KEG s \thee Raai Noordscharwoude Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 25 52. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 39e Jaargang Uitgave: Firma I. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Sureel Noordscharwoude. Revue van de Week kunt U ket (Vt&ienteefceri Öm> luxa/L (vukjliteitjon fnjtieqejuA 46 -42 - 39-37 en 32 p. Onó (3ok tn FralfjTOTvcU - TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. ADV ERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 25 Februari. De voorspelling, dat ook Nederland toch nog in 1930, voordat de lente zou zegevieren, op een stevig na-wintertje" a l'instar van dat, hetwelk wij in Februari 1929 hebben meegemaakt, zal worden gétracteerd, is tot nu toe niet in vervul- I ling gegaan. Wel bleef de N.O. wind, het dragen van winterkleedij noodig maken, maar het was over het algemeen ,,friseh zonnig weer"* Zoodat de kans, dat de liefhebbers der sehaatsensport vóór den- zoetjes aan in uitzicht komenden zo- j nier van dit jaar nog de ijzers zullen kunnen aanbinden voor tochten op de gladde baan,.'steeds flauwer wordt. Paschen valt ditmaal zeer laat, óp 20 en 21 April. Die beide Kamers onzer iStaten-Generaal hebben dus ruimte van tijd om hun agenda's af te werken vóórdat de Stille Week tijdelijk stag natie zal brengen in de parlementaire werkzaam heden .De Senaat vangt Woensdag a.s. 26 dezer het groot-politiek 'steekspel, oftewelAlgemeene Beschouwingen over het Rijksbudget 1930 aan. Ons Lagerhuis heeft in de afgeloopen week de Algemeene Beschouwingen over de Indische Begrooting beëindigd. Ik kan voor deze delibe- ratiën verwijzen naar de verslagen in de bladen. De beide communisten, de officieele van Mos- kou, de heer L. de Visser, -^en de officieuse der j partij-Holland, hebben hun hart gelucht. Eerst- j genoemde gaf zijn geestverwant-vijand harde no- ten te kraken, den heer Wijnkoop verwijtend, j hoe deze 't onmogelijk heeft gemaakt, dat (1° ,>D>- I donesiër", die numero twee op de candidatepljjgt der communisten-Moskou stond, Volks vertegen- j woordiger is geworden op 3 Juli j.'l. Waarop de heer Wijnkoop in de zitting van Vrijdag 21 Febr. pareerde, dat.de heer L. de Visser "slechts zijn mandaa t ter beschikking heeft te stellen om den bedoelden Indiër Kamerlid te doen worden.^ Tegen welke redeneering niets valt in te brengen. Minister de Graaff heeft in zijn antwoord den 19en gegeven in hoofdzaak herhaald wat reeds in zijne- uitgebreide Memorie van Antwoord vermeld was. Zi.Exc. onderstreepte nog eens met nadruk, dat de 'Regeering als 't moet van de piterste machtsmiddelen zal gebruik maken om het destructieve gedoe van- hen, die in onze Oost onrust en oproer 'trachten te wekken de revolu tionaire stroom richt zich, zeide de minister, van Rusland over Ohina naar Insulinde, nu de voort gang daarvan naar de West versperd is tegen te gaan. Fin minister de Graaff kwam aan het slot zijner rede op eene wijze /warmer dan men van dezen uiterlijk zeker onbewogen bewinds man had verwacht op tegen het woord van ir. Al bard a, den sociaal-democratischen leider, dat Z.Eixc. onaandoenlijk moet worden genoemd. In de zitting van 20 dezer heeft de heer Al bania een schets gegeven van de ellende, het ter rorisme, 't knotten, en muilbanden der vrije ge dachte waaraan het ongelukkige Rusland thans is onderworpen welke de beide slaven van Moskou in de Tweede 'Kamer den moed bleek te ontnemen, den begaafden soc.-dem. leider te interriunpeeren. Wat voor den heer Albarda groo- ter succes beteekende dan in huldigende woorden kon worden uitgedrukt. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van Vrijdag 21 Februari de beide moties-Oramer ver worpen, resp. met 62 en 63 tegen 22. Slechts de soc.-dem. gaven er hun stem aan. Minister De Graaff heeft zoódra dit mogelijk is het verstrekken van inlichtingen beloofd met, betrek king tot de jongste huiszoekingen in Indië. Deze toezegging weerhield de vrijz.-dem., voor de eer ste motie-Cramer te stemmen. Daarmede waren de Algemeene Beschouwingen over de Indische Be grooting afgedaan. Ook afdeeling I, (Regeering en Hooge Colleges) 'is na korte discussie afgedaan. Van communistische zijde, werd stemming gevor derd, welke op Dirisdag- 25 dezer zou plaats heb ben. De Indische Begrooting* 1930 zal nu wel in snel tempo het stadium hebben bereikt, van door den Senaat, te kunnen worden aangevat. Uit de regeeringskeuken kwam de voor belang hebbenden verblijdende tijding, dat minister Ver schuur gehoor zal geven aan het tot Zi.Ftxc. ge richte verzoek om te bevorderen, dat de vergun ningen, welke krachtens de vigeerende drankwet op 1 Mei a.s. zouden vervallen, tot 1 Mei 1931 zullen kunnen voortduren, daar het tijdig afdoen van het ontwerp-Drankwet als uitgesloten moet worden beschouwd. In de afdeelingen der Eerste Kamer zijn zeer ernstige klachten aangeheven over de groote kos ten van de Zuiderzeewerken. Dat men gelijk het vorige jaar een der senatoren bepleitte tot staking van de demping zal besluiten, is ge lukkig niet te duchten. Maar vooral mr. Verkou teren zal straks zeker over deze aangelegenheid een extra-hartig woordje in den Senaat doen hooren. De minister van Arbeid, H, en N. 'heeft aange kondigd, dat hij een verbod zal ontwerpen voor het verkoopen van fabrieks-fabrikaten in café's e.d. na het oogenblik, waarop de winkels krach tens wettelijke bepaling moeten worden gesloten. Ook deze tijding zal door belanghebbenden met bijzondere ingenomenheid worden begroet. Ter wijl zij 'in andere sfeer van belanghebbenden te leurstelling zal wekken. Men weet echter, reeds de oude Romeinen plachten te zeggen, dat zelfs Jupiter het niet ieder naar den zin kan maken. Minister Deckers heeft de betrokken au toriteiten doen weten, dat Zi.Exc. van Defensie aan de bepalingen, verbiedend het vloeken en het bezigen van liederlijke taal in leger en vloot op zeer strenge wijze de hand wil zien houden. Mag men „Het Volk" gelooven, dan worden stap pen gedaan om eene fusie tot stand te brengen tusschen den Bond van Personeel in Overheids dienst en den 'Oentralen Ambtenaarsbond. H.M. de Koningin en Prinses Juliana zullen op 25 Februari van de reis naar Oberstdorf in Den Haag zijn teruggekeerd. Personalia: Majoor Van Slobbe, Gouverneur van Curacao, heeft, blijkens bericht uit Willem stad, zijn hoog ambt aanvaard. Jan Maandag, de gewezen chef-decorateur van wijlen het Paleis voor Volksvlijt, is tachtig jaar geworden. Te Amsterdam is een tentoonstelling gehouden van aquarellen, door Jan Maandag ge maakt. Den 24en Februari heeft de heer Henri Polak voorzitter van "het eere-comité, hem gehuldigd. Minister Deckers heeft een commissie van advies' gevormd, welke Z|.Fixc. van advies zal dienen, over het werven-vraagstuk. Voorzitter dier com missie is ir. Kalff, oud-directeur der Nederland- sche Spoorwegen. Dr. Boutens, onze beroemde dichter is op zijn 60sten geboortedag op schitte rende wijze te 's Gravenhage gehuldigd als „pri mus inter pares" onzer poëten. De Vrijheidsbonder dr. Bierema komt in aan merking voor het' voorzitterschap van het wa terschap Hunsinga en zal aanvaardt hij die functie zijn mandaat als Tweede Kamerlid ter bescnikking stellen. Uit de doodenlijst: J. M. Hosang, consul-gene raal te Genua, op 56-jarigen leeftijd te 's Gra venhage overleden. Mr. dr. W. F. M. Schutte, politierechter te Haarlem, 47 jaar. Prof. dr. J. Heymans, de wereld-vermaarde oud-hoogleer aar in de letteren en wijsbegeerte te Groningen op 72-jarigen leeftijd. De rubriek der „criminalia" van de achter ons liggende week is helaas rijker dan ooit aan stof en „schakeering van bijzonderheden". Visser, de verdachte van den afschuwelijken moord, ge pleegd op een meisje in den Blijdorp-polder te Rotterdam, is na ettelijke weken van preventieve hechtenis op vrije voeten gesteld bij gebrek aan voldoend bewijs. Het bericht dat hij op grond van verdacht te worden, zich aan andere delicten schuldig te hebben gemaakt, preventief gevangen is gehouden, bleek onjuist te zijn. Te Amsterdam zijn een chauffeur en zijn patroon gearresteerd, verdacht 'van een auto in brand te hebben gesto ken om het assurantie-bedrag in handen te krij gen. Het getal inbraken was verbijsterend en over stelpend. i Te Voorburg, Dten Haag, werden wederom twee huizen vereerd met bezoek der „Krakers". In het station te Zoetermeer-Zegwaart is voor de derde maal inbraak gepleegd in kort tijdsverloop Thans wist men voor f 3400 aan roofbuit te ver meesteren. Bij den penningmeester van het Armbestuur te Westwoud is f 7000 gestolen, terwijl verschil lende l'amiliejuweelen vermist werden. Achteraf is gebleken, dat in deze debestolene de dief was. Die bekend heeft en is ingesloten. Te Nijmegen hadden een paar „kraken" plaats, waarbij vrij groote buit in handen der gauwdie ven viel. 1 Te Alkmaar is een bedrag van f 140,het Arm bestuur toebehooriend, via inbraak geroofd. De volledige lijst is nog veel grooter. Tn Den Haag heeft men een „dame" in het politioneels net weten te krijgen, die bleek de leidster te zijn van een „onderneming" tot het bestelen van allerlei groote en kleinere winkels en magazijnen. De beruchte pornografische blaadjes „Pan" en „Zwarte Kat" zijn in beslag genomen. Tegen de uitgevers is strafvervolging gelast. M In de Hofstad is een landgenoot in arrest ge steld, die de „impresario" sëhijnt te wezen van een wijdvertakte gauwdievenbende. Het OM,, bij de Haagsche Rechtbank heeft .levenslang gevorderd tegen den man, die beschul digd is van den moord, op 5 September j.l. aan het Bezuidenhout in de Residentie gepleegd, op mevrouw Odem, en poging tot doodslag op hare huishoudster. Te Utrecht is uit het Centraal Museum gestolen een schilderij, dateerend uit dc 16e eeuw en waarvan de waarde op c.c. f1000 wordt geschat. De „roode haan" heeft in de afgeloopen week weer schrikkelijk huisgehouden. Te Middelburg werd o.a. het gebouw der Sociëteit „De Vergenoe ging' in de asch gelegd. Te Vlaardingen werd een olie- en vetfabriek prooi der vlammen. Te Beverwijk een huis, waarin café, gevestigd. Om en bij Rotterdam, in Waalhaven, onder Poortugaal en te Bergschenkhoek, woedden hevige branden In de Baffinstraat te Amsterdam barste het vuur des nachts uit. Slechts met zeer groote inspanning konden de bewoners worden gered. Aan de Nieuwe Keizersgracht in de hoofdstad woedde een brand, waarbij een groote voorraad radio-artikelen werd vernield. Uit de misère-rubriek teeken ik nog aan, dat: een 14-jarige jongen bij het visschen in de buiten haven te IJmuiden is verdronken. Ken 20-jarig meisje uit Soest werd te Airfers- foort slachtoffer van de dwaze roekeloosheid om uir, een rijdenden trein te springen. Zij werd doodelijk gewond. Op de Haagsche Prinsegracht is een bejaarde weduwe onder een tram geraakt. Met doodelijken afloop. Hiermee besluit ik voor heden de „lugu bere reeks". i Van de verdere „növa" stip ik nog aan, dat er zeer ernstige tweespalt is uitgebroken in de „Ne- derlandsche Reis ver eeniging" over de vraag, of het bestuur daarvan wel deugdelijk is. Een bui tengewone algemeene vergadering is uitgeschre ven. Wij gaan harder, sneller per trein reizen. Zoo wel de electrische als de stoomtreinen willen een tempo van 100 KM. per uur bereiken. Zpodat de reis AmsterdamDen Haag niet meer dan 42 minuten zou vorderen. Tusschen Philips-licenties en de Bonden van Radio-handelaren is een „wapenstilstand" bereikt. De Normaal-Schietschool herdacht op feeste lijke wijze haar 75-jarig bestaan. De Moskou-communisten hielden hun Congres, waar voor de pers geen toegang was. De Indië-vliegers zijn te 's Gravenhage op en thousiaste wijze gehuldigd. Aan een feestmaaltijd waar generaal Snijders de eerste redenaar was, na hem minister Reijmer onze koene vliegers huldigde. Het Tweede kamerlid dr. Vos heeft tot de Re geering Vragen gericht met betrekking tot de vraag der rechtsgeldigheid van het Kon. Besluit, vaststellend de premiën der verplichte ziektever zekering. v In de sfeer der onderofficieren heerscht groote ontevredenheidde positie dezer landsdienaren wordt zelfs „onhoudbaar" genoemd. Gelijk bleek op de jongste, te Utrecht gehouden vergadering der vereeniging „Ons Belang". Ten slotte: de eerste aardbeien zijn reeds op de veiling aangevoerd. Het geschiedde te Utrecht, ten getale van 226. En zij werden betaald met. 45 cent het stuk. Voorloopig nog wat „prijzig" voor normale beurzen. Woensdagavond 8 uur vergaderde de Raad van bovengenoemde gemeente in voltallige zitting ten raadhuize, onder voorzitterschap van den Ed. Achtb. heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemees ter. Secretaris de heft; K. G. Reinders. De voorz. opent de vergadering met een bijzon der hartelijk woord van welkom op deze eerste officieele raadsvergadering in het nieuwe raad huis. Z..E:.A. uit den wensch dat het jaar 1930 spe ciaal ten opzichte der ingezetenen heel wat gun stiger mag zijn als het laatste deel van 1929. Was deze vergadering, aldus spr., eenige dagen eerde ruitgeschreven, zou ik hebben geconstateerd dat eene wijziging in den toestand is gekomen, echter nu met de verandering van de weersge- steldhei dis weer eene Inzinking ingetreden. Moge de resteerende maanden van dit jaar brengen, wat het jaar 1929 niet heeft gebracht. Hierna worden de notulen der vorige vergade ring door den secretaris gelezen, welke onder dankzegging aan den samensteller ongewijzigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Mededeelingen. Namens het college van 'R- en W. deelt de voorzitter mede, dat als lid van de bioscoop-com- missi eis herbenoemd mevrouw FrielingMaris. Dat door B. en W. eene conferentie met het

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1