Bestuurshervorminpn in Indie Binnenlandsch Overzicht BEURSOVERZIGHT Vijfde Jaarverslag Opgericht 22 April 1925. Verschenen is de memroei van Antwoord nopens de begrooting van Koloniën, waaruit te zien is, het geen de Nederiandsche regeering inzake koloniaal beheer van plan is te verrichten. Zoo zal de revo lutionaire volksbeweging' weinig goeds te verwach ten hebben. In het afgeloopen jaar heeft de zgn. Partai Nasional Indonesia actieve propaganda ge voerd en wel op een wijze, die in sommige streken al meer het karakter aannamen van revolutionaire actie. In West Java begon de propaganda zich al lengs ook tot de politie en tot het leger uit te brei den, met het kennelijk oogmerk bij de volksleiders, om ook deze gezagsmiddelen in hun actie te betrek ken en aldus de positie van het bestuur te verzwak ken. Daarom werd het lidmaatschap van genoemde partij voor politiedienaren in West Java verboden. De gouverneurs van Oost- en Midden Java en die van Soerakarta en Djokjokarta zijn gemachtigd om een overeenkomstig verbod uit te vaardigen in dien noodig. Of het verbod ook tot andere vereeni- gingen wordt uitgebreid is afhankelijk van de vraag of haar leiders op soortgelijke wijze propagan da mochten maken. De regeering voelt noch iets voor een likwidatie- poiitiek, noch iets voor een consolidatiepolitiek. De eerste leidt tot een stelselmatige verbreking van den staatkundigen band tusschen Nederland en n- dië, de laatste maakt het practisch regeeringsbe- leid ondergeschikt aan de gedachte van een voort durende bestendiging in den huidigen vorm van de staatkundige verhouding tusschen Nederland en Indië. De regeering wil rekening zien gehouden met den stand der volksontwikkeling. Er zal even wicht zijn tusschen de reeds geboden ruime gele genheid tot daadwerkelijke deelneming aan de be hartiging van de publieke zaak, en het algemeen vermogen tot vervulling van een zoodanige zelf werkzaamheid, waarvan de uitgroei bij het schep pen van die gelegenheid werd verondersteld. Op Sumatra kan reeds aanstonds een aanvang worden gemaakt met de voorbereiding der instel ling van autonome ressorten van hoogeren graad. Den Minister staat voor oogen een door een raad bestuurde provincie Sumatra, daaronder autonome afdeelingen. inwelker raden zich het staatkundig leven der groote bevolkingsgroepen afspiegelt en ten slotte daaronder een verscheidenheid van zui ver inheemsche autonome organen gebaseerd op reeds van ouds bestaande plaatselijke, regionale en adat-instellingen. Tot een afschaffing van exorbidante rechten kan het, in verband met de revolutionaire woelingen, niet komen, terwijl opheffing van het interneerings kamp aan de Boven Digoel ongeraden is. Voorloo- pig zijn tien geinterneerden in aanmerking ge bracht voor terugzending, waarschijnlijk is het on mogelijk reeds thans de interneering van Tjipto Mangoekoesoemo op te heffen. Iedere toespitsing der maatschappelijke tegeiistel ling wordt door de regeering uit den boaze geacht en daarom wordt de oprichting der Vaderlandsche Club niet toegejuicht. De finantieele en economische toestand van Ned. Indië is niet slecht te noemen, evenwel is bij de beoordeeling der regeeringstaak in het oog te hou den de mogelijkheid van blijvende achteruitgang van de prijzen der voornaamste handelsproducten. Een verbetering van den economischen toestand dient door het particulier initiatief te worden be merkt, van een oprichting van nieuwe staatson dernemingen is weinig heil te verwachten. Het tijdstip voor afschaffen, zelfs aanmerkelijke inkrimping der poenale sanctie op de gouverne mentsondernemingen is nog niet gekomen. De vi tale onderneiftingsbelangen zijn daarmede in strijd. Bij het kantoor van Arbeid zijn de volgende onder werpen in voorbereiding: a. een regeling nopens vergoeding bij bedrijfs ongevallen. b. een wettelijke regeling van collectieve arbeids contracten. c. een geleidelijke inkrimping der poenale sanc tie. d. kolonisatie van Sumatra en Borneo. e. over de aanwerving van arbeidskrachten. f. onderzoek naar den toestand in kleine bedrij ven. g. onderzoek naar hetgeen in de internationale arbeidsconventies voor Ned. Indië geschikt is. h. verbetering van de rechtspositie van de assis tenten. Bovendien wordt door de regeering erkend, dat aan het volksonderwijs de noodige aandacht dient te worden geschonken. Dit is natuurlijk des te meer noodig, omdaat de mate van invloed der in- landsche volksleiders aan de ontwikkeling der in landers wordt afhankelijk gesteld en men, op straffe van beschuldigd te worden de volksontwik keling' met opzet tegen te houden, genoodzaakt is ter zake het volksonderwijs de noodige concessies te doen. Alles tezamen genomen komt het ons voor, dat er ten aanzien van het koloniaal beheer wel eenige lijn is te onderscheiden, al blijft het ons onduidelijk, waarom de regeering ook thans weer niet duidelijk heeft uitgesproken, dat zij zich tegen iedere overna me van bestuur door de inlandsche leiders zal blij ven verzetten, zoolang deze leiders niet de verze kering kunnen geven, dat onder hun bestuur de cultureele verheffing der volksmassa beter ver zorgd is. Aan al die leiders zouden dan, naar het ons voorkomt, véle wapenen uit de handen zijn OUTSfDER. Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. Tentoonstelling in de Residentie. Een reeds lang bestaand plan uitgevoerd. 5 afdeelingen. Ook een „oorlogsafdeeling." Arbitrage iets uit den ouden tijd. De zomertijd. De bemaling van de Wierip- germeer begonnen. Een nieuw gewest heroverd op de golven. Een papegaaien ziekte. Gezondheidsraad. Houdt Lor re op een afstand als hij geen „oude Lorre" is. Papegaaienziekte in Amsterdam. Dansen met een paspoort op zak. Devorige week is te Den Haag de Vredes- en Vol kenbondstentoonstelling geopend. Eeinge jaren is reeds het houden van een dergelijke tentoonstelling hier te lande in de pen geweest. Door verschillende omstandigheden is het er eerst nu van gekomen, de tentoonstelling te houden en de gedachte van de Nederladsche vereeniging voor Volkenbond en Vre de zal verwezenlijkt: het meer bekendheid geven on der het Nederiandsche volk van de internationale vredesgedachte en de werkzaamheid van den Vol kenbond. De tentoonstelling wordt gehouden in de grafelijke zalen op het Binnenhof en werd offi cieel geopend door den minister Ruys de Beeren- brouck, nadat een rede was gehouden door den voorzitter voor Volkenbond en Vrede, professor Ane ma. De residentie staat in de eerste maanden van dit jaar wel in het teeken van den vrede. Eerst de tweede Haagsche conferentie die toch ook het doel had den vrede te bevorderen en voor zoover de I vrede al bestaat, dien te bezegelen en nu de bo- i venbedoelde tentoonstelling, die zeker uit stad en land veel belangstelling zal trekken. Deze tentoon stelling laat niet alwleen zien, wat er in den loop der eeuwen alzoo in het belang van den vrede ge daan is, maar ook datgeane wat héden ten dage gedaan wordt om den vjrede te bevorderen en de vredesgedachte meer en meer ingang te doen vin den. Er is veel en velerlei te zien in de verschillen de afdeelingen, de historische afdeeling, de geor ganiseerde vredesbeweging, de wereldgemeenschap de oorlogsafdeeling en ten slotte de Volkenbond en zijn arbeid. Op het gebied van boeken, tijdschriften foto's en plaatwerken voor een belangrijk deel uit den oorlogstijd of op den oorlog betrekking hebben de, is zeer veel te zien en daaronder ook veel dat meer speciaal op ons eigen land betrekking heeft. Wij Nederlanders als de overige Europeanen praten druk over arbitrage. Op de tentoostelling is o.a. te vernemen wat de oude Grieken op het gebied van arbitrage gedaan hebben in de vijfde eeuw voor Cchristus geboorte. Er zijn namelijk afbeeldingen van een op kalksteen aangebrachte inscriptie wel ke den inhoud geeft van een verdrag tusschen twee Grieksche steden. Als het arbitrage-idee al zoo oud is, mag het verwonderlijk genoemd worden, dat 3 a 24 eeuwen nog niet voldoende gebleken zijn, de geheele menschheid in merg en been van de nood zakelijkheid van arbitrage te doordringen. Het is te begrijpen, wat we alreeds opmerkten, dat het vele, wat de tentoonstelling biedt, niet alleen door ons land geleverd werdt Allerlei vredesvereenigingen in Europa hebben hun inzehdingen doen toekomen. Ook op. het gebied van het verkeer is veel te zien en wel in de afdeeling wereldgemeenschap. Wat te begrijpen is. De vergemakkelijking van het ver keer'en de voortdurende verbetering worden gere kend onder de factoren, welke er toe kunnen leiden de volken nader tot elkancfer te brengen, niet al leen in letterlijken maar ook in figuurlijken zin. -j- En dan is er zooals we zeiden een oorlogsafdeeling. Me zo uallicht geneigd kunnen zijn in de aanwezig heid van een oorlogsafdeeling op een vredestentoon stelling iets vreemas te zien. Maar al wat daar in die oorlogsafdeeling is ondergebracht kan die nen als demonstratie van datgene wat de mensch heid wederom boven het hoofd zou hangen ingeval de vrede eens niet gehandhaafd mocht blijven. Die oorlogsafdeeling kan doen zien wat er alzoo aan het woord komt als het met den vrede eens uit is en ook in welke mate de daadwerkelijke oorlog in staat moet zijn in korte spannen tijds te vernie len en te ontwrichten, wat in tientallen van vrede- jaren tot stand werd gebracht. Stappen we van de zeer bezienswaardige tentoon stelling af met den wensch, dat zij aan het gesteld doel zal mogen beatwoorden en een nuttig steentje zal zijn bij het optrekken van het ideaal vredes- gebouw. Vervolgen we met de mededeeling, dat de zomer tijd krachtens koninklijk besluit dit jaar zal in- gaa op den vijftienden van Meimaand en zal ein digen op den vijfden October. Ruim vier en een halve maand zomertijd dus die zooals bekend, slechts door een deel van ons volk met blijdschap aanvaard wordt. Stad en land kunnen elkaar blijk baar op het gebied van den zomertijd niet al te best begrijpen. Wat evenwel niet zeggen wil, dat er onder de stadsmenschen niet gevonden worden, die evenals menige plattelander eenigszins onsympa thiek staan tegenover den kunstmatigen tijd. Maar hoe dit zij de wet spreekt. Maandag zijn op officieele en eenigszins plechtige wijze de beide stoomgemalen in werking gebracht, die tot taak hebben de Wieringermeer leeg te malen en het eerste gedeelte van het groote en grootsche werk: de droogmaking van de Zuiderzee te voltooi en. Een nieuw gewest staat er geboren te worden ontwoekerd aan de baren heroverd eigenlijk op de golven, die vele eeuwen geleden zich over de haar gestelde grenzen een weg baanden en een deel van onzen bodem in een zilten plas herschiep. De toestand van ons land en de weinige talrijkheid der bevolking kon het toen lijden, dat er een zoo groot stuk aan ons land werd ontrukt, maar, het he dendaagsche Nederland heeft dien bodem weer noo dig, hard noodig. Daarom is de verschenen Maan dag een dag te noemen van historische beteekenis. Aangenomen wordt dat de bemaling van de Wie ringermeer gereed zal zijn in zeven of acht maan den. Als leek kunnen we niet beoordeelen of daat heel vlug of minder vlug is. Maar heel vlug is het zeker te noemen als men denkt aan de lange reeks van jaren die aan het werk vooraf gingen, jaren van bepeinzing, berekening, van wikken en wegen. Om de woorden van wijlen onzen dichter Tollens te gebruiken „een kloek bedrijf vangt aan, waar het nakroost van zal spreken." Ieder heeft in de laatste dagen wel eens hooren spreken over de papegaaienziekte. Er is in allerlei zin over gesproken en geschreven, ook in komi- schen zin. Er zijn grossen op gemaakt. Doch de kwestie der papegaaienziekte heeft toch een ernsti- gen kant en de Gezondheidsraad heeft het zijn taak geacht een waarschuwing te doen hooren. In die waarschuwing lezen we o.m. dat de ziekte op dit oogenblik heerschende is (als darmaandoening) bij papegaaien in Zuid Amerikaansche landen vooral in Brazilië en Argentinië. De ziekte verspreidt zich van dier op dier, maar kan ook op den mensch overgebracht worden (openbaart zich bij den mensch vooral door een soms ernstige aantasting van de luchtwegen.) De waarschuwing van den Ge zondheidsraad komt er voor een deel op neer er op te wijzen, dat een te nauwe aanraking met lorre vermeden moet worden. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat de papegaaien welke men allang in zijn bezit heeft, nu maar alle met den nek moeten wor dén aangezien. En evenmin behoeft iemand, die een papegaai al eenige jaren heeft, zich ongerust te maken als lorre zich eens wat onlekker voelt. Met betrekking tot de Zuid Amerikaansche dieren wordt door den gezondheidsraad met klem aangeraden op het oogenblik geen papegaai aan te schaffen of als geschenk aan te nemen. Het mag misschien hard zijn een geschenk in casu een papegaai te wei geren, maar het is toch in de gegeven omstandighe den het veiligst. Naar uit Amsterdam gemeld wordt zijn daar ter stede bij drie leden van een gezin verschijnselen van de papegaaienziekte geconsta teerd. De papegaai in dat gezin een Zuid Ame rikaansche was eenige dagen tevoren overleden. Er wordt vaak gedanst in.dë wereld, letterlijk en figuurlijk soms op een vulkaan. De hooge overheid interesseert zich zelfs voor het dansvraagstuk in zeker opzicht. Ook de gemeentelijke overheid doet dit hier en daar, deed het sinds lang. In een der Nederiandsche gemeenten wordt bij politieverorde ning het dansen in openbare gelegenheden verbo den voor personen beneden achttien jaar. Ten ein de nu het constateeren van overtredingen gemak kelijker te maken is in bedoelde gemeente bepaald, dat de dansers en danseressen in openbare gelegen heden bij zich zullen moeten hebben een paspoort of een bewijs van Nederlanderschap een en ander vermoedelijk om de daarop voorkomende wettige vermelding van den leeftijd. Wie dus in bedoelde gemeente zich in het openbaar aan de danskunst wil wijden, dient zijn of haar papieren niet te vergeten. Geachte vergadering, De aanhef van ons vorig Jaarverslag was een waardeerenae uiting jegens wijlen aen Heer C. Paarioerg, oua-oecreuans der Federatie, ie mand, aie met hart en 'ziel werute aan onze orga nisatie, weixe toen nog verkeerde in haar begin periode, en volgens zijn aerae Jaarverslag o.oiö leaen telde. op ait oogenblik, nu onze Federatie reeds bijna 5 jaren bestaat, telt onze Provinciale Organisatie iz.ozv leaen, oehoorenae tot de 12 aangesloten piaatseujKe Vereenigingen te: Sint Pancras, moes. oy LangenoijK, Zuidscharwoude, Noord- scnarwouae, ouaicarspei, Heernugowaara, B-oeayK, Schoon, warmennuizen, Lands meer, Sint Maartensbrug, en Barsingernorn. noewel wij ais r eaeraue-riestuursleden nog niet voiuaan kunnen en mogen zijn met den gang van zaïten, stemt veel uit net aigeioopen jaar ïyzy tot zeitere tevredenneid. rn aen loop van iy29 werden behalve de 4de Jaar- vergauering nog z nesiu ursvergauermgen genou- aen, terwijl Uw aecretans-nopaganaist op ro fe bruari lazy de Federatie te utrecnt vertegenwoor digde op ae Eerste Lanaenjke Bijeenkomst van Fe deratie s in ons rand. rioewei in die vergaaermg nog geen oepaaide resuitaken werden berentt, oieeK ten uuiaenjs.ste, aat er een zeitere waarde ligt in Landelijk contact, indien er geen kneiienae banden woraen aangelegd. Het standpunt van Uw Bestuur is: niertegen krachtig te waken! In ae verschillende Federatie-Vergaderingen werd o.a. gesproken over een nieuw Federatie-reglement, een nieuw contract voor Ziekenvervoer per speciale Ziekenauto en een speciaal Federatie-Operatie-ta- rief, welke alle drie na ernstige beraadslagingen tot stand kwamen. Het Federatie-Bestuur hoopt hier mee belangrijk werk te hebben gedaan, aat naar juiste waarde door de aangesloten vereenigingen moge geschat worden! Hoewel de voorzitter in het begin van 1929 te kennen gaf, dat hij van gevoelen was, dat de Voor- zittersnamer langzamernand waarscnijniijk beter in anaere handen paste en nij daarom ais Voorzitter wnae beaanken, wist het Bestuur nem te bewegen, zijn gedacnten te nerzien en ae leiding te blijven voeren, hetgeen ons anen zeker verneugt. In de Bestuursvergadering op 20 f ebruari 1929 werd de huidige öecretaris definitief benoemd, na dat hij reeas zeven maanden ais waarnemend se cretaris optrad. De bezoldiging van het Secretariaat, dat met de Federatie-uitbreiding en aoor ae steeds kracntig gevoerde propaganaa-correspondentie meer en meer tijd en toewijding eiscnt, kwam ter sprake, evenals die van het Pennmgmeestersenap. Eenige malen weiaen innemingen of adviezen verstrekt aan aangesloten axaeeimgen, terwijl ook anderen voor en na om innemingen aanklopten. in aansluiting mejaieae breng ik nog even in herinnering, aai voxg^s genomen besiuit de Fede ratie zien voortaan over geneei Noora-Hoiland zal bewegen, en mettertijd ook in ae geneeie provincie aangesioten aiaeeiingen noopt te verkrijgen. Van verscnnienae vereenigingen ui Noord en z,uid kwa men oenenten binnen, uie wijzen op groote moge- njkneia van aansluiting, zooaat op goede gronaen oeuuiuenae uitbreiding der Federatie binnen af- zienuaren tijd verwaent kan woraen. Maar nelaas, moet geuit woraen, aat nog te veel plaatselijke vereenigingen net nut van aansluiting niet vol doende oeseiien. Daarom zal de Propaganda met kraent woraen voortgezet. zooais hierboven reeas werd aangegeven, telt on ze f ederatie tnans iz.azï leaen. net totale getal uit het vorige Jaarverslag was 11.857, zoodat de toe name 470 leden bedraagt, hetgeen ongeveer 4% is. Verwacht kan woraen, aat net ledental over een jaar ongeveer 2U.UUU zal bedragen. Uit de vele gegevens, die uw Secretaris heeft verzameld, meent hij de volgende als de belang rijkste in een overzichtelijke staat te moeten geven: Totaal Opgenomen Totaal Hiervoor AFDEELINGEN Aantal patiënten aantal betaald: Leden: ligdagen: SINT PANCRAS 914 14 292 802.— BROEK OP LANGENDIJK 837 13 197 646.80 ZUIDSCHARWOUDE 862 13 209 562.50 NOORDSCHARWOUDE 1151 29 445 1165.— OUDKARSPEL 1333 32 561 1828.30 HEER HUGOWAARD 940 13 239 627.30 KOEDIJK 720 19 403 1135.52 J3CHOORL 510 6 129 378.— W ARMENHUIZEN 1849 46 878 2467.85 SINT MAARTENSBRUG 1027 18 289 949.31 LANDSMEER 828 17 455 1159.15 BARSINGERHORN 1356 38 616 1798.50 TOTAAL 12327 258 4713 13520.23 Gevolgtrekkingen: 1. Gemiddeld moesten per 100 leden eener Ver eeniging er ruim 2 opgenomen worden in een Ziekenhuis; het vorig jaar was het eveneens 2 per 100 leden. 2. Het vorig jaar werden 202 patiënten opgenomen met 3868 ligdagen, terwijl in 1929 werden opge nomen 258 patiënten met 4713 ligdagen. 3., In het afgeloopen jaar vertoefden de patiënten gemiddeld 18 dagen in een Ziekenhuis, terwijl het gemiddelde in 1928 bedroeg 19 ligdagen. 4. Gemiddeld werd in 1929 per opgenomen patiënt betaald 52.40, terwijl dit gemiddelde bedrag 55.was in 1928. 5. Per aangesloten lid werd gemiddeld 1.10 voor ligging en vervoer betaald, terwijl het ƒ1. bedroeg in 1928, waarbij evenwel moet worden gewezen op het feit, dat de verschillende afdee lingen verschillende maximum-getallen voor eventueele uitkeeringsdagen hebben vastgelegd in haar reglementen. 6. Verschillende getallen uit de practijk wijzen er op, dat men gemiddeld per lid minstens 3 cent per week moet heffen met daarvoor een maxi mum uitkeering van 35 ligdagen, wil men eeni- germate veilig gaan, hoewel 3.5 cent per lid per week meer aanbevelenswaardig is met het oog op reserve-vorming. Het totaal ontvangsten-bedrag der afdeelingen bedroeg Het totaal bedrag der uitgaven Batig saldo slechts 19234.041/s 18603.29'/: 630.75 Acht afdeelingen heffen vaste contributie, vier heffen omslag. Al stemmen niet alle gegevens tot tevredenheid! het mag zeker onder de aandacht gebracht worden, dat door de mooie Maatschappelijke plaatselijke Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in 1929 weer bijna 260 onzer 12.327 leden finantieel gehol pen werden in de steeds moeilijke omstandigheden, die door ziekte worden veroorzaakt. Met de hoop, dat 1930 voor U. allen en Uwe ge zinnen en voor de vele leden onzer aangesloten af deelingen in het algemeen een goed jaar moge blij ken, sluit ik dit 5de Jaarverslag, hetwelk voor het eerst „gedrukt" uitkomt en mede ter propaganda op ruime schaal verspreid zal worden. Namens het Federatie-Bestuur: H. E. DIJKEN, De heeren H. Oyens en Zonen te Amsterdam mei den ons: Het valt niet te ontkennen, dat de Amsterdam- sche beurs leeüjk aan het aftakelen is. Niet alleen is ae handel tot een minimum ingekrompen waar door men zich in de beste soorten met een trans actie van eenigszins aanzienlijken omvang nauwe lijks benoorlijk kan bewegen, maar in tegenstelling met het buitenland is bij ons de richting nog dui delijk benedenwaarts. Aand. Philips Gloeilampen hadden bij de reactie de leiding. Men overweegt niet ten onrechte dat dit concern voor een groot deel in hetzelfde scnuitje vaart als de adio Corporation of America, wier aandeelen van 120 dollar op 37 dollar zijn gedaald, vrijwel uitsluitend onder den invloed van acute overproductie van radio-apparaten, met als gevolg zeer drastische prijsverlagingen, in Nederland is men omtrent den gang van zaken bij de diverse maatscnappijen heei wat minder goed op de hoog te dan aan geene zijde van den Oceaan, zooals men ook ongunstige cijiers, eerst iaat, veel te laat onder de oogen krijgt. Zoo heeft de fantasie vrij spel, en deze laat zich thans maar al te gaarne ieinden aoor conclusies, vastgeknoopt aan inkrim ping van personeel. Vierde men kort geleden bij Phi lips op gezette tijden de aankomst van den zoo veel tienauizendsten arbeider, nu kan men terug gaan tenen, zoo ongeveer stelt de contramine het op het oogenblik gaarne voor en men moet zeg gen, aat ze succes heeft. Zelfs het vooruitzicht van een ongetwijfeld fraai jaarverslag over 1929 kon de dkiing van 4(J punten niet vernoeden. De sobere jaarverslagen dezer mij., die zeer veel te raden over laten en welker beknoptheid uit commercieele over wegingen zeer stelling is te verdedigen, blijken nu een groot nadeel voor de aandeelhouders, die mee- nen overwegend bij de radio-nijverheid belang te hebben en dan al spoedig geniegd zijn om zien te spiegelen aan het voorbeeld der Radio Corp., die in de V. S. haar producten heel wat goedkooper moest noteeeren. Andere industrials bleken uiteraard voor de slechte tendentie van de Eindhovensche collega nogal gevoelig, temeer, daar het publiek hardnek kig weigert aan den beurshandel deel te nemen. Margarine Unie bleven de gansche week verloo chend en vergeten bij lichte afbrokkeling. Van Ber kels, Ford, Accoustieken en de breede stroom der zgn. incouranten volgden geheel in hetzelfde spoor. Dat A.K.U. en haar trawanten het nogal zwaar te verantwoorden hadden onder den invloed van nog steeds weinig bemoedigende berichtetn uit deze in dustrie en een lage dividendtaxatie voor aand. Cour tauld, behoeft nauwelijks betoog, vooral daar Ber lijn weer alle hausse tendenties had afgezworen. Aand. Kon. Petroleum volhardden verder in hun majestueuse rust. De suikerafdeeling hield weer eenigszins de eer van de beurs op. Wei moesten aand. H.V.A. weer een deel van het avans prijs geven, maar één vaste dag der New Yokrsche termij nmarkt was voldoende om den gang er weer in te krijgen. De minste vraag moet wel een flinke stijging ten gevolge hebben, want het vlottend marktmateriaal is in deze afdee ling wel het geringste van alle rubrieken. Rubberwaarden behielden een benijdenswaardige gelijkmoedigheid of tewel een soort galgenhumor, ondanks nogal wat deprimeerende en van zeer zaak kundige zijde opgstèld persbeschouwingen. De kin derhand bleek hier met een minuscuul herstel der New Yorksche termijnmarkt al geheel gevuld. Het valt niet te ontkennen, dat de consumptie uit hoofde der Amerikaansche autoproductie ook in 1930 wel zal moeten meevallen, maar de latexstort vloed is zoo groot dat daaruit nog geenszins de mo gelijkheid van loonende prijzen volgt, eerwijl de inlandsche productie als een schim tusschen de thans murw geworden en elkaar gaarne steunende Hollanders en Britten staat. Tot de ontstemming der Amsterdamsche markt droeg een nieuwe deconfiture van een groote en oude otterdamsche graanfirma niet weinig bij, voor al, daar een hiermede gelieerd aandeel nog eerst zeer kort geleden aan het Damrak als veelbelo vend object was ge-introduceerd. Deregelijke ervaringen met nieuwelingen verhoo- gen het bestaand wantrouwen niet weinig, vooral als eerst op het allerlaatste oogenblik wordt toe gegeven, dat het niet alles goud is wat er blinkt. Engelsche en Fransche aandeelen zijn uit fiscale overwegingen voor Nederiandsche beleggers taboe, en voor Duitsche waarden bestaat zoolang de oor- logsschattingsbetaligen voortduren, begrijpelijker wijze heelemaal geen animo. Wat rest er, nu ook de slechte productenmarkt en politieke onrust Indi sche waarden steeds minder populair maken, fei telijk anders dan de aandeelen in de groote, onaan tastbare Amerikaansche concerns. DE WARE VRIENDSCHAP. Een vriend, die mij mijn feilen toont; Gestreng bestraft en niet verschoont, Heeft op mijn hart een groot vermogen. Maar laag gemoed, dat altoos vleit, Verdenk ik van baatzuchtigheid. Ik kan zijn bijzijn niet gedogen. Die zelden prijst, spreekt vriendentaai, Die altoos vleit, liegt menigmaal.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3