Onze Kamers van Koophandel Pluimveeteelt in Noor INGEZONDEN Het valt niet te ontkennen, dat in de laatste jaren het aanzien van de Kamers van Koophandel zienderoogen is gegroeid. Onder de vorige wet wa ren deze Kamers onbeduidende colleges, zonder eenige levensvatbaarheid. De nieuwe wet heeft ze tot levende krachtige organen geschapen, welker invloed vooral dank zij het Handelsregister, nog steeds toeneemt. De beteekenis der Kamers steeg vooral, toen vooraanstaande mannen uit nijverheid en handel bereid bleken, in de colleges zitting te nemen en naast de vertegenwoordigers van klein bedrijf en middenstand nuttig werk te verrichten. Het is dan ook begrijpelijk, dat men de Kamers van Koophandel in steeds meerdere acties van han del en bedrijf is gaan betrekken en dat met name gemeentebesturen zeer dikwijls deze lichamen raad Inderdaad, aan de adviezen van de Kamers van Koophandel, colleges samengesteld uit vertegenwoor digers van het zaken- en bedrijfsleven, dient groo- te waarde te worden toegekend. En ook, ja eigenlijk vooral, in de gevallen dat deze adviezen ongevraagd worden gegeven. Wie denkt aan de vele adressen over tal van onderwerpen, zal deze activiteit hoo- gelijk prijzen. Intusschen aan de Kamers van Koophandel is inzake haar meeningsuitihg blijkbaar één beper king opgelegd: zij hebben zich te beperken tot haar in hoofdzaak economische taak, en mogen met name niet het terrein der sociale wetgeving betreden. Toen nl. eenigen tijd geleden de Utrecht- sche Kamer van Koophandel ongevraagd eenige opmerkingen maakte over het Werktijdenbesluit voor winkels, haastte het departement van Arbeid is ook van Handel en Nijverheid wij zouden het bijna vergeten! zich, aan deze Kamer een reprimande uit te deelen. Deze departementale invloed op de meenings- uiting van de Kamers is geheel uit den booze! Het Departement moge het niet aangenaam vinden, dat die Kamers zóó lastig worden, dat zij een oordeel uitspreken dat lijnrecht ingaat tegen de departe mentale wijsheid, de Kamers handelen nu eenmaal in het belang van de onder haar ressorteerende kleinondernemers en bedrijven. Wenscht het Depar tement inderdaad in te grijpen, dan is het éénmaal wel zeer in verzuim geweest, toen een Kamer van Koophandel zich op hoogst bedenkelijke politieke zijpaden begaf; het geval van de Maastrichtsche Kamer, die het vorig jaar, tijdens de eerste Haag- sche Herstelconferentie, een pro-Belgisch memo randum de wereld instuurde; memorandum, dat in het bijzonder aan de Fransch-Belgische pers was gezonden, welke dit natuurlijk lustig uitbuitte te gen onze regeering. Het Departement deed echter niets om deze ergerlijke afdwaling van den goeden weg te laken, hoewel hier toch het prestige van de gansche natie tegenover het buitenland op het spel stond. Wanneer men een Kamer van Koophan del zelfs voor dergelijke onverantwoordelijke daden van poütieken aard niet tot de orde roept, mag men dit zeker niet doen in gevallen, die zuiver interne economische belangen betreffen. Want dat juist de sociale wetgeving het zaken- en bedrijfsleven in sterke mate beïnvloedt, is buiten kijf. De Kamers met de afd. Veenhuizen om zoo mogelijk dit jaar met „de Oudjes" weer een rijtoer te maken, aangezien dit een mooi succes! is geweest voor de afdeelingen en een eenige dag voor „de oudjes zooals tijdens den rijtoer telkens kon worden vernomen. Door den heer Grootes werd nog verslag uitge bracht van de 27 Oct. jJL gehouden federatie- vergadering. Besloten werd een bedrag van f 20 te beschik ken voor de film; een bedrag is hiervoor reeds gereserveerd, terwijl men de restant hoopt te vinden uit de verkoop van het te wachten lied. Hierna sluiting, waarbij de beste wenschen werden geuit voor het welslagen van den pro- paganda-avond. HEERHUGOWAARiDt Naar ons werd meegedeeld bestaat het plan de kaasfabriek „Vita Nova" te verkoopen. Onder handelingen schijnen hierover reeds te worden gevoerd met de Coöp. Zuivelfabriek „Ejxcelsior ST. MAARTEN. Dinsdag vergaderde de afd. St. Maarten, Kin- derherstellingkolonie in het café „de Tuinbouw alhier. Voorzitter, de heer de Vries opent met een ge past woord de vergadering, welkom aan leden en pers toeroepend, en de hoop er bijvoegende dat 1930 een gunstig jaar voor de afd. mag zijn. Dé heer K., onderwijzer te Eenigenburg, ter vergadering aanwezig, wordt, volgens besluit der voorgaande vergadering gevraagd of hij de be- stuursvaeature, vertrek de heer van 'tVeer ge vraagd of hij een bestuursfunctie wil aanvaar den, wat deze zich laat welgevallen. Hierna volgt lezing en goedkeuring der notu len. Als ingekomen stuk wordt behandeld een schrijven van den algemeenen Secretaris om de gelden der afd. bij hem in rekening courant te storten ten 41/2 pCt. met een opzegtermijn van 1 maand, terwijl bij voorstel 6 pOt. in rekening zal worden gebracht. De vergadering, het doel matige hiervan inziende, besluit hiertoe over te gaan terwijl als gevolg hiervan besloten wordt het woordje „boerenleenbank" ü'it het reglement te schrappen. Uit het jaarverslag, hierna gelezen, stip ik aan dat dit vermelde dat het bestuur 1 maal had vergaderd en dat over 1929 geen uitzending van kinderen heeft plaats gehad. Door afwezigheid van den penningmeester werd -het- nazien der rekening tot nader order uitgesteld. De aftredende bestuursleden, zijnde de heeren de Vries, Speets en Kriek, werden bij acclamatie herkozen, welke functie weer door hen werd aanvaard. Eesloten werd voor dit jaar een afgevaardigde ïouden veeleer in haar taak te kort schieten, in- nerT to het SefcreS Algemee^ vergadering te" benoemen De terechtwijzing, welke de Utrechtsche Kamer van Koophandel van het Departement mocht ontvangen was dan ook volkomen misplaatst! Uit den Omtrek HEERHU GOW AARUt Die heer de Vries wordt als ijoodanig benoemd terwijl de heer Kriek als plaatsvervanger wordt aangewezen Si] de rondvraag vraagt de heer O. Stoop of bij de ingekomen stukken, zoo hij meende, ook een stuk was, 'twelk over een film sprak- Voorzitter licht toe dat dit wel het geval was, doch dat een zoodanige film voor een B-tal jaren terug hier al eens vertoond is, dus voor hier denkelijk niet veel resultaat zal hebben, te meer daar een elk bijna lid dezer afdeeling is. Toch werd door de vergadering besloten 'en opdracht, aan het bestuur gegeven om deze ge noemde film hier nogmaals te doen vertoonen en wel op een naar haar oordeel geschikte tijd. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit voorz. in dank deze bijeenkomst. ST. PANÖRAS. De heer W. Gootjes Cz., is geslaagd op het Alkmaar op 16, 17 en 18 December j.l. Door de afd. van den Bond voor Staatspensio- enering werd hare jaarvergadering gehouden in het lokaal van den heer R,us. Als gewoonlijk trouwe opkomst der bestuurs leden geringe opkomst van leden. Na opening der vergadering door den heer Brugman lezing der notulen door den heer Groo- tes. Vervolgens werd door laatstgenoemde verslag j Pr^tij^eXamen^ë'khouden van de" Vereeniging uitgebracht van den zeer goed geslaagden pro- van Leerarell in de Handelswetenschappen te paganda-avond in Febr. 1929. Dte ingekomen stukken, met uitzondering van een paar, welke weiden aangehouden tot een later punt der agenda, gaven geen stof tot dis cussie. Uit de rekening van den penningmeester, d en- heer Hittema, bleken de totale ontvangsten te hebben bedragen f258.23, waaronder dan een batig saldo der vorige rekening groot f 121.32; de totale uitgaven beliepen f 133.67, zoodat de te Broek op Langendijk, gehouden door Johann W. retailing over 1929 sloot „et een Wti* selio C SS2FSF& ff hïXl van f 124.56. De rekening werd nagezien door de heeren Brauwer en Ploeg. 'Eerstgenoemde ver klaarde, dat alles in orde was Bevonden, waarna de rekening onder dankzegging aan den Penning meester werd goedgekeurd. Bij de nu gehouden bestuursverkiezing wer den met op één na algemeene stemmen de heeren D .Grootes, P. Hittema en Dl. de Boord er herko zen. De voorzitter feliciteert de herkozenen en tevens de vergadering met dezen niitslag. j N[u kwam in bespreking het houden van een pTopaganda-avond. Door den voorz. werd meege- dceld ,wat hieromtrent reeds in de bestuursver gadering is besproken en brengt ter kennis van t de vergadering, dat Mej. Kroes te Bergen voor verschillende afdeelingen als declamatrice met succes is opgetreden en dat'door Harmonie is toe- j gezegd een één-acter te willen opvoeren. Voorts zoju dan de avoiid gevuld kunnen worden met i muziek en gemeenschappelijken zang. Na eenige bespreking kon men zich algemeen met 'het door het bestuur voorgestelde vereenigen. Op verzoek van het bestuur zegde mej. Wit 'toe voor dien avond weer een lied te willen dichten terwijl de voorzitter op zich nam, enkele woorden te spre ken ter propaganda. Vooral onder de jongeren. In overleg met den heer R-us werd als datum ge steld 15 Febr. Mocht dit voor rh-ej. Kroes bezwaar opleveren ,dan zal worden voorgesteld 8 Febr. De heeren Slikker en Köoij zullen ter nadere bespreking een bezoek brengen aan mej. Kroes. Ctp voorstel van den heer Brouwer zal in den loop van dit jaar getracht'worden een clubje jon gelui te vormen, dat op komende propaganda; avonden iets ten beste zou kunnen geven. Mede werd besloten samenwerking te zoeken Plaatselijk Nieuws „Marktzicht" te Broek op Langendijk, Onder Broek op Langendijk: 1. Een huis, met 2 woningen, boeten en erf, aan de Sluiskade, sectie A nos. 2097 en 2750 groot 3 A. 86 c.A. in 2 gedeelten. 2 Een akker bouwland, bezuiden de Burgsloot, „de Puntakker (12.50) sectie B nos. 1398 en 1399, groot 35.76 A. Eigendom van den heer D. Hoofd. Te aanvaarden 1 op 1 Mei a.s. 2 direct na beta- 60 procent van de koopsom kon als 1ste hypo theek worden verkregen. Kooper W. Hopman Pz. voor f4388.50. DENK AAN DE KIPPEN. dat de voordelen, die tegenowordig aan het kippen- houden verbonden zijn, voor u zullen zijn.'Ermoet voldoende ruimte in de hokken zijn. De schuur, het varkenshok of de deel zijn geen goede verblijfplaat sen voor een kip. We spreken dus alleen voor hen, die de zaken goed in orde hebben. De zaken goed in orde hebben, wil niet zeggen, dat men alles luxueus ingericht heeft. In geen geval. Is dat het geval, dan kost het te veel, en dat is niet de bedoeling van de kippenhouderij. Maar tusschen de uitersten is al tijd nog veel ruimte is het niet? Welnu, die zijn hok voldoende heeft ingericht moet bij erge kou en bij guur weer zijn kippen binnen houden. Maar daar mee is men niet klaar. Ledigheid is des duivels oorkussen, zoo ergens, dan zeker bij de kippen. Daarom moeten we ze wat te doen geven. In het strooisel wat graan werpen, niet te veel, en dat goed doorharken. Ze gaan dan ijverig zoeken. Die beweging doet ze goed. Ze hebben dan geen last van de koude, denk aan de kibbelarijen die ze dan niet doen, het veerenplukken en vechtpartijen enz. En bovendien, de leg gaat gewoon door. Hoewel het weer op het oogenblik zeer zacht is, moeten we ons maar niet verbeelden, dat we zoo den winter door zullen gaan. Er kunnen nog ge noeg koude dagen komen. Juist die koude dagen zijn van beteekenis voor de kippenhouders; dure eieren, zeer zeker, maar ook het risico, dat de beest jes van de leg komen, ziek worden in elk geval meer zorg behoeven. Het is vreemd, maar het is zoo, als de kippen het eenigszins kunnen doen, gaan ze buiten loopen, en dom als een kip is, liefst natuur lijk op tochtige, koude, gure plaatsen. Heel graag mogen ze onder heggen kruipen. Dat ze daar veel koude lijden is voor ieder te begrijpen. Het is daar om goed, dat de kippenhouders op zulke koude en gure dagen de kippen de. kans niet geven naar buiten te gaan, ze moeten binnen blijven. Dat kan ik niet, hoor ik daar iemand zeggen, daar heb ik geen ruimte voor. Dan moet ge uw kippenboerderij maar naar den eisch des tijds inrichten. Als uw hokken niet in orde zijn, moet ge ook niet meenen Van Anna-Paulowna naar Wieringen over een lengte van 17 K,M, geprojecteerd. Verbinding tusschen B|en Helder en Friesland. D'e spoorwegverbinding Anna-PaulownaWie- ringen, die een lengte zal krijgen van pl.m. 17 KM., wordt aangelegd voor dubbel spoor. Onge veer 400 M. ten Noorden van het station Anna- Paulowna zal de baan zich aftakken van de lijn AmsterdamDen Helder, om, naar het Oosten afbuigend, langs de Van Fwijcksluis, over den afsluitdijk te gaan en op Wieringen. achter Hip- polytushoef om, Den Oever te bereiken. Om aan sluiting op het emplacement van het station Anna Paulowna te verkrijgen, zal dit worden uitgebreid. Ook de dichtbij gelegen brug over de Molenvaart zal verlengd en verbreed moeten worden, omdat daar nu vier sporen op komen te liggen en in verband hiermede, moet men ook de opritten tot deze brug veranderen. 'In den Anna- Paulownapolder, zoowel als op Wieringen, eischt het aanleggen van den spoordijk fhet plaatsen van verschillende duikers en het graven van parallel- slooten, terwijl de afgesneden gemeenschap door particuliere overwegen hersteld zal worden, of, waar dit bezwaar oplevert, door parallelwegen. Op Wieringen is langs de spoorbaan een rijks- weg geprojecteerd, die aan weerskanten een rij wielpad zal krijgen. Deze weg zal, met dien over den afsluitdijk en den spoedig door 'de Zuiderzee werken aan te leggen verkeersweg langs het Balgzandkanaal van de Van Etwijcksluis naar De Kooy, eerlang de verbinding vormen tusschen Den Helder en Friesland. Nieuwstijdingen BE BURENRUZIE TE WALDiERVEEN. Nader is gebleken, dat de verslagene J. Kieft, te iW al der veen, zelf met een ijzeren blaaspijp is gewapend geweest, waarmede hij een der per sonen, die bezig waren een aan K.. toebehooren- de afrastering te vernielen, heeft aangevallen. Daarop hebben A. Schut en H. V. Batenburg zich met een bijl en een schop, die zij bij hun verniei lingswerk gebruikten, verdedigd. IJe verdachten hebben een volledige bekentenis afgelegd, waarna zij op vrije voeten zijn gesteld. EEN BOTSING MET LEELIJK GEVOLG. Te Munsterscheveld is Maandagavond de 31- jarige R. Bengel te Emmer Cümpascuum op zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een voetgan- ster. Hij werd op den grond geslingerd, doch is vervolgens nog op zijn motor naar huis gereden. Toen hij zich ter ruste had begeven heeffr hij het bewustzijn verloren en is zonder bij kennis te zijn gekomen den volgenden morgen overleden. ONBEWAAKTE OVERWEG. Op den onbewaakten overweg bij wachtpost 4 bij het cadettenkamp onder de gemeente Tete- ringen is een man, die daar met zijn rijwiel den overweg wilde passeeren, door den trein gegre pen, die te 8.12 te Breda moest aankomen. De man werd totaal vermorzeld. De overblijfselen van der, gedoode zijn totaal onkenbaar. Men ver moedt ,dat het slachtoffer afkomstig is uit Beek bij Breda, Ook het rijwiel werd vernietigd. Nader deelt men mede, dat de getroffene is M. Evers, oud 55 jaar, gehuwd en vader van 7 kinderen, wonende te Ginneken en werkzaam in de boomkweekerij van den heer Akkerman te Teteringen. VERMINDERDE BLOEMBiOLLEN-UITVQER- De Nederlandsche export van bloembollen is in het afgeloopen jaar achtergebleven bij dien van 1928; het uitvoer quantum daalde nl. van 42.5 millioen Kg. voor f 43millioen tot 38_ millioen Kg. voor f 40i/2 millioen. Duidelijk valt hier de invloed van de kale vorst (strenge vorst zonder sneeuwdek) te bespeuren, welke vooral veel tulpen, narcissen, crocussen en- irissen tot haar slachtoffers maakte; hyacinthen 'hadden het minst, tulpen het meest te lijden. Bovendien zijn flinke hoeveelheden bollen dit jaar gebruikt voor uitbreiding der beteelde opper vlakte, waardoor dus minder voor verkoop be schikbaar kwam en de prijzen hooger werden; vooral wat tulp, crocus en narcis betreft. De be- ■drijfsuitkomsten waren dus over 't algemeen nog bevredigend. EnNSTIG ONGELUK BIJ HALFWEG. Twee auto's tegen elkaar gebotst. Gistermorgen is óp den Rijksstraatweg nabij den Oudorperweg onder Halfweg een ernstig auto-ongeval gebeurd. De heer Van der Laan uit Aerdenhout kwam met zijn luxe-auto uit de richting Haarlem en wilde een voor hem rijdende auto passeeren. D'aar het zeer mistig was en de heer Van der Laan met groote snelheid reed, schijnt hij niet te heb ben gezien, dat uit de richting Amsterdam een Sinco-ta.nkwagen kwam aanrijden. Alhoewel beide bestuurders nog krachtig rem den ,was een botsing niet mee rte vermijden. De heer Van der Laan werd levensgevaarlijk gewond en zijn auto geheel vernietigd. De Sincotankwagen bekwam slechts lichte schade. Met een auto van den Geneeskundigen Dienst uit Amsterdam, welke toevallig passeerde, werd de heer Van der Laan naar het St- Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Be bestuurder overleden. Nader wordt gemeld dat de heer Van der Laan tijdens het transport naar het Gasthuis is over leden. BOOR EEN GLAZEN B(AK GEVALLEN. De elfjarige Alb. de Groot, wonende aan de Waalkade te Nijmegen viel van. het achterbalcon van haar woning en kwam op 'het glazen dak eener papierfabriek terecht, waar zij doorheen viel, om terecht te komen op den steenen vloer der fabriek. 2?ij liep een hersenschudding op en bleel urenlang bewusteloos. Haar toestand was bedenkelijk. DE ALAS,TKIM D|UIRT WEER, OP. Te Hilversum is in het huisgezin van een ge meentewerkman bij twee kinderen, een jongetje van anderhalf jaar en een meisje van zeven jaar, alastrim geconstateerd. De kinderen zijn naai- de barakken overgebracht. Binnenland HET P- EL N. Lie stroomtarieven. Men deelt ons mede, dat een aantal Noord- Hollandsehe gemeenten, wier stroomleverings- contracten met het P. E. N. in den loop van dit jaar eindigen, pogingen in het werk gesteld^ heb ben verlaging dier stroomtarieven te verkrijgen. Deze tarieven dateeren van het jaar 1920, toen de finant ieele toestand van het Provinciaal bedrijf verre van rooskleurig was en de kosten van stroomopwekking belangrijk hooger waren dan thans het geval is. De groote exploitatie-tekorten zijn nu terugverdiend en het provinciaal bedrijf maakt tegenwoordig een winst vaïi omstreeks een millioen. De hier bedoelde distributiebedrij ven gronden hun aanspraak op tariefsverlaging mede hierop, dat in de laatste jaren de tarieven in die gebieden,A waar het P. E|. N. zelf recht streeks stroom levert, aanmerkelijk verlaagd zijn. (Hbld.) W ELÜ ABIG HEIDlSPO STZEGELS VO OR HET KINBi. Ecu prachtig resultaat. Volgens voorloopige opgave hebben de welda- digheidspostzegels voor het kind ditmaal opge- braJit ruim f137.000. Die opbrengst der prent briefkaarten zal ongeveer f 23.000 bedragen. Verleden jaar waren de cijfers voor de postze gels f 110.742 en voor dé briefkaarten f 16.454. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). TOCH COLIJN ZIJN SCHULD NIET. Geachte Redactie, Uw „Losse Krabbelaar" leeft naar het schijnt in de gelukkige gedachte, dat hij mij glansrijk ver slagen heeft. Het spijt mij voor hem, maar ik voel me kip lekker, al vind ik het geen buitenkansje, dat ik nogmaals moet terugkomen op de kwestie of Co- lijns legerhervorming ons buiten den oorlog heeft gehouden. De bron waaruit ik put, is een artikel van luite nant-generaal b. d. W. G. F. Snijders, deii broe der van den oud-opperbevelhebber. Dit artikel is te vinden in 94sten jaargang van de „Militaire Spectator" en later ook verschenen als brochure onder den titel: „STAATKUNDE EN STRATEGIE." „Beschouwingen over de voorgeschiedenis van den wereldoorlog en over de operatieplannen voor den veldtocht van 1914, ook in verband met de belangen van Nederland." Met twee aanhalingen wjl ik volstaan. Op bladzijde 359 van den genoemden Mil. Spec tator en op bladzijde 40 van de brochure zegt de heer Snijders: u „Wij weten thans, dat ook de General-Oberst „Von Moltke aanvankelijk het plan of laat ik „het zachter uitdrukken: „den wensch" ge koesterd heeft, om, evenals zijn voorganger in „de functie van chef van den Duitschen Genera- „len Staf, den rechter vleugel der legers door „Nederlandsch-Limburg te doen oprukken. Voorts „(jat hij eerst in 1909 van „die gedachte" heeft „afgezien en besloten heeft tot de in 1914 uitge voerde „manoeuvre" om die provincie. „Dit is geschied, schrijft Foerster, omdat Von „Moitke toen overtuigd was, dat het, naar den „staatkundigen toestand te oordeelen, aan de „Duitsche diplomatie niet zou gelukken, Neder land te bewegen om bij het uitbreken van een „oorlog „ein Abkommen im Sinne Schlieffen's" „met Duitschland aan te gaan. Dit is de eerste aanhaling. En de tweede kort en krachtig, te vinden op bladzijde 50 der brochure, luidt als volgt: „General-Oberst Von Moltke kwam in 1909 tot „het besluit, dat het Nederlandsch gebied niet „betreden mocht worden." Hoe men het ook keert of wendt, er is natuurlijk geen sprake van, dat Von Moltke's besluit van 1909 genomen kan zijn onder invloed van een legerher vorming, die Colijn eerst een paar jaar later heeft ontworpen. Toch had de politiek handelsreiziger dit beweerd en uw Krabbelaar trachtte het zelfs te bewijzen. De lezers moeten nu maar uitmaken of hij recht had zulk een hooge toon aan te slaan, als hij zich veroorloofde. Met dank voor de plaatsing, Uw. dv., C. THOMASSEN. Bussum.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6