De officieele opening van het nieuwe Raadhuis te Noordscharwoude Dinsdag 2D Januari 11 Het nieuwe raadhuis (VOORZIJDE) Het oude raadhuis Ten.' 2 ure was het vastgestelde tijdstip, waarop het raadhuis officieel zou worden geopend. Zeer velen hadden aan de vriendelijke invitatie van het Gemeentebestuur gehoor gegeven om deze plechtigheid bij te wonen en was de nieuwe raadszaal met zeer veel belangstellenden gevuld. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op, de bur gemeesters der aangrenzende gemeenten, de hee- ren P. Slot en A. J. Wïjnveldt, de heeren J. Kroon en G. Bekker, wethouders van Zuidschar- woude, de heer C. Ooijevaar, wethouder van Broek op Langendijk, de heeren Jb. Kroon en H. Bakker, wethouders van Oudkarspel, de heeren A. Schelhaas en J. Kunnen, secretarissen der ge meenten Broek op Langendijk en Ziuidscharwou- de, oud-Burgemeester van Noordscharwoude, de heer O. Brinkman, de hoofden der scholen dezer gemeente,, resp. den heer H. Jansonius, Wilmink, L. Mallekote en B, Schuil, Voorts Ds. O'. J. Staal en Ds. A. Dragt, den heer C. Keeman, gemeente ontvanger, den heer W. J. Smit, directeur der gemeenschappelijke Lichtbedrijven. De medici was vertegenwoordigd door de heeren Dr. J. G. Voge lenzang en Dr. W. Verdonk. Voorts was aanwe zig de heer J. Oosterlee, gemeente-architect, de heer JH. Keizer, redacteur van de „Nieuwe Langodijkdr Courant", deheer A. Troost, als lid dor Bedaetie van het „Christelijk Nieuws blad-'', de heer T. Kostelijk als bestuurslid der Banue, de heer S. Btrugman als voorzitter van den Noordermarktbond, de heer C. Wagenaar als voorzitter van „Koophandel", de heer G. Harten als voorzitter van „Tuinbouwbelang" en de heer, P. Pranger als directeur van „Excelsior". Mede waren aanwezig de heide wethouders en alle raadsleden der gemeente Noordschar woude. Ten 2.10 ure arriveerde de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Boëll en verhieven alle aanwezigen zich van hunne zitplaatsen. Het raadscollege werd ver- volgens aan den heer Commissaris voorgesteld, waarna de Burgemeester, dhr., A. L. VAN SPEiNGLEB, de volgende rede uitsprak: DIK OPENING SR,EDiE. Mijnheer de Commissaris der Koningin, j Mijne heeren! Schier nimmer heeft de Gemeenteraad meer 1 verlangend verbeid woorden van welkom uit te spreken als op dezen dag, nu zulks kan geschie den in het nieuwe gemeentehuis, dat staat ge opend te worden. Dit huis der gemeente vervangt een gebouw dat 16 Februari 1871, toen de ge meente 781 zielen telde, van onderwijzerswoning werd gepromoveerd tot Baadhuis en ingericht werd met een voor- en achtervertrek, eene vlie ring en eenige portalen. Deze toestand is. na genoeg onveranderd, bestendigd gebleven tot het vorige jaar toen de Gemeenteraad het noodzake- lijk achtte naar een beter raadhuis om te zien, en met algemeene stemmen het besluit nam over te gaan tot de slachting van een nieuw ge meentehuis. Het verheugt ons u thans op waardige wij ze'te kunnen ontvangen. Mijnheer de Commissaris, wij stellen het op zeer hcogen prijs dat u bereid werd gevonden de officieele opening te willen bijwonen en thans deze inwijding met uwe tegenwoordigheid ver eert. Wij blijven u daarvoor zeer erkentelijk! Noordscharwoude is eene welvarende gemeente, die toeneemt in groei en bloei en thans reeds is een der belangrijkste economische plaatsen, tot ver in het buitenland bekend. Gunstige jaren liggen achter ons, helaas is de toestand in den tuinoouw nu verre van rooskleurig en brengen de producten weinig geld op. Mpge daarin als nog spoedig verbetering komen! Al te depri- meerend mogen wij evenwel niet gestemd zijn, wanneer wij beseffen, dat de financieele toestand der Gemeente een trouwe afspiegeling, van dien der nijvere bevolking sedert vele jareoi zeer gunstig mag genoemd worden. 'Het zij mij vergund u zulks met enkele,'cijfers te bevestigen. 1924 1925 1926 1927 1928 1929 Saldo rekening f 8764.60 12633 38 13157.00 12988.86 16597.74 i nkomster.belasting f 19.000. Belastingdruk f 1000— 3000— 5000— 10.000— 50,.100.— f 3.36 69.79 153.72 363.72 2721.72 5080 opcenten Personeele belasting. 60 opcenten Grondbelasting, gebouwd. 15 opcenten Grondbelasting, ongebouwd. Geen opcenten Vermogensbelasting. De stichtingskosten van dit raadhuis zullen geen noemenswaard zwaardere lasten pp de bevol- De Hal, gezien van de trap, die naar de bovenvertrekken leidt king leggenin gedeeltelijke tegenstelling van het spreekwoord, is de Baad alhier wel goed maar niet duur. Het verheugt ons aanwezig te zien de besturen der gemeenten Broek op Langen dijk, Zuidscharwoude en Oudkarspel, met wie wij zooveel groote belangen gemeen hebben. De tegenwoordigheid van een bestuurslid dei- Banne Noordscharwoude stellen wij ook op prijs evenals vde aanwezigheid van een lid van het Burgerlijk Armbestuur. In dit gebouw bieden wij uwe colleges wederom gaarne gastvrijheid aan. Ij mijnheer Brinkman mocht hier niet ontbreken, niet alleen als Burgemeester maar ook als Secre taris en Ontvanger heeft u de gemeente een lan- ge reeks van jaren uw krachten geschonken. Een behoorlijke verzorging der gemeentelijke huishouding ware zeer zeker onvruchtbaar, indien ook niet op geestelijk, kerkelijk gebied de ge meente werd verzorgd. Wij verwelkomen gaar ne de voorgangers der kerkelijke gemeenten, voor zoover zij aanwezig hebben kunnen zijn. U, Medici die ons aller lichamelijk welzijn verzorgt, zouden wij alhier ongaarne afwezig zien. Moge de nieuwe besmettelijke ziekten wet, waarbij de Burgemeesters moeten zeilen in hy giënisch vaarwater, weinig toepassing noodzaken! Ook u, hoofden onzer scholen (vijf in getal) roepen wij welkom toe en vervult gij een gewich tige taak in het belang der gemeente door de aan n toevertrouwde jeugd bij te brengen alle Christelijke en maatschappelijke deugden. Ver volgens zeggen wij u, Voorzitter van den Noor dermarktbond, van de Groothandelarenvereeni- ging „Koophandel", der Tuinbouwvereenigingen „Tuinbouwbelang" en „Land- en Tuinbouwbond" dank voor uwe aanwezigheid. Met groote be langstelling volgt het gemeentebestuur de „up an<i down's' van de, als het ware, aan uwe lei ding toevertrouwde bedrijven. In de aanwezigheid van de heeren J. H. Kei zer en Pranger zien wij een hernieuwd bewijs van groote belangstelling in het gemeenteleven. Gaarne heeten wij u hoofdambtenaren alhier welkom evenals de vertegenwoordigers der Pers. Het is ons aangenaam dat ook gij voortaan beter gehuisvest zult zijn als voorheen. Mijne heeren, voor den bouw van dit raadhuis is geen prijsvraag uitgeschreven, doch in handen gegeven van het hoofd der afdeeling „Publieke Werken", den heer J. Oosterlee. Hoewel uiteraard bij den bouw het volmaakte niet is gegrepen, mogen wij uitspreken dat de ontwerper geslaagd is te hebben doen verrijzen een „BAADHUIS", een raadliuis, doelmatig ingericht en eenvoudig aangekleed, een gebouw dat'de toets der critiek zal kunnen doorstaan, een gebouw, een beeld gevende van groeiende ontwikkeling, een gebouw waarop Noordscharwoude trotsch mag zijn. Ook de aannemer verdient een woord van waar deering voor de afwerking van dit Baadhuis, eveneens alle anderen die bij den bouw zijn werk zaam geweest betuigen wij onzen dank. Groote dankbaarheid vervult ons bij het aan schouwen van de ontvangen geschenken. De prachtige lichtkronen in deze zaal werden ge schonken door de gemeente Z:uidscharwoude bij

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3