i Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 20 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 39e Jaargang Firma R. J. HOUWING 1 Speciaal Corsetten - Magazijn Tel. 526 1 STER-TABAK STER NIEUWE L4NGEIURKI COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. Uitgave: firma J. H. KEIZER. Redacteur 1. H. KEIZER. Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. TOB NOOIT. VERNEDER NIET. Nach Canossa gehen wir nicht! jBismarck. Groote sterke iiaturen zijn onverzettelijk. Er is een categojjje menschen, die dat „koppig" noemt, die onverzettelijkheid als een ondeugd beschouwt. Er bestaat natuurlijk koppigheid, die verre van flink, verre van groot is. Volhouden tegen beter weten in, kwaad blijven om kleinig heden, doorzeuren, over de een of andere onbe langrijkheid. Maar er is ook een hooger soort koppigheid. Om iets te bereiken in het leven materieel zoowel als geestelijk móeten we onverzette lijk kunnen zijn. We hebben een doel voor oogen en we gaan op dat doel toe. We kiezen zelf de middelen, middelen, die het doel niet ontheiligen- Ein dan gaan we voorwaarts, willend, zonder omzien. Er komen menschen, die ons op onzen weg willen tegenhouden, ons 'willen dwingen een anderen weg te gaan. Zij verwijten ons onze koppigheid, ze willen, dat we toe zullen geven. Misschien verwachten ze wel van ons, dat we vergeving zullen vragen voor daden, die hun .niet aanstaan, die hun slecht lijken. Dan is het tijd om koppig" te zijn. Ge wilt immers uw doel bereiken? En dan; er is niets zoo triestig als zich te vernederen. Het werkt verlammend, het ontneemt alle energie. Een boetedoening Een tocht naar GanoöSa Het is eéh romantisch idee, dat een groot iemand, dat een Koning nog grooter zou worden door zich te vernederen. Men vergeet, dat zich vernederen heel iets anders ns dan nederig zijn. We kunnen ons nederig voelen tegenover het wereldraadsel^ ook tegenover menschen die sterker, gelukkiger zijn dan wij, we kunnen, veel h&en ons syen. dat wij nog niet bereikten. Maar aah moet?6n wij probeeren dat wèl te bereiken, niet door ons te on derwerpen -aan de sterken, maar door zelf sterk te zijn. Een koning kan eerbied hebben Voor den minsten van zijn onderdanen, hij kan probeeren te worden als dien mensch, maai- hij moet zich niet voor hem vernederen. Dan is hij geen ko ning meer. Wij gaan niet naar Canossa! Nee, waarom zou den we ook? Waarom zouden we onzen, tijd verspillen met boete doen, waarom onze zelf standigheid prijs geven en "knielen voor andere menschen? Wat er dan van van ons: overblijft is niet veel meer dan een stuurloos wrak. Wc gaan niet naar Canossa, Canossa ligt niet op onzen weg! We gaan, zooals wij voelen te moeten gaan. En al lijkt alles ook verloren, al lijkt alles ie mislukken naar Canossa gaan we niet Dir. JOS. DjEi COCK. MIENT I IEL 644 ALKMAAR Buitenlandse!! Overzicht De vlootconferentie. Ruim drie weken bijeen. Weinig resultaat. Geruchten, die tegengesproken werden. Een „bloc" tusschen Amerika en Engeland? Om toch iets te hebben als de conferentie een mager resultaat heeft. Mac Donald te genover de vrouwen. De positie der La- bourregeering niet zwak. Geen kracht te putten dus uit Engelsche zwakheid Snow den over den finantieelen kant der ontwa pening. Een schuld van 35 milliard dol lars. Primo de Rivera wenscht de dictatuur alsnog te verdedigen. Koning Alfonso president van een Spaansehe republiek? Dr. Moldenauer over de Duitsche finantien. De misdaad in Chicago en in de Vereenigde Staten. De vlootconferentie is ruim drie weken aan den gang, maar de oplossing van de vele en ontegenzeg gelijk zeer moeilijke kwestaies, daartoe is men voor alsnog niet gekomen. Er gingen en gaan eenige ge ruchten omtrent overeenkomst tusschen een paar mogendheden, welke geruchten soms al weer tegen gesproken worden, voor men -er behoorlijk nota van genomen kan hebben. Zoo was er een gerucht, vol-' gens hetwelk er tusschen Amerika en Engeland een voorloopig accoord was bereikt betreffende de groo te slagschepen. In een tegenspraak werd beweerd, dat de kwestie van de slagschepen op de conferen tie nog niet aan de orde was geweestt Er zou vol gens sommigen een zgn. „bloc" ontstaan tusschen Engeland en Amerika, wat zoo van Engelsche als van Amerikaansche zijde is tegengesproken. De vraag is nu maar of de andere drie ter conferentie I vertegenwoordigde mogendheden die tegenspraak voor goede munt aannemen. In sommige Fransche I kringen moet men zelfs de meening zijn toegedaan, dat er wel reeds een accoord bestaat tusschen En geland en Amerika maar dat Mac Donald dit wat men noemt wat achterbaks houdt, om als de be sprekingen te Londen tot geen resultaat mochten leiden, tenminste iets te hebben, dat als resultaat van die besprekingen getoond kan worden. Mac Donald heeft te Londen een aantal delegaties van vrouwenorganisaties ontvangen, die hem een vre- despetitie kwamen aanbieden. Vermoedelijk zullen de dames (Engelsche, Fransche, Japansche en Ame rikaanschei wel heel vriendelijk ontvangen zijn, maar of Mac Donald haar veel troost zal hebben kunnen geven? Naar we lazen was het hem ver gund de dames te wijzen op de-noodzakelijkheid de verwachtingen niet al te hoog gespannen te houden en tevens te wijzen ook op de vele moeilijkheden van het practische vredes- en ontwapeningswerk. Uit den aard der zaak mag wel aangenomen wor den, dat Mac Donald iets meer met den practi- schen kant van het vraagstuk op de hoogte is dan de internationale delegaties van vrouwen Misschien had Mac Donald toen hij de dames te woord stond, wel even het oog op den tragen gang der conferen tie, waarin slechts zoo nu en dan maar tijdelijk wat schot komt. Ter gelegenheid om van een con ferentie als de hierbedoelde, moet altijd met allerlei rekening gehouden worden. De „Times" beweerde eenige dagen geleden in een hoofdartikel dat on danks de moeilijkheden van binnenlandschen aard, welke de Labour-regeeriiig ondervindt, toch de po sitie der regeering tijdens de conferentie onaan tastbaar is. Hieruit zou eenige bezorgdheid spreken in verband met de mogelijkheid, dat er ter confe rentie partijen zouden kunnen zijn, die hare ei- schen gaarne zouden willen verhoogen, indlèn ze konden vermoeden, dat een zwakke Engelsche re geering terwille van een te behalen politiek succes in voorstellen 30U toestemmen, voor de bewilliging waarvan een sterke Engelsche regeering niet te vinden zou zijn. Wat de „Times" schreef, zou dus als een waarschuwing tot de andere mogendheden op te vatten zijn; in onze zwakheid zal uwe kracht zekerlijk niet liggen, daar we die zwakheid ontken nen." Snowden, de Britsche kanselier van de schatkist heeft in een radio-rede (bestemd voor Amerika) gesproken over den finantieelen kant van het ont- wapeningsvraagstuk. Hij kwam op tegen de bewe ring als zou de voorbereiding tot den oorlog het bes te middel zijn om den oorlog af te wenden. Hij is dus niet overtuigd van het bekende „si vis pacem para helium" dat misschien onbewust toch zoovele eeuwen in toepassing gebracht is. ook door En geland. Volgens Snowden hebben de overwinnaars (ook Engeland dus) na den oorlog er met alle be schikbare middelen naar gestreefd den oorlog voor te bereiden. Ja, en nu is Engeland een van de over winnaars. Duitschland zit voor vele van tientallen jaren aan zijn uit het verliezen vap den strijd voort gesproten finantieele verplichtingen. Maar Enge land, dat tot de overwinnaars wordt gerekend, heeft, naar Snowden opmerkte, uit den wereldoor log een schuld overgehouden van vijfendertig mil liard dollar, en zei hij, als het huidige tempo van schuld- en rentebetaling gehandhaafd blijft, zal 't nog honderdveertig jaar dureii voor die schuld ge delgd is. Daarvoor luistert men naar den wijdschen titel van overwinnaar. Zooals we reeds de vorige week schreven dat het voornemen was, gaat de nieuwe bewindsman in Spanje, Berenguer, door met eenige der dictatoria le maatregelen van Primo de Rivera teniet te doen. De afgetreden dictator laat het er intusschen niet heelemaal bij zitten. Naar gemeld wordt heeft hij aan de leden van de thans ontbonden Nationale ver gadëring een program doen toekomen, waarin hij de organisatie aankondigt van een nieuwe politieke partij, die zich deelnemende aan de verkiezingen, tot taak zal stellen de dictatuur te verdedigen. Werden kort na het aftreden van Primo de Rivera geruchten vernomen over mogelijk gevaar voor de Spaansehe monarchie, thans nu de gemoederen wel wat tot kalmte gekomen zijn, en het nieuwe al weer wat bezonken is; maken verschillende berich ten uit de Spaansehe hoofdstad melding van in sommige, ook hoogere kringen uitgesprokne wen- schelijkheid, de Spaansehe monarchie te hervormen in een republiek met als presidentkoning Alfonso. Of de Spaansehe koning bereid zou zijn zijn traditie, scepter, troon en kroon in den steek te laten, om het presidentschap ware het ook voor het leven, te aanvaarden, is ons niet bekend, maar op het Europeesch tooneel, waar zoo menige troon en kroon gevallen is, zou het toch wel iets nieuws zijn. De Duitsche rijksminister van finantien, dr. Molden auer, heeft voor de verschillende partijleiders een uiteenzetting gegeven van den finantieelen toestand van het rijk, een toestand, die allesbehalve rooskleu rig is, blijkens de cijfers. Onder meer sprak hij ook over het werkloozenvraagstuk, speciaal met betrek king tot de door het Rijk te betalen ondersteuning. Door het departement van finantien is het plan ge opperd de ondersteuning van de werkloQzen voor het grootste gedeelte op de gemeenten over te dra gen. Afegzien hiervan, zal toch nog tot verhooging van enkele belastingen moeten worden overgegaan en dan zal misschien een verdubbeling van de bier belasting aan de benadering van het finantieel even wicht moeten bijdragen. Wat leven wij Hollanders dan toch in een gelukkig land, waar zelfs met eenig resultaat al over belastingverlaging gesproken kan worden en waar pas de suiker met eenige centen per pond afgeslagen kon worden. Chicago is een stad, bekend om de misdadigheid, die er in velerlei vorm welig tiert. Ook om haar fi nantieele moeilijkheden. Dezer dagen is door de po litie een razzia tegen de misdadigers ondernomen. Er werden zoo ongeveer duizend verdachte perso nen aangehouden. Van die plus minus duizend zijn er al een goede twee honderd als misdadigers van professie herkend. Het leelijke van de zaak is, dat de leiders van de verschillende misdadigersbenden gehandeld hebben in strijd met de opvattingen van den kapitein, die het laatst aan boord van het zin kende schip blijft. Ze maakten intijds dat ze gevlo gen waren. De razzia blijkt overigens wel noodig. ar gemeld wordt werden in de vorige week in unicago tien moorden gepleegd. Chicago neemt in tusschen een waardige plaats in onder haar zustere in de Vereenigde Staten. De commissie welke he iast is met de behandeling van de misdrijven heeft medegedeeld dat in de Vereenigde Staten gemiddeld elke veertig minuten een moard gepleegd wordt. Dat is geen kleinigheid. Mient 17 Alkmaar Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder- Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN E L A S T Uitsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. Plaatselijk Nieuws OUDKARSPEL. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Gisteravond half acht vergaderde in het lokaal van den heer Vis alhier bovengenoemde vereenig. Aanwezig waren inclusief het bestuur 21 leden. Nadat de voorz. de vergadering heeft geopend met een woord van welkom aan de opgekomen le den en aan de vertegenwoordigers van de Pers, wijst hij op het ongunstige jaar dat achter ons ligt een jaar waarin niet minder dan 32 leden ter ver pleging in een ziekenhuis werden uitgezonden. Veel leed is er gebracht in de betrokken gezinnen en spr. spr. hoopt, dat de tijd ook daar de geslagen'wonden zal heelen. Tevens wijst hij op het groote sociale belang dat in het lidmaatscnap 'van deze vereeniging is gelegen en hoopt dat aanstonds ieder gezin in deze gemeente lid der vereeniging is. Tenslotte deelt spr. nog mede, dat de burgemees ter dezer gemeente, de E. A. Heer A. J. Wijnveldt door een andere vergadering verhinderd is deze bijeenkomst bij te wonen. Door den seceretaris, den heer J..Bruin, worden de notulen van de vorige jaarvergadering gelezen, die onder dankzegging aan den samensteller on veranderd worden goedgekeurd en geteekend. Mededeelingen. De voorz. aoet mededeeling, dat het bestuur be sloten heeft de leaen aie in een andere gemeente wonen af te schrijven als iid der vereeniging en vraagt of de vergadering kan goedkeuren, dat die ïeaen nog 13 wezen reent nouaen op uitkeering, Dij onze, vereeniging wanneer zij nd worden van een vereeniging, niet aangesloten Dij de federatie. Het oestuur meent aat dit niet meer dan billijk is tegenover de betrokken leden. Wordt goedgevonden. Nieuwe polissen voor leden die den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt, kwamen voorheen voor rekening van de betrokken leaen, maar net bestuur stelt voor die kosten voor rekening van de vereeniging te nemen. Echter wenscht het te hand haven de regeling, dat voor het bijschrijven van nieuwe leden 10 cent wordt geheven. Wordt goedgevonden. Met de ia. Met te Alkmaar is een nieuw contract voor het vervoer per ziekenauto afgesloten tegen n tarief van 40 cent per kilometer bij dag en bij nacht. Het federatiebestuur heeft besloten geen operatie- kas te vormen onder eigen beheer, maar kan een overeenkomst worden aangegaan met een maat schappij waarmede in overleg was getreden. In verband met verschillende inlichtingen wenscht het bestuur dezer vereeniging een afwachtende hou ding aan te nemen. Voor het vervoer per luxe auto moeten de leden in het vervolg een bewijs komen afhalen bij den secretaris, den heer J. Bruin. Tamelijk breed voering wordt hierna besproken de kwestie met, de vereeniging van Nrd.scharwoude waarvan het resultaat is, dat de afgevaardigden wordt opgedragen het bestuursvoorstel van de fede ratie om gezamenlijk de kosten van verpleging van het betrokken lid te dragen, te aanvaarden. Mocht op de federatievergadering geen overeenstemming „Waar kan ik U meer hebben gezien?"Gij vergist U, ik ken U niet, maar wij rooken beiden Door den heerlijken geur hiervan, meent gij een vriend te herkennen." TABAK MAAKT VRIENDEN worden bereikt, zoo zal Oudkarspel het reglement der vereeniging strikt uitvoeren, en de toelating van den betrokken persoon als lid weigeren. Hierna verkrijgt de secretaris gelegenheid voor het uitbrengen van zijn jaarverslag, waaruit wij 't volgende aanstippen. De verhouding in het bestuur was van den meest aangenamen aard. Er werden 3 bestuursvergaderin gen en 1 ledenvergadering gehouden. Het ledental is op pijl gebleven. Overleden 14 leden. Bedankt 14. Vertrokken 60 tezamen 88. Ingeschreven werden 64 leden ingekomen 19 leden tezamen 83. Alzoo een vermindering van 5 leden. 1 Jan. 1928 bedroeg het ledental 1338 waarvan 1176 betalende en 162 niet- Met den wensen dat 1930 een gunstig jaar zal mogen zijn sluit dit verslag. De samensteller ontvangt een woord van dank voor het gememoreerde. Rekening en verantwoording van den Penning meester: Door den heer J. de Jong wordt namens de comm van controle verslag uitgebracht en medegedeeld, dat alles in volkomen orde is bevonden en hij den penningm. een woord van dank kan brengen voor net keurig beheer. Door den penningm. den heer P. Visser, worden hierna de verschillende cijfers voorgelezen. De ontvangsten hebben bedragen f2178.13. De uitgaven daarentegen f 2021.72 alzoo een saldo van f 156.41. Er werden dit jaar uitgezonden 32 patiënten, met een totaal aantal ligdagen van 561.. Aan 4 leden ontvingen de volle uitkeering van 42 dagen, 2 van 40 dagen, 4 tusschen de 30 en 40 dagen, 10 tusscnen de 10 en 20 dagen en 12 minder dan 10 dagen. Gemiddeld bedraagt dus het aantal ligdagen per opgenomen patient 17.5. Gerekend over een vol jaar is de bijdrage dus per lid 3 cent per week. Ook de penningmeester ontvangt een woord van dank voor zijn beneer, waarna de rekening door de vergadering wordt goedgekeurd. Door eenige leden worden naar aanleiding van de rekening opmerkingen gemaakt ten aanzien von reservevorming. Het bestuur zegt toe met de ge maakte opmerkingen rekening te zullen houden, en zoo mogelijk een omslag in te halen uitsluitend voor de reservevorming. Nadat aan de commissie van controle een woord Van dank is gebracht voor haar moeite worden als nieuwe kasnazieners aangewezen de heeren J. de Jong en L. Kalverdijk met als reserve de heer H. Bakker. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren P. J. Kat en J. Keizer. De beide aftredenden worden met 20 van de 21 uitgebrachte stemmen herkozen en aanvaarden hun benoeming voor het in hen gestelde vertrouwen. Het punt voorstellen voor de federatievergadering heeft geen resultaat. Als afgevaardigden zullen de heeren C. Borst Pz. en J. Bruin de federatievergadering bijwonen. De ronvraag die hierna wordt gehouden levert alleen eenige besprekingen op meer yan huishou- delijken aard, waarna door den voorz. met een woord van dank de vergadering wordt gesloten, na nogmaals den wensch te hebben uitgesproken, dat binnenkort de geheele gemeente lid der ver eeniging zal zijn.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1