lir de kor om De Verloren Zoon Leer vergeten en vergeven Lach en vergeet Tact Er zijn duizenden moordenaars, die voedsel ge geven hebben aan den een of anderen nijd, tot de wonde, die zij toebrachten aan hun zelfachting, zoo diep in hun ziel had geknaagd dat zij een wrok begon te worden. De wrok werd toorn, de toorn groeide tot haat, de haat tot den wensch te doo- den en het verlangen te dooden heeft zich geuit in moord. Inhechtenisneming, schande, en doodstraf j of levenslange gevangenisstraf waren daarvan het gevolg. En deze geheel tragische vernietiging van den mensch had kunnen worden vorokomen door 1 de goddelijke gave van het vergeten. i Denk aan de millioenen levens,, die misdadig, hard en zonder schoonheid voorbijgaan, omdat zij voedsel gegeven hebben aan verbittering, haat en ij del berouw, en zoodoende de ware bronnen van hun bestaan hebben vergiftigd, al hun betere ei genschappen hebben gesmoord en hun helder vi sioen zich hebben laten versluieren. De oorzaak van mislukking, ziekte eri ongeluk in myriaden ge- vaolln is niets anders dan het onvermogen tot ver geten, tot weder in orde brengen en tot het leven in het heden, liever dan in het verleden. De geschiktheid tot groei en verbetering wordt eveneens hoogelijk beinvioed door het vermogen te kunnen vergeten. Wanneer wij onze levens van dag tot dag zouden willen verbeteren, dan zouden we moeten leeren het verleden te vergeten, behalve als in een zuivere 1 mijlpaal in het ontwakend bewustzijn, als een, leer jaar in onze school der ondervinding. Wij moeten alle enargie die in ons is, aanwenden tot het i stichten van nieuwe tempels „verhevener dan de j laatste", geestelijke gebouwen, huizen niet door handen gemaakt, binnen welke onze uiterste kracht j inspanning haar belooning zal vinden in vreugde j en trots. „Ik weet zeer goed dat het gemakkelijker is tot vergeten aan te sporen, dan er altijd naar te le- ven. Waaraan wij behoefte hebben, is aan een 1 techniek van vergeten. Ten einde u bij uw pogen te 1 helpen, mag ik u misschien den volgenden nutti- gen en practischen wenk aan de hand doen. Ten allereerste vervul uw geest met schoone, op- I bouwende en nuttig denkbeelden en indrukken. Dit doende, snijdt gij den weg af aan de negatieve, ver- nietigende en leelijke herinneringen. Dit kan uw 1 geestelijke herder bedoelen, wanneer hij u ver- maant, kwaad met goed te vergelden. Hoe meer uw geest zich bezig houdt met waardige denkbeelden j des te minder ruimte zal hij bevatten voor negatie- j ve en ij dele gedachten. Verdiep u zoodanig in uw tegenwoordige schep pende pogingen en droomen van toekomstige vol making, dat gij geen tijd, zelfs geen enkel kostbaar oogenblik verspillen kunt in spijt, kwelling en neer- j slachtigheid over het verleden. Lach om die duive- lengestalten van deze omlaagtrekkende gedachten deze martelende, schimachtige spookgedaanten, die vanuit de gehimzinnige schaduwen van lang ver- 1 vlogen ervaringen op u liggen te loeren. Tart ze hun ergste te doen. Zij kunnen u niet schaden, ten zij gij het hen u laat doen. Ontzeg hun het recht daar te zijn, en zij houden op te bestaan. Een andere vorm van doodelijk onthouden is het opzouten van nadeelen, vernederingen en beleedi- gingen, u berokkend door anderen .gezamenlijk met vijandschap nijd en kwaden wil. Er is wrijving van gedachten ontstaan tusschen u en een ander, be geeft u dan tot hem, en houd een vrije ongedwon- j gen bespreking van de zaak. In vele gevallen zal een verstandig, geduldig "en vriendschappelijk van hart tot hart gaand gesprek een vijand verande ren in een vriend, een tegenstander in een mak ker. Geschiedt dit niet, houd u dan verzekerd, dat gij te doen hebt gehad met een onwaardige, en schrap hem volkomen uit uw bewustzijn. Zijn er minderwaardige dingen van u gezegd, vergeet ze dan, lach er om. Er zijn er meer van wie kwaad gesproken wordt, en die het overleefd hebben. An deren hebben zich gesteld gezien tegenover valsch- heid, vijandschap, vervolging ,en zijn het te boven gekomen. Dergelijke gebeurlijkheden kunnen u niet treffen, dan wanneer gij hun vergunt zich te nes telen in uw bewustzijn en uw innerlijke rust te ver storen. Vergeet ze. Het leven is te kort om noode- loos te treuren. Gij hebt behoefte aan al uw ener gie voor de scheppende en opbouwende handelin gen, die u uit alle richtingen lonken. Echtgenoote tot eigenaar van vernielde miniatuur autotje: ,„0, Henk, is het niet vreeselijk?" Echtgenoot: „Ik gevoel me net als een kapitein, die zijn schip verloren heeft." (Passing Show.) j Naar het Duitse h. In den namiddag bracht zij dezen brief zelf op de post, vergezeld door haar dochter, zonder wie zij zelden het huis verliet. Geen van beiden sprak een woord over hun heimelijken gast en toch dachten beiden aan denzelfden. Zoo ook des vanods, toen zijn stilzwijgend aan hun spinnewielen bij elkaar zaten. Alleen heel laat, toen Diana kwam vertellen dat de koorts toenam dat de zieke den slaap niet vatten kon en voortdurend verward sprak, meermalen om zijn moeder riep en wenschte op te staan om zijn paard te zadelen en naar huis te rijden toen beraadslaagden zij of zij verantwoord waren als zij geen wondarts in het geheim betrok ken of zich op de ervaring en wetenschap van den ouden Valentijn te verlaten, die veertig jaar gele den bij een plattelandsheelmeester geweest was, voordat de heer Amthor hem in zijn dienst nam. Mevrouw Helena ging tenslotte zelf naar boven en bekeek de wond. Daar was niets beangstigends aan te zien. Ook verzekerde de trouwe verpleger, het spreken van wartaal, dat Diana zoo verschrikt had, sproot voort uit de volbloedigheid van den jongen man en hij stond er voor in, dat binnen vier en twintig uur alle gevaar geweken zou zijn. Mevrouw Helena wist, dat de oude man zijn weinige woorden placht af te wegen, voor hij zijn mond nog half open deed om ze uit te spreken. Zij stond even aan het bed van den koortslijder, die haar niet herkende, slechts eenmaal half, toen hij toevallig een va nhaar handen greep, haar moeder noemde en met een plotseling vervroolijkt gezicht, vertrou welijk met haar begon te praten. Zij moest niet ge- looven, dat hij zijn hart verloren had aan de doch ter van den heer Aiifdembühel; zij wist toch, dat hij nooit zou trouwen, als hij niet iemand vond, die haar aanstond. En dan weer in het Fransch een heftige scheldpartij met die meid uit de herberg. Zij moest hem van het lijf blijven. Zij gooide hem den wijn over zijn buis, den ring aan zijn vinger kon zij hem toch niet afnemen en wat zijn koorts- Tact is een ondefinieerbaar iets. Woordenboeken en encyclopedieën zullen u vertellen dat „het ge voel voor hetgeen passend is" beteekent. Maar dat is slecht omschreven. Tact is niet altijd een gevoel, het is dikwijls een weten, nog vaker een instinctief onderbewust complex. Het is handelen of niet-han- delen, net naar het uitkomt. In twee gevallen, die onder precies dezelfde omstandigheden voorkomen kan het wel tactisch in het eerste geval zijn, wat in het tweede niet tactisch is. Tact is een vak, dat men op geen school goed kan leeren. Men leert omgansgvormen, maar tact is niet te leeren. Men heeft het of men heeft het niet. Het is een onbegrijpelijk iets, dat men moet hebben wil het leven goed gaan. Zonder tact komt men er niet. Tact vereischt een vluggen geest en en een scherp opmerkingsvermogen. Langzame men schen, die wakende slapen, hebben geen tact, kun nen het ook niet verkrijgen. De tactischen zijn zij, die vooraanstaan in het leven, die de hoogste spor ten bereiken kunnen op den maatschappelijken ladder. Jonge menschen zijn meestal ontactisch. Tact verkrijgt men of liever openbaart of ontplooit zich, in den omgang met anderen, in het volle leven. Ook hier geldt dat dichterwoord: „Het leven alleen is de school van het leven." Toch zjjn er nog on der de ouderen, ontactischen. Omdat hun gevoel voor tact totaal niet bestond. Zooals overal is ook hier een kringloop: alleen wie tact heeft, kan zich met succes in gezelschap bege ven en alleen door zich in gezelschap te begeven kan de tact naar voren komen. Contact is noodig om tact te krijgen, terwijl alleen tact contact geeft en behoudt. Ook in zaken is tact een eerste eisch, zoowel voor hem die zich in de lagere regionen bevindt, als voor hem, die de zaak leidt en bestuurt. Tact doet denken aan het Duitsche woord Takt, dat regelmaat of rythme beteekent. Die regelmaat dat rythme komt er in het leven, wanneer met tact gesmeerd wordt. Want tact is de olie die zich be vinden moet tusschen twee menschen of twee groe pen, die met elkaar in aanraking komen. Zonder tact gaat alles stroef, met tact loopt alles goed, als „gesmeerd." Kort en bondig VOOR EN UIT DE ZAKENWERELD. In een stad in Engeland werd den ijzerhandela ren gevraagd een arbeidsbesparende machine voor huisgebruik te verkoopen. „Die kunnen we niet ver koopen" zeiden zjj, „er is hier geen vraag voor." De maatschappij zond er twee bekwame reizigers heen. In één maand verkocht ze 68 stuks. De machi ne kon niet verkocht worden, maar ze werd ver kocht Men vraagt zich xaak af: Waar krijgen alle men schen, die boven hun stand leven, het geld van daan. Sommige menschen hebben het zoo druk de din gen te beginnen, dat ze geen tijd hebben om iets af te maken. Een onmiddellijke verkoop is een tijdelijk voor deel, maar een tevreden klant is een blijvend actief Leiders zijn lezers. Levenswijsheid Er is een groot en verheven boek, geopend voor ieders oog, het is dat van de natuur. Elkeen kan er iets schoons in vinden omdat het tot alle men schen spreekt in een taal, verstaanbaar voor elk gemoed. Geduld en moed, dat is 't geheim der kracht, Die 's levens moeilijk werk volbracht Wie lijden kan en strijden op zijn tijd, Is tot overwinnaar steeds gewijd. Nauwkeurig op te merken is lastig. Het is veel gemakkelijker te zeggen dat een ding zwart is, dan de bijzondere tinten van bruin, blauw of groen wel ke het inderdaad heeft, na te gaan. Het is veel ge makkelijker om tot het besluit te komen, dat uw Moeder (tot hevig transpireerende oom)„Je moet werkelijk wat minder eten George, want je zult nog maken dat de kinderen kromme beenen krijgen." (Humorist.) fantasieën hem nog meer deden zeggen. Uit dat alles hoorde mevrouw Helena, die de menschen wel kende, met stille ontroering het bewijs van een goe den, onbedorven ziel, haar moederlijk gevóél voor den vreemdeling, dien de hemel haar zoo wonder lijk op haar weg gevoerd had, werd van uur tot uur versterkt en bijna nam zij het zichzelve kwa lijk, dat de jonge man een plaatts in haar hart had gekregen, dat vroeger alleen vervuld was met verdriet om den verloren zoon. Deze nacht was nog onrustig, zoo ook de volgen de dag. Maar juist, zooals Valentijn vooruit gezegd had, trad in den derden nacht een weldadige rust in en toen den morgen daarop volgens mevrouw Helena haar gast een bezoek bracht, zag hij haar met heldere oogen aan en om haar te begroeten bewoog hij zijn gewonde arm, die, hoewel hij hem nog niet goed kon gebruiken, toch flink genas. Me vrouw knikte hem vriendelijk toe en zeide dat hij geen dwaasheden moest begaan en zich niet te vroeg voor genezen moest beschouwen. De jonge man, ofschoon hij weer vol frisschen levensmoed was, beloofde, als een onmondig kind, alles ersntig Maar des avonds, toen moeder en dochter bij kaars licht zaten en Lize aan het spinet een dansmelodie instudeerde, die toen juist uit Italië gekomen was, werd er zachtjes op de deur geklopt en op het verschrikte „binnen" van de vrouwen, die anders zoo'n laat bezoek niet gewoon waren, trad hun jon ge gast, de kamer binnen, geleund op den arm van Valentijn, die met een schouderophalen te verstaan gaf, dat hij den ongehoorzame niet langer had kun nen vasthouden en als het kwade gevolgen mocht hebben, dan waschte hij zijn handen i nonschuld. Koert echter, wiens anders bleeke wangen met een blos van vreugde overdekt waren, daar hij zich uit zijn gevangenschap verlost gevoelde, liet zijn bewa ker los en boog met vroolijke minzaamheid een knie voor de strenge vrouw des huizes en smeekte om genade, daar hij, trots het verbod, opgestaan was. Hij wilde ook niet meer dan zijn beide red sters een goeden nacht wenschen en de jonge da me, die hij sinds dien verschrikkelijken nacht niet meer gezien had, bedanken voor de moeite, die zij zich gemaakt had met het maken van pluksel en buurman tot niets deugt, dan in al de bijzonder heden te treden, die u zouden dwingen om die méening te wijzigen. Waar opvoeding is, is geen onderscheid van klas sen. Weigeren iemand te onderrichten, die bëlcwaam is tot studie, leidt tot verlies. Onderwijs geven aan iemand, die onbekwaam is te leeren, leidt tot verlies van woorden. Wijs is hij die noch menschen, noch woorden ver spilt. Tegenover de zwakken doet men beter sterk te zijn, dan even zwak te worden als hijzelf. Tact is het verstand van de zenuwen. Het is een ziekelijke behoefde uit één beginsel al les te willen afleiden. Het eenige wat door iemand kan gedaan worden en het eenige wat Iémand behoeft te doen is zijn plicht. Wetenswaardigheden j| WEET GIJ??? dat het inkomen van de Amerikanen over het afgeloopen jaar 95.000.000.000 dollars bedragen heeft! dat dit plus minus 2000 gulden per persoon bedraagt, babies en grijsaards inbegrepen? dat er in 1929 in ons land f762.900.000 meer in- dan uitgevoerd werd? dat deze bedragen voor 1928 en 1927 resp. f697.700.000 en f 640.200.000 bedroegen? dat men zich door deze cijfers niet behoeft te laten verontrusten aangezien de handelsbalans niet intentiek is aan de betalinsbalans? dat een vermeerdering van het invoersaldo zeer goed kan beteekenen, dat onze vorderingen op het buitenland uit hoofde van bewezen dien sten en van rente en aflossingen van leeningen zijn toegenomen? dat het er op aankomt evenals bij het individu wat er ingevoerd wordt? want dat de vermeerdering in hoofdzaak op re kening gesteld moet worden van het toenemen van den import van ijzer, staal en gereedschappen, wat een zeer verblijdend verschijnsel is. ONDERHOUD VAN KOPER. Koper kan gepoetst of geschuurd worden. Ge poetst worden in het algemeen kleine gladde voor werpen. Geschuurd worden groote en sterk be werkte voorwerpen. POETSKOPER. Dit moet geregeld gepoetst wor den omdat koper gauw een aanslag krijgt. Als poetsmiddel wordt gebruikt een vloeibaar of vast poetsextract. Eenige bekende merken van vloeibaar poetsextract zijn: brasso, sidol, kaol, enz. Het vuile voorwerp wordt krachtig met een van de bovengenoemde soorten ingewreven, vooral in één richting werken, totdat men denkt dat het schoon is. Om doeken te sparen wordt dan het eerste vuil met een krant weggenomen en daarna wordt het met een doek nagepoetst. Er mogen geen resten van het poetsextract achterblijven, en daarom wordt een voorwerp van geel koper nog na gedaan met fijn krijt, een voorwerp van rood ko per met roodaarde, zoolang, tot er geen zwart meer af komt. Koperen voorwerpen hebben dikwijls in de naad jes kopergroen. Dat moet verwijderd worden, voor Captain: „Kruis. We zullen de eerste helft met de stroom meespelen." het knippen van zwachtels. Het was niet mogelijk hem zijn opgewekt en toch hartelijk optreden kwa lijk te nemen en zelfs Lize, die door zijn binnenkomen bijna no gerger geschrokken was als in dien onweers nacht, vond spoedig haar natuurlijke onbevangen heid terug en antwoordde hem met schertsende woorden. Op een wenk van haar moeder haalde zij een schotel met vruchten en gebak en de gast, die eenige dagen gevast had, liet zich, nadat hij eerst toestemming van Valentijn gekregen had, niet lang nooden om zijn tanden in een der sappige peren te zetten. „Edele vrouw" zeide hij, „ik kan u niet zeggen, hoe goed het mij is aan deze tafel te zitten. Toen ik het licht in den tuin zag schijnen en mijn voort vluchtige schreden daar naar toe richtte, kon ik niet droomen, dat ik nu hier zoo vroolijk en veilig zou zitten en mij zoo te goed te doen. U moet weten dat ik op reis hierheen, hoe zeer mij de ongebon denheid en het nieuwe aantrok, in de armoedige herbergen bij den lekkersten schotel en den geu-- rigsten wijn, naar het zindelijk tafellaken verlang de, waarop onze dienstbode het eenvoudige maal neerzette. Op mijn reis heb ik op geen enkel bed gelegen, of ik heb mijn mantel over het linnen uit gespreid. Nu vind ik alles bij u zooals bij mijn moe der, maar kostbaarder en dat ik daar tegelijk zoon en dochter moet zijn, terwijl ik hier slechts tijdelijk ben, terwijl uw zoon, zooals mijn oude vriend mij verteld heeft op reis is en u een dochter overgeble ven is, waarnaar mijn moeder zoo tevergeefs heeft verlangd. Bij deze uitspraak sloop de oude dienaar wien de vermelding van den verloren zoon verlegen maakte uit de kamer. Lize kwam haar moeder echter te hulp, door schertsend te zeggen dat men vaak naar zijn eigen kruis verlangde en als moeder eerlijk wilde zijn dan zou zij zich ook een ander gezelschap uitzoeken dan zoo'n dom en onhandig dochtertje, dat niets dan dwaasheid in haar hoofd had, den den halven dag verknoeide, het vleesch te bruin en de soep te mager maakte, en een massa geld kostte aan kleeren en opschik. Waarop moeder half lachend opmerkte, dat die afschildering wel gelij- het voorwerp gepoetst wordt. Daarvoor wordt dan gebruik gemaakt van terpentina of kunstterpentijn of gewone terpentijn. Het eerste is wel prettig in het gebruik. Gebruik voor het uithalen van fi guurtjes enz. geen scherpe voorwerpen als spelden enz., maar het beste is een lucifershoutje, waar 'n puntje aan geslepen is. Dit wordt in de terpentijn gedompeld, en daarmee wordt dan het kopergroen verwijderd. Kleine gewerkt koperen voorwerpen, worden dikwijls niet geschuurd. Ze worden liefst niet gepoetst, omdat er dan gemakkelijk koper groen in kan komen. Deze worden dan met een klein borsteltje of een tandenborstel uitgeborsteld met terpentina en daarna flink opgewreven met een zachte doek. Vuil gewerkte voorwerpen worden eerst geweekt in zeepsop dan uitgeborsteld en tot slot nagedaan met terpentina. SCHUURKOPER. Deze voorwerpen worden al lereerst vochtig gemaakt in sodawater en daarna met een stevige lap geschuurd met brusselsch aar de of zand. Zand is scherper en geeft daarom ge makkelijker krassen. Is het voorwerp schoon dan wordt het nagespoeld of gedroogd en met warm zand ingewreven (Zand kan warm gemaakt worden in een oude pan.) Vuil koper wordt geschuurd met azijn en zand. Koper slaat erg gauw aan door azijn daarom moet er met kleine gedeelten mee gewerkt worden en steeds goed naspoelen, zoodat er geen azijn op blijft zitten. Inplaats van azijn wordt ook wel een doorgesne den citroen gebruikt die in het zand gedompeld wordt en daarmee dan geschuurd wordt. Dit moet ook steeds goed nagespoeld worden omdat ook ci troen, evenals azijn, koper aantast. Heel vuile voor werpen worden eerst ook weer geweekt in zeep sop of sodawater en daarmee geschuurd. WAT ZULLEN WE IN FEBRUARI ETEN? Runderrollade gestoofde prei aardappelen broodschotel met appelen. Gestoofde kabeljauwstaart aardappelen of aardappelpurée Rijstrand met gestoofde prui men. Vermicellisoep van rundvleesch getrokken Ha- ché (van het soepvleesch) gestoofde bieten aardappelen. Garnalenbroodjes met ravigottesaus ossentong met eiersaus spercieboontjes aardappelen flensjes met appelmoes. Groentensoep (bouillon van ossentong gebruiken) stokvischschotel Gebakken bokking roode kool aardappelen rijst met krenten. Brusselsch lof met ham en eieren aardappel purée drie in de pan. OORVERZORGING. 1. Bewaar de ooren tegen scherpe schokken, sla er niet tegen, schreeuw er niet in en kus nooit iemand op de ooren. 2. Boor nooit met een spits voorwerp (pen, brei naald, griffel) in de ooren, steek er geen vaste dingen in, ook geen watten, veel minder watten met Eau de Cologne, Haarlemmerolie, enz. 3. Reinig de oorschelpen en den uitwendigen ge hoorgang zoover men daarin kan zien, maar zorg, dat het zeepsop goed uitgewasschen -en het vocht goed uitgedroogd wordt. 4. Is er iets in het oor gedrongen, peuter er dan niet veel in maar ga zoo spoedig mogelijk naar een dokter. Is er een levend dier ingedrongen, druppel dan inmiddels warme slaolie in het oor. 5. Geloof toch nooit dat een loopend oor (vloei en van etter uit een oor) niet nadeelig zelfs voor- deelig is. Raadpleeg liever zoo gauw mogelijk een geneesheer. Voetganger^ (op straat overstekend en recht op een auto inloopend) „Dus je komt Woensdag naar me toe, ouwe jongen?" Vriend op het trottoir: „Afgesproken. Welk zie kenhuis.?" (Humorist.) kend, maar toch wel een beetje te zwart gemaakt was, en bovendien, ieder moest het nemen zooals de hemel hem voor zijn zonden bestrafte. Toen zij dit zeide, werden haar gelaatstrekken weer heel ver drietig, daar zij er aan dacht, hoe dat maar al te ernstig aan haar bewaarheid werd. De jongelui merkten het echter nauwelijks op, maar praatten in een vroolijken toon door. Het leek hem toe, alsof zij elkander al jaar en dag kenden en toen Lize van het spinet opstond, nadat zij drie volksdansen voor den jongen man gespeeld had, sloeg het van den toren middernacht, zonder dat een van hen gedacht had, dat ZÜ meer dan een uur bij elkaar geweest waren. De volgende dagen en avonden gebeurde er niet veel anders. De tijd waarop de huisdeur gesloten werd en zij, veilig voor ieder bezoek in de woon kamer bij elkaar zaten en den halven nacht al pra tende doorbrachten, scheen den jongen lieden en ook de moeder steeds langer te worden. Het was allen te moede, alsof het altijd zoo geweest was en het nooit anders zou kunnen worden en dat zij een geheim te bewaren en een gevaar af te wenden hadden gaf hun onschulidg samenzijn ook nog de bekoring van het verbodene, waaraan ook de stren ge vrouw zich niet heelemaal kon onttrekken. Zij was verstandig genoeg om in te zien, dat er nog een ander gevaar was, nl. dat haar heimelijke gast door en of anderen buur bespied zou worden en de leugen, waarmede zij hemb in bescherming ge nomen had, zou uitkomen. Lize, die tot nu toe zel den en dan nog maar voor korten tijd met jonge lui had omgegaan, leefde nu met dezen vreemde ling reeds elf dagen onder een dak en daar de moeder hem graag mocht lijden sedert hij alles aan haar verteld had, was het van de dochter wel te veel verlangd, dat zij zich voor al zijn goede hoe danigheden en deugden zou blind houden. Hij ech ter, hoe vertrouwelijk hij was, scheen zijn hart goed en zorgvuldig gepantserd te hebben en in die op gewekte stemming der lg,nge avonden ontglipte hem geen enkel woord tegen Lize, dat anders dan broederlijk genoemd kon worden. Wordt voortgezet.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 6