ii uidurtslag Uit den Omtrek SPORT EN WEflSTRIJBEN INGEZONDEN „Op Maat", Z|Uidseharwoude. P. Molenaar 162 (567) 729 A. Berkhout 144 (438) 632 J. J. Reijne 132 (460) 592 R. de Boer 152 (512) 664 P. Glas 95 (417) 512 J. de Geus 97 (440) 537 Algemeen totaal 3666 Oudkarspel. Ci. Vlug 151 (530) 681 P. Gelder 104 (465) 569 Jb. Gelder 109 (443) 552 P. F. Kat 126 (470) 596 8. Ton 99 (427) 526 J. Dieutekom 123 (430) 553 Algemeen totaal 3477 „Gezellig Samenzijn", Z|nidscharwoude. Wi. Kraakman 128 (516) 654 D. de Lange 137 (428) 765 D'. de Lange 137 (428) 5,65 G. Mettes 134 (569) 706 jb Zijp 90 (424) 514 ju. Zijp 131 (431) 612 P. Beers 122 (437) 559 Algemeen totaal 3607 „Ons Genoegen", Noofdscharwonde. C|. Balder 127 (919) 546 F. Muileboom 98 (469) 567 J b. Hopman 131 (406) 537 A. Moeijes 110 (452) 563 Wi- Kostelijk 127 (489) 616 P. Jes 129 (460) 589 Algemeen totaal 3377 Uit bovenstaande cijfers volgt alzoo dat de match is gewonnen door „Vriendenkring" te Noordscharwoude met 3888 punten. Hulde aan deze kranige kolvers! —SINT MAARTEN Bij den heer A. Kossen alhier is komen aanvlie gen een postduif gemerkt N3. N.16-2723915. —SINT MAARTEN Door het bedanken van den heer A. Klerk als administratuer van het veefonds „Sint Maarten" is in diens plaats benoemd de heer W. L. Correljé, ambtenaar ter secretarie alhier. —SINT MAARTEN Zondag trad in het café van den heer van Schoorl te Valkoog op onze „Daan". De zaal was goed bezet. Het programma, bij velen in den omtrek welbekend werd ook hier op een manier, onzen Daan eigen, op gevoerd tot groot genoegen van de aanwezigen. Ook het interieur, dat steeds door Daan op sleep touw wordt meegenomen, kleedde het geheel zoo echt, zoodat alles op zulk een avond in overeen stemming is. Er is, zoo gezegd, genoten, en op het geen werd gegeven daverden de lachsalvo's zoodat, daar lachen gezond is, een avond gelijk deze, nog weer eens doktersrekening uitspaart en uitgaan op deze wijze nog een voordeeltje heeft. Een gezellig bal tot slot. OUDE NIEDORP. De heer J. W. Quax te Zijdewind in deze gemeente heeft zijn café annex kruidenierswinkel verkocht aan P. Ligthart Pz. te 't Veld onder deze gemeente die het pand 1 Maart a.s. zal aanvaarden. f Neerlandia 1 -Ik T. S. 1 3—7. Deze wedstrijd is wel één der slechtste geweest, die D.T..S. in de 4e klasse N.V.B. tot nu toe. gespeeld heeft. Dat het tenslotte nog 73 ge worden is, pleit niet voor de prestaties van Neerlandia. Dezen toch brachten er totaal niets van terecht. A.s. Zondag tegen S.Cl.A. thuis zal er tenminste heel wat meer moeten gebeuren, wil de overwinning ons ten deel vallen. Over de wedstrijd het volgende: Het begin' is sensationeel. Nauwelijks heeft D'. afgetrapt of goed samenspelend zit de voor hoede voor het N.-doel, waar Elecen echter rake lings over schiet. Als daarna de N.-voorhoede den bal krijgt toegespeeld, weten ze door een missen van de linksback het eerste doelpunt te maken, 10. D. laat het er echter niet bij zit ten en de rechtsbinnen weet na een kwartier de gelijkmaker te scoren. Als Ddan een penalty toegewezen krijgt, doet de rechtsback zijn plicht ■21. Vlak hierna als de N.-keeper uit zijn doel gelokt is, gelukt het de linksbuiten voor de derde maal te scoren. De tegenstand van N. is zeer miniem. Legio kansen gaan verloren. Als1 eindelijk de E.-midvoor met een hard schot den stand op 41 brengt, gelukt het N. even los te komen. Bij een algemeenen aanval ontstaat ver warring in de achterhoede, zoodat de linksbinnen der gastheeren geen moeite had den bal in 't net te plaatsen. Dit doelpunt had ook voorko men kunnen worden. Bust treedt in met 4—2 voor Di. Was het spél voor rust slecht, na rust was het nog minder. Doelloos heen en weer trappen met als slot uitbal was schering en inslag. Als de linksbinnen van D. een prachtkans gemist heeft, weet hij toch zijn 'fout weer goed te maken, door den stand op te voeren tot 52. D'. loopt keer op keer in de nu handig opgezette buiten spel val. Na veel prutsen weet de midvoor en rechtsbinnen van D. elk nog een doelpunt te maken. Hiertegenover moet de D -keeper ook nog eenmaal visschen, zoodat het einde wordt aan gekondigd met 7—3 voor Di.T.S. Scheidsrechter Boos leidde dezen wedstrijd op kalme, correcte Proefwedstrijd N.H.V.R. Elftal A—Elftal B, 7—4 Op het terrein van D;.T.S. hadden we Zondag het genoegen om de 22 beste spelers, althans zij die er voor door moesten gaan, van den N. H. V. B. in actie te zien. Deze 22 fepelers, onder verdeeld in de witte ploeg A. en de zwarte Bj. moesten elkaar slag leveren, waaruit dan straks de elftalcommissie het N.H.V.B.elftal moest sa menstellen. In den regel zijn dergelijke wedstrijden van uit wedstrijdoogpunt beschouwd, weinig interessant Ook deze proefwedstrijd maakte geen uitzonde ring op den regel. Weliswaar werd zoo nu en dan zeer aardig spel vertoond, maar alles ging zonder eenig enthousiasme. Slechts één speler was er, die op dat punt boven de anderen uit stak, n.l. Grootes, de spil van het A.-elftal, die uitstekend spel, gepaard deed gaan mét een goede dosis enthousiasme. Ongetwijfeld maakt hij een goede kans in 't officieele elftal gekozen te wor den. De elftallen waren als volgt samengesteld: Elftal A.:: A. Wind, Sparta 1 doel; O. Stam Wi..C. 3, A. Winter, Meervogels 2, achter; P. den Toom H.E.Ü '3, G. Grootes N. Niedorp, Th. Bijkers, Succes 1 midden; Janneman K.V.V. 2, A. Watertor Sparta 1, B. Bruin W.F.0. 3, W- Winter Texel 1, en G. Buiter, Z|..C[. 4, voor. Scheidsrechter O;, v. d. Hoven. Elftal B.voor: O. v. Looij W.F.C. 3, B. Rus, Sparta 1, B. v. Luunen, H.Bi.O. 3, J. Kokkes, Bergen 1, N. W. Biouwens KV.O.midden: C. v. 't Veer, W.F.C1, 3, J. v. d. Broek, Purmerstein 2, Rl. Heijman, Hoorn 1; achter: C|. Dekker Zi.F.0. 4, P. de Rod K.V.V. 2; doel: W, Best, Q.S.Cj. 3. Om 2 uur wordt begonnen en brengen de wit ten direct een bezoek aan 't zwarte heiligdom. In de eerste minuten domineeren de witten, maar tot succes brengen zij 't niet, deels door uitstekend werk van Best. Geleidelijk weten de zwarthem- den 't spel te verplaatsen en brengen een bezoek aan Wind. „Akkes" doet in 't begin een beetje onzeker, vooral zijn wegwerken is niet af. Later, vooral na de rust, herstelde hij zich en maakte een alleszins goeden indruk. Toch neemt 'tBi.- elftal 't eerst de leiding, door (een goed schot van Rus, die een voorzet van links ineens benut. Dte spelers raken nu iets aan elkaar gewend en 't is te zien dat de witten over alle linies steeds een tikje beter zijn dan de zwarten. Rij 't, B|.-elf- tal is de keeper uitnemend. Vermelding ver dient ee nfraai schot van Grootes, dat door Rest op even fraaie wijze uit den doelmond wordt ge stompt, Als de withemden zich een penalty toe gekend zien wordt deze door Winter benut. Door dit succesje aangemoedigd, komen ze direct goed samenspelend terug en wordt Rest ten 2e male gepasseerd. De zwarte voorhoede onderneemt dan eenige vlugge aanvallen, en het gelukt haar kort achter elkaar Wfind 2 (maal te laten visschen. Met den stand 3'2 voor 't B.-elftal wordt thee gedronken. In de 2e helft zijn de witten voortdurend de sterkere geweest. Spoedig gelukt 't hun gelijk te maken, en even later de leiding te nemen. Een vlugge uitval wordt 't A.-elftal noodlottig en Bus scoort den gelijkmaker. De witte voorhoede, speciaal Winter, brengt nogal eens mooie kansen om hals, terwijl de Q.SC,-keeper eenige malen fraai redt. Het, is Winter, die den stand op 5—4 brengt. Als Best een hard schot met vlakke handen weg slaat, heeft de vlug toeloopende Bruin weinig- moeite hem te passeeren. De witten blijven steeds domineeren. In de half line blinken Grootes en Rijkers uit door uitstekend werk. Even voor 't einde gelukt het Watertor, na handig indi vidueel spel, Best ten 7e male 't nakijken te geven. Met dezen stand komt 't einde. V. di Ho ven leidde goed. (Beschouwen we nu even de spelers. Bij 'tA.-elftal was Wind, althans na de rust, heel goed en heeft stellig voor zijn overbuurman niet ondergedaan. I. de middenlinie hebben wij Grootes reeds genoemd. Bij 'tBi.-elftal was deze plaats zeer matig. Bovendien moet deze na de rust nog uitvallen, en de invaller presteerde zoo goed als niets. Blijven over de kanthalfs. Van deze 4 was Rijkers de beste. Op kalme wijze verrichtte hij zijn tweeledige taak. Ejen goed speler. Van de 2 voorhoede's was die der witten ver reweg de beste. De linksbuiten, die zwak begon, kwajm er later goed in. Winter en Watertor zijn handige spelers, die individueel zoowel in com binatiespel goed hebben voldaan. De 'midvoor .was maa rmatig. De rechtsbuiten was goed. Hij be schikt over een flinke dosis snelheid en bal techniek. Best ons nog de voorhoede der zwarten. De rechtsbuiten was van weinig beteekenis, evenals zijn nevenman. Deze vleugel was de zwakste. Van den midvoor ging ook weinig uit. Spelverdeeling behoorde niet tot zijn fort. Linksbinnen en -bui- ten waren goed, zonder meer. Samen wisten ze nogal eens vlugge aanvallen op touw te zetten en van deze zijde kwamen dan ook de meeste doelpunten. I Resumeerend komen we tot de slotsom dat 't de elftal-commissie niet zoo geheel gemakkelijk zal vallen een alleszins goed elftal samen te stellen gezien den niet al te ruimen voorraad goed materiaal. meststoffen betreffende, komt het me niet -ongp: wenscht. voor om daar eens èen paar artikeltjes aan te wijden. Voor de kunstmeststoffen staan zij zeker wel het meest in de belangstelling van onze boeren. En dat is ook zeer te begrijpen. Allereerst toch bevat de grond niet, of heel weinig stikstof, in de tweede plaats wordt van een stikstofbemesting maar een klein beetje tot een volgend jaar in den grond achtergehouden en is dus een bemes ting er mede elk jaar noodig, in de derde plaats wreekt zich het weglaten van deze meststof zoo buitengewoon, dat men zich wel driemaal be denkt, eer men daartoe overgaat en in de vierde plaats zijn de stikstofmeststoffen het duurst. Sticstof is een voor de planten onmisbaar be standdeel. Immers vormen de planten met de assimilaten (de stoffen gevormd met behulp van de koolzuur uit de lucht) eiwitten. Alleen planten kunnen dit. Is er geen stikstof in den bodem!, dan is het ook mogelijk voor de planten eiwit ten te vormen. Een van de voornaamste daarvan is het protoplasma, dat in elke cel der plant voorkomt en dat de drager van het leven in de plant is. Kan er geen eiwit, dus ook geen pro toplasma gevormd worden, dan zal de plant uiterst klein blijven en zeer spoedig dood gaan. Zoolang er nu maar voldoende stikstofmeststof fen zijn, behoeven we niet bang te zijn, dat we een tekort aan plantenvoedsel zullen hebben. Toch is het niet zoo heel veel jaren geleden,, dat men zich daar zeer ernstig bezorgd over maak te. De bevolking van ons land neemt jaarlijks met 100.000 zielen toe. Em zoo is het in het buitenland, over de heele wereld ook. Die bevol kingsaanwas over de heele wereld baarde den economen groote zorgen. Hoe zouden al die men- schen gevoed moeten worden? zoo vroeg men zich af .Immers de voorraad stikstof was niet onbe perkt. En wanneer daar een eind aan kwam, zou dat op een geweldige catastrofe moeten uitloo- i pen. Tot voor een twintig jaar had men als! stik- stofmeststof niet anders dan Ohilisalpeter en zwavelzuren Ammoniak. De laatste meststof werd verkregen als bijproduct bij de gasfabricatie en bij de cokesovens van de ijzergieterijen. De hoe veelheid, die zoo verkregen werd, was niet heel groot. Maar nooit zou er een nijverheid kunnen ontstaan, die de Ammoniakbereiding uit steen- I kool tot doel zou kunnen hebben. In hoofdzaak was men dus aangewezen op de Ohilisalpeter- lagen, die aan de kust van den Stillen Oceaan in Ziuid-Amerika gevonden worden. Geen wonder, dat men bezorgd was, en dat men me tangst die lagen langzaam maar zeker zag uitputten. Nu was er één stikstofbron, die men maar niet aanboren kon, en die in onbeperkte hoeveelheid de stikstof leveren kon, n.l. de lucht. De lucht bestaat toch voor ongeveer 80 pCt- uit stikstof, j Kon men deze op een voordeelige manier ter I beschikking van de planten brengen, dan was men uit- den brand, j Dit is gelukt aan een paar Noorsche ingenieurs, do heeren Birkeland en Eryde. Zij wisten met be- hulfp 'van sterke elecirische stroomen tempera turen van meer dan 6000 gr. Cl. op te wekken, bij welke temperaturen de luchtstikstof zich ver bond met de zuurstof uit de lucht. Uit deze ver binding kreeg men door scheikundige processen de Norge salpeter. Aan deze 'eerste Norge of kalksalpeter kleefden echter practische bezwaren, die maar niet in eens waren weggenomen. Zie was zeer,stoffig en hygroscopisch d.w.z. dat ze heel vlug nat werd. Het zou verscheiden jaren duren eer die ondeugden waren weggenomen. Inmiddels was de wereldoorlog uitgebroken. In Duitschland deed zich het gemis aan stik stofmeststoffen pijnlijk gevoelen. Wilde men de bevolking althans eenigermate kunnen voeden, dan moest, koste wat kost in dit gemis worden voorzien. Toen de vrede van Versailles geteekend werd, bleek Duitschland een paar machtige fa brieken rijker geworden te zijn, waar volgens het procédé Haber-Bosch op minder kostbare wijze I en bij lagere temperaturen de luchtstikstof in verschillende vormen als plantenvoedsel konden J worden bereid. Zoowel kalksalpeter als zwavel- J zure ammoniak leverden deze fabrieken, ja tal i van andere verbindingen brachten ze in den han- i del. Ureum, Nationalsalpeter, kalkammonsalpe- ter en salpeterzure ammoniak, terwijl weer vol gens een ander procédé, dat van Frank van Ca.ro, de kalkstikstof kon worden verkregen. I Daarmede was dus, het vraagstuk, hoe bij de tonemende wereldbevolking voldoende stikstof meststoffen kon worden verkregen, opgelost. Ein dat niet alleen. Dloor de groote hoeveelheden die aangeboden worden, daalden de prijzen zoo sterk, dat thans de stikstofmeststoffen goedkoo- per zijn dan voor den oorlog. Daardoor is het i weer mogelijk geworden minder vruchtbare gron den productief te maken en op weilanden een i intensievere beweiding toe te passen. Het bewijst zeker hun groote toegenegenheid j en vele ervaringen, alsmede een goed inzicht, om i Op deze wijze het huiselijk genot te verhoogen. Het komt dan ook wel vanwege deze groote liefde voor mooie bloemen en planten, als men soms te veel vertrouwen stelt in geheel onbekende personen die nu en dan aan den Langendijk ko men om planten, bloemen, zaad of bloembollen te koop aan te bieden. Zooals ik reeds zeide liep ik laatst langs de straat en zag zoo hier en daar (later bij vele menschen) van die eigenaardige bloembollen op glazen met water staan, óf. in zgn. drijfbakjes liggen. Op zich zelf is dit niets geen bizonders, maar daar mijn nieuwsgierigheid op dit gebied nog al groot is, vroeg ik bij een paar goede bekenden deze kollen nader te mogen zien en te hooren wat voor soort bollen het konden zijn. Nou het was dan ook wat nieuws. Volgens den verkooper kwamen de bollen uit Amerika en zouden bloeien met twee a drie mooie bloemen die een kleur zouden hebben gelijk aan die der bollen. (Bruin achtig rood). Ze moesten in water liggen, alle dagen schoon water geven en de prijs van 10 a 25 centen per stuk was heusch niet te hoog. Bij de plaatselijke burgemeester kon men des noods nader informeeren. Of de man een „ver koopvergunning" gekregen had, laat ik thans in het midden, maar begrijpelijk gaf deze mede- deeling aan de zaak wel eenig cachet. Bij nader bekijken der bollen bleek mij de zaak al zeer verdacht en gaf dan ook den raad de ver wachting niet te hoog te stellen daar het resul taat wel eens niet mede kon vallen. En het'zal de koopers(sters) wel niet medevallen, daar mij ge bleken is, dat we hier met zuiver bedrog te doen hebben. Het zijn geheel naakt gepelde gla- diolenbollen (knollen) van welk soort is niet te zien, maar die met 10 a 25 cent wel (niet te goed koop zijn betaald. Op water alleen komt van groei niets terecht, laat staan van bloei. Het is jammer voor het betaald bedrag, ,,men is er ingeloopen". Hierdoor blijkt wel hoe goed het is, dat ook hier een vent-vergunning voor vreemdelingen is ingesteld, zoodat kan worden nagegaan wie der gelijke rommel heeft te koop aangeboden, om maar niet te spreken van de overtreding tegen de wet die oplichterij strafbaar stelt. Thans blijkt dat op meerdere plaatsen deze venter gelijke bollen heeft verkocht, zelfs in de bollenstreek, hetwelk 'blijk geeft van 'smans groote durf. In hét bloembollenblaadje „H,obaho" wordt de ze verkoop onder den titel van „oplichterij" ver meld. Mocht de man zich hier weer vertoonen, men zij dan gewaarschuwd. Dat ik de gastvrij heid van de „N- L. Cirt." inroep om dit te publi- seeren, is dan ook alleen om "het feit, dat derge lijke practijken i Instaat zijn om de lust te 'ontne men iets te probeeren wat soms wel onbekend, maar door de menschen goed tij doen is. Bloem bollen op glazen en in potten, zooals hyacin then, tulpen en narcissen, is een gemakkelijk en zeer mooi werk,geeft vaak tot heden ook wel teleurstelling, maar absoluut met goede kwaliteit bollen is er veel moois te kweeken. Het is m.i. het werk van de Eloralia-vereeni- gingen die hier dezen winter zijn opgericht, om de menschen, vooral de kinderen, de kennis van deze kweek bij te brengen, waardoor heel wat moois zal worden verkregen- Ik twijfel zelfs niet of ze zullen dit doen, en geef mijn kennis en ervaring op dit gebied gaarne ter hunner beschikking. Het is mij al reeds vele jaren bij ondervinding gebleken, dat al wat hier op 't gebied van bloe men en planten en bollen door vreemdelingen aan de deur wordt aangeboden, als tweede, zoo derde kwaliteit kan worden beschouwd, te koop tegen eerste kwaliteitsprijs en zelfs hooger. 'Op "dit gebied bestaat er een echte „scharre-^ laarshandel", die steeds voor de kooper teleurstel ling geeft. Men late zijn kweeklust op deze wijze niet ontnemen. 'Br. op Langendijk, 25 Jan. '30. 1 P. GLAS. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep: droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. s~ (Buiten verantwoordelijkheid der Redacfte). Land- en Tuinbouw I)E 8TIKSTOFMESTST O FF EN ysfeiSf. In de plaatselijke bladen in mijn omgeving- zie ik weer de advertenties verschijnen, waarbij de aankoopvereenigingen der verschillende dor pen aankondigen de aanbesteding der verschillen de kunstmeststoffen. "Waar ik in mijn practijk telkens weer voor vragen gesteld wordt, de stikstof houdende kunst- „JE MOET MAAR DURVEN" of OPLICHTERIJ. Laatst liep ik langs de straat, en als liefheb ber van bloemen en planten kijk je onwillekeurig zoo bij de een of ander eens in, waar je gewoon bent om mooie planten voor de ramen te zien staan. I Vaak kan men dan de kweeklust en kweekre- sultaten bewonderen, die men dan in potten, bakjes en mandjes bij sommige menschen voor de ramen zien tentoongesteld, om anderen mede te laten genieten wat door gewone huiskweek is 1 te bereiken. i |Men kan respect voor hen hebben, die toch maar over gewone lcweekmiddelen beschikken, zulke mooie prachtplanten weten te verkrijgen. RONDi VAN MOBILISATIE INVALIDEN Bij den Minister van Defensie is binnengeko men het Rapport van de Commissie van Onder zoek inzake wijziging van de Wet van 13 Mei 1927 (Staatsblad no. 161). Een spoedige afdoen de oplossing wordt thans verwacht. Het Bestuur van den Blond van (Mobilisatie- Invaliden en van hunne Nabestaanden, gevestigd te Drachten, is in de gelegenheid, met medewer king van de Regeering, ingevolge art. 4 van de Grondwet en de Wet van 13 (Mei 1927 (Staats blad no. 161) en mede in verband met de ophan den zijnde wijziging van de bepalingen van laatstgenoemde Wet, aan gewezen dienstplichti gen en 'hunne Nabestaanden te doen toekomen een geldelijke schadeloosstelling, als vergoeding door de door hen geleden schade gedurende en door de mobilisatie ontstaan. In aanmerking kunnen komen gewezen dienst plichtigen die ziek zijn geworden en niet valide huiswaarts zijn gezonden en niet zijn ontslagen wegens eigen moedwillige handelingen of onge regeld gedrag en indien overledén hunne wedu wen, weezen en ouders wier kostwinner de over ledene was; ook zij, die een "laag en onvoldoend pensioen hebben ontvangen, kunnen inlichtingen vragen. Ii Waar het hier meest arme en hulpbehoevende personen betreft, die dikwijls zelf geen kranten lezen, verzoekt het Bestuur ieder zijn welwillende medewerking te verleenen en te bevorderen, dat de hier bedoielde; personen op de hoogte worden gesteld. Zij zullen z'iéh om nadere inlichtingen kunnen j wenden tot het- Bestuur van "den Bbnd, Bureau U 183, te Dracjhten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2