Nieuwsblad v. Holl, Noorderkwartier 39e Jaargang Revue van de Week Buifenlandsch Overzicht No. 19 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 Li\liEI)IJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DIN6BAG DONDERDAG en ZATERDAG. ^bonnmentspr^en fiis pjf[na j n KEIZER. Redacteur J. H KEIZER. Bureel Noordschafwoude. ADVERTENTIEN Van I5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 11 FEBRUARI. Het wa3 in Sprokkelmaand van het jaar 1929. dat wij vergast werden op een- dusdanig Sibe rische temperatuur, dewelke vele weken achter een aanhield, dat het zelfs den vrienden en vriendinnen van de allerhevigste winters een deel van de beoefenaars der ijssport inbegrepen toch al te kras werd. Vermoedelijk zullen slechts de leveranciers van brandstoffen gejubeld heb ben over het buitenkansje, dat hen te beurt viel. Tot Februari van 1930 was de winteï zeldzaam zoel .Fm reeds werd hier en daar verkondigd, dat de wintervorst ons in 1930 zou voorbijgaan, zonder zijn scepter te zwaaien, toen het in de Noordelijke provinciën van ons landje begon te sneeuwen, zoozeer zelfs, dat het tot op 10 c.M. bleef liggen. 'De dooi trad echter zeer spoedig in. Men beschouwde het als een vleugje, iets van voomijgaanden aard. Men vergiste zich. Het kwik in de thermometers ging dalen. De bontjassen én mantels werden voor den dag gehaald. Em rte vraag kwam weer aan de orde, of wij in het vroege jaar van 1930 niet toch nog een „da cape" zouden krijgen van Siberisch wintertje. 'Onder zulke meteorologische omstandigheden gingen wij de tweede Februari-week in, die der herleving in de Binnenhofferij. Do Senaat staat gereed de Rijks-begrooting voor dit jaar in openbare behandeling aan te vatten ,reeds op den 25e a.s. President De Vos van Steenwdjk bevindt zich eiken voormiddag, zitting of geen zitting, op zijn bureau in de Eerste Kamer. En deze werklustige senator blijkt alles te doen om spoedig afdoen der zaken te be vorderen. De senatoriale griffie werkt met alles zins te roemen spoed. Aldus kan een groot deel van dit 'Rijksbudget vóór April worden afge maakt voor de koninklijke bekrachtiging. Minister de Graaff heeft de Memorie van Ant woord voor de Indische Begrooting de Tweede Kamer doen toekomen. Zooals men weet, staat den Hen Februari de Surinaamsche Begrooting bovenaan op de agenda voor ons Lagerhuis., Blij kens een regeeringsverklaring, in het Engelsche Lagerhuis afgelegd, heeft mr. John Buil nog geen beslissing genomen inzake het aan Neder land faciliteiten verleenen met betrekking tot onze Indische mail-luchtreizen. Men zal zich her inneren, dat minister Reijmer zich onlangs in optimistischen zin over deze kwestie uitliet. Eir bestaat dus gelukkig aanleiding om te vermoeden, dat Engeland in deze geen spaak in het wiel zal gelieven te steken. Het Kon. Besluit is uitgekomen, bepalend dat de wettelijke zomertijd dit jaar zal duren, van 15 Mei tot den 5en October. Dat is vergeleken met het vorige jaar een vervroeging. De kans openend, dat de heer Braat een interpellatie over dit punt zal voegen bij de vele interpellatiën, welke de Tweede Kamer wachten voor-en-aleer het Paaschreces in uitzicht komt. Paschen valt in 1930 bijzonder laat. Maar de lust om maskeradefeesten te vieren, begint zich reeds te openbaren. Sommigen gaan zelfs zóó veöH om een „witte Paschen"-carneval op het ijs, voor dit jaar te profeteeren! In de Haagsche Trèves-zaal is den 7en Februari de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling geo pend. Waar tal van autoriteiten hun belangstel ling kunnen toonen voor den grooten, moeizamen arbeid voor het behoud van den wereldvrede, thans ook gehuldigd, met de practische daad, schoon de realisatie van het einddoel dan ook nog zeer ver moge liggen, op de Londensche Con ferentie. H.M. de Koningin en Prinses Juliana vertoe ven thans in het schoone Beiersche Oberstdorf, in het hotel-JVittelsbach. Nadere berichten meld den, dat H. M. reeds den 16en a.s. in het vader land met de Kroonprinses zal terugkeeren, na wellicht nog elders dan te Oberstdorf even ver toefd te hebben. Prins Hendrik begaf zich naar Berlijn. H.K.H. Prinses J Juliana nam afscheid van Katwijk aan Zee met een hartelijk woord van dank en sympathie aan de bevolking. Terwijl zij den burgemeester opdracht verleende bekend te maken, dat de Prinses de fondsen beschikbaar zal stellen, noodig om een door Katwijk zeer be geerd gedenkteeken op te richten ter eere van de nagedachtenis der visschers van het zeedorp, die in den oorlogstijd hun leven hebben gelaten. Personalia: In Plankenland zal den 13en a.s. het 55-jarig jubileum worden gevierd van Aug. Kiehl, een van de vermaarde ,,drie K's", (Kreeft, Kelly en Kiehl), waarvan Kelly niet meer tot de levenden behoort. Den 5en j.l. was het een halve eeuw geleden, dat mr. dr. Snijder v. Wissenkerke, oud-voorzitter van den Octrooiraad, te Leiden promoveerde. Dien dag bereikten hen tal van blijken van ver eering en vriendschap. Tot burgemeester van Doorn is benoemd mr. M. P. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop van Sloch- teren, burgemeester van Breukelen. Johan de Meester, onze geniale literator, belle- trist en romanschrijver, is den 6en j.l. ter gelegen- heid van zijn zeventigsten verjaardag met warmte gehuldigd. Tot leden van het D. B. van den Ondernemers- raad voor Ned.-Indië zijn benoemd: dr. O. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij en J. A. van der Leer, directeur van de Handels ver eeniging te Amsterdam. Cornelis Dopper, onze componist en Concert gebouw-dirigent te Amsterdam, is op zijn zes tigsten verjaardag o.a. via serenade gehuldigd. De luitenant-kolonel van den Generalen Staf zal eerlang tot kolonel worden bevorderd en op treden als commandant van de Infanterie-brigade- Uit de doodenlijst: Op 36-jarigen leeftijd is bezweken de controleur bij de Haagsche Tram Maatschappij, die onlangs op het Binnenhof in de Residentie onder een tram raakte. Just Have- laar, criticus en publicist, 50 jaar, te Amers foort. Mr. J. H. van.Hasselt, voorzitter van den Bond van eigenaren van Ned. Indische sui ker-ondernemingen, bekende figuur in planters- i kringen, onder-voorzitter van den Indischen On- dernemersraad. Dr. C. te Lintum, 66 jaar, oud-leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde, oud-privaat-docent aan de Utrechtsche Univer siteit te 's Gravenhage. 'Dr. A. J. A. Thomas, oud-voorzitter van de Maatschappij tot Bevorde- dering der Geneeskunst te Baarn. Aan de jongste criminalia ontleen ik, dat te Amsterdam twee vreemdelingen, resp. 31 en 28 jaar, in arrest werden genomen terwijl zij bezie: waren het filiaal van Cook's Reisbureau voor een bedrag van 16.000 dollars op te lichten. De heeren bleken te behooren tot een internationale bende van „gentlemen-gauwdieven". In de strafzaak-Liebermann werden voor het Gerechtshof te Amsterdam de pleidooien door mrs. Kokosky e|n Duijs gehouden. Waarbij de juridische adviseurs van den beklaagde rur. Van Gigh vooral ongenadiglijk onder handen werden genomen. Een der bladen meldt, dat te gen deze advocaten, 'die hun zakken danig zou den gespekt hebben, na de uitspraak van het Gerechtshof een vervolging zal worden begonnen. I nDen Haag worden telkens „winkelratten" gepakt. Laatstelijk twee „dames", die een der groote warenhuizen wilden bestelen. Ten Postkantore te Haarlem werd op extra- brutale manier een bakje met zilvergeld ter waar de van 6000 gulden gestolen. Men was den ver- moedelijken dader al vrij spoedig op 't spoor. Een allerbrutaalste roofoverval herinnerend aan Schinderhannes' tijd had plaats in het dorp Woubruggen. Gemaskerde en met revolvers gewapende bandieten persten een daar wonenden boer f 500 af. De roovers werden gepakt, terwijl zij nog in het bezit van hun buit waren. De Geldersche Credietvereeniging te Gronin gen is via een valschen wissel, voor f 5430 opgelicht. De vermoedelijke dader kon worden achterhaald. Inbrekers wisten zich in een huis aan de Prins Hendriklaan te Rijswijk (Z|.H.) van circa f 2000 meester te maken. Te Hengelo speèlde zich een bloedig drama af. Een 30-jarige vrouw werd door haar schoon vader door hamerslagen op "het hoofd vermoord. De man melde zich bij de politie aan. Twist over het betalen van successierechten schijnt tot deze ellende te hebben geleid. Uit de verdere misère-rubriek teeken ik aan, dat op den Rijksstraatweg onder Kerkwijk een auto met een boom in botsing kwam. Een inwoner van Soesterberg liet er het leven bij. Bij Valkenburg is een 45-jarige jlloegbaas bij het schoonmaken van een wissel onder een trein verpletterd. Onder de gemeente Heemskerk is bij een auto- botsing een inwoner van Den Helder gedood. Te Lieshout (Br.) zijn twee metselaars, die in hun nachtverblijf een bak met gloeiende kolen hadden laten staan, gestikt. Voor de verdere „misere-nova" die van 'den „rooden haan" inbegrepen, verwijs ik ditmaal naar de bladen. De proeven tot het verwekken van regen,, nog maals door den heer A. Veraart uit Rijswijk (Zi. H.) gewaagd, zijn wederom mislukt. Nu eens waren er geen wolken, dan trad weer de regen storend in. De „regenmaker" blijft den moed er in houden. Afwachten is de boodschap. Dal- de liefhebberij tot visschen in Patria nog niet is verdwenen, blijkt wel hieruit, dat in 1926 toch nog altijd 57.605 vischakten werdén uitgereikt, waarbij 4220 hengel-akten. Totaal werd daarvoor een som van f 65.500 besteed. Een mooie, verblijdende tijding is, dat van 26 Januari tot en met 1 Februari noch encepha- litis-gevallen, noch alastrim-gevallen werden aan gegeven. De wekelijksche mededeelingen over deze laatste zijn stopgezet. Moge het aldus blij ven Den len Mei a.s. worden twintig vliegers en technisch personeel naar Soerabaya uitgezonden, teneinde bij het militair vliegwezen dienst te doen. De verbintenis duurt vijf jaar en er is veel „animo' 'voor deze verbintenissen. Voor den belastingdienst in Oost-Indië worden jeugdige juristen door de regeering gevraagd. Men zie de Staatscourant van 5 Febr. j.l. Tot de „goede berichten" mag ook worden ge rekend, dat de Arbeids beperking bij de Amster- damsche diamantindustrie na 10 Februari a.s. zal worden opgeheven. Velen vermoedden, dat de .stremming langer zou duren. Bij den Graanhandel heerschen groote moei lijkheden. Verschillende groote firma's zagen zich genoodzaakt, hun betalingen te staken. Er is in den laatsten tijd veel geschreven over de psitta- cos, papegaaienziekte. Daarbij is ook veel over drijving .Van medische zijde wordt echter ge waarschuwd tegen het te nauw in aanraking ko men met huisdieren, wat steeds zaak van voor zichtigheid blijft. Er is in Patria een heel kleine, de allerkleinste, gemeente. Zij ligt in Gelderland en heet Heumen. Telt 211 zielen. Op haar volgt Monnikendam met 224 zielen. Een reeks van jaren onder dictatoriaal be wind, met heel den aankleef van dien, als cen suur, verbod van vergadering en betoog etc., moet uit den aard funest zijn voor een gezond partij leven in een land, vooral, wanneer dit land eene bevolking heeft, die van nature een gemoedelijk heid bezit en een soort ongeinteresseerde ironie ten opzichte van de daden eener toevallige regee ring .gelijk dit in Spanje met de Spanjaarden het geval is. De weinige vooraanstaande en scherpzinnige politici, die Spanje op het oogen- blik nog bezit, zijn het er dan ook roerend over eens ,dat alleen een hernieuwing en wederople ving van het partijleven in Spanje blijvend een gunstigen koers zullen geven aan de politieke ontwikkeling, nadat door den val van Primo de Rivera een nieuwen koers is ingeslagen. Hieraan wordt dan ook reeds volijverig ge werkt. Onmiddellijk na beëindiging van primo's dictatuur viel het op, dat logischerwijze ten gevolge van deze dictatuur de linksche elemen ten ,in dit geval voornamelijk de republikeinsche partij sterk in kracht hadden toegenomen. Ook de groote reeds bestaande partijen zullen zich re kenschap moeten geven van de veranderde om standigheden en hunne houding bepalen, teneinde het vertrouwen van de kiezers niet te verliezen en nieuwe kiezers te winnen. Waar naar alle waarschijnlijkheid deze partijen niet algemeen bekend zijn en wij in de naaste toekomst wel meer over hen zullen hooren, lijkt het ons niet ongewenscht ze even de revue te laten passeeren. Om met den gevallen dictator te beginnen, onder zijn bewind ontstond een hem welgezinde regeéringspartij, de Union Patriotica, waarvan Primo ook thans nog de eerste leider is. Vervol gens noemen wij de conservatieve partij, die merkwaardigerwijze tijdens de dictatuur revolu- tionnair optrad, aangezien zij als voornaam punt op haar programma het herstel van de grondwet van 1876 heeft. Haar leider is.Sanchez Guerra, tijdens den mislukten opstand van het vorig jaar leider der beweging en liberaal georiënteerd. De liberale partij, onder leiding van Romanones, een der bekwaamste en invloedrijkste hedendaag- sche staatslieden in Spanje, en Garcia Pietro is welpen voorstandster van het koningschap, doch resoluut tegenstandster van de absolute heer schappij des konings, krachtig strevende naar beperking van de monarchale macht, sociale wet geving, democratie enz. Ten slotte de boven reeds genoemde tijdens de dictatuur sterk gegroeide republikeinsche par tij, welke voornamelijk het centrum is van de in- tellectueelen. Tot haar behooren tal van bekende advocaten, professoren en litteratoren, benevens de meeste studenten. Als laatste dient dan ge noemd de socialistische partij onder wier leiders vooral Fernando de los Rios, Julian Besteiro, Indalecio Prieto op den voorgrond treden. Bij het zich opnieuw vormen en hervormen 'der partijen zal de kwestie, welke houding zal wor den ingenomen tegenover het koningschap wel een der voornaamste zijn. Voorloopig althans. Er bestaat inderdaad een sterke strooming tegen het koningschap. Koning Alfonso is evenwel intelli gent genoeg om niet de kansen, die hij nog heeft te verknoeien. Was hij-aanvankelijk ingenomen genoeg met het bestuur van Primo, later, toen hij bemerkte welken kant het daarmede uitging, maakte hij er zich resoluut van los. Zioo ont trok hij zich o.a. aan de viering van het vijf jarig bestaan der dictatuur door naar het buiten land te vertrekken. Persoonlijk gelooven wij dan ook niet dat Spanje binnen afzienbaren tijd mede tot de gewezen koninkrijken zal gaan behooren en tot de jonge republieken. Onmogelijk is het evenwel geenszins. Doch dit zal de tijd moeten uitwijzen. En de onderlinge verhouding der tot nieuw leven ontwaakte partijen en natuurlijk hun onderlinge machtsstrijd. W,ant die zal ten slotte den doorslag geven. Plaatselijk Nieuws -ZÜIDSCHAR' NOORDHOLLANDSCHE VEREENIGING „HET WITTE KRUIS" AFD. LANGENDIJK. Dinsdagavond werd in het lokaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoudye een vergadering gehou den van genoemde afdeeling, welke door een dertig tal personen was bezocht. De voorz., de heer S. Wagenaar van Broek op Lan- gendijk opent met welkom aan de aanwezigen deze bijeenkomst, waarna door den secretaris, den heer F. Moeijes Fz. van Oudkarspel, de notulen van de vorige vergadering worden gelezen, die onder dank zegging aan den samensteller worden goedgekeurd en geteekend. Door den heer S. Timmerman wordt hierna na mens de Commissie belast met het nazien der boe ken van de penningmeesteresse verslag uitgebracht over het gehouden beheer en is door de commissie behoudens enxele fouten, die in den nieuwen dienst zullen worden opgenomen, alles in orde bevonden. De ontvangsten voor het Witte Kruis hebben be dragen f4974.49 de uitgaven f4390.69, voordeelig saldo groot f 583.80. Voor de Wijkverpleging hebben de ontvangsten bedragen f2233.55 de uitgaven f2131.44 alzoo een voordeelig saldo van f 102.11. De uitgaven voor het badhuis hebben bedragen f 936.06 de ontvangsten f 331.80 alzoo een nadeelig saldo van f 604.26. Het totaal saldo bedraagt dus f81.65. DWoor de penningmeesteresse mej. Paarlberg- Hartland worden hierna de verschillende posten ge specificeerd voorgelezen en blijkt dat een subsidie voor de T.B.C.-bestrijding van het rijk is genoten van f701.35. Door de bijzonder sléchte exploitatierekening van het badhuis, komen de tongen in beweging en wordt er door den heer Zeeman op gewezen, dat het voordeelig saldo van het W. Kr. bijna geheel teniet is gedaan door het badhuis. Echter waren verschillende klachten geuit over het bahuis en ze ker mag hij namens het bestuur zeggen dat deze zooveel mogelijk zullen worden weggenomen. Mocht de toestand zoo blijven dan zijn er in de toekomst misschien voorstellen te wachten om tot sluiting over te gaan. Echter hoopt hij dat velen de inrichting zullen steunen door het nemen van ba den. De voorz. zegt dat het hem daar in het geheel niet aanstaat. En het is daar ingeen geval hygië nisch ingericht. Bijna was door hem een voorstel gedaan deze inrichting te sluiten. En zoo er geen verandering komt, zou er - zoo zegt hij in het bestuur wel eens een meerderheid te vinden kun nen zijn om tot sluiting voor te stellen. Het vorig jaar heeft het badhuis f 500 gekost en nu f600. Door den heer Ooijevar wordt nog gevraagd of de uitgaven voor het badhuis grooter zijn of dat er minder baden worden genomen. Hierop wordt geantwoord dat de ontvangsten in 1928 hebben bedragen f 445 terwijl deze in 1929 wa ren f331.80. Door den heer du Burck wordt gewezen op de ge dachte, die naar voren komt, dat het badhuis geen levensvatbaarheid heeft, want zooals het nu gaat, gaat het niet de goede richting uit. We lezen dat Broek nu ook een badinrichting krijgt, en wanneer die er komt dan wordt de levens vatbaarheid van de inrichting in Noordscharwoude geringer. Spr. gelooft niet dat er nog iets van zal komen ook al wordt er propaganda voor gemaakt. Hierna wordt aan den secretaris gelegenheid ge geven de diverse jaarverslagen voor te lezen en dan noteeren wij uit dat van het Witte Kruis dat het aantal leden van 1769 tot 1824 is gestegen. 41 leden werden afgeschreven terwijl 96 nieuwe leden toetraden. De gebouwen en materialen verkeeren in uitste kenden staat. Door den magazijnmeester werd 1500 maal ver- pleegmateriaal afgegeven ten behoeve van de leden Aan 106 leden werden 530 porties ijs verstrekt tot een totaal gewicht van 2800 kilogram. 12 maal werd een ligtent geplaatst. 6 maal werd de ontsmettings- kist gebruikt. Ten behoeve der malariabestrijding werd 17 liter flyosan uitgereikt. Waren vanaf 1913 de functies van secretaris en penningmeester ver- eenigd, sinds 1929 zijn deze gesplitst. 5 maal werd een bestuursvergadering gehouden en 2 maal een ledenvergadering. De cursus eerste hulp bij onge lukken werd gevolgd door 14 cursisten. De moeder cursus werd gevolgd door 19 dames. Het verslag van-de Wijkverpleging geeft aan dat het aantal leden van 1183 is teruggegaan tot 1181. Dit verslag is reeds geplaatst evenals het verslag over de T.B.C.-bestrijding. De secretaris ontvangt een woord van dank voor Door den heer P. Zeeman wordt verslag uitge bracht over de vergadering van de hoofdvereeniging door hem met den heer S. Timmerman als afgev. bijgewoond. Oo khiervoor wordt een woord van dank ge bracht. Door de Penningmeesteresse wordt hierna de be grooting van het Witte Kruis voorgelezen. Hieruit blijkt dat de ontvangsten zijn geraamd op een bedrag van f 4147.65 de uitgaven op een bedrag van f4622.65 waaronder een post van onvoorzien groot f91.32 zoodat deze begrooting sluit met een nadeelig saldo van f475. De begrooting van de wijkverpleging geeft aan

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1