Algemeene Jaarvergadering van de Langedijker Groenten-Centrale op Donderdag 6 Maart 1930, in het lokaal van den heer Mantel te Hensbroek. Bij het binnentreden der zaal wordt de aandacht getrokken door een aardig uitgevoerde gedachte om boven het tooneel waar het Bestuur heeft plaats genomen, een versiering aan te brengen van Uien, Koode kool, Bloemkool', Gele kool en Witte kool, ter wijl langs 4e wanden van de zaal kleine tuiltjes witte en gele narcissen zijn aangebracht, onderbro ken door frisch groen. Eenvoudig maar keurig. Onder de aanwezigen zien wij, behalve de afge vaardigden van de verschillende aangesloten ver- eenigingen en het Bestuur, denheer Burgemeester van Broek op Langendijk A. Slot A.Pz„ die steeds als voorman op de Marktbestuursvergaderingen aanwezig is, den heer Balk, Secretaris van de Pro vinciale Commissie, den heer W. Dirkmaat, Markt- betaalmeester, de heeren C. Wagenaar en J. Kra mer, vertegenwoordigers van de Groothandelaren- vereeniging „De Koophandel", den heer van Die, keurmeester, den heer Keizer, den dagelijkschen man op de veiling en den E. A. Heer Kooiman, Burgemeester van Hensbroek. Te ongeveer fcwart voor elf, opent de voorzit ter, de heer S. de Boer Kz., van Zuidscharwoude, deze vergadering met het uitspreken van een rede welke wij reeds in ons vorig nummer in haar ge heel hebben gepubliceerd. Een hartelijk applaus klinkt op na het beëindi. ge nvan deze welkomstgroet. Tijdens deze rede, werden de gasten door den vrz. hartelijk welkom geheeten. Mededeelingen en ingekomen stukken. De voorz. doet mededeeling, dat de heer Valstar, voorz. van het Centraal Bureau, door ongesteldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. Van de heeien «azeloop en Jb. de Groot is onder dankbetuiging voor de ontvangen uitnoodiging, be richt van verhindering ingekomen. Van de Prov. Comm. is een schrijven ontvangen in verband met de zoo gevreesde wr-atzjekte on der de meest vatbare soorten, zijnde Bravo, Kam pioen en De Wet. Zij is van oordeel, dat maatregelen dienen te worden genomen om den uitvoer van aardappelen niet in gevaar te brengen', en adviseert deze vat bare soorten te doen vervangeen door de onvatbare soort de Bevelander. De Comm. zou aan de vereenigingen willen op dragen haar leden en particulieren te adviseeren deze vatbare soorten niet meer te kweeken. Tevens is de Prov. Comm. bereid om mede te werken tot het verkrijgen van onvatbaar pootgoed der Bevelander. De voorz. voegt hier aan toe, dat iedere vereeni- ging hiermede zéker haar nut zal doen. Notulen. Deze zijn gelezen door een Commissie bestaande uit afgevaardigden van ieder.e vereeniging en wor den op advies van Hensbroek, namens die Com missie onveranderd goedgekeurd. Het Jaarverslag. Aan de orde wordt thans gesteld het Jaarverslag van den Secretaris van het Marktbestuur, dat in zijn uitgebreidheid, niet alleen een zuiver beeld geeft van wat in het afgeloopen jaar is gedaan, maar tevens menige nuttige raadgeving en menig opwekkend woord bevat. Naar aanleidining van dat verslag vraagt de hr. BUTTER (Koedijk; in verband met het gedeelte waarin over den rabarberverbouw wordt geschreven om overleg te plegen met-de verbouwers van ra barber. De VOORZ. antwoordt dat dit een andere kwestie is en niet het verslag betreft. De heer WIT (Groentecultuur) zegt, dat er in het verslag ook iets voorkomt over de reclame. Spr. zou gaarne zien, dat er het volgend jaar in het ver slag een overzicht werd gegeven van de wijze, waarop door het Centraal Bureau de reclame wordt gevoerd. Door den VOORZ. wordt hierop geantwoord, dat heden juist een verslag hierover van het C. B. is ontvangen, waaruit door hem het volgende uittrek sel wordt gegeven: Het 1/20 pCt., geheven als vaste bijdrage der aan gesloten vereenigingen voor de reclame, berekend over den; veilingsomzet van 1928, verhoogde de rechtstreeksche bijdragen der veilingen van 16.000 gulden in 1928 tot ruim 50.000 gulden in 1929. Het saldo van de reclamekas groot f 6000, en van de gewone rekening, groot f 4000, en de bijdrage uit de reservekas groot f 9000, vormden m£t het 1/20 pCt. een bedrag van f 69.000 dat voor de reclame in 1929 beschikbaar was. Op ruime schaal is in 1929 evenals in vorige ja ren voortgegaan met het verspreiden van de beken de Receptenboekjes. Deze wijze van reclame bleek ook in 1929 een suc ces te zijn. Groot was de belangstelling bij het pu bliek en de medewerking, die wij bij de verspreiding der receptenboekjes van de zijde der handelaren, speciaal der groenten- en fruitwinkeliers, mochten ondervinden. Duidelijk waarneembaar is de toenemende belang stelling, die er bij de handelaren in groenten, fruit en aardappelen valt waar te nemen om door re clame hun omzet te verhoogen, wat aan den afzet onzer producten ten goede komt. Reclameplaten „Eet meer groenten en fruit, het geeft gezondheid, kracht en levenslust." Deze plaat is op ruime schaal onder groenten- en fruitwinkeliers verspreid en heeft in vele winkels een eereplaats. De reclame, met deze platen ge maakt is daarom vooral een onmisbaar geworden reclamemiddel, omdat de' geweldige reclame ge maakt' voor zuidvurchten en ge-importeerd fruit, een gevaar vormt voor het gebruik van Hollandsche groenten en fruit. Het zou onjuist zijn om tegen over de gewelidge reclame, die voor de zuidvruch ten wordt gemaakt geen doelmatige en flinke re clame voor onze eigen Hollandsche producten te stellen. Met dezelfde plaat werd ook de reclame voort gezet in de stations en op de perrons. Steeds meer gaat het reizend publiek zich gewennen aan het gebruik van fruit, ook gedurende de reis, zoodat een Spoorwegreclame een voortdurende prikkel daartoe vormt. Lichtbakken. deze bijuitstek mooie en doelmati ge reclame in de belangrijkste en gunstigst gelegen winkels, viel in zeer goeden smaak. Bij de steeds toenemende lichtreclame maken on ze lichtbakken, waarin het fruit, dat naar het sei zoen steeds wisselend kan worden geplaatst, en ook al is de winkel des avonds gesloten, zich aan het publiek blijft opdringen, een goed figuur. Ze vor men in het midden der etalage een voor ons pro duct waardevol reclamemiddel. Tramreclame. De tramreclame in de electrische trams onzer groote steden was ook een nieuwe vorm van reclame, die in het afgeloopen jaar is toege past. Het toonen van een goed uitgevoerde trans parant van onze groenten en ons fruit aan het da gelijks grooter wordend aantal van hen, die in on ze steden van de tram als vervoermiddel gebruik maken, mag tot de goede reclamemiddelen gerekend worden. In samenwerking met de Kleinhandelaren in on ze groenten en fruit is ook de reclame op papieren zakken voortgezet. Steeds grooter wordt het aantal winkeliers dat van de reclame gebruik maakt, waardoor onafgebroken de leus wordt aangeheven„Eet meer groenten en fruit, het geeft gezondheid, kracht en levenslust." Voor het gebruik van tomaten is in het afgeloo pen jaar in het hoogseizoen nog een speciale re clame gevoerd door een Tomatenplaat, die door het geheele land op reclamezuilen en op andere plaat sen is aangeplakt. Reclame in het buitenland.Tentoonstelling te Keulen. Speciaal de deelneming aan de tentoon stelling te Keulen was voor onze positie op de Duit- sche markten, speciaal in het Rijnland en Westfa- len een schitterend succes. Reclamekaarten. Onze papierenreclame met re clamekaarten is regelmatig voortgezet door de ver spreiding onder de importeurs in tien verschillende landen, waarheen in meerdere of mindere mate ons product werd geëxporteerd. Proefzendingen. Ook door proefzendingen op bescheiden schaal naar plaatsen, waar ons product nog onbekend is, maar waar toch een afzetmogelijk heid geacht wordt te bestaan, is in het afgeloopen jaar reclame gemaakt. De belangrijke bijdrage van de provincie Noord- Holland, ten bedrage van f 10.000 stelde het C. B. in staat behalve voor het hierboven genoemde nog een belangrijke reclame voor vroege aardappelen in Duitschland te voeren. De behoefte hieraan werd gevoeld door de gewel dige concurrentie die de Nederlandsche vroege aardappel ondervindt speciaal van de Belgische vroege aardappel. Kort voor en gedurende de vroege aardappelcam- pagne is door het geheele Rijnland en Westfalen een groote zuilreclame gevoerd met een sprekende reclameplaat voor. Nederlandsche vroege aardappe len, ondersteund door het verspreiden van meerde re reclamekaarten. Daarnaast zijn aan de detail- verkoopers voortdurend kaarten en platen verstrekt om de aandacht hunner klanten op de kwaliteit en de sorteering van de vroege Hollandsche aard appel te vestigen. Ook door proefzendingen met kool zoowel naar Engeland als naar enkele gunstig gelegen markten in Noord-Amerika, waarheen nog geen rechtstreek sche of zijdelingsche export van kool plaats had, is voor dit speciaal Noordhollandsch prpduct recla me gemaakt. De heer BALDER (Groentecultuur) zegt, dat zijn vereeniging nu zeker tevreden is gesteld, maar zou toch gaarne het volgend jaar een klein uittreksel in het jaarverslag vinden. De VOORZ. doet de toezegging dit te zullen uit voeren. De heer P. SLOT A.Pz., (burgemeester van Broek op Langendijk) brengt in de allereerste plaats dank voor de uitnoodiging als voorz. van het markt bestuur. Spr. herinnert er aan dat men acht jaar terug' ook in deze zaal vergaderde. Maar toen was het boos, zeer boos weer en feliciteert hij er allen mede, dat het thans mooi weer is. Door den voorz. is reeds uitvoerig antwoord ge geven op de vraag van den heer Wit, maar hij be droeft er zich over dat de „Tuinderij" zoo slecht wordt gelezen. Daavin toch komen geregeld de ver slagen voor van wat er door het C. B. wordt ge daan. Spr. kan er ook volkomen in meegaan dat er een gedeelte wordt overgenomen in het jaarverslag. Door den heer C. KLOOSTERBOER (Sint Pan- cras) wordt voorgelezen het gedeelte uit het jaar verslag waarin zijn bedanken als bestuurslid van de L.G.C. wordt gememoreerd, en waarin hem dank wordt gebracht voor wat hij in die jaren voor le den en Bond heeft gedaan. Vanaf de oprichting was hij lid van het bestuur, en was hij steeds een bestuurslid in den waren zin van het woord. Naar aanleiding van dit bedanken wenscht hij het volgende te zeggen: „Toen de heer Gootjes in 1929 als Bestuurslid van de L.G.C. bednakte, deed hij dat eveneens als bestuurslid van „De Tuinbouw." Op die vergadering werd op zijn verlangen met volle medewerking van ons bestuur zijn zwager, den heer Duif als bestuurs lid gekozen en tevens tot bestuurslid van de L.G.C. Hoewel hij niet eens op die vergadering was. Daar de heer Gootjes lid was van het Dag. Best. van de L.G.C. zou in zijn plaats een ander worden gekozen. Toen- dat geschiedde kwam de heer Duif met mijn persoon in herstemming. Hoewel ik meer dan 30 jaren met den heer Gootjes bestuurslid van „De Tuinbouw* was geweest en vanaf de oprichting met hem zitting voor onze vereeniging in de L.G.C. had, achtte hij het blijkbaar niet dienstig om zijn zwager een seintje te geven dat hij zich voor zijn voorz. diende terug te trekken. Ook de heer Duif deed dit niet en werd gekozen. Op de daarop volgende bestuursvergadering van „De Tuinbouw" bracht onze secretaris, de heer Hoogland deze benoeming ter sprake, en de eerste woorden van den heer Duif waren: „Ja, ik heb het gevoeld. Ik heb niet goed gedaan. Ik zal bedanken als Dag. Bestuurslid." Deze woorden werden door ons bestuur eenparig met blijdschap aangehoord. De heer Duif heeft bedankt en ondanks hij toen geen lid meer was kreeg hij toch een uitnoodiging voor een kort daarop volgende Dag Bestuursver gadering. Na die vergadering bleef hij weer lid van het Dag. Best. Nu zal een ieder toch gevoelen, dat ik als ondergschikte van den heer Duif, die tevens zijn eens gegeven woord had gebroken, niet meer naar de L.G.C.-vergaderingen kon gaan. Na deze gebeurtenissen trof het mij in uw jaarverslag te lezen, dat C. KI. een bestuurslid was in den bes ten zin van het woord. Toch verzoek ik u, M.H. de voorz., als goed vriend mijnerzijds, om in uw notu len te willen opnemen, dat C. KI. om begrijpelijke redenen tot zijn spijt als lid van het bestuur van de L.G.C. moest bedanken. Op deze zaak wordt niet verder ingegaan en wordt het Jaarverslag goedgekeurd. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. In het in het verslag opgenomen rapport van den accoutantsdienst van het Centraal Bureau uit de Veilingen wordt tot decharge van den Penning meester, den heer C. Spaan, geadviseerd, daar alles in volkomen overeenstemming werd bevonden met de overgelegde bescheiden. De heer DE VRIES (Sint Pancras) vestigt de aan dacht op de post onderhoudskosten groot f3658.09. Meermalen zoo zegt hij is door mij ge vraagd ook ambachtsmenschen uit andere gemeen ten in deze werken te doen deelen. Graag zou hij zien dat het meer verdeeld werd, bijv. leder jaar een andere gemeente. Tevens ziet hij een post van f 22.50 voor een rond vaart. Het bedrag vind ik niet zoo erg, maar wan neer de menschen hier alles hebben gezien gaan ze ons bestrijden in het buitenland. Het Nederlandsche volk wil vrijhandel, maar de menschen, die hier komen zijn de ergste protectio- nisten die er zijn en hooge tolmuren optrekken. Spr. verzoekt bij het houden van nog meer rond vaarten goed toe te zien waar de menschen van daan komen. Door den heer Z.WETSMAN Jr. (Koedijk) worden nog eenige inlichtingen gevraagd over een paar posten. De VOORZ. antwoordt den heer de Vries, dat het gewone onderhoud door de ambachtsmenschen uit Broek wordt verricht. Wanneer de vergadering het wenscht, zal het natuurlijk verdeeld worden, maar misschien wordt het dan moeilijker en duurder, want in verschillende gemeenten zijn de leden van onzen bond vertegenwoordigd. Dat is ook de reden waarom het onderhoudswerk in Broek wordt-, ge houden. Wat de excursies van buitenlanders betreft, deze worden door hen zelf betaald. Burgemeester SLOT zegt, dat er bij het bezoek van buitenlanders steeds goed wordt uitgezien en deze als het ware worden geselecteerd. Het laatste gezelschap was een aantal mannen en vrouwen van het Deensche eiland Amager. En men dient toch ook eenige voorkomendheid te betoonen. De heer DE VRIES (Sint Pancras) is het, wat het eerste betreft wel in sommige opzichten met den voorz. eens, maar hij zou h'et toch eens willen probeeren. Ook is hij het wel met burgemeester Slot eens, wat het Deensche gezelschap betreft. Maar voor dien waren het altijd Duitschers geweest. Zij heb ben ons geëxploiteerd. Door den PENNINGMEESTER wordt een toelich ting gegeven aan den hier Zwetsman. Inzake het verdeelen van het werk wordt door de vergadering geen beslissing genomen. Door den VOORZ. wordt hierna aan den heer Spaan een woord van dank gebracht voor zijn accu raat beheer. De rekening is zeer in omvang toege nomen, maar altijd is alles keurig in orde. Door een der leden van de Comm. van controle wordt hierna rapport uitgebracht over het gedane onderzoek. Hierbij wordt niet alleen medegedeeld dat alles in volkomen orde is bevonden, maar worden den Penn. woorden van hulde toegezwaaid voor zijn ac curaat beheer en nette boeklrouding en tevens dank gebracht voor den vriendlijken ontvangst ten zij nen huize. De vergadering keurt hierna de rekening goed. Vaststelling der algemeene vergade ring volgens art. 10 der Statuten. De keuze moet ditmaal gedaan worden tusschen Zuidscharwoude en Heerhugowaard. De vergadering besluit het volgend jaar in Zuid scharwoude te vergaderen. DE VOORSTELLEN. Van het Bestuur. Het Bestuur stelt voor om ten hoogste 1/10 pro cent van den omzet beschikbaar te stellen voor de reclame. De VOORZ. zegt dat 1/20 procent van den om zet in de algemeene reclame wordt bijgedragen maar tevens 1/20 procent voor de reclame voor de Noordhollandsche producten. Wanneer er door de N.H. veilingen een bedrag van f 10.000 voor de laat ste wordt bijeengebracht, dan legt de Provincie er nog f 10.000 bij, zoödat ook voor de bijzondere re clame heel wat kan worden gedaan. Het voorstel van het Bestuur wordt hierna zonder discussie aangenomen. Van „De West" te Koedijk. O den „Vierbond" te reorganiseeren of op te heffen. Toelichting: Het is het gevoelen van ..De West" dat de „Vier bond" niet volledig aan zijn doel beantwoord. Prae-advies van het Bestuur: Het bestuur acht 't het best om de regeling te houden zooals het thans is, doch dat de besluiten die genomen worden gelijktijdig worden uigevoerd. De VOORZ. zegt dat de toelichting niet erg dui delijk is, en zoo was het voor het bestuur moeilijk om te begrijpen wat de bedoeling was. Wat den Vierbond betreft daarvan is de samen stelling zoo, dat er niets valt te reorganiseeren of op te heffen. Het is niet anders dan een gemoe delijke bijeenkomst ter bespreking van verschalen de gemeenschappelijke v'eiiingsbeiangen, terwijl er gezegd mag worden dat de Vierbond reeds veel en nuttig werk verricht. Tevens worden op deze bijeenkomsten de afge vaardigden van „Koophandel" uitgenoodigd ter be reiking van goede resultaten. Echter vermoed ik dat dit voorstel zijn oorsprong vindt in de bonnen. De heer ZUT (Koedijk) zegt, dat dit lichaam een sta in den weg is gezien de besluiten, die het vorig jaar genomen zijn. Herhem maar op, want de be sluiten, die wij nemen, worden toch niet uitge voerd. In verband hiermede noemt spr. eenige voorbeel den en wel het snijden van witte kool en het in voeren van het U.C.B.-merk en vreest, dat, wanneer er besluiten worden genomen, men weer om den tuin geleid zal worden. De VOORZ.: dus het was toch goed gezien, dat het in de bonnen zat. Ook door ons is het natuurlijk besproken en meen den wij de bonnen niet alleen te kunnen afschaf fen. Noch „Koophandel" noch een van de andere drie veilingen wilde er aan. Daarom zou het opheffen niet goed zijn, want veel besluiten moeten eenparig worden uitgevoerd. Daarom kan de Vierbond veel nuttig werk doen. De heer DE VRIES (Sint Pancras) zegt, dat de Vierbond geen bond is, maar een los federatief ver band. In Sint Pancras is aangenomen om niet meer op bonnen te verkoopen. En dan heeft de Vierbond niet het recht om onze besluiten te verwerpén. Daarmede zijn onze statuten verkracht. Bij de L.G.C. mochten geen bonnen meer worden verschaft. De Vierbond heeft geen dwingende macht Door ons werd aangenomen onder het U.C.B.-merk te veilen, maar Noordscharwoude doet het niet. Hieruit ziet men dat de bond geen macht heeft. De VOORZ. zegt, dat het besluit om voor het U. C.B. te veilen uit onze organisatie is voortgekomen. Maar het besluit over de bonnen is genomen in overeenstemming met de andere veilingen en den handel. De heer JB. KRAMER (Zuidscharwoude) is van oordeel dat de zaken hier te scherp worden gesteld. Hij ziet wel het nut van den Vierbond. Het voorstel van „De West" was onvolledig en wij konden de be doeling moeilijk begrijpen. L.G.C., N.M.B., Warmenhuizen en Obdam hebben gemeenschappelijke belangen en die moeten zoo goed mogelijk worden behartigd. En nu meen ik dat de Vierbond er volkomen in is geslaagd die belangen te dienen. Daarom moeten wij den Vierbond niet opheffen, maar versterken, omdat ik van oordeel ben, dat de bond veel waarde heeft om verschillende zaken te bespreken en te regelen. Feitelijk moest de Bond dan ook meer zeggens kracht hebben. Wanneer dat zoo was, kon het niet bestaan, dat de eene markt iets invoerde en de andere niet. De heer VISSgR (Dag. Bestuur) zegt, dat de L.G. C. besloot geen bonnen meer te geven omdat wij meenden dat ook de andere veilingen het niet meer zouden doen. Het is dan ook een verzuim geweest van het be stuur om het vorig jaar mede te deelen hoe de toe stand was. Toen het tot uitvoering van het besluit zou ko men, meenden wij daartoe geen vrijmoedigheid te hebben, omdat er een andere overeenkomst be- I stond met de drie zusterveilingen. Ik meen dat deze vergadering nu volkomen het recht heeft deze overeenkomst op te zeggen, wan- j neer zij daartoe wil besluiten. Wij weten natuurlijk dat er moeilijkheden zijn I verbonden aan het niet meer afgeven van bonnen, j maar die kunnen dan nader worden besproken. De heer ZWETSMAN Sr. (Koedijk) zegt, dat toen het bestuur van de L.G.C. zich neerlag bij het be sluit van den Vierbond, het heeft gehandeld als mannen. Nij zegt de voorz. dat de Vierbond niet is op te heffen of te reorganiseeren. Hiermede is Koedijk het volkomen eens, dat het opheffen van den Vierbond niet op onzen weg ligt. Maar wanneer wij den Vierbond gaan versterken zooals de heer Kramer wenscht, dan zouden wij toch al heel onvoorzichtig doen, vooral daarbij let tende op het feit, dat de eene veiling soms een anderen kant uit wil dan een tweede. Wel meenen wij dat de Vierbond gereorganiseerd kan worden. De Vierbond moet blijven bestaan, maar hij heeft het allerminst het recht om door ons genomen besluiten omver te werpen. Spr. zou daarom aan het bestuur der L.G.C. wil len verzoeken dat bij besprekingen in den Vierbond er rekening mee wordt gehouden dat niet van de door de algemeene vergadering genomen besluiten wordt afgeweken. De VOORZ. antwoordt, dat het bestuur nooit anders heeft gehandeld dan de besluiten die geno men waren uit te voeren, ook los van den Vierbond En dat zal zoo blijven. Alleen nu met de bonnen is het anders geloopen. Verder wil Zuidscharwoude den Vierbond gaan versterken en Koedijk wil dat niet. Dat staat geheel lijnrecht tegenover elkander. En hierin ga ik liever met Koedijk mee. Wij kunnen als L. G. C. best de genomen beslui ten zelfstandig uitvoeren. Het bestuur heeft dan ook gemeend den bond te laten zooals die in zijn tegenwoordige constellatie is. Want dan kunnen wij gezamenlijk veel bereiken. Burgemeester SLOT wenscht een woord van ad vies te laten hooren. Wij hebben een landelijke or ganisatie en we hebben een Provinciale Organisa tie. Ik sta tegenover den vierbond zeer nuchter dus kan men van mij niet zeggen, dat het een preken is voor eigen parochie. Spr. kan zich volkomen aansluiten bij hetgeen door den heer Zwetsman is gezegd. De vierbond is geen organisatie met een eigen statuut. De Vierbond is ontstaan, omdat men meende bepaalde streekbelangen beter te kunnen beharti gen onderling dan in provinciaal verband. Als de vergadering zou besluiten, dat de L.G.C. niet meer heengaat, dan is het af, maar een rege- lijk besluit zou ik ten zeerste betreuren. Ten opzichte van veel dingen hebben we gelijke belangen. En het is soms gewenscht eens een praat je te houden daarover met de naburige veilingen. Wat de werkwijze-van den bond betreft, deze is heel eenvoudig. De uitnoodigende veiling heeft de leiding van die vergadering. Alleen permitteeren we ons de luxe van er een vasten secretaris op na te houden en wel den heer Klant van Warmennuizen. Wannëer ik dan nu moet adviseeren, dan zou ik willen zeggen: bedank niet, want we hebben veel gelijke belangen, die gezamenlijk kunnen worden geregeld en-besproken. Laat de vierbond blijven bestaan en laat hem zooals hij is. Daarom adviseer ik de vergadering in dezen geest te handelen. De heer ZWETSMAN Jr. (Koedijk) zegt, dat het bestuur den Vierbond zoo wil laten. Daar kan Koe dijk in geen geval in meegaan gezien het verloop van de het vorig jaar genomen besluiten op de vergadering van de L.G.C. Wanneer er geen stokje voor wordt gestoken zal men blijven handelen zooals nu is gebeurd. Wij moeten den Vierbond het recht ontnemen om de besluiten, in een bewuste vergadering van de L.G.C. genomen, ongedaan te kunnen maken. Nu is de kracht van aen Vierbond gegaan boven die van eigen organisatie. De heer KRAMER (Zuidscharwoude) zegt, dat, wanneer wij wenschen dat de genomen besluiten gemeenschappelijk worden uitgevoerd, wij den Vier bond moeten erkennen en anders kunnen wij hem wel opheffen. Spr. herinnert in dit verband aan de wortelen- sorteering. Door de L.G.C. werd het ingevoerd,' maar de Noordermarktbond - deed het niet. Wij hebben het gehad met de invoering van het U.C.B.-merk. Men maakte zich bang, omdat de Noordermarktbond het-niet deed. Juist met het oog op deze dingen is het ge wenscht, dat aan den Vierbond meer zeggenschap wordt gegeven. Alleen dan kunnen besluiten gemeenschappelijk worden uitgevoerd, wanneer de Vierbond versterkt wordt. De hier gehouden redevoeringen door de andere heeren zijn in strijd met de ondervinding ,in strijd met de praktijk. De VOORZ. zegt, dat de bonnenkwestie niet de schuld is van den Vierbond, maar van ons bestuur. Altijd hebben wij de besluiten uitgevoerd, zooals die door de vergadering werden genomen. Zoo ook hebben wij aan de hand van het besluit het U.C. B-merk ingevoerd. En zeker is er nog niemand ongelukkig door ge worden dat we als eenling besluiten hebben geno men en uitgevoerd. De heer ZWETSMAN Sr. (Koedijk) zegt, dat het niet anders de bedoeling is van Koedijk, dan om een ruggesteun te geven aan het bestuur. De heer ZUT (Koedijk) zegt, dat er gesproken is over de vergaderingen van den Vierbond als een onderonsje, als van een burenpraatje. Maar wij houden niet van dergelijke praatjes. Wij wenschen algemeene besprekingen. Daarom zou spr. willen voorstellen dat er behalve de besturen ook nog af gevaardigden van de aangesloten vereenigingen op die vergadering tegenwoordig waren. De VOORZ. antwoordt dat men daar voorloopig nog niet aan toe is. Het bestuur, waarin de verschillen de aangesloten vereenigingen zijn vertegenwoordigd is voorloopig daartoe nog best alleen in staat. En voorts wil hij er nog op wijzen, dat de punt ten, die in den Vierbond worden besproken, eerst ter sprake worden gebracht in het marktbestuur. Hierna wordt het prae-advies van het hoofdbe stuur aangenomen en het voorstel van „De West" verworpen. Van „De West" te Koedijk. Om geen witte kool meer te snijden. Toelichting. „De West" is van oordeel, dat het niet snijden van witte kool, gezien de laatste twee jaar, geen belemmering is voor den goeden handel. Prae-advies van het Bestuur: Het Bestuur acht het 't best om de regeling, die het vorig jaar door den „Vierbond" genomen is, te handhaven. De VOORZ. zegt, dat de L.G.C. volkomen gerech tigd is van dit punt af te stappen en zij zich niet aan den Vierbond behoeft te houden. Wij mogen dat uitvoeren. Maar als bestuur moeten wij het bestrijden en niet zoo maar voetstoots de kool gaan verkoopen. Twee jaar terug was het prae-advies van het be stuur om de kool wel te snijden en de gesneden WM

Nieuwe Langedijker Courant | 1930 | | pagina 3