Een Hygiënische bereidingsmethode Nieuwstijdingen AUTOBUS-ONGELUK. Alle inzittenden ongevaarlijk gewond. Zondagmorgen heeft op den rijksweg tusschen Deventer en Apeldoorn een ernstig autobus-onge luk plaats gevonden. Toen nl. de A.D.A.-bus van 10 uur uit Apeldoorn de buurtschap De Teuge gena derd was, moest deze bus, waarin zestien passagiers zaten, uitwijken voor een in dezelfde richting gaan den woonwagen. De chauffeur Van Werven heeft echter de bus niet meer op den weg kunnen krij gen, zoodat deze met groote vaart tegen een ter zijde van den straatweg staanden boom opreed, welke tot midden in den busmotor drong. De schok was zoo hevig, dat van de zetels in het rijtuig geen enkele meer op den vloer bleef staan. De passa giers lagen allen door elkander. Toen hulp was gerequireerd constateerde dr. L. H. J. Mestrom van de nabij gelegen St. Joseph-in- richting, dat een der passagiers, een zekere Wonink een been gebroken had. De anderen waren er met schrammen hoofdwonden en builen afgekomen. Wo nink werd naar een ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht en de andere passagiers konden op eigen gelegenheid naar huis gaan. MOLENS EN WINDRECHT. Een molenaar te Woudrichem zag met schrik dat men bezig was.naast zijn molen, gelegen op de oude vestingwallen, jonge eikken te planten. Zoo direct zou hem dat geen kwaad doen, maar onze molenaar, die een vooruitziend man was en er niet aan dacht zijn windmolen af te breken zag het toch gebeuren, dat de jonge eikjes groot zouden worden en zijn molen den wind afvangen. Hij wend de zich tot „De Hollandsche- Molen" en die weer tot het Stadsboschbeheer en daar vond men uit, dat de molenaar niet bang behoafde te zijn in de registers van de vesting Woudrichem stond 'n wind recht te zijnen behoeve ingeschreven, dat hij nooit gekend had, en dat ten eeuwigen dage verbood, gebouwen en geboomten boven een zekere hoogte die den molen zouden kunnen hinderen, op te richten. Die belangrijke aanteekening dateerde van voor 1795, want na dien tijd is geen windrecht voor korenmolens meer op die manier gevestigd. Men heeft dus plechtig beloofd de eikjes laag te snoeien. De molenaar was tevreden en de Wou- drichemmers ook,, die nu zoowel hun molen vrij en frank zien draaien als hun walien met groen ver sierd. Voor andere molenaars, die last mochten krijgen van geboomte, een wenk: wie weet wat er nog in de oude archieven van hun plaats van in woning te vinden is. (Ingezonden mededeeling.) Merkwaardige machine voor het vervaardigen van Geneesmiddelen in Bonbon-vorm Onder den titel „Een Hygiënische Bereidings methode", treffen wij in het Dagblad van Bot terdam het onderstaande aan: Hoewel de moderne techniek over alle liniën „snelheid" als voornaamste devies in haar wapen voert ,is zij daarnaasttoch ook niet blind voor verbeteringen op ander gebied. Wij -waren dezer dagen in de gelegenheid daarvan een duidelijk voorbeeld te zien in den vorm van een com binatie tusschen snelheid, en hygiëne. De N.V. Handelmaatschappij L. I. Akker, brengt sedert korten tijd de bekende Abdijsiroop ook in bonbon-vorm in 'den handel. Naar ons. ter oore kwam, wordt voor de vervaardiging van deze 'bonbons een speciale en zeer moderne be reidingswijze gevolgd en het leek ons interessant ons tot de Directie van genoemde maatschappij te wenden om nadere inlichtingen. vervolgens door de machine zelf glad geborsteld wordt en even verder.drukt een z.g. mal 24.0 vormen in "de poedermassa. Inmiddels is aan de voorzijde van de machine (fig. 2 het eigenlijke chemische proces begonnen, waardoor de vloei bare siroop tot een te „stollen" 'massa wordt omgewerkt. Na het inpersen van de vormen schuift de machine den bhk onder het vul-appa- raat en geheel automatisch pompt dit apparaat de vormen vol met een snèlheid van 48 vullingen per seconde. Daarna verlaten de bakken de ma chine met behulp van een transport-band, die ze in hetzelfde tempo waarin zij de machine ver laten, naar 'de droogkamers voert. Wij waagden ons even in deze volgens de nieuwste sys'temen .geïsoleerde ruimte, maar de daar heerschende temperatuur van 120 gr. Fahrenheit maakte het noodzakelijk spoedig rechtsomkeert te maken. Wij noteerden nog even 'dat dag en nacht moet worden A-vamVALKEMBUR v LEEUWARDEN Plaatselijk Nieuws „HE|T KLEINE TO O NEED". Zaterdagavond werd in „Concordia" opgevoerd „Overschotje" van Dario Nit:odemie. Het stuk speelt in Bome en laat ons zien hoe een ingenieur Titus Fanti (de hr. P. Deute- kom), door een ontwerp van een spoorweg waar hij jarenlang aan heeft gewerkt, in armoede is geraakt. Hij was het symbool van 'den édelen, menseh met een warm hart, die begaan met het lot van een cabaret-zangeres met een zeer mid delmatige stem, Eranca genaamd, (mevr. T. Hop- Langenclijk) haar bij zich had genomen, wat hem de geldelijke toelagen van zijn familie kostte. Franca, de oorzaak van zijn armoede, overlaadt hem bovendien nog met verwijten. Zij is echt het domme, egocentische deel der samenleving. Overschotje (mevr. J. Deutekom-Berkhout) het kind, opgegroeid ojp de straat, slapende onder bruggen en op banken, door Titus terstond vrien delijk behandeld, is hem geheel toegedaan, en brengt hem daarvoor offers zoo groot, dat wij in haar meenden te zien de onschuldige, de mooie bloem opgegroeid op een mesthoop, niets vra- gonde, alleen maar willende geven, waar Eranca heel ongunstig bij afsteekt, evenals Eimelia (mevr. A. WagenaarKooij) de vrouw van Julius Ber nini (de heer G. Deutekom). Haar leven is slechts mannenharten veroveren en mooie kleeren dragen, maar ondanks alle schoonheid en aardsehe goe deren, kan ze een vergelijking mét Overschotje niet doorstaan. De laatste heeft iéts wat niet re koop is, oprechtheid en onschuld. Julius Bernini, de vermogende maar hartelooze materialist, die een vriendin" om economische redenen gemakkelijk zou kunnen afdanken, helpt Titus om zijn spoorwegplan door de regeering aangenomen te krijgen, en steunt hem financieel. Dieze hulp is echter niet ontbloot van zelfzucht, want hij hoopt, wanneer Titus eenmaal naar Lybiê is vertrokken, waar 'de spoorweg zou moe ten komen, hij met Overschotje meer „intiem" zal kunnen omgaan. Als hij Overschotje bewerkt en haar voorspiegelt, wat ze dan allemaal zal krijgen, en haar in den hals kust, verrast Titus hen. Deze waarschuwt Overschotje voor Julia en zegt haar niet meer te kunnen missen. Nu zij eenmaal weet dat Titus wel eens van haar weg kan gaan wanneer hij de concessie krijgt neemt ze in het geheim les van een oud- leeraar Buretti (de heer H. Slikker) die haar lezen, schrijven en aardrijkskunde leert. Wan neer Titus dan inderdaad de concessie krijgt, is Eranca uitgelaten, want het beteekent voor haar mooie kleeren en alle luxe. Wanneer Titus ver klaart ,dat ze niet mee kan, maar achter moét blijven, pakt ze uit als een furie en verlaat hem. Geheel anders met Overschotje, die stil en verdrietig is. Titus belooft haar echter, dat wanneer de spoorweg klaar is, hij terug zal ko men en zij zijn vrouw zal worden. Ziedaar zeer in het kort de inhoud van het stuk. Een stuk mét zeer zware rollen, 'dat zon der uitzondering prachtig is gespeeld, zooals we trouwens gewoon zijn van het „Kleine Tooneel". De zwaarste rol was ontegenzeggelijk de rol van Oversöhotje, en zonder iets te kort te willen doen aan de overige spelers, meenen wij te mogen zeggen dat èn haar pose én haar grime, zoowe'l als naar voordracht, boven alle lof is verheven. Haar spel was af. De grimage was weer in handen van den heer Bidderikhof. "Na de pauze volgde nog een eén-acter „Baas boven Baas" waarin de heer P. Deutekom zich weer eens echt kon uitleven. Er is dan ook har telijk gelachen. Het geheel was een genotvolle avond. Fig. I. Achterzijde van het machine-complex De met Abdijsiroop-bonbons gevulde bakken gaan in de machine, die ze ledigt en onmiddellijk daarna opnieuw vult. In é'én de rruime kantoren werden wij door één van de adjunct-directeuren ontvangen, die met de deur in huis vallend, ons uitvoerig mede deelde, hoe moeilijk het was geweest en hoe een ontelbaar aantal proefnemingen noodzakelijk wa ren om te geraken tot een hoestbonbon, waarop de qualificatie „Abdijsiroop in vasten vorm" ten volle van toepassing is. Dat toch was het uit gangspunt geweest. Met behulp van pharmaceu- ten en chemici van erkend Europeesche vermaard heid slaagde men er 'ten slotte in een monster te maken, waarin de werkzame bestanddeelen van Akker's Abdijsiroop ten volle bewaard waren, dat onbeperkt houdbaar was en dat geleverd kon worden tegen een binnen ieders bereik vallenden prijs. Maarnu moesten nog de theoretische wetenschap en de practische techniek elkaar de hand reiken. Want al was ten slotte de berei dingswijze en de chemische samenstelling komen vast te staan, waar was de machine te vinden, waarmede de vervaardiging in het groot kon plaats hebben? In de overtuiging dat de voor geen moeilijkheden terugdeinzende techniek ook hier raad zou wéten te schaffen, toog men op zoek naar een machinefabriek, wier taak moest bestaan in de practische verwezenlijking dezer nieuwe fabricatiemethode. Ook deze moeilijkheid werd tenslotte overwonnen en wij geven onzen lezers hierbij een tweetal afbeeldingen van een machine, waarvan zonder kans op tegenspraak kan worden gezégd, dat zij de uiterste vernuftig- j heid met de grootst denkbare hygiëne in zich j vereenigt. Op fig. 1 ziet men de achterzijde der machine, j waar de fabricatie een aanvang neemt. Eén sta- i pel van 12 houten bakken worden in de machine i geplaatst, die ze automatisch één voor éen af- neemt en verder leidt. Zijn de 12 bakken wegge- i voerd ,da.n wordt een nieuwe stapel ingezet; voor een geregelde fabricatie van beteekenis moet men de beschikking hebben over tenminste 5000 van zulke bakken. De machine vult de bakken I met een soort poeder, waarvan de oppervlakte" gestookt om de temperatuur constant te houden. Gedurende acht dagen blijft de inhoud van de bakken aan deze bijna verzengende hitte bloot gesteld ,in welken tijd'het „stollings"-proces zich als het ware voltrekt. Daarna gaan de bakken opnieuw in de machine, die ze automatisch le digt, de bonbons van het poeder scheidt en deze door den op onze'foto duidelijk zichtbaren trech ter naar buiten afvoert. Daar worden ze opgevan gen op metalen roosters, die daarna worden door geblazen met overhitten stoom teneinde de poe- derresten grondig te verwijderen en de bonbons glad en glanzend te maken. Dat doorblazen mét stoom maakt het noodzakelijk de bonbons nog 2 X 24 uur te „drogen", waarna de roosters ook wo cv langs transport-banden naar de verpak- kings-afdeeling gevoerd worden, waar automa tische vulmachines de prettige oranjedoozen vul len en afsluiten. Gp onze vraag of er geen kans bestond, dat het nieuwe preparaat de siroop, waaraan het zijn oorsprong dankt, zou verdringen, vernamen wij, dat dit natuurlijk zorgvuldig is. overwogen, maar een diepgaand onderzoek heeft bewezen, dat bij zeer velen de wensch bestond ook bui tenshuis de krachtig werkende bestanddeelen van Abdijsiroop te benutten ter bestrijding van aan doeningen der ademhalingsorganen, zoodat eenige vrees te dien opzichte niet behoefde te bestaan. De handige doos maakt dan ook het in den zak meenemen van het reeds meer dan 30 jaren po pulaire middel zeer gemakkelijk. Wij moesten afscheid nemen, wilden wij niet te veel beslag leggen op het niet tastbare, maar toch zoo kostbare bezit, waaraan vooral in het jachtende zaken- en industrieleven een chronisch gebrek schijnt te bestaan en waarvan het verlies niet meer 'terug te winnen is den tijd van hem die ons deze inlichtingen verstrekte, maar die toch ook nog wel iets anders te doen zou heb ben, dan een naar oopïj speurenden kranten-man zijn taak te verlichten. SPORT EN WEDSTRIJDEN Dl T. S. 1-S. Cl A. 3-2. In een zeer spannenden strijd is het de Dteetjes gelukt haar laatstén thuiswedstrijd te winnen. S.Ü.A., volgens de papieren een der zwakke zus jes, brengt in de praetijk echter een tip-top elf tal in 't veld, en heeft hier door zijn fair spel teen besten indruk achtergelaten. Om 2 uur wordt onder leiding van scheidsrech ter Boijakkers, die dezen wedstrijd correct heeft i gefloten, begonnen. Aanvankelijk verschijnt Pi. 1 met 10 man, daar op 't laatste nippertje, nog een bericht van verhindering van Kuis binnenkwam, maar al gauw werd 't elftal door een invaller gecompleteerd, terwijl ook de linkshalf Langen- dijk op 't appel ontbrak. D;. had dusi 2 invallers. Direct ontwikkelen de gasten een vlug spel, waar aan de D.-backs de handen vol hebben. D|e D.- voorhoede brengt 't voorloopig niet veel verder dan de S.-backs, die deze aanvallen zonder al te veel moeite weten te pareeren. Dé snelle linksbui ten 'der gasten blijft een voortdurende bedreiging, en vele voorzetten van zijn voet zijn het resul taat. Bij een hoog schot stuit de bal van Kan- 'sen's borst terug en uit de daaruit ontstane scher mutseling doelpunt S.Q.A. Dé Peetjes antwoorden met eenige vlugge aanvallen, maar de fanatiek verdedigende S.-backs en tenslotte de keeper, voorkomen ieder ernstig voornemen der E.-voor- waartsen. De strijd blijft tot de rust, met wis selende kansen, gelijk opgaan. D|e tweede helft. Oogenblikkelijk zwermen Eecen c.s. voor het heiligdom der gasten. Aanval op aanval wordt ondernomen, en eenige corners zijn het resultaat. Uit een dezer fraai genomen corners kopt Van Meurs onberispelijk in ,en de stand is gelijk. Dl is nu steeds sterker. Aan een groot gevaar ont snapt D., als v. Dijk in "t beruchte gebied „hands" veroorzaakt, maar de strafschop wordt echter meters naast geschoten. Even later krijgt Eecen den bal te pakken, passeert handig eenige tegenstanders en 'met een formidabel schot geeft hij den S.-doelman 't nakijken en zijn elftal de leiding. De gasten laten het er niet bij zitten en menige goede aanval wordt opgezet, maar nu zijn v. Dijk en Kroon weer in vorm en zenden alles terug. Menige corner wordt door Dl geno men en uit een dezer doelpunt (de Geus, het welk echter terecht voor buitenspel wordt geannu leerd. Samen gaan de Geus en Kuiper er van door, op 't goede moment krijgt Eecen van laatst genoemde den bal en op listige wijze scoort hij no. 3. Dl is nu wel in veilige haven, niettemin blijven de Amsterdammers fanatiek doorspelen en eenige minuten voor tijd verkleind de rechts buiten uit een voorzet van den dito buiten met een hard schot den achterstand. D.e resteerende minuten leveren niets bizonders meer op en met een kleine, maar verdiende 3*2 overwinning komt het einde. D.T.S. rest thans nog 3 uitwedstrijden, n.l. naar B.O.A., Sehinkelhaven en Oranje-Z(wart, waarvan de laatste 2 de zwaarste zijn. A.s. Zon dag is de reis zeer waarschijnlijk1 naar Ri.C(.A. Radio-Omroep 0- Schuitemaker Jr., Noordscharwoude EERSTE PROGRAMMA. Woensdag 5 Februari. 1010.15 Morgenwijding. 12.152 [Middag concert. 23 kinderkoorzang. 34 naai cursus. 44.30 studiemuziek piano. 5 5.30 Lezing over bedrijven. 5.306.30 Diner muziek. 6.30—6.45 platen. 6.45—7.45 Ita- liaansch. 811 Fransche avond. 1112 platen. Donderdag 6 Februari. 10—10.15 Morgenwijding. 12.15—2 middag- muziek. 23 platen. 33.30 woningin richting. 3.304 platen, i45 ziekenuur. 5.306.30 dinermuziek. 6.306.45 platen. 7.45 landoouw. 5.15—7.45 Fransch. 6.45- -11 Fig. II. De vul-inrichting, die elke seconde 48 vullingen doet. 8 Uitzending operette „O, yes achty!" 9- Concert Treep. 1112 Dansmuziek. Vrijdag 7 Februari. 1010.15 Morgenwijding. 12.152 middag concert. 22.45 Uitzending voor scholen: Chi na. 2.453 platen. 34 maak het zelf. 4.30—5 platen. 5—5.30 lezing. 5.30—6.30 dinermuziek. 6.30—6.45 platen. 6.45—7.15 spaanseh. 7.157.45 binnenvaart. 9- Uurtje uit Breda. 9—11 Concert Treep. 11—12 platen. Zaterdag 8 Februari. 1010.15 Morgenwijding. 12.152 middag- muziek. 22.3Ö Filmpraatje, i2.304 Film muziek. 4.305 Sportpraatje. 55.30 Ge zondheid. 5.306 Dluitsch. f— 67.45 Con cert. 812 VARA. Concert en toespraak, platen. i TWEEDE PROGRAMMA. Woensdag 5 Februari. 8.159 NCRV. Morgenconcert. '10.3011 zie- kendienst. 11—11,30 platen. 11.30—12.30 harmoniumbespeling. 12.302 middagconcert 2—2.45 concert. 2.45—3.45 lezen. 3.15— 4.15 vervolgconcert, 4.15—5 platen. "56 kinderuurtje. 66.30 lezing bloembollen. 6.40—7.40 electro, statistische berekeningen. 7.408.10 lezing, over grasland. 8.108.40 bestuursmededeelingen. 8.40—11 Uitzend- avónd. Donderdag 6 Februari. 8.159 NCRV. morgenconcert, 10.10.30 zajig. 10.3011 ziekendienst. 11—11.30 lectuur. 11.30—11.45 platen. 11.45—12.30 landbouw. 12.302 middagconcert. 22.35 uitzending voor scholen. 2.453.45 handwer ken. 45 ziekenuurtje. 55.45 lezing over ziekte. 5.456.30 orgelconcert. 6.407.40 muzikale lezing. 7.40—8.10 maleisch. 8.10 8.30 lezing. 8.3011 concert,afgewisseld met lezingen. 1 r Vrijdag 7 Februari, j 10.30—11.25 NCRV. ziekendienst. 11.30—12 KRO. Godsd. halfuur. 12-3 lunchmuziek. I 3 NDO. tentoonstellingsopening. '56.30 Nl I O.Bi.V. cencert. 6.40—7.30 KRO. tuinbouw I en schriftverbeteringen. —'7.30 VPRO. weekuit- zending. Zaterdag 8 Februari. 11.3012 KRO. Godsdienstig halfuur. 12 lunchmuziek. 2—3.15 Kinderuurtje. 4 NDO. esperanto, engelsch. 5—6 KRO. plate 6—8.30 platen .afgewisseld met lezingen. P" 11.30 concert. 910.30 uitzending uitr^" denzaal. 11.30—12 platen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4