Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 29 TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 58. ZATERDAG 8 MAART 19.30 39e Jaargang Firma R. J. HOUWING Speciaal Corsetten - Magazijn NIEUWE LANGEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSBAG DONDERDAG en ZATERDAG. - per 3 maanden ƒ1.15. - UitgaHS! FlflM J, H. KEIZER. - Redacteur lIEIZEI. - ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. Bureel Noordscharwoude. TOB NOORT. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Laat u niet ontmoedigen. De groote kunst' bestaat hierin het met de teleurstellingen klaar te spelen. Albert Schweitzer. 'Het is niet zoo moeilijk een ideaal te hebben. Het is zelfs heel makkelijk, want meestal zofkt het ideaal ons. Moeilijker is het al voor dat ideaal te gaan werken. "We droomen en peinzen er liever over, dan dat we meteen aanpakken. ,Wiant we voorvoelen het al: met het aanpakken zullen de teleurstellingen komen. Van alle kanten komen ze, van buiten af, uit onszelf- Als er geen teleurstellingen waren, hoeveel groote dingen zouden er dan niet tot stand worden gebracht. Ieder mensch heeft in gedachten meer dere malen de wereld veroverd, groote, nobele daden verricht. Hij heeft zichzelf opgewerkt tot een Uebertnensch, zijn werk', zijn zaken bereik ten ongekende hoogten. Maar tusschen het ideaal en de verwezenlijking liggen de teleurstellingen. Daar is in de eerste plaats de spot van de wereld. Alles wat groot en nieuw is wordt met spot en critiek ontvangen. Zoodra we van onze plannen reppen. fkomen van alle kanten ontmoedigende woorden. "Meestal Meestal komen die woorden van menschen, die zichzelf hebben laten ontmoedigen en die nu te leurgesteld door het leven gaan. Ein ze ontmoedi gen ons ook. We waren zelf zoo enthousiast, we verwachtten een even groot enthousiasme van anderen. Die bitterheid van die anderen schokt ons vertrouwen in de toekomst. Schokt ook ons zelf vertrouwen. Onze blijde hoop is weg. E.u dan krabbelen wij al achteruit. We probeeren mis schien nog iets, maar het mislukl. ,,Zie je wel." zeggen de onheilvoorspellers. We zetten de tanden op elkaar, willen toch verder gaan. Uit koppigheid, maar niet meer uit innerlijken drang. Het enthousiasme is geweken. En zonder enthou siasme bereiken we niets. Beginnen, dus met de eerste teleurstellingen te vermijden. Spreek niet over uw plannen, uw ver wachtingen met anderen. Dan zult ge in ieder ge val mét blijdschap en enthousiasme beginnen. Én verwacht teleurstellingen. Bedenk, dat de groot sten onder de grooten met teleurstellingen te kampen hebben gehad. Zij zijn juist groot ge worden, omdat ze zich hoog hebben weten te houden, omdat ze zich na elke teleurstelling met vernieuwd enthousiasme aan hun teak hebben gewijd. Wees niet laf! Laat u niet ontmoedigen. Door niemand, en door niets! Ook niet door teleurstellingen. Niemand heeft ooit in één ren den hoogsten top bereikt. (Nadruk verboden). Dr. JOS D'E COCK.. MIEHT 1 IEL 644 ALKMAAS Binnenlandsch Overzicht Maart roert zijn staart misschien. Laatste troeven van heer Winter. Over Sovjet Rusland. Ook in ons land tal van protesten. Een stu diecommissie. Lange lijst van misdaden in ons land. Waartoe de talrijke woorden aanleiding ga ven. Vragen aan den Minister. Scherpere maatregelende doodstraf Groote verwachtingen. Opening van het tweede gebouw door de Koningin. Prinses Juliana naar 'Oost-Indië. De eerste der Oran jes die Insulinde bezoekt. Aangezien de Enkhuizer Almanak nog steeds vermeldt dat de Lente'in de nu pas aangevan gen maand officieel begint en de mensch zoo niet is of hij wil gaarne het beste geloovcn, spitsen we ons op de negen mooie dagen, welke Lente maand, ons meer gegeven "heeft-, dan 't geen ze j feitelijk verplicht was te geven, dl zouden ouden van dagen kunnen getuigen van bittere koude, sneeuw en 'ijs, die alle liefelijke gedachten aan de Lentemaand gewijd tot ironie zouden maken en de gedachte aan een naderenden zomer verre zouden houden, als we niet wisten, dat in de Maartsche buien (het roeren van den staart) heer Winter zijn laatste troeven uitspeelt om het ten- j slotte toch altijd te verliezen. In deze dagen gaat een storm van verontwaar- diging over Europa en dus ook over ons land, naar aanleiding van de godsdienstvervolging in Rusland. Er zijn er, die beweren, dat die anti godsdienstige beweging in Rusland niet van den laatsten tijd is, dat het in Rusland, wat betreft de kerjk en de geloovigen, al zoo lang precies gaat zooals het den laatsten tijd ging en, de vritag is geopperd, waarom nu speciaal de aandacht er in zoo ruime mate op gevestigd wordt hier en overal elders. De mogelijkheid bestaat iniusschen dat- er in het optreden der Sovetj-autoriteiten tegenover al wat met de kerk in verband staat, een climax waar te nemen en dat al wat zich nog aan kerk en geloof is laat gelegen liggen, het er nu eindelijk over eens is, dat een krachtig! protest geuit moet worden. Of 't helpen zal Dat iis misschien niet in de eerste plaats de vraag. Ook in ons land 'dus worden de protesten vernomen en het opmerkelijke feit doet zich voor, dat de geloovigen van verschillende en velerlei richting, nuanceering zich broederlijk vereenigen om het protest' zoo krachtig mogelijk en zoo luid klinkend mogelijk te .maken. Nu wordt er van sommige zijden beweerd, dat men met het aan vaarden van berichten omtrent godsdienstvervol- in Rusland voorzichtig moet zijn. Voorzichtig heid is altijd de moeder der poroeleinkast ge weest en waarom zou voorzichtigheid ook niet geboden zijn, waar het geldt de vele berichten uit een ver land, die maar niet zoo te controleeren zijn, berichten, waaraan menigeen zoo gaarne een tendentieuze strekking toeschrijft. Het hoofdbe stuur van de Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad" te Amsterdam heeft besloten (naar we lazen in verband met het overstelpend aantal berichten betreffende godsdienstvervolging in Sovjet Rusland) éenige bekende Nederlanders van verschillende geestesrichting te verzoeken een stu diereis naar Sovjet Rusland te ondernemen. Dat is geen kwaad idee. Waarheid en klaarheid moet er komen, al was het alleen maai- om eens een maatstaf te krijgen voor het beoordeelen van de waarde der berichten uit Rusland, waarmede men thans „overstelpt" wordt en een einde te maken; zoo mogelijk aan de bewering dat we van Rus land „niets" weten „omdat" er zooveel over Rus land geschreven wordt. Nu is 't. een andere vraag, of. al die menschen, en 'tzijn er vele!,, die al protesteerden of nog protesteeren of zullen pro testeeren, hun protes(, alleen gebaseerd hebben op de on-dits, de geruchten. Men zou 'toch mo gen aannemen, dat er onder al die protesteerep- den wel meerderen zullen zijn, die iets meeer van de zaak afweten, ook door eigen aanschouwing. Hoe dit zij, het kan zeker geen kwaad, dat man nen van verschillende geestesrichting eens op on derzoek uitgaan, als tenminste de voor het be zoek aan Rusland aangezochte heeren aan de uitnoodiging gehoor willen geven, wat ons niet bekend is. Aan de lange lijst van misdaden intens land is de vorige week weder een nieuwe misdaad toe gevoegd. Reeds aan het einde der vorige week werd beleend gemaakt, dat het de politie gelukt was de hand te leggen óp- een personage, "tegen wien ernstige aanwijzingen zouden zijn, o.a. deze, dat de dame, die in gezelschap van het slacht offer was toen de aanranding plaats had, perti nent beweerd heeft hem als de dader#te herken nen. Eir is een zucht van verlichting door Ede gegaan, zoo zei het Hbld., toen de arrestatie van den vermoedelijken dader bekend werd. Intusschen bleef de verdachte hardnekkig ont kennen. Een. zucht van verlichting. Het is te begrijpen, al was ihet alleen maar oin de simpele reden, dat herhaling van dergelijke of soortge lijke daad door hetzelfde individu mogelijk blijft, zoolang de dader op vrije voeten is. Het geval heeft, ook dat is te begrijpen, groote ontroering gewekt. Maar we leven snel en de gebeurtenissen van den eenen dag verdringen de belangrijkheid van wat den vorigen dag gebeurde. Zelfs de iil- druk van een zoo ernstig moordgeval als het hier- bedoelde bij Bennekom, verflauwt lichtelijk Ln een tijd als de onze, waarin de eene misdaad, na de andere soms binnen zeer kort tijdsbestek de aandacht vraagt. Een der Eerste Kamerleden heeft tot den minis ter van Justitie een tweetal vragen gericht. De eerste vraag luidt: „Is de minister niet van oor deel, dat op schrikbarende wijze de openbare veiligheid van stad en land vermindert, onder meer blijkende uit de moorden van de laatste maanden in Voorburg, den Haag, en nu wederom de afschuwelijke moord te Bennekom?" Vermoe delijk zal deze vraag met een volmondig ja beant woord kunnen worden. De toeneming van de misdaad is inderdaad schrikbarend. De tweede vraag luidt als volgt: „Acht de minister het thans niet plicht maatregelen te beramen tot het verkrijgen van meerdere veiligheid in het bij zonder op de buitenwegen, en tot het overwegen van verscherping van straffen, op misdrijven in onze wet gesteld, bepaaldelijk tot wederinvoering van de doodstraf?" Het zwaartepunt ligt in het laatste gedeelte van de vraag. .Wederinvoering van de doodstraf. Daarover is al meer gepraat en geschreven in ons land, ook in verband met het geval Giessen-Nieuwkerk, waarvan de her nieuwde behandeling tot het resultaat heeft ge leid, dat twee veroordeelden weder in vrijheid ge steld werden. De volvoering van' de doodstraf is iets onherroepelijks, en hiermede houdt veler ver werping van de doodstraf onmiddellijk verband. Ook natuurlijk mét de overweging, dat zelfs in het meest verdorven gemoed nog een enkel spran keitje verscholen kan zijn van het goede, dat tenslotte tot verbetering zou kuiöien leiden, Men wijst in verband met de door vélen gewenschte wederinvoering van de doodstraf in ons land', op andere landen, waar de doodstraf nog niet \verd afgeschaft en waar desondanks de mis daad nog welig tiert. Uit den aard der zaak' is moeilijk uit te maken of in die landen het aan tal misdaden grooter zou zijn, indien de doodstraf er niet bestond. De aandacht voor een mogelijke wederinvoering van de doodstraf zal vermoedelijk door de tot den minister gerichte vragen weer iets grooter geworden zijn. Opnieuw gewekt be-, hoefde die gedachte intusschen niet. Ook in ver kiezingsdagen is de vraag ,-,doodstraf of niet" op veler tong geweest en had het desbetreffende vraagstuk een eenigszins politieke tint. De twee en twintigste jaarbeurs staat voor dê deur, zal gehouden worden te Utrecht van 11 geopend werd, heel wat veranderd en verbeterd. Sloegen de eerste te Utrecht gehouden beurzen geweldig in, in verband mét den economisehen toestand van ons land kwam er een teruggang, een inzinking, die zien echter in den loop der jaren herstelde, al moet de toestand wel eens» zoo geweest zijn, dat het bestuur zich afvroeg of het wel verantwoord zou zijn te blijven voort gaan op den ingeslage nweg en of het mogelijk niet beter zou zijn met de proef als niet geslaagd op te houden. Men heeft doorgezet en, net eerste, jaarbeursgebouw, waarvan Prinses Juliana in 1920 den eersten steen legde, is nu gevolgd door een tweede gebouw, dat naar gemeld wordt, op den llen Maart door de Koningin geopend zal worden. Verwacht wordt, dat het bezoek aan de aanstaande beurs dat aan vorige beurzen ge bracht, aanmerkelijk zal overtreffen. Geen hoek je van de groote ruimte moet onbesproken zijn. De deelneming uit het buitenland moet weder om aanzienlijk zijn. Wellicht hebben de latere beurzen iets van hun tentoonstellingskarakten verloren, is de jaarbeurs meer een zaken-instituut geworden, waar in hoofdzaak de zakenmenschen elkaar ontmoeten. Maar al ware het dat de jaar beurs geheel buiten het gewone publiek omging, hebben we er dan nQg niet allen belang bij', dat de beurs schitterend slaagt, afhankelijk als we toch zijn van wat er aanget>oden wordt op allerlei gebied en waar en "hoe Er gaan geruchten omtrent een voorgenomen bezoek aan H.K.H. Prinses Juliana naar Insu linde. Geen der Oranjes heeft nog een bezoek' aan Nederlandsch Oost-Indië gebracht. Van onze vorstelijke personen is Prins Hendrik de eenige, die Oost-Indië l>ezocht. Door velen wordt het! van zeer veel belang geacht, dat onze toekom stige vorstin ook het overzeesche deel van haar gebied uit eigen aanschouwing leert kennen. Zoo-, als bekend is wordt ïndië meerdere malen door vreemde vorsten bezocht, we herinneren slechts' aan de reis naar en door Indië, welke de kroon prins. en de kroonprinses van België verleden, jaar gemaakt hebben. Plaatselijk Nieuws Mient 17 Alkmaar Tal. 526 i Coisetten Bustehouders Kinderlijfjes Buikbanden Rechthouders Rechthouder-Corsetten Elastieken Kousen Damesverband Soubras en Rokbeschermers ALLE SOORTEN ELASTIEK. Uitsiüitend verkrijgbaar in prima kwaliteiten c o GROOTSTE KEUZE. LAGE PRIJZEN. ZÜIDSCiHARW OiUDfEL In de gehouden vergadering van de Ooötfc Boe renleenbank alhier waren 62 leden aanwez%,'ter wijl van een groot aantal mededeeling waslpge- komen van verhindering wegens ziekte, andere vergadering - of afwezigheid. De voorzitter, de heer l de Jong, wees in zijn openingswoord op de groote. tegenstelling in de weersgesteldheid nu en verleden jaar, toen de Jaarvergadering werd gehouden. In verband daarmee zijn de finan- cieele uitkomsten van den tuinbouw.op verre na niet zoo gunstig, wat ook zijn weerslag doet ge voelen bij de Bank. Hij hoopte, dat de prijzen nog wat mogen oploopen, opdat, de tuinders nog van een bevredigend schrijven mogen spreken. Tot zijn spijt kon hij niet verwelkomen den Di recteur, 'den heer Jb. Berkhout, die wegens'ziekte verhinderd was, de vergadering bij te Wonen. Hij hoopte op diens spoedig herstel, teneinde zijn gewaardeerde, krachten weer aan het werk der Bank te kunnen geven. 'Als secretaris voor deze vergadering fungeerde de heer J. du Burck. Meegedeeld werd, dat Bestuur en "Raad van" Toezicht de rente voor spaargelden op 4, en die voor voorschotten en loopende rek. op 5 -pet. had den bepaald. De heer Dju Burck, kassier, bracht, nadat de notulen onder dankzegging voor de accurate en uitvoerige weergeving waren goedgekeurd, het jaarverslag uit. Het ademde een opgewékten geest ,daar alle organen der Bank in de beste har monie samenwerken en bijna de Keele gemeente hetzij lid óf spaarder is, voor zoover de ingezete nen er voor m aanmerking komen. Het aantal leden bedroeg 186, het aantal spaarders 345, rek houders 31. Fr werden 60 zitdagen gehou- l den. De R. v. T. vergaderde '4 maal. Het dag- boek wees in ontvangsten aan T63?:824.3fr, aan uigaven f627.717.71. Er waren 1531 posten be- j handeld. Verschillende bloembollenkweekers la ten hun cljeqyues door middel van de Bank innen. Aan spaargelden werd ontvangen f157.726.31, aan voorschotten f 19474.42, in loopende rek. f229.645.80, aan rente f 13306.94. Aan spaar gelden was terugbetaald f 113.698.45, uitgege ven voorschotten f20.965. in loopende rekening f273.357.48. Op de balans komen uitstaande voorschotten voor tot een bedrag van f208.239.52, te goed in loopende rek. f79.316.14, schuld van spaarders f236.441.09, in rek. crt. f60.019.49. De winst bedroeg f 1204.73. 'De vergadering keurde Balans en Rekeningen alsmede het aJ ar ver slag goed, en l>esloot de ge maakte winst bij de reserven te voegen, die daar door stijgt tot f 15308.75 De kassier werd dank gébracht voor zijn ge houden beheer en voor zijn uitgebreid en over zichtelijk J aarverslag. Aangenomen werd het voorstel om de rentebe taling van opgenomen gelden in 2 halfjaarlijk- sche termijnen te doen geschieden. Als afgevaardigde naar de Algem. Vergadering bracht de heer J. du Burck uit,, "die in het bijzon der den inhoud en de beteekenis van de openings rede van de nVoorzitter schetste. Hij list daarbij vooral het licht vallen op dat gedeelte, waarin de Voorzitter een gemis van het zoonoodige feu sacré, het heilige vuur, voor de coöperatieve idéé otnder de jongeren meende te constateeren, en daarbij de vrees uitsprak, dat aan de Hooge- sehool te Wageningen, niet de zoo gewenschte ondergrond wordt gelegd voor de noodige kennis in zake de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van coöperatie in den land- en tuinbouw. Een ar tikel van Prof. M,«es in „Schakels", het orgaan van de Vereenigingen van Handelaren in kunst meststoffen en voederartikelen, had hem in die idee versterkt. Eveneens was hij ongerust als hij in datzelfde orgaan een artikel van G. W. Mlélcliers, predikant te Warga, las, waarin hij tot zijn groote bevreemding de idee zag gelan ceerd alsof de Boerenleenbanken van geen belang waren voor de kleine luiyden, en daarbij in dat verband nog wees op d.e moeilijkheden, die dreig den te komen, toen de Ned. Bank haar houding tegenover de centrale organisatie meiende te moe ten wijzigen. Men zij dus op zijn hoede! Aan de orde werd daarna gesteld de verkiezin gen. Als lid van het Bestuur werd herkozen de heer Jb. Berkhout, als lid vau den Raad van Toezicht de heer G. Gutter, als plaatsvervangend Bestuurslid de heer G. Gutter. De heer Berkhout zal kennis van zijn benoeming gegeven worden, terwijl de heer Gutter zijn functies onder dank zegging aanvaardde. De Voorz. deelde mee, dat Bestuur en Raad van Toezicht gaarne zagen, dat de leden en spaar ders zooveel mogelijk op den zitdag kwamen en geen misbruik maakten van de welwillendheid van dein kassier om ook op andere tijden te ko- men. Daarna sloot Voorzitter met een woord van dank voor de medewerking en de aandacht der vergadering, in de hoop op een voortdiirenden bloei der Bank-

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 1