Het Huis der Gemeente D© heer A. DjË GEUS, raadslid van Noord scharwoude, zegt toen 'het besluit werd geno* men. niet gedacht te hebben dat de. bouw tol een dusdanig bedrag zou komen. Toen de reke- ning gereed was, meende spreker wel, dat het bedrag, hiervoor uitgetrokken, wel wat te klein zou zijn en had Spr. de gedachte, dat het gebouw niet zou voldoen. Als men nu de buitenzijde van het gebouw beziet, dan denkt men, dat zal er in loopen, doch als ilr het inwendig bekijk, dan kom ik tot de gedachte, dat het gebouw toch zoo had moeten zijn. Spr, hoopt, dat al het. gesprokene van hedenmiddag, hetwelk zoo getuigt van de groote vooruitgang en' bloei dezer gemeente, zal doordringen tot Post- en Telegrafie, waardoor ook da,ar de overtuiging zal komen van den bloei van Noordscharwoude, opdat besloten zal wor den tot den bouw van een nieuw postkantoor, hetwelk zoo noodzakelijk is. Wethouder H. BAKKERi van Oudkarspel feli citeert namens de arbeidende klasse de gemeente met 'de totstandkoming yan dit nieuwe raadhuis. Hetgeen thans is verrezen is niet alleen gekomen van den ijVer van B. en W., niet alleen van de tuinbouwers, doch ook door de burgers uit an dere gemeenten, zooals door aanvoer aan de vei ling, door de lichtbedrijven, door de U.Jj.0.- school enz. Spr. hoopt dat de goede geest steeds in dit huis moge heerschen en dat vele besluiten zullen worden genomen tot heil der gemeente, niaar Ook vóof hen daarbuiten! Als laatste spreker meldde zich aan de Heer J. H. KEiXiER; 'tWas moeilijk, zoo meende Spr., zijn woord zoo in te kleeden, dat hij niet in herhaling^trad. Ik kan dan ook niét anders doen dan de juistheid van het gesprokene volko men onderschrijven, zoo meende Spr, Br is in onze gemeente steeds naar gestreefd dingen tot stand té brengen, die haar bloei 'en 'welVaart kon den bevorderen. Wij hebben in dit opzicht steeds een gemeenteraad gehad, wier besluiten uitslui tend de belangen van zijn gemeente beoogden. En steeds ging het lil stijgende richting. Ik heb, zegt Spr., niet zóózeer ook op, 'hét oog het.gcven voorheen is gebeurd eu tót stand gebracht, dat is reeds i.u zoovele woorden gezegd, maar. Mijn heer de Burgemeester, ik heb meer speciaal op het oog hetgeen' tot stand is'gebracht, gedurende den tijd, ik nieon van acht jaar, dat u als Hoofd dezer gemeenté liet bestuur in handen nam. On getwijfeld een'moeilijke.taak.--Gij moest u geheel trachten- in te leven in ecnv Omgeving die u ge-' heel vreemd was. 1 kende de menschen niet, hun mentaliteit niet, den toestand hier Wellicht niet,, alles was vreemd.voor u,'en niet mindér voor onze burgerij. Ik geloof uit naam der ^burgerij le hui pil'spreken, zoo-vervolgt Spr.,-wan neer ik zeg. dat uw komst' geen stilstand/heeft gebrachl in hef streven onze gemeente, vooruit te brenge; Wat 'er in uw tijd is tot stand gekomen, mag worden genoemd en doet «nij zeggen, da! 'wij waarlijk tot. oene bevoorrecht- gemeente belioo ren. Het is gebleken uit de redevoeringen, die wij heden mochten beluisteren, en, ik zou haast zeggen, die Bévo'orreiditing'spreekt z'èlfs uit lier gemeentewapen. Waar andere gemeenten é'.-i leeuw op het wapen hebben, hebben wij er twee. het. veld is vn GOUD, de groote leeuw voert, een staf of een rol. Maar' de heraldiek vertolkt niet wat er 'eigenlijk óp dien rol staat. Mijnheer de burgemeester, u wil mij wel toestaan daar uw vóórletters: ,,A. I., v. S," op fo gpaveereu wrhaJiR. met het welslagétv yan hetgeén u in hef gemeentebelang tracht tot stand', te .brengén, be kekenen voor mij die letters: Alles" Loopt Yan Stapel Moge net u gegeven zijn. Mijnheer, de Burgemeester, nog vele jaren voor onze gemeente werkzaam te zijn met hetzelfde succes als tót lieden dooi- u ingeoogst. S' Burgemeester dankt alle sprekers vóór, de Vriendelijke woorden en zegt dat het gemeente bestuur zich steeds houdt aanbevolen vooé-die- genen,, die zooveel belangstelling toónen. .- Voorts deelt Z'.Bd. mede, dat een gelukstele gram is ingekomen van den Zi.Eerw. heer Pas toor van Noord en élen 'van Kapelaan Róüw. Hierna wórdt den aanwezigen de gelegenheid geboden Tiet raadhuis te bezichtigen. Nadat eenige fotografische opnamen van het gezelschap voor den ingang van het gebouw zijn gemaakt en door de Harmonie „Excelsior" on der leiding van den heer Pranger het Wilhel mus, gevolgd door een pittige marsch ten gehoore is gebracht, begaven allen zich naar de groote zaal van Concordia, alwaar ververschingen wer den aangeboden. Boor de nijvere handen van' de lieeren K- Boot en H. Ligtenberg was een fleurig aanzien aan de zaal gegeven en verbleef men nog enkele uren gezellig bijeen, terwijl „Ex celsior" voor het muzikale gedeelte zorgde. nü e™al geen bouwkundigen, maar A an- de zuidzijde vindt men -een zijingatig van Sin Til ^deelen dat wij met groote het raadhuis, uitkomende in een flink portaal 7 0nS n1 nRichten. Me! 'dat tevens dienst kan doen als bergplaats voor voldoening -kregen wij. alle.gewenschte inlicht in- 2 of 3 fietsen. Ook de ingang naar hit, arrestan tenlokaal is aan de zuidzijde. gen, hier en daar nog toegelicht, met enkele bij zonderheden, die nu eigenlijk juist verklaarden, dat men wel eene teekening kan maken en plan nen ontwerpen, maar dat dan de keuze nog niet is gevallen. En is die er eenmaal, dan komen de détails, de ondeydeelen. Gezwegen nog van de beslommeringen van het samenstellen van het bestek, het, maken van detail-teekeningen, kort om van het werk aan de aanbesteding en de gun ning vooraf gaande. Toen kwam de ziekte van den architect, Midden uit zijn werk genomen en aan het ziekbed ge kluisterd. Hoopvol was de' toestand niet. Maar, zijn zoon. de Heer A. Oosterlee, belast met het toezicht op de gemeentegebouwen en de uitvoe ring der gemeentelijke bouwverordening, te Alk maar, eveneeps in het ypk doorkneed, was de red der in den nood, en heeft zeker bijgedragen, dat de ziekte van zijn vader hierdoor rustiger ver liep. M,aar gister was onze architect bij de offi cieel© opening. Gelukkig maar. In zoovei-re nu weer hersteld, dat hij de afwerking van het ge bouw, zijn plan en zijn werk;, weer zelfstandig ter hand kon nemen. Nu, gisfetr heelt hij zijn werk voltooid kunnen opleveren, en mogen hoo- ren prijzen evènals zijn bouwkundige kennis. Ce. naam van don .heer Oosterlee, onzen gemeente- opzichter,, den architect van het schoone, eenvou dige en toch fraaie raadhuis, blijft, verbonden aan dit bo.uwsel, dat de Burgemeester van Broek op', Langendijk het huis der gemeente noemde. Maar nu nemen wij u mede naar binnen ep ver tellen u hoe 't er daar uitziet en isl ingericht. Het gebouw geeft, van-buiten'gezien, een een- Wanpeer wij van uit dg hal, reehtjiit de trap opgaan, waar wij 'weer een gróót glas en lood raam aantreffen, -yvaarin het wapen van. Nóord- scharwoudé, komen wij boven op een breeden gaiig met' granietvloer. Rechts van dezen gang, aan de zuidzijde van het gebouw, vinden wij de Raajdzaal, een mooi vertrek met eikenhouten be timmering,. parketvloer., aardige schouw, en voor al het witte plafond met zijn zware lijsten, wel ke bij avond een móói effect zullen geven, door hun aardige schaduwen. De zaal is ongeveer 10 meter lang en'5.70. meter breed en maakt met de stoffeering een. alleszins waardig, effect. Dwars over de zaal staat een lange, smalle eikenhouten tafel voor'de' pers, welke tevens als afscheiding dient. Aan deandere zijdevan de gang vinden wij nog 2 kamers, de een bedoeld als wachtkamer bjj vergaderingen, de ander als bergplaats voor lie! archief. Alle, 'kaniers zijn voorzien van pla fonds. en de muren, ?ijn behalve in Burgemeesters kamer en in de Raadzaal, behandeld met Keim- sclfc verf, zoogenaamd wikkelwerk, hetgeen een aardig effect geeft én afgewasschen kan worden met water eu zeep. Natuurlijk treft men er ook de W. C. aan, zoowe-J bp ven als benéden, beide met de noodige inrichting. Door het vele glas in lood doet dé verlichting der vertrekken zacht aan, overal valt- een ge temperd licht binnen. De zolder, welke een tamelijk oppervlak'heeft, immers het gebouw beslaat een ruimte van 150 M2. ongeveer, móét dienst doen als bergplaats; op -ie, plaateen, nu ingenomen paap de zijde van den Voorzitter. We lieten 't oog gaan over dén Raad der ge meente Noordscharwoudedaar zaten ze. wiér opmerkingen wij geregeld in ons blad zien afge drukt. - Lie, meeste heeren waren óns "bekend,-enkelen niet. ..Neen, zelfs bij gelegenheid van deze feeste lijke gebeurtenis kiurnen we er niet toe komen, een geflatteerd beeld te schetsen. We willen eer lijk onze indrukken weergeven, waarbij 'als van zelf de indrukken uit 't verledene uit dien Raad een woordje, meespreken. Gij. Heeren Raadsleden van Noordscharwoude, hebt Piet üw collega's van Broek op Langendijk dit gemeen, dat ge een afkeer hebt van het in onze dagen zooveel voorkomend-euvel der breed sprakigheid. Wie zou dat in u kunnen Taken d Mogen we eens zeggen, wat we zoo bijzonder in uw college waardeuren? We zagen daar zitten, op een ©ereplaats naast ^spr voorzitter, een dei- leden, die ge als wethouder een en andermaal hebt gekozen. Hij is de eenige vertegenwoordiger van 'de A.R,. partij in den Raad. Dat de heer Barton door u op "die' eereplaats is gebracht, is een eer voor Hen gekozene/ maar ook voor u, die hem kozen. Niet naar de richting hebt ge gezien,.ge hebt gevraagd; wat eisent Het gemeentebelang. Als men ziet ,hoe elders gekonkeld en ge sjacherd wordt met wethouderszetels, waar partij Deélen wij tenslotte nog mede dat de drie bloemstukken, die waren ingezonden, afkomstig waren van het Gemeentebestuur van Broek op Langendijk, het Bestuur van den „Noordermarkt- bond'"' en van den Heer Ide Zijp. E[E RONDGANG. Wij hadden reeds, zooals we meldden, gelegen heid gehad het raadhuis te bezichtigen, waarbij wij werden rondgeleid en voorgelicht door den Heer Oosterlee, den architect en den Heer Rein- ders, gemeentesecretaris. Hieronder vindt men eene omschrijving van de geheele inrichting van het nieuwe grootsóhe geoouw, van hetwelk de Heer Oosterlee de ont warper is. Aanvankelijk met twee plannen rooi den dag komende, vond het meer eenvoudige plan, naar hetwelk het raadhuis werd gehouwd, meer bijval, en zooals de architect ons mede deelde, ook naar zijn genoegen, omdat het niet gekozen plan eigenlijk al te veel zou „pralen" in eene kleine gemeente. r i 9K De vroegere woning van den Burgemeester, wijlen den Edel- achtb. Heer C. KROON Mz., vervangen door nieuwe woonhuizen tegenover de drukkerij. Deze foto dateert uit het jaar 1900. voudigen, rustigen aanblik met zijn glas in lood ramen en ingebouwde ingangen. Bij het binnen treden ,aan Re voorzijde, korten wij door de mas sieve teakhouten buitendeuren in een kleine en tree. welke mét tochtdeuren, eveneens bezet met glas in lood, in verbinding staat met de hal, van waaruit alle benedenvertrekken en ook de ver dieping bereikbaar zijn. Deze hal met zijn gra nitovloer en granitotrappeij en voorzien van keu rige'tegelbekleeding, doet prettig en gezellig aan, en zal, als allés, wat in zoodanige hal behoort, te staan, aanwezig is, zeker ook een voornamen indruk geven. Bij het binnentreden van de hal vinden wij rechls de Burgemeesterskamer, een vertrek van 4 bij 5 Meter ongeveer, welk vertrek een rusti gen indruk maakt, en toch tevens gezellig aan doet. Hierachter ligt een klein zaaltje, groot onge veer 5.5 meter in het vierkant, dit is bedoeld als vergaderzaal voor verschillende commissie's, stemlokaal, enz Links van de hal vindt men eerst de secretarie, die wel wat klein lijkt, doordat een gedeelte is afgehekt voor het publiek. Dit afgehekte deel is voorzien van een lessenaar voor eventueel te heekenen stukken, en er staat een bank in die als tware tot zitten uitnoodigt. Achter de secreta rie is een flinke brandvrije kluis gemaakt van gewapend beton, waarin zich bergplaatsen bevin den voor de noodige registers en dergelijke zaken. Een Lipsdeur geeft van uit de secretarie toegang naar deze kluis. Achter de secretarie is een kleine wachtkamer, welke in verbinding kan worden -gebracht met een aangebouwd arrestantenlokaal, zoodat arres tanten, die een verhoor, moeten woyden afgeno-: men, niet buitenom in het raadhuis behoeven te worden gebracht. De meubileering en stoffeering van het gebouw is in overeenstemming met betimmering, verf enz. het geheel doet sober doch niettemin zeer mooi aan. Het geheel is iets waarop de Gemeente Noord scharwoude trotsch kan zijn. Noordscharwoude heeft zijn mooi, ruim en smaakvol ingericht Gemeentehuis jl. Maandag officieel in gebruik genomen. Met genoegen namen ook "wij de uitnoodiging aau, om van het heugelijk gebeuren getuige te zijn. De gasten werden geleid naar de op de eerste étage gelegen raadzaal. Daar zaten we rustig, hoorden de gehouden redevoeringen aan en doden enkele indrukken op. Anderen zullen u, geachte lezers, wel verhalen, wie spraken cn wat er gesproken is, en hoe werd geapplaudisecrd, alsmede hoe stijlvol de raadzaal is gehouden, met- zijn keurige betimmering, en artistiek-aandpende moderne muurschildering, die velen voor behang sel zullen hebben gehouden. Laat ons eenige in drukken. weergeven, opgedaan gedurende de offi cieel© plechtigheid van de ingebruikneming van het hpis der Gemeente Noordscharwoude. Daar aan.den presidialen tafel zat, met 'hét oranjekleurig ambtslint getooid, de voorzitter, burgemeester Jhr. van Spengler, aan diens rech terhand, op de eereplaats, de vertegenwoordiger der Koninging, de Commissaris van de Provincie Noord-Holland .Thr. Mr. Dir. Roël. Nimmer woonden we een zitting van den Raad van Noordscharwoude bijwe weten het niet, Joch vermoeden," dat de heeren Raadsleden, en zeker wel de jieeren wethouders, zullen zitten en nog eens partij en altijd weer partij scheering en inslag zijn, daar is het een voorrecht te ach ten, dat uw. college van zulk partij-gedoe zich verre weet te houden. Moge dat zoo blijven tot in lengte van Ragen in uw nieuw Gemeentehuis. Meeningsverschil, vaak veroorzaakt door ander inzicht of beginsel, zal -ook hier in dit keurig interieur tot uiting komen. Uw voorzitter heeft het gezegd: de hamer be- hóefde voorheen niet gehanteerd; de besprekingen bléven in dén, hoffelijken vorm en. van zake flik gehalte. Beter getuigenis kon moeilijk worden gegeven-. Ge hebt u als raadsleden vóór alles burgers van i NoordsehaiMoude gevoeld en in. de aanhankelij- heid aan de plaats uwer inwoning hebt ge el kaar-steeds gevonden en léerén verdragen. - De raaikvei-slagen van jaren her vormen voor dit '1 eweren het niet te weerspreken bewijs. Wat ons goed deed 'te zien Waar. ge vergadert, hingt ge de beeltenis van de leden van ons geliefd Vorstenhuis. De' gyoolo schilderijen aan den Wand flatteeren iiiot wéinig, de mooie Raadzaal en leggen getuige nis, ai van «1©'.gehechtheid aan Koningin en'Va derland Het huis der Gemeente. Hoe groote beteekenis.hee.it het niet, in het. leven der buigery. Hier toch wordt geregistreerd, ja wat niet al. Is' nieuw leven opgebloeid in het "'"B'L d", burger .is .verplicht tot. een rang nyUi het huis der gemeente. Wordt de band "gelegd tusscfien man en vrouw voor 't verdere leven, weer moet die gang ondernomen. Door- taflooze wetten, bepalingen, inzake onder wijs, nijverheid, militie, verzekering enz, ppz. komt de burgerij in voortdurend contact met het huis der Gemeente. En dan i s hej zeker van belang, dat er geregis treerd, te wooftl gestaan, ingewilligd of gewei gerd wordt. Daarvoor zorgt trouwens de strenge eisch van wet of conventie. Maar voor den eenvoudigen 'uirger is het van zoo groote beteekenis, h o e hij wordt geholpen, geraden, te woord gestaan. Juist, de wijze waarop dit geschiedt, bepaalt, of de burgerij het Huis der Gemeente als wïrkelijk Huis der gemeente ziet. Of hij het met tegenzin, dan wel met vertrou- I wen binnengaat. Meent men soms, dat het den burgers om 't even is, hoe 't toegaat.? Als daar 'n bruidspaar binnentreedt, om in den echt te worden verbonden, kan de Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in koude vormelijkheid zijn taak, zonder eenig blijk van meéleven, volvoeren. Bij droef sterfgeval kan worden volstaan, met een aantee'kening in het register'. 'tKtcri ook anders, beter zouden we willen zéggen. Een vriendelijk woord, een hartelijke handdruk vermogen zooveel, 't Stroeve ambte lijke heeft al zoo menige goede dorpsverhouding bedorven. Waar dit zoo was, heeft, het huis der. Gemeente zijn eerenaam verbeurd. We.waren nog even de gast van het Gemeente bestuur. Het beroenj.de plaatselijk muziekcorps deed de gasten een wijle echte kunst genieten. Er warén er velen met ons, die onder den indruk kwamen van 't geen ten gehoore werd gebracht. Hulde aan het corps.. Onder 't genot van een kop thee en diyerse, ver snaperingen hadden we 't genoegen kennis te maken met verschillende personen, o.m. met de ambtenaren ter secretarie. Hoe gemakkelijk valt het de menschen dan te naderen. Een ding is toen bij ons vast komen te'staan. De burgerij van Noordscharwoude ga met de zelfde vrijmoedigheid en met hetzelfde vertrou wen naar het nieuwe als vroeger naar het oude Huis der 'Gemeente. De omgeving alleen is veranderd, de menschen, die u te woord zullen staan, zullen helpen eu raadgeven ,zijn dezelfden gebleven. We hebben de vaste overtuiging, door het geen de Raad in het verleden presteerde, door innemende voorkomendheid van het personeel en niet in het minst door de doelbewuste houding en leiding van hét Hoof der Gemeente, dat het nieuwe gebouw te Noordscharwoude in den'ech ten sympathieken zin des. woords zal blykep té zijn, .„het Huis der ..Gemeente". Br. op L. 27—1—'30. A,

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 5