De val van Primo de Rivera A .-levertr De berichten, welke de censuur passeeren, zijn te schaarsch en zeggen ons te weinig, om tot een oor deel te kunnen komen aangaande hetgeen zich op het oogenblik in Spanje afspeelt. Zeker is wel, dat het aan den Spaanschen dictator Primo de Rivera niet gelukt is, Spanje tot een nieuw leven te wek ken, de verschillende bevolkinsgroepen aaneen te smeden en dat aan zijn meer dan zesjarig dicta torschap een einde gekomen is. Het zou natuurlijk een dwaasheid zijn de oor zaken der mislukking van het streven van Primo uitsluitend en alleen te Zoeken in persoonlijke on bekwaamheden. Zeker, Mussolini was wellicht een grooter genie dan Primo, maar de omstandigheden waaronder Primo en Mussolini het dictatorschap aanvaardden, de economische en politieke facto ren, waarmede beiden te maken hadden, waren ook geheel verschillend van aard. Beiden vonden bij het aanvaarden van de dictatuur een politieke en economische chaos. Politieke verdeeldheid had van Italië een woestenij gemaakt, mede en vooral door de nederlagen in den oorlog had Spanje eigenlijk opgehouden een staat te zijn. Zoowel in Italië als in Spanje dus grenzelooze verwarring. Maar daarmede hield ook eigeenlijk alle overeenstemming op. Ter wijl uit den chaos in Italië een krachtige revolutio naire nationale beweging tot algeheele reconstruc tie voortkwam, welke Mussolini slechts in banen had te leiden, daartegenover had de militaire dic tatuur van Primo de Rivera alleen maar tot basis den algemeenen wensch aan den oorlog in Marok ko een goed einde te maken. Na dezen oorlog, welke Primo werkelijk tot een goed einde gebracht heeft, viel eigenlijk de basis van het dictatorschap weg en kwamen de oude politieke tegenstellingen weer in hun volle kracht naar voren. Een vraag van het grootste gewicht is natuur lijk, door wie de dictatuur van Primo de Rivera ten val werd gebracht. Evenals Primo behoort generaal Berenguer, welke zeer populair is en voor een be langrijk deel die poulariteit aan zijn optreden in Marokko heeft te danken, tot de uiterst gevaar lijke camarilla, welke den koning omgeeft. Waar schijnlijk is het dus, dat we te doen hebben met een salonrevolutie, hoewel de benoeming in het ministerie van Cambo, een der geniaalste financiers in Spanje en machtige steunpilaar der groot-in dustrie van Barcelona, wijst op de krachten waarbij de hoog-adellijke Berenguer steun zoekt. Primo heeft de finantieele en economische moeilijkheden waarvoor Spanje staat, niet weten op te lossen. Berenguer zal het anders en beter trachten te doen Van een zelfstandig optréden der burgerij is voor alsnog geen sprake en het zal ook zeer de vraag zfjn, of zij tot dit optreden, zoo ook Berenguer niet in staat mocht blijken orde en welvaart te brengen, straks in staat zal zijn. Mochten haar, wanneer zij tot het bewind geroepen wordt, de krachten ont breken, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn Intusschen is de val van Primo de Rivera voor het Italiaansche fascisme een geduchte misrekening Niet alleen komt het fascisme hierdoor niet weinig in discrediet maar ook komt de zoo hechte alli antie tusschen Italië en Spanje in gevaar. De Ita liaansche pers ziet in Primo's val een overwinning der Fransche democratische politiek en verheelt dan ook nauwelijks, dat aan het fascisme een ge- duchten slag werd toegebracht. Van de vijf dicta turen, waaraan ze den oorlog in de gebieden van de Middellandsche zee het aanzijn gaven, zijn er na den val der Grieksche en der Spaansche resp. on der leiding van Pangalos en Primo de Rivera nog maar een drietal overgebleven: de Italiaansche, de Zuid-Slavische en de Turksche. Op de meest vriend schappelijke wijze hebben Primo en Berenguer af scheid van elkaar genomen. Het komt ons voor, dat de invloed van koning Alfonso, die intusschen nooit een vriend van Primo geweest is, hierbij wel een groote rol heeft gespeeld. Men vergete niet, dat Primo zijn rivaal in Marokko Berenguer voor een blunder van generaal Silvestre in Oost-Marokko liet opdraaien en hem zes maanden vestingstraf in het fort Guadelupe bezorgde, wat door niemand licht zal worden vergeten. H. Buitenlandsch Overzicht Die Londènsche Conferentie. Veel en velerlei. Val van de dictatuur van Primo de Rivera in Spanje. Tegenstand. De staatsgreep van 1923 en wat er aan vooraf ging. De ter dood veroordeelde kabinets formateur. Marokko en de Spaan sche tegenslag. De nieuwe regee ring onder Berenguer maakt eenige maatregelen van Primo de Rivera on gedaan. Verbannen studenten en ontslagen professoren. Frankrijk niet gediend van tarievenwapenstil- stand. De verdwenen Russische ge neraal. De spook-taxi. De kwes tie der gehuwde ambtenaresse in Ehgeland. Een oordeel van vrou wen hierover. De 'conferentie in Londen is in vollen gang. De vorige week, juister in het laatst van de vo rige week, is men gereed gekomen met de vast stelling van een agenda en nu gaat het er op los: over tonnage, over lichtere en zwaardere strijdkrachten, pariteit, compromisvoorstellen,, rantsoeneering van slagschepen, kruisers, duik- booten en wat al niet, om er het hoofd en den lust om verder te lezen bij te verliezen. Voor dat dit alles behoorlijk besproken en gedistilleerd en bezonken is en ten slotte in de praktijkr toege past, als de conferentie slaagt, nu daar zal ver moedelijk wat tijd mee heengaan. De op deze plaats reeds bij herhaling vermelde speciale wen- schen en verlangens der verschillende mogend heden zullen te hunner tijd wel te Londen aan' de orde komen-en dan zullen we er wel meer van hooren. De heeren vertegenwoordigende de vijf groote mogendheden hebben eens een uitste kende gelegenheid elkaar aan de tand te voelen. Voorloopig kunnen we afwachten wat het resul taat hunner besprekingen zal zijn en tot welke j consequenties die besprekingen ten slotte al of J niet zullen leiden en in welke mate de vredes- gedachte door de conferentie gunstig beinvloed j zal worden. En omgekeerd, in welke mate uit de houding der gedelegeerden zal blijken hoe hunne regeeringen staan tegenover de daadwerkelijke voorbereiding en ontwapening en tenslotte ook tegenover de vredesgedachte, in theorie en de verwezenlijking diergedachte in de praktijk. Er is werk aan den winkel! In Spanje hebben groote gebeurtenissen plaats gehad. Gedurende zes jaren heeft daar generaal Primo de Rivera als dictator geheerscht. Nu is hij als zoodanig afgetreden. In 1923 maakte hij zich door een staatsgreep van het gezag meester en een zijner maatregelen was o.m. de schorsing van de grondwet en stelde de militaire dictatuur in, die het dan zes jaren heeft uitgehouden, t Heeft Primo de Rivera niet aan tegenstanders ontbroken al ging de Spaansche koning ten slotte met den staatsgreep en de daaruit voort spruitende hervormingen accoord. De tegenstand kwam niet zoozeer van de masse van het Spaan sche volk, dat zich naar beweerd wordt door een zekere lauwheid en onverschilligheid moet kenmerken, waar 't regime betreft, waaronder het geregeerd wordt. De tegenstand kwam in hoofdzaak van de voorstanders van het oude regime en daaronder in de eerste plaats de politici die met den val van het oude regime buitenge sloten werden. De voornaamste aanleiding tot den staatsgreep van 1923 zou geweest zijn, het voor Spanje's eigenliefde weinig gunstige verloop van de gebeurtenissen in Marokko en de in dat land door Spanje ondervonden tegenslag, welke te veel van de krachten van land en volk eischte. 't Ging dus eigenlijk om de liquidatie van de Marokkaan- sche kwestie. Berenguer, de man die na den val van Primo de Rivera tot kabinetsformateur is benoemd ,was in 1921 opperbevelhebber in Ma rokko. Dat was het jaar waarin het Spaansche leger er al bijster slecht afkwam, toen het door de troepen van Abd el Krim gansch verslagen werd. Berenguer werd door den krijgsraad ter dood veroordeeld, maar begenadigd. Het kan raar loopen in de wereld. Na den val der militaire dictatuur werd zooals we reeds zeiden de vroeger ter dood veroordeelde tot kabinetsfor mateur benoemd. Achteraf werd beweerd, dat het proces tegen Berenguer op touw gezet was om den koning te redden, op wiens aanraden de des tijds eu Marokko bevelvoerende generaal Silves- tie zijn gang ging, zonder zich aan de bevelen der ministers te storen. Voor de catastrophe in Marokko zou dan fei telijk de koning verantwoordelijk zijn geweest. Was Primo de Rivera aanvankelijk van meening, dat de troepen uit Marokko teruggetrokken moes ten worden, later bleek hij te vinden voor samen werking met Frankrijk en werd Berenguer be last met het opperbevel in Marokko), welke sa menwerking tot een pacificatie met het z.g. Rif gebied leidde. Al was de staatsgreep van 1923 van militair karakter, Primo de Rivera heeft zich tijdens zijn bewind niet blijvend in den steun van het leger mogen verheugen. Verschillende samenzweringen en herhaalde muiterij in het le ger, waaraan de officieren met burgerlijke poli tici samenwerkten, leverden wel het bewijs, dat PrimPde Rivera, dictator als hij dan was, wel degelijk tegenstand ondervond, die hem dan ook ten slotte 'tot aftreden genoopt heeft, nadat hij zich vergewischt had omtrent de meening welke in het leger en bij de vloot omtrent zijn dictatuur gekoesterd werd. Berenguer had al spoedig een nieuwe regeering gereed, die zich o.a. tot taak stelt verscheidene van de door den dictator geno men maatregelen weer ongedaan te maken. Deze maatregelen betreffen o.m. ook de studenten, die wegens bun actie tegen de dictatuur verbanneé waren en de hoogleeraren die geweigerd hadden hunne werkzaamheden onder de uit de dictatuur voortvloeiende omstandigheden te blijven ver richten. Ofschoon er aanvankelijk berichten kwa men omtrent mogelijk gevaar voor de monarchie werd later gemeld, dat de overgang van het mili taire naar het civiele regime over het algemeen een rustig verloop heeft gehad. De Spaansche dictatuur is alzoo achter den rug. In Frankrijk blijkt men voorloopig van een wapenstilstand op het gebied der tarieven nog niet veel te willen hooren, om reden, dat men meent, dat de Franschen op verre na nog niet genoeg bescherming van hunne industrie en van hun landbouw hebben. De door de Fransche re geering te nemen maatregelen inzake verhooging van invoerrechten, waarover we al eerder spra ken, wijzen er trouwens reeds op, dat het hier waarschijnlijk is, dat de Franschen voorloopig aan de vrije hand op tariefgebied de voorkeur zullen geven boven een wapenstilstand, die zoo als geen onmiddellijke wegneming of verlaging der tarieven, dan toch een stopzetting van moge lijk reeds voorgenomen verhoogingen zou bedoe len. Nu is er voor Frankrijk ten slotte nog een omstandigheid, waarop het zich zou kunnen be-, roepen. Namelijk deze, dat tal van andere landen indertijd accoord gingen met de resoluties betref fende de zoo noodzakelijke wapenstilstand op tarievengebied, zonder dat echter door een van fdie landen tot heden de kat de bel werd aange bonden en door verlaging van tarieven (om van opheffing niet te spreken) de voorgestane theo rie en practijk werd omgezet. De vraag is eigen lijk, of het met betrekking tot de Franschen niet als een daad van eerlijkheid en openhartigheid moet worden beschouwd, dat zij tenminste rond uit met betrekking tot den wapenstilstand zeg gen: ,,wij doen er (nog) niet aan mee!" 'In of liever uit'Parijs is cnlangs een generaal verdwenen, een Russische generaal, voorzitter van den bond van gewezen Russische militairen. De meening werd reeds geuit, dat wellicht de Sovjet regoering in eenige betrekking zou staan tot de raadselachtige verdwijning, wat van Russische zijde tegengesproken ^moet. zijn. Hoe dit zij, de generaal is weg en in verband meti zijn verdwij nen is een verhaal van een spook-taxi opgedo ken, d.w.z. een taxi die voorzien is van een toe stel, dat de passagiers welke de taxi bevat in enkele seconden door verdooving weerloos maakt. De Fransche fantasie blijkt in de verdwijning van den generaal ruimschoots stof te vinden. De Britsche Rijksambtenaarsbond heeft onder haar ruim zevenduizend vrouwelijke leden een referendum gehouden over de kwestie van het in betrekking blijven na het huwelijk de kwestie dus van de gehuwde ambtenares. Ook in ons land is deze kwestie meerdere malen en in verschillende colleges aan de orde gesteld. De uitslag van het door genoemden Bond gehouden referendum is evenwel eenigszins anders dan men wellicht verwachten zou. De groote meerderheid toch is tegen het in dienst blijven na het huwelijk. De secretaris van de Rijksambtenaren heeft in een interview de door de dames gedane uitspraak verklaard. Volgens hem gevoelen de tegenstan ders van het in dienstblijven na het huwelijk, dat het verband ook met de werkloosheid, beter is dat er in elk van twee huizen een kostwinner is en dan dat er in een huis twee kostwinners zijn terwijl er in- een ander huis geen kostwinner is. Dat is ook een standpunt, waarvoor iets te zeggen is. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Dinsdagavond jl. werd in „Concordia" een lezing met lichtbeelden gegeven over het onderwerp „Co- operatie" door den heer K. de Boer, uit den Haag, penningmeester van den Centralen Bond van Ned. Verbruiks-cooperaties. Zoolang de menschheid heeft geleefd en gedacht, door alle tijden heen heeft zij gestreefd naar le venszekerheid. Het is nu eenmaal een eigenschap der menschen dat zij steeds zoeken naar betere le vensvoorwaarden en betere verhoudingen. Hoewel de mensch heel vaak zeer veel overeenkomst ver toont met het dier en soms er nog beneden staat, is in dit het groote verschil, dat de mensch een sociaal wezen is, dat in groote groepen een belang gemeen hebben en voor dat groepsbelang veel over hebben, omdat ze inzien dat hetzelfde belang hen samenbindt. Zoo is er ook steeds een zoeken naar de verbetering van belangen en verandering der werkwijzen en zoo is ook het ontstaan der machi ne, die voor een groep van menschen, de kapitalis tische klasse, verbetering beteekende, maar de ar beidende klasse in de diepst denkbare ellende bracht. In Engeland bijv. was het in de weverijen en spin nerijen voor de komst der machines een zwaar werk, dat door mannen moest worden verricht. Toen echter de machines kwamen, deden die het zware werk van den man en kon de bediening der weefgetouwen door vrouwen en kinderen ge daan worden. Het waren voornamelijk de kinderen die voor dit werk gebruikt wejden, immers kin deren krijgen nu eenmaal een beetje loon en kon den het werk even goed doen. In die dagen het was pl.m. 1820 werkten er kinderen van 4 tot 12 jaar in de gebouwen die men den naam van fabrieken niet kon geven, want het waren holen gelijk. Slecht van verlichting, bijna geen ventilatie, de kunstverlich ting bestond uit walmende petroleumlampen. In de ze holen waar steeds een dichte nevel van stof en walm hing, moesten die stumpers werken 14 uur, ja zelfs 16 tot 18 uur per etmaal. Veel werd er door die fabrieken gewerkt met kin deren uit de weeshuizen. Er werden contracten af gesloten met de regenten der weeshuizen en zoo graag waren de fabrikanten naar dit jeugdige menschenmateriaal, dat ze niet zelden contracteer den om op de tien gezonde kinderen één idioot kind te nemen. Deze toch al zoo misdeelde kin deren, die zonder ouders, zonder liefde in de wereld stonden, werden door de fabriek geheel overgeno men. Daartoe werd in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek een gebouw opgericht waar deze kinderen de weinige uren, die ze niet moesten wer ken, hun eten kregen, wanneer ze wilden zich kon den wasschen en gaan slapen. Dit gebouw bevatte slechts een vertrek waar al die kinderen verbleven Hun eten, in een grodte pot bereidt, kregen ze in houten nappen opgediend. Door de lange werktij den is het begrijpelijk, dat de kinderen na het werk zoo vermoeid waren, dat ze hun vrijen tijd slapende doorbrachten. De fabrieken werkten dag en nacht door en kwam nu een ploeg kinderen uit de fa briek naar hier om te slapen, dan was de nieuwe ploeg juist uit de smerige bedden opgestaan en moesten de binnen komenden zoo weer in de warme bedden. Ook had zoo'n fabriek een kerkhof voor de kinderen die bezweken, en daar werden er heel wat naar toegebracht ofschoon dat niet zoo erg was want de weeshuizen hadden nog meer voorraad. Door dezen toestand hadden de mannen in die industrie geen werk en werd de ellende steeds erger. In Rochdale was ook de spinnerij, die voor de komst der machines aan de meeste gezinnen als huisindustrie een flink bestaan verschafte, gecen traliseerd in fabrieken. De mannen, die nu bijna broodeloos werden, konden op die fabrieken werken tegen een loon van f 2.70 per week. De armoede was schier ondragelijk. Toen vormde zich een groep van 28 menschen tot een club die niet tevreden zijnde met dat loon, besloten per week 10 cent af te zonderen, dit twee jaar lang te doen en dan meer loon te eischen en anders in staking te gaan. Na afloop van die twee jaren, toen ze per persoon ongeveer 12 gulden bijeen hadden, ging er inder daad een deputatie naar den fabrikant om loonsver nooging te vragen. Het resultaat was echter nihil. Zij misten ook den moed om in staking te gaan. Wat nu met het geld begonnen. Verschillende plan nen werden geopperd en weer verworpen, totdat j tenslotte werd besloten een communistische kolonie j te stichten, communistisch in de beteekenis van die dagen, dat slechts beteekende een gemeenschap voor allen gelijk. Om dat echter te kunnen volvoe ren was er veel geld noodig. Men besloot een bazar op te richten en de winsten te gebruiken ter verster king van het grondkapitaal. Aldus geschiedde. De oprichters wekten kennissen op in de bazar te koo- pen. De aldus gemaakte winsten werden bij het j kapitaal gevoegd en zoo breidde de zaak zich ge- stadig uit. De menschen die lid werden, deelden naar verhouding van hun inkoopen in de winst. Zoo is in 1845 in het Engelsche plaatsje Rochdale de eerste coöperatieve vereeniging ontstaan. Nu zijn er 25000 van de 90000 inwoners lid van de coö peratieve vereeniging, dat beteekent dus zoo goed als ieder gezin. Thans is het cooperatiewezen in Engeland zeer krachtig ontwikkeld en heeft gewel dige coöperatieve warenhuizen waar dus de twin- sten aan de koopers, die tevens lid zijn, ten goede komen. Ook in Nederland ontwikkelt het cooperatiewezen zich krachtig en de spr. toonde dit aan de hand van tal van lantaarnplaatjes aan. Coöperatie voert langzaam maar zeker tot de gewenschte samenle ving, waar geen opeenhooping van kapitaal meer mogelijk is, maar alles voor allen. Hiermede besloot de spr. zijn rede. Hierna volgden eenige besprekingen over het vei lingwezen in het algemeen, waarna men vanzelf overging tot het cardinale punt nl. voorveiling van bloembollen nog in dit voorjaar en wel op 14 Fe bruari a.s. De voorz. deelt mede dat het bestuur voorstelt een commissie te benoemen van een drietal leden onzer vereeniging, welke tezamen met drie bestuurs leden van de L.G.C. de voorveiling zullen regelen. Hij noemt hiervoor de heeren C. de Geus Sint Maarten, C. de Boer Wz. te Zuidscharwoude en C. Timmerman te Broek op Langendijk, met welke be noeming de vergadering accoord gaat. Hierna krijgt de heer S. de Boer, secretaris der L.G.C. het woord, bepleit het aanvoeren der bloem bollen aan eigen veilng en dankt den voorz. voor de vele bemoeiingen in deze gedaan. Na nog enkele besprekingen van technischen en internen aard, sluit de voorz. deze zeer geanimeer de vergadering met den wensch, dat onze bloembol lenveiling moge slagen tot voordeel en welzijn der leden. Rubriek van den Arbeid BlE UITVOERING D(ER ZIEKTEWET. Zoo langzamerhand komt er eenige teekening in de maatregelen, welke worden getroffen voor' de uitvoering der Ziektewet, die, zooals bekend zal zijn, 1 [Maart a.s. in werking treedt. Aangezien het doel der Ziektewet is, den ar beider bij ziekte een gedeelte (80 pet.) van zijn loon 'uit te keeren, is het dus dé hoofdzaak, dat er 1 Maart a.s. zoodanige maatregelen zijn ge troffen, dat de zieke arbeider ook inderdaad de uitkeering krijgt, waarop hij recht heeft en dat hij weet waar "hij deze kan verkrijgen. De Ziektewet kent voor de uitvoering twee soorten van organen, en wel in de eerste plaats de Bedrijfsvereenigingen, welke in het algemeen door samenwerking tusschen werkgever en ar beider zijn opgericht met het doel jcle bij de Ziektewet geregelde verplichtingen uit te voeren. Van deze Bedrijfsvereenigingen zijn er thans reeds een 40-tal opgericht. Uiteraard is de eene verder gevorderd met de voorbereiden.de werk zaamheden dan de andere, doch men is zich er in het algemeen goed van bewust, dat men 1 Maart a.s. klaar moet zijn. Natuurlijk zullen er nog wel moeilijkheden ko men, en zal misschien met name de controle in den eersten tijd nog wel eens wat te wenschen overlaten, maar het spreekt vanzelf, dat men deze moeilijke materie maar niet op 'één dag ge heel klaar kan hebben én dat ér wel eenigen tijd zal verloopen, voordat alles goed en wel mar cheert. Naast deze Bedrijfsvereenigingen staan de Ra den van Arbeid, en deze zullen al die arbeiders moeten verzekeren, welke niet bij een bedrij fsver- eeniging zijn ondergebracht. Zij verkeer en uiter aard in een wéinig benijdenswaardige positie, omdat zij hebben moeten afwachten, wie zich bij hun zal verzekeren. Dat dit waarschijnlijk én zeker na verloop van eenigen tijd niet zoo heel veel arbeiders zullen zijn, mag men aannemen wanneer men bedenkt, dat de drang bij werkge ver en arbeider om de sociale verzekering, en hier dus de ziekteverzekering, zooveel mogelijk in eigen hand te nemen, in de laatste jaren steeds meer op den voorgrond is getreden. Dit is zeer zeker een gelukkig verschijnsel van de ontwikkeling der sociale verhoudingen en met groote belangstelling mag dan ook worden afgewacht, op welke wijze de Bedrijfsvereenigin gen hun taak zullen vervullen. Immers in laatste instantie gaat het hier niet alleen om de ziekteverzekering alleen, maar zal het hier gegeven voorbeeld mede moeten werken, dat langzamerhand de geheele sociale verzekering niet meer van bovenaf door overheidsorganen, doch van onderop^ door organen, uit de vrije maatschappij opgekomen, zal worden uitgevoerd. DRAI5I}1A-vanVALKEHBURG'S r.-LEEUWARDEN- Buitenland Haver. Zaden NOORDSCHARWOUDE. Donderdag 6 Februari vergaderde in hotel „Con cordia" de afdeeling Langedijk en Omstreken van de algemeene vereeniging van Bloembollencultuur. De voorz., de heer K. Wagenaar opende deze vergadering waarvoor een buitengewone belang stelling bestond, met een hartelijk woord van wel kom en deelt mede dat onze afdeeling thans uit 160 leden bestaat. Hierna kregen we een humoristisch gestyleerd Verslag van den secretaris, waarin deze de wording en den groei der vereeniging bespreekt, en komt tot den huidigen staat van zaken in de vereeniging Jaarverslag van den Penningmeester sloot met een klein batig saldo. In aanvulling op ons eerste bericht geven we thans een overzicht, dat de rijkslandbouwconsu- lent te Parijs, de heer Sevenster, gemaakt heeft van de gewijzigde Fransche invoerrechten op ha ver en aardappelen: Oud Recht Nieuw Recht per 100 Kjg. per 100 Kg. 15 frs. 21 frs. 22.50 31.50 meel 128 35 Aardappelen verseh 3 6 v. d. nieuwen oogst, ingevoerd van 1 Maart—31 Mei 15 21 gedroogde schijven 15 21 vlokken, uitsluitend voor veevoeder 7.50 10.50 andere vlokken 20 28 De haver-verbouwers ontvangen dus in zeke re mate voldoening. Zoo als bekend, hadden zij den laatsten tijd herhaaldelijk gewezen op de sterke daling van den haverprijs, die een gevolg zoude zijn van den grooteh aanvoer van dit arti kel uit het buitenland. Het invoerrecht op aardappelen, met uitzonde ring van de vroegste soorten, die voor ons land van geen beteekenis zijn, zijn met 100 pet. ver hoogd hetgeen intusschen nog minder is dan doo rde Fransche producenten was gevraagd, die, naar bekend is, een recht van 10 frs. per 100 Kg. noodig achtten. De rechten op de vroege aard appelen zijn, zooals uit vorenstaande tabel kan Wijken, betrekkelijk minder sterk verhoogd. Het verdient vermelding, dat aardappelmeel in dit Decreet niet staat vermeld, zoodat daarvoor het oude recht, ad. 70 frs. per 100 Kg. gehand haafd blijft. (Algem. Handelsbl.)

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3