PUROL tij. ffonémSmjwmkn- Stemmingsbeeld -» Groentenland Een losse krabbel De vergadering van de Broeker vereeniging „Groen tecultuur" de vorige week gehouden, werd blijkens het verslag in ons blad gekenmerkt door een leven dige discussie. Inzonderheid de maatregel van het Marktbestuur, uitvloeisel van het genomen besluit van de laatste algemeene vergadering van de L. G. C., om goede producten onder het U.C.B.-merk te veilen, vormde het punt van discussie. Daartegen was heel wat oppositie, alleen de L.G.C. volgde deze methode en geen enkele andere koolmarkt; ook zou het over U.C.B. veilen geen voordeel opleveren: Deze twee punten werden als argumenten naar vo ren gebracht. Juist is de opmerking, dat alsnog alleen de L.G. C. dezen maatregel heeft toegepast, wat heelemaal geen bezwaar is, als het maar een goede is te ach ten. En daarvan ben ik overtuigd en ik werd hier in nog bevstigd door het volgendegeval, dat zich ter Broeker markt heeft:;afgespeeld. Een bouwer veiled een partijtje kool met de be merking i.k., we weten, wat zulks beteekent, iets kanker, De kooper had de lettertjes niet opgemerkt en drukte af op f 1.50. Toen viel zijn oog op de kwa liteitsaanduiding, waarop de koop ongedaan werd verklaard. Bij overveiling werd f0.80 besteed, waarmee de bouwer niet tevreden was. Te Broek is men niet sjiekeneurig, de kooper nam er genoegen meer, dat de aanvoerder zijn goed hield. Daarop heeft de bou wer zijn partij gesortaerd, het was met de kanker niet zoo h$gl erg gesteld, slechts een gering percen tage viel uit. Den volgenden morgen kwam de bou wer met de gesorteerde partij. Nu met U.C.B. op 't bordje ter markt en maakte f 1.70 per 100 kilo gram. Dit geval is zeer leerzaam. Tal van partijen worden met de bemerking i.k. aangevoerd, die zeer wel, indien ze werden bewerkt als door den bewusten bouwer, onder U.C.B. konden worden gemarkt. En dat men elders nog niet zoo handelt, moge al juist zijn, even juist is het, dat de uitval bij lossing gemeenlijk veel grooter is, ja, het komt meermalen voor, dat partijen voor het U.C.B.-merk geheel worden afgekeurd. En wat de laatste dagen te zien gaven, moge ab normaal zijn, daarbij zeer jammer (dat nl. door schot witte kool onverkoopbaar en waardeloos was) thans zal wel niemand durven beweren, dat onder U.C.B. veilen geen zin heeft. Wat aan de markt komt van denen, en niet on der U.C.B. wordt geveild, is vrijwel waardeloos. Ondet Obdam brengen de bouwers geen door schot denen meer ter markt, ze gaan voor de koeien wat stellig de juiste oplossing Is onder de gegeven omstandigheden. Dat er nogal wat ónder het U.C.B.-merk wordt verzonden, moge blijken uit het feit, dat er gedu rende de maand Januari met zijn veel te geringen afzet, toch nog ruim 200 wagons van 10 ton onder genoemd merk de grenzen zijn gepasseerd. Een algemeene opmerking moge nog worden toe gevoegd over de aflevering van deensche witte kool voor Amerika. De struk moet afgesneden zijn, waarmee diverse aanvoerders nog niet voldoende rekening houden, met als gevolg oponthoud bij het lossen. Voor men de kool laadt, zorge men voor schoo- ne „strukken"; vooral nu de massa in mand of krat (althans voor denen) terecht komt. Hier en daar laat de aflevering op die punten nog wat te wenschen over. Men doe er zijn voordeel mee. Nu ik het toch over kankerstronken heb, is het niet onaardig te vertellen, wat me dezer dagen te Obdam ter oore is gekomen. Zonder me te begeven op het terrein van den Plantenziektenkundige, wat het territoir is van den gewaardeerden medewerker den heer van Herwij- nen, wil ik iets vertellen over de veelbelovende proe ven, door laatstgenoemden te Obdam genomen, ter voorkoming van doorzieken van de koolstronk in de schuur. Diverse bouwers te Obdam waren over het resul taat zeer tevreden, en de voorzitter van den L.T.B. te Obdam heeft me verzekerd, dat hij zijn goed bij leven en welzijn den volgenden herfst naar de me thode van Herwijnen wil behandelen. Hoe de vloeistof, waarmee de stronk wordt be handeld, is samengesteld, weet ik niet. In elk geval is het van belang, dat de tuinbouwers weten, dat er hard gewerkt wordt aan de bestrij ding van het euvel, dat ook dezen winter in de kool nog al sterk optreedt. Allicht worden de resultaten van de genomen proe ven wel gepubliceerd. Voor ik er toe overga andere krabbelstof uit te werken, ben ik wel verplicht even terug te komen op het laatste ingezonden tsuk van den Heer T E°igenTijk Se ^ISmeer ter voorlichting mijner fabricageproces^ ak bij voorbaat uitgesloten schij lezers, dan wel als antwoord aan mijn geachten gericht is op de productie van een constante en superieure kwaliteit van het te fabriceeren bier. Lit doel ziet men bereiken èn door het uitslui tend de allerbeste grondstoffen worden gébruikt èn daarnaast doordat een dusdanige geperfection- neerde outillage in bedrijf is, dat storingen in het opponent. De laatste moge zich al „kiplekker" ge voelen, het neemt echter niets weg van het feit, dat hij aardigjes in een cirkeltje redeneert. Hij heeft blijkbaar nog eens gebladerd in „de Militaire Spectator ".ijverig gezocht naar een ci taatje dat als bewijs zou kunnen dienen, hij vond er zoo waar twee en het scheelde maar een beetje of de heer Thomassen schreef in vervoering neer, wat wijlen Archimedes eens uitriep: „Eureka!" - ik heb gevonden. Met eenige verbazing heb ik 's heeren Thomassen stukje gelezen en mij afgevraagd: heeft hij mijn „Ietwat vastere krabbel" dan niet gelezen? Daarin is nla. het hoofdcitaat, waarop hij in eerste instantie zich meende te kunnen beroepen, door mij reeds genoemd enweerlegd. De schrijver van het artikel in de Militaire Spec tator, Luit.-Generaal Snijders bestrijdt de meening van den Duitschen Overste Wolfgang Förster in diens boek: „Graf von Schliefen und der Weltkrieg' Nu is het de Duitsche auteur, die het jaartal 1909 heeft genoemd en al bestrijdt L.-G. Snijders niet uitdrukkelijk het jaartal 1909, gaat het absoluut nifit-op, een bevestjeiua. Ahjft&ïif1 giMeffrl den Overste Förster. Als de heer Thomassen het Duitsche werk eerst eens kalm leest en daarna nog eens het artikel van den Hollandschen auteur, dan vlei ik me met de ge dachte, dat hij ongelijk zal willen erkennen. Ten eenenmale onjuist is hij, (om geen scherper woord- te gebruiken) als hij mij in de schoenen schuift, te hebben willen bewijzen, dat uitsluitend de reor ganisatie van het Nederlandsche leger door minis ter Colijn ons land buiten den oorlog hield. Wel heb ik uit het werk van generaal Snijders aangetoond, dat volgens diens rneening, de leger-re- organisatie in 1901 begonnen, het buitenland de overtuiging heeft bijgebracht, dat Nederland bij schending van zijn neutraliteit zulks zich niet zou laten welgevallen. En in de tweede plaats, dat door minister Colijn gevoerde politiek deze gunstigewerking voor ons land heeft gedaan, dat ze in het buitenland de over tuiging heeft versterkt, dat wij bij aantasting van onze zelfstandigheid niet weerloos zouden toezien waardoor wijziging of een gewijzigde uitvoering van de Duitsche krijgsplannen voorkomen is. En uiteindelijk heb ik gememoreerd, dat de SD A.P.-kamerfractie in 1914 eenstemmig vóór de door de regeering aangevraagde credieten heeft ge stemd, waardoor mee het door den heer Colijn ge reorganiseerde leger-apparaat zijn oorlog-voorko mende werking kon doen, zoodat het den heer Tho massen als S.D.A.P.-er allerminst past, de noud-mi- nister Colijn als vijand van de vredesgedachte voor te stellen. Dit is pure onzin, met de geschiedenis in strijd. O ja, de toon van mijn schrijven. Ik ben me waar lijk niet bewust, ook maar in eenig opzicht de wel levendheid niet te hebben betracht. Van somnabule- en soortgelijke argumenten heb ik me strikt onthouden, zelfs toen de heer Thomas sen mij qualificeerde als die „Anti-Revolutionaire militairistische medewerker." Verdere discussie acht ik geheel overbodig, ik ga er ook niet meer op in, voor het geval de heer Thomassen mocht willen antwoorden. nen. Desniettemin spreekt de film van een voort durende waakzaamheid gedurende elk onderdeel van het brouwproces, een controle die steunt op de meest moderne laboratorium-ervaring. Geen wonder dat het product van deze brou werij, het „Amstel-Bier", zoowel hier te lande, als in bijna alle werelddeelen, zoo algemeen op prijs gesteld wordt, Den even geestige.als origi- neele afbeelding van het handelsmerk der brou werij, de beide wereldhalfronden, geeft een aan schouwelijke voorstelling van de verspreiding van het Amstelbier over heel de aarde, speeiaal in de tropische landen. Een technische beschrijving van het moderne brouwproces is hier zeker niet op zijn plaats en zou trouwens zonder illustratie ook moeilijk te geven zijn. Wel zij gewezen op den geweldigen indruk dien dit grootbedrijf op den toeschouwer maakt. (Het productievermogen der Amstelbrouwerii be- ^crgrrrs-t, worat^ashgevóêrd en automatisch op geslagen .ingeweekt en in enorme trommels in de mouterij tot ontkieming komt. Na in de eersten geroosterd te zijn en in de schfootmolen gemalen, begint het eigenlijke brouwproces in het wijdsche brouwhuis. Alles is hier enorm van afmetingen. Ter illustratie diene, dat de bierketel een inhoud heeft van hon derd kubieke meter. Na gisting in de groóte moderne gistkuipen, het best met zwembassins te vergelijken en dan alleen met die voor geoefenden, vanwege de diepte volgt een langdurig rijpingsproces in de uitgestrekte legkelders. Het bier is eerst na maanden belegen en ge schikt voor de consumptie. Men ziet in het vaten tappen en door een leger van vrachtauto's vervoeren, dan wel in de botte larij, voor den export bottelen. De op Amerikaansche leest vrijwel geheel me chanisch werkende bottelarij is op zichzelf reeds een genoegen om te aanschouwen. Ongetwijfeld zullen velen willen gebruik ma ken van de uitnoodiging om de brouwerij met eigen oogen in werking te zien. Dit krachtige en modern ingerichte nationale bedrijf is zeer zeker de moeite van aanschouwen waard. In de pauze werden den aanwezigen een glas glas Amstel-Pilz aangeboden. De avond werd besloten met de vertooning van een komische film. Plaatselijk Nieuws FILM BROUWERIJ GROOTBEDRIJF. Voor een belangstellend publiek werd gister avond in de zaal van den heer CV Vis te Oudkar spel de film van het grootbedrijf der Amstel- brouwerij vertoond. Deze film geeft een duidelijk beeld van de NOORDSCHARWOUDE. Zooals men zich misschien zal herinneren, heeft hier het vorig jaar een ontmoeting plaats gehad tusschen een 8-tal leden van de Gymnastiek-ver- eeniging „Hercules" en een gelijk aantal leden van den Turnkring „Dordrecht". Hiervoor waren de beste leden toen uitgekozen. Thans zal een gelijke ontmoeting plaats hebben te Dordrecht en zullen weder 8 van de beste tur ners van onze vereeniging den 22 Maart naar Dor drecht trekken. NOORDSCHARWOUDE. „Wie de jeugd heeft heeft de toekomst". En wanneer we hieraan denken, dan durven we gerust zeggen dat de toekomst van de gymnasteik- vereenigingen „Hercules" en „Hygiéa" er schitte rend uitziet. Sinds er een nieuwe geest in deze vereenigingen ingewikkelde reek, ven „enipuf.tie, welk, in ,1, SgffiSS.SISrVK, X 1«eSTS moderne brouwerij noodig zijn om van gerst, hop ze met rassche schreden vooruitgegaan, en water de smakelijke drank te vervaardigen, die I Dat bleek ook al weer, toen we in de 'gelegenheid sinds het allereerste begin van de menscheliike i waren de openbare uitvoering bij te wonen van de beschaving op aarde, met den naam van „bier" ■1oneens" en mP,slPS~ wordt aangeduid. IMede, dank zij de deskundige mondelinge toe lichting bij het afdraaien van de film gegeven, was het opmerkelijk hoe de toeschouwers, de waarlijk niet zoo gemakkelijk te volgen gang van zaken in dit, wij mogen wel zeggen tot in het uiterste geperfeetionneerde en tevens zoo gecom pliceerde bedrijf, volkomen wisten te volgen. De aandachtige belangstelling en ingespannen stilte gedurende de voorstelling, waren voor ons het bewijs, dat de film voldeed aan haar doel nl. den niet-brouwer te geven een begrijpelijk beeld van het moderne brouwproces. Een pro ces dat, zooals de film toont, in de eerste plaats jongens- en meisjes- adspiranten. De groote zaal van het clubgebouw was van voor tot achter met belangstellende ouders en anderen gevuld, ja, het was er zoo vol, dat nog door ver schillenden moest worden plaats genomen boven op de galerij. Wat goede sport-propaganda al niet vermag. Reeds meermalen hebben wij er al op gewezen, welke groote voordeelen er verbonden zijn aan deze gezonde sport, onder deze uitstekende leiding be oefend, een sport, die van zooveel belang* is voor den verderen groei en ontwikkeling van het men- schelijk lichaam. Zoo konden wij in stijgenden lijn volgen de voor uitgang bij de verschillende afdeelingen, die voor het aandachtige publiek met zooveel ambitie hun oefeningen te zien gaven, die ze trotsch als ze waren als het goed ging met animo uitvoerden Het was waarlijk een genot die vele kleine meisjes en jongens op het tooneel te zien verschijnen," onbewust van hun kinderlijke losheid, maar die ook nu haar bekoring niet miste. Een lachend gezichtje wanneer ze vader or= moe der zagen, met een vraag in hun heldere oogen: gaat het goed? Maar wat tevens een dergelijk optreden van deze meisjes en jongens zoo aanlokkelijk maakt, is de goede gedachte van den leider, om aJle oefeningen op de maat van de muziek te laten uitvoeren, waardoor maatvastheid en rythme worden aange kweekt. J Men zal natuurlijk niet van ons verlangen dat wij al de gedane oefeningen noemen, maar wel denken wij terug aan de lieftalligheid van die meisjes, toen zij hun rythmische oefeningen zoo keurig op de maat van de muziek uitvoerden. Het was waarlijk een lust voor de oogen om dit te zien. Tot slot kregen we een schitterend tableau, geti teld: „Wintervreugd" zoo had het kunnen zijn, wanneer de vorst en sneeuw ons nu maar niet in den steek hadden gelaten. Het tableau muntte uit door fijnheid, een bij zonder gedetailleerde uitwerking van alle onderdee- len. Het was een „wintergezicht." Wij willen ons verslagje besluiten met een woord van hulde te brengen aan den heer Boot, voor zijn opbouwende oefenstof, voor de liefde waarmede hij door en voor de kinderen zijn doel nastreeft. Binnenland NIEUWE SPOORBOEKJES. De Nederlandsche spoorwegen zullen van 15 Mei a.s. af haar officieele reisgidsen doen verschijnen in twee uitgaven, nl. een reisgids van klein formaat inhoudende uitsluitend de treinverbindingen in Ne derland en een uitgebreiden reisgids van grooter formaat welke naast de Nederlandsche treinver bindingen ook de voornaamste buitenlandsche ver bindingen, zoomede uitgebreide mededeelingen om trent tarieven enz. zal bevatten. STATEN GENERAAL. Het laat zich aanzien, dat de Eerste Kamer zal worden bijeengeroepen tegen 25 Februari a.s. voor het houden van algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1930 en de be handeling hiervan. De Tweede Kamer is in openbare zitting bijeen geroepen tegen Dinsdag 11 dezer te 1 uur. De voorzitter zal in deze vergadering voorstellen onmiddellijk een aanvang te maken met de beraad slaging over de Surinaamsche begrooting voor 1930 Voorts staan op de agenda o.a. de Nederl.-Indische begrooting voor 1930 het wetsontwerp tot regeling van de winkelsluiting en de interpellatie-Wijnkoop naar aanleiding van de huiszoekingen, die gedaan zijn bij de Communistische Partij Holland. DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA. Ter gelegenheid der verleening van het eere-doc toraat in de letteren en wijsbegeerte door den Se naat van de Leidsche Universiteit aan Prinses Ju liana heeft, zooals met enkele woorden reed sge- meld is, Vrijdagavond ten paleize in den Haag een maaltijd plaats gehad, waaraan, behalve de Konin gin de groot-hertogin van Oldenburg de Prins en Prinses Juliana een zestigtal gasten deelnamen. Hièrtoe behoorden zij, die met de prinses te Katwijk vertoefden, het bestuur der vereeniging van vrou welijke studenten te Leiden, de leden der jaarclub van de Prinses en enkele andere leden van de V. V.S.L. président en secretaris van curatoren, de ree tor-magnificus de promotor en eenige andere hoog leeraren, benevens enkele vertegenwoordigers van de studenten. De paranympha I, mej. Michelin, die de functie dronk uit op den jonge doctor,"en'Se parariyn$fil II,jkvr. de Brauw stelde een dronk in op haar ou ders. De Prins wenschte zijn dochter geluk met de haar te beurt gevallen onderscheiding bracht zijn dank uit aan de hoogleeraren die de studie van de Prin ses hebben geleid en dronk op de faculteit der lette ren en wijsbegeerte der Leidsche universiteit. De Koningin huldigde na een woord van geluk- wensch aan de Prinses den Senaat der universiteit voor de wijze, waarop deze de prinses haar verblijf aan de hoogeschool behulpzaam was geweest, en richtte een woord van dank tot de studiegenooten der prinses, voor de door haar van alle zijden on dervonden vriendschap en steun Tevens betuigde de Koningin haar erkentelijkheid aan de bevolking van Leiden en Katwijk voor haar medeleven met de Prin ses gedurende de jaren van haar verblijf aldaar en stelde ten slotte een drgpk in op de glorie en den bloei va nde Leidsche academie. De rector-magnificus der universiteit heeft een dronk uitgebracht op de Koningin-Moeder. Vertegenwoordigers van de Universiteit en van de studiegenooten der Prinses brachten haar in het bijzonder hun gelukwenschen over en herinnerden aan de waardeering en de vriendschap die in de afgeloopen jaren tusschen de Prinses en haar do centen en medestudenten was ontstaan. Ten slotte bedankte de Prinses haar paranym- Phen voor de bemoeiingen met dit feest en alle spre kers voor hun goede wenschen en hartelijke woor den, alsook voor de medewerking en genegenheid die zij in de afgeloopen jaren van een ieder had mogen ondervinden De Koningin heeft benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje prof. dr. A. J. Wensinck, prof. dr. N. van Wijk en prof. dr. J. Huizinga, hoog leeraren aan de rijksuniversiteit te Leiden. DE ARBEIDSMARKT. Toeneming van de werkloosheid. Uit het Decembernummer van het maandbericht der Amsterdamsche arbeidsbeurs blijkt, dat in de maand December in totaal zijn behandeld 34372 aanbiedingen van werknemers, 8705 aanvragen van werkgevers, terwijl tot stand zijn gebracht 5194 plaatsingen (3062 van mannen en 2132 van vrou wen) dat zijn er 822 minder dan de vorige maand, en 607 plaatsingen minder dan in dezelfde maand va nhet vorige jaar. Aan het einde der verslagmaand stonden als niet geplaatst nog bij de gemeente-arbeidsbeurs inge schreven 23768 werkzoekenden, waarvan 15271 werk loozen naar eigen opgaaf. (De overige 8497 stonden ingeschreven om via het arbeidsmarktorgaan van betrekking te veranderen. Vergeleken met de vorige maand, toen het aantal werkloozen 11901 bedroeg is de werkloosheid in de verslagmaand gestegen met 3370 werkloozen. De oor zaak van deze groote stijging is in hoofdzaak ge legen in den minder gunstigen toestand der dia mantnijverheid. Voorts is er een vermindering van werkgelegenheid in het bouwbedrijf hoofdzakelijk als gevolg van seizoeninvloeden. Voor dit bedrijf werden de vorige maand 2614 werkloozen geteld, thans 3008. De werkloosheid onder de ongeschool de beroepen nam met rond 700 werkloozen toe, vermoedelijk moet hier ten deele gedacht worden aan het tijdelijk stop zetten der rijkswerkverschaf- fingen. Vergeleken met dezlfde maand van het vorige jaar ,toen het aantal werkloozen 12.395 bedroeg is de omvang der werkloosheid in de verslagmaand 2876 hooger. Van het totale aantal van 15271 werkloozen, die aan het einde der maand nog niet aan werk kon den worden geholpen, behoorden tot het bouw bedrijf 3008, het handels-, kantoor- en winkelper soneel 1177, het diamantbedrijf 3721, het hotel-, café- en restaurantbedrijf 418, de metaalvakken (inclusief het electrotechnisch, film en radiobedrijf 906, het transportbedrijf te land en te water 1394, en de ongeschoolde beroepen 3146. Op elke 100 als werklooze bekenden kwamen o.a. rond 20 bouwvakarbeiders voor (vorige maand 22) 24 diamantbewerkers, (17), 8 handels-, kantoor- en winkelbedienden (9), 3 in het hotel- café en res taurantbedrijf (4) 3 arbeiders in de hout- en meu belindustrie ®(3), 6 metaalarbeiders (inclusief elec- triciens) (6), en 30 ongeschoolde en transportar beiders (33). Jaarcijfers. In hetzlfde maandschrift zijn reeds opgenomen de jaarcijfers voor 1929. Deze geven aan, dat het to4 tale aantal aanbiedingen van werknemers bedroeg 171.372, (1928): 167.813); het totale aantal aanvra gen van werkgevers 108.178, (1928: 97.547) en dat 79.970 (in 1928 74.845) plaatsingen tot stand zijn gebracht d. i. 6.8 procent meer, Kr zijn rond 10.000 werKgeversaanvragen meer geboekt aan vorig jaar. Het verloop der werkloosheid was in 1929 gunstiger dan in 1928. Terwijl in 1928 het gemiddeld aantal geregistreerde werkloozen was 11.265, was dit in het verslagjaar 10.543. IN DEN DIKKEN MIST. Gistermiddag half twee zijn bij het Kooyzaond 4 kilometer buiten het Kraboersgat, de vracht-en passagiersboot „Prins Hendrik" op weg van Harlin gen naar Amsterdam en de veerpont „Leeuwarden" van de Hollandsche Spoorweg Mij. op weg van Enk huizen naar Stavoren met elkaar in botsing geno menDe kapitein van de „Prins Hendrik" de heer G. J. de Jong uit Dokkum, die al jaren lang op deze route vaart, had in verband met den buitengewoon dikken mist order gegeven op halve kracht te va ren en geregeld den misthoorn te laten werken. Er werd goede koers gehouden op den misthoorn van het Krabbersgat af en er werd zooveel mogelijk op het Kooygat aangehouden. De signalen van de stoompont werden reeds eenigen tijd gehoord, doch plotseling kreeg de „Prins Hendrik" de stoompont recht vooruit en ofschoon deze twee korte stooten gaf en de „Prins Hendrik" met volle kracht achter uit sloeg, was een botsing onvermijdelijk. Aan stuurboordzijde werd de stoompont midden- scheeps geraakt. De geheele kop van de „Prins Hendrik" werd van den waterspiegel af in elkaar gedrukt. Het water stond oogenblikkelijk voor de waterdichte schotten maar oogenblikkelijk gevaar was er niet. De geheele inventaris van den holmees ter was totaal vernield. De kachel en al het gereed gemaakte eten raakte over den vloer terwij 1de la ding door elkaar werd geworpen. Er waren twintig passagiers aan boord voor Amsterdam, die door elkaar werden geworpen, doch gelukkig geen let sel bekwamen. Toch werd het raadzaam geacht om de passagiers van de stoompont over te zetten. waarna de „Prins Hendrik" op eigen kracht naar Enkhuizen terugkeerde en aan „het Hoofd" lig- 1 plaats koos. De boot zal naar een werf moeten ter reparatie. De passagiers vertrokken per trein naar Amsterdam. De veerboot met kapitein Goos uit Enkhuizen keerde naar Enkhuizen terug. Zijn boot bleek ook ernstig beschadigd te zijn. De reeling is voor een groot deel verbrijzeld en onder de waterlinie is een scheur' van 38 c.M. Het groote ruim staat vol water. Beide kapiteins verklaarden dat de dikke mist, wel ke om Enkhuizen hing, de oorzaak was van de botsing. AUTO-ONGELUK. Gisteren is op den Rijksstraatweg onder de ge meente Kerkwijk bij den Bommel een autoongeval gebeurd. De heer G. Tammer uit Soesterberg reed in snelle vaart met zijn auto vermoedelijk doordat hij uitweek voor een wielrijder, die aan den ver keerden kant van den weg fietste tegen een boom. De auto werd grootendeels verwoest. De bestuurder kreeg zware hoofd- en beenwonden. Hij is naar het ziekenhuis te Den Bommel overgebracht en aldaar opgenomen. DE REGENMAKERIJ. t-u. KSv,aav,iva&v ac henr veraart met mede werking van de K.L.M. Zaterdagmiddag zou demon streeren tusschen Scheveningen en Katwijk, had eenige honderden nieuwsgierigen gelokt naar den Strandboulevard, waar zij op het Noordelijk einde de dingen afwachten, dieniet zouden ge beuren. Vele toeschouwers hadden zich vergezeld doen gaan va nhun parapluie hetgeen wellicht meer be trekking had op den regen, dien moeder natuur dreigde uit te storten, dan op dien. welken de heer Veraart had willen trachten op te wekken. De demonstratie is niet doorgegaan, omdat het weer daarvoor niet gunstig was. Dit was precies 3 uur, toen de uitzending van de demonstratie zou beginnen, per radio benend gemaakt. De voorzichtigen waren tot dat uur thuis geble ven. HET WEER IN JANUARI. Het Kon. Met. Instituut in de Bilt publiceert het volgende overzicht van het weer in Januari. Gemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend temperatuur 2.5 graad C. te hoog. Zij was in de 3 dekades respectievelijk 3.5, 3.5, en 0.5 graad boven normaal .De grootste afwijkingen kwamen voor op den 15den met 3.5 graad boven en den 28sten met 2 graden beneden normaal. De gemiddelde maxim, temperatuur was 3 gr. het gemiddelde minimum 1 gr. boven normaal. Het aantal dagen met minima beneden het vries punt bedroeg te de Bilt 4 tegen 16 normaal. De neerslag was over het geheele land beneden normaal. Het tekort bedroeg in het Noorden en Noord-Oosten 15 tot 30 procent in het Zuiden en Zuid-Westen 30 tot 35 procent. Te de Bilt werden 67 uren zonnecshijn waarge nomen tegen 51 normaal. D|E STAATSLOTERIJ. Op de heden gehouden trekking der Staatslote rij is de 100.000 gevallen op no. 899. Burgerlijke Stand Gemeente St. PANCRAS. 'Over de maand Januari 1930. GeborenJan, zoon van Cprnelis Koöij en Bar bara Kooij. Greta Annie, d. van Jan Jongejan en Hillegonda Biersteker Floris, z. van "Dirk en Hillegonda Biersteker. Floris, z. van Dirk Koning en Brechtje de Jongh. 'Jacobus, z. van Jacobus Johannes Gout en Neeltje Kloosterboer. Geseheiden van echt Jacob de Vries en Niesje Vrièsman. Overleden: Pieter van 'der Molen, jaren, echtgenoot van Teetje Smit. Guurtje Marees, 73 jaren, weduwe van Jaai Booij. Haartje Muis, 62 jaren, echtgen. van Johannes Nicolaas Schut. ST. PANCRAS. Loop der bevolking over 1929. Bevolking op 31 Diec. 1928: 715 mannen en 657 vrouwen, totaal 1372. Ingekomen personen: 57 mannen en '48 vrou wen .totaal 105. Geboren: 20 mannen en'17 vrouwen .totaal 37. Totaal 792 mannen en 722 vr. is 1514. Vertrokken personen: 40 mannen en 50 vr. is in totaal 90. Overleden 7 mannen en 4 vrouwen is 11. In totaal 47 mannen en 54 vr. is 101. Aantal inwoners op 31 Dec. 1929: ''745 m. 668 vrouwen .totaal 1413. Gesloten werden 15 huwelijken. Ingeschreven werd een echtscheiding.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 2