i S NIEUWE I B JN ieu ws blad v. HolL Noorderkwartier v*° 39e Jaargang ib—3tsp^na„ i*i5. - Uitgave: Finns I, H. KEIZER. - Redacteiu 1.H. KEIZER. - Buitel Noordscharwaiide. nS°°pILSK«. NO. 21 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 18 FEBRUARI 1930 LUGE DIJ REK COURANT Jaarvergadering van de Federatie N.-H. voor Vereenigingen v, vrije Ziekenhuisverpleging Zaterdag 15 Februari vergaderde des namiddags 3 uur bovengenoemde Federatie ni het café De Boer Friescheweg te Alkmaar. Na een welkomstwoord aan de leden en de pers verklaart de voorz., de heer A. Schuur van Sint Pancras de vergadering voor geopend. Door den secretaris, den heer H. E. Dijken, wor den hierna de notulen der vorige vergadering gele zen, welke onder dank aan den samensteller onge wijzigd worden vastgesteld. Mededeelingen. De voorz. deelt mede, dat de heer Kramer als penningmeester der federatie heeft bedankt we gens drukke werkzaamheden. In diens piaats is als zoodanig benoemd de heer J. Keizer te Oud- karspei. Spreker dankt den heer Kramer voor hetgeen hij voor de federatie heeft verricht en voor zijn accuraat beheer en hoopt dat de nieuwe functio naris de voetstappen van zijn voorganger muge drukken. Door het Bestuur is besloten het Jaarverslag te laten drukken en zal een exemplaar aan ieder der afgevaardigden worden uitgereikt. Behalve de 13 aangesloten aideeiingen zijn 21 plaatselijke vereenigingen uitgenoodigd. Van de vereenigingen te Scnagen en Winkel zal vermoedelijk gunstig bericht van aansluiting ont vangen worden. Van de federatie Groningen is een verzoetk in gekomen hetwelk bij punt 6 der agenda behandeld zal worden. De voorz. verzoekt in verband met punt 8 der agenda eventueele voorstellen reeds nu by het be stuur in te dienen. Rekening en verantwoording. De ontvangsten en uitgaven sluiten op een ont vangst en uitgaaf van f 147.75 met een batig saldo van f5.85. Dë secretaris merkt op, indien het grensgetal dei- aangesloten vereenigingen is bereikt het bestuur moet worden uitgebreid en de controle-commissie moet worden gevormd. Nu dit aantal van 15 nog niet is bereikt acht het bestuur het wenschelijk de rekening te doen con troleeren op de wijze zooals deze steeds gebrui kelijk is geweest door het aanwijzen van twee af- deeiingen. De heer Kramer meent, om eventueele reiskos ten voor deze controle uit te sparen, dat de boeken en bescheiden op deze vergadering kunnen worden nagezien vooral daar het gering aantal posten zeer vlug is te controleeren. Hierna worden de afdeelingen Sint Pancras en Broek op Langendijk als zoodanig aangewezen, die zich hiertoe bereid verklaren. Jaarverslag. Op verzoek van een der aanwezigen wordt het Jaarverslag voorgelezen door den secretaris. (Reeds afgedrukt in de „Nieuwe Langed. Cou rant d.d. 15 Februari jl. Versiagg.) De secretaris deelt mede, dat de vereeniging „De Voorzorg" te Zuidscharwoude intusschen toegetre den is en het ledental thans bedraagt 12800 pim. De heer P. Kramer (Noordscharwoude) zegt, ver nomen te hebben, dat „de Voorzorg" ook leoen aan neemt, die in andere gemeenten wonen, zulks om het ledental te vergrooten. De heer J. de Ruiter (Zuidscharwoude) deelt me de, dat deze afdeeling, nu zij is aangesloten, zich aan het regiemeht zal houden en uitsluitend plaat selijk zal werken. De heer D. Kansen stelt de vraag nu er in Zuid scharwoude 2 afdeelingen zijn, aan welke in het vervolg het verhuisbiijet moet worden gezonden. De secretaris antwoordt, dat op de bestuursver gadering is besloten dat de keuze van vereeniging moet worden overgelaten aan het betrokken gezin en er een zekere vrijheid moet blijven, die een ie der toekomt. Eeveneens is het niet gewenscht in vloed uit te oefenen. Spr. heeft in beide afdeelin gen het volle vertrouwen, dat zij elkander niet zul len beconcureeren. Vootstel tot contractueele overname van leden uit andere federaties. De secretaris geeft als toelichting, dat op de landelijke vergadering is naar voren gekomen, le den, die naar een andere provincie verhuizen, van elkaar over te nemen, daar het meermalen voor komt, dat personen die lid zijn van een vereeni ging, bij verhuizing door een andere niet worden overgenomen hetzij door ouderdom of anders zins. Aan een dergelijke onderlinge overeenkomst is niet veel verbonden en kan door een gewoon con tract worden vastgesteld. In verband hiermede is een verzoek ingekomen van de federatie Groningen, om een schriftelijke overeenkomst met Noordholland aan te gaan voor onmiddellijke overname van eikaars leden, zonder storting van wachtgeld. Gezien het groot aantal afdeelingen in Gronin gen, plm. 60, is het van belang indien directe over name mogelijk is. Nu zal verhuizing wel niet zoo dikwerf voorkomen, doch worden de belangen der leden door zulk een overeenkomst ten zeerste ge diend, vooral ook indien hetzelfde wordt bereikt met Friesland, Drente en Zuidholland. Uit het schrijven van Groningen blijkt uit den aanhef, dat er eenige wrijving schijnt te bestaan, daar geschreven wordt, dat er voorloopig wel geen landelijke vergadering zal worden gehoudeitfen nu daarom het verzoek wordt gedaan. Spr. erkent dat er wrijving is en is gebleken dat door Zuidholland een zekere heerschzucht aan den i dag wordt gelegd door zich te noemen „Federatie j in Nederland." Reeds is getracht dat alle federaties hunne leden zullen overgieten in die van Zuidhol land en zoodoende te komen tot een Nederlandsche Federatie. Op deze wijze wordt dan Noordholland een onderafdeelinkje. /Spr. had het plan opgevat in de eerste landelijke vergadering deze heerschzucht te bespreken. Zuid- holiand overschrijdt toch alreeds haar grenzen en heeft zij al vele leden in Zeeland en Utrecht en worden thans pogingen aagewend om ook Geledr- land en Overijsel te annexeeren. Door een centrale federatie op te richten wordt de goede zaak bena deeld en zal een schriftelijke overeenkomst als bo ven omschreven een stap in de goede richting zijn Niettemin zal getracht worden eenzelfde over eenkomst aan te gaan met Friesland en evenzoo met Zuidholland, doch moet gewaakt worden te gen overheersching en geen overeenkomst ihet knel lende banden worden aangegaan. Spr. beveelt de voorgestelde overeenkomst met Groningen ten zeerste aan. De heer Metselaar (Zuidscharwoude) zegt, dat er alles voor is, hierop in te gaan, vooral nu Zuid holland wil overheerschen. De heer Booy (Sint Pancras) meent dat het federatief verband de aangewezen weg zou zijn om in onderling overleg te treden. De secretaris zegt, dat de landelijke vergaderin gen van beteekenis zijn om van gedachten te wisse len en daardoor van eikaars ervaring te profitee- ren. Echter is een hecht landelijk bestuur niet ge wenscht. Wat Zuidholland doet vervolgt spr., is niet gepast en moet ieder in eigen provincie blij ven en geen strijd voeren. Het gaat alleen maar om een schriftelijke overeenkomst zonder meer. De afgevaardigde van de afd. Schoorl is van ge dachte, dat door Zuidholland hetzelfde balletje aan het rollen wordt gebracht als voor twee jaren ge leden, toen ook getracht werd door Nieuwe Nie- dorp een Nederlandsche vereeniging op te richten. De secretaris zegt, dat het toen nog iets anders behelsde, echter schuilt in de schriftelijke over eenkomst geen gevaar voor. overheersching. Afd. Schoorl acht het den veiligsten weg, indien een limiet gesteld wordt dat een verhuizend lid een bepaalden tijd lid moet zijn met het oog op knoeierijen. Spr .stelt als voorbeeld, dat iemand in zijn woonplaats door een of andere reden niet als lid is aangenomen en plan heeft te verhuizen, zou het mogelijk kunnen zijn, nu hij toch uit die gemeente vertrekt, hij voor dien korten tijd door een vriendje toch als lid wordt aangenomen, waar door dus de vereeniging, waarheen die persoon ver trekt, de dupe kan worden. De secretaris zegt, in de besturen het volste ver trouwen te hebben en zal geen enkel bestuurslid zich voor een dergelijke handelwijze leenen. Ook acht spr. het niet goed, om al te veel beperkende bepalingen aan de overeenkomst te verbinden. Hierna wordt besloten tot het aangaan dier over eenkomst met Groningen en zal getracht worden deze ook te sluiten met andere provincies. Vaststelling contributie. Volgens art. 9 wordt bepaald dat de vaststelling der contributie ieder jaar moet plaats hebben. Het bestuur stelt ;voor de bestaande contributie te handhaven. In verband hiermede deelt de secretaris mede, dat het bestuur besloten heeft de. vergoeding der bestuursleden voor de vergaderingen niet te ver halen op de afdeelingen, doch deze te bestrijden uit de federale kas. Met algemeene stemmen wordt besloten de af dracht op 1 cent per betalend lid te handhaven. Urgente voorstellen. De heer D. Kansen spreekt de hoop uit, dat het bestuur een voorstel heeft als gevolg van de kwestie N oor dscharwoude -Oudkarspel De secr. deelt mede, dat in de bestuursvergadering de zeer breedvoerige correspondentie over deze zaak is behandeld. Spr. verklaart zich bereid deze voor te lezen, indien de leden zulks wenschen, ech ter hopende, gezien het aantal folio's, hiervan ver schoond te blijven. Spr. zegt, dat in het kort de zaak hierop neer komt: Een lid van Noordscharwoude, heeft nu zijn echt scheidingsprocedure hangende is, onderdak gezocht te Oudkarspel. Vrouw en kinderen zijn te Noord scharwoude gebleven. Vermoedelijk is opname van den man in het ziekenhuis noodzakelijk en gaat de zaak er nu om wie of de kosten hiervan eventueel zal moeten betalen, nl een gecombineerde vergade ring der beide vereenigingen is de afspraak ge maakt, dat de zaak gebracht zou worden in de be stuursvergadering der federatie en werd geëischt de zaak ook te behandelen in de alg, vergadering. Op de voor 14 dagen geleden gehouden bestuurs vergadering is het geval breedvoering besproken en duurde de behandeling ruim anderhalf uur." Bei de partijen hebben hun standpunt uiteen gezet en zóuden zij zich onderwerpen aan de uitspraak van het bestuur. Het bestuur is tot het volgende voor stel gekomen nml. de kosten worden door beide afdeelingen gezamenlijk gedragen, mits de patient voor 1 Maart in het ziekenhuis wordt opgenomen. Dit voorstel werd aanvaard en is de uitspraak van het bestuur, volgens spr., de hoogste volgens het federatiereglement. Spr. heeft toen gevraagd of de zaak nog op de jaarvergadering in bespreking ko men moest, waarop ontkennend is geantwoord en deze zaak dus ook niet als punt van behandeling op de agenda voorkomt. Spr. is eenigszins verrast, dat dit nu toch weer in bespreking komt. In verband hiermede wordt art. 4 van het reg lement voorgelezen en wenscht de voorz. om her haling van langdurige besprekingen te voorkomen uitsluitend art. 4 in bespreking te brengen. Het bestuur geeft hieraan den uitleg, dat een persoon woont, waar hij officieel is gevestigd, dus waar het verhuisbiijet is gedeponeerd. De heer Kansen zegt, dat het dan absoluut noodig is, data iedere aangifte als lid op het secre tarie moet worden gecontroleerd. Intusschen wil spr er op wijzen, om verkeerde gedachten weg te ne men, dat de verhouding tusschen beide afdeelingen prachtig is. Spr. wil tevens de vraag stellen waarom of het den secretarissen lastiger gemaakt moet worden. Voorts vraagt spr. of dit besluit alleen geldt, voor dit geval. Zoo ja, dan is het heel moeilijk, want lïoe moet het nu, als de persoon in kwestie na 1 Maart weer naar Noordscharwoude terugkeert, daar de patient dan nog weer twee maanden voor rekening van Oudkarspel komt. De voorzitter antwoordt dat het verhuisbiijet dat zal uitwijzen. De heer Rijs (Warmenhuizëh) acht het niet noo dig de zaak juridisch uit te maken en is de kwes tie van wonen gaat uitgemaakt, omdat een geazin, dat verhuist, toch alles meeneemt en moet de zaak niet afhangen va nhet verhuisbiijet. De heer J. Keizer verheugt zich erover dat door Nóordscharwoude wordt bevestigd dat de onderlin ge verhouding uitstekend is. Maar wat dit geval betreft verschild Oudkarspel van opvatting met de vereeniging van Noordscharwoude. Spr. erkent dat Noordscharwoude volkomen cor rect heeft gehandeld, maar Oudkarspel geeft een andere uitlegging aan het art. 4 dan Noordschar woude, waardoor deze zaak is ontstaan, terwijl de vereeniging van O. zich tevens beroept op haar ei gen reglement. Hij zegt, dat O. het voorstel nog aanvaart en hoopt dat Noordscharwoude hetzelfde doen zal, om dat O. zich anders strikt zal houden aan haar ei gen reglement. O. is volkomen genegen gezamenlijk de kosten te dragen, omdat zij zich op het standpunt stelt, dat het betrokken lid de dupe niet mag worden. En wat het verhuizen betreft, het voorstel van het bestuur is heel eenvoudig, omdat de overschrijven de vereeniging aan het betrokken lid heeft te vra gen of het verhuisbiijet mee gaat, en wanneer dit het geval is, dat dan pas overschrijving plaats vindt De heer Kansen zegt, den man geheel op fede ratieve wijze te hebben verhuisd, niettegenstaande gaat Noordscharwoude er mee accoord. De voorz. meent dat de zaak thans voldoende is besproken en sluit de discussies. Blijkens het verslag der kasnazieners is alles in orde bevonden en dankt de voorz. den penningmees ter voor zijn accuraat beheer. Rondvraag. De heer J. Keizer (Oudkarspel) zegt, dat in O. zich het geval heeft voorgedaan dat een pas gebo ren kindje naar het ziekenhuis moest voor opera tieve behandeling en de moeder mee moest omdat zij het kind zelf voedde. Ou. heeft het geheel voor rekening der vereeniging genomen en zou nu graag de meening der algemeene vergadering eens verne men, of er geen grenzen dienen te worden gesteld. De secretaris zegt, dat het geval niet zoo bij- zonder is. In Warmenhuizen heeft zich reeds twee maal het geval voorgedaan, zij het dan ook in om gekeerde volgorde. Het reglement spreekt van een noodzakelijke opname, waarbij niet is vermeld of de betrokkene beslist ziek moet zijn. Beiden heb ben dus recht op uitkeering. De heer J. Keizer zegt, dat O. ook heeft betaald, maar alleen de meening van de federatievergade ring eens wilde hooren. De heer de Groot (Heerhugowaard) zegt dat een lijder aan een chronische ziekte volgens het reg lement niet wordt aangenomen en vraagt of zoo iemand geen lid kan worden voor gevallen andere dan de chronische kwaal. De heer Rijs meent, dat haast wel de meeste vereenigingen zulks doen. De afgevaardigde van Landsmeer geeft het be stuur ernstig in overweging een medisch adviseur voor ziekenhuisgevallen aan te stellen, daar het voorkomt dat door een medicus opname wordt voor geschreven voor indirecte gevallen. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Ged. Staten hebben geen aanleiding gevonden tusschenkomst te verleenne n. a. v. het adres van het raadslid du Burck inzake winst uit de Licht- bedrijven en aanbieding der begrooting. ZUIDSCHARWOUDE. De heer N. de Nijs heeft bij het gemeentebestuur een aanvraag ingediend voor uitbreiding van zijn zuurkoolfabriek. Spr. deelt mede, dat Landsmeer voor eigen reke ning contact zal zoeken met een eigen adviseur, i indien de federatie hiertoe niet móent overgaan. Voorts verzoekt spr. de jaarvergadering ook eens te Purmerend te houden daar zulks noodzakelijk wordt geacht met het oog op het rijke terrein voor uitbreiding hetgeen ten gunste is voor den groei en bloei aer federatie. De voorz. is van meening, wat betreft het eerste, dat er zich wel eens moeilijkheden voordoen en zou een medisch adviseur voor sommige gevallen wel gewensent zijn vooral in die gevallen waarvoor geen uitkeering wordt gegeven zooals bij ongevallen door eigen 6cnuld, daar net maar zelden voorxomt, dat eigen schuld kan worden bewezen. Spr. acht de federatie nog te klein, daar een benoeming als zoodanig zeer kostbaar zal zijn. Ook zai het vaak voornomen dat de adviseur m conflict komt met den benandeienden geneesheer en zal het zelfs niet gemanneiijK zijn een medicus te vinden, die als adviseur zal willen optreden. Wat het vergaderen te Purmerend betreft, wordt Alkmaar op het oogenblik nog ais centrum be schouwd, en acht spr. het juister, indien wordt af gewacht wat de naaste toekomst zal brengen. Van net houden van een propaganoa-avond m Purmer end, waar de heer Dy ken net werken der federatie zai uiteen zetten, verwacht spr. meer succes. De afgevaardigde van Scnagen dankt het bestuur hartelijk voor de uitnoodiging en zegt met genoegen de besprekingen te neboen gevolgd. Spr. hoopt van harte, dat op de binnenkort te nouoen ledenver gadering tenslotte wordt besloten tot de federatie toe te treden. De voorkz. hoopt dat de heeren het volgend jaar niet als gasten doch als leden aanwezig zuilen zijn. Ook de afgevaardigde van Heerhugowaard brengt het bestuur dank voor de toegezonden uitnoodi ging De zaak van aansluiting is in deze vereeni ging nog niet besproken en zal spreker dit onder werp by het bestuur aanhangig maken. De voorz. spreekt ook hieroij den wensch uit, dat deze vereeniging zich zal aansluiten. De afgevaardigde van Winkel deelt mede, dat de afdeeling vrij mandaat heeft gegeven en hij thans kan mededeelen dat deze afdeeling toetreedt met een ledeïltal van 1154. (Applaus.) Omtrent het verschil tusscnen het aantal ligda gen en het bedrag hiervoor uitbetaald, vraagt spr. eenige iniichmtingen, welke door den secretaris woroen verstrekt. Hieruit blijkt dat voor kinderen niet het volle bedrag wordt betaald, De secretaris spreekt zijn genoegen over de toe treding van de vereeniging Winkel uit. De voorz. zegt hierover eveneens verheugd te zijn en is dit weer een succes voor den secretaris. De afgevaardigde van Smt Maartensorug zegt, dat er afdeelingen zijn, die leden aannemen tot 'n bepaalden leettyd, terwijl deze afdeeling een ie der aanneemt. Uit de hierop volgende gedachtenwisseling blijkt, dat een gedeelte der inwoners van Zijpe aangeslo ten is by Bint Maartensbrug en de overigen zelf de kosten betalen. Door den secretaris zal een spreekavond worden gehouden en zullen alle pogin gen in het werk worden gesteld de inwoners van Zijpe als leden te doen toetreden. Ook voor den ge meenteraad is hier een terrein om de menschen als het ware te pressen lid te worden daar een vereeni ging voor zieknnuisverpleging een verlichting, voor oe gemeentetinantien is. De secretaris houdt zich alsnog steeds aanbe volen voor het ontvangen van adressen van perso nen en gemeenten waar kans van slagen is tot op richting eener afdeeling te komen. De algevaardigde van Winkel vraagt of het mo gelijk is om en bloc van minstens 1U0 leden zich te verzekeren tegen operatiekosten. De secretaris deelt mede, dat de federatie eerst zelf getracht heeft een operatiekas te vormen, thans echter is een gelegenheid gevonden bij een maatschappij waarbij iedere afdeeling zich kan ver zexeren met een aantal van minstens 100 leden. Door denzelfden afgevaardigde wordt opgemerkt dat het zoo toevallig is, dat het aantal ligdagen in de ziekenhuizen te Alkmaar haast steeds zoo op vallend het maximum bereiken. Spr. vraagt wat hiervan de oorzaak kan zijn. Spr. legt er den na druk op dat het geen verdachtmaking en ook geen beschuldiging inhoudt. De secretaris zegt, dat de kwestie van het aan tal ligdagen een teer punt uitmaakt en is in be- I stuursvergaderingen hierover al meermalen gespro- ken. Het is, aldus spr., misschien wel goed dit punt j thans in bespreking te brengen, echter met voorop stelling dat geeft beschuldigingen doch alleen ver moedens worden geuit. Volgens spr. is een der re denen, dat het voor een patient dikwijls aanbeve- I ling verdient nog een week in het ziekenhuis te ver blijven omdat de omgeving in eigen huis de ge- wenschte rust niet bevat. Een der mogelijkheden is ook om het aantal ligdagen in te korten tot bv. 35, echter verdient dit geen aanbeveling. Niemand meer het woord verlangende, sluit de voorz. onder dank voor de opkomst en medewer king deze vergadering. —OUDKARSPEL. De voordracht ter benoeming van een onderwij- zerers aan de openbare lagere school in deze ge meente luidt als volgt: 1. J. van Herwerden, tijdelijk onderwijzeres te Oudkarspel. 2. A. E. Kooij, onderwijzeres te Heerhugowaard. 3. J. W. Moraal tijdelijk onderwijzeres te de Rijp —OUDKARSPEL. Volgens publicatie is de raad dezer gemeente door den Burgemeester bijeengeroepen tegen Vrijdag 21 Februari 1930 des namiddags 7 uur.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1