Reshfzaken ALKMAAR. VOOR DEIN KANTONRECHTEN. VdD 'n auto, 'n fiets, 'n visehvantcrskar ea 'n groentenwagi?n. Deze hethenugene collectie voertuigen waivu doof een noodlottige samenloop van omstandig heden di! oorzaak van een aanrijding en daaraan verbonden verkeersovertreding, die heden als nummer een van de zittingsrol door den kanton rechter werd behandeld. Het zat dan zoo: Op de plaats dmvahndelingi, de Langestraat te Alkmaar op 21 Januari j.i. 1.50 kwam ter eener zijde de automobilist Corn. Sn. met zijn vierwielig, motorrijtuig aanrijden, terwijl vanaf de andere zijde de wielrijdende rijwielhersteller A. Netel kwam. Een ter zijde van den rijweg staande grocntekar dwong den autobestuurder tot uitwijken naar Jinks, van wel ke noodzaak hij echter zoo rijkelijk gebruik maak te, dat hij een aanrijding veroorzaakte met den fietsrijder, die in een minimum van tijd neerzag op een totaal verfrummeld voorwiel van zijn karretje. Een vischventer, de heer 3. Zwaan, die in diepzinnige eonferentie was met den heer Elzas over den aankoop van zijn laatste restant ver- sche visch, was in gelegenheid om het gebeurde punctueel waar te nemen en trad heden op met dén gedupeerden wielrijder als getuige tegen den niet verschenen heer O. 3. De ambtenaar, van meening zijnde dat de heer Sn. had moeten wach ten met het passeeren. tot de gelegenheid gunstig was, noemde de overtreding ernstig en requi reerde f 50 boete of 50 dagen, welke meening de kantonrechter volkomen onderschreef, doch de straf verminderde tot f 30 boete of 30 dagen. Gemis aan samenwerking tussrhen justitieele en gemeentelijke autoriteiten. Door den 60-jarigen, maar nog zeer kranigen rijksveldwachter S. Gorter tq Oastricum, wérd op 30 Deo. j.l. procesverbaal opgemaakt tegen den caféhouder .1. M. aldaar, die hoewel niet in het bezit van een geldige verguntting toch de vrij heid nam, aan zijn bezoekers sterken drank te tappen. Later heeft de heer O. het café ontruimd en is dit; in eigendom overgegaan aan den heer Klaas P., 'n kantoorhouder, wiens vrouw de zaak echter waarnam. Alstoen zijn de voorradige ster ke dranken, jenever, cognac en brandewijn in beslag genomen. Sterken drank werd nadien niet meer getapt, doch wel wordt bier en andere con sumptie verstrekt, hoewel de caféhouder niet in het bezit van een vergunning, noeh verlof is. Men baseert evenwel de vergunning op het feit, dat de oorspronkelijke vergunninghouder, zekere heer H., die. gedurende eenigen tijd verpleegd werd in. „Duin en Bosch en zich later te Kwailijk heeft gevestigd, aan dén eigenaar of huurder van het perceel schriftelijk de vergunningFevoegdheid heeft overgedaan. Aangezien echter de overdracht op verschillen de wettelijke gronden niet w.ettfg werd geacht» de Qverdracht werd toch gedaan ua verloop der wettelijke termijn, terwijl bovendien de exploi tant van het café werkte niet als gerant of zei baas, doch geheel los van den vergunninghouder voor eigen rekening en risico, maakte de rijkspo litie procesverbaal op en stelde de ambtenaar een vervolging i n. Daar evenwel de burgemeester zich op een tegenovergesteld standpunt stelde, bleef medewerking in deze achterwege en mocht de gemeenteveldwachter in deze kwaliteit zijn rijkscollega niet assisteeren. De heer J. M. O., die heden terecht moest staan wegens de hem ten last.e gelogde drankwet-over treding, was niet verschenen. Evenmin gaf de bekende heer Abr- Staalman, expert in dergelijke overtredingen, die men als gemachtigde had ver wacht, blijk van zijn tegenwoordigheid. Vermoe delijk zal dus wel oppositie volgen, daar de prin- eipieele kwestie, getuige de onthouding van den burgemeester, aan deze zaak niet vreemd is. De heer Ambtenaar betreurde dan ook dit ge brek aan samenwerking en requireerde, het ten laste gelegde delict wettig en overtuigend bewe zen achtende, f 20 boete of 20 dagen. De kanton rechter was van meening, dat hier de administra tieve aangelegenheden volkomen konden worden uitgeschakeld. Men had hier alleen te maken met het bloote materieele feit, wat volgens het oordeel van den kantonrechter als bewezen kon worden aangenomen, zoódat veroordeeling conform requi sitoir, tot f20 bbete of 20 dagen volgde. Gedenkschriften van een Commissaris van Politie. 11) „Maar hij zal terugkomen, en zijne terugkomst zal zijn vader misschien een weinig rust en kalm te geven." „Gelooft ge?" vroeg de dokter, die niet meer wist wat'hij zeide, „Hij zal komenja dat dat is mogelijk." Ha, luister," onderbrak hem de zuster. '"Wat?" „Ik hoor buiten godruisch. „Inderdaad." „Hij is 't misschien, ik ga zien. Zij was opgestaan en snelde de helende kamer binnen ter wijl de dokter forsch het hoofd schud dend. plotseling een besluit schoen te nemen. Zijnerzijds had de baron flauw clo woorden ge hoord, die gesproken waren geworden. Door de duisternis des doods heen, die hem reeds omgaf, had'een straal zijn oogen verlicht en in dien zuiveren straal had de beeltenis zijn9 zoons hem toegelachen. Zooveel behoefde de ongelukkige niet; een plotselinge kracht kwam in hem. zijn bloed vloei de sneller door zffn aderen en hij beproefde zich mot zijn ontvlecschde handen op te richten. Nog weer e«n delinquent in oen reeds "behandelde strafzaak? Op 14 Eebr. werd de 33-jarige arbeider H. v. d. V. veroordeeld tot f2 boete of 2 dagen, omdat hij op J Januari met een handkar hot Verdronken- coru te Alkmaar had bereden. Thans echter was terzake hetzelfde feit als hiervoren vermeld ge dagvaard als verdachte de 21-jarige arbeider Cor nells St., die verklaarde dat v. d. V. reeds als bestuurder was veroordeeld en hij alleen als „bij- looper" had gefungeerd. De kantonrechter was die zaak niet duidelijk en om tot oplossing van deze verkeerspuzle te raken, gelastte hij aan houding- tot a.s. week, teneinde zich door den verbalisant nader te doen voorlichten. Dc hoofdzaak was niet weg t? praten. De veehouder Adr. St., te Uitgeest, die in den vooravond van 9 Januari door een bevoegd amb tenaar op den Zaanlandschon communicatie weg werd gecalangeerd, omdat zijn aangespannen voer tuig niet was voorzien van de voorgeschreven, helder brandende lantaarn, had wel het een en ander'mede te deelen ter verontschuldiging, doch kon het strafbare feit relf niet ontkennen, zoo dat hij onder aanneming van verzachtende om standigheden, werd veroordeeld tot f l boete of L dag. jOingesrliiktc expositie om pensiongasten te lokken. Een te Castricum wonend 45-jarig landbouwer, de heer Joh. B„ kreeg op 15 Januari visite van den gemeenteveldwachter Bleijendaal, die helaas constat eerde, dat de heer B.,op zijn "erf en op een afstand van 23 M. cei> hoeveelheid in samenstel ling op gebonden erwtensoep gelijkende stalmest had gedeponeerd, welke minder frissche verzame ling. zich bevindende binnen het strafbare terri toir vanaf den openbaren weg, een overtreding opleverde van de desbetreffende gemeentelijke verordening. De heer B., die vroeger al eens we gens een dergelijke dagelijksche zonde tegen de gemeentelijke wet was vermaand, doch nu blijk baar de metrische aanwijzingen van den veld wachter onjuist had begrepen, ruimde als ordelijk barge ronmiddellijk de ergernis gevende, met de kleur der hope getint» substantie op, welke in schikkelijkheid hem heden in de strafmaat f5' boete of 5 dagen ten goede kwam. Twee stuurlieden op een schip. In den» avond van 22 Januari werd door de politie nahij het z.g. Texelsohe hek fvan Texel noch van het hek is daar maar iets te zien- aan een aangespannen voertuig dit niet voorzien was van de brandende lantaarn, door de wet vereiseht. Er schonen echter moeilijkheden te zijn gerezen,, wie van *e heeren inzittenden, er waren er vier, als de verantwoordelijke bestuurder moest worden beschouwd althans heden verschenen als ver dachten voor den kantonrechter twee heeren koop lieden, Hendrik W. en Cornells van 'H., beiden te Alkmaar, die zich ter zake de Onvoldoende ver lichting van hun static-karos hadden te verant woorden, wat zij, eerlijk gezegd, nogal vreemd vonden. De hoer kantonrechter vond echter ook geen vrijheid de behandeling als een natuurlijke zaak voort te zetten en zag zich gaarne nog wat meer gedetailleerd ingelicht, zoodat aanhou ding tot de komende zitting volgde. I> defecte dagvaarding. Een ti' Oude Niedorp wonend deftig en modern gebrild landbouw-, althans buitenman, do heer G err it. L. was geverbaliseerd ter zake het auto rijden bij avoncl zonder lichtend achterlicht en .verscheen nu ter zitting, overreikend den kanton rechter zijn dagvaarding. Dank je, zei deze heer, zoc'n ding hebben we zelf wel, we weten precies wat er in staat! Ja, maar zeide de heer L. eenigs- zins sarcastisch, in deze staat het feit niet ver meld. Na controle bleek dit inderdaad het af- afschrift niet, conform met 'het origineel. Do ambtenaar trok nu do zaak in, teneinde gelegen heid te krijgen opnieuw te dagvaarden. Nu moet je nog eens terugkomen, lachte de kantonrechter, dat heb je c-r nu van! „Dat kan ik niet helpen," repliceerde heengaande de verdachte achterlicht- overtreder, "tot algemeene "hilariteit, ik heb dat, cling niet gemaakt. Verboden wijnfuif in de achterkamer. De heer Jan 3., de tegenwoordige beheerder van de sinds jaren bekende boerenherberg et ui'- spa,lining „De Posthoorn", thans gemethamorpbo- seerd in Hotel Café Restaurant,, komt' wel »ens in disharmonie met de Alkmaarsche politie en wordt door dit nuttig instituut met eenigermate wantrouwend oog gadegeslagen, welke omstan- „Wat doet ge?" vroeg Benoit oplettend en somber. „Laat .mij," antwoordde de- stervende, „laat, mij, 'kwil hom zien." „Wien?" „Mijn zoon." „Maar hij is 'niet hier." „Ik hopr hem, zeg ik u; hij is daar. Ik wil hem tegemoet gaan." Benoit 'had hem met, zijn linkerarm om de lenden gevat, en terwijl hij hem krachtig tegen zijn borst hield, zocht hij met de rechterhand het fijn batist hemd aan de borst'te openen In dit oogenblik was hij waarlijk afgrijselijk om te aanschouwen. Wat deed hij? Welk duister werk voerde deze man uit; wat poogde hij te bereiken?" Zulks hield nauwelijks eenige seconden aan, waarna de stervende een luiden kreet slaakte, een bovenmenschelijke poging deed om zich Uit des dokters arm te wringen, maar uitgeput van afmatting, zinneloos van pijn zwaar op het bed weer neerviel. In hetzelfde oogenblik opende zich met ge weld de deur def kamer en de kleed-eren in wan orde, het gelaat ontsteld- snelde een jonge, man naar het oed. HAVas Henri, de zoon van den baron de Pol. Hij had don door .zijn vader ge- slaakten kreet gehoord en gehoopt nog tijdig te komen. Maar den dokter en diens ontsteld gelaat ziende, begreep hij dat alles gedaan was. en zijn nart werd smartelijk verscheurd. digheid ook in den nacht van 25 op 26 Januari vermoedend, door het late bezoek na sluitings tijd, geduldig eenige uren lang'bedoelde inrichting observeerdê door een steegraam door een gordijn- kier, eindelijk kreeg de politie de verwachte ge legenheid, de vermoedelijke drankwetovertreding, bestaande in het schenken van gelagen in de ach terkamer, alwaar geen vergunning was verleend, te, eonstateeren. Het bleek dan dat een familie lid in een gulle bevlieging, de aanwezigen, waar onder ook eenige in het nachtregister gehoekte logees, had getracteerd op een fijne fleseh. Na de ten langen leste gedane erkentenis van den hotelier werd procesverbaal opgemaakt en deze niet aanwezige heer heden, na verhoor van een der logementsgasten, den transportarbeider De Mulder uit St. Pancras en 'den agent v. politie St. veroordeeld tot- f20 boete of'20 dagen. i Een spotgoedkoop fietsje, dat in 't gebruik niet medeviel. De losarbeider j. A. P. te Alkmaar had op 25 Januari voor slechts f5 overgenomen een oud rij wiel. dat echter iti.de practijk,' door onbruikbaar heid of gemis van „assesoires" bitter tegenviel. Hij werd althans, op dit comfortabele vehiksl gezeten, op den Eriesohen weg aangehouden, om dat primo zijn lantaarn geen zichtbaar licht uit straalde; secundo de bel geen hoorbaar geluid voortbracht en tertio deachterspatbordreflector wel schitterde, doch doojj afwezigheid. De heer P.. thans terecht staande en gewezen op al deze punten van besehuldiging, had échter voor alle spijkers een gat gevonden en beriep zich, hoewel tevergeefs, op den harden wind, die zijn lantaarn j doofde en op zijn algemeene onbekendheid met het 1 pas gewonnen „koopje", doch hij bereikte er al leen mede, dat de medelijdende kantonrechter de gevorderde f 9 boete in totaal, verminderde tot 3 maal f 2 of 3 maal '2 dagen. Alweer een knijper van de bocht. De heer P- v. B„ kweeker of „sursum corda" te Sehoorl in den morgen te Sehoorl met zijn auto uitgaande, bij het oprijden van den hoofdweg in aanrijding met een 4-wielig motorrijtuig, bestuurd door den heer J. M. Bakker te Sehoorl, met, ge volg dat laatstgemelde wagen een schade van f35.45 bekwam. Daar de verzekering geen lus', betoonde, deze schade te vergoeden, 'gaf de heer M-, in dei meening verkeerende, dat de heer v. B. door de bocht links te nemen, de-schuld was, het ongeval aan. Thans stond de heer v. B. terecht en ga fzich alle moeite zijn handeling aanneme lijk te maken en goed te praten, Een waakhond, die zelf bewaakt moet worden. De kantinehouder va.n het gem. slachthuis, de 54-jarige heer Jos. v. cl. IC., 1c Bergen woon achtig, is in het benijdenswaardig bezit van een hond mét een hooger ontwikkelde schoft dan 30 cM. aan welke klasse canus familiarus het te Bergen niet geoorloofd is, zich in vrijheid op den openbaren weg te vertoonen. Deze hond bezigt de heer v. d. IC. als waakhond, om te zorgen dat de op zijn erf gekweekte konijnen geen leed ge schiedt, doch het bleek echter, dat deze eenkop- pige Cerberus zélf nog bewaking noodig had, dit ar hij op 20 Januari ontsnapte en aanleiding gaf, dat tegen zijn patroon, die destijds afwezig was t-in nu zijn echtgenoote als dekschild naar voren draaide, f 4 boete of 4 dagen gevorderd werd. Dé comparant noemde dezen eiscli met het oog op zijn minder schitterende financieele positie „ver schrikkelijk" en smaakte daarop de nog altijd wel schrale voldoening dat deze straf op f 2 boete of 2 dagen werd teruggebracht. Suikcrbakkersniisère. Be heer Pieter E., suikerfabrikant te Alkmaar, hail op 19 Eebr. een drietal arbeiders 20 minu ten langer aan 't werk gehouden dam de arbeids lijst als het uur van rusten aangaf en veront schuldigde zich, toen hij heden terecht stond, dat de aard van het suikerbakkerswerk verplichtte met de aangevangen taak voort te gaan, dan anders de in de pan overgebleven vloeibare sui ker verhardde en onbruikbaar werd. Er is echter magr één middel om een strafver volging te ontkomen en dat is zich ten dien aanzien te verstaan met de arbeidsinspectie. Be heer E.. die daarvan qnkundig scheen te zijn, zal gretig van dit advies gebruik maken en misschien do. 3 maal f3 of 3 maal 3 dagen, waartoe hij werd veroordeeld, misschien wel willen beschou wen als honorarium voor de ontvangen les in arbfid'swetsaangelegenheden. Verblinde schijnwerper of bermlicht verboden verlichtingsmateriaal. De strafzaak contra den heer Jan ö-tr. bakker te Egmon.I a.d. Hoef, die de vorige week terecht stond ter zake het voeren van een verblindende verlichting in den avond van 6 Januari op den ICennemerstraatweg werd heden voortgezet en gehoord den agent Staats. Gedurende deze be handeling, die een bepaald ongewoon aangenaam Hij viel op zijn knieën neder, kuste vroom de kille hand zijns vaders en voor de eerste maal sinds lang zond hij een vurig gebed ten hemel. Maar het was te laat, voortaan moest hij in zijn leven do wroeging meeslepen van zijn vader de vergiffenis niet te hebben verkregen voor een onverschilligheid, die hem gedood had. Ondertusschen was de hertog de Palmares den jonkman op den voet gevolgd, en toen hij hem voor zijn vader had zien neerknielen, naderde hij zelf het bed en gaf den dokter een onmerkbaar teeken. Deze had niet opgehouden hem in 't oog te houden. Hij nam de lamp en richtte het licht or van op tiet reeds verstijfde lichaam, en een weinig het hemd verschuivend wees hij den hertog een kleine zwarte stip boven de linkerborst „Goed!" fluisterde de hertog flauw als een ademtocht. En zich over den zieke buigende kuste hij op zij lie beurt een zijner handen en verwijder de zich bescheiden om Henri geheel aan zijne droefheid over te laten. Vervolgens wierp hij zich op een bed en nam eenige uren rust. Toen hij don volgenden morgen ontwaakte sloeg het zeven uren. Hij begaf zieti naar het park, ging het hek door en verwijderde zich over het veld. Toen hij op ongeveer twee honderd meter van de fabriek was, naderde hem met snelle schreden een man. Onmiddellijk 'herkende de hertog hem. 'f Was dpavento. karakter droeg door het ontbreken van alle ani mositeit bij den verdachte, kwam duidelijk naar voren dat het ongewenscht is van dergelijke lam pen, indien de stand niet naar behooren is aan gegeven, gqbruik te maken. De automobilist stelt zich beslist aan een vervolging bloot. De heer S. had zich dan ook de opgedane ervaring ten. nutte gemaakt om bedoelde lamp zoodanig te doen veranderen, dat tegen het gebruik geen be zwaren meer konden worden ingebracht. De kan tonrechter apprecieerde het prettige verloop dezer zaak en veroordeelde den delinquent tot slechts f 3 boete of 3 dagen, waarop sluiting der zitting volgde. A R RONDISSEMEN T R EC1HT BAN K Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 4' Maart. Uitspraken van 25 Eebruari. "Willem B., Amsterdam, Hooger beroep vonnis overtreding motor- en rijwielwet, vrijgesproken. Cornells K., Anna Paulowna, als boven f25 boete of 25 dagen. ,t Dirk Zw Uppcrdoes, hooger beroep vonnis, overtreding leerplichtwet f 10 boete of 10 dagen. P. K., JK. en W. B, Texel, diefstal van strandgoederen f30 boete of 30-dagen. •T. K„ minderarigj en G. K. Texel als voren le. f20 boete of 20 dagentuchtschool, 2e. f30 boete of 30 dagen. G. B., Jb. K., P. v. d. V. en R. E: Texel, als voren, ieder f 30 boete of 30 dagen. NIEUWE ZAKEN. Onze allerliefste tabakswet, finaneieele ver- vernietiging van alle maatschappelijke sukkelaars De openbare rechtzitting van onze meervoudige strafkameri, waarin alleen belastingzaken en aan verwante artikelen werden behandeld, was zóó belangwekkend, dat de weinige baliekluiverspro- fessionals, die nog over het hekje hingen, zoo suc cessievelijk als 'n hond met. de staart tusschen de beenen verdwenen. Moeder zal thans ook niet plezierig hebben opgekeken, want ze voeren toch niets nuttigs uit en nemen de beste plaats bij' de kachel. Zaak nummer een betrof een ellendelaar J. E. ,M. H., die de brutaliteit had te Castricum met sigaren te venten, waarvoor blijkbaar geen belasting betaald was, althans de kenmerkende Zegelbandjes misten. De heer commies Vervoort kreeg deze ontduiking in zijn oogen en nam subiet de noodige maatregelen. Door Z. Eixe. rijksadvo caat mr. Asser Junior, beslist 'n net jongmensch, maar lastig voor de bezetting van de afgelegen persplank, omdat hij net 'n stem heeft of hij een pro pverbandwatten in zijn keel heeft, eisch- te i'100 boete., de laagste notabene die de wet bij zoon onbenullige overtreding toelaat, terwijl de officier voor het geval dat de man soms die 100 pop niet kon aftikken, waai' heel veel kans op is, 60 dagen hechtenis requireerde. jNlichter kalf onthalsd en geen accijns betaald. Voor deze verschrikkelijke benadeeling van den Staat der Nederlanden had zich moeten verant woorden de heer Gerrit B., nuchtere en drqnken kalvenkiller te Hoogwoud, welke heer echter on verwachts naar Purmerend was ontboden en nu ie laat arriveerde om de behandeling zijner zaak nog bij te kunnen wonen. Be verhitte en transpi- reerendc. slager, die zich onschuldig waande en beweerde dat de boer de aangifte had moeten doen, was woest 'toen hij vernam, dat de Rijks advocaat, voor zoover verstaanbaar, tegen hem f 20 boete of 20 dagen had gevorderd en uitte de vreeselijke bedreiging, dat hij in geval hij wordt veroordeeld, in hooger beroep zal komen bij het gerechtshof» of in cassatie bij den Hoogen Raad. Elink zoo, Gerrit, laat je niet zitten op je kop, maar hang liever aan den laatsten strop. Maar voer je nog op te knoopen, staat voor iou verzet nog open. Fakk^lzwaaien, karabijnschoten, sirenestooten, en nog geen sueecs! In den avond van 4 April 1929, de actualiteit der belasting-administratie gaat alle beschrijving te boven, wenscFte de douanemotorboot, bemand met eenige watercommiezen, de uit de Noordzee binnenkomende Urker botter U.K. 34 op weg naar huis, aau te houden ter controle en werden daarvoor de noodige seinen gegeven. Om- te be ginnen werd met een roode lichtfakkel gezwaaid- De afstand der beide vaartuigen bedroeg, zeggen de commiezen '4050 Meter. Maar van het fak- kelzwaaien werd op de U.K. 31 blijkbaar geen notitie genomen. Toen schoot men een karabijn af. Geen uitwerking op <le U.K. 34. Daarop vo'lg- de een krachtige fanfare op de sirene, wat even min effect sorteerde; schipper Willem P. was vermoedelijk niet muzikaal en zijn twee knechts evenmin. De verdere pogingen werden toen maar gestaakt, doch tegen genoemden 'scliipper pro- zijt „Ik verwachtte u," zei de hertog, nauwkeurig." „Altoos, monseigneur,'' antwoordde Spavent.o, „ik 'heb zooeven de goede tijding gehoord „De baron is dood." „Dat. wilde ik zeggen," dé baron is dood en nu zijn wij. rijk." „Ge hemt dus gaarne geld?"' „Ik! nauwelijks heb ik het of ik werp het 't venster uit." „En wie neemt het op?" „Een zwakke Vrouw, monseigneur." „Deugniet! weet ge dat mij dikwerf een ge dachte inviel, als ik u zoo verkwistend zag." „Zeg ze mij als zij goed is." „Zij is uitmuntend." „Dan luister ik." „Welnu ik wil u uithuwelijken." Spavento verwachtte zoo weinig dat antwoord, dat hij een bokkensprong maakte. „Bij alle ltaliaansehe duivels, mijnheer de her tog," hernam hij, „zulk een gedachte is niet .in een gezond brein kunnen ontstaan, en indien ze zich ooit opnieuw mocht voordoen, verzoek ik u mij aoht dagen vooraf te waarschuwen." „Waarom „Om tenminste dep tijd te hebbe nnaar Ame rika te verhuizen." De 'hertog glimlachte. „Ik zal mij uw verzoek herinneren," zeide hij na'een kort zwijgen, „we zullen voorshands het er bij laten en over iets ernstigs spreken; de dood

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3