NIEUWE II Hiki Breijer's VERKO&DEffl Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier ABDUmOOP 39e Jaargang mtura: firma I. H. IEIZEB. Bedacleuf I. H. KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. TOB NOOIT. Firma R. J. HOUWING MIENT 7 IEL 644 ALKMAAR fluitenlandsch Overzicht Eerst alleen ABD'JSmOPBONBONS Plaatselijk Nieuws Uit den Omtrek Speciaal Cnrseflen - Magazijn Mient 17 Alkmaar Tel. 526 z Uitsluitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten No. 26 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 52. Z ATERDAG 1 MAART 1930 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. Tob NooM. ZONDER, CONCURRENTIE. Er is geen heil in den oorlog, wij smreken U allen om den vrede. VE'RGILIUS Eén van de wreed e dwaasheden van den oor log is, dat de menschen gedwongen worden te gen elkaar te vechten, terwijl een groef gedeelte van die mensehen niet eens weet waarom het vecht. Ein zoo ze het al weten, dan blijft den oor log nog onbegrijpelijk voor 'hen. Om iets wat hen lijkt een „regeeringszaak" moeten ze vechten met menschen, die ze nog nooit gezien hebben, die hen nooit iets gedaan hebben. Als ze ze wèl ken den zouden het misschien hun vrienden zijn. Maar nuvechten ,dooden is, het parool, Ze begrijpen het niet, maar ze worden opge zweept, voortgedreven. Het gaat om je leven, heet liet. Ein eenmaal in het gevecht gaat het werkelijk om hun leven. Dooden zij niet, dan worden ze gedood. Een haat grijpt hen aan, haat tegen de gevaarlijke tegenstanders, die hun het leven willen benemen. En dan zijn ze waar de landen hen hebben willen, dan .vechten ze als duivels, - voor levensbehoud uit haat. Men vertelt ons vaak, dat we in vredestijd ook moeten vechten. Waarom "We weten het niet precies, maar het wordt ons zoo vaak gezegd, dat we het gaan gelooven. De menschen zullen wel gelijk hebben. ,,<Je moet vechten tegen je concurreenten," heet het, „jé moet., vechten om je plaats te behouden. 'tGaat om je leven." Dan maar vechten. Wat zijn onze concurrenten voor mer.sehen? Daar vragen we niet naar. We Pgaan hen bestrijden. Zoddra 'de concurrent "onzenaanval bemerkt,' wordt hij kwaad en bang en valt op zijn beurt aan. Wij zien hem naderen, wij worden ook bang, ons leven, onze broodwinning is in gevaar. Dit angst 'wordt de haat geboren. Laten we ons toch niets wijs laten maken! We moeten niet vechten, niet in oorlogs, niet in vredestijd. In oorlog is geen heil. Zoolang de ïnenscheri elkaar bekampen is er geen vooruit gang. Alleen bij samenwerking is evolutie mo gelijk. Er is heusch wel plaats voor U in het leven Als ge er dan om vechten wilt, vecht dan met Uzelf, met Uw slapheid, met Uw lafheid. Het andere is regeeringszaak. „Een een zijn dood, is den ander zijn brood. Soms is dat werkelijk zoo. Maar den een zijn leven hoeft niet den ander zijn dood ie zijn. Wij hebben allen recht om te leven, wij hebben allen ons eigen stukje wereld, waaraan wij arbei den moeten. Al die kleine stukjes werk vormen samen het groote werk, hei wereld-werk, dat naar vooruitgang streeft. We mogen elkaar in. dat werk niet hinderen. In Uw werkelijke, eigen werk hebt ge geen concurrenten! I (Nadruk verboden). Dr. JOiS DE' COCK. De wapenstilstandstarieven. Italië wil niet hard mee. Betere begrippen omtrent nationale economische politiek vereischt. - De vlootconferentie Geen afspraken ach ter Frankrijks rug. Schorsing der zittin gen met het oog op de crisis in Frankrijk. Italiaansche bereidwilligheid. Een over eenkomst tusschen Engeland en Amerika, niet moeilijk geacht. Engeland voor de derde maal spelbreker? Humaniteit bij het gebruik der duikbooten. Het eenen- tachtigste kabinet der Franschen. Ge ruchten over den korten duur van het ka binet Chautemps. Te veel zorg voor het nageslacht. Er is indertijd bweerd dat het-wr met de kansen op het eindelijk benaderen van den vrede in Euro pa heel treurig zou uitzien, indien de maritieme con ferentie te Londen eens niet tot een goed einde mocht leiden, misschien is er ook wel eens beweerd dat het er treurig zou uitzien wanneer de Haagsche conferenties op niets uitliepen. Natuurlijk. Men be gint in den regel een conferentie omdat men van een of andere zijde of soms van alle zijden van mee ning is, dat het goed zou zijn, als het voor oogen gestelde doel bereikt werd. De heeren komen nu niet heelemaal voor de grap b ijelkaar. Ze komen om spijkers met koppfen te slaan al wordt heel lang en heel dikwijls misgeslagen. En zoo werd ook ge zegd, dat de mislukking van de conferentie te Ge neve over den wapenstilstand op tarievengebied, de volkomen mislukking van het economische werk van den Volkenbond met zich zou brengen. Onze landgenoot, oud-minister Colijn heeft zich'te Ge neve dapper geweerd en wel met een krachtig pleidooi was het, dat door hem gehouden werd ten gunste van een internationale overeenkomst op het gebied der tarieven. Het mooie van de zaak is, dat alle gedelegeerden ter conferentie hun sympathie hebben uitgesproken met het denkbeeld van een tarievenwapenstilstand, waardoor en waarmee een einde zou komerf aan den tarievenstrijd, die tot nóg toe tot resultaat had meer economische tegenwer king dan de zoo verlangde economische samenwer king. Niet alle gedelegeerden stonden sympathiek tegenover een tarievenwapenstilstand. De Italiaan sche gedelegeerde wilde er niet aan. Volgens hem zou nog gewacht moeten worden tot de wereld een beter begrip had over de nationale economische problemen, waarin hij de noodzakelijke basis ziet voor internationale samenwerking. Wanneer de Ita liaansche gedelegeerde hiermede bedoelt, dat de verschillende staten elk binnen zijn eigen grenzen zal moeten uitvechten wat van economisch stand punt goed is voor elk land in het bijzonder, kan hij wel eens gelijk hebben. Men is het er inderdaad in alle landen nog niet over eens wat de beste econo mische politiek is. Maar, aangenomen, dat men het er in elke staat wel over eens was wat de beste economische politiek voor elk bepaald land was, zou het toch zeer de vraag zijn, in hoeverre het goede inzicht in de nationale economische politiek de basis zou moeten zijn voor een internationale sa menwerking en alleen al daarpm omdat dat bij het streven naar die internationale samenwerking me nige in nationaal opzicht nuttige en noodige maat regel dwars tegen het internationale belang inging Er zullen met het oog op een internationale econo mische samenwerking heel wat obstactles te over winnen zijn, en heel wat verschillen te overbruggen en als men dan uit nationalistisch oogpunt niet er aan wil, ziet het er met de economische samenwer king nog niet zoo bijster goed uit. Te Londen werd de vorige week besloten in ver band met de ministerieele crisis in Frankrijk de vlootconfertnie te verdagen tot deze week Woensdag Dat was een wijze zet want Frankrijk was, mede in verband met de crisis niet meer officieel ver tegenwoordigd öp de vlootconfertnie en allicht wordt er door een afwezige gedacht of beweerd, dat de achtergeblevenen, de wei-aanwezigen, van de ge legenheid gebruik maken achterbaks of achter den rug der afwezigen dingen te doen. of afspraken te maken, ten koste van die afwezigen Frankrijk kon dus in dezen opzichte gerust zijn. De verschillende op de vlootconferentie te Londen vertegenwoordig de mogendheden, het zijn er zooals men weet vijf hebben ieder een memorandum opgesteld om hun standpunt uiteen te zetten. Het memorandum van Italia is misschien het eenvoudigst en het duide lijkst tot elke beperking van zijn maritieme bewa pening bereid te zijn het wil elk cijfer, hoe laag ook aanvaarden, maar in de voorwaarde ligt het ou de struikelblok. De voorwaarde welke Italië stelt van zijn bereidwilligheid zelfs het laagste te aan vaarden is, dat geen enkele Europeesche mogend heid in Europa een sterker vloot heeft. Uit de Brit- sche en Amerikaansche memoranda zou blijkens het Londensche blad de „Times" dat er best een programma voor de volgende vijf jaren zou zijn op te stellen wanneer het alleen maar ging tusschen Engeland en Amerika. Maar, er zijn er vijf. Daar zit vrschil in. Nu moge het Engelsche blad hoog opgeven van de goede kansen, welke een overeen komst alleen, tusschen Engeland en Amerika zou kunnen hebben, maar als men denkt dat het tus schen die beide landen al zoo geheel en al „koek en ei" is zou men zich toch misschien vergissen. Althans uit Amerika werd een stem vernomen, van den voorzitter van de commissie van vlootza ken in het epresentantenhuis, den heer Britten, die al bij voorbaat er op wees, dat indien de vlootcon ferentie mislukte, het dan de derde maal zou zijn, dat Engeland van een dergelijke mislukking de ei genlijke schuldige was. Het afschaffen van eenig oorlogsmateriaal gaat blijkbaar niet zoo heel ge makkelijk. We behoeven slechts te wijzen op de zeer verschillende gezindheid ten opzichte van de duikbooten, die de eene mogendheid wel zou wil len zien verdwenen, terwijl een andere mogendheid van dat verdwijnen ten eenenmale niets weten wil Maar, als men het dan al niet kan laten verdwijnen kan men probeeren een bepaald oorlogswapen wat minder schadelijk te maken en met het oog daarop is een bijeenkomst gehouden, waarop de vraag zou worden besproken of hét niet mogelijk zou zijn. te komen tot een eenigszins humaan optreden der duikbooten. Oo kover het begrip humaan kan men van meening verschillen en daarom zal het mis schien moeilijk zijn het over de hierbedoelde kwes tie ens te worden. De laatste oorlog heeft intus- schen wel eenigszins geleerd, wat er voor humaans kan steken in het optreden van duikbooten en zelfs het niet humane optreden is wel eens vergoelijkt of verontschuldigd met een beroep op de noodza kelijkheid. Het nieuwe Fransche ministerie het kabinet Chau temps het een en tachtigste in ongeveer zestig jaar dat Frankrijk een republiek was. Wat dus hierop neer komt, dat Frankrijk gemiddeld een ministerie per negen maanden heeft gehad. En, nu gaan er gruchten volgens hetwelk het kabinet Chautemps het een en tachtigste binnen fazienbaren tijd weer zou moeten plaats maken voor het twee en tachtig ste. Met het oog op een en ander is het misschien onvoorzichtig te schrijven dat het ministerie Chau temps in elkaar zit. Wie weet binnen welk een korten tijd ht moet; zijn „zat." Enfin, het was er aan toen we dit schreven. De tijd zal leeren hoe lang minister Chautemps het met zijn kabinet uit houdt. En die tijd zal afhangen zoowel van wat er op binnenlandsch gebied als op het gebied der buitenlandsche politiek gebeurt. Wat het binnen land betreft, zullen zeker ook onder het nieuwe bewind de finantieele kwesties een groote rol spe len. Cheron had het nu eenmaal min of meer ver korven. Hij wou zooals we reeds de vorige week opmerkten niet zoo heel veel van belastingverlaging weten maar de ruimte van geld waarin de schat kist zich mag verheugen benutten o.a. om zware schulden te delgen en dan nog iets voor later te bewaren. Maar tegenover zijn opvatting zou ge- seld kunnen worden een andere en wel deze "dat het een vraag van billijkheid is of zij, die den oor log hebben gevoerd en er alle lasten van te dragen kregen, ook finantieele, of zij nu maar moeten blij ven dragen in het belang van de nakomende ge slachten. Er zijn er, die beweren, dat het nageslacht ook maar een (feel van de oorlogslasten op de schou ders gelegd mo.et worden en dat het huidige ge slacht iets te profiteeren moet krijgen van den gunstigen toestand waarin de schatkist verkeert. Cheron wou dit niet bepaald. Wat zal zijn opvolger zeggen? (Inmiddels is het kabinet van Chautemps geval len en is Tardieu weder met de vorming van een Kabinet belast.) dan een dikke keel, daarna een schorre hoest. Neem toch dadelijk Akkers Abdijsiroop, welke de vastzittende slijm doet loskomen, de ziektekiemen ver wijdert en Uw hoest in den aanvang kan verdrijven voordat Gij het slacht- offer wordt van een ÉkKmFD 5 telkens terugkeerende chronische bronchitis. Voorde Borst. Flacons: f 1.50, f2.75,f4.50 60 cent Iet* Nieuws! Voor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop te „stollen" met-behoud van alle genezende bestanddeelen tot OUDKARSPEL. VAN NIET GERINGE BETEEKENIS. De firma Hart en Co., voerde Donderdag 27 Fe bruari een order uit, waarbij bleek dat gedurende 1929—1930 door haar 10000 vaten zuurkool werden verzonden. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen: een vulpenhouder. een rijwielbelastingmerk 1930. een paar handschoenen. Inlichtingen ter secretarie te Broek op Langen- dijk. NOORDSCHARWOUDE. GYMNASTIEKWEDSTRIJDEN DER R. K. GYMN. VEREENIGING „D. V. V." Donderdagavond hadden in de zaal van den heer Deutekom verschllende gymn.-wedstrijden plaats welke onder leiding stonden van den heer C. Lan- gedijk. Z. Eerw. Kapelaan opende dezen wedstrijdavond, welke op een intieme wijze gehouden wordt voor de ouders van de leerlingen. Z. Eerw. maakt de aanwezigen attent op het nut van gymnastiek. Hoe onze jongens opgevoed worden tot flinke, veerkrachtige mannen en hoe degenen die wat verder op leeftijd zijn hun lede maten kunnen lenig houden welke van het zware werk stijf en stram worden. Vervolgens maakt Z. E. bekend dat de wisselme daille welke hedenavond zal worden uitgereikt al reeds 2 maal is gewonnen door denzelfden en hoopt op de medewerking der leden, deze nu eens afhan dig te maken. Z. E. opent hiermede dezen avond en hoopt dat deze voor allen genoegelijk mag verloopen. DE WEDSTRIJD. Vooraf worden eenige vrije oefeningen ten beste gegeven door de jongste afdeeling jongens, welke goed werden uitgevoerd, waarna met de adspiran- ten-wedstrijd begonnen werd. Het was een lust de kleinen te zien werken aan Paard, Brug en Rek. Menig netjes uitgevoerde oe fening welke er van gehalte kon zijn kregen wij te zien. Men kon zien dat de leiding bij den heer C. Langedijk in goede handen is. Het nummer klimmen viel wel bijzonder in den smaak, temeer daar hier eenig cachet aan gege ven was door er een wedstrijd van te maken. De wedstrijd voor de heeren welke bestond uit een 5-kamp, Paard, Brug, Ringen, vrije oefeningen en Rek werden met de meeste aandacht gevolgd. Er werd zeer veel goeds gegeven. Ja zelfs enkele hoogstaande oefeningsdeelen werden verwerkt. •Ter opluistering gaf de directeur, de heer C. Lan gedijk eenige oefeningen ten beste, die hij dan ook uitvoerde zooals van een Ned. Keurturner ver wacht mag worden. Hij had ook menig applaus in ontvangst te ne men. Het verloop van den wedstrijd was keurig. Als juryleden fungeerden de heeren L. Schrijver en K. Boot Jz. Als pianist was aanwezig' de heer Duinen die ge heel belangeloos zijn medewerking gaf. Alvorens de prijzen uitgereikt werden bracht Z. Eerw. Heer Kapelaan nog even naar voren het willen en kunnen dezer vereeniging. En wanneer wij gezien hebben de prestaties van hedenavond van jong en oud onder de voortreffelij ke leiding welke wij van den heer Langedijk ge nieten, behoeft het geen betoog, of allen die hier zijn zullen medehelpen propaganda te maken voor de zoo mooie gezonde sport. Met een hartelijk woord rijkt Z. E. de prijzen uit waarvan de uitslag is: Klimpalen 1ste prijs H. Vonk. 2e afdeeling adspiranten. Ie prijs B. Bruin 32Va punt. 2e prfjs K. Schuit 30 punten. lste afdeeling adspiranten. 2-kamp Paard en Brug. Ie prijs H. Bruin 3OV2 punt. 2e prijs H. Stegers 29 punten. 3e prijs H. Appel 2Vh punt. Wisselprijs 5-kamp heeren. Ie prijs A. Floris 331'/2 punt. 2e S. Tromp 123 punten. 3e A. Bruin 122 punten. SINT MAARTEN. Donderdagavond gaf de vereen. „Nut en Genoe gen alhier, haar 2e avondje van dit seizpen in café „Rust en Lust" van den heer Zwakman. Te 7.30 uur opende voorz. deze goed bezette bijeenkomst, het welkom toeroepende aan de aanwezigen en inzon derheid aan die, welke tot het slagen van dezen avond het hunne ten beste zouden geven. Hierna lezing en goedkeuring der notulen. Als eerste bijdrage kregen wij een lezing van den heer A. de Vries, hoofd der school alhier, welke een ge deelte voorlas uit een beschrijving getiteld „De pen- sionganger." Dit stukje in Geldersch dialect, werd volgens de regelen der kunst gelezen en voldeed de aanwezigen ten volle. Voorts werden tooneelstuk jes zang, voordrachtetn en symphonie gegeven, die' om beurten optraden en de aanwezigen genoe gelijk bezig hielden. Wij kunnen dan ook niet na laten om nier mede te deelen dat de keuze door de werkende leden bijzonder gelukkig is geweest en de opvoering door allen heel goed genoemd mag worden. Na elk een was het dan ook een hartelijk Bij sluiting te ruim 12.30 uur was het de voorz. die met een gepast woord qijn dank uitsprak voor het gepresteerde en de hoop uitsprak dat voor het volgende seizoen weder op even royale wijze door allen medewerking zal'worden verleend. SINT PANCRAS. Donderdagavond speelde de damclub D. O. S. in het clublokaal alhier een massa wedstrijd tegen H. D. O. uit Alkmaar. De uitslag was als volgt: D.O.S. speelde met zwart. W. D. O. met wit. 1. K. de RuiterH. van Apeldoorn 2—0 2. Jb. Toepoel—P. Booij 0—2 3. Jb. KooyJ. Amelsbeek 2—0 4. Tj. KoelemeijC. Betlem 0—2 5. M. BenschopW. Ansink 0—2 6. A. Meinema A. Burgert 1—1 7. P. MadderomD. Stam 2—0 8. C. Tol—P. Noom 2—0 9. C. IvanghH. Linders 2—0 10. G. Booy—C. Verver 2—0 11. P. PeereboomD. Davelaar 2—0 12. P. Duif—H. J. Toepoel 1—1 13. P. NleropJb. Renooy 2—0 14. H. Wledijk—Jb. Booy 0—2 15. D. de KoningJ. de Haas 2—0 16. A. HooglandA. List 2—0 17. G. NieuwlandS. Vos 2—0 18. K. BakkerG. Zomerdijk 2—0 Door D.O.S. gewonnen met 26—10 c O Corsetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rcchthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN ELASTIEK. GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN.

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1