet maar hoopt dat het nooit weer zal voorkomen De voorz. zegt de commissie dank voor haar werk en spreekt de beste wenschen uit voor den heer J. Dirkmaat die altijd trouw in dezen zijn arbeid heeft verricht. Aan de orde is verkiezing van een lid van het be stuur, aftredend C. Spaans, niet herkiesbaar. Na een tweede vrije stemming wordt gekozen de heer G. Wagenaar met 58 stemmen. Als bestuurslid van de L. G. C. wordt herkozen de heer C. Spaans met 64 stemmen. De heer C. Slot rapporteert nog over het werk dat door den plantenziektenkundigen dienst is ge daan, welke rapporten reeds in de verschillende bla den zijn verschenen. De ontsmetting van koolzaad met Germisan zal dit voorjaar weer vanwege de vereeniging geschie- f 1. Die hoeveelheid heeft hij echter lang niet regeering, die zich zal laten leiden door zuiver eco- noodig, zoodat hij veel meet uitgeeft dan noodig is. nomische principes in overleg met de andere sta- Op de vergadering van de corr. is dan ook bere- ten, in waarheid dienende de ontwikkeling der be kend, dat wanneer 1000 tuinders hun zaad laten ont langen van de volken, smetten, maar dan gezamenlijk, dat ongeveer f400 wordt bezuinigd, dan wanneer ieder het op eigen gelegenheid doet. Daar de corr. zich ook dit jaar weer gratis dis ponibel stellen uw zaad te doen ontsmetten, zou- Nu is het natuurlijk wel waar, dat men zich niet te veel moet voorstellen van wat te Londen zal worden bereikt. De schoone phrase, die een verzwe gen belang moet dekken, is nog niet uitgebannen Het lijkt er in de verste verte nog niet op, dat er den wij u aanraden hieraan gevolg te geven. Onge- een internationaal vertrouwen bestaat en éen zui vere wil om samen te werken tot het verkrijgen van het grootste resultaat op economisch gebied, d. w. z. het grootste resultaat in den welvaart der bestuurde volkeren. Het feit echter, dat er den nadruk op wordt ge legd, en telkens weer, dat de publieke opinie dwingt tot ontwapening, dat men tot internationale samen werking moet komen etc. etc. wijst weliswaar nog wtöI niot ««v, ti veer 100 leden van onze vereeniging hebben verle jaar hier wel weer gebruik van maken, den voorjaar hun zaad hier laten ontsmetten, en we twijfelen niet of een gelijk aantal zal ook dit De leden uwer comm., die tevens corr. zijn van den Plantenziektenkundigen dienst vragen dan ook voor het werk der corr. voor dit jaar weer de noodi- ge subsidie om de gemaakte onkosten te bestrijden „vliOYYaal Tenslotte vragen we uwe aandacht ter bestrijding wel niet op een overheerschende overtuiging in de- van ratten en muizen, die dit jaar vooral aan de zen, doch wel op het feit, dat de politici, die heusch bloembollen zooveel schade toebrengen. niet zoo dom zijn, de nieuwe stroomingen wel de- Het komt de comm. voor, dat het beter is de be- gelijk hebben opgemerkt, strijding zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen en Men moet dus niet verwonderd of teleurgesteld met ie wachten tot Maart of April als dus de jonge zijn, wanneer tenslotte zal blijken, dat het resultaat ratjes en muizen ter wereld zijn, maar nu, omdat van de Londensche conferentie in feite ongeveer thans weinig voor deze dieren te halen is, dus de geen vermindering der bestaande bewapeningen zal kans grooter is dat zij door het lokaas vergiftigd brengen hetgeen- meer dan waarschijnlijk is kunnen worden. Daar het thans nog open water is het feit dat de conferentie gehouden is de leuzen is de uitvoering gemakkelijk, en als de uitvoering onder welke MacDonald en Dawes de conferentie door meerder personen gedaan wordt dan voorheen hebben doen geboren worden beteekenen ook iets. is het voor ieder een kleine moeite. De heer K. Kaas doet mededeeling van het mate riaal dat is aangeschaft door den „IJsbreker." Er zijn bij de verschillende commissarissen aan wezig: 28 haken, 11 kloeten, 40 bijlen, 7 treklijnen, 10 dreggen en 20 planken. Onder applaus wordt besloten dat evenals vorig jaar weder sigaren zullen worden verstrekt bij het openmaken van het ijs. Voot de jaarvergadering van de L. G. C. worden geen voorstellen ingediend. De secretaris deelt mede, dat er nog zaad van tusschensoort reuzen beschikbaar is en zegt dat het de bedoeling is van het bestuur om nogmaals den heer van Herwijnen voor de vereeniging te laten op treden met een lezing, het bestuur zou van de ver gadering gaarne onderwerpen vernemen waarin ze belangstelt. Misschien zelfs meer dan men denkt. Immers zij duiden op een houding die zich gaat vormen. En houdingen, historisch gevormde zijn tenslotte be langrijker dan een of ander direct tastbaar resul taat. De wegen der historie zijn altijd moeilijk ge weest en het begaan langzaam en onzeker. Waar de .weg echter eenmaal aangeduid is, daar komt de rest tenslotte vroeger of later van zelf BIJ DE SLUITING VAN DE HAAGSCHE CONFERENTIE. De heer. A. Slot bespreekt de wenschelijkheid een lezing te houden over het bloembollenvak o.m. welke grondsoorten geschikt zijn voor tulpen, nar cissen en hyacinthen. De heer H. de Graaf wijst er op, dat afgesneden bloemen veelal te water worden gegooid. Voor de verspreiding van ziekten zijn hieraan gevaren ver bonden .Met het baggeren brengt men de ziekte kiemen op het land. Spr. wenscht dat de vereeniging hiervoor een re geling treft zoodat politieverordening overbodig is. De heer K. Kaas zegt: hoe is het mogelijk dat in de veiling zooveel menschen tegen het U. C en hier houden zij zich stil. De heer Pasterkamp vraagt naar de maat van de aardappelen zooals die is voorgesteld en wat we er aan kunnen doen, dat die voor ons zoo voordeelig mogelijk wordt vastgesteld. De heer C. Slot dringt er bij de vergadering op aan zich voor de ziekteverzekering aan te slui ten bij een bedrijfsvereeniging. De voorz. beantwoordt de verschillende spr. Voor het niet te water gooien der afgesneden bloe men wordt aller medewerking gevraagd. Het voorstel inzake de aardappelmaat komt op de Jaarvergadering van de L. G. C. Wat betreft het veilen onder het U. C. B.-merk, dit zou wel gaan als de omstandigheden beter wa ren. Bij goed weer zouden de prijzen allicht beter zijn en kwam er beter kool aan de markt. De beste partijen blijven nu in de schuur. Maandagmiddag op het Binnenhof. De Haag- sche correspondent van het „Hbld.' schrijft: Op het groote binnenplein behalve de auto's, tal rijke politie-autoriteiten en zelfs gedurende eenigen tijd wethouder Quant, die zich uit den gemeente raad naar het Binnenhof had gespoed, evenals de Burgemeester, die tot de slotzitting was uitgenoo- digd en haastig iets over vieren kwam aangespoed Daar was verder de Kon. Mil. Kapel in groot tenue Dit zou daar straks als de heer Jaspar als eerste zijn handteekening onder het slotprotocol zou plaat sen, koraalmuziek ten gehoore brengen. Het werd een kwartier over vier, half vijf kwart zijn voor vijf, doch nog steeds werd het sein niet gege ven. Tot plotseling te 4.50 iemand voor een der ra men van het verlichte Tweede Kamergebouw ver scheen en met zijn arm zwaaide. Jaspar teekende en plechtig klonken de gedragen tonen over het al oude plein van het „O, Heer, die daar des Hemels tenten spreidt" uit Valerius' Gedenckklanck. En onmiddellijk daarop weerklonk het „Wilt heden nu treden" Doodstil was het op het Binnenhof. Tus schen de historische muren kwam deze plechtige muziek al heel goed tot haar recht. „Nun danket alle Gott" volgde. Het was een moment om niet te vergeten. De kapel was bijna in het donker te gen het gebouw der Eerste Kamer opgesteld en dus niet zoo goed zichtbaar voor hen, die aan den over kant stonden; muziek die als van uit de verte tot ons kwam. En toen werd het wachten, steeds wachten De conferentie handhaafde haar karakter tot de laat- Naar aanleiding van het gezegde van den voorz. tse minuut. Velen duurde het wachten zelfs te lang ïtstaat thans een uitvoerige discussie over het en zoo lüwae ae belangstelling tegen zes uur wel veilen onder het U. C. B.-merk. wat. Intusschen namen de vreemde chauffeurs af- Wat op de veiling besproken wordt blijkt nu op scheid van hun Hollandsche collega's en van de Ne- de vergadering. deriandsche rechercheurs, met wie zij zoo vele da- Verschillende personen zijn van oordeel, dat de J aa Mijne heeren, Het zou u geachte leden onzer vereeniging ver moeien als ik begon met de rapporten voor te lezen die uitgebracht zijn op de laatstgehouden vergade ring van corr: van den plantenziektenkundigen dienst. Zooals u opgemerkt zult hebben stonden Nwsbld"POrten in de "N' L' Crt'" 8n in het "Chr' Alleen wil ik deze conclusie mededeelen, dat in die gehouden vergadering eenparig werd besloten door te gaan met de proefnemingen tegen de ver schillende koolziekten, al was het ook dat de laatste proefresultaten niet van dien aard waren, dat men op 100 procent winst kon bogen. Woont men echter deze vergaderingen van den de correspondenten bij, krijgt men wel den indruk dat er zeer veel en nauwgezet gewerkt wordt en dat geheel belangeloos door de correspondenten zelf, w het aanschaffen der bestrijdingsmiddelen betreft, zoo goedkoop mogelijk. Door de medewerking van verschillende organi saties, alsmede deskundigen van allerlei weten schappen wordt getracht zooveel mogelijk het doel dat beoogd wordt, te bereiken. Dat weer en wind bouwers het risico dragen en alles ten voordeele van den koopman is. Een enkele wil het U. C. B. weg hebben, voordeel geeft het niet. Algemeen is de vergadering van oordeel dat zoo als het nu gaat ter veiling het niet is zooals be sloten is in de vergadering van de L. G. C. Ook de grensbepaling wat is U. C. B. en wat niét levert moeilijkheden op. De secretaris merkt op, dat we met hetgeen thans ter veiling gebeurt niet alleen moeten scher men met wat wij wenschen, maar met het besluit van de L. G. C. Daarnaar hebben we ons te regelen Er is verleden jaar besloten dat we een andere keur zouden hebben voor goede en voor afwijkende producten. Zoo kunnen we bv. minder goede uien voor zwak veilen. Op die manier zal het ook met de kool moeten. De voorz. zegt nog dat het een fout is geweest van het marktbestuur dat zij deze invoering niet vooruit heeft bekend gemaakt. Daardoor kwam het te onverwacht. Overleg met het marktbestuur zal de weg zijn naar een betere oplossing. De heer W. Slot vraagt nog naar het verband tusschen ons en den Vierbond inzake het bonnen stelsel. De voorz. antwoordt dat dit verband los is, maar dat er regelen worden getroffen die voor alle vei lingen gelijk zijn. Öp de vergadering van de L. G. C. is besloten geen bonnen meer te geven na 1 Jan. en we meen den toen dat de Noord ook tegen de bonnen was, dit blijkt nu echter niet het geval te zijn. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. de vergadering met dank voor de groote opkomst en aangename besprekingen en spreekt den wensch uit dat er nog werk zal komen voor den ijsbreker in dezen winter. Van de eene conferentie naar de andere. Nau welijks is in den Haag de rust weergekeerd, de goede oude Hollandsche rust, of uit duizenden loudspeakers over de geheele wereld davert de speech van koning Geroge, waarmede de vlootcon- ferentie in Londen geopend werd. In huiskamers en café's, op redactiebureaux en wellicht op een afgelegen hoeve ergens op de Drentsche heide weer klinken de historische woorden die een begin moe ten zijn van een poging om althans iets verbete ring en verlichting te brengen in den ondragelij- ken last en duistere dreiging der overmatige bewa peningen. om hot 7nn pano t Toch is er een fundamenteel verschil tusschen de ziiïi on bPt- fi f 4 t d™kken> altlJd van invloed Haagsche conferentie en de Londensche. Sloot de ic wpifiLrf slagen der proefnemingen, Haagsche volkomen aan bij de traditioneele confe- ïs bekend, maar laten we ook niet vergeten, dat het met proefnemingen altijd een zoeken is en blijft, waardoor juist naar voren komt met welke zaken men rekening dient te houden om iets te bereiken. Een besluit is genomen waarvoor ik uw bijzondere aandacht vraag, dat is 't ontsmetten van koolzaad Vele tuinders hebben daarvan gebruik gemaakt en het is over het algemeen goed bevallen. Nu was het op genoemde vergadering de vraag; zullen wij het weer voor de tuinders doen, of zullen we het middel laten toepassen door de tuinders zelf Alge meen dacht men tenslotte dat het beter was dat het zaad nog dit jaar door den dienst zou worden ontsmet, om te voorkomen dat er door de tuinders fouten worden gemaakt. Daar het middel dat tegen het vallen bij zaadont- smetten gebruikt wordt, niet geheel onschuldig is, zou het bij verkeerde toepassing kunnen voorko ^ergerv,Z?ï dan de kWaalmu« «.omeli aan de toenlssine mnpcfUgen^ terwiji hefc i geering- d- w- z- een hanteering van het regeerings- I dat was lastiger. Daarbii komt dat worden apparaat op gelijke wijze, als de bankdirecteur dat °e heer Br. haalde een kennisgeving van een goedkooDer ?srianHat TpH^-p t ontsmetten veel met zijn onderneming doet en de grootindustrieel aangeteekenden brief te voorschijn, die hij Juist Ifgen gelegenhefd 1 dat doat °P mct fabrieken. Een regeering, die zich laat lei- ontvangen had, maar dit was den agent nog niet ontsmetten mnet 'minep!« k ,n za den' niet door schoone politieke phrases en natio- voldoende zoodat de vermeende D. den agent naar ontsmetten moet minstens een busje koopen van 1 nalistische of imperialistische drogredenen, doch 'n het bureau moest vergezellen, renties, ter regeling van tusschen verschillende vol keren bestaande relaties en conflicten, de Londen sche conferentie is een van die merkwaardige nieu we verschijnselen, die in de geschiedenis nog niet zijn voorgekomen. Immers, de redenen, die aanlei ding en oorzaak zijn van deze vloot-ontwapenings- conferentie, zijn niet zoo zeer te zoeken in de nood zakelijkheid van een oplossing van internationale geschillen en problemen, dan wel in het feit, dat de volkeren in de eerste plaats de ontzaglijke las ten, die de bewapeningen op het budget brengen niet langer kunnen en willen opbrengen, wel in ziende dat deze gelden voor betere doeleinden zou den kunnen worden gebruikt en in de tweede plaats dat zij niet langer wenschen te leven onder de drei ging, die opgeroepen wordt door de door hen zelve ,r. in stand gehouden oorlogsmachinerie. Wij zouden hij." De agent vroeg daarop aan den heer Br. of hierin een voorteeken willen zien van wat eens deze D. was, waarop natuurlijk een ontkennend gen aangenaam hadden samengewerkt. „Goede reis en wel thuis" klonk het menigmaal I heel hartelijk uit den mond van de Hollanders. Doch aan alle wachten komt tenslotte een einde, i zoo ook aan dat op het Binnenhof. De journalisten f keken benauwd op hun horloges. De Duitschers zouden met den trein van 6.35 vertrekken en het j was reeds kwart over zes. De auto's der Duitsche de legatie reden al voor en stonden gereed om zich weg te spoeden naar het station. Weer wachten. Zouden ze het halen? Tien minuten voor half zeven Haastig komen de Duitsche gedelegeerden de trap af, loopen vlug de hal door en verdwijnen in hun autos dadelijk naar het station. Schober volgde hen op den voet, ook hij moest met denzelfden trein mee. Later hoorden we, dat ze den trein precies op tijd hadden gehaald. Opnieuw wachten. Het werd bijna zeven uur, voor dat de eindzitting eindelijk geëindigd was. Weer zette de kapel koraalmuziek in, terwijl de gedelegeerden in hun wagens stapten. Van menig een was het afscheid zeer hartelijk. Dames wuifden de heeren namen hun hoed af. Voor Loucheur, den man, die bijna 24 uur achtereen had vergaderd een prestatie die bewonderd werd ging een drie werf hoera op, waarvoor de sympathieke Fransche minister vriendelijk dankte. De een na den ander verdween in zijn auto. Jaspar, Adatsji, Mirunescu, enz. „Snowden komt" ging het even later door de groep wachtenden. De zware auto stond reeds eeni gen tijd voor den aparten uitgang van het gebouw. Inmiddels blies de Kon. Mil. Kapel vroolijke mar- schen, die daverend' opklonken op het plein, dat ge huld was in benzinedampen. „Three cheers for mr. Snowden" klonk het. Hoe ra, hoera, hoera. Ook de echtgenoote van den En- gelschen minister toonde zich met deze hulde zeer ingenomen. De laatste auto's rolden van het Binnenhof weg. De politie rukte in. Waren de groote electrische lampen niet blijven branden, het Binnenhof had zijn ouden aanblik weldra terug gehad. Nu herin nerde het felle licht buiten nog aan het tenminste even felle licht dat binnen geschenen heeft over de internationale politiek. De tweede Haagsche conferentie is geëindigd. Een slot, waaraan zij, die het bijwoonden, nog dikwijls zullen terugdenken. VOOR DEN VERKEERDE AANGEZIEN. Naar wordt vernomen is een der voormalige em- ployé's der rijwielfabriek „de Komeet" te Weesp, de heer A. E. Br. te Amsterdam, op een voor hem min der prettige wijze de dupe geworden van het bevel tot aanhouding uitgevaardigd tegen den voortvluch tigen K. W. D., in verband me de verschillende op lichtingen, door laatstgenoemde gepleegd. De heer Br. liep op de Rozengracht te Amsterdam toen iemand, dien hij in verband met de destijds te verwachten exploitatie van de bovengenoemde rijwielfabriek meermalen bezocht had hem herken de. Klaarblijkelijk verkeerde degene, die den heer Br. zag loopen in de veronderstelling dat Br. direc- tuer van de „Komeet was geweest (hetgeen trou wens verschillende personen meenden) doordat hij steeds namens K. W. D. optrad en handelde. De handelaar of winkelier, die meende den voort vluchtigen D. ontdekt te hebben, ging naar een op de Rozengracht surveilleerenden politieagent toe en zeide: „Nu zoeken ze naar Deininger en daar loopt

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3