NIELVVB Eli Restanten Hike Breijer's MiN ieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. II TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 25 JANUARI 1930 39e Jaargang Firma R. j. HOUWING Binnenlandsch Overzicht Speciaal Corsetten - Magazijn I, Hl. I li IJ ki ll II Uitgave: Firma 1. H. KEIZER. Redacteur I. H, KEIZER, Bureel Noordscharwoude. COURANT VERSCHIJNT AG DONDERDAG] en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. TOB NOOIT. OP NAAR NAPELS. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Napels zien en dan sterven! Laten we aannemen, dat Napels werkelijk de al- leermooiste stad ter wereld is, het mooiste plekje, dat we op deze wereld ooit kunnen zien. Laten we aannemen, dat we heusch niet verder hoeven te zoe ken naar iets mooiers. Dan zijn we dus werkelijk in Napels aan het einde van onze reizen gekomen. Waarom nog verder gaan? Het mooiste, het hoog ste is bereikt. Als wij in Napels zijn geweest, weten we dus: we hebben niets verzuimd, we hebben het mooiste be reikt. Maar wanneer kunnen wij. dat ooit over ons leven zeggen? Hebben wij het Napels van ons leven al gezien, hebben wij het al bereikt? Misschien is er iets heel moois in ons leven geweest, we hebben op een mooie plek gestaan, we zijn weer doorgereisd, en vonden niets mooiers meer we vonden in tegendeel niets aan leelijks, dan dorheid en verla tenheid. Dan denken we: waarom nog verder leven, we hebben het geluk, we hebben het mooiste gekend Voor ons is er niets meer. Maar weten we wel zeker, dat we al in Napels geweest zijn? Waar stond de naam te lezen? Is het niet mogelijk, dat we ons in de stad vergist hebben, dat we eigenlijk nog nooit in Napels zijn geweest? Het is niet alleen mogelijk, het is zeker. We zijn nog geen van allen in het geestelijke Napels ge weest, geen van ons heeft het recht te willen ster ven, omdat hij het allermooiste gezien heeft. We reizen, we zoeken ons leven lang. We vinden iets moois; kan het niet mooier? Ja, ja, natuurlijk, het kan altijd mooier. Goed, dan is het Napels niet. We reizen, we trekken verder. We hebben het recht niet om te sterven, we hebben het mooiste nog niet ge vonden, het hoogste nog niet bereikt. Al denkt ge het hoogtepunt bereikt te hebben, al denkt ge er overheen te zijn er is nog meer. Zoek verder, zoek opnieuw. Zoo, dat ge voelt Napels te nadern, zoo. dat ge eens, op uw leven terugziende, kunt zeg gen: al zag ik Napels dan niet heelemaal dan toch een stukje ervan. Zoo, dat ge weet al uw best te hebben gedaan om Napels te vinden. En dan zult ge pas recht hebben te sterven. Maar niemand mag zich aan het volle, strijdende leven onttrek ken, omdat hij meent Napels gezien te hebben Napels ligt nog altijd voor u nooit achter u Ga het ontdekken! /xt Dr. JOS DE COCK. (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze Psychologi sche medewerker dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120, den Haag, gratis zielkundige adviezen o. m over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfris- schen en hun Wilskracht en Energie kunnen ver sterken. De vragen zullen geregeld in dit blad worden be handeld. Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden, dan direct schriftelijk aan de aanvragers. In elk geval is iemand, die heelemaal geen reden heeft om graag goed te werken, gemakkelijk vat baar voor verkeerde invloeden. Zoo iemand speelt maar zoowat met zijn levenskansen. Hij zal van al les en no gwat aanpakken en niets volbrengen want het kan hem niet schelen, of hij vooruit komt of niet in de wereld. Hij probeert iets, lukt het zooveel te beter, lukt het niet ook al niet erg. Het is on gelukkig voor ieder mensch, om zich zonder meer aan het noodlot toe te vertrouwen. Iemand die omdat het hem toevallig een poosje goed is gegaan, nu maar op zijn „goed gesternte" vertrouwt, bouwt op drijfzand. Een stap verder, en het draagt hem niet meer één dag langer en de kansen keeren. Menschen, die op „het geluk" vertrouwen, denken er al niet meer over, om zich in te spannen voor hetgeen zij willen veroveren. Het zg. „geluk" is de klip. waarop vele levens gestrand zijn. VERZONDEN BRIEVEN: J. M. te N.S. Lezer te O. - MUM I IEL 644 ALKMAAR Onaangename dingen. Belastingen alastrim papegaaienziekte. Internatio nale regeling van het dierentransport. Internationale natuurbescherming. Holland geeft een voorbeeld in klinkende munt. Nieu we bankbiljetten van vijftig gulden: wijs- heid, scherpzinnigheid en ingetogenheid. Een lief- en weldadigheidsrecord. De kinderzegels. Suriname een land voor Hollandsche boeren. Operatie aan boord. Miss Holland 1930. Er is heel wat onaangenaams in de wereld, nog buiten de verplichting van iederen staatsburger om bij te dragen in de kosten van alles wat voor land en volk gedaan wordt, buiten de belasting dus. De belasting verschijnt telkens en telkens weer on der een anderen vorm en zoo is het ook met het verschijnsel, dat ziekte heet. En zoo min als men aan het begin van een belastingjaar met eenige ze kerheid kan zeggen met welke nieuwe belasting 'n volk in het komende jaar weer bezicht zal worden, zoo min is het ook van te voren te zeggen welke nieuwe ziekte zich zal openbaren. Het zij door im port of anderszins. Het vorige jaar hadden we de alastrim, waarvan de verschijning hier te lande heel wat stof ook geleerd stof heeft doen op waaien, maar waaromtrent de beschouwingen wat geluwd zijn. Thans, we meenen zoo tegen het ein de van het oude jaar hoorde men van de papegaai enziekte. Gelukkig moet er en vermoedelijk met eenig succes reeds naar den verwekker der nieu we ziekte gezocht zijn. Wat hebben we hier met de papegaaien ziekte te maken? Voorloopig nog niet veel, maar we hebben hier papegaaien, veel pape gaaien zelfs en het is noodig dat Nederland op zijn „qui vive" is. En daarom is bij deskundigen geïn formeerd of de aanwezigheid van papegaaien in dierentuinen bv. ook noodlottig zou kunnen worden Het antwoord moet geruststellend geweest zijn. Waarschijnlijk kon het zijn omdat het meerendeel van de in Holland geimporteerde papegaaien zelf geen heugenis meer hebben van het moment dat ze geimporteerd werden. De directeur van de Rot- terdamsche dierentuin heeft in de „Groene Amster dammer" den raad gegeven, te streven naar een in ternationale regeling van het dierentransport. De onvoldoende verzorging der dieren ook der vogels dus moet het ontstaan en verbreiden van epide mieën onder die dieren zeer in de hand werken. Daartegen te waken is, plicht, niet alleen om de dieren, maar ook om de menschen, die door de die ren besmet kunnen worden. Van internationaal ge sproken. Ons land heeft dezer dagen een voor beeld gegeven Door zijn waardeering voor en be langstelling in het streven der internationale na tuurbescherming te doen blijken. Onze regeering heeft namelijk een bedrag beschikbaar gesteld voor het te Brussel zettelende bureau dat de belangen van de internationale natuurbescherming behar tigt. Nederland is het eerste land dat zijn belang stelling en waardeering ten dezen in klinkende munt heeft omgezet. Ons volk wordt (of is reeds) „verrijkt" met een nieuw bankbiljet van vijftig gulden. Aan de om schrijving van het uiterlijk ontleenen we de mede- deeling, dat aan de voorzijde, rechts, zich een gesty- leerde kop bevindt, voorstellende de „Wijsheid" ter wijl zich op den helm vertoont een zinnebeeldige voorstelling van de „scherpzinnigheid" (een uil), en van de „ingetogenheid" (een paardetoom). Er moet natuurlijk iets op staan, op zoo'n bankbiljet. Waarom de wijsheid er n uop is voorgesteld? Men kan naar den reden gissen. Misschien komt de wijs heid er op voor, omdat het nog in den tegenwoordi gen tijd voor wijs gehouden wordt ernstiglijk te streven naar het verzamelen van aardsche schatten en dat degene, die daarin niet of maar heel matig jes slaagt, allicht gebrek aan schranderheid kan worden verweten.. En de scherpzinnigheid, aan hangsel of uitvloeisel van de wijsheid? Vermoedelijk om dezelfde reden, terwijl dan het paardetoom als zinnebeeld van de ingetogenheid er op zou kunnen wijzen, dat men bij het verzamelen van het aard sche slijk klinkende munt of papier niet al te „rücksichtlos" te werk moet gaan en vooral te zor gen heeft, dat het streven naar verzamelen hier niet ontaard in heb- of schraapzucht, die met in getogenheid toch niet op een al te besten voet kun nen staan. Maar aan den anderen kant, wie al te ingetogen is, brengt het vaak in de hedendaagsche maatschappij al niet veel verder, dan dat zijn por tefeuille of portemonnaie een „doorgangshuis" is voor het vele moois, dat de. Nederlandsche Bank en de Nederlandsche Munt ons presenteeren. Als we Amsterdam mogen aannemen als maat staf voor de Hollandsche lief- en weldadigheid, dan beweegt deze zich sinds verleden jaar langs een stijgenden lijn. Uit Amsterdam toch wordt gemeld, dat de opbrengst van de kinderzegels daar de laat ste maal bijna één derde hooger was dan het be drag van het vorige jaar. De opbrengst voor Amster dam blijkt een record, wat ons niet alleen een nog betere dunk geeft van Amsterdam en zijn bevol king, maar tevens als een heugelijk feit te vermel den is met betrekking tot het hulpbehoevende kind Over een deel van ons koloniaal bezit in de West met name over Suriname zijn in den loop der ja ren al heel wat harde noten gekraakt. Nog niet met het gevolg, intusschen, dat Suriname weer de parel in ons koloniaal bezit geworden is, die het in lang vervlogen eeuwen geweest moet zijn. Er bestaat een nationaal verbond tot kolonisatiebe vordering van Suriname en andere Nederlandsche gewesten. Het orgaan van dit Verbond bevatte on langs een artikel getiteld: Suriname voor de Hol- landsche boeren. In dit artikel wordt er op gewezen dat onze Hollandsche landbouwers in Suriname kunnen werken, aangenamer, gezonder en met meer geldelijk voordeel dan in ons klimaat. Verder zegt het artikel (na gewezen te hebben op het feit, dat de geneeskundigen thans weten hoe de tropenziek- ten voorkomen en genezen kunnen worden) dat in Suriname voor Hollandsche boeren een rijk bestaan klaar ligt, het zij in klein- of in grootbedrijf. Het artikel (van den heer Liems, oud-landbouwleeraar in Suriname) somt verder verschillende omstandig heden op, waarom en waardoor Suriname als land bouwgebied van belang is. Wij Nederlanders zijn van huis uit nu eenmaal niet zoo zeer op emigratie aangelegd, maar onze bevolking neemt nog steeds elk jaar met ongeveer honderdduizend zielen toe, de Zuiderzeegebieden als ze droog zijn zullen misschien aan drie honderdduizend menschen den kost kunnen geven. Zullen we in de toekomst niet gedwongen zijn naar iets anders uit te zien? Mis schien ligt onze toekomst te dezen opzichte wel in Suriname. De wetenschap gaat ver, maar de vaardigheid en de handigheid soms niet minder. Naar de „N R. Crt." dezer dagen meldde, heeft zich op een vracht schip van de Rotterdamsche Lloyd, dat op de te rugreis naar Nederland was een ongewoon operatie- geval voorgedaan. Toen het schip namelijk midden in den Indischen Oceaan was, kreeg een der ma trozen zulk een hevige ontsteking van het worm vormig aanhangesel van den blinden darm, dat al- Teen van een operatie nog heil te verwachten viel. Een haven kon niet bijtijds bereikt worden. En zoo ging de jonge scheepsdokter tot een eporatie over. Hij beschikte slechts over gebrekkige hulpmiddelen (een volledig ingerichte operatiekamer behoort nog blijkbaar niet tot de uitrusting van een vrachtschip en met die gebrekkige middelen, door geheel onge schoolde krachten geassisteerd, verrichtte de jonge dokter op de tafel in den salon van het slingerende schip zijn operatie, die volkomen slaagde. Daar moet men toch respect voor hebben. En een jong medicus, die zoo zijn carrière inzet, nu die staat er o.i. goed voor. Als die ferme kerel niet warm ge huldigd werd. We leven nu eenmaal in een wereld waarin de wedstrijd hoogtij viert en waarin men wel aan zich zelf en aan zijn allernaaste familie min of meer verplicht is op een of ander gebied het kampioen schap te veroveren. Ook al om niet al te veel met den nek te worden aangekeken. Sinds het vorige jaar hebben we, het is bekend, een schoonheidskam pioene, die onder den titel van Miss Holland vele en velerlei hulde ontving. Voor het nieuwe jaar is wederom een Miss Holland gekozen, een Haagsche jonge dame (naar bekend is, is deze later van deze eer ontheven en een jonge dame uit Breda als zoodanig aangewezen). Naar we in het „Vaderland" lezen, moet de nieuwe Miss Holland haar uitverkie zing opvatten als een door haar te aanvaarden en te vervullen taak den naam der Hollandsche vrouw hoog te houden in het buitenland. Ook hier voor kan men respect hebben, te meer ook, daar naar we lezen de goede smaak van deze schoon heidskoningin zich verzet tegen reclame-aanbie dingen, interviews, enz., waaraan ze toch misschien zal moeten gelooven, zoo hier en daar. We behoe ven niet meer te wijzen op het zeer betrekkelijke waarde van dit kampioenschap, waarnaar slechts vermoedelijk door een klein deel van het totaal aantal Hollandsche meisjes werd gedongen. Er zul len er heel wat zijn, die er geen liefhebberij in had den, al zullen er onder hen waarschijnlijk nog wel veel zijn, die niet ten volle* instemmen met de be wering, dat lichamelijke schoonheid niet het rijkste noch het meest begeerenswaardige bezit der wereld is. Intusschen is Miss Holland 1930 weer gedegra deerd, omdat gij ouder was dan 25 jaar, en boven dien gehuwd geweest was. In haar plaats is nu be roemd een schoone uit Ginneken. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 (PALTHE 20 pCt. korting). Uit den Omtrek SINT MAARTEN. Woensdag vergaderde de tuinbouwvereeniging de „Groenteteelt" in café „de Tuinbouw" alhier. Aanwezig met bestuur 25 leden. De heer Swart, voorz. opende de bijeenkomst wij zende op de slechte finantieele uitkomsten dit jaar voor onze bedrijven zoodat de tuinder pessimistisch gestemd is. Voorts gedenkt voorz. het overlijden van het bestuurslid Jb. Roos, welke hij als een goed en ijverig bestuurslid schetste en uit erkente lijkheid 3 bestuursleden, de vereeniging verteegen- woordigend, bij de begrafenis aanwezig zijn ge weest. De hoop uitsprekende dat het gezin Roos het voor hem zoo groote verlies met den tijd te boven zal komen, verklaart spr. de vergadering ge opend en worden door den secretaris, den heer L. Barten, de notulen gelezen, en onder dank goedge keurd. Een ingekomen stuk van de Centrale veilingsvereeni ging Warmenhuizen werd hierna voorgelezen waar in werd gewezen op de dit jaar onderhandsch ver kochte vroege aardappelen. Voorz. deelde mede, dat dit euvel al eert poos op gang was alvorens het zijn aandacht had getrokken en hij hierdoor tot de con clusie kwam dat het zoo den verkeerden weg op ging, hoewel hij zelf het groote kwaad direct er niet van in zag, daar de aardappel dit jaar bijna waar deloos was. Door den heer L. Barten werd medegedeeld, dat de persoon, die dezen onderhandschen verkoop be trachtte, genegen was om de betalingen over het betaalkantoor te doen gaan, doch dat hier te War menhuizen geen vrede mee werd genomen dus ge volg is „veilen.' Voorts werd een schrijven van de Bataafsche ex port Maatschappij van kunstmeststoffen voor ken nisgeving aangenomen daar de daarin genoemde prijzen te hoog bleken. Hierna volgde lezing van het jaarverslag waaruit ik aanstip, dat het overleden lid de heer Jb. Roos 5 jaar bestuurslid is geweest, dat 3 bestuurs- en 3 le denvergaderingen waren gehouden, dat 7 leden wa ren gewonnen en de vereniging 77 leden telt. Uit het verslag van den penningemester bleek een ontvangst van f596.41 uitgaven f478.75 voordeelig saldo f 117.66. Voorts een rekening betreffende de aardappel besproeiing met een' ontvangst van f 175.42 een uit gave van f 200.70 dus een nadeelig saldo van f 25.28 welk naedeel is ontstaan door het aanschaffen van een sproeier. Bij de behandeling van het salaris van den voor zitter, secretaris en penningmeester werd goedge vonden deze zoo te laten en wel op resp. f 15 f 25 en f 15. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren J. Glas en P. Jonker herkozen en in de va cature Roos de heer G. Bij post, die allen hun her en benoeming aanvaardden. De heer C. de Geus aftredend lid van het centraal bestuur werd als zoodanig herbenoemd hetgeen door genoemden hr eveneens werd aangenomen. Naar aanleiding van punt 9, betreffende het aan bod van den heer van Herwijnen uit Sint Pancras om over plantenziekten nez. te komen spreken werd besloten hem te verzoeken om voor deze vereeniging op Woensdag 12 of 19 Februari te willen optreden en een bespreking te houden over knolvoet kool ziekte, koolzaadontsmetting en uienziekte en wel in het lokaal van den heer Wit te Stroet. Punt 10. Teeltverbod van aardappelen en wel de soorten Bravo, Kampioen, Beentjes, en de Wet in verband met de wratziekte, bracht de tongen in' beweging doch bij al de vele argumenten en tegen argumenten kon men zoo maar niet tot een besluit komen, zoodat bij stemming moest uitgemaakt worden het voor of tegen het in het leven roepen eener verbodsbepaling. Met 15 stemmen tegen, 8 en 2 blanco werd besloten tegen verbodsbepaling te adviseeren. Hierna volgde uitloting van een aandeel. Daar dit echter het laatste van de serie betrof, bleef de lo ting achterwege. Punt 12 voorstellen voor de algemeene vergadering was voor heden vlug verwerkt daar niemand hier iets voor wist. Ook de rondvraag bracht niets ver meldenswaard, zoodat voorz. deze vergadering hier na met dank voor de opkomst en aangename me dewerking sloot. SINT PANCRAS. Op Vrijdag 24 Januari Jl. werd een algemeene le denvergadering gehouden van de vereeniging voor ziekenhuisverpleging in het café van den heer Ger ritsen. Aanwezig waren 24 leden. De voorz., de heer A. Schuur heet alle aanwezigen ook de pers, welkom, de hoop uitsprekende, dat de zaken zoowel op deze vergadering, als In den loop van het thans pas begonnen jaar 1930 een even gunstig verloop mogen hebben als steeds het ge val was. 6 Na de notulen, die met dank aan den secretaris, den heer G. Boolj onveranderd worden vastgesteld volgden eenige mededeelingen over de operatiekas der federatie. De voorz. licht een en ander toe aan gaande de plannen, uitgewerkt door den heer Dij ken tot aansluiting bij een verzekering-maatschap pij. doch na gezette overweging is het bestuur tot de conclusie gekomen dat dit belangrijk duurder voor de leden zou uitkomen, zoodat geadviseerd wordt zich voorloopig te houden aan het eigen be heer der vereeniging waarbij hoogstens f50 aan operatiekosten wordt uitgekeerd, hetgeen In de meeste gevallen voldoende Is gebleken. Na eenige bespreking en toelichting van den hr. G. Booij wordt aldus besloten. De rekening van den penningmeester sluit tot 'n eindbedrag van f 1343.67 met een batig saldo van f77.50 waar vanaf getrokken moet worden een be drag van f 19 wegens nog te betalen operatiekosten De vereeniging telde op 1 Jan. 1930 242 gezinnen 773 leden. Er hadden 14 opnamen plaats met 292 ligdagen en 10 operatiegevallen. De omslag bedroeg over 1929 voor niet-leden van het doktersfonds f 2.31 en voor fondsleden f 1.18. Er hadden 2 bestuurs- en 2 ledenvergaderingen plaats. Namens de commissie tot nazien der reke ning rapporteert de heer K. Madderom dat alles In de beste orde is bevonden en wordt den admini strateur decharge verleend met dank voor zijn bij zonder nauwgezet en accuraat beheer. Tevens wenscht de heer Madderom er de ver gadering attent op te maken, dat het salaris van den administrateur niet in verhouding staat tot het vele werk, dat door hem ls en nog wordt ver richt. Het is z.i. veel te laag. Gaarne wilde hij hier de vergadering eens over hooren. De voorz. kan zich hier zeer goed bij aansluiten en deelt mede dat het bestuur reeds vrijheid vond zulks in samenwerking met 4 andere besturen, tot het toekennen van een gezamenlijke vergoeding voor een rijwiel. Met bijzonder genoegen heeft hij kennis geno men van de waardeering van de vergadering voor het vele werk van den heer Booy. Deze heeft er zelf niet om gevraagd doch waar deze stemmen thans uit de vergadering opgaan geeft hij gaarne een nadere toelichting. Het salaris heeft deze eerste 4 jaren f80 bedra gen en als ieder lid per Jaar 10 cent meer betaald zou het gebracht kunnen worden op f 150 De heer Groen oordeelt dat er niets tegen is om het salaris aldus te verhoogen, want het bestuur heeft altijd de zaken accuraat en zuinig beheerd. De heer Jb. de Vries spreekt er zijn oprechte vol doening over uit dat thans door de vergadering zul ke ondubbelzinnige blijken van waardeering worden gegeven. Onze anministrateur heeft nooit anders dan accuraat gewerkt, zuiver volgens de regle menten en zal nooit den een voor den ander hebben

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1