NIEU WE Nieuwsblad v. Moil. Noorderkwartier No. 13 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 30 JANUARI 1930 39e Jaargang L4NKEDIJKER COURANT COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. ililflaye: firma J. H. KEIZER. RedactM I. H. KEIZER. Bureel Noordscharwouile. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Heïue van sle Week 28 Januari. Vam den Senaat is bekend, dat men uit het meest onheilspellende" Voorloopig Verslag over eenig wetsontwerp nog volstrekt niet behoeft op te maken, dat de levenskansen van zulk een wets voordracht hachelijk staan. Dit is wederom ge bleken in de zitting van de Eerste Kamer, op 23 Januari j.l. gehouden, waarin het voorstel van minister De Geer tot afschaffing (met 1 Febr, a.s.) van de opeen ten-Suikeraccijns en de verla ging met 1 [Mei a.s. van de Verdedigingsbelasting II met ongeveer een derde in werking zullen tre den, is goedgekeurd. Een en ander beteekent een verlaging van belastingdruk met een bedrag van respectievelijk 91/2 en IOV2 millioen gld. 'sjaars. Bij de discussie over deze wetsvoordracht in den Senaat bleek, dat verschillende leden meer hadden gevoeld voor afschaffing van de Opcenten op de Grondbelasting in het belang van den landbouw. Ook over de vraag, in hoever het schrappen van de opcenten-Suikeraceijns een ver lichting mag worden genoemd, waren de meenin gen uiteenloopend. Mr. De Gijselaar sprak van weggeworpen geld, de minister van Financiën rekende voor, dat de verlichting kan worden gesteld op fl.24 per .hoofd en per jaar, wat dus voor een gezin met zes kinderen tien gulden beteekent. Tenslotte brachten slechts 8 leden van de Eer ste Kamer hun stem tegen'het ontwerp uit. Wat na den ,,toon" van het Voorl. Verslag bijzonder meeviel. Alle Chr.-HistoTische senatoren, behalve de voorzitter mr. De Vos van Steenwijk, ver klaarde zich tegen de voordracht. De Eerste Kamer is tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. We krijgen nu 'de periode der schriftelijke gedachten wisseling over de ontwer pen-Rijksbegrooting voor 1930, Voor half Maart zal de openbare behandeling niet aanvangen. Op dien 23 Januari was het Haagsche Binnen hof reeds drie dagen verlost van de politie-bewa- lcing met 't oog op de tweede Herstel-Oónferen- tie. Die Maandag 20 dezer uiteen ging, terwijl er, op uitnoodiging van den burgemeester der Hof stad in Den Haag de vlaggen waren uitgestoken' ter eere van het ten slotte toch nog met succes zijn werkzaamheden beëindigd hebben door het internationaal samenzijn. De meeste gedelegeerden spoedden zich naar Londen voor de Vlootconferentie, zooveelste mijl paal op den langen weg naar 'het eindstation verzekering van den wereldvrede. Uit de Regeeringskeuken kwam een wetsvoor stel, strekkend om aan de te den Haag wonende Eerste Kamerleden vergoeding van T10 per dag toe te kennen voor tijdverzuim, berokkend door het bijwonen der zittingen van den Senaat. Prach tige gelegenheid zal dit ontwerp "bieden tot gc- dachtenwisseling over de vraag, waartoe de mi niatuur-avondzittinkjes dienen, waarmee onze Se naat nog altijd de hervatting harer werkzaamhe den pleegt te beginnen? Minister Ruys de Beerenbrouck heeft een staatscommissie gevormd, wier taak zal zijn, te rapporteeren o.a. over de vraag, in hoever uit breiding van het land- en tuinbouwonderwijs ge- wenseht moet worden geacht. Voorzitter van deze commissie is mr. J. J. Wintermans, inspecteur van het Landbouwonderwijs. Minister Verschuur heeft in het ontwerp- Drankwet gewijzigd niet slechts:: het uitlichten van het voorstel tot invoering van de Plaatselijke Keuze, waartoe Z.Exc. vooralsnog geen afzonder lijk voorstel zal doen, maar ook is uit dat ontwerp verdwenen het verband voor kruideniers e.d. om zwak-alcoholische dranken te verkoopen, terwijl voor vennootschapsvergunningen plaats is open gelaten. Het vrijz.-democratisch Tweede Kamerlid Me vrouw mr. Bakker—Nort heeft via Vragen tot Minister Reymer gericht een aansporing tot be scherming van natuurschoon. Daarbij tot voor beeld kiezende vernieling van 150 prachtige beu ken op den Rijksstraatweg bij Veenendaal door een aanleg van een telefoonkabel. Geruchten doken op, duidend op een plan der Regeering om een staatscommissie te benoemen, welke de Overheid maatregelen in overweging zal hebben te geven tegen dans-excessen. Uit de Personalia: De Gouverneur van Cura sao, de heer van Slobbe, is door H M. de Ko ningin beëedigd. Zi.Exc. on echtgenoote waren gasten aan den Koninklijken disch te Den Haag. De oud-burgemeester van Hilversum, minister mr .Reymer, is te zijnen huize door B. en W. van Hilversum hulde gebracht en hem een pla quette werd aangeboden, aan de voorzijde voor stellend het in bouw zijnde Raadhuis van Hil versum. De tooneelspeler Nap de la Mar was zeer ernstig lijdende maar bevindt zich, volgens latere berichten, op den weg tot herstel. Uit de doodenlijst: Anna Abrahams schilderes. 80 jaar, den Haag, mej. Kaatje Braafhart: Koudijs, de oudste Nederlandsche vrouw op 103- jarigen leeftijd te Ede overleden. H. C. Gerritsen, luit.-kolonel Infanterie b.d. bij het Indische Leger, 54 jaar, Voorburg. Luit.-generaal b.d. H. Oh. A. Neeteson, 78 jaar, Den Haag. (H. W. Gpendel, op 64-jarigen leef tijd te Leiden, plotseling overleden, terwijl hij in den Gemeenteraad jien rede uitsprak. Ko lonel A. v. d. Bosch, oud-inspeeteur van de Mili taire Administratie, 63 jaar, Den Kaag. J. O', van Kampen, oud-Hofmeester ten Kon. Paleize, 59 jaar Den Haag. Uit de jongste criminalia ontleen ik, dat: inzake den moord op het 'meisje Marietje van Os, in den Rotterdamschen Blijdorppolder gepleegd, bij de politie aldaar een anoniem schrijven werd ontvangen, waarin tegen belooning van f1000 werd aangeboden den moordenaar aan te wijzen. Ofschoon de Rotterdamsehe politie op dezen brief reageerde, meldde zich de „denonciatuur" niet aan. Te Walderveen, onder Lunteren, is een bejaarde la.ndbouwe|r hij een ruzie-partij dusdanig mis handeld, dat de man er het leven bij liet. Tn een logement aan de Dtelftsche vaart te Rotterdam werd de haas dezer gelegenheid door een verloo- pen kerel, daar vertoevend, een 50-jarige recidi vist ,doodelijk mishandeld. De dader werd gepakt, Het Gerechtshof te Amsterdam zette de behan deling der strafzaak I.iebermann voort. Ik ver wijs hier naar dé bladen. Voor de nagelaten betrekkingen van de nog steeds ontsluierden sluipmoord, onlangs bij Voor burg gepleegd, is reeds ruim f 10.000 bijeenge bracht. En de giften blijven- gelukkig vloeien De vermoorde liet een gezin met 8 kinderen na. In een der Haagsche city-magazijnen is een ..winkelrat" gepakt, van wie bleek, dat zij sinds goruimen tijd allerlei winkels bestal. 'tMoet een marktvrouw zijn, die de gestolen waren verkocht en daar geregeld zoet winstje uit kweekte. Tn de Hofstad zijn een 21-jarige man en een 22-jarige vrouw gepakt, verdacht van hun kind je, drie weken oud, door verstikking te hebben vermoord. De moeder heeft bekend. Te Nijme gen is een kleedingmagazijn geplunderd, 't Bleek, dat reeds gedurende geruimen tijd het maga zijn werd leeggestolen. Naar de 'daders wordt ge zocht. De roode haan heeft in de afgeloopen dagen oen record-week behaald. Uit de lange lijst van branden noteer ik slechts het afbranden van een groote boerderij onder de gem. Valkenburg, 'tin de asch gelegd zijn van een speelgoedwinkel te Edam, Het afbranden van een turfstrooiselfabriek te Nieuw Schoonder- beekveld. Honderd menschen werden (laardoor tij delijk werkloos. Het kerkgebouw van de Gereformeerde Ge meente te Leeuwarden is door brand vernield- Te Schiedam heeft het roode "haantje een kur- kenfabriek met afslagplaatsen verwoest. Te Eindhoven is een borstel-fabriek in de asch gelegd. Grepen uit de massa. Uit de misere-rubriek der week valt nog o.m. te vermelden, dat de alastrim, die elders schijnt te wijken, zich te Hilversum heeft vertoond, waar inleen gezin twee kinderen werden aangetast. het kruithuis tussehen Amsterdam en Half weg is een bewoner van Aerdenhout bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Op enkele plaatsen deden zich diphteritis-ge vallen voor. Te Arnhem in die mate, dat scholen moesten worden gesloten. Op den Bredaschenweg bij Tilburg is een 63- jarige man onder een au'to gedood. f Op den onbewaakten overweg bij Teteringen (Br.) is de 55-jarige huisvader vau een groot )gezin onder een trein vermorzeld. Dit was het eerste overwegongeval in 1930. Hoevelen zullen er nog voor 31 December a.s. volgen Oudergewoonte komen wij nog tot zonniger tijdingen. Er was een „miss Holland" of te wel da schoonste landgenoote gekozen. Zij heet mej. Em my Kuster, Haagscli ingezetene. Edoch, zij bleek geboren te zijn in 1901. Was dus niet jong ge noeg. Werd vervangen krachtens jury-beslissing door mej. Rie v. d. Rest te Ginneken. De K.I..M, heeft voor rekening van een Amsterdamsche bank 10000 Kg. goud per vliegtuig van Amsterdam naar Parijs overgebracht. De weldadigheids-postzegels en briefkaarten voor liet kind brachten ruim f180.000 op. bravo. Dc landgoederen Beekhuyzen én Herikhuizen zullen via de Vereeniging tot Bevordering van natuurschoon behouden blijven. De heer Lups te Velp, heeft ze voor vijf ton gouds verkocht, maar onder zeer aannemelijke betalingsvoorwaarden. Et werden proeven genomen met van weten schappelijke zijde interessant gekeurde middelen tot het verwekken van regen. De heer A. Veraart, te Rijswijk (Z.-H.) wil dit bereiken door het van zeer groote hoogte neerstrooien van sterk afgekoelde ijsdeeltjes fijs- poedcr). Proeven, op 3000 M. hoogte genomen, haddén nog geen afdoend succes door ongunstige weersgesteldheid. Het zevende re tour-vliegtuig is na schitte- terend geslaagden luchttocht uit Indië terug gekeerd. W e beleefden dagen van zeer sterken mist) heviger dan men in Nederland zich zal herinne ren, te hebben bijgewoond. Maar; 'tbleef een heel zachte winter tot dusver. Zóózeer zelfs, dat te Kerkrade de pruimenboo- men in vollen bloei staan. Bulfgsslandsch O^rziohf In 1866 werd de slavernij afgeschaft doch 50 jaar later werden In het openbaar nog slaven verhan deld, hetgeen wel duidelijk doet uitkomen dat een eeuwenoude instelling niet met één stoot uit te roeien is. Allerlei volken waren intusschen naar Amerika getrokken, het land dat 400 maal zoo groot is als Nederland en thans 110 millioen zielen telt, verdeeld over 48 staten. Oorspronkelijk was Amerika een En- gelsche staat, doch in 1776 vocht zij zich vrij van Engeland, om een einde te maken aan de eeuwige rechten va nhet erfelijke koningschap. SP1'- vervolgde met te verklaren, dat, voordat Sinds eenige maanden geleden de Britsche on- men een pas kan krijgen, voor den Amerikaanschen derkoning van Indië, Lord Irwin, met zijne rede- waarvL^nr16n ,a'fele?d' voering over den „dominion-statuszooveel be- men geen anarchist was, en de'verklaring da^ men roering wekte, is de kwestie van de onafhanke- «iet geloofde aan veelwijverij. Aan boord hadden beide Nederlanders reeds veel Amerikanen ontmoet, waarvan enkelen spr. zelfs aanraadden om niet het drankverbod, maar het drinken te bestudeeren. Het bleek intusschen zeer moeilijk om een eerlijk lijkbeid van Britsch-Indië steeds urgenter aan de orde gekomen, en "heeft thans een stadium bereikt, dat voor Engeland op zijn zachtst ge zegd critiek moet worden genoemd, gezien het feit ,dat het; nationalisme in Indië zienderoogen groeit en langzamerhand uit het lijdelijke verzet overgaat tot actieven tegenstand, o.a. door weige ring van belastingbetaling. Hoe de toestand op het oogenblik is, kan men ongeveer afmeten aan twee kortelings 'plaats ge vonden hebbende feiten ,n.l. de nationalistische betoogingen van Zondag j.l. en de, een dag te voren uitgesproken rede van Lord Irwin. De nationalistische betoogingen werden gehou den ter viering van den onafhankelijkheidsdag, waartoe besloten was door "het Nationale Con gres te Lahore. Dit congres had verschillende besluiten genomen, allen strekkende tot verbre king van de thans bestaande verhouding tussehen Engeland en Britsch-Indië. In talrijke verga deringen nu werden Zondag deze besluiten met een buitengewone geestdrift bekrachtigd, terwijl de vergaderingen algemeen gevolgd werden door optoenten en demonstraties voor de onafhanke lijkheid van Indië. Een voor Engeland gunstige omstandigheid is hierbij, dat de godsdiensttegen stellingen in Indië nog zeer groot zijn en een eensgezind front een niet gemakkelijk bereikbaar ideaal der natiornalisten 'is. Zoo hebben de Mo hammedanen zich bijv. Zondag onthouden van deelneming aan de betoogingen en vergaderingen. De rede van Lord Irwin, hoewel in hoofdzaak de beginselen .ontvouwd in zijn eers'te sensatio- neele rede. bevestigend, verschilde toch in zoo verre van deze, dat thans ter kalmeering der gemoederen veel omlijnder tot uitdrukking werd gebracht, dat de „dominion-status" het einddoel van het Britsche bestuur in Indië is Dteze schoon© phrase werd echter onmiddellijk gevolgd door de wel zeer slappe uitlating, dat dit einddoel nog niet kon worden bereikt (Waar om toch niet Kon Voor-Indië 'zichzelf wel eenige honderden jaren geleden besturen doch 'thans niet meer?) en dat men nog niet besloten was over den weg, die men zal volgen, om tot dit'einddoel te komen. A an het slot van zijn rede kwam echter de oude imperialistische aap uit de mouw. Daar werden de Britsch-Indische onderdanen van het Britsche Rijk (vergeet u hierbij niet, dat in Engeland de Labour-regeering aan het bewind is, d.w.z. de socialistische) er met nadruk op attent gemaakt, dat iedere poging om de orde te verstoren, dat ieder geweld en elke onwettigheid, krachtdadig zou worden bestreden. Onwillekeurig denken wij hierbij aan den tachtigjarigen oorlog en het ver zet der Hollanders tegen de Spaansche overheer- schers. Plaatselijk NOORDSCHARWOUDE. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Een interessante lezing. Dinsdagavond trad in „Concordia" op als spreker de heer A. va nder Meulen, voorzitter "van de Ned. Vereen, tot Afschaff. van Alcoh. Dranken, met het onderwerp: De heer van der Meulen deelde allereerst mede, dat hij in gezelschap van wijlen den heer N. A. de Vries een onderzoek had ingesteld naar de werking van het Amerikaansche drankverbod. Vóór het ver trek naar Amerika had prof. Casimir in een af- scheidsvergadering den nadruk gelegd op het feit, dat men als eerlijke menschen uit de oogen moest zien en zijn bevindingen weergeven. Het was wer kelijk een moeilijke opdracht om alles werkelijk zuiver objectief gade te slaan. Als onbevooroordeel de menschen werd alzoo Amerika doorkruist op wel ken tocht, buiten het kwijten van de opdracht, ook iets specifieks Amerikaansch werd bestudeerd. Immers bij de meeste radicale drankbestrijders is nog altijd de drankbestrijding wel middel maar geen doel. Daarom werd tevens het Amerikaansche leven in diepen zin doorgrond, in zijn geheele we zen nagegaan. Zoo werd studie gemaakt van het onderwijsvraag stuk, het gevangenisvraagstuk, de openbare lees zaal en het bibliotheekwezen. Spr. schetste vervol gens, hoe na de ontdekking van Amerika in 1492 door Columbus, de heidensche bevolking door de Christenen verdreven was en hoe sinds 1619 een ander onbeschaafd en wild volk, het zwarte ras, uitgebuit en tot slavernij werd gebracht in de plan oordeel te vellen, vooral doordat de Amerikaansche pers het bezoek van de twee „onderzoekers" reeds had aangekondigd, zelfs foto's van hen had opge nomen. Spr. gaf vervolgens een beeld van het leven in een hotel, hetgeen een leven op zich zelf is, en ver haalde van zijn tochten door New York waar hij den eersten dag reeds een dronken man tegenkwam waar hij in een boekhandel en in Wallstreet al be kend bleek te zijn door de foto's in de kranten en waar hij ook een berucht gebied, de zg. „Bowery" bezocht. New York werkt volgens npr. als een zeef. Wie flink is gaat er door heen, anderen blijven er han gen en vormen een bepaalde kolonie, zoodat het niet te verwonderen is, dat van de 6 millioen in woners, ongeveer 1 millioen Russen zijn en er meer Italianen wonen dan in Rome. New York is daar door geworden een vreemdelingenstad, waar kran ten in 26 talen gedrukt worden. Dit heeft tot ge volg dat er in New York weinig echt Amerikaansch is. Hieruit verklaarde spr. de omstandigheid, dat de berichten uit Amerika, die meest van New York ko men, geen zuiver beeld van het geheele land geven. Men stelt zich begrijpelijkerwijze wel eens de vraag: Hoe is het mogelijk dat zoo'n volk één kan zijn? Voor ons Nederlanders is dit inderdaad een merkwaardig verschijnsel, in verband hiermede, dat ten onzent bijv. de Friezen en Groningers geheel buiten elkaar staan. In Amerika echter is het heel anders, is de mensch lichamelijk een ander soort van volk geworden, schijnt het Indianentype meer naar voren te komen. Het Nederlandsche volk leeft gescheiden in den godsdienst en op maatschap pelijk gebied, maar in Amerika doet men dat niet. Daar bestaat slechts één school, de Nationale Volks school, geen standenschool dus, waar de kinderen van jongs af wordt ingeprent, dat zij lid zijn van één volk. Daarnaast staan soortgelijke scholen voor Middelbaar en Hooger Onderwijs. Is het zoodoende wonder, dat een en ander zich uit in het Ameri kaansche gevoel, dat de nationale eenheid er sterk ontwikkeld is? Dit proces, zoo vervolgt spr. heet ver-Amerika- niseeren en duurt drie geslachten. Het eerste ge slacht is de vreemdeling, het tweede zou men kun nen vergelijken met de O.W.-ers, uit de oorlogsjaren terwijl het derde geslacht bezonken is. Dan is de eenheid verkregen. Spr. ging daarna de verschillende eigenschappen der Amerikanen na en maakte deze door tal van voorbeelden uit zijn eigen ervaring duidelijk. Zij zijn dan jong en vooral blijmoedig, welk laatste zeer sterk in de opvoeding tot uiting komt. Het v/oord „smile" (glimlach) beheerscht het geheele" Amerikaansche leven. Voorts zyn de Amerikanen naief en arbeidzaam. Ook is het een godsdienstig volk, hetgeen reeds blijkt uit het feit, dat in elke kamer van een hotel een groote bijbel aanwezig is. De kerk is er niet alleen een godsdienstige, maar ook een maatschap pelijke organisatie. In aard en wezen zijn de Amerikanen ook demo cratisch, gezien het algemeene kiesrecht en het kie zen van eigen ambtenaren. De bewoners van de nieuwe wereld zijn eveenwel niet weinig eigenge rechtigd. Het overdrijven van de Amerikanen is alom bekend en bleek ook bij de enkele malen dat spr. ge-interviewd werd. In dat buitengewoon toegankelijke volk nu had spr. het drankvraagstuk bestudeerd, waarover hij da de hierna gehouden pauze, de volgende bijzon derheden mededeelde: Van buiten komt vaak de opmerking, dat in Ame rika het drankverbod plotseling gekomen is. Toch is dit onjuist, immers reeds voordat men vrijgeko men was van Engeland, werd op de eerste confe rentie van de staten de vraag naar voren gebracht, of men een drankverbod zou uitvaardigen. In 1846 voerde de eerste staat het verbod in. In 1851 volgde de tweede en zoo ging het langzamerhand voort. Maar deze sprongen van staat tot staat waren te groot. Toen begon men met steden en gemeenten en provincies met de zg. Plaatselijke Keuze. Op die wijze werd tenslotte 95 procent van Amerika onder verbod gesteld terwijl 70 procent van de bevolking onder verbod leefde, waarna het Nationaal verbod kwam. Hieruit blijkt dus dat het drankverbod niet onverwacht is gekomen. Het heeft intusschen, volgens spr. heel wat voe ten In de aarde gehau voordat het verbod in de grondwet was opgenomen. Uit de wijze, waarop het tenslotte door de regeeringslichamen is aangeno men, kan geconcludeerd worden, dat het wel onmo gelijk zal zijn ooit dat verbod op te heffen. Het schijnt voor eeuwig in de grondwet vastgelegd. Zooals vermeld kwam het verbod niet bij verras sing, wijl het in den aard lag van het Amerikaan sche volk. De godsdienstigheid, de blijmoedigheid en de arbeidzaamheid traden tegen den alcohol in opstand. Nu is Amerika droog maar niet geheel. Maar er bestaan in de geheele wereld heel wat wetten, die ten allen tijde overtreden worden. Men moet dan ook uitgaan van het standpunt: in welke mate wordt een wet gehoorzaamd en welke uitwerking heeft die wet. Spr. was ook veel bij tegenstanders geweest, waar van enkelen beweerden dat er 10, 20 tot 30 procent gesmokkeld werd, maar dat er 70 procent minder gedronken werd dan vroeger, hetgeen toch heel an- ders is, hoorde men niet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1