NIEUWE 8 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 24 39e Jaargang Stemmingsbeeld Groentenland Een losse krabbel De Toekomst" TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. DINSDAG 25 FEBRUARI 1930 LAÜKiEDUKEIl COURANT COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. litl'rc: Bin I. H. KEIZER. - BedicHw I. H. KElZtR. Bureel Mscharaeude. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. De afgeloopen week heeft zich gekenmerkt, door een gunstige tendenz in den groentenhandel. Het weer is de koopman, plegen we aan den Langendijk te zeggen, en dit gezegde heeft zijn juistheid voor de zooveelste maal bewezen. 's Nachts wai vriezen, over dag óf een bewolkte óf onbewolkte lucht, met een snijdend friseh windje. Dat is eigenlijk het meest gewenschte Langendijker koolweer. Zelfs is dit nog te pre - fereeren boven zware vorst, zooals we in het vorig seizoen om dezen tijd van het jaar mee maakten. De kool komt onder de meest ideale om standigheden in de wagons, blijft prima en wordt zoo in uitstekende conditie gelost. 'tls 's morgens nu zeer druk in de veilings gebouwen, inzonderheid j.l. Zaterdag, toen cr schier overal een record-aanvoer was. Te War- menhuizen hadden 131 bouwers een schuit met roode kool aan de mstrkt, te Noordscharwoude was het eveneens enorm druk, en te Broek op Langendijk werkten aan de laadplaats circa 100 man. En 't mooiste is wel geweest,, ondanks de grootc aanvoeren hielden de prijzen' voor rood en geel» niet alleen stand, maar Londen zelfs nog een weinig verbeteren. Dat geeft den tuinder, mits gaders den kóópman, alsmede dén burgerman (ook de laatste heeft indirect belang bij de zaak? daa Met de denen wil het nog steeds niet, daar komt nog geen schot in. Edoch ook voor de' hou ders van deze koolsoort is er nog wel eenige hoop op betere prijzen, als 't gunstige koolweer maar aanhoudt, 'k Verwijs naar het artikel on der bovenstaanden titel van de vorige week. Met belangstelling heb ik den uitvoerigen Be schrijvingsbrief vaor de 6 Maart a.s. te houden Algemeene Jaarvergadering van de L.G.Q. ge lezen. r. i-let is een heel stuk werk geweest, dit uitvoe rig verslag, d&t den omvang heeft van 'èen kleine brochure, samen te stellen. Vooral het jaarverslag, waarin heel wat sta tistisch materiaal wordt geboden, beveel ik zeer ter bestudeering aan. 't Leest werkelijk aange naam, en geeft een keurig overzicht van al 't geen in den kring van de L.G.C. in het boekjaar '29 zich heeft voorgedaan- Als men eens rustig al dat cijfermateriaal bestudeert, let op de groote bedragen, de veelsoortige werkzaamheden, die telken jare vermeerderen, komt men onder den indruk van de groote economische beteekenis,. die de Langendijker Groenten-Centrale voor haar rayon heeft. Dit jaar is er de Bloembollenveiling weer bijgekomen, en voor dit nieuwe bedrijf, alsmede voor 'de sorteering van tomaten en uien, het nieuwe monumentale bouwwerk verrezen, dat ('t mag wel eens gezegd, nu we de nieuwe lijnen er van wat meer gewend zijn) een sieraad is voor het dorp. Het heeft mij getroffen, dat men- sflhen, die het vak verstaan, met veel lof ge wagen van het nieuwe gebouw, en bewondering uitspreken voor zijn harmonische, sierlijke, mo derne lijnen. Al is dit geen hoofdzaak, 't neemt niet weg, dat het uiterlijk zijn eischen stelt en 't verheugt me, dat kenners zoo oordeelen. Zielf durfde ik me over het gebouw geen oordeel aanmatigen. Verheugend is tevens, den hoopvollen toon te vernemen in het verslag inzake de bloembollen veiling. Vooral de laatstgehouden veiling is uit nemend geslaagd, en opent een hoopvol perspec tief. D;e ïinancieele positie van de L.G.C. is voor ieder, die iets van balans lezen verstaat, duide lijk. 'Zij is in éen woord gezegd: kerngezond. ÏTienslotte wil ik nog enkele opmerkingen ma ken over de voorstellen, door de Vereenigingen „De West" en „De Tuinbouw" inzake het bon- nenstelsel ingediend. Men kan waardeering hebben voor de uitne mende bedoelingen, die in beide vereenigingen ongetwijfeld voorzitten, en toch de aanneming van de voorstellen ontraden. Vooral door 'tgeen ik gedurende de maanden Januari en Februari van dit jaar niet alleen aan den Langendijk al dus heb gezien, ben ik tot de slotsom gekomen, dat een finale opruiming van het bonnenstelsel ten eenenmale ongewenscht is. De oude pro- ,en contra-argumenten inzake dit veel besproken punt laat ik, als verondersteld algemeen bekend te zijn, achterwege. Fien nieuw contra-argument, nog niet ter tafel gebracht, wil ik nu noemen, al ligt het eenigszins in de lijn van het advies van het L.G.C'.-bestuur. Dit bestuur wijst er op, dat de Vierbond de bon hand haven wil en het zeker niet wenschelijk en voor- deelig zal wezen, dat de L.G.C. alleen conse- 1 quent tot „alles veilen" overgaat. Volkomen juist lijkt mij deze argumentatie, ja 'k ga nog verder, i en beweer: (wat het L.G.C.-bestuur wel niet met me eens zal zijn) zelfs al zou de N.MI.Bj. en de Centrale W armenhuizen met Obdam (daar is reeds de veronderstelling alléjén al absurd) het bonnenstelsel willen afschaffen, dan nóg zal men na verloop van tijd weer tot invoering van een soepeler stelsel overgaan. Wat toch heef t de ervaring in de laatste maan den geleerd? Er is een totaal gedurende -Janu ariEebr. een hoeveelheid van circa 600 wagons kool voor Amerika aangekocht en verzonden. Naar ruwe schatting is daarvan 40 pet. op plaat sen buiten Langendijk gelegen, verzonden. En die kool is daar te Warmenhuizen grootendeels, te Obdam, Medemblik, Hem, Avenhorn, Anna Paulowna-polder nogenoeg gehee'l, op bon, zelfs .wel zonder bon gekocht. Indien men aan den Langendijk halsstarrig had volgehouden: wij ver- koopen niet anders dan via de veiling, terwijl de handel daar 't gewenschte goed beslist niet in voldoende hoeveelheid kon koopen, men zou de kooplui gedwongen hebben, alles buiten den Lqn- gendijk» te betrekken. M;en teelt ook nog kool, (men bestudeere de inventarisatie-cijfers maar) buiten het rayon van den Vierbond; terwijl men in het Vier bond-rayon zelf over de kwestie vel schillend denkt en handelt. Verder is er nog een groot gevaar verbonden aan het m.i. al te stijve stelsel, alles veilen, zon der eenige uitzondering. In het zooeven besproken jaarverslag is zeer terecht gewezen op de groote moeilijkheid, gedurende Dec.Jan. %oede kool aan Se veiling te krijgen. Een oplossing wordt niet aangegeven. Het eenige correctief is nog de bon. Gaat men nu deze eenige veilings-veiligheids- klep afsluiten, dan verkrijgt het veilingsstelsel iets verstarrends, dat schadelijk is. De handel zal ziüh wel redden. Reeds hoor ik de idee van handelszijde lanceeren: We moesten het maar eens met contractbouw probeeren. Dan hebben we het zelf in.de hand en zijn niet op de veilingen alléén aangewezen. Aan „alles veilen" zonder meer, kleven ern stige fouten. I Men kan met kunst- en .vliegwerk de markt prijzen wel eens omhoog jagen, edoch dat wreekt zich èn op de prijzen later èn op het quantum, dat verzonden wordt. Te groote niarktschommelingen zijn voor boer en koopman schadelijk. Het streven moet er op gericht zijn, ter vermijding van het nog al eens voorkomend euvel, het aanbod in overeenstem ming te brengen met de vraag. Daarin voorziet de bon eenigermate en daarom kan zij niet worden gemist. Onlangs moest ik in Amsterdam zijn en daar had ik een aangename ontmoeting, waarvan ik iets vertellen wil. Het was al wat over den middag, dat ik me be gaf naar de bekende lunchroom van Heek op den Nieuwendijk, om een zoogenaamd twaalf uurtje te verorberen. Aan den maaltijd gezeten, komt op eenmaal een goed gekleed, weldoorvoed heer op me af en zei: „Drommels, zie ik jou hier?" 'k Herkende den gentleman op het eerste oog niet, stellig was zijn blik wat vreemd, wat de be- troffene gemerkt moet hebben, want toen zei hij op zijn manier verbaasd: „Ke ken je je me me niet meer! En toen ging me een licht op, want onder de 750.000 Mokummers is er maar één, die zóó ty pisch gracieus en niet hinderlijk stottert. Dat moest oome Heman wezen, de leuke, trouwe, eenige vriend uit zijn Heldersche mobilisatietijd, rood als een biet, met veel .praatwater, ondanks zijn spraakgebrek. Heb ik van mijn leven zei ik toen kerel, ben jij dat? Veel pleizier je te ontmoeten, kerel! Het genoegen was wederkeerig, want we hebben ondanks diepgaand meeningsverschil, en ellenlange debatten, toch altijd van elkaar gehouden. Oome Heman was een ronde, eerlijke kerel, waar iedereen van hield. Natuurlijk gingen we oude her inneringen ophalen. Altijd had oome Heman een ernstige trek in zijn karakter gehad, die ook nu weer boven kwam. We hadden het over onze dienst- kameraden en toen zei hij eensklaps: Zouden er al gesneuveld zijn, weet jij er soms.? Zoo was, zoo is ie nog. We spraken over levenservaringen en oome Heman vertelde typische dingen. Natuurlijk ga ik die meer intieme zaken niet ver tellen, ook kan ik er niet toe komen, ook maar iets weer te geven van hetgeen hij entre nous me toevertrouwde over partijleven en partijverhoudin gen. Dat gaat niet! Doch wel heeft me één ding getroffen en datgene draagt een algemeen karak ter en mag wel naverteld. Hij, die de arbeidersbeweging goed kent, reeds jaren lang meeloopt, een kwart eeuw ongeveer, ziet de toekomst niet zonder zorg. Hij is en blijft een rasechte S.DA.P.-er, daar gaat niets van af. Doch wat hem zorg baart, is de houding van het te genwoordige jongere geslacht onder de arbeiders in de steden. Wij ouderen, zei oome Heman, die bij laag loon 1214 uur pr dag werkten, en altijd stonden voor ons werk, wijl we verantwoordelijk heidsgevoel hadden, we worden, als we de jongeren dit navertellen, zoo'n beetje medelijdend aange keken. Als wilden ze zeggen: Stumper. Kom er nu eens om. Men staat versteld als men de jongere menschen hoort praten. Ze missen, voor een zeer groot deel het besef, dat er gewerkt moet worden, wil de zaak draaien, Onverschilligheid is het kenmerk van velen, 't Kan hen een beetje bommen. En dat zei Oome Heman is zoo funest. Het schaadt de beweging die me lief is, waarvoor ik nog voel. Ik weet dat deze taal uit dien mond waar is en heb er waardeering voor, al denk ik over de grondbeginselen van het socialisme anders dan mijn vriend. Sta er vierkant tegenover. Ik vertel dit ten bewijze van het feit, dat ook in het S.D.A.P.-kamp de ernstige menschen allerminst blind zijn voor de onrustbarende verschijnselen van onzen veelbewogen tijd. Van het Communisme deed hij me ook een boek je open, daar gruwde hij van. De consequente socialisten, oome Heman, zei ik. Dat is niet waar zei hij met vuur want Ik begon te lachen en hij lachte ook. Neen oude, zei hij toen, in den Helder zouden we over dit onderwerp een halven dag kunnen boo- men, de weinige oogenblikken dat we samen zijn, willen we er niet aan verknoeien. Zoo is oome Heman! Uit den Omtrek KOEDIJK. Algemeene Vergadering van de Begrafenisver- eeniging „de Laatste Eer", gehouden in het lo kaal van den heer Jb. Groot, op Zaterdag 22 Februari 1930. j De. vice-voorz., de heer de Geus, opende de vergadering, waarna aan de orde kwamen de notulen, welke werden goedgekeurd, en het ver slag over 19'29. Uit het verslag 'teekenen wij aan, dat in totaal 19 begrafenissen hebben plaats gehad, waarvan 12 van leden. Hierna bracht de heer K|. de Waal! rapport uit van de financieele commissie. De verlies- en winst rekening gaf in ontvangsten en uitgaven aan f3322.89, waarin is begrepen f96,62 als winst over 1929. De commissie adviseerde tot goed keuring. I Hierna komt aan de orde een voorstel van het bestuur tot uitloting van 6 aandeelen. De voorzitter zegt dat dit voorstel wordt ge daan in verhand met de geringe winst. De heer Jh. Blauboer vindt het eigenaardig, dat maar 6 aandeelen zullen worden uitgeloot, terwijl op de agenda is geplaatst een voorstel tot herziening der salarissen van secretaris-penning meester en bode. Op een vraag van den heer P. Geus Oz.„ waar de salarissen op de tokening zijn geplaatst wordt hem gewezen op den post administratiekosten. Hierna verschijnt de voorz. ter vergadering en neemt de leiding over. Blauboer stelt voor de uitloting en salarisher ziening tegelijk te behandelen. Dït voorstel wordt afgewimpeld en wordt over gegaan tot uitloting der aandoèlen. Uitgeloot worden de nos. 253, 173, 40, 23, 226 en 021, welker nummers door 6 verschillende personen werden getrokken. Aan de orde komt salarisherziening. De heer Blauboer stelt voor nog 1 jaar te wachten. Die heer P. Geus stelt voor te beginnen met 50 procent in plaats van 100 en' 'de overige f 25 uit te loten aan aandeelen. De heer Jb. Boon Jz. vraagt inlichtingen aan de financieele commissie of het goed betaald wordt- of niet. De heer P. v. Eeseveld antwoordt', dat goed werk ook goed betaald moet worden en z.i .de verhooging wel noodig is. De voorz. geeft nog een uiteenzetting van het verschil tussehen salaxisverhooging en uitloting van aandeelen. De heer G. Meijer vindt verhooging ook noo dig. Ook de heer P. Z.wetsman, lid der fin. com missie vindt het noodig. De heer P. Geus Gz. steunt- het voorstel van Blaauboer. Het bestuurs voorstel wordt echter met groote meerderheid aangenomen. Op voorstel van het bestuur komt een wijziging in de agenda, daar inmiddels ter vergadering is verschenen de heer F. Blaauw, Directeur van het Crematorium te Vélsen, die een causerie houdt over het begrafeniswezen van vroeger tijd en thans. Met veel aandacht wordt de redenaar aan gehoord ,die op buitengewone wijze dit kiesche onderwerp bespreekt, waarvoor de voorz. na be ëindiging zijn dank brengt aan den spreker. Vervolgens heeft 'de bestuursverkiezing plaats. Met resp. 26 en 27 van de 29 uitgebrachte. Stem men worden de heeren L. Vethaak en M:. Mul der herkozen Als lid der financieele commissie in de plaats van den heer K, de Waal (die niet herkiesbaar is) wordt aangewezen Joh. Blaauboer. De secretaris-penningmeester en bode danken de vergadering voor de toegekende verhooging. Bij de rondvraag deelt de voorz. nog mede dat in den afgeloopen zomer op 3 dragers geen aan spraak kon worden gemaakt door hun werkzaam heden. Twee daarvan hebben bedankt, terwijl tevens door overlijden een plaats openviel. Be noemd werden J. «Boon Jz., .T. Nieuwenburg en Q. Otto. In de plaats van mej. O. IJfs, die heeft be dankt, is als strekster benoemd mej. Otto-Hoving, wao,rdoor de regeling der streksters thans is: Mej. Otto en Mej. Schekkerman, Noordeinde en Mej. Blom en (Mej. Koning Zuideinde (vanaf M, Koger). De heer P. Zrwetsman wijst nog op de tekortko- 'mingen van dt financieele commissie in het afge loopen jaar. i 1 Besloten wordt dat voortaan 4 maal controle zal worden gehouden. Tevens zal aan het perso neel worden medegedeeld dat zij voortaan ter vergadering aanwezig moeten zijn. Hierna sluit de voorz. onder dank voor de aanwezigheid. SINT MAARTEN. Door het met den slinger aanzetten zijner vracht auto, kreeg de heer S. Koning alhier, een zoo gevoelige tik met den slinger, dat doktershulp in geroepen moest worden en deze constateerde dat de pols ernstig stukgeslagen was. SINT MAARTEN. Het was de heer P. Schrijver, die door het laten optreden van den heer van der Laan, uit Bussum, den bekenden prof. biljarten, de liefhebbers dezer sport een mooie en genotvolle avond bezorgde. Bij entrée der zaal zagen wij den prof. met zijn fac totum den heer van der Vliet uit Alkmaar, een partijtje maken over 3 banden, waarbij ook de laat ste zich als kundig biljarter deed kennen. Na dezen was het de heer Bijpost alhier, welke den kamp van 150 punten tegen 600 met van der Laan aanbond. In bijzonder vlug tempo speelde van der Laan zijn partij en wist in 20 beurten zijn 600 punten te bemachtigen, waarbij een serie van 136 en 200 caramboles terwijl zijn tegenpartij in 19 beurten 58 punten wist te bemachtigen. De tweede partij werd gespeeld met den heer D. Bas alhier, doch nu 300 punten om 50. De heer Bas anders nogal een goed speler, was door den prof. zijn kunnen zoo geslagen dat hij het in 8 beurten tot 2 punten wist te brengen en de tegenpartij in evenveel beurten zijn 300 had bereikt waarbij een serie van 173. Na deze partij kregen wij een serie kunststooten te zien welke allen be- en verwonde ring wekten, en aan allen duidelijk deed zien dat zulk spelen maar door enkelingen is te leeren en de hoogklinkende benaming van prof. niet zoo maar is te bemachtigen. 33 Zuidscharwoude Maandag 24 Februari des avonds 7 uur, ver gaderde bovengenoemde vereeniging ten lokale van den heer P. Schoenmaker te Zuidscharwoude. De voorzitter, de heer Si- de Boer Ivz., vangt aan met te zeggen, dat het nog slechts één' maand is geleden, dat de vereeniging heeft ver gaderd, hetgeen echter ieder jaar hetzelfde is in verband met de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering. Spr. zegt, als men het jaarverslag leest, dan staat aan het einde, dat dit half Januari is' sa mengesteld onder de omstandigheden van zacht weer en lage prijzen. Werd de hoop uitgesproken, dat als dit verslag de leden onder de oogen zal komen, hierin verbetering zal zijn gekomen, zoo kunnen wij ons thans ten deele hierin verheugen!, daar nu door het helder vriezend weer vooral de roode en gele kool in prijs zijn gestegen. Nog valt er iets te constateeren. Hadden velen eerst een zwaar hoofd in het buitengewone kwan tum, nu een ieder de slotsom der telling heeft kunnen zien, zal zulks wel goed afloopen, zelfs met de Deensche witte, waarvan een grooter kwantum is als het vorige jaar. Gezien dat verleden week Zaterdag op de vei lingen te Broek op Langendijk en te Noordschar woude 108 wagons zijn verhandeld, kan veilig worden gerekend dat met de andere veilingen mee dien dag 150 wagons uit Noord-Holland zijn verzonden, is zulks objectief bekeken, dat wij met onze winterproducten een buitengewone af- zer, hebben. Het steeds toenemende aantal wagons is deels aan de energie van (le kooplieden en deels aan de reclame te danken. In 1923 werd het voorstel aangenomen tot het maken van reclame, welke toen nog niet bestond voor groenten en visch, doch wel voor alle overige producten. Ce reclame heeft dan ook een groote vlucht ge nomen en wordt hieraan door den geheelen tuin bouw finantieel bijgedragen. Uit de verslagen blijkt dat de jaarlijksche omzet gerekend kan worden op 100 millioen gulden, waarvan 1/20 procent, voor reclame wordt besteed en dus een aardig kapitaaltje vormt. Na allo aanwezigen het welkom te hebben toegeroepen, verklaart spr. de vergadering voor geopend. I Hierna volgt vaststelling van de notulen der vorige vergadering d.d. 20 Januari 1930, onder dank voor de uitgebreidheid en de juiste weer gave. In verband met de notulen deelt de voorz. mede, dat Het bestuur gemeend heeft naar voren te moeten brengen of er leden waren, die voor het stichten eener poterbewaarplaats 'zijn. Spr. deelt tevens mede, dat door den heer O. Berkhouwer te 'Zuidscharwoude op eigen risico een dergelijke bewaarplaats zal worden gebouwd. Een der aanwezigen merkt op, dat dit net zoo billijk 7.31 zijn en is overtuigd dat geen woeker winst zal worden gemaakt. Spr. vindt dit idee praehtig. Besloten wordt, het aan het particulier initia tief over te laten. Voorts deelt de voorz. méde, de kwitanties

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1