Jaarvergadering v. d.Tuinbouwvereen. „Tuinbouwbelang" Pierre Seccone ia Noordscharwoude DIE VERSLAGEN. Uitgebrachte verslagen op de algemeene verga dering van de tuinbouwvereeniging „Tuinbouw belang" te Noordscharwoude. Kunstm esteom m issie. Mijne Heeren, Eivenals vorige jaren doe ik u hier verslag van het werk onzer commissie in het afgeloopen jaar. Ofschoon er wel redenen zijn, die tot gepast optimisme aanleiding geven, zoo was haar werk dit jaar geen onverdeeld genoegen. Dezelfde strenge vorst, die de portemoiuiaie in 't voorjaar zoo ten goede kwam, berokkefpe onze commissie vele onaangenaamheden. De voorjaarslevering werd zeer verlaat en ver traagd, zoo zelfs dat de laatste partij van deze levering pas 17 April arriveerde, wat natuurlijk veel te laat was. Wel werd door ons op verschil lende manieren aandrang op den leverancier uil- geoefend, en zelfs op een partij super, een Tfleine toeslag gegeven, om toch maar wat in handen te krijgen, doch ook de verkooper kon niet zoo als hij wilde, en dan hadden we niet het minst tegen ons de sterk opgeloopen prijzen Enfin, die tijd is weer voorbij en later marcheerde de zaak weer beter, doch ge zult begrijpen, dat in dien tijd ons baantje verre van benijdenswaardig was. Zoo als u uit de volgende cijfers zal blijken, was er nog weer eenige vooruitgang in den om zet, wat na het vorige recordjaar wel teekenend is. Namelijk 61 leden betrokken 288050 Kg. ten bedrage van f 22301.79 terwijl in 1928 60 leden 276050 kilogram betrokken ten bedrage van f20813.32. Eir werden 20 monsters getrokken, waarvan één niet voldeed, n.l. van een partij ureum, waarop f 0.521/2 Per 100 'Kg. werd gekort. Een maal is een partij chili geweigerd wegens verpak king in dikke zakken. Er hadden weer 5 leveringen plaats. Ditmaal was de levering voor bollenveld al heel waft grooter dan verleden jaar, wat, gezien de animo die ook hier langzamerhand voor de tulpenbouw komt, de komende jaren nog steeds wel zal toe nemen. De Marktlevering in gedeelten aanbesteed, werd geheel gegund aan de firma Haijtema, en bestond uit: De Meilevering, in gedeelten aanbesteed, werd geheel gegund aan de firma Haijtema. De Junilevering werd gegund aan den heer D. Kansen „het Landoouwkantoor". De levering voor bollenveld op 27 Augustus werd gegund aan den heer D'. Kansen „Land- bouwkantoor". De Octoberlevering werd gegund aan den heer A. A. Verburg. De vijf leveringen in totaal bedroegen 288050 Kg. tot een bedrag van f 22301.79. Voor levering in 't laatst van Eebruari 1930 werd 21650 Kg. zw. ammoniak, 11750 Kg. ureum gegund aan den lieer Di. Kansen, „Landbouwkan toor" en 39400 Kg. superfosfaat aan de firma Krol. Voor levering op 30 April '30 is 10Ö00 Kg. zw. ammoniak gegund aan de firma Haijtema, Hiermede is dit verslag ten einde. Toch kan ik niet nalaten, nog even de leden, die tot op heden niet meededen aan onze co'öperatieve aankoop, op te wekken dit alsnog te doen, want coöpera tieve aankoop bespaart geld en geeft zekerheid van gehalte. Mandeneom m issie. Aangekocht zijn- 793 witte manden rottingoor en Kimmen a f 0.68. totaal f539.24. 50 witte aardappelmanden a f0.61 f30.50 139 bruine aardappelmanden f0.48, f66.72 2 dichte rottingmanden a f 1.65, tof. f3.30 61 rotting koolmanden a f 1.65, tot. f 100.65 38 witte koolmanden a f 0.90, totaal f 34.20 Totaal aangekocht 1083 manden voor den prijs van f 774.61. 1 De dichte manden zijn geleverd door Gb. Engel Traliemanden zijn geleverd door J. Visser. Koolzaadeommissie. Op deze jaarvergadering zal ik ouder gewoonte u weer een overzicht geven, van de werkzaam- FEUILLETON Gedenkschriften van een Commissaris van Politic. heden der Koolzaadcommissie, en u de resul taten mededeelen, dit jaar weer door ons bereikt. Over de resultaten, dit jaar bereikt met het door de vereeniging verkochte jarig zaad kunnen we ten zeerste tevreden wezen. In het soort wijnoogst 1927, waarvan in 1928 bij het beproe ven reeds bijna geen vallers voorkwamen, zijn dit jaar bij niemand vallers geconstateerd, ter wijl toch 21 leden van dit zaad betrokken had den. De opgaven over soorteigenschap waren van 17 leden best tot goed, 2 niet donker genoeg, 1 niet goed, en 1 slecht. In het soort Bakker, waarin bij 't beproeven zeer veel vallers voorkwamen, en wat door de Commissie dan ook niet aanbevolen is, kwamen dit jaar bij 5 personen, die het even goed wil den riskeeren bij 4 geen vallers in voor en bij 1 van 1 tot 5 pet. Hieruit mag toch zéker wel de conclusie ge trokken worden, dat het zaaien van jarig zaad zeker de voorkeur verdient, en de vereeniging dus met beschikbaar stellen van jarig zaad een nuttig werk verricht De zaadoogst 1928 is dit jaar door 6 leden beproefd, de opgaven, ons verstrekt, waren als volgt 3 geen vallersj 1 tot 15 pet. 2 fot 50 ipct. Soortèigenschap goéd. Ofschoon alle leden die zaad betrokken, dit lieten ontsmetten, was er van de 2 proefnemers die 50 pet. vallers hadden, een die dit niet had gedaan, hij had zaad van de vereeniging gekre gen, dus dat moest goed wezen, terwijl de andere zelf in meerjarig zaad waarin vorig jaar geen vallers voorkwamen, nu veel vallers had, wat dus zeer zeker ook als oorzaak baanbesmetting kan hebben. Waar het soorteigenschap goed was, en het als jarig zaad verstrekt wordt, heb ik de overtuiging, dat dit zaad zoo het ontsmet wordt, aanbevolen kan worden. Was de oogst 1927 uitverkocht, ook oogst 1928 is reeds bijna geplaatst, dit jaar voor den prijs van f 12 per pond. Van de 500 zetkoolen. herfst 1928 gehouden, zijn er 275 uitgezet, er moest ook een enkele uitgeschoten worden wegens bok, door ons is geteeld 22 pond zaad, hetwelk dit jaar beproefd wordt. Dezen herfst hebben we 600 zetkoolen gezocht, 300 uit het soort Wijn bij de leden en "300 uit de proeven van het nieuwe zaad, zoodat wij met deze twee soorten doorgaan. Hiermee ben ik aan het eind gekomen van mijn verslag. Met, den wensch dat in het verstrekte zaad geen val lers mogen voorkomen, en de leden ook over de finaneieele resultaten tevreden zijn, besluit ik dit overzicht. Wortelzaadcommissie. Mijné heeren! Hiermede zal ik het eerste verslag uitbrengen van onze werkzaamheden. Het was hier ook als met alles, het begin is moeilijk. Vooreerst móesten wij mooie zétwortelen zien te krijgen, en dan een goede plaats om het zaad te telen. Het is ons echter mogen gelukken om mooiei wortelen te krijgen van den heer J. Smit, die had een baan plantwortelen. Dit was een mooi gewas, de wortelen waren vrij zuiver van vuur. Wij hebben deze wortelen ingekuild en ondanks de strenge winter, waren wij ten volle voldaan over het kwantum wat wij gezocht hebben om uit te zetten. Dit was voor ons een meevallertje, want wij hadden de commissie al eens doorge schrapt. Zonder wortelen was 'het uit geweest met ons werk. Deze wortelen hebben wij uitgezet te Schoorl bij den heer S. van der Neer met wien wij een contract hadden afgesloten op de volgende voor waarden: Wij zouden de wortelen zétten maar hij moest het zaad schoon leveren a 'f 2.25 per pond. De commissie moest een waarborg stellen van f 5 per snees bij mislukking. Glaseommissie. In 't afgeloopen jaar zijn door de commissie omgezet 7 kisten glas a f 22 per kist, totaal f 154j 100 lijsten a f 1.44 per stuk, totaal f 144.— Totaal is omgeze't voor f 298. 't Glas werd geleverd door de heeren Pels en Joosten, Hoorn. De lijsten door F. Veerman, Westwoud. Klachten werden niet vernomen. 3) 1 Deze man bevond zien op dit oogenblik in de gevangenis der prefektuur. Men had hem aangehouden ten gevolge van een bloedige vechtpartij met een kunstspringer van de barrière du Trone, en beiden waren in de algemeene zaal van dit akelig huis in bewa ring gebracht. De man, dien de winkelier der straat-Angou- leme aangeduid had heette Jean Durand. Hij was dertig jaar oud en oefende het beroep van kuiper uit. Hij woonde in een gemeen kosthuis der St. Jakobsstraat en het naar hem ingesteld onderzoek leverde niets bezwarends tegen hem op. Evenwel ging men terstond er toe over hem in verhoor te nemen. Een daartoe aangewezen commissaris begaf zich naar de prefectuur. Jean Durand werd uit de algemeene zaal gehaald, en een begin van onderzoek had plaats. Erwtenruiterseommissie. Geacht Bestuur en Vergadering. Daar het mij door afwezigheid niet mogelijk is, zelf verslag uit te brengen, zal een van uw bestuursleden wel zoo vriendelijk willen- zijn, mij iv'er te vertegenwoordigen en u mede te dee- len, dat werden besteld 70 uienmatten, welke door den heer Steunenberg als laagste inschrij ver werden gegund'a f2.75 per .stuk en door mij franco van station zijn afgeleverd. Nabestelling werd geleverd a'f 2.85 per stuk. Met de inschrijving van ruiters ging het niet zoo vlot. Wil men met dezen aankoop iets berei ken, dan moet men minstens een wagon van 4 tot 500 stuks, kunnen aanvragen en direct van uit de bron aankoopen, daar bij ons maar 263 stuks besteld was en de inschrijving in Oudkar spel van ruiters ook niet het gewenschte gevolg had, hebben wij de handen ineen geslagen, en zijn tot een gezamenlijke aankoop overgegaan, zoodat wij toen een getal konden aanvragen van 400 stuks, die wij machtig werden tegen 80 cent per stel, franco dorp Noordscharwoude en toen tegen een prijs van 86 cent per stel franco kon den worden thuisgebracht, Josloon enz. 'inbegre pen. Door Oudkarspel werden ze door de leden zelf van het spoor gehaald, Ik hoop dat ik hiermede eenig bewijs heb gegeven en vraag hiermede, of wij op dezelfde manier weder zul len doorgaan. Plaatselijk Nieuws Na de gebruikelijke vragen omtrent den ouder dom, het beroep en de woonplaats van den ver dachte, toonde de commissaris aan Jean Durand het touw en vroeg hem of hij erkende het. eergis teren in de Augoulemestraat in het Marais ge kocht te hebben. JeanDurand nam het touw, bekeek het nauw keurig, en wierp toen een'blik op dengene, die. hem in verhoor nam: „Wat dat 'aangaat," antwoordde hij stoutmoe dig, „heb ik niet de minste reden om zulks te loochenen. Ik heb werkelijk vóór twee dagen een dergelijk touw gekocht." „Zeg ons dan, wat ge er mee gedaan hebtq en waartoe ge het bestemd had." „O, dat is niet mogelijk," antwoordde Durand; „in ons vak heeft men altoos touw noodig. En. ge begrijpt, toen ik dit zag beviel' het mij en ik kocht het." „Maar wat hebt ge er mee gedaan?" „Ziedaar de kwestie, mijnheer de kommissaris. Ik géloof dat ik een weinig te veel gedronken had, want nauwelijks had ik de Bastille be reikt of het was verdwenen." „Go hadt het verloren!" „Waarschijnlijk, en dat speet mij erg, want 't was waarachtig een mooi touw." „Zoo'! ge zijt behoedzaam, maar we zullen het middel wel vinden je te doen spreken. Verder: Op den avond van dien dag zijt ge naar een kroeg der barrière gegaan, waar ge tot acht uren ge- BROEK OP LANGENDIJK. Met verwijzing naar de advertentie voorkomende in het no. dezer courant zal het Chr. Mannenkoor „de Lofstem" een uitvoertng geven op Donderdag 20 Februari 1930 in de geref. kerk, onder leiding van' haren directeur, den heer P. Kok. Wanneer we zoo het programma inzien, waarin voorkomen „Het geuzenvendel op de thuismarsch" en „In Winternacht" van Roeske, „Ecce Quomode moritur' van Handl, „des Heeren Huis" van J. C. Boers en nog verschillende andere nummers van le klas componisten, dan kan het niet anders of het publiek staat wederom een kunstvolle avond te wachten. Het is dan ook een goede gedachte geweestt van het mannenkoor om naast de uitvoering ook toe gang te verleenen tot de slotrepetitie voor een ma tige entrée, zoodat een ieder in de gelegenheid ge steld wordt het mannenkoor te beluisteren. Het zangminnend publiek blijve dan ook niet achter wege, maar men trekt allen naar slotrepetitie of uitvoering om deze schoone avonden niet te missen BROEK OP LANGENDIJK. Jaarvergadering van den Statenkieskringcentrale denHelder, op Donderdag 13 Februari des avonds 7 uur in de consistorie der geref. kerk te Broek op Langendijk. De voorz. opent de vergadering laat zingen ps. 73:3, leest ps. 111 en gaat voor in gebed. De secretaris leest de notulen welke onveranderd I worden goedgekeurd. De secr. penningmeestetr brengt zijn jaarverslag j uit waaruit blijkt dat er een batig slado is van f 128.22. j De heer A. Barten Pz. van Noordscharwoude, wordt met algemeene stemmen als bestuurslid her- j kozen. Hierna treed als spr. op de heer J. Deutekom van Amsterdam met het onderwerp „Een doeldus een weg." Wanneer we tegenwoordig de politieke verhou dingen nader bezien treden twee belangrijke zaken op den voorgrond. Ten eerste de weinige belangstel ling die er is voor het politieke leven en ten twee- de dat zij, die krachtens belijdenis bijeen behooren verschillende richtingen uitgaan. Op de vraag wat is politiek? kunnen we antwoorden, politiek is an- tlthese. Met verschillende voorbeelden uit de ge schiedenis toont spr. aan dat de antithese er altijd geweest is. Waren onze politieke verhoudingen ge zond dan moesten er twee partijen zijn en moest de tegenstelling zijn tusschen de belijdenis van Gods Woord en zij die Gods Woord verwerpen, i Mede als gevolg van de evenredige vertegenwoor diging is er thans in de politieke partijen een ver splintering zoodat een regeering steunende op de politieke partijen niet eens mogelijk is. Ook persoonlijke eerzucht leidt soms tot het ont staan van kleine partijen. I Spr. behandelt vervolgens het standpunt der ver- 1 schillende kleine christelijke partijen die ieder een bepaald punt naar voren brengen doch feitelijk bestaansrecht missen. Volgens spr.'s inzicht zullen de omstandigheden zich zoo ontwikkelen dat de A. R. en C. H. partij wederom een partij zullen vormen. Bij de rondvraag kwam nog in bespreking om het batig saldo te besteden voor propaganda voor de eerstkomende statenverkiezing en voor steun aan kleine kiesvereenigingen. Het bestuur zal in dezen nader beslissen. De vergadering wordt gesloten waarbij de heer Deutekom voorgaat in dankgebed. geten en gedronken hebt." „Dat is waar." „Van acht uren af verloor men je uit het oog. Zeg ons, waar gc tot middernacht- geweest zijt, toen men je wedervond ten huize van moe der Richard aan dezelfde troonbarrière, en wél in twist met den Nettoyeur, die op het plein een kunstspringerstent heeft?" „Hiervan had Varlope de schuld," antwoordde Durand. „Varlope?" riep de commissaris. „Ja, de maitres van den Nettoyeur en de ondeugendste kreng die op de kermis is ik moet u zeggen dat sinds lang „Ik vraag je niet naar de oorzaak van je twist," viel de kommissaris hem in de rede;; „alleen, wat ge tusschen acht uren en midder nacht gedaan hebt antwoord." De kuiper glimlachte onnoozel. „Ik moet u zeggen, dat ik mij niets, vo'lstret niets herinner," riep hij met een spijtig gebaar; „ik was smoordronken wat zal ik u zeggen; er zijn van die dagen. Men zou zich niet kunnen herinneren al had men- het hoofd onder een' locomotief." „Is dat alles wat ge wilt zeggen?" „Ik zweer u, mijnheer de commissaris." Deze fronste het voorhoofd en zeide kort: „Goed! keer terug naar de zaal ik ver wacht andere mededeelingen die ons geheel en al omtrent je persoon zullen inlichten, en zoodra OUDKARSPEL. De tooneelvereeniging „Jong Leven" alhier heeft haar 2 uitvoeringen ook al weder achter den rug. We herinneren ons nog heel goed de oprichting van deze vereeniging en noe aan het eerste optre den nog verschillende fouten kleefden. Maar thans. De vereeniging heeft thans eenige jaren van hard en leerzaam werken achter den rug, en mag zich er thans op beroemen, dat haar naam, hoewel steeds een jeugdig leven aanduidend, die wordt van een outsider, een klank begint te krijgen, die de be zoekers naar haar uitvoeringen aoet trekken, zoo ais dat ook thans weder het geval is geweest. Behalve dat onder de beproefde leiding van den heer H. Slikker de groote vorderingen zijn gemaaKt mochten wij thans vernemen oat de vereeniging een zeer goeden weg is ingeslagen door zich de nuip van nog anderen te verzeKeren, waar het betreft de uitspraak van vreemde woorden. Daardoor toch is en wordt het soms zoo storende verkeerde uitspre ken van die woorden voornomen. Voor het voetilcnt werd georacht „Zie, hier ben ik" een tooneeispei, dat op vlotte wijze werd ver tolkt en met groote aandacht door de aanwezigen de zaai was gevuld werd gevolgd. Wij kunn entnans verklaren uat er over het al gemeen goed spel is gegeven en de vereeniging een waarnjk succes met naar optreden heeft weten te boeken. Wanneer de vereeniging zoo doorgaat, dan twijfe len wij er niet aan, of zij zal zien nog meer omnoog werken, in het belang van zich zelf en tot nog meer waardeering en genoegen van de burgerij. Uit den Omtrek SINT MAARTEN. Na afloop der Woensdagavond gehouden gods dienstoefening had verkiezing plaats van een ou- derling en diaken, aftredende de heeren H. Sij- brands en G. Bruin. In hunne plaats werden verko zen de heeren J. van der Ham en A. Breebaart. i SINT MAARTEN. Gevonden: een lederen tabakszak. Inlichtingen ter secretarie. SINT MAARTEN. i Door den heer S. Koning is bij onderhandschen verkoop het huis gekocht van mej. M. Bas, be- woond door den heer Zuidscherwou alhier. Hierbij zal aangebouwd worden een garage, zoodat met het bestaande wiijkeltje, dit een mooi geheel zal worden. SINT MAARTEN. Donderdag had alhier een aanrijding plaats tus schen ee,n luxe en vrachtauto hetwelk gelukkig alleen bij materieele schade bleef Onvoorzichtigheid had hier wel eenigszins schuld aan. KRABBENDAM. Woensdagavond hielden de geref. Jongelings-»en de Meisjes vereeniging een gecombineerde jaarver gadering. Als gewoonlijk droeg dit samenzijn een feestelijk karakter. Het kerkgebouw kon ternau wernood de belangstellenden van hier en van elders bevatten. i Ds van den Marei opende als eere-voorz. tevens 1 feestleider op de gebruikelijke wijze te ruim zeven uur het samenzijn. Na een hartelijk woord van wel kom ontwikkelde Z. Eerw. enkele gedachten naar aanleiding van een-gedeelte uit den ll)5den Psalm daarbij wijzende op de zegeningen die de Heere ook in het afgeloopen jaar in betrekking tot het ver- eenigingsleven gaf. Uit de jaarverslagen bleek dat de jongelingsver. 47 en de meisjesver. 37 maal had vergaderd. Het ver eenigingswerk kon geregld voortgang hebben, ter wijl de stand der finantien ook reden tot tevreden- heid gaf. Namens den kring van meisjesver. en na mens de knapenver. alhier werd door hunne afge vaardigden de feestvierenden gelukwenschen ge bracht. Het feestprogramma bood rijke afwisseling. Een drietal opstellen werden geleverd. Mej. Catn. Vis gaf een keurige uiteenzetting van art. 33 onzer ge loofsbelijdenis, handelenden over de sacramenten, terwijl de voorz. der jongelingsver. een overzicht van de historie der kerk gaf en aantoonde waarom het van zoo groote beteekenis ise dat ook in dit opzicht nauwgezette studie wordt gemaakt. Cor Vis ser bracht een postel over de „Schepping" ten ge- hoore, daarbij wijzende inzonderheid op den won- derböuw van het heelal. Een en ander werd afgewisseld door een aantal voordrachten, samenspraken en een paar zangstuk jes, terwijl de jongedames voor een kopje chocolade enz. zorgden. Er was veel werk van gemaakt om dezen avond te doen slagen en o.i. zal een ieder der aanwezigen het met den heer Turkstra eens 1 zijn geweest, toen deze de vergadering met een woord van dank aan de vereen gingen voor alles wat we mochten genieten, sloot. Na het zingen van den avondzang en na dankgebed gingen wij om half twee huiswaarts. Jammer was het dat een aantal jongelui van bui ten zoo rumoerig waren. Het zou hier zeker worden toegejuicht, indien de besturen voortaan den toe gang van niet plaatsgenooten beperkte tot enkele algevaardigden van andere vereeniginge n. SINT PANCRAS. Het was Donderdagavond een succesvolle avond voor onze plaatselijke gymnastiekvereeniging „Sport Staalt Spieren" die in de zaal van den heer Gerrit sen haar jaarlijksche uitvoering gaf onder leiding van den heer G. de Rie Jr. van Alkmaar. De zaal was geheel gevuld met een belangstellend publiek waaronder, natuurlijk vele ouders van onze kranige gymnasten, waarvan de jongsten (klasse A) nog nauwelijks boven de tafel uitkijken. En de vereeni ging telt er verscheidene van deze jeugdige adspi- ik ze ontvangen heb, zal ik je opnieuw doen roepen." Jean Durand boog. ,,'tZal mij altoos genoegen doen de justitie te antwoorden," zei hij op half onbeschaam- den, half spottenden toon. En hij volgde den gerechtsdienaar, die hem naar de algemeene gevangeniszaal terug voerde. Daar legde hij zich gemakkelijk op de brits naast den Nettoyer, die snorkte dat het gewelf der zaal er van dreunde. „Nu?" zeï deze toen hij Durand aan zijne zijde voelde. „Nu... 'tzal lastig zijn," antwoordde de kui per. „Wat is er dan?" „De domkoppen hebben verzuimd het touw weg te nemen." „Men heeft dus vermoedens?" „Zieker." f „Men verdenktd je?" „Ik geloof het." „Maar ge hebt niets gëzegd, en zult niets zeggen." Durand haalde de schouders op en antwoordde „Ge weet, wat dat betreft, dat men doet wat men kan, en als men dit gedaan heeft, doet men wat men weet." „O^ wees op je hoede." „Waarom?" „Be anderen zijn machtig."

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 4