Kamerkroniek Nieuwstijdingen In de „Bowery" in Pittsburg en in Chicago had spr. nog veel dronken menschen gezien. Vroeger was in Amerika de openbare dronkenschap niet strafbaar, door het verbod wel, waardoor het aan tal menschen, dat met de politie in aanraking komt heel anders werd en de statistiek van thans zoo moeilijk te vergelijken met die van voor het verbod Van de kroegen werden intusschen winkels ge maakt, waar diverse artikelen werden verkocht. Ei genaardig is zeker wel, dat de arbeiders niet meer drinken, doch dat het een kwestie werd van de rijken. Over het geheel genomen is de instelling van het drankverbod voor Amerika een groot voorrecht ge worden. De hel van vroeger is een hemel geworden. Het leven in de arbeiderskringen werd geheel om gekeerd. Vooral het jonge volk groeit thans in een geheel anderen geest op. Kunnen wij, zoo vraagt spr. zich af, dat Amerikaan sche volk volgen? Het antwoord hierop luidt: neen. Toch is er veel van te leeren, nl. dat de alcohol den ondergang beteekent van het levensgeluk en de levensblijheid en tevens den cultureelen en gods- dienstigen opbouw tegenwerkt. De alcohol hoort niet meer thuis in het cultureel en gezonde leven. Dat is, zoo besloot spr., de les, die Amerika ons gegeve nheeft. Hierna werden nog een aantal lantaarnplaatjes eveneens betrekking hebbende op Amerika, gege ven. De zeer interessante avond werd met onver deelde aandacht door een zeer groote schare be langstellenden gevolgd. Het warme applaus was dan ook wel verdiend. UITSLAG PUBLIEKE verkooping Uitslag publieke verkooping te Broek op Lan- gendijk, gehouden door Johann W, Cj. Kroon, Notaris te Zuidscharwoude, op Dinsdag 28 Jan. 1930, 'savonds 6 uur, in het café „Welgelegen' te Broek op Langendijk. 1. .Twee akkers bouwland, van de Groet: a. de zuidelijkste 9 sn„ in huur tot Kerstmis aA. bij H. Pasterkamp tegen f 54b. de 2e van Zuid 9 sn., in huur als voren bij W. Slot Kz. tegen f 54. Kooper C. Timmerman, voor f 119 per snees. 2. Een dito genaamd „de fijne deele" 9 sn. alsvoren in huur bij S. Dekker Az., tegen f54. Kooper S. Dekker Az. voor f123 per snees. 3. Een dito „De Kreng" 16 snees, alsvoren in huur bij Jn. Wagenaar Jbz. tegen f112. Kooper Jb. Kroon Az. voor f 139 per snees. 4. Een dito ten zuiden van de Alélksloot 13 snees, alsvoren rn huur bij C. Kruk Oz., tegen f65.—. Kooper C. Slot Kz. voor f110 per snees. 5. Een dito ten noorden van de Melksloot 7snees, alsvoren in huur bij P. Dekker Az. tegen f 35.—. Kooper M. Kool voor f 120 per snees. 6. Een dito bezuiden de Schimmelkoog 8 sn., alsvoren in huur bij J. Helder tegen f40. Koopster mej. A. Ven voor f115 per snees. Behoorende tot de nalatenschap van Mej. Antje Slot, Wed. P. Wagenaar. 7. Een huis, schuur en erf aan den Ifjk, thans in huur bij M- Borst Oz. Te aanvaarden 1 Mei a.s. Eigendom van Mej. de Wed. J. Dirkmaat Wz. Opgehouden op f5700. Onder St. Pancras; 8. Een akker bouwland en water achter de Lageweid 9 snees. Kooper J. Ploeger voor f 168 per snees. 9. Een dito „de Riet" 6 snees. 10. Een dito „Harman" 5 snees. Kooper 'KI. Kaas Kz., voor f 132.73 p. snees 11. Twee dito aan den Twuijverweg: a. de westelijke 10 snees, b. de oostelijkste (10 sn.)' Aanvaarding bij betaling. Opgehouden op f 300 per snees. Eigendom van den heer O. Wagenaar Jz. te Sint Pancras. OUDKARSPEiL, Gevonden voorwerpen. Een heerenhorloge. Een dolkmes. Inlichtingen bij den gemeenteveldwachter te Oiudkarspel. OUDKAKSPEL. Het aantal sollicitanten, dat zich heeft aange meld voor onderwijzeres aan dé openbare lagere school alhier, bedraagt 9. OUDKARSPEL. Door den gemeente- en rijksveldwachter alhier zijn dezer dagen vier processen-verbaal opge maakt, drie wegens overtreding van de maximum snelheid en een wegens het niet in liet bezit hebben van een geldig rijbewijs. Nog altijd wordt door sommige motorrijders absoluut geen notitie genomen van de maximum snelheid en hoewel niet onmiddellijk wordt ge verbaliseerd als de 20 K.M. is overschreden, kan toch niet geduld worden, dat wordt gereden als of een bepaling omtrent maximum snelheid niet bestaat. NOORÜSUHARWOUDE- Het Nieuwe Raadhuis. Wij hebben wel vermeld, dat er een gèdenk- eteen in de hal is geplaatst, maar het opschrift vermeldden wij niet Dit luidt: Gp den 18 Juli 1929 is door den burge meester de eerste steen gelegd van dit raad huis, waarvan de stichting geschied is onder het bestuur van Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester J. Ootjers Az., wethouder A. Barten, J. Brocrsen, A. de Geus Pzn., N. Kooy, Raadsleden A. Kwadijk, P. Zat, K G. Reijnders, Secretaris. BROEK OP LANGENDIJK. Posterijen, Telegrafie Telefonie. In het belang van een regelmatige behandeling der stukken worden de afzenders van voor Am sterdam bestemde correspondentie .uitgenoodigd, in het adres te vermelden den naam van het besteldistrict, b.v. Amsterdam Centrum), Am sterdam 0(ost), Amsterdam W(est). In de wachtkamers der post- en hulpkantoren zijn plattegronden opgehangen, waarop de be steldistrict en zijn aangegeven. OUDlKARSPEL. De uitslag der stemming ter verkiezing van een hoofdingeland van de Banne Oudkarspel, vacature Jb. Kroon Pzn., is, dat zijn uitgebracht op den heer A. J. Wijnveldt 15 stemmen en op den heer P. Kroon Kzn., 23 stemmen en een blanco, zoodat de heer Kroon als zoodanig is benoemd verklaard. EERSTE KAMER. Reeds meer dan eens hadden wij gelegenheid er op te wijzen, dat de toestand van 's Rijks schat kist ook voor den grootsten pessimist reden tot tevredenheid geeft. In den loop der jaren is in het leeningfonds een overschot van meer dan 240 mil- lioen gulden gevormd. Zonder twijfel zal het daar om belastingbetalend Nederland verheugen dat het zelfs bij het uiterst soliede beleid van onzen mi nister van finantien de Geer tot een verlaging van belasting kon komen. Jaarlijks zal een deel van die 240 millioen aan het fonds worden toegevoegd waardoor de jaarlijksche heffingen voor het lee ningfonds met f20 millioen zullen worden ver laagd. Belastingverlaging hangt in de lucht en zoo kan men thans het verblijdend verschijnsel consta- teeren, dat de in den loop der jaren gevluchte ka pitalen beginnen terug te vloeien. Nu men tot een verlaging van belastingheffing van f20 millioen kon overgaan was het de vraag, welk soort belasting men zou verminderen. Gelijk men weet vloeien naar het leeningfonds toe de eveneens sterk progressieve Verdedigingsbelasting I (een vermogensbelasting) de eveneens sterk pro gressieve Verdedigingsbelasting II (een inkomsten belasting) de crisis-opcenten op de dividend- en tantième-belasting, de vermogensbelasting, de zegel rechten van buitenlandsche effecten, de accijns op gedistilleerd, wijn en suiker en ten slotte die op de grondbelasting. Minister de Geer is gekomen met een voorstel tot afschaffing der opcenten op den suiker-accijns en Verdedigingsbelasting 011, welker opbrengst resp. op 9, 5„ en 10.5 millioen geraamd werd. In stede van over te gaan tot een evenredige vermin dering van alle crisisheffingen, waarmede men glo baal een reductie van 0.25 verkregen had (het to taal der heffing bedraagt ongeveer 50 millioen), had de heer de Geer het voorzien op een paar cri sis-heffingen. Er waren verschillende redenen om tot een verlaging van den suikeraccijns te beslui ten. Vooreerst is deze belasting in Nedreland hoo- ger dan in verreweg de meeste Europeesche Sta ten, daarnaast werd door het economische Volken bondscomité een algemeene verlaging van den ac cijns op suiker ten sterkste aanbevolen. Er komt nog bij, dat de beetwortelen verbouwende boeren het grootste belang hebben bij een stijging der con sumptie. Men herinnert zich nog wel het in de ka mers gesprokene bij gelegenheid der behandeling van het befaamned suikerwetje. Evenwel zal het, gelijk de Heeren van Cittert en de Gijselaar betoog den, zeer de vraag zijn, of de verlaging van den sui keraccijns voor de consumptie wel eenige beteeke- nis zal hebben en de consumptie zal opvoeren. Slechts het derde deel der suiker dient voor hui selijke consumptie, terwijl twee derde wordt ge bruikt voor suikerwerk, gebak enz. Hoe dit nu ech ter ook zij, een gedeelte van een indirecte belasting werd prijsgegeven. Ook de directe belasting kreeg een beurt. Onverbre kelijk aan het voorstel tof afschaffing van den suikeraccijns had minister de Geer verbonden een verlaging van de Verdedigingsbelasting II. De rest der verdedigingsbelasting zal worden ge-imcorpo- reerd in de Inkomstenbelasting. Bij gelijkblijvende totale opbrengst wordt het tarief van de hoofd som diet Inkomstenbelasting in progressieven zin verschoven. Dit laatste ondervond vrij scherpe cri- tiek. Wel zullen in den beginne de zwaarst aange- slagenen van deze nieuwe regeling profijt trekken maar tegen den tijd dat anders de verdedigingsbe lasting II voor goed zou zijn vedwenen en waarop nu de nieuw geformeerde opcenten op de inkom stenbelasting zullen vedwijnen, wordt dit anders. Dan betalen de hoogst aangeslagenen meer, de be scheiden inkomens minder dan krachtens een onge wijzigde inkomstenbelasting het geval zou zijn ge weest. Door den heer Gelderman (lib.) werd opgemerkt, dat na de afschaffing van de opcenten op den sui keraccijns de opbrengst van de opcenten der accijn zen nog maar een 4—5 millioen zal zijn, waartegen over de Verdedigingsbelasting 1 1518 millioen in het leeningfonds zal brengen. Langzamerhand wordt op deze wijze het zwaartepunt der belasting- politiek te veel verlegd naar de directe belastingen wat niet wenschelijk is, daar de directe belastingen veel meer dan de indirecte, de kapitaalvorming te genhouden. De heer Wibaut stemde met slechts een sterk ge temperde blijmoeidgheid voor het ontwerp, omdat de minister niet slechts een klein deel van den over vloed, waarin hij baadt, ter beschikking stelt voor belastingevrlaging baar het beschikbaar gestelde nog niet eens aanwendt voor verlaging van indi recte belastingen. Tot slot deelen wij mede dat het ontwerp met 268 stemmen werd aangenomen (tegen de heeren Briët (a.r.) v. Sasse van IJsselt en Blomjous (bei den r.k.) de Gijselaar, Wassenaar van Catwijck, de Savornin Lohman, v. d. Hoeven en Pollema (allen c.h.) OUTSIDER. Buitenland DE EERSTE BURGEMEESTER VAN BERLIJN EN DE SKLAREK-ZAAK. Bij het gemeentebestuur van Berlijn is de vol gende door dr. Böss onderteekende brief ontvan gen: De moeilijke toestand waarin Berlijn is geraakt, heeft bij de openbare meening vaak het verlangen doen rijzen naar een spoedige oplossing van de kwestie van den eerste-burgemeester. Wanneer het op mijn verzoek tegen mij begonnen disciplinaire onderzoek zal zijn beëindigd is nog niet te voor zien. Natuurlijk kan ik er niet van af zien, dat dit onderzoek wordt voortgezet tot elke schaduw van mijn eer is verwijderd. Mijn interesse voor de stad Berlijn is echter te groot dan dat ik zou kunnen wenschen dat zij in den huidigen toestand nog voor onbepaalden tijd de krachten van den eerste-burgemeester derft. Ik ben er mij voorts van bewust dat ook na den door mij verwachten gunstigen afloop van het disci plinair onderzoek de hervatting van het ambt door mij met het oog op de ongehoorde aanvallen waaraan ik zonder mij te kunnen verdedigen bloot gesteld was nauwelijks mogelijk zal zijn. Ik stel daarom mijn persoonlijke belangen achter die van de stad en verklaar mij bereid voor het einde van het disciplinair onderzoek en voor het einde van mijn loopende ambtsperiode af te treden. Natuurlijk geldt als voorwaarde dat mijn rech ten op pensioen gehandhaafd blijven. Deze rechten kan ik te minder prijs geven, daar ik na 35-jarigen arbeid in dienst van staat en stad zonder vermo gen en met verzwakte gezondheid mijn ambt neer leg. HET VEDWIJNENDE PAARD. Steeds sneller verdwijnt het paard als trekkracht uit het beeld van het grootsche stadsleven, om plaats te maken voor den motor. Een goede maat staf voor deze evolutie biedt o.a. de gestadige ver mindering van het aantal huurrijtuigjes in een stad als Berlijn. In de rijkshoofdstad rijden tegenwoordig nog al leen slechts 146 paarden„Droschken" tegen einde 1922 2151. Toen tuften er nog slechts 2660 taxi's door de Berlijnsche straten. Thans loopen er 9000! IS ER EEN OMWENTELING IN SPANJE OP KOMST? Onder het hoofd „de monarchie bedreigd" lezen wij in het „Handelsblad" het volgende: Naar verluidt zou Primo de Rivera den Koning eenige decreten hebben voorgelegd, waarbij de In fant Don Carols van zijn functie van kapitein-gene raai van Andalusië en generaal Godez van die van militairen gouverneur van Cadix worde nontheven. De koning zou beslist geweigerd hebben deze decre ten te teekenen, ten gevolge waarvan Primo zou af getreden z,ijn. Anderzijds schijnt het dat Primo beïnvloed zou zijn geworden door het resultaat van de rondvraag onder de marine over zijn al of niet aanblijven. De stemming zou ten nadeele van Prmo's aanblijven aan het hoofd der regeering zijn uitgevallen. Na den maaltijd ten zijnen huize met generaal Barera te hebben gebruikt vertrok Primo- dfeRivera gisteravond naar het ministerie van oorlog om daar een onderhoud met generaal Berenguer en Marti nez Anido, oud-vice-president van den ministerraad te hebben. Berenguer zal heden een begin maken met de raad pleging van verscheidene persoonlijkheden ter vor ming van zijn kabinet. Het karakter van de nieu we regeering zal zuiver burgerlijk zOjn. Berenguer zal zich de medewerking verzekeren van een deel van de aanhangers en vrienden der afgetreden re geering. Tot de persoonlijkheren welke aangezocht zouden kunnen worden behooren o.a. La Cierva, Arguelles, generaal Barera en de aftredende minister van ar beid, graaf de Guadalhorce. V.D. meldt nog omtrent de redenen, die Primo de Rivera gedwongen hebben tot zijn aftreden, dat in universiteitskringen te Barcelona Sevilla Gra nada en Salamanca de laatste dagen weer groote beroering heerschte welke steeds toenam. Uit ver- schillencie provincies kwamen voorts berichten bin nen, dat er een sterke beweging teegen het directo rium aan den gang was en dat de oexende vlieger, commandant franco, des nachts te, Cadix zou zijn aangenomen teneinde aan de legerleiding instruc ties te geven voor een algemeenen opstand der gar nizoenen tegen de dictatuur. Na een besprexing van den toestand met net, kabinet begaf Primo zien vergezeld van den minister van Dinnenianascne za- xën en nnantien des avonds te half negen naar den xoning, die hem onmiddellijk ontving. Na den ko- rung de poiitiexe situatie uiteen te hebben gezet legue hij nem de reeds gemelde besluiten ter on- derteekening voor. Toen de koning weigerde ze te teekenen diende Primo zijn ontsiag in. De demonstraties. Omtrent de betoogingen welke bij net bekend worden van Primos altreden worden genouden, meldt V. D. nog dat de studenten die in Madrid demonstreerden, hun betoogingen tegen de monar chie en de geestelijkheid nentten. Daarbij werd een krantenkiosk der clerlcale „El Debate" in brand gestoken. Uit Salamanca komen berichten volgens welke ook daar demonstraties tegen den kroon zouden hebben plaats gevonden. De studenten trokken door de stad, onder het roepen van „Weg met de kerk weg met den koning." Volgens een door B. T. A. dooargeseind telegram uit Madrid aan het Parijsche „Journal" zijn uit ver scheidene provincies berichten ontvangen dat zich een krachtige beweging tegeen het directorium af- Leekent, welke door de leiders der arbeidersbewe ging wordt geleid. De ongeregeldheden nemen toe. Te gen de monarchie? Het „Journal" publiceert in zijn laatste editie een teelgram uit Madrid gedateerd half drie des nachts waarin wordt gezegd, dat de hevige betoogingen in Madrid sedert gisteravond toenemen. De studen ten trekken door de straten der stad, oproerige kre ten slakend. Een groote menigte welke voor het paleis, is samengeschoold roept „Weg met de dic tatuur, leve de republiek." Om 1 uur kwam het tot botsingen tusschen de politie en de studenten, toen deze de bureaux dei- Patriottische Unie en die der Federatie van Katho lieke studenten waren binnengedrongen. Te Barcelona hebben dezelfde betoogingen plaats en riepen de studenten „leve de republiek." Er wer den schoten gelost. Tal van arbeiders hebben zich bij de studenten aangesloten. Zes werden gewond van wie één ernstig. Orn twee uur des nachts werden de uitgeputte politie-agenten door leden van de burgerlijke garde met karabijnen gewapend, vervangen. Verklaringen van Primo aan de Pers. 3ij het verlaten van het koninklijk paleis ver klaarde Primo de Rivera aan de pers dat de benoe ming van Berenguer op hem een goeden indruk heeft gemaakt, daar deze een kalm en gereser veerd man is. In een nota aan de pers deelde hij het volgende mede: De leden der regeering hebben nadat zij hadden vernomen dat persoonlijke en gezondheidsredenen mij nopen den koning onherroepelijk mijn verzoek om ontslag aan te bieden, mij medegedeeld, dat dit ontslag ook het hunne ten gevolge had. De koning heeft het ontslag van alle ministers aangenomen. Hij heeft mij verzocht aan alle amb tenaren enz. te doen weten, dat hij wenscht, dat zij hun functie blijven uitoefenen totdat een nieuwe, regeering is gevormd. Primo zegt te hopen dat deze wensch wordt ver vuld. Ik zal om een goed voorbeeld te geven in functie blijven totdat het nieuwe ministerie zijn ambt heeft aanvaard. DE UTRECHTSCHE DOCUMENTENAFFAIRE OPNIEUW IN DE BELGISCHE KAMER. In de Belgische Kamer is de Utrechtsche docu mentenaffaire weer ter tafel geweest. Ward Her mans, die destijds de eerste verklaring van den premier Jaspar op de perstribune aanhoorde be vond zich in het parlement om de regeering over dezelfde kwestie te interpelleeren. De belangstel ling was niet groot. Dr. Ëorms zat op de gereser veerde tribune, Prank Heine op (een der eerste banken van de bovengalerij. Toen Hermans zijn interpellatie begon voor te lezen bleven er slechts weinig Kamerleden in hun banken. Hij begon dan ook met te zeggen, dat zijn rede was tegen den Belgischen staat, den vij and en onderdrukker van Vlaanderen. De minis ters Jaspar, Heywan en Baels hadden in de re- geeringsbanken plaats genomen. Hermans verklaarde in de eerste plaats nooit eenig document te hebben vervalscht, en indien er onder de aan het „Utrechtsch Daghlad" gele verde stukken valsche documenten zijn, zijn deze het werk van Frank-Heine, den prins der falsa rissen. Dat hij, zooals hem herhaaldelijk werd verweten, een verrader zou zijn, sprak Hermans tegen ,want, geen verrader is z.i. degene, die zijn volk dient, en die de vredesgedachte dient door een Franseh-Belgisch militair accoord aan de kaak tè stellen. Trouwens hij had nooit een re dacteur van het „Utrechtsch Dagblad" gezien, de bekende documenten werden aan Vlaamsche uit gewekenen meegedeeld, die ze verder aan het „Utrechtsch Dagblad" bezorgden. Van de Utrechtsche documenten kwam Ward Hermans op Frank Heine, die volgens spreker uitstekende betrekkingen met de Brusselsche pers onderhoudt en onlangs nog de Fransch-Belgische en zelfs Vlaamsche dagbladen, die mij door het slijk hebben gesleurd, hebben als misdadigers gehandeld. Want hij, Hermans, had reden in de echtheid der hem door Frank Heine overhandigde stukken te gélooven. Een lange reeks uittreksels uit dagbladen en andere publicaties las Hermans dan voor, die op het Êelgiseh-Fransch militair accoord betrek king hebben, en hij 'besloot met het verzoek een commissie van onderzoek te benoemen, die over de echtheid der Utrechtsche documenten uitspraak zou doen en daarover 'in de Kamer verslas: zou uitbrengen. Minister Jaspar beantwoordde de interpellatie. Hij verklaarde, dat na de onthullingen de ver- eischte maatregelen zijn genomen. De Kamer, zoo zeid eliij, heeft mijn desbetreffende verklaring goedgekeurd, en ik zal mij niet langer met de grappenmakerijen van den interpellant bezig hou den. Inlerpellant heeft overigens onder den naam „Vlaanderen" medegewerkt aaji dë schandelijke brochure over de tijdens den oorlog in België be gane wreedheden. Jaspar herinnerde er aan, dat de Fransch-Belgische militaire overeenkomst niet het karakter draagt van een verdrag, alleen de fensief is en in geen enkel opzicht de Belgische politiek bindt. Toen Hermans ontkende geschreven te hebben hetgeen Jaspar hem thans verweet, las laatstge noemde een passage uit de 'brochure voor, hetgeen verontwaardigde interrupties uit de Kamer deed opstijgen Vandervelde verklaarde, dat er in Bel gië nooit francs-tireurs zijn geweest en dat het ongehoord is, Jat een lid van het Belgische par lement zich er toe leent, België te helpen belas teren. 1 Fr ontstond een oorverdoovend rumoer, toen Hermans een katholiek lid uitschold voor „idioot en falsaris" waartegen Vandervelde krachtig pro testeerde. Na dit stormachtig incident verklaarde Her mans zich bereid voor een commissie te bewijzen, dat hij de bedoelde passage ïiiet geschreven heeft. I ede nvan de drie partijen hebben een motie van .vertrouwen ingediend, waarover zal worden ge stemd DE MOORD NABIJ VOORBURG. Het onderzoek naar de daders van den moord op zoo afschuwelijke wijze gepleegd op den koop man van der Drift, op den Westvlietweg, onder de gemeente Stompwijk in den avond van Vrijdag 10 Jan. jl. schijnt thans gelukkig een positief resultaat te hebben opgeleverd, naar reeds gemeld werd. Daags voordat de belooning van 500 gulden werd uitgeloofd, voor het geven van aanwijzingen, welke konden leiden tot het vinden van de daders, ontving de politie een belangrijke tip, welke in een geheel nieuwe richting dan de tot dusver gevolgde heen wees. Het resultaat van het ingestelde onderzoek was, dat Vrijdagavond door de Haagsche politie werd aangehouden de 35-jarige J. B., wonende te den Haag. De man ontkende hardnekkig alle schuld doch de aanwijzingen tegen hem waren zoo sterk dat hij nu in het huis van bewaring is ingesloten. Eerst nu is door den burgemeester van Leidschendam en com missaris Cramer aan deze zaak ruchtbaarheid ge geven. Er wordt thans nog een ander belangrijk spoor gevolgd, dat in verband staat met deze arrestatie. HET MOORD- EN ZELFMOORD-DRAMA TE DEN HAAG. Omtrent het echtelijk drama dat zich Maandag middag in de van Merlenstraat heeft afgespeeld, kan nog het volgende worden medegedeeld: Reeds geruimen tijd was de verhouding tusschen den heer en mevrouw K. minder goed en de laatste dagen zelfs zeer gespannen. De zoon is student aan een der Universiteiten, een andere zoon die 21 jaar oud is, was des mid dags thuis, het jongste kind, een dochtertje van 15 jaar, was naar school. nl den loop van den middag stuurde de vader zijn zoon met eenige boodschappen de stad in. Er waren geen andere menschen in huis dan de heer K. en zijn echtgenoote. De woordenwisseling tusschen beide echtgenoo- ten schijnt toen zoo hoog geloopen te zijn, dat de man een revolver greep en zijn vrouw doodschoot. Daarna moet hij naar een andere kamer gegaan zijn en heeft hij zich zelf een kogel door het hoofd gejaagd. Uit alles blijkt echter, dat de man, die uit Indië was gekomn, tevens reeds het voornemen had op deze wijze een eind te maken aan den moeilijken toestand waarin zijn gezin verkeerde. Niet alleen wijst het wegzenden van zijn zoon daarop doch ook uit enkele gevonden brieven is voor de politie komen vast te staan dat het drama zich op deze wijze heeft afgespeeld. DE DROOGMALING VAN DEN WIERINGER- MEERPOLDER. Groote massa's visch. Daar de groote gemalen tusschen Wieringen en Medemblik dag en nacht in actie zijn maakt de droogmaling van den Wieringermeerpolder snelle vorderingen. Over groote afstanden is de bodem van de voormalige Zuiderzee thans zichtbaar. De snelle vermindering van de hoeveelheid brengt de nog aanwezige visch natuurlijk deerlijk in het ge drang. Bij duizenden laten de verschillende soorten visch, als bot, tong, schol, paling en zelfs haring en ansjovis zich vangen, zoodat de visschers, die zich hebben laten insluiten, goede zaken maken, vooral daar de visch buitengewoon zwaar van stuk is. INBRAKEN. Voor i 5090 ontvreemd. In dn nacht van Dinsdag op Woensdag verleden week is in den huize „Beatrice" van den heer Boschwij k aan den Langen Kerkdam te Wassenaar een inbraak gepleegd, waaraan in het belang van het onderzoek tot nu toe geen ruchtbaarheid was gegeven. De dieven zijn binnengekomen aaii de voorzijde van de villa door het opensteken van een raampje in de vestibule waardoor zij de voordeur wisten te openen. Verschillende kamers bleken doorsnuffeld te zijn Er zijn juweelen gestolen ter waarde van f 5000, be nevens eenig geld en een doos sigaretten. De betrokken verzekeringsmaatschappij heeft al- -reeds een belangrijk bedrag uitgeloofd voor den- gene, die zoodanige aanwijzingen weet te geven da de dader of daders kunnen worden opgespoord. Dezen schijnen hun vak wel te verstaan, want zij hebben andere kostbaarheden en zilveren voorwer pen; die moeilijk aan den man te brengen zijn, on aangeroerd gelaten. Gisternacht is ingebroken in het café van A. G. T. W. aan den Bergweg te Rotterdam. Het kas register hebben de dieven met een breekijzer ge opend. Daaruit is een bedrag van f500 gestolen. EEN INTERN. ZAKKENROLLER GESNAPT. Reeds een paar maal hadden de bezoekers van den Princesse-schouwburg te den Haag geklaagd over het verdwijnen van taschjes of geldbeurzen. Ondanks alle maatregelen slaagde men er niet in zelfs maar een vermoeden te krijgen van den dader of de daders. Het personeel kreeg instructies extra scherp uit te zien. Maandagavond stonden juffrouwen uit de ves tiaire in de pauze weer op den loer en toen zag een van haar, dat een als heer gekleed persoon hij was keurig in smoking zijn hand gestoken had in den zak van een anderen bezoeker. Onmiddellijk waarschuwde de juffrouw den se cretaris, den heer Hugo Helm. De man werd ge vat. Hij verzette zich hevig. Onmiddellijk werd de politie opgebeld om den zakkenroller in te reke nen. De zakken van zijn smoking bleken geheel op het bedrijf te zijn ingericht. Ze bestonden namelijk uit drie deelen. Het eerste deel was een gewone zak, maar daaronder zat een zak zonder voering, die via de loszittende binnenvoering van de jas hem in staat stelde net te doen, alsof hij de hand in den zak had, maar toch er mede op verkenning in an dermans zak te gaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2