No. 12 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 28 JANUARI 1930 39e Jaargang dinsbag ïeuwsblad Holl. JNoorderkwartier Coöperatieve Boerenleenbank NIEUWE LAIGIIUKH COURANT COURANT VERSCHIJNT 111 I 11 "Wt T" "li en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: Firma I. H. KEIZER. - Redacteur I. H. KEIZER. Bral Hoordscharweude. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. TE NOORDSCHARWOUDE. Gisteravond vergaderde in het gebouw „Concor dia' alhier de Coöperatieve Boerenleenbank. De zaal waarin vergaderd werd was mooi versierd want hier had des middags na de opening van het nieuwe raadhuis de receptie plaats gehad. Aanwezig waren 78 leden. Even zeven uur wordt de vergadering door den hr. G. Barten geopend met het uitspreken van onge veer de volgende woorden: Geachte medeleden: We zullen thans overgaan deze jaarvergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank te openen. Eigenlijk dacht ik dat er reden was om pessimis tisch te wezen. En toch! Vandaag ben ik naar een feest geweest en dan wordt men weer optimist. Zelfs het lokaal waarin wij thans vergaderen doet ons in een optimistische stemming geraken. De omstandigheden van het paar dat achter ons ligt hebben zeker een kwaden kant, maar er zijn toch ook weer goede kanten aan verbonden. In het afgeloopen jaar zijn de zaken van de bank door Raad van Toezicht en Bestuur en kassier weder op de meest aangename wijze, afgewikkeld. Op een enkele uitzondering na werd niemand op onze vergaderingen gemist en dan was het door ziekte. Maar steeds waren wij in staat onze zaken af te doen. Dat is zeker een goede kant, temeer, waar de zaken van de bank steeds vooruitgaande zijn. De bank mag zich verheugen in een gestadige en zekere bloei. Daarom ben ik niet pessimistisch en wij allen mogen het niet zijn. Wat er thans gebeurt in ons bedrijf gebeurt niet voor de eerste maal. De toestand in ons bedrijf is niet altijd even rooskleurig. Daarom moed gehou den. Maar weer opnieuw begonnen. Want na re gen komt toch steeds weer zonneschijn. Ieder jaar moeten weder de zelfde zaken worden afgehandeld en ik verwacht dat dat ook dezen a- vond weder zal gebeuren. Namens het bestuur en den raad van toezicht heet ik de leden en de vertegenwoordigers van de pers hartelijk welkom. Vanavond vergadert ook de vereeniging „Onder ling Hulpbetoon" Daar zal men nu even den tijd van aanvang rekken, zoodat de leden na afloop van deze vergadering daar ook nog heen kunnen. Wel hoopt het bestuur zich er in het vervolg voor te wachten niet op denzelfden avond te vergaderen en zal men in overleg treden met het bestuur van „O. H." Door den secretaris, den heer J. Keizer, worden hierna de notulen van de vorige vergadering gele zen en onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd. Op verzoek van den voorz. zal als secretaris voor deze vergadering fungeeren de heer J. Sijpheer. Door den secretaris tder bank, den heer K. Op perdoes wordt hierna het Jaarverslag voorgelezen waaruit we het volgende aanteekenen: De omzet over 1929 heeft bedragen 722.336.50 gld 341 spaarboekjes zijn er in moloop, 57 voorschotten werden verstrekt, 24 credieten in loopende reke ning heeft men loopen, terwijl er een winst is ge maakt van f 1560.96. De aangename en degelijke samenwerking tus schen bestuur en raad van toezicht is onveranderd blijven bestaan en de plichten werden nauwgezet vervuld. Door den voorz. en een lid van den raad van toe zicht werd de ringvergadering bezocht. Er werden 2 onverwachte kascontroles gehouden waarbij alles in punctueele orde werd bevonden. Het rapport van den inspecteur eindigt met eeni- ge waardeerende woorden aan" het adres van den kassier voor zijn juiste, zorgvuldige en nette boek houding. Maar ik wil dit woord van waardeering nog wat uitbrengen, door hulde te brengen aan de leden voor de stipte afdoening van zaken die op het ein de van ieder jaar moeten worden verricht. Met tevredenheid kan op het afgeloopen jaar worden teruggezien. Mogen de finantieele uitkomsten in ons bedrijf aanstonds nog zoo meevallen dat het zal leiden tot meerderen bloei van ons bedrijf en tot groei van onze nuttige instelling. Dit Jaarverslag wordt onder applaus door de ver gadering ontvangen. De rekening en de balans. DE REKENING ONTVANGSTEN. Inh. der kas op 31 Dec. v. h. vorig jaar f 4896.94 Ontvangen van de Spaarbank -274372.42 Terugbetaalde voorschotten - 23345 Ontvangsten in loopende rekening: a. van de medeleden f 90440.71 b. van de Centrale Bank -309468.66 e.» afschrijvingen - 499.— f. op de res. gebrachte winst - 1404.58 -401812,95 Ontvangen rente: a. van voorschotten 4H0.87 b. in loopende rekening - 1960.52 c. van coupons 805. d. van de Centrale Bank - 536043 e. van jaardeposito C. B. - 5666 67 Diverse ontvangsten - 570 Totaal f 722336.50 UITGAVEN. Uitgegeven aan de Spaarbank Gegeven voorschotten Uitgaven in loopende rekening: a. aan medeleden f 85490. b. aan de Centrale Bank - 207580.25 c. aan jaar-deposito C. B. - 100000. 393070.25 Uitgegeven rente: c. in loopende rekening d. aan de Centrale Bank - Bijdrage C. B. zonder bijdr. waarborgf. - 62.29 Salaris kassier - 600. Afschrijvingen - 499. Diverse uitgaven - 702.21 Op de reserve gebrachte winst - 1404.58 Inhoud der kas op 31 Dec. v. d. jaar 724.24 3764.27 Totaal f 722336.50 DE BALANS BEZITTINGEN. Inhoud der kas op 31 Dec. Uitstaande voorschotten: borgstelling enz. Te goed in loopende rekening: a. rekeninghouders f 42100.— b. Centrale Bank - 45371.58 c. jaar-deposito C. B. - 150000.— d. anadeelen C. Bank - 70.— f. Deposito Oblig. C. B. - 8000.— g. overige waardepapieren koers 31 Dec. - 9900.— i. Meubilair - 1. Schuld aan de Spaarbank Schuld in loopende rekening: a. rekeninghouders f 18833.77 c. reservefonds - 13967.49 BALANS VAN DE SPAARBANK VORDERINGEN. SCHULDEN. Te vorderen v. de Coop. Boerenleenbank f 319834.63 Spaargelden f 319784.63 Stichtingskapitaal f 50.— f 319834.63 f 319834.63 Naar aanleiding hinervan vraagt de heer H. Swa ger of er door de bank ook nog crediet-hypotheken worden afgesloten. Dit is voor de leden veel aange namer omdat zij dan niet om twee borgen aan den loop behoeven te gaan en het is ook veel goed- kooper. Spr. wijst op een zusterbank in een naburige gemeente, waar deze crediet-hypotheken ook wor den verstrekt, en verklaart zich hiervan een voor stander. De voorz. antwoordt dat dit hier in bijzondere gevallen ook wordt gedaan. Altijd is er gelegenheid voor de leden om het aan te vragen. De heer Swager: Is er iets tegen om in het in te voeren? De heer Keeman (kassier-) verklaart ook een voor stander te zijn. Het ligt echter niet op den weg der bank hypotheken te verstrekken zonder aflossing. Wel is er iets voor om hypotheken te geven maar dan met een aflossing van 10 procent. Wanneer men bijhet sluiten van een crediet-hy- potheek het geld beschouwt als bedrijfskapitaal, dan is hij er een vol voorstander van. Dan kan er opgenomen worden en als men geld heeft kan er gebracht worden. Zoodoende doet men steeds zaken met de bank. Er wordt nog eenigen tijd over dit onderwerp doorgepraat, waarbij meerdere leden zich voor het idee va nden heer Swager verklaren. Het iende van deze discussie is, dat de voofz. zegt dat bestuur en raad van toezicht zeker genegen zijn de leden zooveel mogelijk tegemoet te treden. Verkiezing van een lid van het bestuur, aftre dend de heer C. Keeman Jr. De opgemaakte voordracht bestaat uit de volgen de heeren: 1. C. Keeman Jr. 2. D. Kansen. 3. J. Lindeboom. De uitslag van de gehouden stemming is dat de aftredende met 70 van de 72 uitgebrachte stemmen wordt herkozen, terwijl 1 stem bianco en 1 stem op den heer D. Kansen werd uitgebracht. De gekozene aanvaardt zijn benoeming. Verkiezing van een lid van den raad van toezicht aftredend de heer J. Sijpheer. De voordracht bestaat uit de heeren: 1. J. Sijpheer. 2. K. van Dijk. 3. H. Swager. Hier is de uitslag van de stemming dat de aftre dende met 67 van de 68 uitgebrachte stemmen her kozen wordt, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht Ook de heer Sijpheer aanvaardt zijn benoeming onder dank voor net in hem gestelde vertrouwen. Op de door den voorz. gedane vraag keurt de ver gadering goed dat de gemaakte winst op de reser ve wordt overgeboekt. Rondvraag. Door den heer Y. Kaan wordt een klacht geuit over het kantoorlokaal van den kassier. Dit is te klein en men kan buiten de besprekingen volgen De kassier weet niet hoe dit ondervangen moet worden, omdat er al meerder malen over gesproken is en verschillende veranderingen zijn aangebracht Thans is er ook nog een scherm aangebracht maar het blijkt dat ook dit niet afdoende is. Door den heer J. Ootjers wordt er op gewezen dat dit zeker onder de oogen zal worden gezien, mede in verband met het eventueel te bouwen be- taalkantoor van den Noordermarktbond. De rondvraag levert verder niets op waarna de voorz. de vergadering sluit met een woord van dank voor de belangstelling ,de samenwerking en de vlug ge afwerking van de agenda. Plaatselijk üieuws NOORDSCHARWOUDE. Gisteravond nalf acht vergaderde de vereeniging „Onderling Hulpbetoon" in het lokaal „De Burg" ai- nler. Aanwezig waren 101 leden. De voorz., de heer J. Kuiper opent de vergadering met een woord van welkom aan de leden, aan het Bestuur en aan de algevaardigden van de vereeni ging van OudKorspel. welke iaatsten oer traditie ge trouw voor deze vergadering zijn uitgenoödigd. Door den secretaris, den neer D. Kansen worden hierna oe notulen van de vorige vergadering gele zen, welke onder dank aan den samensteller onver anderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Daarna krijgen we rekening en verantwoording van den Penningmeester. Alvorens deze wordt voorgelezen, brengt de heer K. Hemke namens de commissie van controle rap port uit en verklaart dat alles in volkomen orde is bevonden. De commissie ontvangt een woord van dank voor haar moeite. Dan worden door den heer P. van Dijk als pen ningmeester de verschillende cijfers voorgelezen, De ontvangsten hebben bedragen f 3702.46, de uit gaven f3577.73, waaronder begrepen zijn 301 uit- keeringen aan ziekengeld met een bedrag van to taal f 2805. Na overlijden werd uitgekeerd een be drag van f 52. Het batig saldo van deze rekening bedraagt alzoo f 124.73. Op de spaarbanken is geplaatst een bedrag van f 6053.31 waarbij gevoegd het kasgeld, een totaal bezit wordt verkregen van f 6178.04. Het vorige jaar was het bezit f 6525.80 zoodat de vereeniging een achteruitgang heeft te boeken van f347.76. De rekening wordt door de vergadering goedge keurd, waarna de penningmeester een woord van dank ontvangt voor zijn accuraat gevoerd beheer. Door den secretaris, den heer D. Kansen, wordt dan het Jaarverslag voorgelezen, waaruit we aan teekenen dat er 4 bestuursvergaderingen zijn ge houden. De samenwerking in het bestuur steeds goed is. De vereeniging 260 leden telt, welk leden tal stationair is gebleven. 12 leden vertrokken, over leden 3, 2 bedankten, ingekomen 8, terwijl 9 nieuwe leden konden worden ingeschreven. Aan het einde van het verslag wordt aan het be stuur commissarissen en bode een woord van dank gebracht voor de aangename samenwerking in het afgeloopen jaar. Voor dit verslag heeft de secretaris een woord van dank in ontvangst te nemen. Bestuursverkiezing aftredend de heeren J. Kui per, D. Kansen en C. Kuiper (herkiesbaar.) Tot leden van het stembureau worden aangewe zen de heeren Jb. Groen, W. Borst en K. van Dijk. Van de 91 uitgebrachte stemmen waren er uitge bracht 1 blanco en 3 van onwaarde en werd ieder van de aftredende heeren met 87 stemmen herko zen. Allen aanvaarden hun herbenoeming onder dank voor het in hen gestelde vertrouwen. Adeviseursverkiezing aftredeiyl de heer J. Hee- man. Uitgebracht werden 101 stemmen waarvan 1 blan co en 1 op den heer Langedijk, zoodat de heer He- man met 99 stemmen werd herkozen. Ook deze aanvaardt zijn herbenoeming onder dank voor het in hem gestelde vertrouwen. Dan doet de voorz. mededeeling dat de bode, de heer A. Boot, door het bestuur weder voor een jaar is herbenoemd. Steeds ishij tot volle tevredenheid van het bestuur werkzaam. Door het bestuur wordt voorgesteld het bode loon op hetzelfde bedrag te handhaven, waartoe door de vergadering wordt besloten. Door het bestuur wordt eveneens voorgesteld de uitkeering van het ziekengeld, die tot heden f2 per dag bedroeg op dit bedrag te handhaven. De vergadering met dit voorstel accoord. Thans wordt geloot welke 4 leden 3 maanden van contributie zullen worden vrijgesteld. De voorz. zegt dan dat er iemand op de ver gadering aanwezig is, die sinds de oprichting van de vereeniging lid is. Hij werd ingeschreven op 26 Fe bruari 1900. Het is de oude heer H. Jes. Spr. zou aan den heer Jes willen verzoeken de 4 nummers te trekken, wie van de leden de gelukkige zijn. De eerste die vrijgesteld wordt is de heer A. Rus. DRAÏSIM-yan-VALKëMBÜK •j LEVER - LEEUWARDEN Daarna is het de heer J. Lindeboom, die onder applaus het voorrecht van vrijstelling overdraagt aan den ouden,heer H. Jes. Verder worden nog voor 3 maanden vrijgesteld de heeren P. Ooijevaar en Jb. Smit. Rondvraag. Hierbij worden door den heer P. Schéltus eenige inlichtingen gevraagd over de ziektewet. De voorz. zegt meer stemmen verwacht te hebben om er meer van te weten. Maar tto op heden lezen we er nog weinig van en hoe het gaan zal weet ik zelf ook nog niet. Verplicht verzekerden zijn zij, die in onderneming of bedrijf in loondienst arbeid verrichten. Dit geldt dan uitsluitend voor de vaste arbeiders. Zij die meer dan f 3000 verdienen zijn niet ver zekerd. Losse arbeiders en eigen werkers vallen niet on der de wet, zoodat het voor hen geraden is lid te blijven van onze eigen vereeniging. Door de wet wordt 80 procent van het loon uitge keerd, terwijl de verzekerden zich voor de resteeren de 20 procent kunnen verzekeren bij hun vereeni ging waarzij altijd lid zijn geweest. Wanneer de wet in werking treedt kunnen deze zaken dan op een door het bestuur te beleggen al- gemeene vergadering nader geregeld worden. Te vens zou het dan mogelijk zijn een spreker te laten komen om de noodige inlichtingen te geven. Door den heer Ooijevaar wordt namens Oudkar spel een woord van dank gebracht voor de ontvan gen uitnoodiging en wijst daarbij op het groote nut van het bezoeken van elkanders vergaderingen. De voorz. sluit hierna de vergadering met een woord van dank voor de aangename besprekingen daarbij den wensch uitsprekende, dat het allen, in het nog jonge jaar goed mag gaan. Dit is dan een bewijs dat de gezondheid goed is. ZtUIDSCIIARWOlTIliE. Heden werd in de kolfbaan van den heer P. Kramer de laatste ronde gespeeld van den match, die de 6 bij den Langendijker Kolfbond aange sloten kolfclubs iin fle verschillende banen aan Langendijk achtereenvolgens tegen elkaar speel den. Het waren thans de A.-klassen, die tegen elkaar in de strijdbaan traden. Eir werd van iedere club door zes kolvers gespeeld, die elk drie par tijen van 5 slagen maakten. De uitslag was, dat va nde onderscheiden clubs de spelers de volgen de punten sloegen, waarbij tusschen haakjes staat aangegeven het totaal, dat de vorige 5 rondten )opleverden, zoodat de finale uitslag nu als volgt „Onder Vrienden", Oudkarspel. (Totaal J. Schrieken 136 (449) 585 A. Eecen 128 (548) 676 O1. Bakker 102 (427) 529 N. Quant 129 (512) 641 KJ. Kroon 124 (430) 557 Jb. Strijbis 131 (405) 536 Algemeen totaal 3521 V r Jenden kring, Noordscliar woude. Q. Langendijk 134 (549) 733 T. Pranger 117 (541) 658 G!. Hop 139 (498) 637 P. Langedijk 158 (504) 662 O. Pranger 104 (532) 630 T. Kostelijk 105 (457) 562 Algemeen totaal 3888

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1