NIEUWE liijlier linie-Centrale Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. If, TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 6 FEBRUARI 1930 39e Jaargang Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H KE1M Bureel Noordscharwoude. Revue van de Week BuifenlandscJi Overzicht LAMDIJKEII COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. «g*- ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 4 Februari. In 't laatst van de week, juist toen we op de kentering waren gekomen van 'Louw- en 'Sprok kelmaand, heeft de haast zomersche tempera tuur welke gansch Januari aanhield, en waar door hier en daar reeds teekenen van ontluiken de lente te bespeuren waren, plaats gemaakt voor wat frisschei weertje, terwijl uit de grauwe lucht zelfs sneeuw begon te dreigen. Zioodat de moge lijkheid zich opende, dat wij toch nog op iets als een „echt wintertje" zullen vergast worden. Ook de meteorologen van professie blijken die mogelijkheid niet uitgesloten te achten. Vroeger dan in de laatste jaren het geval was, heeft de Eierste Kamer haar Voorloopig Verslag uitge bracht over Hoofdstuk I der Rjjksbegrooting voor dit jaar. Die Regeering zal ook nu wel met zeer bekwamen spoed de ,Memorie van Antwoord doen volgen. En reeds op 25 Februari a.s. zal de openbare behandeling van het Rijksbudget-'30 een aanvang nemen. Dat bij de Algemeene Be schouwingen ook de kwestie der vergoeding voor tijdverzuim volgens het pas ingediende ontwerp aan de te 'sGravenhage wonende senatoren voort aan te verleenen, ter sprake zal komeni is uit de schriftelijke gedachtenwisseling genoegzaam ge bleken. Een vrij levendige discussie over deze lichtelijk-teere kwestie is niet uitgesloten. Het veertigjarig bestaan van de Arbeidsinspec tie te onzent werd herdacht. Minister Verschuur woonde de bijeenkomst dér Voorzitters van de Raden van Arbeid bij en nam deel aan de uitvoe rige gedachtenwisseling over 'het op 1 Januari jl. in werking getreden "Winkelwerktijdenbesluit. Den 29en Januari had in een'der zalen van den Haagschen Dierentuin een feestelijke sa menkomst plaats in verband met het tienjarig jubileum van de Invaliditeitswet. De voorzitter van den Haagschen Arbeidsraad, mr. Baron W,it- tert van Hoogland, was de president van dit sa menzijn, waar ook de Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid tegenwoordig was. TTn de verhouding tusschen ons land en België was in zoover een „lichtpunt" te ontwaren, dat in het Verslag over de Belgische Begrooting van Buitenl. Zaken' een toon van vertrouwen valt op te merken, t.o. der verwachting, dat de beide na burige landen tot een voor beide partijen bevre digende regeling zullen komen. Anti-Nederland- sche uitingen lieten zich niet terugschrikken om zich te manifesteeren. Het „wordings- en ont- wikkelings-proces" van de Nederlandsch-Belgi- sche vriendschap vordert langer tijdsverloop dan sommige ultra-optimisten wel gelooven. 'Men schijnt intusschen op den goeden weg le zijn. En dat is al veel waardi Ingekomen is de Memorie van Antwoord op de Surinaamsche Begrooting 1930, welke (met de O.-Indische Begrooting) zooals men weet voor op staat ter agenda van wat de Tweede Kamer bij haar weder bijeenkomen op den Hen a.s. zal hebben „aan te snijden", gelijk mr. Kooien 't als Kamerpraeses placht uit te drukken. ^Minister De Graeff blijkt voor Suriname niets te verwachten van een algemeen plan voor eco- nomischen opbloei, 't Blijft vooralsnog de oude, droeve lijdenshistorie, waarbij nog altijd het too- vermiddel tot saneering van dit W.-Indisch ge biedsdeel vruchteloos wordt ^gezocht. De reeds in uitzicht gestelde Staatscommissie welke de Regeering van advies moet dienen t.o. van de vraag, welke maatregelen de Overheid dient te treffen tegen „de danserij" is gevormd, waarvan voorzitter is mr. H. de Bie, rechter te Rotterdam. Minister Donner heeft in 't leven geroepen eene Staatscommissie over het vraagstuk van den koop en verkoop op afbetaling, met als voorzitter: Prof. v .d. Heijden, van de Nijmeegsche Universi teit. 'PWas de week van'Prinses Juliana! Het zesde lustrum tier Vereeniging van'Vrou welijke Studenten 'te Leiden, waarvan de Prin ses lid is geweest, werd herdacht, en op 27 Jan. jl. is H.K.H. op werkelijk-enthous'iaste wijze ge huldigd door 'hare me'destudiosae en vriendinnen. Een prachtig album met tal van kiekjes" is de Prinses aangeboden. Die Koninklijke familie zond bloemen-hulae aan de Vereeniging. In den avond van 27 j anuari werd in het Haagsche Gebouw voor K, en W. een gala-voorstelling gegeven, waarbij liet Koninklijk gezin in de Hofloge te genwoordig was, 'terwijl prinses J uliana in de zaal bij hare vriendinnen had plaats genomen. Den 31en Januari j.l. had te Leiden de promotie onzer Kroonprinses plaats tot doctor-honoris- cau sa in de Létteren en Wijsbegeerte". In tegenwoor digheid van de Koningin, de Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Uit de toespraak, door den pro motor tot de jeugdige doctor gehouden, bleek wel zeer duidelijk, hoe oprechte bewondering en sympathie worden gekoesterd voor de prinselijke oud-3tudiosa, die tot aller leedwezen de Univer siteit thans heeft verlaten. Ten Paleize aan het Haagsche Noordeinde werd Vrijdagavond 31 de- aetr een promotie-diner gehouden, geheel naar „academischen stijl", waarbij ©ene der dames- Voor de bioscoop-musici ziet de toekomst er i?30 nog een goed tuindersjaar mag worden. Na le- paranymphen van de pas-gepromoveerde Prinses al heel weinig rooskleurig uit. Te Gronino-en z!ng der n°tulen volgde het rapport over het na- als tafel-presidente fungeerde. Den 3en Februari zijn ze allen ontslagen. De geluidfilm-appara- S het b®^aal^antoor en wfrd medegedeeld hebben H.M, de Koningin en Prinses Juliana ten versterken steeds meer de macht der weïkge- df maa^ Nfvfmbe^ geveUd ^11 er N cderland verlaten voor een drietal weken, welke zij in Beieren denken door te brengen. 'Ook de Prins Gemaal zal dan buitenslands in Duitsch- land vertoeven. Personalia: Tot voorzitter van de Kon. Nederl. Athletiek-Unie is gekozen 'de heer J. Moorman. Henri de Vries, onze eenmaal zoo populaire too- neelspeler sinds lang in Engeland vertoevend, is voornemens weer ïn Patria op te 'treden vers op het hier-bedoelde gebied. In het alge meen is de „struggle" voor de musici thans heel zwaar, ook te onzent. In Plankenland schijnt men in concentratie heil te gaan zoeken. Of dit baten zal, moet we derom de toekomst leeren. Onze Indische vliegers zijn den 31sten Januari door den Ondememersraad voor Ned.-Indië te 'sGravenhage met warmte gèhuldigd. Mr. Treub hoff oogst in de 'Oost veel succes en gevoelt er en Generaal Snijders hielden op de feestelijke zich, blijkens zijn brieven, echt „senang", beha- bijeenkomst, ter eere van 'de vliegers aangericht, gelijk. fTot voorzitter van den Ned. Tuinbouw- redevoeringen. raad is IJin de vacature El- Hj. Krelage ge- De proeven-Veraart tot het verwekken van kozen 'de heer Jac. Smits, te Naarden. Dr. A. regen mislukten door slechte weersgesteldheid. G. Kröller, te Wassenaar, is door de Fransche Van meteorologische zijde is twijfel uitgesproken Regeering 'benoemd tot Commandeur in het Legi- tem aanzien van het te wachten practiseh resul- oen van Eier Kolonel J. H. 'Hardenberg, com mandant van de 4e Infanteriebrigade te Arnhem, zal den len [Mei a.s. generaal-majoor Borel op volgen als inspecteur van de Infanterie. De heer v. Slobbe, Gouverneur van Ouragao, is den 31en Januari scheep gegaan, op weg naar Wil lemstad. Uit de doodenlijst: Jhr. mr. D:. A. W. van Tets van Goudriaan, oud-administrateur van Bui- tenlandsche Zaken, 85 jaar, Den Haag. 'Jhr. mr .A. van Daelme van Varick, publicist' op eco nomisch gebied, 84 jaar, Den Haag. TE. J. van Lienden, oud-directeur van het telegraafkantoor te Groningen, 71 jaar, Rotterdam. Jr. J. J. Beynes, bekend industrieel, 57 jaar, te Haarlem. Jhr. A. ML C. H. Bowier, gep. luit. kolonel der Jagers, 91 jaar, te Baarn. Uit de misdadigheidsnova van de afgeloopen week noteer ik, dat het Amsterdamsche Gerechts hof de behandeling der strafzaak Liebermann voortzette. De advocaat-genetaal eischte tegen den verdachte drie jaar, met aftrek van acht maanden preventieve hechtenis. In de Haagsche v. iMerlenstraat heeft een 45- jarige oud-administrateur eener Indische Cultuur- onderneming blijkbaar zijn 53-jarige echtgenoote doör revolverschoten van het leven beroofd en zelfmoord gepleegd. Vermoed wordt, dat geldzor g-en, die de verhouding tusschen de echtgenooten sinds eenigen tijd zeer gespannen had gemaakt, tot dit drama hebben geleid. Een persoon is in arrest genomen, van wien men meent, dat hij betrokken is bij den sluipmoord, kort geleden te Voorburg gepleegd. Er waren tal van inbraken. In een lunchroom te Velsen werd een bedrag van 'f 5040 geroofd. Te Wassenaar was een villa object der manipula- tiën van heeren krakers. Daar wisten zij een roof buit van ruim f 5000 te bemachtigen. Volgens „Het Volk" is een onderzoek gaande naar malversatiën, gepleegd in het militair hos pitaal te Amersfoort. in Den Haag is een „gentleman-zakkenroller" op 'heeterdaad betrapt, terwijl hij in een der schouwburgen „aan het werk" was. Deze sinjeur, van Roemeensche afkomst, moet lid zijn van een wijdvertakte internationale pickpocketsben- de. Zijn specialiteit was: Schouwburgrat. Een andere internationale gauwdieven-kongsi, welke men ontdekt heeft, legt zich toe op het rooven van auto's. Bij deze „broederschap" zijn ook Nederlanders gesignaleerd als medewerkers. De beide Nederlanders, die den 27 Juli 1929 de euveldaad pleegden van'het graf van den On bekenden Soldaat te Brussel te verontreinigen, zijn bij verstek aldaar veroordeeld tot zes maan den en 1400 francs boete. Tegen den beklaagde in de moordzaak te W.addinxveen, waarbij deze zijn buurman met een scheermes 't hoofd van de romp sneed, is 15 jaar geëischt. Het O.M. bij de Amsterdamsche Rechtbank vorderde tegen een recidivist-heler van 'fietsen een jaar en v'er maanden. De officier deelde in zijn requisitoir mede ,dat te Amsterdam per'jaar 2000 fietsen worden gestolen. De „roode haan" was weer geducht aan 't spoken. Te Eindhoven is een sigarenfabriek af gebrand. Te Aalsmeer werd een limonade-fabriek prooi der vlammen. Te Oost-Knollendam, gem. Wormer, is een graanmalerij in de asch gelegd. Voor 't verdere verwijs ik naar de bladen. In de ongevallen-serie vindt men o.m.'het droef geval van een controleur der Haagsche tram-Mij., die op het Buitenhof onder een tram raakte en zeefr ernstig gewond werd. Er schijnt kans te zijn ,dat de man herstelt. Bij een botsing tus schen tram en motorfiets te Breda is een 30- jarige duorijder gedood. Op den Haagweg, onder Rijswijk (Z.-H.) is een 69-jarige voetganger door een auto aangereden, met doodelijk gevolg. Men weet, ook nu: grepen uit de massa... Van de verdere „nova" vermeld ik, dat een stopzetting bij de diamantindustrie ook voor Fe bruari is afgekondigd. De auto-tentoonstelling in het Ri.A.I.-tentoon- stelling te Amsterdam trekt zeer veel belangstel ling. De Prins der Nederlanden heeft haar be zocht. taat. De heer Veraart blijft zich vasthouden aan het bekende, energieke: „De aanhouder wint Ware het niet, dat het aftreden van Primo de Rivera in de vorige week eenig leven; in de brou werij der buitenlandsche politiek bracht, dan zou deze week als een in alle opzichten- opmerkelijke zijn verloopen. Immers, de vlootconferentie, op het oogenblik wel het groote centrum der be langstelling, bracht in het geheel geen nieuws, en heeft het tot dusverre nog steeds niet gebracht Wel wordt, wat van den aanvang af gevreesd werd door vele ingewijden met den dag waar schijnlijker, n.l. dat de zoogenaamde bewapenings beperking voor het grootste gedeelte zal neer komen op een slechts zeer geringe vermindering voor de allergrootste machten op vlootgebied, doch voor de meesten en zeker niet de gering- pten gelijk Amerika, Japan en Italië, op een vêrmeerdering van hunne bestaande vlootbewa- peningen, tot een door de vlootconferentie te be palen grens, welke intusschen dikwijls nog vol doende vermeerdering voor de betrokkenen betee- kent. De bet-eekenis van de vlootconferentie, zal dus, wanneer inderdaad dit resultaat zal worden bereikt, minder gezocht moeten worden in dat gene, waarvoor men samengekomen is, dan wel in een fixatie van de machtsverhoudingen, een bevestiging en versterking van het bestaande politieke overwicht. Het aftreden van Primo de R,ivera is na het maandenlange aarzelen van den dictator en de telkens herhaalde en telkens gedesavoueerde be richten omtrent een aanstaand einde van dicta tuur ten slotte nog onverwacht vlug gekomen. En we kunnen niet anders dan Spanje hiermede gelukwenschen. De ontevredenheid, die dagelijks groeide, zou tenslotte wel eens naar andere mid delen, dan alleen maar vreedzame betoogingen en onschuldige studentenrelletjes hebben kunnen grijpen ,óm een verandering van regiem te ver krijgen, vooral, daar ten slotte bleek dat 'het diktatoriaal regiem ook niet meer ten volle op het vertrouwen en den steun van het leger kan Tekenen. Dit laatste is dan ook de directe aanlei ding geweest van het aftreden van Primo. E,n dat met het aftreden van den generaal ook on middellijk een einde gekomen was aan zijn re giem ,is duidelijk gebleken door de eerste maat regelen van zijn opvolger de Berenguer, die o-a. bepaalde dat alle maatregelen der dictatuur aan een hernieuwd onderzoek zouden moeten worden onderworpen, om na Je gaan, wat daarvan "kon worden behouden en wat zijn tijd had overleefd. De laatste berichten uit Rome doen vermoeden, dat de gebeurtenissen in Spanje den Italiaanschen dictator aan het denken gezet hebben en hem in vele opzichten tot een redelijke denkwijze hebben geïnspireerd. Het dikwijls zoo ergerlijke apodic tische beweren der fascisten, heeft althans in de laatste redevoering van den Duce een einde ge vonden. Hierin wordt tenminste openlijk erkend, dat o.a. het woningvraagstuk, een der belangrijk ste binnanlandsche Italiaansche kwesties, nog ver re van opgelost is. Zielfs wordt de mogelijkheid genoemd dat er opnieuw noodwoningen zullen moeten worden gebouwd. VERGADERING VAN HET BESTUUR DER LANGEDIJKER GROENTE CENTRALE, TE BROEK OP LANGENDIJK OP MAANDAG 3 FEBRUARI 1930. Tegenwoordig 26 personen, waaronder 1 lid van „Koophandel.' Voorzitter, Burgemeester Slot, opent met een welkom de vergadering en in het bijzonder den hr. A. Hoogland, die als nieuw bestuurslid voor het eerst tegenwoordig is. Voorz. spreekt zijn leedwezen uit, over den slech ten toestand van heden en ook van het geheele seizoenjaar 19291930. Spr. zegt dat de uitkomsten van de tuinders wel zeer wisselvallig zijn, daar slechte en goede jaren elkaar steeds opvolgen, en hoopt dan ook en wenscht het den leden toe, dat was voor een bedrag van t' 149311.41 waarvan voor: Broek op Langendijk f28288.16, Zuidscharwoude f 12915.2» Zuidscharwoude r.k. f 610.68 Heer- hugowaard f 7094.05 Heerhugowaard r.k. f 20258.10, Hensoroek f 13254.Diversen f 6615.93 Koe dijk f 18039.01 Sint Pancras f 17483.90 Sint Pancras r.k f 2701.13 Ursem f 11079.26 De Scnermer i 8768.33 Oterleek f 1603.57. lii de maand December was er geveild voor een bedrag van t' 137002.36, waarvan voor: Broes op Langendijk f29952.28 Zuidscharwoude f 20019.50 Zuiuscnarwouoe r.k. f 1925.20 Heer hugowaard f9959.22 Heernugowaard r.k. f 14634.24, Hensbroek f 1980.81 Diversen f2402.39 Koe dijk f 34138.49 Sint Pancras f 11038.01 Smt Pancras r.k. f 3676.86 Ursem f 1999.01 De Scher mer f 4329.72 Oterleek f 1006.63 De keurlijsten over November en December wel ke resp. 2 én 5 keuringen bevatte werd geen op of aanmerking over gemaakt. Nog werd medegedeeld dat de omzet in Januari 1930 neeft bedragen glo baal f196000.en in Januari 1929 f396000.Dank betuiging is ingekomen van de schippersvereeniging „De Yspioeg" voor de ontvangen bijdrage. Schrijven ingekomen van de vereenigingen te Zuidscharwoude Broek op Langendijk en Koedijk, alle met het ver zoek om het veilen van de kool onder het U.C.B. niet verplichtend te stellen. Van de vereeniging te Zuidscharwoude was er tevens nog een verzoek bij dat, als het aan de Broeker veiling gehandhaafd bleef, het dan in bespreking te brengen bij den Vierbond, opdat het aan alle veilingen gelijk zal zijn. De secretaris deelde mede, dat toen het pas in gevoerd was, er wel een weinig over gemopperd is, doch thans is dat reeds heel wat beter, daar de prijs die gemaakt wordt voor kool, geveild onder het merk van het U.C.B. hooger is. Spr. zegt dat 't thans noodzakelijk is, met de groote verzending naar Amerika, welke in hoofdzaak gaat onder het merk van het U.C.B. De kooplieden zijn thans in de gelegenheid om op de veiling U.C.B.-kool te koopen. De vrees bij de menschen voor het U.C.B. merk verdwijnt al meer en meer, omdat zij nu on dervinden dat goede kool goed is voor het merk. Zoolang wij nu veilen onder het merk, is er nog geen aanmerking behoeven te maken, zoodat het vertrouwen komt bij de menschen dat het wel uit voerbaar is. De heer Wagenaar „Koophandel" juicht het ook ten zeerste toe, dat het besluit van de alg- vërg. thans uitgevoerd wordt. Spr. zegt, veel kool wordt er gevraagd onder het merk, niet alleen voor Amerika maar ook voor an dere plaatsen. Zooals nu de kool aangevoerd wordt onder het merk van het U.C.B., is de koopman in de gelegenheid om den kooper wat anders niet zoo gemakkelijk gaat, tevreden te stellen. Spr. zou gaar ne willen dat het voorstel bij den Vierbond aanhan gig werd gemaakt. Voorz. zegt, als wij besluiten uitvoeren en het in de praktijk niet best gaat, dan moeten wij als bestuur niet schromen het anders te doen. Het veilen onder het merk van het U.C.B. heeft bij enkelen ontevredenheid gewekt, vandaar net verzoek. Het is goed als thans de vergadering uitspraak doet, dan kunnen wij daarnaar handelen Het bestuur acht het beter om op den ingeslagen weg voort te gaan, daar men wel van oordeel was, ten eerste dat het voor de toekomst een gebiedende eisch is, en ten tweede dat men er eerst aan moet gewennen en als het zich in den prijs uitdrukt, zou dat heel spoedig gaan. Opgemerkt werd dat het verzoek van Zuidscharwoude om het bij den Vier bond in bespreking te brengen wel overweging ver dient. Voorz,. meent dat dit thans meer op den weg ligt van de vereeniging „De Koophandel". De heer Wagenaar zegt dat „Koophandel" het misschien wel doen zal, maar zegt spr. onze leden klagen steeds dat er zoo weinig goede kool aan de veiling komt. Spr. is er van overtuigd, dat als het zoo dóórgaat om steeds in de eerste maanden slechte kool aan te voeren er zeker andere maatregelen genomen moeten worden. Voorz. zegt, dat de koopman het merk niet meer kan missen omdat verschillende afnemers het ver langen, daarom is het noodzakelijk dat wij goede kool voor het merk aanvoeren. Besloten werd om het besluit te handhaven en alle goede kool onder het merk U.CJ3. te veilen. Het nieuw ontworpen keurreglement werd nadat en kele vragen waren gesteld, goedgekeurd. Besloten werd dat de Vierbond het gelijktijdig zal invoeren. Voorgesteld wordt om op 14 Februari a.s. een voorveiling te houden van bloembollen. Werd goed gevonden. Tevens om voor het regelen der bloembollenvei ling drie leden van de afd. Langendijk in de comm. daarvoor op te nemen. Ook dit kon de goedkeuring van de vergadering wegdragen. Nog werd voorgsteld om dit jaar de bloembollen te veilen tegen 3 procent. Medegedeeld werd dat 'n zeer voorzichtige berekening gemaakt is, en dat met 3 procent de onkosten wel gedekt zullen zijn. Na deze uitlegging werd het door het bestuur goed gekeurd. Het houden van de algemeene vergadering wordt vastgesteld op Donderdag 6 Maart des morgens half elf te Hensbroek. De voorstellen werden behandeld en in hoofdzaak van prae-adviezen voorzien. De agenda zal zoo vlug mogelijk bij alle leden gebracht worden. Bij de rondvraag werd naar voren gebracht dat I er bij de laadplaats aan het spoor weer veel fooien gegeven worden en dat de arbeiders er zelfs om vra gen. Gezegd werd, dat als het waarheid bevat het heel dom en verkeerd is van de aanvoerders om iets te geven, maar dat de arbeiders hoog spel spelen, want als het van iemand ontdekt wordt, krijgt hij onherroepelijk zijn ontslag. Een onderzoek hiernaar zal ingesteld Worden. Gevraagd werd waar of de voorveiling van bloem bollen gehouden zal worden, daar er vrij zeker veel belangstelling zal zijn. Hiervoor zal het nieuwe gebouw gebruikt worden. Hierna sluiting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1