den Uit Omtrek Nieuwstijdingen BEURSOVERZICHT Bemesting van aardbeien LANDSPEL „ALKMAAR 1930." Groote plannen van de Alkmaarsche Oran jevereniging, die tot een Nationaal gebeu ren moeten worden. Voor de maand September van dit jaar, staan er bij de Alkmaarsche Oranjevereeniging grootsche plannen op het programma. En wel niets meer of minder dan de opvoering van een groot en indruk wekkend landspel, zooals dit bekend is bij de vele Duitsche steden en stadjes, die ieder jaar weer, met veel succes en met zeer vele toeristen en vreem delingen als toeschouwers, hun „Heimatspiele" op voeren. Het prachtige Duitsche stadje Nördlingen op een 100 K.M. afstand van München is er een voorbeeld van. Reeds zijn te Alkmaar vele voorbereidingen getrof fen en waar er enthousiast gewerkt wordt en de Nederlandsche Landsspelraad onder voorzitterschap van den gep. Gen.-Maj. b. d. F. de Witt Huberts zijn volle medewerking heeft toegezegd kan het dan ook niet anders, of er zal wat goeds tot stand ko men. Voor de historische gegevens heeft men in mr. J. Belonje, een uitnemend kenner van Alkmaars historie, een goed adviseur gevonden en tevens heeft de bekende tooneelschrijver A. den Her tog, zich bereid verklaard tot het schrijven van den teast voor het spel. De heer den Hertog, in de too- neeischrijverswereld lang geen onbekende, schreef o.m. het stuk, dat bij het eeuwfeest van de regi menten Grenadiers en Jagers zoo'n succes had: „Twaalf uur heit de klok." Het feest zal op het gemeentelijk sportpark ge houden worden, nat tegen dien tijd belangrijk ver beterd zal zijn. Grootere tribunes en betere kleed kamers staan op het programma, alles onder lei ding van den heer Jan Wils, die, Alkmaarder van geboorte, naam maakte met den bouw van het Amsterdamsch Olympisch Stadion. Op het park zuilen opgetrokken worden gedeelten van Alkmaars Groote Kerk en het bordes van het stadhuis, omdat daar de verschillende scenes zich afspelen. De bedoeling is dat een uitbeelding wordt gegeven van het bezoek aan de stad van Stadhou der Willem IV dat geschiedde in het jaar 1748. Als de Stadhouder met veel passend ceremonieel op 't stadhuis ontvangen is, en de autoriteien en hoog- waardigheidsbekieeders aan den vorst zijn voorge steld, wordt een aanvang gemaakt met het eigen lijke landsspel, dat dus: „ter eere van het bezoek van den prins wordt opgevoerd" en zal zijn een herdenkingsspel van Alkmaars beleg en ontzet, t' Zal bestaan uit drie deelen. In het eerste bedrijf maakt men mee het besluit van de Alkmaarsche vroedschap zich te verdedigen tegen Spanje, het tweede bedrijf zal zijn een episode van den bang- sten dag van het geheele beleg nl. den 18en Sep tember 1573, terwijl het derde bedrijf voorstelt de viering van het ontzet, in den vorm van een kerk dienst en een algemeene feestviering. Na het landsspel volgt, bij het vertrek van den stadhouder een algemeene hulde aan den Oranje vorst. Dit zijn heel in het kort de plannen, die op het moment in Alkmaar steeds in meer volmaakter vorm tevoorschijn komen. Verschillende comité's en commissies zijn al har daan het werk en men re kent algemeen dat de Alkmaarsche Oranjevereeni ging er in slagen zal dit eerste Nederlandsche Landsspel tot een groot nationaal feest te maken. Binnenkort zal men op alle stations en reclamezui len een affiche kunnen zien: „Landsspel Alkmaar. 1930" ontworpen door een bekwaam afficheur. En langzamerhand zullen er in de Nederlandsche pers wel meerdere en belangrijke berichten verschij nen over den gang van zaken in de oude kaasstad. Ook op het gebied van Landsspelen zal men dit jaar moeten kunnen zeggen, dat ook hier van Alk maar de Victorie begon. EEN BRUTALE OPLICHTING. De Geldersche Credietvereeniging te Groningen is het slachtoffer geworden van een geraffineer- den oplichter. Op Dinsdag 28 Jan. vervoegde zich aan de bank een heer, die een kwitantie aanbood ten laste van de Zuivelfabriek te Roden, afgegeven door de fir ma Woudenberg, fabrikant van zuivelmachines te Amsterdam. Op de achterzijde was deze kwitantie ten bedrage van f 5430 betaalbaar gesteld op de Gel dersche Credietvereeniging en voorzien van een stempelafdruk van de zuivelfabriek „Roden-Zeven huizen" waaronder de handteekening van den di recteur stond. Aangezien deze handteekening ge heel geleek op de handteekening van den heer Annema, directeur van deze zuivelfabriek, welke wel op de bank bekend was en aangezien een be taalbaarstelling met handteekening en stempel op deze wijze wel vaker plaats vond, maakte de on derdirecteur van de bank, die den onbekende te woord stond, geen oogenblik bezwaar het geld uit te betalen wat dan ook gebeurde. Maar Vrijdag 31 Januari bij de afrekening bleek dat de zuivelfa briek gean zaken had gedaan met de firma Wou denberg te Amsterdam dat deze firma in het ge heel niet bestond en dat stempel en handteekening van den directeur valsch waren. De vermoedelijke dader opgespoord. Het is de Groningsche recherche gelukt den ver- moedelijken dader op te sporen. Het spoor leidde naar Drachten en toen het bleek dat de in Drach ten wonende verdachte in briefwisseling had ge staan met de zuivelfabriek te Roden werd de ver dachte egarresteerci. Hoewel het feit door hem ont kend wordt, meent de recherche voldoende bewijs materiaal tegen hem te hebben verzameld. Geble ken is, dat nij in den laatsten tijd In finantieele moeilijkheden was en toch in de afgeloopen week groote betalingen heeft gedaan o.a. twee bankbil jetten van duizend gulden had gewisseld. DIEFSTAL IN HET POSTKANTOOR TE HAARLEM. Dezer dagen heeft een onbekende kans gezien loket IV, geiegèn aa.n de Zuidzijde van de hal van het postkantoor te Haarlem door de afrastering een geldbakje weg te halen, waarin voor f500 aan guldens en voor f 500 aan zilveren rijksdaalders aanwezig waren. De dader is waarschijnlijk bekend geweest met het feit, dat des middags na sluiting van de loket ten alle gelden naar dit loket worden gebracht. Een vrouwelijke beambte sorteerde daar de mun ten en biljetten. Zij is dan aan het oog van het publiek onttrokken door cartonnen platen. Boven dien is de afrastering met sloten afgesloten. De beambte brengt het geld van dit loket naar de brandkast, wat zij ook gisteren deed. Toen zij een pakket bankbiljetten had weggebracht en het zil vergeld kwam halen, bleek het bakje met f 1000. verdwenen te zijn. Onmiddellijk werd de direc teur gewaarschuwd, die een onderzoek liet instellen Een beambte had ongeveer om vijf uur een man in gezelschap van een vrouw in de buurt van loket IV zien heen en weer loopen. Enkele ambtenaren hebben aan het loket steekproeven genomen waar door bleek, dat diefstal vrij gemakkelijk van bui ten af kan plaats hebben. Een geluk is geweest, dat de beambte eerst het bankpapier heeft wegge bracht en niet eerst het zilvergeld. Wat het bank papier onbeheerd gebleven dan had de dief een bedrag van ongeveer f 48000 kunnen vermeesteren. Van den dader is nog geen spoor ontdekt. GELDTROMMEL ONTVREEMD. Uit een auto, die een handelsreiziger eenige oo- genblikken onbeheerd te Arnemuiden had laten staan, is een trommel me een vrij groot bedrag aan zilvergeld ontvreemd. De politie stelde een onder zoek in, maar slaagde er nog niet in, de vermoede- lijk jeugdige daders te vinden. VALSCHE BELASTINGAANGIFTEN. NU BIJNA f40.000 STRAFBETALING. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft zich te i verantwoorden gehad de 60-jarige landbouwer W. van der E., te Zuidland, ter zake van onjuiste aan- gifte voor de vermogensbelasting en inkomstenbe- lasting. De valsche aangifte voor de vermogensbelasting had plaats gehad in de inspectie Deift voor het jaar 1 Mei 1926 tot 1 Januari 1927. Er was 99,694 gulden aangegeven wat belangrijk te laag was. - De valsche aangifte voor de inkomstenbelasting had plaats gehad in de inspectie Hellevoetsluis over hetzelfde tijdvak. Er was aangegeven f 6721. Verdachte had geweten dat dit bedrag te laag was. Verdachte bekende eeniszins aarzelend. Hij had de biljetten laten invullen door den notaris, wien hij de getallen had opgegeven. De post effecten op de aangifte voor de vermo gensbelasting was onjuist. Er was f 18.280 ingevuld Verdachtes effectenbezit bedroeg f 142.000. Dienten gevolge was ook verctachte's inkomstenbelasting te laag aangegeven. Hij had als inkomsten uit zijn effectenbezit opgegeven f 950. In werkelijkheid was het ongeveer tienmaal zooveel. De president: Je bezit dus f 140000 en geeft maar blauwweg f 18000 op. Het is een reuzenfraude. Ik heb nög nooit zoo'n fraude bijgewoond. De inspecteur va nde belastingen H. P. Bouwman was door verdachte's eigen verklaring er achter ge komen, dat van der E .zijn belastingen te laag had aangegeven. Hij had over 1925 zijn effectenbezit opgegeven als f 25000 en het jaar daarna als f 18000 Nagegaan kon worden, dat hij geen effecten had verkocht maar bij gekocht. De ontdoken belasting was ongeveer f2000. Den verdachte is een navordering van f21000 opgelegd. Voor het volgende jaar is hij, om hem uit zijn tent te lokken, te hoog aangeslagen maar daarvan krijgt hij f 1000 restitutie. Hij moet dus ongeveer f 20.000 navordering betalen. Naar getuige zegt,- was ook verdachte's aangifte van inkomstën uit het be- drij fte laag. Fr is hem driemaal een termijn ge steld om een 'juiste aangifte te doen, maar ver dachte heeft dien termijn telkens laten verloo- pen. Later heeft hij getracht de zaak met de administratie af te doen voor f 40.000. De admi nistratie was daarin evenwel ifiet getreden, omdat zij een vaste lijn wil volgen en nadat verdachte niet aan haar eisch om binnen bepaalden tijd juiste aangifte te doen en navordering te betalen, een vervolging wenschte. Getuige zette verdér uiteen, waarom het eeno biljet te Delft, moest inkomen en het andere te Hellevoetsluis. Het OM., waargenomen door mr. 'J. F. Hoef- felman, ging de geschiedenis nog eens na. Die zaak is duidelijk. Verdachte's aangiften voor in komsten- en vermogensbelasting klopten geheel. De belastingadministratie vertrouwde verdachte niet, heeft hem te hoog aangeslagen en liet hem bij zich komen. Uit de aankoopnota's, die ver dachte bij die gélegenheid produceerde, bleek fraude. Ondanks het feit, dat de administratie achte rde waarheid was gekomen, bleef verdachte dom ontkennen. Deze fraude is wel zeer ern^Ig. Het OM, 'had eerst gedacht een gevangenis straf te eischen, is daarvan teruggekomen en eischt thans f 3000 boete subs. 6 maanden hech tenis. De president tegen verdachte. Dat valt je zeker mee. Straks komt er nog wat bij voor de volgende zaak, maar je had zeker gedacht f 10()00 te hooren eischen. Dezelfde verdachte stond vervolgens terecht ter zake van te lage aangiften voor 'het volgeinde belastingjaar (1927'28). B echter, mr. Verveen, tot verdachte: Heeft de notaris die de kaart van het land toch kent, je nooit gewaarschuwd. Verdachte: Nooit. De president: Neen ,natuurlijk niet. Die hou den liever hun mond. Anders raken ze een klantje kwijt. D'e inspecteur der belastingen verklaarde, dat verdachte's bezit in effecten in dat jaar was aangegroeid tot f 160.000. In overeenstemming daarmee was ook verdachte's inkomen gestegen. Het O.M. eischte in dit geval flO.OOO boete, subs. 6 maanden hechtenis. De president tot verdachte: Ik heb het goéd geroken daareven, niet? "We naderen nu met f 20.000 navordering en f 3000 en f 10.000 boete aardig de f 40.000. We moesten het bij het von nis maar rond maken. Het kan er best af, 'tzit er dik an. 'tis bar, zoo'n fraude te plegen op je ouden dag. Uitspraak 13 Februari. „De Wandelaar" Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te I.aren, het Februari-nummer van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan de na tuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geo logie, folklore, buitenleven en toerisme. De redacteur, B.inke Tolman, heeft een paar jaar geleden met een vriend het vogelrijke Kam pereiland bezocht en geeft een uitvoerig relaas van de daar beleefde avonturen. Jan B. Th. Campert zet zijn „Wglchersche Beelden" voort en schetst het contrast tusschen de steden Veere en Vlissingen. Den strengen winter van 1929 gedenkt N. Tin bergen ,in een artikel, waarin de toestand op ile Zuiderzee in dien tijd voor oogen wor'flt getqo- verd. Van 't echo-verschijnsel geeft dr. M. Minna er t een boeiende en heldere verklaring, terwijl B- Stoffel opnieuw een lans breekt voor den mo dernen vorm van boschbouw. Leerzaam is het beschouwinkje, dat J. Ccjr- nelissen aan voetverzorging voor den wandelaar van zoo groot belang, heeft gewijd. Twee Bru- bantsche medewerkers, Cor Sanders en Willepi ter Haer, weten er ons van te doordringen, dat, ook de winter vele en fijne bekoringen heeft. P. J. Schenk laat een waarschuwend woord hooren in verband met het gevaar, dat dreigt van de zijde eener bepaalde rupsensoort: die van dén bastaardsatijnvlinder. In de rubriek „Van en voor de lezers" wordt o.a. gewaagd van „verdwaalde gasten", waaron der hoog-Noordelijke vogels moeten worden Ver staan, vooral kleine alken, die door den storm naar Nederland zijn gestuwd. Als steeds, zijn de artikelen rijkelijk geïl lustreerd. De heeren H. Oyens Zonen melden ons. uit Amsterdam: Een van de moeilijkste problemen, die het beurs- leven stelt, is het inzicht in de wisseling "dfer ru brieken, welke zich in de wassende gunst der koop lustigen mogen verheugen. Het heeft er allen schijn van, dat er ten deze een zeker „changement de dé cor" plaats heeft. De oude industrieele favorieten, Margarinewaarden, en Philips Gloeilampen geraken langzaam maar zeker op den achtergrond. Het kunstboterpapier is nog wel gevoelig, met schommelingen van 510 procent, maar de handel is er uit, en men moet hier bepaald iets nieuws verzinnen om de breede massa weer achter den ze gekar te krijgen. Dat nieuws zou feitelijk alleen 'n kapitaal semissie kunnen zijn, maar het treurig verloop van de AKU-claim maakt waarschijnlijk de Margarinemagnaten voor zulk een experiment wat huiverig, te meer, daar ieder nu wei weet, dat een emissie hier niet dient voor verdere expansie, maar voor aflossing der schulden. Voor de merites van het papier zelve zou het natuurlijk verre den voorkeur verdienen, indien men er in slaagde om in betrekkelijk korten tijd de bankscnulüen uit de winsten te delgen. Dan zou de conservatieve di videndpolitiek althans een tastbaar resultaat heb ben en ook voor aandeelhouders duizendvoudig vruchten afwerpen. Het komt velen voor, dat het veel besproken, veel gesmade en veel geloofde fonds Margarine Unie door zulk een periode van natuur lijke rust de standing kan vinden, die het uit hoof de zijner trustkwaliteiten eigenlijk wel toe komt. Dat is natuurlijk een proces van langen duur en het staat te bezien, of de onrustige geest, welke over de leding vaardig is, zulk een moeizaam rij pingsproces kan aanvaarden. Aand. Philips Gloeilampen hadden in de eerste plaats te lijden onder liquidaties van ambulante kringen, die hun speculatieve aspiraties naar na der te noemen rubrieken verplaatsten. Al laten de exportstatistieken een phaenomenaal jaar 1929 zien zoo is het komende tijdvak een consolidatie minder geschikt om de fantasie te voeden. Aand. AKU deden een schuchtere poging tot rij zing, zulks wel naar aanleiding van een vraagge sprek met een der bestuursleden gepubliceerd in het Amsterdamsch Effectenblad. Aand. Kon. Petroleum, een der actiefste fondsen van het laatste semester, werden in een belachelijk klein gezelschap in belachelijk geringe hoeveelhe den omgezet bij belachelijk geringe schommelin gen. Dit aandeel is klaarblijkelijk te goed voor deze wereld en wordt dan ook door niemand meer aan gekeken, maar uit hoofde zijner innerlijke hoedanig heden en gerechtvaardigde verwachting van een uit stekend verslag over 1929 weigert de koers te dalen, gelijk volgens de regels van het spel bij zulk een stagnatie zouden passen. De laatste rest der half ingedommelde beurssen- timenten concentreerden zich op suikerwaarden in het algemeen, waarvan echter HVA het leeuwen deel kreeg. Dit koninklijk papier biedt voor den ge duldige belegger op het vigeerend peil van nau welijks 600 procent nu eenmaal geen tastbaar risi co, bij een rendement van ruim 5 procent, hetgeen gemakkelijk verlokt tot aankoop, door het aange naam besef dat men althans een uitstekend trom melpapier behoudt, indien de koersen voorshands weigeren te stijgen. Van Scheepvaartwaarden herstelden aand. en obl Holl. Amerikalijn op het einde der week ietwat van hun laag niveau op berichten nopens goede resul taten, behaald met het S.S. Statendam. De belegginsgmarkt houdt zich op het verhoogde peil vrij goed, maar na de Januaridrukte is nu de kooplust nogal bekoeld, terwijl het preagp-aanbod in de nieuwe Rotterdamsche leening het animo voor 4.5 procent Amsterdam niet verhoogde. Van Berlin, Londen of Parijs ging bitter weinig inspi ratie uit. New York daarentegen verdiende meer belangstel ling dan het afgeschrikte publiek er aan wijdt. Een onaangename factor is de hernieuwde inzin king bij zoo voorname stapelproducteo als tarwe en katoen. Dit geeft weer een onrustbarende spanning tusschen fondsen en productenmarkt, die niet ten goede zal komen aan een gezonde ontwikkeling van zaken. Een gemakkelijke markt, waarin de winsten a. h. w. van zelf komen toevloeien, is dan ook nog 'niet herboren. Juist daarom herhalen wij onze aan beveling zich te bepalen tot de courante standaard waarden. Land- en Tuinbouw U>e stikstofhoudende meststoffen. In ons vorig artikeltje behandelden we een paar oude bekende meststoffen, n.l. de Chilisalpeter en den zwavelzuren ammoniak. Ein nu "komen we tof" de nieuwere stikstofmeststoffen. Laten we maar eens "beginnen met twee er van, die vaak verward worden naast elkaar te bespre ken, n.l. de kalksalpeter en de kalkstikstof. Ik zeg, die twee worden nog al eens met elkaar verwaard. Daar is aanleiding toe. Immers be vatten ze beiden stikstof en kalk. JDe namen gelijken veel op elkaar. Maar de meststoffen zelf heel weinig, niet alleen, omdat ze in kleur verschillen, maar ook omdat hun eigenschappen zoo geheel anders zijn. De kalksalpeter is wit Dat wil zeggen, de Duitsche kalksalpeter. De Noorsche kalksalpeter (Norgesalpeter) is zwart of tenminste heel donkergrijs. 'Beiden zijn korrel- vormig en gemakkelijk uit te strooien. Een be zwaar kan daarbij zijn, dat ze met de hand uit gestrooid, aanleiding kunnen geven tot moeilijk te genezen bijt- en schaafwonden. Lntusschen kan men zich daartégen beschermen door de noódige voorzorgsmaatregelen te nemen. Yanwege het de partement van Arbeid zijn in 1928 en in '29 door enkele doktoren in de provincie Groningen proeven genomen om dit euvel te voorkomen. Ze hebben daarbij zeer gunstige resultaten gehad door elke baal salpeter niét 3 L. water te men- 1 gen. Het opstroopen van de mouwen tot boven de elleboog en het Invetten mét glycerine van de armen blijft noodig. Wat de werking betreft: kalksalpeter is een salpeter, dat wil dus zeggen, dat de werking overeenkomt met chilisalpeter. Het kan derhalve gebruikt, worden kort voor-, tijdens ,en na het zaaieS, ook als overbemesting. Op kleigrond voorkomt het korst vorming. Op zandgronden is de werking basisch en werkt dus de zuiverheid tegen. Em nu de kalkstikstof. Dit is een zwarte stof, dat tot voor korten tijd stoffijn in den handel gebracht wer3. Door olieën heeft men het nu eenigszins een korrelvorm gegeven. Toch moet het uitstrooien met de hand hiervan ontraden worden. De bijtende werking is erger dan bij de kalksalpeter. De oogen zouden mil een stofbril beschermd moeten worden en niet alleen han den en armen, maar ook gezicht en hals moéten ingevet worden. Dat ook de kleeding solied en waterdicht moet zijn, spreekt haast vanzelf. Be ter doet men dan ook met een kunstmeststrooier te zaaien. 'Om het wegwaaien te voorkomen, zal men goed doen zakken achter den strooier te hangen De paarden konden er anders ook nog wat last, van krijgen. Nu de meststof geolied is, zal dat wel niet meer zoo veel .voorkomen, maar het is voorgekomen, dat de paarden oogontste king liregen. Indien me ndeze eenvoudige voorzorgen neemt, is de kalkstikstof een beste en goedkoope mest stof, die een veel ruimer gebruik, dan tot nu toe 't geval is, waard is. Maar men verwarre de kalk stikstof niet met kalksalpeter. Wie dat doet be nadeelt zich in hooge mate. De stikstof in deze meststof komt nl. voor in een eiwitvorm, die op zijn Zondagsch calciumeyaanamide heet. Dat is een geleerde naam. We zouden ook kunnen zeg gen, dat het een eiwitvorm is- Nu nemen de planten geen eiwitten op en derhalve zal er met de kalkstikstof eerst wat moeten gebeuren, eer ze voor de planten geschikt zijn. En dat is een vrij lange weg, eer 't zoover is. Niet minder dan vier omzettingen zijn noodig eer ze in salpeter is veranderd. Ook hier komen weer bacteriën b ijte pas. En we weten, dat die alleen bij een bepaalde bodemtemperatuur werken. Zoo is het te begrijpen, dat de kalkstikstof niet vlug werkt, maar wel tot laat in 't najaar. In zooverre is ze met zwavelzuren ammoniak te vergelijken. Maar nu komt het verschil. Geeft het bij zwavelzuren ammoniak niet wanneer men het uitstrooit, bij kalkstikstof mag men het zeker niet te laat doen. Hoe vroeger, hoe beter, en ten minste drie we ken voor het zaaien óf poten. De kalkstikstof blijkt namelijk een doodende werking te hebben op de kiemplantjes, dus op de ontkiemende za den en knollen. In mijn practijk ben ik al verscheidene gevallen tegengekomen, dat men daar geen rekening mee gehouden had, met het na'deelige gevolg dat de gewassen' niet of zeer slecht opkwamen. Het bestek van dit artikeltje laat niet toe die gevallen nader te 6escfirijven, Wellicht kan ik er later nog eens gelegenheid voor vinden er op terug te komen. Vroeg uitstrooien, desnoods in het najaar, is dus noodig. Dat is ook het geval o pweiland. Daar moet ze er voor Maart op liggen. Eveneens voor rogge en tarwe. Aan den anderen kant is deze eigenschap niet onvoor- deelig. Wanneer we b.v. half Maart de kalkstik stof uitstrooien, dan zijn al heel wat onkruid- zaden ontkiemd en die ondervinden dezelfde wer king als de cultuurgewassen; ze gaan er van kapot en zoo wordt dus de onkruidbestrijding in de hand gewerkt. Het is aan te bevelen de kalkstiksto fspoedig onder te werken. Dp "kleigronden voorkomt ook de kalkstikstof het verkorsten van den grond en op zandgronden werkt izie basisch, dus weer ne't als chilisalpeter en kalksalpeter. Voor overbemesting, dit is wel duidelijk geworden, kan ze niet worden aange wend. In een slotartikeltje willen we dan an der estikstofhoudende meststoffen nog eens be spreken. Er is zeker geen teelt welke in de laatste jaren zoo is uitgebreid 'als die der aardbeien. Er is bijna geen streek in ons land, waar men er niet toe overgegaan is kleinere of grootere oppervlak ten met deze sappige Vrucht te beplanten. Het is dan ook een goede teelt, een teelt welke de laatste jaren heel wat heeft opgebracht. Het is daarom te voorzien, dat, vooral nu het met de meeste land- en tuinbouwgewassen zoo'n misère is ,er nog heel wat oppervlakte met aardbeien aangelegd zal worden. Het komt ons echter voor, dat men op vele plaatsen te veel in het wilde weg pool wat er maar te koop is. Mén geeft zich geen reken schap of men de goéde soort, geëigend voor zijn grond en voor export, verkrijgt niet alleen, maar men mist ook de noodige ervaring en voorlich ting, de resultaten worden lang zoo goed niet als waarop men rekende. Nu is het nogal gelukkig, dat de aardbei vrij wel op aalle grondsoorten wil groeien, zelfs op gronden welke sterk zuur zijn groeien nog prach tige aardbeiden. Hoe noodig het dus is, dat men goede soorten kiest, dat men met van de eerste de beste zijn plantgoed betrekt, dat het planten zelve goed geschiedt, dat de verdere verpleging van het gewas in orde is, in dit artikel willen wij meer de aandacht aan de bemesting schenken. Ook hierbij worden dikwijls groote fouten gemaakt, niet al leen bij de keuze der meststoffen, maar ook omdat de praktijk de bemesting op aardbeien niet altijd op het juiste tijdstip toedient. Ongunsti ge ervaringen zijn dikwijls een gevolg hiervan. "Wil men zijn aardbeien volledig bemesten dan kan men gebruik maken van zwavelzurèn ammo niak, superfosfaat en patentkali. Het gebruik van sterk drijvende stikstofmeststoffen is af te raden, omdat men op de meeste gronden te veel blad er door aan de aardbeien krijgt. De zwavel zure ammoniak heeft een geleidelijker werking en een langdurige, welke "juist bij aardbeien verlangd wordt. Vele telers hebben door de slechte re sultaten welke zij bereikten door het geven van drijvende stikstofmest de stikstof geheel achter wege gelaten wat zich natuurlijk aan de op brengst wreekte. Bij het gebruik van enkel kunstmest zou ik dan willen geven per 'Are 45 Kg. zwavelzuren ammoniak, 45 Kg. patentkali en 56 Kg. superfosfaat. Deze meststoffen voor half Febr. uitstrooien, zoo min mogelijk de harten der plan ten raken. Ook het gebruik van de volledige meststof nitrophoska IG met een gehalte aan stikstof van 161/2 pet., aan fosforzuur van I6I/2 pet. en aan kali van 211/2 pet geeft uitstekende resulta ten. Men gebruikt van deze meststof dan 4i/2 6 Kg- per Are, waarvan men de grootste helft, ongeveer 2i/23 Kg., in den zomer direct na den pluk geeft en de kleinste helft vroeg in het voor jaar vóór de groei begint. Is in den afgeloopen

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4