NIEUWE Populair Concert Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 39e Jaargang Bureel Noordscharwoude. Firma R. J. HOUWING Speciaal Corsetten - Maga zyn No. 17 TELEFOON INTERCOMMUNAAL HO, 82. ZATERDAG 8 FEBRUARI 1930 LllGEOIJkEfi (IIUt VI DEZE COURANT VERSCHIJNT i -■ -»*»• X «P JHL DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. llilme: firma H. KEIZER. - Redacteur 1.1 KEIZER. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. TOB NOOIT. LAAT U NIET ONTMOEDIGEN. De groote kunst bestaat hierin: het met de teleurstellingen klaar te spelen. Albert Schweitzer. Het is niet zoo moeilijk een ideaal te hebben. Het is zelfs heel makkelijk, want meestal zoekt het ideaal ons. Moeilijker is het al voor dat ideaal te gaan werken. We droomen en peinzen er liever over, dan dat we meteen aanpakken. Want we voorvoelen het ,al: met het aanpakken zul len de teleurstellingen komen. Van alle kanten komen ze, van buiten af, uit onszelf. Als er geen teleurstellingen waren, hoeveel groote dingen zouden er dan niet tot stand wor den gebracht. Ieder mensch heeft in gedachten meerdere malen de wereld veroverd, groote, no bele daden verricht. Hij heeft zichzelf opgewerkt tot een Uebermensch, zijn werk, zijn zaken be reikten ongekende hoogten. Maar tusschen het ideaal en de verwezenlij king liggen de teleurstellingen. Daar is Ln de eerste plaats de spot van de wereld. Alles wat groot en nieuw is, wordt met spot en critiek ontvangen. Zoodra we van onze plannen reppen, komen van alle kanten ontmoedigende woorden. Meestal komen die woorden van menschen, die zichzel fhebben laten ontmoedigen en die nu teleurgesteld door het leven gaan. Fn ze ont moedigen ons ook. We waren zelf zoo enthou siast, we verwachtten een even groot enthousias me van anderen. De bitterheid van die anderen schokt ons vertrouwen in de toekomst. Schokt ook ons zelfvertrouwen. Onze blijde hoop isl weg. Fin dan krabbelen wij al achteruit. We probeeren misschie nnog iets, maar "het mislukt. „Zie je wel," zeggen de onheilvoorspellers. We zet ten de tanden op elkaar, willen toch verder gaan. Uit koppigheid. Maar niet meer uit inner - lijken drang. Het enthousiasme is geweken. F|n zonder enthousiasme bereiken we niets. Begin dus met de eerste teleurstellingen te vermijden. Spreek niet over uw plannen, uw verwachtingen met anderen. Djan zult ge in ieder geval met' blijd schap en enthousiasme beginnen. E;nverwacht teleurstellingen. Bedenk, dat de grootsten onder de grooten met teleurstellingen te kampen hebben gehad. Zij zijn juist groot geworden, omdat ze zich hoog hebben weten te houden, omdat ze zich na elke teleurstelling met vernieuwd en thousiasme aan hun taak hebben gewijd. Wees niet laf .'Laat u niet ontmoedigen. Door niemand en door niets! Ook niet door teleurstellingen Niemand heeft ooit in één ren den hoogsten top bereikt. ("Nadruk verboden). Dr. JOS. DFi COCK. Voor de lezers van dit blad geeft onze Psy chologische medewerker Dr. Jos. de Cock, van Merlenstraat 120, Den Haag, gratis Zielkundige adviezen o.m. over de wijze waarop zij hun geest kunnen verfrisschen en hun Wilskracht en Energie kunnen versterken. De vragen zullen in dit blad geregeld^ worden behandeld. Mochten de beantwoordingen te uit voerig worden, dan direct schriftelijk aan de. aanvragers. te geven door de Zangvereniging „CRESCENDO", Noordscharwoude, op ZONDAG 16 FEBRUARI 1930 's avonds 7.3Ü uur, in „CONCORDIA", met medewerking w. h. Kinderkoor. Tevens optreden van den bekenden Humorist BERKHOUT van Amsterdam. Entree f 0.75 (alles inbegr.] NA AFLOOP BAL Donateurs vrijen toegang. MIERT 7 IEL (44 ALKMAAR Binnenlandsch Overzicht De detective-romans en -verTialen. De gentleman-zakkenroller, in de re sidentie geknipt. Opsluiting van twee rechercheurs door een handlan ger. Die rollen omgekeerd. Acht tiende eeuwsch „windrecht" uit oude archieven opgediept. Kan ook an deren te pas komen. Vergoeding aan Eerste kamerleden. 'tGaat om een luttel bedrag. - Als de waarde en de waardigheid van het College er niet door geschaad worden. Hol- land-Indië vluchten. Britsch-Indi- sche tegenstand. Voorloopig nog geen passagiers. De eere-promotie van H.K.H. Prinses Juliana. Ook in ons land zjjn de laatste jaren heel wat |H RH detective-verhalen van kleinere en grootere om- voor een klein gedeelte van"het" geheeïe aantal vang verschenen en naar 't ons voorkomt wer- in de residentie en het is alleszins billijk dunkt den en worden ze nog gretig gelezen, speciaal door het jongere publiek. Fr is zelfs beweerd, dat, alweer voornamelijk de jongeren, er te veel, vee] te veel van lazen en dat de (naar veler meening)! toenemende zucht tot baldadigheid en neiging naar het misdadig-avontuurlijke in menig opMcht te beschouwen was als de min of meer onrijpe vrucht van de detective-lectuur van allerlei al looi en maaksel. Wat hier intussehen niet ter zake doet. Men zal zich ongetwijfeld herinneren de verhalen over een zekeren gentleman-inbre- ker. Deze, of althans een waardig collega-inbre ker is nu onlangs voor de Hagenaars in levenden lijve verschenen. De man, Boemeniër van geboor te maakter er in een der schouwburgen van de re sidentie zijn werk van, de zakken te rollen van degenen, die naar zijn vermoeden, daarvoor in aanmerking konden komen. Door het simpele feit dat hij is „gesnapt" werd er voor hem zeker on tijdig eind aan zijn mogelijk meer winstgevende praktijk gemaakt. Achteraf is gebleken, dat de man in kwestie handlangers had. Fien dezer hand langers van den internationalen zakkenroller was te Amsterdam woonachtig, waarheen zich een Ilaagsche rechercheur begaf. Wat de gevoelens van een rechercheur moeten zijn, die er op uit gaat om iemand te „knippen", is ons niet bekend. Op een vriendelijke ontvangst zal zoo iemand toch in den regel wel niet rekenen. Maar de beide rechercheurs (met den Haagschen en nog een Amsterdamschen) werden door den gezoch- ten handlanger van den Boemeniër, zeer vriende lijk ontvangen. Zo werden binnengelaten en be hoefden slechts even te wachten op den meneer, die onmiddellijk tot hun dienst was. Edoch, de gezochte liet hen achter zich, de deur in 't vei ligheidsslot vallen en, de rechercheurs zaten ge vangen. Ze konden door het raam een weg naar buiten zoeken. Volgens andere lezing was de ont vangst welke den rechercheurs ten deel viel niet vriendelijk, maar in éllj geval was de „handlan ger hun te vlug af. Die man, die zoo de rollen omkeerde, moet geen adreskaartje achtergelaten hebben. Er zijn in den loop der tijden heel wat voor onaantastbare gehouden rechten opgeruimd, zij het dan ook dat dit opruimen dikwijls gepaard ging met soms aanzienlijke vergoedingen van staats- en gemeentewege. We denken o.a. aan het tiendrecht en aan de tollen. Eir blijkt ook een windrecht te hebben bestaan, dat ten behoeve van molenaars, de menschen dus, die van den wind moeten leven, den aanvoer van den aanwe zigen wind ten allen tijde verzekerde. Maar, dergelijke rechten dateeren in den regel van, tien tallen, zoo niet eeuwen, terug en zijn beschreven in stukken, die misschien wie weet hoe lang in de archieven lagen verscholen. Het is een mo lenaar dan ook niet kwalijk te nemen, dat hij: van het indertijd ten behoeve van den molen, waarvan hij nu de eigenaar is, toegekende wind recht niet het minste besef heeft. Maar als de nood aan den man komt, wordt gezocht, en dik wijls gevonden. Het is gebleken in het Woudri- chemsche geval, waarin een molenakr, in de toe komst, zijn windaanvoer bedreigd kon achten door het aanbrengen van gemeentewege, van jong geboomte in de nabijheid van zijn molen. En, er werd ook hier gezocht naar deskundige helpers en gevonden. In de registers van de vesting Wou- drichem stond voor bedoelden molen het wind recht ingeschreven, dat „ten eeuwigen dage" verbood gebouwen en geboomte boven zekere hoogte, die den molen zouden kunnen hinderen, op te richten. De molenaar kan, en zal dus ge rust zijn, dank zij het achttiende-eeuwsche wind recht. In een desbetreffend artikeltje in het „Hdbld." wordt er op gewezen, dat in het geval een aanwijzing kan liggen voor andere molenaars. Wellicht zijn de hedendaagsche overheden met de verleening van rechten „ten eeuwigen dage" wat minder gul dan hunne voorgangers uit vroe gere eeuwen. De leden van onze Eerste Kamer wonen slechts ons ,dat aan de buiten de residentie wonende Eer ste Kamerleden niet alleen vergoeding van reis kosten, maar daarenboven ook 'n zeker bedrag als verblijfkosten wordt gegeven. Wat die vergoeding van reiskosten betreft, zij vermeld, dat al sinds een 100-tal jaren aan de Eierste kamerleden een abonnement op de spoorwegen wordt verstrekt. De in de residentie wonende leden krijgen geen verblijfkosten, wat men heel begrijpelijk zou kun nen vinden. Deze leden toch wonen al in de resi dentie, kunnen dus welligt in den regel thuis gaan eten, al zal het dan misschien soms eens noodig zijn in verband met drukke werkzaamhe den dat het „diner" of de lunch, of het souper wat verzet wordt, wat intussehen van gunsfigen invloed op den eetlust kan zijn. Die regeering wil nu ëenige verandering aanbrengen om' ook aan de in de residentie wonende Eerste kamerleden eenjge verblijfkosten toe te kennen dp, wel tot de helft van het bedrag dat wordt toegekend aan de niet-Hagenaars, geen 20 gulden dus, maar slechts 10 gulden. Zelfs al woondeü er meer Kamerleden in Den Haag, dan het geval is, zou de nieuwe maatregel van geen 'belangrijken invloed zijn op Ben toestand der rijksmiddelen. Een handvol" rijksdaalders. Er is tegenstand waar te nemen tegen de bedoeling van het betreffende wetsontwerp. In het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer spraken vele leden zich uit tegen eenigen vorm van finaneieele honoreering van het ambt van Eerste Kamerlid, en zij wezen er o.m. op, dat het huidig aanzien van de Eerste Kamer voor een goed deel berust op het feit, dat hare leden van de politiek geen beroep ma ken, genoodzaakt moeten en mogen worden, tus schen twee vergaderingen in hun twaalf uurtje uit eigen zak te betalen. 'tGaat niet zoozeer om de knikkers als om het recht van het spel. Overigens zouden we zeggen, als het de waarde en de waardigheid van de Eerste Kamér niet al te zeer aantast, moet er toch weinig tegen zijn den in de residentie woonachtig leden, die zulks wensehen, de kosten van het twaalf uurtje enz., maar ruim te vergoeden. Als onze schatkist geen andere offers te brengen had. We wezen er reeds de vorige week op, dat de postvluchten Hol- land-Indië voorloopig geëindigd zijn. De proef vluchten zijn intussehen als zoodanig uitstekend geslaagd, zoo goed geslaagd zelfs, dat misschien reeds nu, zij' hét dan nog voor een verre toe komst, gedacht mag worden aan een dagelijkschen dienst, waarhij dan mogelijk nog op eenige ver- kurtiug van den duur van den overtocht gere kend zou mogen worden. In elk geval, de K.L.M. heeft zeker prachtig werk verricht. Het post vervoer moet eenigszins beneden de verwachting zijn gebleven, wat er misschien op wijst, dat de handel en de particulieren nog wat vreemd staan tegenover de nieuwe wijze van verzending. Dte Britseh-Indische autoriteiten maken het ons niet gemakkelijk, waar zij beweren, dat de vliegvelden in haar gebied niet voldoende zijn voor de Hol- landsche vliegtuigen. In 1931 zo/u de K.L.M:. weer verlof krijgen haar geregelde postvluchten te hervatten. 'tZal wel aan de K.L.M. toever trouwd. zijn de Nederlandsche vliegbelangen, Tn- dië betreffend, ook in het loopende jaar te behar tigen, al zouden dan bij een eventueele voort zetting der Holland-Indië vluchten, nog dit jaar, geen passagiers meegenomen kunnen worden. Dat zal ook nog wel komen! De vorige week heeft te Leiden in tegen woordigheid van de Koninklijke familie en ge- noodigden plechtige promotie plaats gehad van Prinses Juliana tot eere,-doctor in de letteren en wijsbegeerte. De eere-promotie weid draadloos uitgezonden ook naar Indië. Aan de promotie waren de gebruikelijke formaliteiten en festivi teiten verbonden inclusief het promotiediner, waarbij behalve de Koninklijke Familie aanzaten curatoren en hoogleeraren der Leidsche Univer siteit, vertegenwoordigsters van studentencorpo raties en de studievriendinnen van H.K.H. Alzoo leeft prinses Juliana na een studietijd, van twee en een half jaar Leiden verlaten, na, zooals we lezen, als meisje onder de meisjesstudenten een prettigen tijd te hebben doorgebracht. J Plaatselijk Nieuws N OO RDiSCH ARWOUBE- Op het j.l. Woensdag te Haarlem gehouden examen ter verkrijging van de radio-amateur- zendvergunning, slaagde de heer Jn. Deutekom alhier. n Mient 17 Alkmaar Tel 526 i Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers 3 ALLE SOORTEN L A S T I E K. Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. N OORUSCHAR WOU D/E. Geestig. De Mosselenbrug te Noordscharwoude mag niet zwaarder worden belast dan 3000 Kg. Over de brug gaan een tweetal heeren, die dik in hun slappe was zitten. Een eenvoudig tuinbouwer zegt: Heeren, ik maak er u op attent, dat er niet meer dan drie ton tegelijk ove rde brug mag gaan. - NOORDSOHAR WOUDlE. Harmonie „EXCELSIOR/". Naar we vernemen, zal onze Harmonie ,,Eix- eelsior deelnemen aan het in de maand Juni te Velsen te houden groot internationaal concours. Voorts bestaat het plan bij gelegenheid van zijn 35-jarig bestaan het volgend jaar een con cours uit te schrijven. BROER OP LANGENODIJK. Hier is wel mutatie in den winkelstand! De heer S. Wagenaar opende een winkel in boeken, papier en aanverwante artikelen in het perceel, vroeger door de Wed. G. Vroegop be woond. We zagen een prachtig bloemstuk op de toon bank prijken; moge dit profetie, zijn voor groo ten bloeiHet valt ons op, dat de verplaatsing van een enkele deur een beduidende verruiming van den winkel te weeg bracht. Wie een kijkje in den winkel neemt, ziet dit direct. De heer Groot nam de bakkerij over van wijlen den heer Stapel. Dit perceel is wat klein; dit moge geen beletsel zijn voor uitbreiding van zaken Fm dan de nieuwe zaak van den heer Jn. Bak Jzn. Een zaak in tabak, sigaren, koffie, thee en cacao. We worden uitgenoodigd „eens een kijkje te nemen". En dat doet eën persman altijd heel graag. Hij doet niets liever den „neuzen". En onze indruk Wij hebben er ons over ver baasd, dat „de kamer en de winkel van Bleek" zoo'n gedaanteverwisseling konden ondergaan. 'tZiet er keurig uit! Kunstvaardige handen heb ben 't geheel zoo aangekleed, dat 't een genoegen I is ,er eens rond te kijken. En de waren Ongetwij feld prima. De merken der sigaren zijn gerenom- meer! En de bediening staat hier, niemand ver wacht het anders,'in het teeken van de „geschikt heid" „Efficiency" is tegenwoordig de term. Ein delijk vernamen we nog, dat de heer W. Aardema het woon- en winkelhuis der firma Strijbis kocht - ZUIDSCHARWGUDE. Het fanfarecorps besloot dit jaar weer aan 2 concoursen deel te nemen en wel aan dat van den W.estfrieschen Bond te N. Niedorp en aan een Nationaal concours te .Wiestzaan. Z|UID|SCiH ABW OUD®. Naar wij vernemen zullen de leden van Dam- lust Maandagavond 7 uur naar den Helder ver trekken om aldaar een match aan te gaan met een Heldersche damclub. Z|UIDISÖHARiWOUD|E. Bij de in het lokaal van de Röode Leeuw ge houden biljartwedstrijden was de uitslag: le pr. G. Booij te St. Pancras, 2e prijs A. Kist, 3e prijs J. Kramer en 4e prijs A. Kist te Zuidscharwoude. ZULDSCHARWOUIIE- Bij de alhier gehouden onderlinge kolfwedstrij- den door de leden van „Op Maat" was de uitslag le prijs A. Berkhout met 159 punten; 2e pr. C. Berkhout Az. 154 punten. 3e prijs W. Kostelijk 148 punten, 4e prijs K. de Boer 146 p., 5e prijs P. Glas 144 p., 6e pr. J. du Burck 141 p., 7e prijs W, Glas 140 p., 8e prijs Kj. Kout 139 p., 9e pr. J b. de Geus 139 'p., 10e pr. "J. Reijne 137 11e prijs P. langedijk 136 p. Serieprijs P. Boon 58 punten.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1