SSÜësSS •SSSBSSSSÊ lauwe ff GROOT ML Marktberichten Oorschrooc en Deensch Wit Koolzaad, II UNIE kwaliteiten Unïe-koffie en »!hee Groote Schapenvet per pond 40, bij 5 pon 135. Wed, L. G. Biskanter, Zondag 2 Februari, Bovendien was een derde ingang in den zak, die uitmondde in de broekspijp, die dus ook door een zakkenrollers-coupeur moest zijn ontworpen De zakkenroller belek een Roemeen te zijn die er zijn werk van maakte op de stations, in de hotels en in deschouwburgen te werken. EEN DOLLE AUTORIT. Dinsdagavond werd een chauffeur, de op de Kruis kade te Rotterdam op een fiets reed, door een hem achteroprijdende auto aangereden. Tengevolge van deze aanrijding werd de fiets beschadigd en de auto reed gedeeltelijk het trottoir op. Er ontstond een woordenwisseling tusschen den chauffeur en den bestuurder van de auto en al spoedig bleek dat de bestuurder onder den invloed van drank verkeerde. Zoodra echter de aangeredene over scha devergoeding begon te praten reed de automobilist verder, de chauffeur evenwel sprong op de tree plank en dit was aanleiding voor den automobilist om met zeer groote vaart de Kruiskade af te rijden den Coolslngel op, met den luidkeels schreeuwende chauffeur op de treeplank. De aandacht van een motoragent werd getrokken en deze zette de razende auto achterna. Het toeval wilde, dat de verkeerslantaarn bij de Oldebarneveld straat het verkeer niet stilhield zoodat de auto het Callandplein overreed, de Boymanshol op. De motoragent had inmiddels een straatagent in zijn zijspan genomen en zij beiden zetten den vluch teling na. Deze was bij de vischmarkt even in den knel gereden tusschen een tram en het trottoir, maar spoedig was hij weer losgekomen en hij had zijn wilden tocht voortgezet met zijn schreeuwende passagier langs de Blaak het Beursplein, de Gel- dersche kade en zoo de Willemsbrug over steeds de agent van de motorbrigade achter zich aan. Pas in de Van der Takstraat gelukte het den motor agent voor de auto te komen en ook hier eerst vond de agent van politie die hij bij zich had ge legenheid op de treeplank van de auto te springen en den beschonken rijder tot staan te brengen. Wonder boven wonder zijn er geen ongelukken gebeurd al heeft het geval in de binnenstad en op den linker-Maasoever veel consternatie verwekt. De bestuurder werd ter ontnuchtering naar het politie bureau aan de Nassaukade overgebracht en zijn auto is in beslag genomen. D|E MOORD TE WABDJNXVEEN. Voor de rechtbank te Botterdam heeft terecht gestaan de 35-jarige houtbewerker A. B„ thans gedetineerd, die op 10 Aug. j.l. te Waddinxveen zijn buurman Schotman met een scheermes den hals heeft afgesneden tijdens een twist over het eigendomsrecht van een heg. De zitting begon met het verhoor van den verdachte A. K„ Op den morgen van den lOen was hij eerst naar het dorp gegaan en heeft daar 5 borreld je never gedronken, alvorens hij met zijn buurman is gaan praten. Ter terechtzitting verklaarde hij, dat hij Schot man zag aankomen, maar wat er verder is ge beurd, weet hij niet meer. Hij herinnerde zich alleen ,dat hij ineens bloed zag op zijn mouw, Toen schrok hij en wist Üat hij iets gedaan had Het bleek bij de behandeling dat het scheermes met groote kracht gebruikt is. De moord heeft plaats gehad voor de oogen van de vrouw van Schotman ten het zesjarig zoontje. Tijdens het verhoor bleef verdachte zeer kalm en hield vol in drift gehandeld te hebben. Toen de president hem er opmerkzaam op maakte, dat er reeds 4 Aug. over een moord zou zijn gesproken,, antwoordde verdachte, dat hij dit woord toen niet zon bedoeld heeft. C Daarna ving het getuigenverhoor aan. De weduwe van den verslagene was door het gebeurde dermate aangegrepen, dat zij onder steund moest worden. Bijna onhoorbaar legde zij haar verklaring af. Op den dag van den moord was verdachte bij haar thuis gekomen. Toen hem gezegd was, dat Schotman ndiet thuis was, had hij gevraagd of Schotman naar zijn erf moest komen. Verdach te had gesproken over de "kwestie van den mein eed en had gezegd, dat het een kwade dag voor hem was. Verdachte was weggegaan en "toen had getuige hem nog steeds in de nabijheid van haar huis gezien. Toen Schotman aankwam, stond zij voor haar ramen achter een gordijn. Zij had nog getracht hem te waarschuwen. Na haar verklaring was getuige een 'bezwij ming nabij. Zij werd haastig uit de zaal verwij derd. Het 0,M. wees ér op, dat op den noodlottigen dag verdachte thuis is gekomen. Na het eten begon zijn vrouw weer over de heg. Zij vertelde dat de politie er was geweest in verband met een klacht van Schotman over beleediging wegens betichtiging van meineed. Verdachte heeft toen gedacht, dat .het maar eens uit moest zijn. Hij zou met Schotman spreken, maar om zich moed te geven dronk hij eerst wat sterken drank. Hij is daarna wat blijven rondloopen en heeft omstreeks drie uur den veldwachter gesproken, die hem aanraadde eens met Schotman te gaan spreken. Tegenover den veldwachter heeft verdachte zich reeds uitgelaten, dat als het [niet goedschiks ging, het dan maar kwaadschiks moest. In die stemming is hij ook bij de vrouw van Schotman aangekomen ,,Ik ben niet bang voor je en ook niet voor je man, al is hij een kop grooter dan ik," heeft verdachte gezegd, „en denk er om, ik heb een slechten dag". De vrouw is bevreesd geworden, dat Schotman iets zou over komen. Ook de vrouW van Tienhoven heeft Schot man noggewaarschuwd, maar Schotman zeide te gen haar: ,,K. zal mij niets doen." Ten bewijze van den voorbedachten rade heeft men dan nog de verklaring van de vrouw van Tienhoven, die verklaard heeft, dat verdachte herhaaldelijk langs het erf van Hoogerbrugge, waar Schotman werk te, is geloopen. Hoewel verdachte zich moed heeft ingedronken om met Schotman te spreken, is het maar een kort gesprek geweest. Het motief voor deze daad kan het OüML slechts vinden in de voorgeschiedenis. Ook betwist spr., dat de daad in dronkenschap is gepleegd. Eir waren na'het gebruik der borrteJ$3 a 4|iren ver- loopen. Daarbij heeft verdachte niet in het wilde weg gesneden. Het O.M. meent, dat verdachte zeer goed geweten heeft, wat hij heeft gedaan. Na het uiten van eenige deelnemende woorden met de nagelaten betrekkingen van den versla - gene, eischt het O.M. 15 jaren gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Eikelenboom, betoogde, dat het verdachte's bedoeling niet was, Schol man van het leven te berooven. Pleiter is over tuigd ,dat verdachte gehandeld heeft in een vlaag van blinde woede. Pleiter wijst er dan op dat de neiging tot gewelddadig optreden blijkbaar in de familie zit. Daaruit leidt pleiter af, dat ver- dchte zeer explosief is en eerder dan een ander tot dergelijke handelingen overgaat. Van zijn vierde tot zijn vijftiende jaar heeft vrdachte ge leden aan St. Vitusdans en daaruit concludeerde spr. tot een prae-gedisponeerdheid van abnorma- in zijn rechten was beknot. Al die omstandighe den kunnen ruim voldoende zijn geweest om ver dachte buiten zichzelf te brengen en hem tc verleiden tot een gepassioneerde handeling. Als de rechtbank aanneemt, dat verdachte niet in een normalen toestand heeft gehandeld, zal vrij- öit den Omtrek ST. PANGEAS. 1^ V11.. *n ^et Ned. Ilerv. kerkgebouw alhier werd spraak moeten volgen. Verdachte heeft de daad Woensdagavond een uitvoering gegeven door dc met met opzet gepleegd. Pleiter concludeert ten- n\' G/mengde zangvereeniging „Looft den slotte tot vrijspraak en vraagt subs, de recht- r ond(!r leiding van den heer Paul Kok en bank een voorwaardelijke straf te willen over- ff medewerking van de heeren P. Hartman op wegen. De rechtbank Bepaalde de uitspraak op het kerkorgel en G. Dteutekom, viool. Te half 11 Februari. acht was het kerkgebouw, op enkele rijen na ge- DiE KONINKLIJKE FAMILIE NAARi 'ZiUIi.V Yuld met 6011 ®chare belangstellenden en werd DiUITySQH' ANIti. deze avond geopend door Ds. Jellema met. gebed Naar men verneemt zal de Koningin, vergezeld I en fi'('mcenschappelijk zingen van Ps. 150:1. Het van Prins Hendrik en Prinses Juliana, a.s. Maan dag naar Z.uid-Duitschland vertrekken, voor een verblijf van drie weken. D|E ZIEKTEWET. programma vermeldde een negental zangnummers die alle op een zoodanige wijze werden vertolk!, dat de aanwezigen allen hiervan ten zeerste zul len hebben genoten. Onder een aandachtige stilte Ongeveer 40 bedrijfsvereenigingen zullen zich w ef d® liederen aangehoord, die onder de bezig houden met de uitvoering der Ziektewet. correcte leiding van den bekwamen dirigent met In verband met de wettelijke voorschriften meeste accuratesse en toewijding werden uit waarbij is bepaald, dat het college van toezicht gcvwrd' Dö klank> die in dit kerkgebouw goed den minister moet adviseeren omtrent de erken- \otfZl]n recllt komt> viel loven, niet alleen in ning der bedrijfsvereenigingen, zal de eerstvol- forto-gedeelten, doch ook vooral in de pianissi- gende vergadering van dit college plaats hebben mos, f. b'v' in ket bouche-fermez van „Droo- op 10 Ftebr. a.s. j mend Kind" van Zuiderduin. Fir waren drie num- Wanneer er dan nog vereenigingen mochten ff. fan B°rfinanski, waarvan „Gij Herders zijn, die het voornemen hebben de erkennino- a':ds f eemaal achtereen gezongen werd, aan te vragen, is het in haar eigen belang, dat i waarschijnlijk, omdat dit nummer wat kort is, deze aanvrage voor dien datum binnenkomt. j en waarvan Het Russische Vesperkoor bizonder mooi tof zijn recht kwam. Mooi klonk ook het Ave verum van Mozart, waarbij de sopranen in ,,In mortis examine" prachtig naar voren swa- I men. Doch ook de andere partijen sloten zich hier i zuiver bij aan. Het is ons niet doenlijk alles af- zonderlijk te vermelden en wij willen dam ook volstaan met te vermelden dat de uitvoering van den zang, die besloten werd met het fijngevoelde A /I Ant-A^ vvn m EI .1 - \T 11 11 Zooals men weet, treedt de wet op 1 Maart a.s in werking. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 19 tot en met 25 Januari zijn geen gevallen van variola minor (alastrim) waar genomen hier te lande en oo'k geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. Gedurende die week werd door de entstofin- richting te Amsterdam koepokstof afgeleverd voor 1664 personen, te Rotterdam voor 152 en te Groningen voor 34. Wat de crisis leert Geen overproductie inaar te dure productie. In een vorige beschouwing hebben wij er op gewezen, hoe de productie ip dommige landen op kunstmatige wijze is uitgebreid. Als voorbeeld noemden wij de suikerproductie in Duitschland. In de jongste geschiedenis zouden wij hieraan de kunstzijdeproductie in Engeland kunnen toevoe gen. Toen de Emgelsche regeering indertijd het besluit nam om de kunstzijdeproductie te be schermen ,zijn de kunstzijdefabrieken in Enge land als paddestoelen uit den grond opgeschoten. Er werd zooveel geproduceerd, dat de markt al spoedig met onverteerbare hoeveelheden product zat. De gevolgen daarvan zijn na jaren nog merk baar. Zoo zouden we kunnen doorgaan met het op sommen van voorbeelden. Overal heeft het kunst- matjg bevoordeelen van de nationale prdductie geleid tot overproductie, d.w.z. tot te dure pro ductie. Waar nu de moeilijkbeden zijn gelegen bij de wijze van productie, die over het algemeen te duur is, ligt het voor de hand, dat, de oplossing ervan niet gezocht moet worden bij een kunstma tige beperking van die productie - gelijk men dat bij suiker overweegt doch bij een goed- kooper maken ervan. Ook het algemeen belang is bij deze laatste oplossing het bestgediend. Want voor de mensehheid in haar geheel komt het er slechts op aan, dat er zooveel mogelijk goederen worden geproduceerd tegen zoo laag mogelijke prijzen. Hiermede zijn wij genaderd aan de internatio nale verdeeling van arbeid. Zoolang de afzonder lijke landen aan het denkbeeld der nationale pro ductie bij uitnemendheid blijven vasthouden, zoo lang zal de wereld als geheel niet de zegeningen, eener rationeele verdeeling van arbeid op inter nationaal gebied deelachtig worden. Wanneer Diiitschland b.v. zijn grenzen sluit voor goed koope buitenlandsche suiker (Java produceert op het oogenblik tweemaal zoo goedkoop als de Duitsche suikerindustrie) "en thans wederom maat regelen overweegt om buitenlandsche zuivel- en veeproducten met hoogere invoerrechten te be lasten. kan men slechts spreken van economische dwaasheid. Wanneer toch dezelfde energie ii Duitschland, welke daar te lande voor de produc tie van veel te dure suiker wordt aangewend, werd gericht op productieprocessen, waarvoor Duitschland's industrieel kunnen zoo bij uitstek geschikt is, als b.v. electrö-techniek en chemie, terwijl men tegelijkertijd de suikerproductie meer overliet aan landen, die daarin hun sporen ver diend hebben dan zou reeds spoedig het gevolg daarvan zijn, dat de markt voor suiker heel wat normaler werd. Ein zoo zijn er voor tal van an dere landen gelijksoortige voorbeelden te noe men. Een goede internationale verdeeling van arbeid, indien door alle landen op openhartige wijze aanvaard, moet op den duur de oplossing van de internationale overproductie brengen. De Em gelsche kunstzijde-industrie zou nooit in het moe ras zijn geraakt, als de Emgelsche regeering zich van bescherming der nationale industrie had ont houden. Door echter de nationale bedrijven in staat te stellen, achter een muur van hooge doua nerechten de productie in het ongebreidelde uit te breiden, heeft men de overproductie, d-i. te dure productie, als het ware in snel tempo binnen geleid, met als uiteindelijk resultaat nadeel voor den betrokken industrietak en nadeel voor de consumenten. Em met de suiker in Engeland is het al niet beter gegaan. Onder den druk van enkele individueele belanghebbenden is men den invoer van suiker gaan weren om de eigen indus trie aan te wakkeren. Die eigen suikerindustrie (in Engeland) floreiert echter geenszins. Em dat allés ten koste van de voordeelen, die men vroe ger plukte van den invoer van goedkoope bui- landsche suiker. Het is te hopen, dat de bemoeiingen van den Volkenbond om tot een geleidelijke opheffing der internationale handelsbelemmeringen te ge raken, succes mogen hebben. Nogmaals:: er is geen overproductie, maar te dure productie, en dat in hoofdzaak vanwege het feit, dat de wereld haar natuurlijk afzetgebied van honderden milli- „Adeste" van Otto de Nobel, zoowel als van het orgel- en vioolspel, aan alle aanwezigen zal heb ben verschaft een avond van schoon kunstgenot, waaro p,Looft den Heer" en zijn bekwamen diri gent met voldoening kunnen terugzien. De avond werd besloten met een woord van dank, uitge sproken door Ds. Jellema, die de hoop uitsprak, dat de heer Kok verder voorspoed mocht hebben met zijn koor en dat het gezongen „.Jubilate" inderdaad mocht zijn geweest tot verheerlijking van den Schepper, wien alle eer toekomt. Tot slot werd gezamenlijk gezongen gezang 180:: 1. LANGEDIJKER GROENTEMARKT. 29 Jaunari. 82000 kilogram rookde kool f 3.20—5.70. idem door schot f 1.905.10. 47000 kilogram gele kool f 2.60 5.30. 72000 kilogram deensche witte kool f 1—1 70 19000 kilogram uien f 1.10—1.50. Grove f 1.50—2 Drielingen f 1—1.10. 1900 kilogram peen f 1.60—1.90 idem kleine f 1.40. 30 Jaunari. 50000 kilogram roode kool f 3^—5.50 idem doorschot f 1.805.40. 65000 kilogram gele kool f 2.505.70. 53000 kilogram deensche witte kool f 1.101.80 14400 kilogram uien f 1.50—1.70 Grove f 1.70—1 *90 Drielingen f 1.10. 3000 kilogram peen f 1.50. idem kleine f 0.90. 30 stuks spruikool f 9—9.60. 400 stuks groene kool f 1.40. NOORDERMARKTBOND. 29 Januari. 12600 kilogram uien f 11.70 drielingen f 22.40, nep f 2.50 grove f 1.50—2. 3800 kilogram peen f 1— 11. Oidem kleine f 0.80—0.90. 79600 kilogram roode kool f 2.505.60. 15400 kilogram gele kool f 4.20 5.60. 70600 kilogram deensche witte kool f 0.90—1.80 30 Januari. 9000 kilogram uien f 1.201.50, drielingen f 1.80 1.90, grove f 1.70—2.10. 3200 kilogram peen f 1.30— 1.40 idem kleine f 0.80—0.90. 15900 kilogram roode kool f 2.405.50. 34500 kilogram gele kool f 3.60 5.20. 115600 kilogram deensche witte kool f 11.90. 90 kilogram spruitkool f8. WARiMENHUIZEN, 28 Januari. 89600 Kg. roode kool f 2.80—5.80, 2e soort 1.90 —5.30, 8125 Kg. gele kool f2.80—4.70, 2e soort 5f 2.504.50, 38975 Kg. witte kool f 11 80, 2e 5soort f 0.70—0.90, 3275 Kg. uien f 1.80—2.20, drielingen f 1.20—1.40, grove uien f2.30, 1125 Kg. peen f 1.50—1.70, 29 Januari. j 28100 Kg. roode kool f 2.50—5.30, !2e soort f 1.70 5.30 ,4300 Kg. gele kool f 2.405, 2e soort f2.403.50, 13400 Kg. witte kool fl.201.70, 2c soort f 0.60—0:80, 1725 Kg. uien f2.102.20, drielingen f 1.40. BOVENKARSPEL. 29 Januari. m Tulpen. Copland f4.30—5.90. La Reine f 3.80—4.20. Cour d'Or f 6.30. Bartigon f 9.50. Murillo f 5.70—6.10. Pr. v. Oost. f5.50—5.80. W. Pitt f7.10—8.80. per 100 stuks, aangevoerd 3308 bos. PURMEREND. 28 Januari. 15000 kilogram kaas 16 st. kl. fabriekskaas rm. f47 4 st. kl. boerenkaas rm. f47. 1 st. Goudsche kaas f 48. 898 kilogram boter f 1.80—2.30. 160 vette koeien f 0.751.10. 191 melk- en geldekoeien f 150—375. 10 sieren. 26 paarden f 100—200. 6 vette kalveren f 1.35 —1.50. 918 nuchtere kalveren slacht f3842. fok f 18—32. 373 vette varkens slacht f 0.740.78. zoute rij f 0.770.78. 59 magere varkens f 3858. 68 big gen f 2234. 780 schapen f3548. overhouders f25 34. 14 bokken en geiten kipeieren f 5.506.50. eeneieren f55.60. AdveHeniiën Met dank aan God geven wij kennis van de geboorte onzer Dochter NEELTJE. JAC. SLOT Pz. T SLOT—Balder Broek op Langendijk, 3D Jan. 1930. Heden overleed na een kort stondige doch ernstige on^e- steldheid, in het Stidszieken- huis, mijn innig geliefde Echt genoot en onze lieve Vader, Behuwd en Grootvader Oornelis Stapel, in den ouderdom van bijna 61 jaar. Wed. c. stapel-boot. A. SMIT—Stapel. W. F SMIT R. C. SMIT. Sroek op Langendijk, •27 Januari !930. prima soort. P. Kroon Kz., Kroonstraat, Oud- karspel. deden in Alkmaar met het openen van den L'niewinkel hun intrede. Unie - Boter Melanges, zijn iets geheel aparts Proeft eens Unie thee van 37 '/2, 40, 42 ctper ons en Unie-koffie van 60, 65 en 70 ct. per V, pond. Ook goedkoopere soorten, Steeds 15 Procent korting. Koe-, Varkens- en Scha^enwSeesch tegen de bekende lage prijzen. Beleefd aanbevelend, Magdalenenstraat Aikmaar na afloop van de middag-uitvotering der Gymnastiek-Vereen „Hercules" en „Hygiéa" in de zaal van den Heer J. DE RAKKER te NOORDSCHARWOUDE. Aanvang half acht. Entrée f0.50 (belasting inbegrepen). DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt hiermede zijn hartelijken dank aan de Directie der Noordhollandsche Brandwaarborg- Maatschappij gevestigd te OUDKARSPEL van 1816, voor de coulante schaderegeling na het verbranden zijner roe rende- en onroerende goederen en van de vlugge uitbe taling der schadepenningen. Hij kan een ieder deze Maatschappij met warmte aanbevelen. Jb. GUTTER. HEERHUGOWAARL), Westdijk, Jan. 1930.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3