NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 18 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 53. DINSDAG ll FEBRUARI 1930 39e Jaargang COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Uitgave: firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. i t..-4Ë Maandagmiddag half drie vergaderde de raad de zer gemeente ten raadhuize onder presidium van den Edel Achtbaren heer H. Nolet, burgemeester. Secretaris de heer H. Rijs. Aanwezig allen. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen der vorige vergadering ongewijzigd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van het bestuur der gasstichting tot dankbetuiging voor de verleende bijdrage. Gedeputeerde Staetn deelen mede dat hun be- slissing ten aanzien van de begrooting 1930 is ver- daagd. Het bestuur van de vereeniging voor ziekenhuis- verpleging verzoekt voor 1930 wederom een Voor st schot te willen toestaan van f 600 Voorgesteld wordt «w het gevraagde voorschot te verleenen. De voorz. deelt mede, dat het de bedoeling is, het verleende voorschot van het vorige jaar af te lossen. De ontvangsten dekken juist de uitgaven. Aldus wordt besloten. Dankbetuiging van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente voor de intrekking van de vérordening tot verhaal van pensioenbijdragen. Gedeputeerde Staten deelen mede, dat de beslui ten nopens het aankoopen van grond ter verbree ding van de Dorpsstraat, nog niet zijn goedgekeurd omdat het onderzoek omtrent deze besluiten nog niet is afgeloopen. De heer P. de Groot deelt mede, dat hij zijn her benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Het r.k. schoolbestuur verzoekt een subsidie van f 300 tot instandhouding van de r.k. bewaarschool Voorgesteld wordt de gevraagde subsidie te verlee nen. Conform het voorstel wordt besloten. Het P.E.N: zendt nader schrijven betreffende het vastrechttarief voor de levering van electrischen stroom. Zal circuleeren waarna dit eventueel een punt van bespreking kan uitmaken. Gedeputeerde Staten deelen mede, dat de vrijstel ling voor onderwijs in lichamelijke oefening voor de school in het dorp is verleend tot 1 Mei 1930 en voor de school te Schoorldam tot 1 Mei 1932. De heer Slot vraagt, als het onderwijs wordt in gevoerd of dit dan in de open lucht moet worden gegeven. De voorz. antwoordt hierop dat zulks voorloopig Gedeputeerde Staten deelen mede, dat zij in prin cipe geen bezwaar hebben tegen de voorgestelde wijze van berekening van het bedrag, dat op de jaarwedde van den burgemeester zal worden in gehouden voor het genot van de te bouwen ambts woning. De aanbesteding is vastgesteld op 20 Febru. a.s. De heer Slot wijst er op, dat uit het schrijven van Ged. Staten blijkt, dat Ged. Staten de touwtjes in handen houden en als de omstandigheden ver anderen, dat als Harenkarspel en Warmenhuizen niet meer denzelfden burgemeester hebben, het recht aan hun houden en zij wel begrijpen, dat als ze niet accoord gaan met de voorgstelde wijze van berekening ,de raad besluit geen ambtswoning te bouwen. Het Jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Krabbendam. De voorz. zegt, dat I geval zich heeft voorge daan, hetwëlk niet verschoonbaar werd geacht. Een proces verbaal van de opneming van kas en boeken van het tuinbouwbedrijf en van den gemeen te-ontvanger. Alle bescheiden zijn in orde bevonden. Naar aanleiding van het opnieuw in handen stel len van B. en W. van het verzoek van den heer T. Donia, wordt medegedeeld, dat B. en W. hun inge nomen standpunt handhaven. De voorz. deelt mede, dat door B. en W. een onder zoek is ingesteld of een eventueele toezegging van een bepaalden huurprijs is gedaan, hetgeen niet ge daan blijkt te zijn. De heer Slot is van meening, dat de heer Donia eenigszins verongelijkt is. Ook het plan was groot opgezet en is de woning echter veel kleiner. De vroe gere woning was veel ruimer. Op rognd dat hem eigenlijk is toegezegd een huur van f 250.— zou spr. dit willen handhaven. Weth. J. Swan zegt, dat hem na een onderhoud et den heer Donia het geheugen weer wat gescherpt is en is het bouwen van een kleinere woning gele gen in het feit, dat indien het eerste plan was uitgevoerd, hieraan een hoogere huur was ver bonden. Weth. J. de Groot acht een huurprijs van f300 beslist niet te hoog en gezien het inkomen van den heer Donia, kan deze huur makkelijk worden be taald. De heer Molenaar is van meening, al kleven er gebreken aan de woning, deze toch mooi is, en acht een huur van f300 geen overdreven eisch en alleszins billijk. De voorz1. kan niet oordeelen of er destijds min of meer bindende toezeggingen zijn gedaan. De huur van f 300 acht Z.E.A. billijk. Na een korte onderlinge discussie wordt het voor stel van B. en W. in stemming gebracht en aangeno men met 4-3 stemmen. Tegen stemden de heeren Swan, Slot en van Rijn. Mededeelingen. Door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het be sluit tot het aangaan van een kasgeldleening voor het tuinbouwbedrijf alsmede de wijziging van de rekening-courant-overeenkomst met de N. V. Bank voor Ned. Gemeenten. Overeenkomstig het advies van de gascommis- sie wordt voorgesteld tot het bouwen van een am- moniakreservoir waarvan de kosten zijn geraamd op f 1150.te betalen uit het reservefonds. De afmeting der tank zal bedragen 35 kub. M. en bovengrondsch worden aangebracht. Door den tank op een zekere hoogte aan te brengen is het pompen overbodig, daar de ammoniak nu kan uit vloeien in de schuit. Op een vraag van weth. de Groot of er eveneens een betonnen vloer voor de cokes wordt aange bracht, deelt Z.E.A. mede, dat dit het geval is en de kosten uit de onderhoudskosten zullen worden betaald. De heer van Rijn meent, dat de ammoniakschuit niet bij het reservoir kan aanleggen daar zulks vroe ger aan de Zuiderbrug werd overgenomen door 'n motor, vanwege den diepgang van de ammoniak schuit, dus zal de gemeente weer vervallen aan 'n kleine schuit. Er is dus, "aldus spr., geen voordeeltje aan, wat wel het geval zou zijn als de ammoniak schuit ko ndoorvaren. Waar hieromtrent door geen der leden eenige zekerheid kan worden gegeven, wordt per telefoon aan den directeur der gasfabriek inlichting ge vraagd. De directeur deelt mede, dat de ammoniakschuit zelf een kleine schuit bij zich heeft en geen extra vervoerkosten worden berekend. Zulks geschiedt al reeds twee jaren. Hierna wordt het conform het voorstel besloten. Voorgesteld wordt over te gaan tot vaststelling van de overeenkomst gaslevering Schoorl volgens het toegezonden ontwerp, behoudens het bepaalde in art. 10 2de lid, hetwelk zal luiden als volgt: „ter keuze van Warmenhuizen, wordt de opdracht in het le lid verstrekt en aanvaard: het zij voor den duur van 10 jaar, waarbij als uitsluitend vergoeding voor het uitvoeren van deze opdracht door Schoorl aan Warmenhuizen is verschuldigd', voor wat betreft het in het le lid sub a, b en c omschrevene, een vast bedrag van f 1250.— per kalenderjaar, welk bedrag vermeer derd wordt met f 4 per jaar, voor elke dienstleiding boven 250 stuks, welke op 1 Juli van het betref fende kalenderjaar is aangesloten; het zij voor den duur van vijf jaren, waarbij vorengenoemde vergoeding evenzeer van toe passing blijft, nochtans met dit onderscheid, dat 't daarin vermelde vaste bedrag van f 1250 per kalen derjaar wordt teruggebracht tot f 1000 per kalen derjaar. Nadat door den voorz. eenige inlichtingen zijn verstrekt, wordt conform het voorstel besloten. Vervolgens vragen B. en W. den raad machti ging de schutsluit wederom voor 4 jaren te ver pachten op de gewone voorwaarden. Wordt goedgevonden. Rondvraag. Weth. Swan zegt, dat in de vergadering van B. en W. de wenscheiijkheid is geuit een uitbreidings plan te ontwerpen. Dit heeft spr. sympathie ten volle en acht hij het de moeite waard dit onder de aandacht van den raad te brengen. Spr. acht het niet wenschelijk dat er nog meer doodloopende straten als de bestaande .bijkomen. Weth. de Groot zegt, dat het zoo wel ten eeuwi gen dage zal blijven, daar je steeds met je water zit. De voorz. is van meening, dat er wellicht een on derzoek kan worden ingesteld om volgens een vast plan verder uit te breiden. Al is het pas over 100 jaar, kan nu toch een begin worden gemaakt. Z. E.A. verzoekt den leden hun gedachten hierover te laten gaan. De heer Molenaar zegt niet te weten welken kant uit er kan worden gebouwd, daar er geen bouwter rein is. Met heele groote kosten, aldus spr., is alles De heer Slot vraagt of de gemeente hiervan de dupe moet worden. De voorz. spreekt de hoop uit dat deze zaak als nog tot aller -tevredenheid zal worden opgelost. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting. Plaatselijk üteuws De heer Slot vraagt welk nadeel er verobnden is aan de bestaande straten en welk voordeel aan de straten, die doroloopen. De voorz. antwoordt, dat er overal straatjes en buurtjes komen, waardoor het geheele verkeer uit sluitend door de dorpsstraat moet en het beter was indien deze wat ontlast werd. De heer van Rijn vraagt of er al eenig bericht is ingekomen omtrent het onderhoud van den Sluisweg. De voorz. antwoordt dat nu deze kwestie in han den van Ged. Staten is, en de Raad hierin geen «zeggenschap heeft. De heer Molenaar zegt, dat de nieuwe straat in de Oude Wal slecht is en de steenen voorover han gen. De voorz. merkt op, dat hierin reeds is voorzien. De heer Slot zegt, dat de straat vol kuilen en lang niet vlak is. De voorz, deelt mede dat B. en W. het recht nog in handen hebben daar 50 procent is uitbetaald De opzichter wacht tot het zand geheel weg is, waarna kan worden gezien wat er aan hapert. Z. E.A. zegt dat de aandacht van B. en W. er op ge vestigd blijft. De heer Slot is va nmeening, dat alleen kuilen ophalen, niet voldoende is. Spr. wijst op den weg in Harénkarspel welke zoo goed is. De voorz. zegt, dat daar het verkeer gedurende het bestraten is stop gezet terwijl hier alles door ging, hetgeen een groot verschil maakt. De heer van Rijn zegt, dat er geen profiel blijkt in de straat te zijn en waar het meeste toezicht is geweest, deze het best in orde is. De voorz. merkt op, dat de gemeenteopzichter tijdens de geheele bestrating zeer actief is ge weest. Weth. Swan zegt, dat de aannemer in den beginne zeer heeft gesukkeld met personeel. ZUIDSCHARWOUDE. DE KROMHOUTFILM. Vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart had op Maandag 10 Februari des avonds 7 uur de vertooning plaats van de Kromhoutfilm in de Tooneelzaal van den heer P. Kramer te Zuid- scharowdue. De heer S. de Boer spreekt eerst een inleidend woord, roept de aanwezigen het welkom toe, in zonderheid aan de heeren Winkler, vertegenwoordi ger der Kromhoutfabrieken en den heer de Jong, i directeur va nhet onderwijsfonds voor de Binnen- j vaart. Spr. zegt, dat het eerst de bedoeling was deze film te vertoonen voor de 90 cursisten van den {motorcursus, maar waar de heer Kramer zoo be reidwillig was zijn zaal af te staan, was besloten 'ook andere belangstellenden uit te noodigen. De groote opxomst bewijst dat er wel beiangstel- 'ling voor is. Alvorens tot de vertooinng der film over te gaan, geeft de heer Winkler eerst een ovrezicht van de oprichting en uitbreiding der Kromhoutfabrieken, en een technische uiteenzetting van de werking der Kromhoutmotoren. Spr. zegt, dat men thans met den motor zoo iver is gevorderd, dat de mechanische krachtbron j-geheel afhankelijk is van de menschelijke wil. Dit was vroeger apders, toen men de natuurle kke krachtbron, den wind, gebruikte voor schepen en molens. i Toen was de mensch afhankelijk. In plaats van de natuurlijke krachtbron kwam de mechanische, de motor, en wordt tegenwoordig overal gebruikt, zoowel bij de scheepvaart als op het land. De Kromhoutfabriek is opgericht in 1867. Eerst werden uitsluitend schepen gemaakt, doch in 1895 werd begonnen met vervaardigen van ma chines. Eerst stoommachines, later petroleum-mo tor en. In 1901 werd de eerste motor van 10 P.K. af geleverd. Geplaatst in een schip van 12 M. lengte behaal de deze op een tentoonstelling in Engeland uit 32 inzendingen den eersten prijs. Onder de verschillende typen van motoren ko men drie hoofdgroepen voor en wel: benzine, pe troleum en ruwe-olie-motoren. Benzine en petroleummotoren zijn in gebruik de duurste en worden meest gebruikt voor kleine luxe motoren. De meest gebruikte is de ruwe-olie-motor. Spr. geeft thans een uiteenzetting van de ver- betteringen die de motor heeft ondergaan, zoodat nu in 1930 een type kan worden afgeleverd dat de volmaaktheid nabij komt. De betrouwbaarheid der Kromhoutmotoren wordt wel bewezen door den grooten afzet. Om aan de groote aanvrage te voldoen wordt de vloeroppervlakte van de fabriek dit jaar met 95 procent uitgebreid. Gewerkt wordt met een twee- ploegenstelsel, van des morgens 6 uur tot des a- vonds 11.30 uur. Na de rede van den heer Winkler werd gepau zeerd. De eerste film die vertoont werd gaf ons een beeld van Amsterdam, de stad, waar de Kromhout fabrieken gevestigd zijn. Duidelijk vertolkte de film het geheele stadsle ven. De drukke scheepvaart, de markten en plei nen, de mooie parken. Het oude stadsgedeelte met als middelpunt de Dam. Het nieuwe stadsgedeelte met zijn monumentale gebouwen. Nadat deze film vertoond is spreekt de heer de Jong over het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart. Spr. zegt, dat ook in dezen van Alkmaar de victorie begint. Zes jaar geleden is men in Alkmaar begonnen met een opleidingsschip en ook buiten Alk maar wordt het onderwijs thans uitgebreid. Verleden jaar is aan den Langetndijk de eerste cursus gehouden welke geheel bekostigd is door de cursisten. Voor dit jaar wordt door de regeering een kleine subsidie gegeven en spr. heeft nu van het gemeentebestuur van Oudkarspel, Zuidschar- woude en Sint Pancras de medewerking verkregen om aan de regeering blijvend steun te verzoeken. De resultaten van het Onderwijsfonds worden door het gehegele land gezien. In Groningen is men gekomen tot de oprichting van een eigen ge bouw met volledige werkplaats. De leerlingen leeren daar kleine reparaties zelf uit te voeren. Zoo moet de opleiding ook hier worden. De menschen zijn hier half bouwer, half schip per, maar toch moet er belangstelling blijven voor den motor en de kennis vermeerdert. Behalve door de cursussen, kan men dit bereiken door het lezen van het weekblad „De Binnenvaart" Voor de kennis van motoren is dit blad leerzaam Vragen die door de lezers worden gesteld worden op eenvoudige en duidelijke wijze beantwoord. De kosten zijn slechts 10 cent per week. De winst van het weekblad komt ten goede aan het onderwijs van schipperskinderen, waarvan er nog 7000 van het lager onderwijs verstoken zijn. Spr. zegt dat de opkomst deze avond een succes is en spreekt den wensch uit dat het ook een succes moge worden voor de Kromhoutfabrieken. In drie acten werd vervolgens de Kromhoutfilm vertoond. De eerste twee acten gaven een overzicht van de fabriekn en het vervaardigen der machines. Op duidelijke wijze werd tot in de kleinste bij zonderheden te zien gegeven de bewerking van ruw materiaal tot een soiiede betrouwbare machine. De derde acte gaf ons te zien waar en hoe de Kromhoutmachinesgebruikt worden. Van het klein ste motorbootje tot groote zeeschepen. We zagen alle soorten schepen, voortbewogen door Kromhout motoren. Ook op het land, in werkplaatsen en voor het be malen van polders wordt de Kromhoutmotor ge bruikt. De laatste woorden, die de film ons tet zien gaf, gaven weer wat de geheele film ons deed zien: KROMHOUT IS KRACHT. Tot slot spreekt de heer de Boer een woord van dank tot den heer Winkler, en mede tot de di rectie der Kromhoutfabrieken voor de vertooning der film. aan den heer de Jong voor zijn medewer king, aan den pianist voor de mooie muziek die hij ten beste gaf en aan den heer Kramer voor het beschikbaar stellen der zaal. DE LEZING VAN DEN HEER MALLEKOTE OVER ERFELIJKHEIDSLEER EN VEREDELING. Van verschillende kanten werd mij gevraagd een kleine toelichting te geven over het onderwerp, dat ik a.s. Vrijdag 14 Februari ten huize van den heer Vis te Oudkarspel zal behandelen, nl. „ERFELIJK HEID EN VEREDELING". Menigeen zullen weze woorden wellicht vreemd in de ooren klinken en de mogelijkheid bestaat, dat dit voor velen een reden zal zijn om thuis te blijven. Nu kan men van mij moeilijk verwachten, dat ik een lans zal breken en probeeren, dezulken over te halen er wel heen te gaan. Ik wil vol staan met mee te deelen, wat het onderwerp betreft Op dien avond zal ik probeeren zoo duidelijk mogelijk uiteen te zetten, welke invloeden bij den groei van onze land- en tuinbouwgewassen van belang zijn. Daarbij zal vooral gewezen worden op de erfelijke eigenschappen, hoe de verschil lende rassen in den loop der jaren zijn ontstaan en nog ontstaan, wat bij het zgn. kruisen zich afspeelt eh met welke groote moeilijkheden zij te kampen hebben, die zich er op toeleggen op het aankweeken van nieuwe (betere) rassen. Een en ander zal worden toegelicht met voorbeelden, aan de praktijk ontleend en verduidelijkt met lantaarn Ik ben er van overtuigd, dat ieder tuinbouwer be lang stelt in deze kwesties, Men zie de advertentie in dit blad. L. M. Uit den Omtrek HEKRHUGOWAARDj. Zaterdagavond werd in het raadhuis een ver gadering gehouden door den Burgemeester met vertegenwoordigers onzer land- en tuinbouworga nisaties, ingevolge een besluit der vorige raads vergadering. Deze verg. was door het gemeente bestuur uitgeschreven teneinde met genoemde or ganisaties overleg te plegen ter zake de uitvoe ring der verordening, betreffende het verbod van verbouw der reeds veel besproken aardappelsoor ten: Bravo, De 'Wit, Kampioen en Bintje. Alle genoodigde organisaties waren vertegen woordigd, waarover de voorzitter zijne waardee ring uitsprak. Na een woord van welkom en een korte uiteenzetting der bedoeling van den raad met het uitschrijven dezer vergadering, werd door den voorzitter voorgelezen het rapport van den Plantenziektenkundigen dienst betreffende de te Hoorn en Alkmaar gehouden vergaderingen j ter bespreking der wratziekte. Üit de discussie, welke hierop werd gevoerd, bleek, dat men algemeen overtuigd was van de i verstrekkende gevolgen voor land- en tuinbouw j van de maatregelen door verschillende landen ge- nomen, hetzij dat deze maatregelen getroffen zijn ter bescherming tegen de wratziekte, hetzij dat ze genomen zijn uit het oogpunt van pro tectie. De maatregelen zijn er en ze kunnen ons treffen. Wat de gemeentelijke verordening be treft, de vraag werd gesteld of er wél veel mee bereikt zal worden nil in naburige gemeenten niets wordt gedaan. Voorts werd het zeer be zwaarlijk geacht de verordening reeds dit jaar toe te passen voor de soort Bintje, aangezien hierdoor reeds velen getroffen zouden worden. Door den voorzitter werd er op gewezen, 'dat dit bezwaar ook door den raad is gevoeld, zoo dat voor deze soort de verordening dit jaar nog niet van kracht zal zijn. Waar Kampioen en De Wit hier niet worden verbouwd, geldt het verbod dus in hoofdzaak de Bravo. Naar de mee ning van verschillende personen en ook volgens

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1