Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 15 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 58. DINSDAG 4 FEBRUARI 1930 39e Jaargang NIEUWE LANKEDIJkER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT "m. - -■*. DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. llilsan: Firma I, H. KEIZER. - flidacteuf I. I«IZEB. - Bureel MscMe. ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Nieuws NOORDSiCHARWOUUiE. 5e Jaarvergadering van de Vereeniging voor Ziiekenhuisverpleging .Draagt Elkanders Las ten", op (Maaiidag 3 Febr. j.l. in het Spoorcafé van den heer G. Hop, alhier. Aanwezig waren ruim 30 leden. De voorz. de heer J. Kuiper, heette mede na- mtenp het bestuur allen hartelijk welkom en wees op de eigenaardigheid, dat waar deze vereeniging het meeste aantal leden heeft, zij gewoonlijk maar met een zeer klein aantal vergaderd. Ik kan, aldus spr., kort zijn, want dé verslagen van 'den secretaris en den penningmeester zullen u zeggen hoe wij er voor staan. Wel kan ik constateeren, dat de oprichting z'n nut heeft gehad, daar de doktoren gereeder de patiënten naar een zieken huis laten gaan. D» financieele lasten zijn zwaar- de rgeworden en daardoor is de financieele voor uitgang, ondanks de vooruitgang in ledental niet groot. Ook de heer Ooijevaar als vertegenwoor- dige rvan öudkarspel, alsmede de pers, heet ik hartelijk welkom. Ik hoop dat de besprekingen in het belang der vereeniging zullen zijn. Hierna worden de notulen door den secretaris de heer D. Kansen, voorgelezen en onder dank zegging goedgekeurd. Financieel verslag. Vervolgens was aan de orde de rekening van den penningmeester, de heer P. van Dijk, De heer K, Wagenaar deelde namens de Commissie tot het nazien der boeken mede, dat alles! uitste ken din orde was bevonden. De ontvangsten waren: contributie 'f 1403.72'i/2 inleggelden f90.opgenomen van de Spaar bank f275.—, totaal fl768.72i/2. De uitgaven waren: voor 29 verpleegden met 445 verpleegdagen f1165, vervoerkosten f 128.85 bodeloon f 119.10, salaris secretaris en penning meester f 37.50, gedeponeerd bij de Spaarbank f 150, drukwerk en porti f 23.63, zaalhuur en vergaderkosten f 14.32, contributie Federatie van Ziekenhui sverplegiiia^1-»-" Kamer van Koophande lf 2.50, totaal uitgegaan f 1650.05, kastekort 1 Jan. 1929 f3.65, totale uitgaven f 1653.70. Aan kasgeld was aanwezig fll5.02i/2- Bij de spaarbank was gedeponeerd f464.24, de bijge schreven rente bedroeg f20.87, zoodat j>er 1 Jan,, tiet bezit was f600.13i/2, in het vorige boekjaar bedroeg dit f585.59, alzoo een vooruitgang vaoi f 14.54i/2 j!):e heer P. Kramer was van meening, dat de honoraria voor - de beide functionarissen, de se-' eretaris en penningmeester, z.i. veel te laag zijn. Immers er is buitengewoon veel werk aan ver bonden, en waar hij dit nog al na kan gaan is het bijna niet in te denken hoeveel dit is. (Te St. Pancras ontvangt de secr.-penningmeester f 150, en dat kwam er royaal door. Mogen wij hier dan de toestand bestendigen. Ik stel voor, aldus spr., het salaris van den penningmeester te brengen van f,25 op f75.—. De heer J. Zeeman ondersteunt dit voorstel en vraagt tevens of het bezit der vereeniging zuiver is, d.w.z. dat er geen schulden zijn. Hierop antwoordt de penningmeester dat voor zoove rhij kan nagaan, er geen schulden zijn. Voorzitter zegt, dat het voorstel van den heer Kramer niet 'onverwacht komt, daar er in een bestuursvergadering reeds over gesproken was. Het is niet alleen de penningmeester, maar ook de secretaris doet heel veel werk. Die kinderen jaarlijksch geboren, moeten geboekt worden, kort om er is zeer veel werk voor beiden. Zij verdienen daarom dubbel en dwars een "bedrag als door Kra mer voorgesteld. Maar wij móeten de consekwen- tie aanvaarden, dat bij salarisverhooging, het welk een verhooging van uitgave betreft, de contributie noodzakelijk zal moeten verhoogd worden, of de salarisverhooging iets lager stel len. Spr. stelt daarom voor de salarissen te ver- hoogeu ,resp. tot f50 en f25, het werk is er lang niet voor betaald, maar de financieën laten niet meer toe. De heeren Kansen en v. Dijk, desgevraagd, kunnen zich met het voorstel vereenigen. Hier na wordt het voorstel van den voorzitter bij acclamatie aangenomen. Jaarverslag. Hierna volgde het jaarverslag van den secret. Hieruit nemen wij over dat: op 1 Jan. 1930 bedroeg het aantal gezinnen '294, met 995 betalende leden en 156 niet betalen de "kinderen. op 1 Jan. 1929 waren er 267 gezinnen met 825 betalende leden. Verder dat een contract is aangegaan met den heer JMet te Alkmaar voor het vervoer van ernstige zieken, waar dus de leden indien noodig, gebruik van moeten maken, hetgeen ook onder de aandacht van heeren medici zal worden ge bracht. Dit verslag werd, evenals dat van den pen ningmeester onder dankzegging goedgekeurd. Bestuursverkiezing. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing, waarbij de heeren A. Heijman en P. Stoop als stemopnemers fungeeren, werden uitgebracht 31 stemmen, waarvan 29 op de aftredende heeren i Dj. Kansen en P. v. Dijk!, 1 op'A. Heijmans en 1 blanco. Beide heeren nemen hu nherbenoeming aan, en dankt de voorz. hun voor 'de aanneming. De lieer v. Dijk zegt naar aanleiding van zijn i herkiezing, dat hij vaak zooveel moeilijkheden heeft met de leden die een auto noodig hebben gehad of soms zonder noodzaak een auto nemen, waar met de autobus had kunnen worden vol- staan. Ook met de betaling gaat het-nog al moei- lijk vaak. i Besloten wordt dat een kaart voor verpleging niet anders verkregen kan worden dan wanneer men z'n contributiekaart medegenomen heeft en geen auto voor rekening der vereeniging komt, wanneer niet vooraf bij den penningmeester een kaart is gehaald, die aan den chauffeur of aan de autoverhuurinrichting moet worden afgegeven. Contributieregeling. Verleden jaar is de contributie voorloopig voor één jaar verhoogd. Aan de hand van het finan cieel verslag meent het bestuur te moeten voor stellen deze regeling ook nu weer 'te handhaven. Aldus wordt besloten. Rondvraag. De heer J. Zeeman had gelezen dat ,,Die Voor zorg" te Z.uidseharwoude was toegelaten tot de Federatie. Waar destijds door die vereeniging ook leden buiten de gemeente werden aange nomen geeft hij in overweging'eventueel hier wonende leden van Voorzorg" nu te doen over schrijven naar D|. E„ L. Dit zal onderzocht wor den. j De heer P. Stoop stelt voor dat leden, die naar een andere gemeente gaan, een zekeren tijd, bijv. 3 maanden, voor rekening blijven van de ver eeniging uit hun oorspronkelijke plaats. Hieruit ontspofn Èzich een zeer breedvoerige bespreking, daar het geval zich had voorgedaan, dat een lid, verhuisd zijnde naar Oudkarspel, en formeel jvas^ ingeschreven en die overschrii yimr I weken naar het ziekenhuis bleek te moeten. Oudkaeerspel zoowel als Noordscharwoude wei- gerden aanvankelijk te betalen, met als gevolg dat de oedoelde persoon niet wegraakte, hetgeen hem overigens geen kwaad scheen te doen, daar hij zijn werk weer normaal vervultd- Het bleek hier een zeer uitzonderlijk geval te zijn. Vast kwam te staan dat het bestuur goed had gehan deld ,en dat de vergadering de meening was toe gedaan dat een ienmaal toegezonden en weer él- ders geaccepteerd verhuisbiljet de eenige weg was voor overschrijven welke rechten en plichten, daarmede gelijktijdig werden overgedragen. Ove rigens zal dit op de Federatievergadering nader onder de oogen worden gezien. De heer A. de Geus besprak nog het nut van naast de verpleging ook de operatie door ee>n verzekering tc dekken, wees in verband daarvan op de Eerste Nederl. Verz. Mij. tegen operatie kosten waarover hij steeds gaarne nadere inlich tingen wil verstrekken. De Voorz. .leest nog een circulaire der Mij. „Cura" voor, eveneens ter verzekering tegen operatiekosten. Waar men echter verwacht dat de meeste leden wel in een ziekenfonds zijn en daar operatiekosten bij zijn inbegrepen, zag men het nut er niet van in. De heer J. Zeeman voelde er wel iets, voor om het onderling te doen, en zal op zijn aanraden door het bestuur een onderzoek worden inge steld. Nadat de secrètaris de vergadering machtiging heeft gevraagd om personen, die parasiteeren op de vereeniging, te royeeren, sluit voorz. onder dankzegging de vergadering. BROEK OP LANGEND!JK. Donderdagavond trad voor de Afd. Br. op Langendijk van de Chr. Boeren- en Tuindersbond op de Weled Heer V. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal. De voorzitter, Jn. Balder Jacz. opent de Ver gadering met gebed, en heet de aanwezigen wel kom. Kwamen meermalen hoogstens een 13-tal tuinders de vergadering der Afd. bezoeken, thans spreekt de voorzitter er namens het Bestuur z'n blijdschap over uit dat zoovelen dezen avond hier gekomen zijn. Het zal ook zeker wel hieraan te danken zijn dat wij ook het welkom mogen toeroepen aan ons kamerlid v. d. Heuvel, die juist bij ons als iuinders zeer gezien is. TD'e heer v. d. Heuvel, hierna het woord ver krijgende om te spreken over „Moeilijkheden^ in Land- en Tuinbouw, Overheid en Organisaties", begint met op te merken dat de laatste^ jaren' jubileum's jaren kunnen worden genoemd. De een© vereeniging op dit, de andere op dat ter rein, jubileert, sommigen hun zilveren, anderen hun gouden jubilé. Het moet voor zooveel jaren terug toch wel een bijzondere oplevende tijd geweest zijn. Onder an deren noemt spr. ook het Q. W, V. Patrimonium. Op een jubileum als Patrimonium heeft ge vierd, kan echter een Cihr. werkgevers organisatie zich nog niet beroemen, althans niet bij de plat telandsbevolking of met name de C|hr. Boeren- cn Tuindersbond. Spr. vindt dat eigenaardig, i Waar het volksdeel 't krachtigst is, is de orga nisatie 't zwakst. Toch is mogelijk en noodig 1 dat door plaatselijke afdeelingen de Chr. Boeren- en Tuindersbond worde versterkt. Ook in (Cal vinistisch Mekka) behoort te komen een krach tige werking van de C|hr. Boeren- en Tuinders bond. Wanneer echter zylks hier niet gevoeld wordt, dan pleit dat niet voor leven uit een christelijk beginsel. Immers de C|hr. B. en Tuin dersbond brengt door de organisatie invloed op Bestuur en Wetgeving in Christelijken zin. Ook het land- en tuinbouwonderwijs in Chr. banen geleid door dezen Bond, is van veel be lang voor het leven van den leerling. Spr. bewijst dit met een voorbeeld uit eigen ervaring. De eerste les die hij ontving over het ontstaan van den grond op ©en neutrale landbouwschool was een miskenning van Uods werk, was in flagran- ten strijd met Oen. 1:1. Dit onderwijs kan niet neutraal gegeven worden en anders wékt 'het twijfel, en de twijfel leidt in zekeren zin, tot on geloof. H et werk van onzen 'Bond is daarom ook dat er christelijk onderwijs gegeven worde. Met de andere Protestantsche groepen hebben wij dan ook al 12 Chr. Land- en Tuinbouwscholen ge sticht. i Kracht moet uitgaan van onze organisatie's. Ook met. het oog op de Handelspolitiek. Spr. beziet nu de houding van ons land, "welke met enkele Z.-Amerikaansche Staten, de eenigen zijn die geen beschermende rechte ntoepassen, en het vrije ruilverkeer nog in toepassing brengen. Toch meent Spr. dat wijziging in onze 'handelspoli tiek meer dan noodzakelijk is. Daarom is ook al weer noodig dat de C|hr. B. en Tuindersbond optreedt. Van de Protestantsche, rechtsche partijen, moet men het in dezen heb ben. De R,. li. zijn"zonder uitzondering voor be schermende rechten. Liever zoo zegt men daar, eenige millioenen uitgegeven voor beschermende rechten dan hetzelfde bedrag besteed aan werk looshei dszorg. iinl/p",ate litikscjie groepen 'is niets te wachten. Spr. citeert hierbij Lobman 'die nuu'muöi^ al bespotte met hun houten huisje der vrijhandel. En willen wij nu bij de regeering aandringen op maatregelen harerzijds, dan moet zij kracht en vertrouwen kunnen ontwaren in onzen' Bond. Daarom moeten wij alle Boeren en Tuinders tot de laatste toe (van Cjhr. huize) onderbrengen in dien Bond- Nu is er, zegt spr., meeningsverschil over or- ganisaïie's. Hij is echter "God dankbaar voor de Chr. arbeidersorganisatie^. Waarom mogen wij het dan niet wezen voor onze patroonsorganisa tie^. Als een arbeider ondergebracht is in een neutrale organisatie, dan is hij daar niet op zijn plaats zegt men, men durft er somwijlen wel een tuchtzaak van te maken, maar nu de patroon, is daar een andere wet voor geldig Dit is echter slechts het negatieve argument. Maar het belang rijker, het principieel© argument is: Wij moeten houding tot God en tot onze naaste ons voor een een eigen organisatie hebben, omdat deze ver- groote rol plaatst. Principieel beschouwt kunnen wij niet werken met hen die van een andere lej venshouding, zijn, dan kunnen wij onze houding bepalen tegenover hen die van de wereld zijn. Wij zijn in dit alles pog wel iets liberalistisch, maar onzen Bond heeft u allen noodig zonder onderscheid, van welk een politieke partij gij ook zijt. Vergaderingen van uwe Vereeniging en ons pas verschenen blad moeten daartoe medewer ken. Practisch werk wordt hierna genoemd. Met een opwekking, dat bij Babel's, Rome's en Ni neve's val de plattelandsbevolking steeds re- formeerend optrad, en dus hoewel ook bespot wordend, toch ons de taak is voorgeschreven om in alles Gods eere.te bedoelen, besluit Spr. zijn rede ,die door de ruim 100 aanwezigen met aan dacht werd aangehoord. In de bespreking welke hierop volgt, wijdt de Spr. nog al interessant uit over de wenschelijk- heid van beschermende rechten en bespreekt in dezen ook de houding van sommige onzer econo men en onder hen ook het werk van den heer Colijn in zijn conventie's en conferenties geduren de de laatste maanden van het vorig jaar. Be Voorz. dankt den spreker voor zijn werk van dezen avond en uit den wensch dat hij ook straks mag hooren dat zijn werk van dezen avond niet te vergeefsch is geweest De heer v. d. Heuvel eindigt hierna met Dafik- het in vorige ronden 'behaalde aantal punten door individueele kolvers en clubs: „Volharding", Oudkarspél Di i totaal G Plak man 88 (479) 567 P. Moeijes 98 (444) 542 D'. Plakman 94 (428) 522 K-Kat in (508) 619 C|. Blokker 129 (400) 539 L. Stokman '87 (524) 611 Algemeen totaal 3400 „Ons Genoegen", Noordscharwoude. D<. Bakker 162 (589) 751 J- Hink 151 (550) 701 W. Bakker 134 (551) 685 F. Blauw 143 (542) 685 Sj. MaakaJ 159 (587) 746 Cihr. Olthoff 81 (451) 532 Algemeen totaal '4100 „Vriendenkring" Noordscharwoude: L. Dekker '149 (630) 779 W. Bakker "175 (583) 758 G. Deutekom 153 (541) 694 S. Timmerman 139 "(617) 756 O. Kuiper 144 (555) 699 IC!. Langedijk 122 (645) 767 Algemeen totaal 4453 „Op Maat" J. Zijp P. Goet A. Boon P. v. d. Welle O. Berkhout P- Langendijk „Gezellig W. Kuin Jb. de Wijs t tw;,, Th. Vroling Jb. Kraakman Ziu'idscharwoude. 175 (670) 139 (627) '118 (593) '151 (526) 204 (644) 160 (563) Algemeen totaal 845 766 711 723 4572 ZUIDSCHARWOUBH. KOLVEN In de kolfbaan van hotel „De Roode Leeuw" werd heden de kolfmatch beëindigd, welke in de 6 kolfbanen aan Langendijk werd gespeeld door de A. en B.-klassen der verschillende clubs, aan gesloten bij den Langendijker Kolfbond. Het wa ren Zondag de B.-klasse, die in de laatste ronde den vreedzamen kamp tegen elkaar aanbonden. We laten hier den uitslag volgen van den laat- s'ten wedstrijd, er tusschen haakjes bijvoegende Zuldscharwoude. 142 (524) 666 123 (591) 714 (M?) 654 97 (460) 557 Algemeen totaal 4028 Hiermede is deze kolfmatch afgeloopen. Er kan worden geconstateerd, dat door de kolvers met animo is gespeeld, en dat véle belangstel lenden in het kolfspel deze wedstrijden geduren de de twaalf achtereenvolgende, met belang stelling hebben gevólgd. Ongetwijfeld is de lust voor het kolfspel, dat hier reeds zoovele beoefe naars telt, nog meer aangemoedigd en zullen meerderen zich aan deze sport gaan wijden.'Voor al onder de jongeren begint er animo voor het kolfspel te ontstaan. De B.-klassen tellen reeds uitmuntende kol vers onder haar leden en het is niet gewaagd te voorspellen, dat weldra eenigen van hen in de A.-klasse zullen worden opgenomen. In de match der B.-klassen heeft „Op Maat" te Zuidscharwoude gewonnen. 'Het hoogst aantal punten is geslagen door den kolver O. Berkhout, lid van „Op Maat" te Ziuidscharwoude. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende "hulp postkan tor en werd gedurende de maand Januari 1930 ingelegd f7911.59, terugbetaald f5687.55. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boek* je draagt 'het nummer 1469. OUDKARSPEL. „DIE EENDtRiACiHT". Analyseverslag van de 'N.V. Landbouwkan- toor te Alkmaar, vertegenwoordiger de heer Sten- neberg alhier, Kalizout 40 pot. als uitslag 40.0 pet. gehalte aan kali. Van de N.V. Haijtema te Alkmaar, vertegen woordiger de heer L. de Wit alhier, kalizout 40 pet., als uitslag 40.3 pet., gehalte aan kali. Jb. DE BOER,. Nieuwstijdingen AUTOBOTSING. Vier lichtgewonden. Zaterdagavond om kwart over zeven stond te de Kooy nabij den Helder een autobus van de ender neming van den heer Prine uit den Helder stil aan den rechterkant van den weg, daar de chauf feur een reperatie moest verrichten toen een per sonenauto -met een zestig tot zeventig km. vaart achter tegen de bus aanreed. De bus werd bescha digd, geen der finzittenden werd gewond, doch de personenauto werd totaal vernield. Van de vier inzittenden werden er drie licht gewond. Een tand' technicus uit Schagen, die naast den bestuurder zat kwam er niet zoo goed af. Hij werd door de voorruit geslingerd bewusteloos opgenomen en is naar het hospitaal in den Helder vervoerd. De in zittenden van den personenauto waren onder den invloed van sterken drank. De verwondingen van den tandtechnicus zijn niet levensgevaarlijk. Nadat hij tot bewustzijn was gekomen is hij uit het hos pitaal ontslagen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1