Restanten Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ZATERDAG FEBRUARI 1930 39e Jaargang Firma R. J. HOUWING MIENT I IEL 644 ALKMAAR Buitenlandse!! Overzicht Binnenland Speciaal Corsetten - Magazijn TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 58. NIEUWE IASGEDIJK1R COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT ,V T i «.W 1 -JBL 1 JU. DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSWAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. llitian: finna LI. KIlZtB. - BtJacleur I. B. KIZIB. - Bwl tortówie. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De storm sprak eens: „Ik ken de wereld, ik pluk ze." Daar sprak de sneeuw: „Ik ken haar nader, ik druk ze." De zon lachte: „Ik ken haar beter, ik breng het geluk ze." CARMEN SYLVA. Wanneer zien we den mensch in zijn ware gedaan te? Als hij door het onheil neergeworpen is, als hit verdriet heeft? Of als hij gelukkig is? We weten het zelf wel. We voelen ons immers pas „mensch" als we gelukkig zijn. Wanneer we verdrietig en down zijn lijkt het leven ons zonder zin en zonder be- teekenis. Alleen het geluk geeft zin aan ons leven het geluk is de zin van ons leven. En toch willen we soms niet gelukkig zijn. Er zijn te veel zorgen, te veel verdrietelijkheden. Zor gen en verdrietelijkheden, ook van anderen. Er is ziekte, er is dood. We zien lijden, we lijden zelf De moed tot gelukkig zijn ontzinkt ons. We kun nen niet gelukkig zijn, we willen het niet eens. Maar er is toch een troost, een groote troost. We kunnen ons voelen als de zieke, aan wien door den dokter beterschap beloofd is. Nu is hij ziek hij heeft pijn en voelt zich ellendig; te ellendig'dan dat er een mogelijkheid tot geluk zou bestaan. Het leven is hem op dat oogenblik een kwelling, het leven is zonder zin. Maar de dokter zegt: „hij wordt Jieter." Er is hoop, er is uitkomst. En dat,geeft hem kracht te dragen, te verdragen. Eens zal hij beter zijn In zekeren zin zijn wij allen zieken. Er is een heele- boel niet in orde bij ons. De wereld is ziek want de wereld is niet gelukkig. En de enkeling in die we reld is ook ziek, want hij kan in die wereld niet on verdeeld gelukkig zijn. Maar er is beterschap beloofd. De mensch is tot geluk geschapen en zooals ons lichaam eens tot stof zal wederkeeren, zoo zal onze geest eens aan het geluk teruggegeven worden. Hoe? Ja als we dat wisten. Een mensch kan zulke dingen alleen maar voelen, met woorden vaag benaderen Maar als we gelukkig zijn, weten we, voelen we dat we dichter bij het doel zijn. Het geluk is ons' beloofd. Laten we dat in de donkere oogenblikken van ons leven niet vergeten. En hoe sterker we in het geluk gelooven, hoe eerder het komen zal. De kunst om gelukkig te zijn" Voor kunst is aanleg noodig. Iemand zonder tekenaanleg heeft niets aan een boekje. „De kunst om schilder te worden." Er wordt in de eerste plaats aanleg verondersteld Maar op de kunst om gelukkig te zijn kunnen'we ons allen toeleggen. We zijn bestemd om gelukkig te worden geen sterveling op aarde die voor deze kunst geen „aanleg" heeft. u Dr. JOS DE COCK (Nadruk verboden.) Voor de lezers van dit blad geeft onze Psychologi sche medewerker, dr. Jos de Cock, van Merlenstr. 120, den Haag, gratis zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken De vragen zullen in dit blad geregeld worden be Mochten de beantwoordingen te uitvoerig worden dan direct schriftelijk aan de aanvragers. TE O. De levenswetten, die mijlen ver staan boven de menschelijke regels van doen en laten, straffen zwaar een ieder die zich niet buigt voor haar. Ie dere schending dezer wetten, wreekt zich met ge weld en wee hem, die niet begrijpt de stem der waarschuwing bij het eerste inbreukje op de levens wet. Houd uw oogen en ooren open, voor die eerste waarschuwing en zorg er voor, dat gij met hand en tand de verdediging van Uzelf aangrijpt, wanneer andere machten U belagen en U dwingen in te gaan tegen de harmonie der levenswetten. Wij al len moeten leeren uit het verleden echter nooit tobben, over wat achter ons ligt, maar in ons hoo- ren de vermanende stem, die waarschuwde, toen wij verkeerde wegen bewandelden. VERZONDEN BRIEVEN. Clubje te N. S. K. G. te N. S. G. te B. |Mist te Londen tijdens de opening der vlootconferentie. E|en goed be gin is het halve werk. Die agenda samengesteld. De mogendheden stellen zich nog op het standpunt van oorlogsmogelijkheid. Wat te begrijpen is. MacDonald's boodschap aan Amerika. Theorie en praktijk. ieder land naar zijn behoefte. Waarom Engeland de duikboot wil afschaffen en waarom (vermoedelijk) Frankrijk de duikboot wil houden. Waarin ziet men voor zich het meeste heil? De toltarieven. Frankrijk gaat zijn invoerrechten verhoogen. Protesten uit België, Duitschland en' Griekenland. De vorige week is te Londen de lang en veel besproken vlootconferentie begonnen, tijdens een dikke echt Londensche mist. Moge die mist niet het symbool blijken van een vertroebeling der denkbeelden, waarmede de heeren gedelegeerden van de vijf voornaamste zeemogendheden in Lon den voor den dag zullen komen. Mogen de hee ren integendeel allen heel helder zijn en wat ze te zeggen hebben insgelijks, want het gaat daar te Londen, naar we reeds eerder lazen, om groo te dingen en, als de londensche conferentie op niets uitloopt, zo uhet er misschien voor langen tijd met de ontwapening ter zee miserabel uit zien. Een goed begin is het halve werk, bij een conferentie al niet minder waarschijnlijk, dan lyj het opwinden van een streng garen die dik wijls danig in de war blijkt te zitten. Nu, wat dat m de war zitten betreft, daar zullen de heeren misschien wéinig last van hebben. Ze weten wel zoo ongeveer wat ze willen, maar de groote moeilijkheid zal ook hier wel zitten in het feit ,dat de heeren als vertegenwoordigersi van verschillende landen elk voor zich en namens hunne regeeringen, dingen willen, die nogal van elkaar afwijken. Een goed begin, is het halve werk. Precies en dat begin, daaraan blijkt men ee nweek na de opening toch te zijn toegekomen. Tenminste uit Londen werd Maandag gemeld, dat men vergaderen zou over het ontwerp-agenda van de vergadering. Men kan daar in Londen na tuurlijk maar niet ,,in het wilde weg" gaan pra ten, de lijnen, waarlangs men zich gaat bewegen moeten nauwkeurig worden aangegeven. Er zal eenige moeilijkheid geweest zijn. Om maar iets le noemen: de Engelschen wilden de vlootconfe rentie van heden doen aansluiten bij die welke jaren gëleden te Washington werd gehouden en wilden dus beginnen met de slagschepen, terwijl andere mogendheden liever met de kruisers zou den aanvangen. Lntusschen, dat zijn wellicht din gen van ondergeschikt belang. Daarin stemden de vertegenwoordigers der verschillende landen met elkaar overeen, dat ze zich alleen nog min of meer op het standpunt van den oorlog plaat sen, dat ze dus deden en redeneerden alsof er niet zoo iets als een Kellogg-Pact tot uitbanning van den oorlog. Wat toch ook weer te verklaren is, want als werkelijk mét het Kellogg-Pact de öorlog voor goed uit was, dan behoefden er ei genlijk zou men zeggen geen vloot, geen bewa pening- en beperking van bewapening meer te zijn. De mogelijkheid van een oorlog blijft dus de basis waarop men vooralsnog blijft voortredeneeren. De conferentie heeft plaats onder presidium van MacDonald. In een „boodschap voor het Ameri- kaansche volk" erkent hij o.m. dat er talrijke moeilijkheden bestaan, al heeft hij voor zich de zekerheid dat het tot een accoord zal komen. Hij wees er op, dat eenige landen zullen blijken met elkaar te kunnen samengaan, "terwijl eenige verminderingen voorstellen, die anderen niet ge- legen komen. Het probleem is er een van aanpas sing. Naar MacDonald zei, moet getracht worden een eind aan "den bewapeningswedijver te maken en de vlootprogramma's terug te brengen tot het laagst mogelijke gemeenschappelijke peil. En, heeft hij er nog aan toegevoegd, dan kan over vijf of- zes jaar weer tot vermindering worden, overgegaan en zoo zouden dan eindelijk ontwa pening en een verzekerde vrede bereikt kunnen worden. Deze theorie zal wel goed zijn. Dfe con ferentie zal moeten leeiten in hoeverre de prak tijk met deze theorie klopt. Ook op deze confe rentie zal het wel niet aan incidenten ontbreken. De meening moet reeds geuit zijn, dat Amerika en Engeland vooral het met elkaar nog niet zoo bijzonder eens zouden zijn. Als de heeren ter conferentie elkaar al geen „vriendelijkheden' 'zeggen, dan zorgen sommige persorganen daar nog wel voor. Zpo wist de „Daily Telegraph" de aandacht te vestigen op de tusschen Engeland en Frankrijk bestaande te genstellingen:: achteraf is intusschen gebleken, dat er van eenige spanning tusschen Frankrijk en Engeland geen sprake is, ook niet als gevolg vanwat de „Daily Telegraph" al voor onvriende lijkheden gezegd mag hebben. Elk gedelegeerde, komt uit den aard der zaak op voor de naar zijn meening bestaande behoeften er van. Tardieu bijvoorbeeld heeft gewezen op de behoeften va,n zijn land als tweede koloniale mogendheid der wereld met ver uiteenliggende gewesten met een lange kustlijn, die beschermd moet worden. Ein dan heeft Frankrijk, dat spreekt, ook behoef ten in verband met zijn overzeeschen handel en j de noodzakelijkheid van het troepentransport. I Tardieu stelde in het licht, dat die door het ge- I noemde geschapen behoefte slechts gewijzigd zou kunnen worden door nieuwe veiligheidswaarbor gen, waarvan er dus blijkbaar nog niet genoeg zijn .En hij gaf uiting aan het Fransche stand punt, volgens hetwelk alles er van af hangt of een land in geval van oorlog geheel op eigen krachten zal zijn aangewezen dan wel of er in ternationale samenwerking zal zijn 'tegenover een eventueelen aanvaller. Frankrijk hecht, zooals bekend is, heel veel aan het duikbootwapen. In een Fransch militair dagblad werd nog onlangs met nadruk gewezen op de waarde van de duik boot. Er wordt o.m. op gewezen, hoe in den groo- ten oorlog de Engelsche vloot van de duikbooten der Duitschers te lijden heeft gehad. En dat En- gelang zooveel van de duikbooten te lijden gehad neeft ,dat is volgens het hierbedoelde blad da re den waarom Engeland (dat bijna is verhono-erd tengevolge van de vernietiging van tallooze sche pen met levensmiddelen) de afschaffing van "de duikboot wenscht. Em, misschien, maar dit zeg-t het blad er niet bij, is dit teven^ de reden, waar- om Frankrijk als het er op aankomt, de duik boot zal willen handhaven, 'tls maar de vraa°-, waat men elk voor zich 't meeste heil in ziet. De wapenstilstand op het gebied der toltarie ven laat, zooals bekend, voorloopig nog op zich wachten. Die mogendheden die zich al lang ge-* leden verklaard, hebben voor het streven om de tolmuren te slechten, althans ze voor het vervolg niet hooger op te trekken, hebben hun goeden wil nog niet omgezet in daden. Ook bij het vast stellen van toltarieven wordt (evenals bij het vaststellen van de bewapeningssterkte) rekening gehouden met eigen behoefte. Eigenlijk kan dit vooralsnog wel niet veel anders. 'Frankrijk heeft zijn landbouw te beschermen en daarom heeft de wet de Fransche regeering de bevoegdheid ge geven de invoerrechten op graan, aardappelen en eenige andere producten bij decreet te verhoo gen. Daar behoeft dus niet zoo lang over gepraat te worden. Wat te verwachten was, is reeds ge schied. Van verschillende zijden is reeds op den Franschen maatregel gereageerd, o.a. uit België, met tegenmaatregelen. En ook uit Duitschland komen berichten, waaruit valt op te maken, dat de Fransche maatregel daar niet in goede aarde is gevallen, 't Betreft hier voornamelijk den in voer van bepaalde soorten wijn en de wijnbouwers in het Duitsche Moezelgebied hebben bij de re geering al aangedrongen op repressaille maat regelen ten opzichte van de Fransche wijnen. Fin eindelijk ,ook Griekenland blijkt ontstemd, over de verhooging der Fransche tarieven en "dit land dreigt (ingeval de wet betreffende de verhooging der tarieven in werking treedt) met het opzeggen van het Fransch-Grieksche handelsverdrag, dat voor Frankrijk van veel belang is, waar Frank rijk ongeveer viermaal zooveel naar Griekenland uitvoert als de invoer uit dat land bedraagt. De wapenstilstand op het gebied der tarieven zal vermoedelijk wat voorbereiding behoeven! GEERT VEENHUIZEN f Uit Sappemeer wordt gemeld: Gisterochtend te half vijf is alhier na een langdurige ziekte zacht en kalm ontslapen in den leeftijd van ruim 72 jaren Geert Veenhuizen; ridder in de orde van Oranje .Nassau, de tot ver over de grenzen bekende kweeker van aard- appelvariëteiten, die als zoodanig onschatbare diensten heeft 'bewezen, bovenal aan den land bouw in de Veenkoloniën. Geert Veenhuizen werd in Nov. 1857 te Stoots- horn in de gemeente Noordbroek geboren. Na het verlaten der lagere school kwam hij in dienst! bij den heer Brouwer, boomkweeker te Noord broek.'Tien jaren bleef hij daar en vond uitne mende gelegenheid zich daar practisch te be kwamen ,doch ook theoretisch onder leiding van den doopsgezinden predikant Ten Bruggencate, een liefhebber der botanie. Nadat hij eenigen tijd werkzaam geweest was in Boskoop, vestigde hij zich bij zijn huwelijk als bloem- en boomkwee ker te Sappemeer als opvolger van zijn schoon vader .Hij wist in korten tijd het bedrijf geheel te moderniseeren en verwierf zich dra naam als tuinbouwarchitect. Zijn lidmaatschap van de landbouwvereeniging Borger en Tripscompanie en Kleinemeer" bracht een ommekeer in zijn leven. Toen was het de ontwikkeling van den aardappelbouw die werd tot zijn levensdoel. Vooral aan het kweeken van nieuwe variëteiten, waaraan tot dusverre niet was gedacht, had hij dra zijn liefde verpand. Do landbouwvereeniging steunde hem bij zijn ijverige onderzoekingen door hem een variëteitenproefveld ter beschikking te stellen. Zpo kon hij in 1890 aan zijn medeleden aardappelen toonen, die door hem uit zaad waren verkregen. Hij ging ijverig met zijn arbeid door en wist aldus in den loop der jaren aardappelen te kweeken, die door ver betering van kwaliteit en door verhooging van opbrengst niet. alleen in gèheel Europa, doch zelfs in Syrië en Indië werden gezocht. Dit betrof niet alleen de fabrieksaardappelen, aan vankelijk 'doel, doch evenzeer de consumptie-aard appelen. Daarop werd hij cultuurchef van het yentraal Proefveld te Sappemeer van den Veen- kolonialen Boerenbond, opgericht met steun van het Rijk en aanvankelijk ook met 'dien van den groot-mdustrieel J. E|. Scholten. Tevenn kreeg hij de leiding van een vermeerderingsveld tus schen Sappemeer en Zuidbroek van den Bond van Aardappelmeelfabrikanten „Euréka". De naam van Veenhuizen is onafscheidelijk aan verschillende bekende soorten verbonden, waarvan we bijv. noemen Eigenheimer, Bravo, Boode Star, Kampioen, Ideaal, Present, Mono- pool Jubileum, enz. Op Verschillende ook buiten- landsche tentoonstellingen verwierven zijn inzen dingen eerste prijzen. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau,- een onderschei ding, die zoo ooit, door hem was verdiend. Het Centraal Proefveld, waaraan hij tot zijn dood bleef verhonden, werd jaarlijks van heinde en verre bezocht. O.p zijn zeventigsten jaardag is hij als bijna geen gehuldigd door vooraanstaande mannen op landbouwgebied, ook uit den vreemde. Met Geert Veenhuizen is een verdienstelijk Nederlander heengegaan, die ondanks bewieroo- ki'fe (eenvoudig bleef en bescheiden. De teleur stellingen des levens bleven hem niet gespaard, doch niets was in staat om zijn heerlijt optimis me te verstoren. Mee van zijn laatste woorden waren: „In mijn leven is meer licht geweest, dan schaduw." i De begrafenis zal zeer waarschijnlijk Maan dagmiddag plaats hebben. Mient 17 (PALTHE 20 pCt. korting). BuëtenEand SNEEUW EN VOIR,ST. Blijkens telegrammen van het W.B. is in ver schillende deelen van Duitschland een einde ge komen aan dezen zomerschen winter. In geheel Saksen sneeuwt het geducht bij stevigen vorst. Ook uit het Schwarzwald werden sneeuwval en vorst gemeld, zoodat allerwege de mogelijkheid voor wintersport is aangekomen. Washington en omgeving zijn geteisterd door een sneeuwstorm zooals men sinds jaren niet heeft bijgewoond. Die sneeuwlaag bereikte een dikte van 30 tot 50 cM.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1